• VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
     • VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

     • "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

      /20.03.2018 r. - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda/

      W niedzielę  24 marca br. minął  VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemieckąDzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców. W tym roku mija 80 lat od tych wydarzeń. Święto to jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie pomagali Żydom skazanym przez Niemców na całkowita eksterminację podczas II wojny światowej. Każdy przejaw pomocy  okazany ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy  na grożącą za to karę śmierci ustanowioną przez niemieckiego okupanta na terenie Polski.

      Cześć i chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Podsumowanie Gminnego Konkursu Recyklingowa Reprodukcja „Japoński mostek w Giverny” autorstwa Clauda Moneta
     • Podsumowanie Gminnego Konkursu Recyklingowa Reprodukcja „Japoński mostek w Giverny” autorstwa Clauda Moneta

     • Dnia 22 lutego 2024r. w ramach Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody zorganizowaliśmy konkurs  z okazji Światowego Dnia Recyklingu. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII i VIII uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Radzymin. Polegał na stworzeniu kopii znanego obrazu Japoński mostek w Giverny autorstwa Clauda Moneta z dostępnych materiałów wtórnych (plastik, papier, szkło, metal). Format pracy A2.  Konkurs odbył się  przy współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Radzyminie, Referatem Gospodarki Odpadami oraz Urzędem Miasta i Gminy Radzymin, Referatem Ochrony Środowiska (Czyste Powietrze). Pierwszy etap konkursu – szkolny – zakończył się 15 marca 2024r. Dostarczono do naszej placówki 14 pięknych prac.

      Dnia 21 marca 2024r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Referatu Gospodarki Odpadami w Radzyminie panią Barbarę Stańczak oraz panią Ewę Gałecką oraz przedstawicielkę Referatu Ochrony Środowiska, panią Alicję Turku. Rozmawialiśmy z uczniami klas VII i VIII o recyklingu, segregacji odpadów  na terenie naszej gminy. O szczegółach rządowego programu Czyste Powietrze dowiedzieliśmy się od specjalistki, która na co dzień zajmuje się kompleksową obsługą mieszkańców Radzymina, którzy chcą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zwiększyć efektywność energetyczną w swoich domach.

       Podsumowaliśmy konkurs  i ogłosiliśmy laureatów. Każdy finalista etapu gminnego otrzymał bawełnianą torbę na zakupy, bidon, worek na buty, broszurę o segregacji oraz ilustrowany magnes na lodówkę  o segregacji odpadów. Było nam niezmiernie miło spotkać się z przedstawicielami szkół z naszej gminy, fachowcami, którzy na co dzień zajmują się  odpadami  i  wspólnie wręczyć nagrody dla finalistów i laureatów konkursu "Recyklingowa Reprodukcja". Nagrody ufundował Zakład Gospodarki Odpadami oraz Rada Rodziców SP1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. Zwycięzcom  gratulujemy! Sponsorom serdecznie dziękujemy za piękne nagrody i super atmosferę w trakcie spotkania.

      Na podstawie regulaminu Recyklingowa reprodukcja komisja konkursowa w składzie:

      1. Krzysztof Czuba (Kierownik Biura Oświaty, UMiGR) – przewodniczący

      2. Katarzyna Pazio (Kierownik Referatu Promocji i Informacji) – członek

      3. Katarzyna Konopko-Walkowiak (Kierownik CUW) – członek

      4. Barbara Stańczak (Zakład Gospodarki Komunalnej w Radzyminie ) – członek

      5. Agata Drzewek (nauczyciel SP1, pomysłodawca konkursu ) - członek

      przyjęła prace konkursowe od następujących uczniów:

      1. Łukasz Michniewicz, SP2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie

      2. Alicja Podgórska, SP1 im. Marii Konopackiej w Słupnie

      3. Paulina Pazio, SP1 im. Marii Konopackiej w Słupnie

      4. Małgorzata Soszyńska, SP1 im. Marii Konopackiej w Słupnie

      5. Emilia Łępicka, SP1 im. Marii Konopackiej w Słupnie

      6. Agata Kostrzewa, SP1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie

      7. Klaudia Pietrucha, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Starych Załubicach

      8. Mikołaj Trzaskowski, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Starych Załubicach

      9. Alan Pogorzelski, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem

      10. Szymon Białek, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem

      11. Maria Wasiak, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem

      12. Alicja Szubierajska, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem

      13. Adrianna Prus, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem

      14. Nikola Zielińska, Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie.

      Po dokonaniu oceny prac plastycznych, wyłoniono laureatów konkursu:

      1. Mikołaj Trzaskowski  - miejsce I (nagrody książkowe, karta podarunkowa 150zł)
      2. Klaudia Pietrucha - miejsce II (nagrody książkowe, karta podarunkowa 100zł)
      3. Nikola Zielińska  -  miejsce III (nagrody książkowe, karta podarunkowa 75zł)

            Wyróżnienie: Alan Pogorzelski (nagroda książkowa).

      Szkoły podstawowe, uczestniczące w  konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział.                                        

      Organizator i koordynator akcji recyklingowej: Agata Drzewek

    • Warsztaty robienia palm wielkanocnych
     • Warsztaty robienia palm wielkanocnych

     • Dnia 21 marca tuż przed niedzielą palmową uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Podczas warsztatów uczniowie poznali tradycje robienia palmy, jej wygląd i symbolikę. Następnie, z wielkim zapałem z pomocą Pani Moniki W. uczniowie wykonali piękne, kolorowe palmy wielkanocne. Do ich wykonania użyli wcześniej przyniesiony materiał taki jak gałązki traw, bukszpan, wierzbowe bazie, kłosy zbóż i ziół, kolorowe wstążki i kwiaty z bibuły. Na warsztatach panowała miła i radosna atmosfera. Wszystkie palmy wyszły cudownie, a nam było bardzo miło patrzeć na tak radosną, zorganizowaną i pracującą grupę.Dziękujemy wszystkim rodzicom, za poświęcony czas na wykonanie pięknych kwiatów oraz dostarczenie bukszpanu i materiałów.

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Warsztaty MALOWANIA PALCAMI
     • Warsztaty MALOWANIA PALCAMI

     • Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych odbyły się warsztaty MALOWANIA PALCAMI. Dlaczego warto malować palcami? Ponieważ dla dzieci to znacznie ciekawsze zajęcie niż precyzyjne i ostrożne nakładanie farb na papier. Duże ilustracje malowane palcami zapraszają do wspólnej zabawyi zachęcają do kreatywnego myślenia i działania, pozwalają na twórczą ekspresję. Usprawniają koordynacje wzrokowo-ruchową, precyzyjne ruchy palców i nadgarstka. Ćwiczą motorykę małą.Malowanie palcami uwrażliwia na bodźce i dotyk, rozluźnia mięśnie oraz działa uspokajająco i wyciszająco.

      Opracowanie: Kinga Wawryszuk

    • W poszukiwaniu WIOSNY…
     • W poszukiwaniu WIOSNY…

     • Dnia 21 marca klasa Ic oraz Id pod opieką p. Małgorzaty Jankowskiej  i p. Anety Jusińskiej udały się na spacer do Parku Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie. Celem wyprawy było poszukiwanie oznak wiosny. Uczniowie obserwowali rośliny, które  wypuściły już pierwsze pączki, ptaki budujące gniazda  oraz wiosenną pogodę.
      Punktem ostatnim spaceru  były zabawy ruchowe na placu zabaw, które dostarczyły dzieciom wiele radości.

      Wiosna to piękna pora roku!

      Opracowanie: Aneta Jusińska

    • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej skarpetki w naszej szkole
     • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej skarpetki w naszej szkole

     • 21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki. Na znak integracji i solidarności z osobami z Zespołem Downa założyliśmy dwie kolorowe skarpetki. Dzięki temu daliśmy osobom i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu stereotypów. Dzień ten jest bardzo ważny, różnorodny i wyjątkowy. Niepowtarzalny tak jak każdy z nas, inny i kolorowy!Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w naszą akcję. Super, że można na Was liczyć!

      Zespół do spraw opiekuńczo-wychowawczych

    • Pierwszy Dzień Wiosny
     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • Wiosna to czas , kiedy

      wszystko budzi się do życia,

      świat z dnia na dzień robi się kolorowy.

      20 marca uczniowie klas I-III aktywnie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Tego dnia na sali gimnastycznej w pięknej, wiosennej scenerii uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności sportowe biorąc udział w zabawach wiosennych. Na samym początku uczniów przywitała wyczekiwana przez wszystkich Pani Wiosna, której uczniowie zaprezentowali piosenkę pt. "Idzie do nas wiosna”. Następnie uczniowie przystąpili do wiosennych zabaw.

      Marzec to miesiąc pełen pogodowych niespodzianek i oznak budzącej się przyrody, dlatego konkurencje dotyczyły przeskoków przez kałuże, które powstały podczas wiosennego deszczu, skoku przez ławkę jak żabki, slalomu pomiędzy wiosennymi kwiatami, rzutu do dziupli drzewa oraz szukania wiosennego wiatru w tunelu. Zabawom towarzyszył dobry humor oraz melodia śpiewających ptaków.  

      Na koniec każda klasa otrzymała od Pani Wiosny słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców oraz wykonała pamiątkowe zdjęcie.

      Niech ten czas wiosenny będzie dla nas wszystkich okazją do stawiania sobie wyzwań

      i wytrwałego dążenia do wyznaczonych celów.

      Opracowanie: Kamila Tyburska

    • Gminne Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia
     • Gminne Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia

     • 20 marca br. w naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tabliczce Mnożenia.  Podczas mistrzostw uczniowi rozegrali cztery konkurencje z wykorzystaniem Kart Grabowskiego: Olimpijczyk, Krzyżak, Prymus i Szeryf. W zawodach wzięło udział 64 uczniów z klas 4 i 5, z ośmiu szkół naszej gminy. Zawodnicy rywalizowali w czteroosobowych drużynach z podziałem na klasę i płeć.

      W klasyfikacji indywidualnej reprezentantom naszej szkoły udało się zdobyć:

      1 miejsce – Piotr Jachacy

      2 miejsce – Sandra Wendołowska

      3 miejsce: Gerard Nowak i Igor Wyszyński.

      W klasyfikacji szkół zajęliśmy 4 miejsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

      Dla najlepszych zawodników i szkół czekały medale i puchary, które sponsorowała Rada Rodziców naszej szkoły.

      W tych wyjątkowych mistrzostwach sędziami są uczniowie klas starszych – w tym roku byli to uczniowie z klasy 7a i 7e. Odpowiadali oni za przygotowanie i przeprowadzenie wszystkich konkurencji. Spisali się również na medal.

      Nad przebiegiem całych Mistrzostw czuwali nauczyciele matematyki: p. Anna Ciborowska i p. Laura Waśniewska.

    • Warsztaty na wycieczce
     • Warsztaty na wycieczce

     • W dniu 19 marca 2024 r. klasy 4B i 4E wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Miało być edukacyjnie i smacznie. Na dobry początek zawitaliśmy w gościnne progi Manufaktury Czekolady, gdzie poznaliśmy historię czekolady od ziarenka do słodkiej tabliczki, za którą przepadają wszystkie dzieci. Mieliśmy tam możliwość wykonania samodzielnie własnej tabliczki uzupełnionej smakowitymi i  zdrowymi owocami liofilizowanymi. Miłym akcentem była też degustacja gorącej pitnej czekolady. Z warsztatów wyszliśmy z dyplomem „Młodszego Czekoladnika”.

      Po krótkim spacerze trafiliśmy na lekcję historii w IPN. Tu podzieleni na dwie grupy poznawaliśmy historię życia w czasach komunistycznych. Jedna grupa  w oparciu o film animowany „Reksio remontuje” zmagała się z problemami finansowymi ówczesnych mieszkańców Polski, druga  - poznawała tajniki mody i tworzyła własne kreacje.

      Zajęcia, w których wzięliśmy udział wzbudziły wiele emocji, ale też wzbogaciły naszą wiedzę i umiejętności.

      Opracowanie: Agnieszka Dudek

    • Wyniki konkursów informatycznych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2024
     • Wyniki konkursów informatycznych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2024

     • Wyniki konkursów informatycznych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2024:

      Na najciekawszy plakat prezentujący zasady bezpieczeństwa w Internecie klasy IV:

      1. Nela Szymborska kl. 4d

       

      2. Marcel Joński kl. 4b

       

      3. Kaja Wąsik kl. 4f

      II. VI edycja Turnieju Wiedzy Informatycznej – klasy V i VI:

      1. Ignacy Banasiak kl. 6b, Marlena Jóźwiak kl. 5e

      2. Hubert Kalinowski kl. 5e

      3. Sebastian Dąbkowski kl. 6c

      III. Animacja w Scratchu – zasady bezpieczeństwa w Internecie – klasy VII i VIII:

      1. Michał Iwanowski kl. 8a

      Link do projektu >>>> https://scratch.mit.edu/projects/966687365

      2. Michalina Borowska kl. 8a

      Link do projektu >>>> https://scratch.mit.edu/projects/968004639/

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. :)

      Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała nagrody dla wszystkich laureatów.

      Nauczyciele informatyki

    • Spektakl malowany piaskiem pt. „Królowa Śniegu”
     • Spektakl malowany piaskiem pt. „Królowa Śniegu”

     • 19 marca 2024r. uczniowie klasy IIIe i IIIf pojechały na spektakl malowany piaskiem pt. „Królowa Śniegu”.

      To wspaniałe widowisko z piasku, światła i cienia, w połączeniu z muzyką i nastrojowym głosem lektora ukazało baśń, gdzie miłość i dobro zwycięża.

      Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy bohaterów “usypanych z ziarenek piasku”.  To był wspaniały spektakl stworzony dziełem rąk ludzkich i maleńkich ziarenek.

      Opiekunowie: A. Piwowarska, K. Rabajczyk, I. Szczurowska

    • Z wizytą w oczyszczalni ścieków…
     • Z wizytą w oczyszczalni ścieków…

     • 18 marca 2024r. uczniowie klasy VIIId udali się do biologicznej oczyszczalni ścieków w Radzyminie, aby zgłębić tajniki procesu filtrowania wody. Wycieczka została organizowana przez panią Ewę Wnuk w ramach współpracy ze Szkolnym Kołem Ligi Ochrony Przyrody.

      Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy oczyszczalni oraz procesem oczyszczania ścieków, a także uświadomienie im potrzeby oszczędzania wody i dbania o środowisko.

      Dzięki uprzejmości pana Macieja Czaplickiego- kierownika  Oczyszczalni Ścieków Komunalnych oraz pani prezes  Małgorzaty Król,  uczniowie mogli zobaczyć, jak działają poszczególne urządzenia i maszyny wykorzystywane do procesu oczyszczania ścieków.

      Oczyszczalnia Ścieków Komunalnych w Radzyminie jest oczyszczalnią mechaniczno – biologiczną oddaną do eksploatacji w 1995 r. Przyjmuje ścieki z miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz dowożone taborem asenizacyjnym z Gminy Radzymin oraz z Gmin ościennych: Wołomina, Kobyłki, Marek i Nieporętu.

      Modernizacja i rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków w Radzyminie objęła renowację istniejącego ciągu oczyszczania ścieków, zaprojektowanie i wybudowanie nowych obiektów żelbetowych (tj. komór oczyszczania ścieków i obróbki osadu, pompowni wody technologicznej) laguny osadowej, biofiltrów. Istniejące budynki oczyszczalni tj. hala spławiania ścieków dowożonych, hala sitopiaskowników, budynek administracyjno-techniczny, stacja transformatorowa zostały poddane modernizacji architektonicznej. Oczyszczalnia została wyposażona w nowe urządzenia, wykonano prace w zakresie elektryki, AKPiA oraz prace w zakresie instalacji technologicznych oraz sanitarnych. Końcowym etapem robót była budowa dróg i placów oraz zagospodarowanie terenu.

      W czasie wycieczki uczniowie VIII d poznali sposoby oczyszczania wody, zobaczyli poszczególne jej etapy poprzez filtrowanie a następnie oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii oraz mieli okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych oraz pod mikroskopem w a laboratorium. Dzięki tej wycieczce uczniowie uzmysłowili sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie. Wizyta w oczyszczalni dla wszystkich była bardzo pouczająca i owocna, a zakończyła się wspólnym zdjęciem.

        Opracowała: Agata Drzewek

    • Jak właściwie pokierować swoim życiem i zdobyć wymarzony zawód?
     • Jak właściwie pokierować swoim życiem i zdobyć wymarzony zawód?

     • W poniedziałek 18 marca br. uczniowie  klas ósmych  udali się wraz z opiekunami do Urzędu Miasta i Gminy Radzymin na spotkanie z Panem Wiceburmistrzem Krzysztofem Dobrzynieckim. Głównym celem wizyty  było poznanie lokalnego rynku pracy, w tym możliwości zatrudnienia dla  osób z niepełnosprawnościami oraz oferty szkół ponadpodstawowych  w naszym rejonie.Nieśmiałe na początku pytania, przerodziły się w miłą rozmowę dotyczącą m.in.  codziennych obowiązków wiceburmistrza, planów inwestycyjnych związanych z rozwojem Radzymina, ale też problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy naszej gminy.Aktywność uczniów podczas rozmowy świadczy o tym, iż interesują się sprawami swojej małej ojczyzny i nie boją się zadawać trudnych pytań.Spotkanie zakończyliśmy złożeniem  życzeń świątecznych i  wykonaniem wspólnych zdjęć.Bardzo dziękujemy Panu  Krzysztofowi Dobrzynieckiemu  za ciekawą lekcję i zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem do naszej szkoły.

      Opracowanie: Katarzyna Rabajczyk, Katarzyna Brzozowska

    • „Wsi spokojna, wsi wesoła…”
     • „Wsi spokojna, wsi wesoła…”

     •     15 marca 2024r. uczniowie klasy IIIb, IIIe, IIIf i IIIg wyruszyły do Sierpca do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Pobyt tam został podzielony na dwa etapy – pierwszy to warsztaty robienia palm, a drugi zwiedzanie skansenu. Najpierw skierowaliśmy się na warsztaty robienia palm, które wykonywaliśmy pod czułym okiem Pań instruktorek. Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawostek o tradycjach i zwyczajach wsi polskiej.

      Pierwsze kroki zaprowadziły nas do powozowni gdzie mogliśmy cieszyć oko dawnymi środkami lokomocji na wsi. Następnie poszliśmy na spacer po wspaniałych i bardzo dobrze zachowanych chałupach, obejściach dawniejszej wsi mazowieckiej w typie rzędówki.  Naszą uwagę przykuł drewniany kościół z XVIII wieku wraz z dzwonnicą, który został przeniesiony ze wsi Drążdżewo. Niedaleko młyna w alei skrył się dwór ze wsi Uniszki Zawadzkie ze wspaniałymi wnętrzami.

      Wspólną fotografią zakończyliśmy pobyt w tym pięknym i urokliwym miejscu.

      Opiekunowie: A. Piwowarska, K. Rabajczyk, I. Szczurowska, A. Mazur, M. Kanar

    • Lekcja j. francuskiego ze sprzętem z Laboratoriów Przyszłości
     • Lekcja j. francuskiego ze sprzętem z Laboratoriów Przyszłości

     • W dniu 18 marca 2024 uczniowie klas 8a i 8b wzięli udział w nieco innej niż zwykle, praktycznej lekcji języka francuskiego. Tematem zajęć było samodzielne przygotowanie posiłku, a mianowicie przygotowanie naleśników „les crêpes”. Zajęcia inspirowane były również obchodzonym we Francji 2 lutego, świętem la Chandeleur czyli świętem naleśnika. Uczniowie dowiedzieli się przy tej okazji jak narodził się pomysł wspomnianego święta.

      Wcześniej na wielu lekcjach języka francuskiego poznawali słownictwo dotyczące produktów spożywczych, ich ilości oraz przepisów kulinarnych. Nadszedł więc czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Młodzież zgodnie z recepturą, wykonała ciasto, a następnie usmażyła naleśniki. Zadanie to przysporzyło wiele radości, a najprzyjemniejszą chwilą był moment degustacji. Możliwość uczestniczenia w praktycznych zajęciach był dla uczniów doskonałą formą zdobywania wiedzy.

      Organizator: Dorota Chacińska

    • Misterium Męki Pańskiej
     • Misterium Męki Pańskiej

     • „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24)

      W czwartkowe popołudnie, 14 marca społeczność „Stalowej Jedynki” wzięła udział w Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie.

      W tym roku młodzi aktorzy z klasy VIId pod kierunkiem p. Agnieszki Sieradzkiej przygotowali niezwykle przejmujące widowisko pasyjne pt. „W krzyżu zbawienie”. Wielu głębokich wzruszeń dostarczyły pieśni w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą p. Iwony Kalickiej.

      Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Marzec – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka, która przywitała gości życząc wszystkim wielu duchowych refleksji i przeżyć.

      Swoją obecnością to wzniosłe wydarzenie uświetnili: Ks. Proboszcz Przemienienia Pańskiego w Radzyminie Stanisław Popis, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Kierownik Biura Oświaty Krzysztof Czuba, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz zaprzyjaźnionych instytucji, rodzice, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

      Ksiądz Łukasz Sikorski, współorganizator wydarzenia wprowadził zebranych w nastrój pełen zadumy i wyciszenia dzięki modlitwie za aktorów, gości i organizatorów tegorocznego misterium.

      Ku zaskoczeniu zebranych gości, próżno było szukać w pierwszych aktach spektaklu Jezusa z krzyżem na scenie. Zamiast Syna Bożego pojawił się udręczony życiem współczesny człowiek, który niósł Jezusowy krzyż. W postaci Człowieka XXI wieku każdy z zebranych mógł ujrzeć siebie wraz z troskami dnia codziennego.

      Bohater został zaprowadzony do sali pełnej krzyży, które trzymali ludzie realizujący swoje życiowe powołanie na przestrzeni różnych epok. Mógł wziąć na chwilę upatrzony krzyż i przyjąć za swój. Tak się jednak nie stało. Okazało się, że ostatecznie najlepszym wyborem okazał się ten własny, który tak dokuczał mu na początku.

      Poszukując odpowiedzi na pytania o sens cierpienia i cel ziemskiej wędrówki widzowie znaleźli się w Ziemi Świętej z czasów Jezusa. Prowadzeni przez św. Mateusza widzieli, jak Zbawiciel powoływał uczniów, uzdrawiał, a potem cierpiał w drodze na Golgotę. Aktorzy wcielili się w postacie: Jezusa, Maryi, Jana, Piotra, Marii Magdaleny, które po mistrzowsku oddały atmosferę grozy i przerażenia w chwili śmierci Chrystusa. Ostatnim aktem była scena ze Zmartwychwstałym Panem, która wniosła nadzieję na szczęście wieczne.

      Po gromkich brawach Pani Dorota Poznańska – Wicedyrektor Szkoły oraz Pani Elżbieta Darka - Przewodnicząca Rady Miejskiej pogratulowały  uczniom oraz organizatorom wspaniałego występu.

      Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej stało się okazją do duchowej refleksji, połączono w nim bowiem historię zbawienia znaną z kart Ewangelii z teraźniejszością oraz przyszłością, co trafnie zaznaczył ks. prał. Stanisław Popis, proboszcz Parafii p. w. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

      Śmiało można powiedzieć, że szkolne widowiska pasyjne na dobre zagościły w sercach społeczności „Stalowej Jedynki”. Stały się corocznym wydarzeniem międzypokoleniowym na które uczniowie wraz z bliskimi czekają z utęsknieniem. Młodzi aktorzy od kilku miesięcy z wielkim zaangażowaniem pracują nad swoją rolą, przygotowują rekwizyty, w co chętnie włączają się rodzice.

      Mimo, iż troska o ostateczny kształt spektaklu spoczywa na katechetach, to wszyscy pracownicy szkoły służą pomocą i dodają otuchy aktorom.

      W tym roku upominki dla gości przygotowali nauczyciele świetlicy. Foldery i plakaty powstały dzięki  ks. Łukaszowi Sikorskiemu. Zdjęcia oraz nagranie widowiska  zawdzięczmy p. Grzegorzowi Jeleniowi i p. Pawłowi Cybulskiemu.

      Dla tych, którzy nie mogli zobaczyć spektaklu w Sali Koncertowej lub pragnęli przeżyć go ponownie, pojawiła się druga szansa w dniu 16 marca w Kolegiacie Radzymińskiej. Na zaproszenie Ks. prał. Stanisława Popisa młodzież zaprezentowała wiernym swój talent aktorski.

      Link do filmu w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie >>>>> https://www.youtube.com/watch?v=-17SZcqSuU8

      Link do filmu w Kolegiacie Radzymińskiej >>>> https://drive.google.com/file/d/1fkOFfEatD8A7VOcY125cNOGwtLEpW320/view?pli=1

      Opracowanie: Agnieszka Sieradzka

      Misterium Męki Pańskiej wystawione w Mieskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie:

      Misterium Męki Pańskiej wystawiane w Kolegiacie Radzymińskiej w dniu 16 marca 2024 roku

    • VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Puchacz Piotr"
     • VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Puchacz Piotr"

     • 14 marca, w Międzynarodowym Dniu Matematyki, chętni uczniowie klas I-III wzięli udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Puchacz Piotr”.

      Inicjatorem i organizatorem konkursu jest MathRiders -  ogólnopolska sieć Centrów Nauczania Matematyki, a jego celem jest między innymi popularyzacja matematyki, rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych dzieci oraz odkrywanie matematycznych talentów.

      Do matematycznych zmagań na etapie szkolnym przystąpiło 72 uczniów: 25 z klas pierwszych, 24 z klas drugich i 23 z klas trzecich.

      Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i czekamy na wyniki I etapu konkursu, a te zostaną ogłoszone 15.04.2024 r.

      Szkolni koordynatorzy konkursu: Katarzyna Rabajczyk, Kamila Tyburska, Aneta Jusińska

    • Dzień Recyklingu
     • Dzień Recyklingu

     • Z okazji Dnia recyklingu uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej, po obejrzeniu krótkiego filmu edukacyjnego, wykonali wspólną pracę plastyczną, przedstawiającą właściwą segregację odpadów. Hasło przewodnie brzmiało Wszystkie dzieci segregują śmieci.

      Organizatorzy: Marija Rusinowicz, Magdalena Ślifirczyk, Katarzyna Sałańska, Izabela Dudek

    • Pasowanie na czytelnika
     • Pasowanie na czytelnika

     • W marcu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas przygotowanej uroczystości uczniowie zapoznali się z zasadami i regulaminami obowiązującymi w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.
      Na pamiątkę każdy nowy czytelnik biblioteki otrzymał zakładkę oraz drobny upominek.
      Szkoła uczestniczy w programie " Czytające Szkoły" z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, wychowawcy klas I -III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek, więc wierzymy, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

      Opracowanie: Agnieszka Dudek, Agnieszka Cichy 

    • Gminny Turniej Warcabowy
     • Gminny Turniej Warcabowy

     • Dnia 15 marca br. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Warcabowym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Zachuta z 4e, Ksawery Lepa z 5b oraz Ignacy Banasiak z 6b, Klara Pachulska z 8c i Jakub Spors z 8c -  uczniowie ci byli najlepsi w eliminacjach szkolnych.

      W turnieju brali udział uczniowie z 7 szkół naszej gminy. Zawodnicy startowali w dwóch grupach wiekowych: kl. 4-5 oraz kl. 6-8. Młodsi zawodnicy mieli do rozegrania 6 partii, a starsi 7. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim.

      Uczestnicy byli klasyfikowani indywidualnie i zespołowo. Indywidualnie nie udało się stanąć na podium żadnemu z naszych reprezentantów, ale ponieważ  zajmowali 4, 5 czy szóste miejsce dało to dwa SREBRNE medale drużynowe.

      Gratulujemy całej naszej drużynie!!

      Opiekun: Anna Ciborowska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych