Dnia 5 listopada 2024 r. (wtorek) zapraszamy na zebrania rodziców:
godz. 16.00 - klasy I - III;
godz. 17.30 - klasy IV - VIII.
ZAPRASZAMY!
Dnia 5 listopada 2024 r. (wtorek) zapraszamy na zebrania rodziców:
godz. 16.00 - klasy I - III;
godz. 17.30 - klasy IV - VIII.
ZAPRASZAMY!
W środę 30 października 2024 r. poznaliśmy laureatów szkolnego konkursu historycznego „Daty z życia i pułkownika Mieczysława Chojnackiego - Młodzika Honorowego Obywatela Radzymina”. Głównym celem konkursu przeprowadzonego przez Koło Historyczne „Wiarus” było: propagowanie wśród młodzieży współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie życia i walki płka Mieczysława Chojnackiego , podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, popularyzacja wśród uczniów wiedzy o podziemiu antykomunistycznym w Polsce oraz kształtowanie umiejętności współpracy. Konkurs adresowany był do uczniów klas VI– VIII i polegał na rozwiązanie testu składającego się z 41 szczegółowych pytań dotyczących faktów z życia pułkownika. W konkursie uczestniczyło 67 uczniów klas VI – VIII.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Edyta Mikołajewska - kl. VIII e
II miejsce - Oliwia Wyszkowska - kl. VII c, Antoni Weroński - kl. VIII e
III miejsce - Hanna Pomorska – kl. VII c
Serdecznie gratulujemy laureatom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego szkolnego konkursu, który wpisuje się w obchody Roku Młodzika w Mieście i Gminie Radzymin. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom nastąpi podczas uroczystej akademii z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości we wtorek 12 listopada br.
Koło Historyczne „Wiarus”
„A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas.”
/Maria Czerkawska/
Listopadowe święta: Wszystkich Świętych oraz Zaduszki są w polskiej tradycji czasem zadumy i refleksji. W ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”, w ostatnich dniach października, uczniowie klas młodszych: 2a, 2d, 2f, 2g, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili Cmentarz Poległych Żołnierzy 1920r. w Radzyminie. Klasy: 1e, 1 f, 2e ze swoimi paniami udały się na Cmentarz Stary. Celem wyjść było zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny oraz przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych z naszą kulturą i religią. Uczniowie uporządkowali groby, zapalili znicze na mogiłach poległych żołnierzy, minutą ciszy oddali hołd. Odwiedzili również groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły oraz miejsca spoczynku swych bliskich.
Klasy 3c i 3d pod opieką pani Magdaleny Jabłeckiej oraz pani Katarzyny Kwiatkowskiej złożyły na grobach specjalnie przygotowane na tę okazję wiązanki.
Pobyt uczniów na Cmentarzu Poległych stał się doskonałą okazją do poznania miejsc pamięci, osób i wydarzeń z historii naszego miasta oraz Polski. Wiedzę spotkanych w tym miejscu uczniów, wzbogacił swą opowieścią nauczyciel historii Pan Władysław Kolatorski. Za co bardzo dziękujemy.
Opracowanie: wychowawcy klas
"Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr. Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry... dla tych, którzy odeszli..."
/Danuta Gellnerowa/
Listopad jest miesiącem modlitewnego skupienia i zadumy, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich na cmentarzach. Blask palących zniczy, unoszący się nad grobami dym, kwiaty będące wyrazem pamięci serca – wszystko to pomaga godnie wspominać naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata. Listopad jest jednocześnie miesiącem radości, bo właśnie w te listopadowe dni ponad 100 lat temu na mapie Europy i świata pojawiła się Odrodzona Rzeczypospolita. To zmusza do refleksji nie tylko nad losami naszych bliskich, a także losami bohaterów, którzy swoje życie poświęcili walce o niepodległość. Dziś tę drogę, którą podążali nasi przodkowie znaczą krzyże i pomniki - świadectwo wdzięczności i pamięci kilku pokoleń Polaków walczących o wolność. Radzymińskie cmentarze są tego najlepszym przykładem, a nagrobne sentencje przypominają nam jak kruche jest ludzkie życie. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji naszej szkolnej akcji „W Stalowej Jedynce o Bohaterach pamiętamy…”, której celem jest uczczenie pamięci Tych, którzy o wolną Polskę walczyli… W naszym mieście i jego okolicy jest wiele miejsc uświęconych przelaną krwią naszych rodaków. Pamiętaj i odwiedź w dniach od 30 października do 7 listopada te miejsca. Zapal znicz ogień pamięci, wykonaj pamiątkowe zdjęcie i prześlij je (adres e – maila podamy pocztą Librus). Na wasze zdjęcia czekamy do 8 listopada br.
Niech kołyszący się na wietrze płomień znicza będzie świadectwem naszej wdzięczności za to co od nich otrzymaliśmy…
Koło Historyczne "Wiarus”
31 października br. uczniowie klasy 8f, 1c oraz 2g wraz z wychowawcami panią Iwoną Banaszkiewicz, Marzeną Marchel i Agatą Szymborską uczestniczyli w akcji IRYS, III edycji pod patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, NIW-u -CRSO oraz Instytutu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki pomocy Rady Rodziców naszej szkoły zostało zakupionych 100 cebulek irysów, które następnie wszyscy zainteresowani wspólnie zasadzili na terenie naszej szkoły.
Celem akcji było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z chorobami Alzheimera i cukrzycy oraz wsparcie chorych i ich rodzin, profilaktyki, terapii zajęciowej oraz osób dotkniętych chorobą.
Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom, zarówno młodszym, jak i ich starszym kolegom, którzy w czasie takiego wspólnego przedsięwzięcia uczyli się współpracy pomimo różnicy wieku.
Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz
Dnia 29.10.2024 r. w SP Nr 2 w Radzyminie odbyły się zawody sportowe w unihokeja na szczeblu gminnym chłopców, w których brały udział drużyny z SP w Słupnie, SP nr 2 i SP nr 1 w Radzyminie. Po zaciętej walce chłopcy z naszej szkoły wygrali wszystkie mecze i awansowali do zawodów rejonowych. Zawody rejonowe również odbyły się w SP nr 2 w Radzyminie dnia 13 listopada gdzie startowały drużyny: SP nr 2 Radzymin, SP Marki i nasza szkoła. Nasi chłopcy wygrali zasłużenie te zawody awansując do zawodów powiatowych. Dziękuję im za ambitną walkę i zwycięstwo.
Opiekun: Robert Grabowski
Dnia 30 października 2024 roku uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w warsztatach dydaktycznych dotyczących idei wolontariatu, a związanych z realizacją akcji charytatywnej IRYS Fundacji IRYS, w której od lat bierzemy udział. Celem Akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z chorobami Alzheimera i cukrzycy oraz wsparcie chorych i ich rodzin, profilaktyki, terapii zajęciowej dla osób dotkniętych chorobą.
Podziękowanie >>>>> podziekowanie2.jpg
„Dzieciństwo i młodość powinny być czasem niewinności, beztroski i rozwoju. Wojna to jednak w brutalny sposób odbiera, bez wyjątku, nie oglądając się na pochodzenie czy status społeczny. Poznaj piętnaście młodych postaci i ich poruszające okupacyjne historie…”
W ostatnich dniach października br. uczniowie klasy VIII a , VIII c, VIII d i VIII e brali udział w grze stanowiskowej Instytutu Pamięci Narodowej - "Mój Rówieśnik". Losy obywateli Polski w czasie II wojny światowej, która była podsumowaniem szkolnego projektu „Polska w czasie II wojny światowej. Punktem wyjścia naszego projektu było poznawanie historii II wojny światowej na ziemiach polskich z perspektywy piętnaściorga dzieci - obywateli Polski międzywojennej. Uczniowie losowali legitymację szkolną jednej z postaci i niczym detektywi odkrywali stopniowo kolejne losy swojego rówieśnika, począwszy od czasu przedwojennego do zakończenia wojny. By przebadać te historie, uczniowie korzystali z różnorodnych źródeł, dokumentów państwowych, pamiętników, listów, wojennych gazet i opracowań historycznych. Postacie występujące w grze są fikcyjne, ale ich losy reprezentowały prawdziwą historię obywateli polskich z czasów II wojny światowej różnych narodowości i grup społecznych. Niestety w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny tematyka jest aktualna…
Koło Historyczne „Wiarus”
„Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam…”
Dowódca brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego w czasie bitwy o Wielką Brytanię, Air Chief Marshall Hugh Dowding,
W czwartek 31 października br. minie 84 lata od zakończenia powietrznej bitwy o Wielką Brytanię. Pierwszej batalii przegranej przez Niemcy, która stanowiła punkt zwrotny w dziejach II wojny światowej. Bitwa ta pokazała, że losy wojny mogą zostać odwrócone, a udział w niej polskich lotników był bezcenny Obydwie walczące strony Royal Air Force (królewskie siły powietrzne) i Luftwaffe (lotnictwo niemieckie) wystawiły przeciwko sobie tysiące samolotów bojowych oraz doskonale wyszkolonych lotników. Brytyjscy historycy przyjęli jako czas trwania bitwy okres od 10 lipca do 31 października 1940 roku, kiedy miały miejsce najintensywniejsze naloty niemieckie. W Bitwie o Anglię wzięło udział 147 polskich pilotów myśliwskich. Walczyli zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich, zestrzeliwując ponad 200 samolotów wroga. Szczególną chwałą okrył się dywizjon 303„Warszawski” im. Tadeusza Kościuszki, którego piloci strącili 126 samolotów niemieckich przy stratach własnych wynoszących 8 pilotów. Łącznie w Bitwie o Anglię poległo 29 polskich pilotów. Bohaterskie działania polskich pilotów docenił ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, który wspominając Bitwę o Anglię, wypowiedział znamienne słowa: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym”. Wśród tych nielicznych, co podkreślamy z dumą był patron naszej szkoły ppłk pil. Marian Pisarek, który walczył w najlepszym 303 Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki tej bitwy.
Cześć i chwała Bohaterom.
My chcemy i będziemy pamiętać o Tych, którzy broniąc Wielkiej Brytanii udowodnili światu w czasie trwającej wojny, że Jeszcze Polska nie zginęła dając nadzieję na zwycięstwo rodakom w okupowanej przez Hitlera i Stalina ojczyźnie.
Koło Historyczne "Wiarus"
Z okazji Dnia Papieskiego oraz październikowych rocznic związanych ze św. Janem Pawłem II, dn. 29 października w naszej Szkole odbyło się przedstawienie pt. „Lolek z ciszy niepokalanej.” Spektakl został przygotowany przez katechetki p. Magdalenę Baranowską i p. Janinę Ołów, w role aktorów wcielili się uczniowie klasy 5a, a niezwykle sugestywne i pomysłowe rekwizyty, dekoracje i nietuzinkowe aranżacje sceniczne zawdzięczamy nieocenionej p. Marcie Karłowicz.
Przedstawienie przybliżyło dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły, ukazując jego drogę do świętości i niezwykłą duchowość. Młodzi aktorzy w jak najlepszy sposób starali się oddać atmosferę tamtych czasów oraz wartości, którymi kierował się przyszły papież. Spektakl ukazywał przede wszystkim sakramentalną drogę młodego Lolka. Jego codzienność, w której uczniowie mogli odnaleźć również swoją rzeczywistość, choć ich dzieciństwa dzieli blisko 100 lat. A jednak – pewne rzeczy są ponadczasowe: przy sakramencie chrztu świętego, którego udzielał ks. Franciszek Żak, rozważał on jak ważne dla chrześcijanina jest jego imię, które wybierają rodzice, a które zostanie z nim na całe życie, wraz z patronami, do których się ono odwołuje. Uczniowie 3 klas przygotowujący się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej widzieli jak przeżywał swoje przygotowania Karol, który został świętym. Kolejny - sakrament bierzmowania, który ma umocnić chrześcijanina darami Ducha Świętego, by mógł on m. in. stawiać czoła pokusom mężnie i stanowczo - to również widzieliśmy, gdy nastoletni Lolek z pokorą przyjmował reprymendę mądrego i kochającego ojca: „Lolku! Nie modlisz się wystarczająco do Ducha Świętego! ”. Kto wie, może wśród tych młodych znajduje się ktoś, kto w przyszłości również wybierze drogę kapłaństwa, a historia św. Jana Pawła II – Lolka, pozwoli zakiełkować tej myśli i udowodnić, że jest ona możliwa do zrealizowania. Uczniowie mieli okazję usłyszeć oryginalny głos papieża pochodzący z nagrań dokonanych podczas pielgrzymki do Ojczyzny, kiedy to wspominał lata dzieciństwa oraz swój dom rodzinny… Młodsi nie do końca zdawali sobie sprawę, kogo słuchają, ale tu przyszli z pomocą nauczyciele i wychowawcy, którzy przecież sami pamiętają jak przysłuchiwali się tym wystąpieniom Ojca Świętego niemal „na żywo”. I choć spektakl był realizowany głównie z myślą o młodszych widzach, to jednak również starsi momentami nie kryli wzruszenia.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia oraz widzom, którzy licznie przybyli, by uczcić pamięć naszego wielkiego rodaka. Po raz kolejny młodzież naszej Szkoły pokazała się ze strony jakże ambitnej i godnej pochwały; uczniowie – aktorzy włożyli serce i w pełni zaangażowali się w wydarzenie, które wymagało od nich talentu scenicznego, ale również skupienia, sumienności, dyspozycyjności i wytrwałości – słowem ciężkiej pracy. Brawo 5a!
Opracowanie: Magdalena Baranowska
W dniu 28.10.2024 na Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyminie odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w unihokeju dziewcząt i chłopców w kategorii dzieci. Po emocjonujących rozgrywkach i wyrównanych meczach zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli 3 miejsce.Naszą szkołę reprezentowali w kategorii dziewcząt :Malczewska OliwiaKucharczyk KarolinaFederczyk EmiliaOstrowska NikolaKaczmarczyk KatarzynaPudełek KlaudiaLipska WiktoriaKorytkowska MajaW kategorii chłopców:Zachuta JakubBorsuk DmytroButa KacperMikulski MiłoszMarcinkiewicz EmilRempalski JakubWyszyński IgorSasin SzymonKruk Karol.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!
DYPLOM >>>>> dyplom1.pdf
Opiekunowie: Justyna Jończyk, Arkadiusz Kostrzębski
Projekt edukacyjny Z ekologią na TY jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego i wychowania przedszkolnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
Cele programu:
1.Doskonalenie umiejętności w zakresie rozumienia zależności pomiędzy składnikami środowiska przyrodniczego.
2.Doskonalenie umiejętności samodzielnej eksploracji świata, rozwiązywania problemów i stosowania nabytych umiejętności w nowych sytuacjach życiowych.
3.Kształtowanie umiejętności obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych, wykonywania eksperymentów i doświadczeń, a także formułowania wniosków i spostrzeżeń.
4.Rozwijanie umiejętności tworzenia relacji, współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach, w tym organizacji pracy przy wykorzystaniu technologii.
5.Rozwijanie sprawności motorycznych i sensorycznych tworzących umiejętność skutecznego działania i komunikacji.
6.Wyrabianie świadomości zdrowotnej w zakresie higieny, pielęgnacji ciała, odżywiania się i trybu życia.
7.Doskonalenie umiejętności wykorzystania własnej aktywności ruchowej w różnych sferach działalności człowieka: zdrowotnej, sportowej, obronnej, rekreacyjnej i artystycznej.
Projekt skierowany jest do uczniów klas 4 szkoły podstawowej. Będzie realizowany na lekcjach przyrody.Termin realizacji: od 1 października 2024 - 30 maja 2025 r.
Plakaty w IV edycji >>>>>plakaty-edycja_IV.pdf
Koordynator programu: Maria Klimkiewicz
Nasi Pierwszoklasiści w tym tygodniu złożyli uroczyste słowa ślubowania, przez co oficjalnie zostali włączeni w uczniowską społeczność Szkoły Podstawowej nr 1. Na tą okoliczność uczniowie klasy 3c przygotowali miłą niespodziankę dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Przedmiotem niespodzianki było przedstawienie pt. "Rzepka" Juliana Tuwima, wraz z drobnymi upominkami dla zebranej publiczności. Wiersz został wpleciony w tematykę o zdrowym żywieniu i zdrowym stylu życia. Całe wydarzenie dzięki uprzejmości taty naszego ucznia Pana Michała Kamińskiego zostało nagrane i z ogromna radością możemy podzielić się tym z innymi. Zapraszamy do obejrzenia naszego przedstawienia i życzymy wielu miłych wrażeń podczas seansu ;-)
Link do nagrania na YOUTUBE >> https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=CvbYkodVdhc
Organizator: Magdalena Jabłecka
„Im dalej wstecz spoglądasz, tym więcej możesz zobaczyć do przodu…"
Winston Churchill
W piątek 24 października br. uczniowie klasy VI g pod opieką wychowawcy wyruszyli na kolejna pieszą wycieczkę w głąb historii naszego miasta w przeddzień 550 rocznicy jego powstania,. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zapoznania się z planem najpiękniejszego parku w Rzeczypospolitej w XVIII wieku. Wsłuchani w opowieść o księżnie Eleonorze Czartoryskiej przenieśliśmy się w czasy stanisławowskich reform. To do niej często zaglądał ostatni z polskich władców król Stanisław August Poniatowski, Następnie zajrzeliśmy do radzymińskiej kolegiaty i stojącego obok budynku pierwszej szkoły elementarnej w Radzyminie. Z zainteresowaniem słuchaliśmy słów wychowawcy o księdzu Kazimierzu Narbutcie , który w tamtych czasach był proboszczem i jednocześnie aktywnym działaczem Komisji Edukacji Narodowej, przewodniczącym Wydziału do Spraw Szkół i Ksiąg Elementarnych. Warto dodać , że ks. Kazimierz Narbutt był również członkiem konfederacji targowickiej, a w 1792 roku powołany został do zasiadania w Towarzystwie do Ksiąg Elementarnych. Za swoje zasługi został w 1793 roku kawalerem orderu św. Stanisława . To w czasach jego zarządzania parafią „ówczesna właścicielka Radzymina i sąsiednich folwarków, Księżna Eleonora Czartoryska z domu Waldstein, hrabina austriacka, małżonka księcia Michała, wielkiego kanclerza Księstwa Litewskiego, wzniosła w Radzyminie jednonawowy kościół murowany”. Stylowa dzwonnica z trzema dzwonami ufundowanymi również przez księżną Czartoryską została wybudowana już wcześniej. Ciekawostką jest fakt, że projektantem dzwonnicy oraz kościoła jest królewski architekt Jan Chrystian Kamsetzer. Uroczystej konsekracji świątyni w 1781 roku dokonali: biskup płocki książę Michał Poniatowski wraz z biskupem Adamem Naruszewiczem. Dnia 25 marca 1992 r. kościół parafialny został wyniesiony do godności kolegiaty i erygowano kapitułę. Jej pierwszym prepozytem został ks. Prałata Stanisław Lis. Zgromadzeni wokół figury św. Jana Nepomucena poznaliśmy historie wybudowania w 1779 roku na działce kościelnej pierwszej w mieście szkoły elementarnej, której fundatorem była również księżna. Budynek na owe czasy był bardzo nowoczesny, posiadał sześć izb. Dwie z nich przeznaczono na sale lekcyjne, jedną dla nauczyciela, a pozostałe na przytułek dla starców nie mających żadnej opieki. Nauka w pierwszej radzymińskiej szkole trwała do 1795 roku. Po trzecim rozbiorze Polski, w wyniku decyzji władz zaboru austriackiego, szkołę zamknięto. Reaktywowano ją w 1818 roku. Budynek „przy Świętym Janie” służył radzymińskiej oświacie do lat osiemdziesiątych XX wieku. Później mieściło się w nim Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, a obecnie jest we władaniu parafii. Chwilę jeszcze spędziliśmy w pięknie zrewitalizowanym parku i po zrobieniu kilku pamiątkowych zdjęć przy pomniku Tadeusza Kościuszki i miejskich fontannach udaliśmy się do pizzerii Włoska Lustracja Pizza&Pasta . Tu po wycieczce pełnej wrażeń zjedliśmy przepyszną pizzę, którą ufundowała nam nasza klasowa Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy. Pełni wrażeń, syci nie tylko na duchu, ale i ciele powróciliśmy do szkoły. To był niezwykle pożytecznie spędzony dzień. W przeddzień 550 rocznicy lokacji naszego miasta poznaliśmy kolejny fragment jego dziejów.
Uczniowie klasy VI g z wychowawcą
W środę 23.10.2024 r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w XV corocznym Jesiennym Biegu Przełajowym im. o. Józefa Jońca. Oprócz biegów indywidualnych na dystansie 1000 metrów, rywalizowano również w biegach sztafetowych 4x250 metrów. W zawodach wzięło udział 45 uczniów z sześciu klas czwartych.
Klasyfikacja biegu indywidualnego, pierwsza dziesiątka:
>>>>>>>>>>>>>>>>> wyniki.pdf
>>>>>>>>>>>>>>>>> dyplom.jpg
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Zespół Nauczycieli Wychowania Fizycznego
W ramach wdrożenia innowacji ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO dnia 24 października 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie miała zaszczyt gościć uczniów PUL w Wołominie. Pod okiem pana Mirosława Matyjaszka przeprowadzili oni wyjątkowe lekcje pokazowe z pierwszej pomocy. Podczas warsztatów uczniowie poznali kluczowe zasady ratowania życia. W trakcie zajęć zaprezentowano pozycję bezpieczną, resuscytację dorosłego i dziecka, udzielanie pomocy w przypadku zakrztuszenia pokarmem oraz użycie defibrylatora. Uczniowie klas 1-3 aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych, ucząc się przez zabawę, co sprawiło, że nauka była nie tylko skuteczna, ale i przyjemna.Całość zajęć została przeprowadzona z dużym profesjonalizmem, a zaangażowanie uczniów było ogromne. Cenne doświadczenie zdobyte podczas warsztatów wpłynęło na budowanie świadomości na temat pierwszej pomocy wśród najmłodszych.Dziękujemy Panu Mirosławowi Matyjaszkowi oraz uczniom I LO PUL w Wołominie: Julii Osińskiej, Martynie Stolarczyk, Aleksandrowi Tymińskiemu, Filipowi Rosłonowi, Jakubowi Bednaruk, Kacprowi Grochowskiemu, Krzysztofowi Szczepanikowi, Michałowi Szymborskiemu i Pawłowi Urbaniakowi.
Koordynatorzy warsztatów: Katarzyna Brzozowska, Ewelina Olszewska
„Musisz przyznać, że bez przerwy,
Będziesz dbał o Pani nerwy,
Będziesz uczył się staranie,
Zachowywał nienagannie,
Gdy umowa taka stanie,
To jest właśnie ŚLUBOWANIE!!! - wyśpiewali pierwszoklasiści
22 i 23 października w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie odbyły się uroczyste ślubowania pierwszoklasistów. W tych wzruszających, oficjalnie rozpoczynających edukację momentach małym bohaterom towarzyszyli: rodzice, dyrekcja, nauczyciele, goście oraz starsi koledzy i koleżanki z klas 4d i 4e.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Radzymina p. Krzysztof Dobrzyniecki, Kierownik Biura Oświaty p. Krzysztof Czuba, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej p. Ewa Wnuk, Dyrektor szkoły p. Elżbieta Jeleń, Zastępca Dyrektora p. Katarzyna Marzec, Zastępca Dyrektora p. Dorota Poznańska.
Część oficjalną rozpoczęła p. Dyrektor Elżbieta Jeleń serdecznie witając pierwszoklasistów oraz przybyłych gości. Program artystyczny obfitował w radosne piosenki oraz wierszyki. Po wspaniałym występie, dzieci zebrały gromkie brawa. Zebrani goście mieli już pewność, że to odpowiedni kandydaci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.
W niezwykle podniosłej atmosferze Zastępca Burmistrza p. Krzysztof Dobrzyniecki i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej p. Ewa Wnuk każdego pierwszaka pasowała przy pomocy symbolicznego ołówka. Dzieci złożyły ślubowanie na sztandar szkoły.
Wytypowani uczniowie zapalili symboliczny znicz i złożyli kwiaty pod tablicą patrona naszej szkoły.
Na koniec tej pięknej uroczystości dzieci wręczyły kwiaty i podziękowały za przybycie zaproszonym gościom.
Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy oraz legitymacje szkolne.
"Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami"
Wychowawcy Klas: 1a,1b,1c,1d,1e,1f, 1g
VII Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj."
ks. Jerzy Popiełuszko
W sobotę, 19 października 2024 roku minie 40. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszko - kapelana "Solidarności". Zabójstwa dokonali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła Katolickiego. Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Na Mszach świętych w intencji ojczyzny gromadził tysiące ludzi dając im ewangeliczną nadzieję na lepsze jutro. Niezłomny kapelan Solidarności stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym komunistycznym systemem o wolność i wiarę. Został uznany błogosławionym i męczennikiem Kościoła Katolickiego oraz odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego Tego dnia przypadają również, co warte przypomnienia, obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Święto , które uchwalił 4 października 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ma upamiętniać księży „bohaterów, niezłomnych obrońców wiary i niepodległej Polski”.
Koło Historyczne "Wiarus"
W dniu 18.10.2024 r. klasa Va i V f wyjechały na zwiedzanie Sandomierza. Na początku wycieczki przeszliśmy głównym rynkiem podziwiając zabudowania sandomierskiej starówki. Doszliśmy do podziemnej strasy turystycznej, którą spacerowaliśmy pod opieką przewodnika słuchając historii miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również Bramę Opatowską z XIV w. Weszli nią sześć pięter do góry na taras widokowy i oglądali panoramę miasta. Spędziliśmy tam miło czas, ciesząc się pięknymi widokami oraz ciepłą i słoneczną pogodą.
Wychowawcy: Anna Kostrzębska, Emilia Żmijewska – Łapińska, Marzena Mazur
W dniu 17. 10. 2024 reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kacper Adamski, Bartosz Pikuliński, Piotr Szczęsny, Kacper Górnicki, Glep Perepecha, Bartek Michalski, Piotr Stankiewicz, Dawid Barankiewicz, Antek Goska, Filip Roguski, Adrian Cubrzyński, zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w piłce koszykowej chłopców kategoria młodzież.
Opracowanie: Mariusz Sikorski
Powered by aSc EduPage