• To już? Już! Wakacje!!!
     • To już? Już! Wakacje!!!

     • Czerwiec to z pewnością dla uczniów jeden z najradośniejszych miesięcy w roku. Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2021/2022 przeszedł do historii, a przed społecznością radzymińskiej „Stalowej Jedynki” dwa miesiące zasłużonych wakacji…

      Więcej w artykule: To_juz_wakacje_-_notka_prasowa.pdf w  tygodniku regionalnym Kurier W nr 24 z dnia 5.07.2022 r.

    • 1050. rocznica Bitwy pod Cedynią
     • 1050. rocznica Bitwy pod Cedynią

     • . „Żywot drugi św. Wojciecha, biskupa praskiego i męczennika (łac. Sancti Adalberti Pragensis episcopi et martyris vita altera, znany też jako Vita altera – Żywot drugi)”                        

      Brunon z Kwerfurtu 

      W sobotę 24 czerwca br. minęła 1050. rocznica  zwycięskiej bitwy wojsk księcia Mieszka I  z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Bitwa o Cedynię odbyła się 24 czerwca 972 roku między wojskami księcia Polskiego Mieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck. Wyprawa była prywatnym przedsięwzięciem możnowładców niemieckich, niezgodnym z wcześniejszymi traktatami Mieszka I z Ottonem I. Bitwa stanowiła jedyny większy epizod najazdu Hodona na Pomorze Zachodnie opanowane kilka lat wcześniej przez władcę  Polan. Bitwa pod Cedynią położyła kres planom margrabiego Marchii Łużyckiej na opanowanie Pomorza Zachodniego.

      Cześć i Chwała Bohaterom. 

      Niech pamięć o Ich czynach trwa na wieki.

      Koło Historyczne "Wiarus”

    • Zakończenie mundurowego roku szkolnego kadetów I LO PUL w Wołominie i I LO PUL Dębe Wielkie
     • Zakończenie mundurowego roku szkolnego kadetów I LO PUL w Wołominie i I LO PUL Dębe Wielkie

     •  W czwartek 23 czerwca br. byliśmy zaproszeni na uroczystą zbiórkę zakończenia mundurowego  roku szkolnego kadetów I LO PUL w Wołominie i I LO PUL Dębe Wielkie, która tradycyjnie odbyła się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego „Grom” w Czerwonym Borze. Tu w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy i Małżonki  Prezydenta Pani Agaty Kornhauser –Dudy, dostojnych gości, Kadry Pedagogicznej PUL i instruktorów GROM GROUP  oraz licznie zgromadzonych rodziców  wręczono nagrody wyróżniającym się kadetom klas mundurowych – z liceów ogólnokształcących PUL z Wołomina i Dębego Wielkiego. Szczególnie nam miło, że wśród wyróżniających się kadetów wielu to absolwenci naszej szkoły. Jesteśmy z Was dumni. Poligonowe zakończenie mundurowego roku szkolnego uświetnił pokaz wyszkolenia  taktycznego kadetów w asyście instruktorów GROM GROUP oraz zapierający dech w piersiach przelot Grupy Żelazny. Pani dyrektor Agnieszce Kaczyńskiej serdecznie dziękujemy za zaproszenie  i gratulujemy tak perfekcyjnie przygotowanego  zakończenia roku szkolnego. Bardzo nas cieszy również  fakt, że tak wielu naszych absolwentów wybiera naukę w klasach mundurowych I LO PUL w Wołominie.

      Koło Historyczne "Wiarus”

    • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022:

      dnia 23 czerwca  klasy I – III o godz. 17.00,

      dnia 24 czerwca  klasy VII - VIII o godz. 09.00,

      dnia 24 czerwca klasy IV - VI o godz. 11.00.

    • Wycieczka w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę" - śladami Fryderyka Chopina oraz dynastii Radziwiłłów
     • Wycieczka w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę" - śladami Fryderyka Chopina oraz dynastii Radziwiłłów

     • W ramach projektu „Poznaj Polskę”, które jest przedsięwzięciem Ministra Edukacji i Nauki nasi uczniowie  mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Po spełnieniu wymogów formalnych otrzymaliśmy dofinansowanie do 80% całkowitych kosztów wycieczki w  kwocie 5 tys. zł. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli,  a także wizytę w  Nieborowie i Arkadii - zespole pałacowo-ogrodowym i ogrodzie sentymentalno-nostalgicznym (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).

      Dnia 21 czerwca 2022r. uczniowie klasy 4b i 4d wraz z opiekunami  wybrali się na wycieczkę  z wizytą  do domu rodzinnego Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
      Pani przewodnik zapoznała nas z życiem i twórczością polskiego kompozytora. Zwiedziliśmy muzeum biograficzne Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w skład którego wchodzi oficyna (tzw. dworek) oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą. Następnie udaliśmy się w stronę Nieborowa, gdzie zwiedzaliśmy  barokowy Pałac Radziwiłów zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.

        Zorganizowana wycieczka w ramach programu Poznaj Polskę była okazją do poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii. Uczniowie klas czwartych mieli możliwość w nowatorski sposób zdobywać wiedzę z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego.

      Organizator: Anna Piechucka, Magdalena Korzeniowska

    • I Narodowy Dzień Powstań Śląskich
     • I Narodowy Dzień Powstań Śląskich

     • W poniedziałek 20 czerwca 2022 roku po raz pierwszy będziemy uroczyście obchodzić I Narodowy Dzień Powstań Śląskich.  Narodowy Dzień Powstań  Śląskich ma upamiętnić trzy powstania śląskie z lat 1919-1921, dzięki którym Górny Śląsk został przyłączony do odradzającej się Rzeczypospolitej.  Data 20 czerwca to  100 rocznica wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych. 12 maja 2022 roku Sejm  RP uchwalił ustawę dotyczącą nowego święta, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją niespełna miesiąc później - 7 czerwca bieżącego roku. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw dwa dni później - 9 czerwca, a następnego dnia (10 czerwca) oficjalnie weszła w życie.

      Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim, którzy w trzech powstaniach  walczyli o powrót do Polski.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Konkurs plastyczny "Nasz Patron Marian Pisarek” rozstrzygnięty
     • Konkurs plastyczny "Nasz Patron Marian Pisarek” rozstrzygnięty

     • W poniedziałek 20 czerwca br. rozstrzygnięty został  szkolny konkurs plastyczny ,, Nasz Patron Marian Pisarek”. Głównym celem konkursu zorganizowanego przez  Koło Historyczne ,,Wiarus” i nauczycieli plastyki była: popularyzacja wiedzy o patronie szkoły,  kształtowanie postaw patriotycznych, wdrażanie do samodzielnego poszukiwania materiałów konkursowych,  wdrażanie uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy i samokształcenia, rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa.  Konkurs zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 110 rocznicy urodzin i 80 rocznicy chwalebnej śmierci ppłka pil. Mariana PisarkaKonkurs adresowany był do uczniów klas I – VII.                                         

      Komisja Konkursowa postanowiła przyznać zaszczytny tytuł Laureata:

      w kategorii klas I – III:                                                                                                                                    Tomaszowi Pachulskiemu – kl. II c (znaczek), 

      Oliwi Malczewskiej kl. III g (poezja),

      Ali Szafrańskiej kl. I b (portret)

      Wyróżnienia otrzymali:

      Jakub Zachuta kl. II e,

      Aleksandra Giera kl.

      Michalina Dorot kl. III e,                                                                                                                                                                                              W kw ategorii klas IV – VII tytuł Laureata  otrzymał:                                                                                              Michał Iwanowski kl. VI a (model),

      Aleksander Mikulski kl. VII c (model),

      Gabriela  Sakowska  kl. IV e (plakat),

      Natalia Dulińska kl. IV e (plakat).                                                                                                                             Wyróżnienia:

      Agata Wardak kl. IV e,

      Bartek Michalski V c.                                                                                                                                              Gratulujemy. Dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców zostały  wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • II miejsce w konkursie diecezjalnym!!!
     • II miejsce w konkursie diecezjalnym!!!

     •  

      Uczniowie naszej szkoły corocznie biorą udział w konkursach organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Warszawsko-Praskiej pod honorowym patronatem Księdza Biskupa J. E. Romualda Kamińskiego.Tegoroczny konkurs pt. "Święty Józef - posłany przez Boga do pomocy" został przeprowadzony w następujących kategoriach klasowych: konkurs plastyczny dla klas I-III oraz konkurs literacki dla klas IV-V. Zadaniem młodszych uczniów było przygotowanie figurki św. Józefa. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 12 uczestników.

      W finale naszą szkołę reprezentowali: Zuzia Dukland z klasy 1f, Arkadiusz Mróz z klasy 3d i Adam Kosinow z klasy 3c.10 czerwca w Auli Akademika Praskiego przy ul. Floriańskiej w Warszawie ogłoszono wyniki. Uczennica naszej szkoły - Zuzanna Dukland z klasy 1f zajęła zaszczytne II miejsce. Warto dodać, że jej praca została nagrodzona spośród 141, które napłynęły do organizatora. Laureatka pod opieką katechetki - p. Agnieszki Sieradzkiej przyjęła gratulacje, dyplom i nagrody z rąk Księdza Biskupa. W kategorii klas IV-V uczniowie mieli ułożyć modlitwę - wiersz za wstawiennictwem św. Józefa. Z zadaniem zmierzyło się 6 młodych literatów. Do finału zakwalifikowano prace Antoniego Werońskiego z klasy 5e oraz Adriana Cubrzyńskiego z kl. 5c, którzy godnie reprezentowali Stalową Jedynkę. Za prawidłowy przebieg eliminacji szkolnych odpowiadał ks. Grzegorz Harasim - koordynator konkursu.

      Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy przygotowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Warszawsko-Praskiej.

      Link do strony:  https://diecezja.waw.pl/wyniki-diecezjalnego-konkursu-o-sw-jozefie/

      Drodzy Uczniowie,jesteśmy z Was dumni, dziękujemy Wam oraz Waszym Rodzicom za zaangażowanie, a Zuzi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                                                  

      Katecheci

    • Znamy laureatów XIII edycji konkursu wiedzy "Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”
     • Znamy laureatów XIII edycji konkursu wiedzy "Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”

     • W dniach 13 – 15 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się XIII edycja konkursu wiedzy  , Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”. Konkurs, którego organizatorem było Koło Historyczne ,,Wiarus’ adresowany był do uczniów klas IV – V. Głównym jego celem była:  popularyzacja wiedzy o życiu i świętości Jana Pawła II,  rozbudzenie zainteresowania wśród młodzieży osobą Papieża – Polaka,  motywowanie do naśladowania św. Jana Pawła II, pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II i jego wizycie w naszym mieście. Konkurs zorganizowano  z okazji przypadającą w 2022 roku 102  rocznicy urodzin oraz 23 rocznicy wizyty na radzymińskim Cmentarzu Poległych św. Jana Pawła II. W konkursie udział wzięło 91 uczniów .

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce – Oliwia Wyszkowska – kl. IV c,

      II miejsce – Edyta Mikołajewska kl. V e, 

      III miejsce – Antoni Weroński  kl. V e.                                                                                                                                                                                    Gratulujemy. Wręczenie dyplomów i nagród książkowych ufundowanych przez Radę Rodziców odbyło się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2021 – 2022. Patronatem honorowym konkurs objął ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej
     • Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej

     • We środę 15.06.2022 podsumowaliśmy Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Strażacy przygotowali wykład na temat ścieżki kariery zawodowego strażaka. Być może nasi tegoroczni absolwenci, wybierając szkołę mundurową, w niedalekiej przyszłości wstąpią w szeregi zawodowej straży pożarnej.

      Na podium stanęli uczniowie z klasy 8f:

      I miejsce Daria Ziółkowska,

      II miejsce Piotr Romaszko,

      III miejsce Szymon Rasiński.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w nowych szkołach ponadpodstawowych.

      Koordynator: Agata Drzewek

    • "Aktion Reinhardt"
     • "Aktion Reinhardt"

     • W  poniedziałek 13  czerwca 2022 roku uczniowie klasy VIII b ze Szkoły podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z wizytą na radzymińskim kirkucie  zapaleniem zniczy i położonymi na  macewach kamykami zakończyli projekt edukacyjny ,,Tak, jakby nas wcale nie było - Aktion Reinhardt” z okazji 80. rocznicy pierwszej deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Projekt przygotowało Towarzystwo Projektów Edukacyjnych i Muzeum Getta Warszawskiego . Jego celem było przybliżenie uczniom trudnego tematu zagłady Żydów w czasie II wojny światowej .W ramach projektu przeprowadzona zostały zajęcia metodą odwróconej lekcji zakończone testem składającym się z 20 pytań. Zbrodnicza operacja "Aktion Reinhardt” wymierzona była w polskich Żydów mieszkających na terenie okupacyjnego Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego. Dotknęła przede wszystkim ludność zamieszkałą w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na Kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej. Wśród zamordowanych  byli również Żydzi z radzymińskiego getta, którzy zginęli w komorach gazowych obozu w Treblince. Bilans strat w  obozach wynosił ponad 1.5 miliona  ludzi( w Bełżcu około 440 000 zamordowanych, w Sobiborze około 170 000 zamordowanych oraz w Treblince 800 000-900 000 ofiar. W obozie koncentracyjnym na Majdanku zmarło bądź zostało zamordowanych około 60 000 Żydów). Dziesiątki tysięcy Żydów zginęło podczas likwidacji gett, podczas selekcji w obozach pracy oraz w obławach na ukrywających się na wsi i w lasach. Tylko nielicznym udało się dotrwać do końca okupacji niemieckiej. Po zakończeniu "Operacji Reinhardt” większość jej wykonawców została przeniesiona do Triestu. Tylko nieliczni ze sprawców "Operacji Reinhardt” zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Zapalonymi zniczami, minutą ciszy uczciliśmy pamięć  naszych sąsiadów, którzy zostali zamordowani w imię nienawiści i chorych ambicji tych , którzy chcieli panować nad światem. Naszą pamięcią otoczyliśmy również naszych rodaków, którzy ratowali Żydów przed niemiecką zagładą , tak często płacąc za  to własnym życiem.                                                                      Cześć  Ich Pamięci. Nigdy więcej wojny…

       Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • 82. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów
     • 82. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów

     • We wtorek  14 czerwca 2022 r. minie 82  rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów. Datę 14 czerwca 1940 roku  uważa się za dzień uruchomienia obozu i obchodzona jest ona  jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia  osiemdziesiąt lat temu z Tarnowa przywieziono 728 mężczyzn, głównie polskich więźniów politycznych. Byli wśród nich żołnierze Kampanii Wrześniowej, gimnazjaliści, członkowie tajnych organizacji patriotycznych. (W transporcie znalazł się m.in. Bronisław Czech, narciarz i olimpijczyk, aresztowany 14 maja 1940 roku w Zakopanem za działalność konspiracyjną). Historycy oceniają, że w sumie do obozu trafiło co najmniej 1,3 mln osób. Spośród nich Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln w tym: około 960 tys. Żydów, 70–75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich i 10–15 tys. więźniów innych narodowości. Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Wolności doczekało w nim zaledwie 7,5 tys.  wycieńczonych głodem chorobami i niewolnicza pracą więźniów. W czerwcu 1947 roku w dawnym obozie zostało otwarte muzeum Dziś kompleks figuruje na światowej liście dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady ( 1940 - 1945). Warto w tym miejscu dodać, że pierwsze obozy koncentracyjne niemieccy naziści założyli na terenie III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej.

      Koło Historyczne "Wiarus

    • Ogólnopolski Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
     • Ogólnopolski Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

     • W roku szkolnym 2021/ 2022 uczniowie klas drugich i trzecich przystąpili do XIII edycji ogólnopolskiego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury", organizowanego przez markę Kubuś. Celem przedsięwzięcia była proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat. 
      Program umożliwił utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz podstaw recyklingu. Realizacja programu prowadzona była w oparciu o bezpłatne materiały edukacyjne przesłane przez Organizatorów drogą mailową w formie elektronicznej lub dostępne na stronie internetowej przyjaciele natury.pl.

      Były to m. in.:
      - scenariusze zajęć z kartami pracy,
      - filmy edukacyjne,
      - audiobooki,
      - piosenki,
      - gry on-line.

      Program zajęć tematycznych dotyczył:  tematyki ekologii, dbania o przyrodę, aktywnego wypoczynku i ruchu. Po realizacji zajęć, placówka otrzymała Certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

      W przyszłym roku szkolnym 2022/ 2023 nasza szkoła ponownie weźmie udział
      w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

      CERTYFIKAT >>>> certyfikat.pdf

      Koordynatorzy: Aneta Jusińska i Justyna Zborowska

    • Kampania edukacyjna "Kolejowe ABC"
     • Kampania edukacyjna "Kolejowe ABC"

     • Uczniowie klasy 1a i 1e mieli okazję uczestniczyć w zajęciach ogólnopolskich kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego.

      Celem Kampanii Kolejowe ABC jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego, a także podczas poruszania się na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych.

      Kluczowym elementem realizacji projektu są zajęcia edukacyjne. Stworzony pakiet edukacyjny wzbogacony o nowoczesne środki przekazu, którego  bohaterem jest Rogatek, mieszkaniec Peronowa, uczy bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych, przechodzenia i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe, przybliża zasady kulturalnego podróżowania pociągiem. Podczas multimedialnego zajęcia poruszano najważniejsze tematy związane z bezpieczeństwem w pobliżu torów, na przejazdach kolejowych, peronach, dworcach czy w pociągu. Przy tej okazji zwrócono uwagę na pozostałe zagadnienia związane z podróżą, min. na  rozkład jazdy czy punkt informacyjny,  piktogramy występujące na dworcu, peronie i w pociągu. Przekazano dzieciom najważniejsze zasady bezpiecznego podróżowania; mówiono o tym, że nie przechodzimy i nie przejeżdżamy przez przejazdy z rogatkami w momencie opuszczania się i podnoszenia się rogatek, na przejazdach bez rogatek zachowujemy szczególną ostrożność, a tory przekraczamy wyłącznie w miejscach wyznaczonych – musimy „mieć oczy dookoła głowy”.

      Koordynator: Marzena Marchel

    • XXIII rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II
     • XXIII rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II

     • "Zawsze myślę, co by było, 

      gdyby nie było tego Radzymina,

      tego Cudu nad Wisłą..."

                                             Jan Paweł II

      W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. minie XXIII rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II - papieża Polska. O godzinie 18.13 dwadzieścia jeden lat temu następca świętego Piotra przybył z odległego Watykanu by oddać hołd żołnierzom polskim . którzy w pamiętnych dniach sierpnia 1920 roku  przelewali krew w obronie Ojczyzny i wiary. To na ulicach i przedpolach naszego miasta rozegrała się 18 decydująca w dziejach świata bitwa, która dała Polsce i Europie  niemal dwadzieścia  lat pokoju.  To na naszej ziemi  obrócone w perzynę zostały marzenia Bolszewików o wszechświatowej  komunistycznej rewolucji. Święty Jan Paweł  II przybył  na Cmentarz Poległych by przy bratnich mogiłach polskich bohaterów wyrazić swą "wdzięczność za to co od nich otrzymał" i zostawić nam  swoje słowo. - Prosimy o słowo - słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.
      Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić  w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Jan Paweł II w Radzyminie – link https://www.youtube.com/watch?v=aDMEoIegxhk

       

    • KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ - YOU CAN SING
     • KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ - YOU CAN SING

     • PRZESŁUCHANIA DO KONKURSU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ - YOU CAN SING DLA KLAS IV - VI.

      We wtorek 14.06.2022 r. na czwartej godzinie lekcyjnej odbędą się przesłuchania do konkursu piosenki obcojęzycznej, np. można zaśpiewać piosenkę w języku angielskim czy ukraińskim.W konkursie można wystąpić solo, w parach wokalnych bądź zespołach (do 5 osób). Tekst piosenki należy znać na pamięć.

      Zapraszamy na salę gimnastyczną nr 13, stary budynek szkoły wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w konkursie. Zgłoszenia - tytuł, imiona i nazwiska osób śpiewających proszę zgłaszać do nauczycieli języka angielskiego, np. przez dziennik LIBRUS. Pamiętajcie wziąć podkład muzyczny w dniu przesłuchania (nagranie na nośniku USB). Szczegóły w załączniku >>>>  Regulamin-Konkursu-Piosenki-Obcojezycznej.pdf

      Organizatorzy: nauczyciele języka angielskiego

    • Finał V edycji projektu pt. „Łączka i inne miejsca poszukiwań”
     • Finał V edycji projektu pt. „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

     • 8 czerwca br. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w gali finałowej ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Drużyna w składzie: Aleksandra Mianowska, Zuzanna Jabłecka, Rozalia Rembecka, Daria Ziółkowska, Lena Wardakowska i Krzysztof Mikołajewski, po trwającym pół roku cyklu kilkunastu spotkań oraz warsztatów naukowych realizowanych przez Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” wykonała zadanie finałowe, czyli nagrała etiudę filmową pt. „Wilcze Góry”. Film zyskał uznanie jury i drużyna z Radzymina, jako jedyna szkoła podstawowa z Mazowsza, zakwalifikowała się do finału.

      W spotkaniu 8 czerwca wzięli udział m.in. prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, dyrektorzy Biur oraz pracownicy IPN koordynujący prace projektu. Należy podkreślić, że projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

      Jako pierwszy zabrał głos wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który przypomniał wszystkim zgromadzonym w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie  początki prac poszukiwawczych na tzw. Łączce: „Wydawało się przez długi czas, że prawda o bohaterach nigdy nie ujrzy światła dziennego, bo nie dokumentowano tych miejsc. Nie było grobów, nie było pomników. […] Po tych dziesięciu latach prac poszukiwawczych możemy powiedzieć, że to miejsce pod cmentarnym murem nie jest już nieznane. Przywracamy polskim bohaterom imiona i nazwiska. I możemy powiedzieć z dumą, że wykonaliśmy zadanie, które jest naszym polskim obowiązkiem: odnalezienie szczątków Polaków, identyfikacja i godny pochówek” – podsumował wiceprezes IPN.

      Z kolei minister Przemysław Czarnek podkreślił wagę prac zespołu prof. Szwagrzyka, które przywracają godność państwu polskiemu. O młodych uczestnikach gali powiedział: – Finaliści projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” pod okiem IPN wypełniają zadanie, o którym pisał Zbigniew Herbert. Pisał, że niewiedza o zaginionych podważa realność tego świata. Gratuluję realizacji tej trudnej misji”.

      Autorzy filmów, najwyżej ocenionych przez jury, otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Przygotowane przez nich etiudy filmowe zostały zaprezentowane zebranemu audytorium.

      Projekt został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Realizowany był we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia w ramach projektu zorganizowały oddziały i delegatury IPN w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach,  Łodzi, Rzeszowie i Warszawie. W tym roku po raz pierwszy w przedsięwzięciu wzięły udział grupy z zagranicy – trzy zespoły harcerzy z Wilna.

      Koordynator: Władysław Kolatorski

    • Wycieczka wielodniowa do Serw dla klas 7a, 7d, 7e
     • Wycieczka wielodniowa do Serw dla klas 7a, 7d, 7e

     • W dniach 6-10 czerwca 2022 roku 47 uczniów z klas 7, pod opieką nauczycieli p. Emilki Żmijewskiej Łapińskiej, p. Barbary Chełchowskiej, p. Zbigniewa Więcha oraz p. Agaty Drzewek  odwiedzili Ośrodek Serwy położony wśród lasów i jezior Puszczy Augustowskiej w gminie Płaska.

      Ośrodek zajmuje siedmiohektarowy obszar położony bezpośrednio nad jeziorem Serwy, 18 km od Augustowa. Łatwy dostęp do wody, własne przystanie i boiska umożliwiają organizację wszechstronnych i w pełni bezpiecznych zajęć na wysokim poziomie dla dzieci i młodzieży.

      Ośrodek Serwy posiada bardzo rozwiniętą bazę sportowo-rekreacyjną, co pozwala na prowadzenia bogatych i atrakcyjnych programów edukacyjnych. Uczniowie mieli realizowane zajęcia na lądzie i w wodzie.

      Mieliśmy do dyspozycji:
      • przystań kajakowa
      • przystań wioślarska
      • rowerownia
      • strzeżone kąpielisko
      • profesjonalna ścianka wspinaczkowa
      • dwa boiska piłkarskie (jedno ze sztuczną nawierzchnią
      z homologacją FIFA)
      • boisko do siatkówki ze sztuczną nawierzchnią
      • boisko do siatkówki plażowej
      • boisko do koszykówki ze sztuczną nawierzchnią
      • wielofunkcyjne mini-boisko tylko dla najmłodszych
      • boisko do unihokeja
      • korty tenisowe ze sztuczną nawierzchnią
      • tor łuczniczy
      • park linowy
      • pawilon ze sklepikiem i stołami do tenisa stołowego

      Organizatorzy starali się, aby dzieciom niczego nie brakowało i zapewniali fachową pomoc w każdej sferze swej działalności.

      Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz zasady savoir – vivre przy stole. Zielona szkoła okazała się też bardzo dobrym sposobem na integrację również między szkołami. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zabawach i konkursach, ucząc się przy tym zasad tzw. zdrowej rywalizacji. Pokonywali strach, poznawali swoje słabe i mocne strony.

       Na zawsze zapamiętają mile spędzony czas podczas wspólnych gier i zabaw.

      Opracowała: Agata Drzewek

    • Wycieczka klasy 1e do  Straży Pożarnej
     • Wycieczka klasy 1e do  Straży Pożarnej

     • Dnia 9 czerwca uczniowie  klasy 1 e odwiedzili remizę  Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie, gdzie odbyli niezwykle ciekawą i ważną lekcję na temat pracy strażaka. W czasie wizyty dzieci zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, ze sprzętem strażackim, przypomniały sobie numery alarmowe oraz oglądały różnorodne wozy strażackie.

      Dzieci i opiekunowie serdecznie dziękują Panu Strażakowi  - Michałowi , który z wielką pasją opowiadał o swoim zawodzie,  a przy tym  cierpliwie  i wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania dzieci.

      Opracowanie: Agata Piwowarska, Katarzyna Rabajczyk

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych