• 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II
     • 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II

     • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

      Jan Paweł II     

      W czwartek 13 maja minie 40. rocznica zamachu  na Ojca świętego Jana Pawła II i 104. rocznica objawień w Fatimie. Miejsce dokonanego 40 lat temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w Rzymie. W czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie . Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami:„ Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii , czy fundamentalizmu ? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Film >>>>>>>>>> https://www.youtube.com/watch?v=U7PfF3f4l1w

       

    • ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE!
     • ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE!

     • Dnia 11 maja 2021 r. obchodziliśmy „Dzień Bez Śmiecenia”. Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie śmieci - to surowce! #WidzęWięcej”. Celem projektu jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Uczniowie włączyli się aktywnie w akcję oglądając film edukacyjny , a swoje wiadomości na temat segregacji śmieci i recyklingu wykorzystały podczas quizu ekologicznego oraz ciekawych zabaw. „Segregując, wspólnie zamieńmy odpady ze śmieci w cenne surowce!”

      Dzień Bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku.

      Organizatorzy: Marzena Marchel, Anna Kostrzębska

    • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
     • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

     • Dziś 11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Dlaczego 11 maja? Dokładnie 11 maja 2001r.  polski parlament uchwalił pakiet ustaw, wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. 

      Dzień bez Śmiecenia – to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., którego celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. 

      Każdy z nas tak naprawdę codziennie może włączyć się do tej akcji, pamiętając, że z każdego odpadu można coś uzyskać ponownie i w ten sposób zadbać o Naszą Planetę. 

      Organizator: Aneta Żołądek

    • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego
     • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego

     • Zapraszamy uczniów kl. IV-VII do wzięcia udziału w "Szkolnym konkursie leksykalno-gramatycznym z języka angielskiego". Odbędzie się on 21 maja 2021 r. o godz. 16.00 (po lekcjach) za pośrednictwem jednej z aplikacji internetowych. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zamieszczonym poniżej. Szczegóły można uzyskać także u nauczycieli języka angielskiego, którzy uczą w naszej szkole.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród zwycięzcom konkursu.

      >>>>>>>>>>> REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKUSU.pdf

      Organizatorzy: Pani Iwona Banaszkiewicz, Pani Agnieszka Baraniok, Pani Marlena Fedorczyk, Pani Emilia Żmijewska-Łapińska

    • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej
     • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej

     • W sobotę 8 maja  minęła 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. Składając hołd jej ofiarom pamiętajmy o niezłomnej walce naszego narodu z Niemcami przez cały okres jej trwania od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Rzeczypospolita Polska nigdy nie skapitulowała. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach tej wojny . We wrześni 1939 roku bronili Polski przed III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Walczyli we Francji, Norwegii i w niedocenianej w historii Bitwie o Anglię  1940 roku , w Afryce 1941 - 1942, na froncie wschodnim od 1943 roku, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem1944, uczestniczyli w wyzwoleniu  Bolonii, brali udział w zdobyciu Berlina. Dzięki polskim matematykom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy alianci mogli śledzić zamierzenia niemieckich armii. W okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze  sojuszników. To polski wywiad zdobył dokumentację i elementy rakiet V 1 i V 2. W ramach działalności Polskiego Państwa Podziemnego działało tajne szkolnictwo, wydawana była podziemna prasa, funkcjonował wymiar sprawiedliwości , działały partie polityczne. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad  prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi  i powiadomiła wolny świat o Holocauście. To Polska do obrony swych najistotniejszych wartości i interesów państwowych rzuciła wszystko czym dysponowała .Przez cały okres trwania II wojny światowej w szeregach Wojska Polskiego, oddziałach podziemia niepodległościowego i armiach sojuszniczych  przewinęło się około 2 miliony 400 tysięcy Polaków. Ceną bohaterskiej i niezłomnej walki z Niemcami była śmierć ponad 6 milionów polskich obywateli. straty materialne obliczane są na ponad 860 miliardów dolarów, a prawie połowa dóbr kultury została zniszczona lub wywieziona. Terytorium Polski skurczyło się o prawie 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć Polska jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnej napaści  zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło  jej upragnionej wolności. Została oddzielona  od demokratycznego świata żelazną kurtyna i pozostawała pod dominacją Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich aż do 1989 roku.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka
     • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka

     •  W środę  5 maja  2021 r. w XXX rocznicę nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka w Kolegiacie Radzymińskiej odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona naszemu patronowi i lotnikom poległym w niedocenianej  przez historię Bitwie o Anglię. Mszy Świętej przewodniczył jego Ekscelencja ks. biskup Romuald Kamiński Ordynariusz Diecezji Warszawsko - Praskiej. W trakcie uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak udekorował Sztandar naszej szkoły złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju". W uroczystości   udział wzięli przedstawiciele władz powiatu: pan Adam Lubiak - starosta Woło0miński, członek zarządu Paweł Dąbrowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk. W wydarzeniu wzięli udział również m.in. Wicekurator Mazowiecka p. Dorota Skrzypek, burmistrz Radzymina p. Krzysztof Chaciński, Przewodniczący Rady Gminy p. Piotr Rembelski oraz przedstawiciele środowisk oświatowych i kombatanci. Uroczystość zakończył występ uczniów naszej szkoły, którzy  w perfekcyjny sposób wykonali wiązankę pieśni patriotycznych.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Artykuł o uroczystości w tygodniku regionalnym KURIER W nr 15 - str. 14 i 16 >>>>>>>  KWnr_15_z_dn_11.05.2021_r..pdf

      Przemówienie Ministra Obrony Narodowej: https://www.youtube.com/watch?v=6JvprbiIrco

       

    • Patroni Polski
     • Patroni Polski

     • Na przełomie kwietnia i maja koncentrujemy naszą uwagę wokół Patronów Polski. 

      Przypomnijmy, że tytuł Patrona nadawany jest głównie przez papieża i odzwierciedla kult i wstawiennictwo danego świętego na terenie kraju. 

      Do głównych patronów Polski należą: św. Wojciech, św. Stanisław Biskup, Męczennik oraz Najświętsza Maryja Królowa Polski. W gronie drugorzędnych patronów są: św. Stanisław Kostka i św. Andrzej Bobola. Liczba naszych orędowników zmieniała się na przełomie dziejów. Wiązało się to z wygasaniem kultu niektórych świętych i narodzinami czci w stosunku do kolejnych. Był nawet czas, że mieliśmy ponad dziesięcioro patronów. 

      23 kwietnia obchodziliśmy wspomnienie św. Wojciecha. Został on ogłoszony świętym przez Sylwestra II w 999 roku z racji pielgrzymek wiernych do jego grobu w Gnieźnie. Św. Wojciech stał się patronem współpracy i jedności duchowej chrześcijańskiej Europy oraz patronem Polski.  

      3 maja czcimy Najświętszą Maryję Pannę - Królową Polski. 31 października 1943 roku papież Pius XII dokonał poświęcenia całej rodziny ludzkiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Episkopat Polski uchwalił, że 7 lipca 1946 roku takiego aktu poświęcenia dokonają wszystkie katolickie rodziny polskie, 15 sierpnia – wszystkie diecezje, a dnia 8 września tegoż roku cały naród polski. W imieniu całego narodu i Episkopatu Polski akt ślubów odczytał uroczyście kardynał August Hlond. 

      8 maja wspominamy św. Stanisława - Biskupa i Męczennika, który został ogłoszony patronem Polski od czasu uroczystego ogłoszenia kanonizacji w naszym kraju 8 maja 1254 roku. Corocznie z Katedry na Wawelu sprzed grobu świętego, wyrusza wielka procesja do kościoła na Skałce, do miejsca jego męczeństwa. Tam też odbywa się uroczysta Msza Święta gromadząca biskupów, kapłanów i licznych przedstawicieli całego społeczeństwa. 

      Warto dodać, iż św. Stanisław jest patronem ks. prał. Stanisława Popisa – proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, o którym pamiętaliśmy w dniu jego imienin. 

    • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • "Konstytucja była kamieniem, który spowodował lawinę.

      Była prowokacją, na którą Rosja odpowiedziała tak, 

      jak odpowiedzieć musiała, chroniąc swoje imperialne interesy.

      Było to również wyzwanie rzucone zdecydowanej większości szlachty,

      która nie chciała żadnych poważniejszych zmian w ustroju państwa."

      Andrzej Chwalba

      W poniedziałek 3 maja 2021 roku będziemy świętować  230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym  z  największych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu. Niech biel i czerwień naszych narodowych flag  ubarwi nasze okna, balkony i posesje. Niech łopoczące na wietrze narodowe flagi będą symbolem tego, że pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bohaterach w tych trudnym dla nas czasie.

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja  1791

      Słabość polityczna Rzeczpospolitej w XVIII w. i doprowadziła zależności politycznej od Rosji i przeprowadzenia przez ościenne potęgi (Rosji, Prus i Austrii) pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W końcu l. 80. XVIII w., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej – ciężkiej wojny Rosji ze Szwecją i Turcją - król wraz z patriotycznie nastawioną szlachtą podjął próbę reformy kraju. Jej wyrazem stało się uchwalenie, na trwającym od 7 października 1788 r. Sejmie Wielkim, Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwana popularnie Konstytucją 3 Maja. Skonfederowany sejm obradował pod laską Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Ostateczną redakcję tekstu, przygotowywanego od września 1789 r., sporządził Hugo Kołłątaj. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., a przed konstytucją francuską z 22 września 1791 r.) akt prawny regulujący i kodyfikujący kompleksowo wzajemną relację oraz zakres władzy sprawowanej przez organy państwowe. Wśród najważniejszych postanowień Konstytucji było m.in.: zastosowanie zasady trójpodziału władzy, zerwanie z zasadą liberum veto (odtąd decyzje na sejmie miały być podejmowane większością głosów), powołanie stałego rządu zwanego Strażą Praw (któremu przewodził król), zespolenie Korony i Litwy oraz zrównanie stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Konstytucja wzięła w obronę chłopstwo oraz pozbawiła praw politycznych tzw. gołotę, czyli szlachtę nie posiadającą majątku. Konstytucja była aktem reformatorsko nastawionej części szlachty i arystokracji, zamierzającej do unowocześnienia i wzmocnienia kraju w obliczu realnego zagrożenia zewnętrznego. Reformy nie utrzymały się długo, gdyż w 1792 r. prorosyjska i antyreformatorska magnateria zawiązała konfederację w Targowicy i wezwała armię rosyjską, do obalenia Konstytucji. W wyniku przegranej przez Rzeczypospolitą, trwającej dwa miesiące tzw. wojny w obronie konstytucji, Ustawa Rządowa została obalona, a w 1793 r. doszło do II rozbioru Polski. Dwa lata później po upadku insurekcji kościuszkowskiej nastąpił trzeci rozbiór Polski, a kraj stracił niepodległość na 123 lata.

      >>>>>>>>  Konstytucja 3 Maja

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego
     • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego

     • ,,Wracamy do Ciebie, Ojczyzno święta, głos nasz synowski, utęskniony leci:

      Po wiekach niewoli już się kruszą pęta, Przytul nas, Matko, przytul swoje dzieci!"

      /J. Przybyła: Do Ciebie, Polsko, wracamy/

      W nocy z 2 na 3 maja minęła 100. rocznica  wybuch III powstania śląskiego, które było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów Polaków mieszkających na Śląsku. W powstaniu, którym kierował Wojciech Korfanty wzięło udział  prawie 60 tysięcy Polaków, którzy nie chcieli się pogodzić z niesprawiedliwym podziałem Śląska po przeprowadzonym20 marca 1921 roku plebiscycie. W czasie krwawych dwumiesięcznych walk powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy. Złotymi zgłoskami w ojczystej historii zapisały się walki o Górę św. Anny. W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. W granicach Polski znalazł się najbardziej uprzemysłowiony obszar Śląska z 59 kopalniami i  9 stalowniami oraz  m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta  (Chorzów), Rybnik, Pszczyna i Tarnowskie Góry. Bez śląskich powstań, w których zginęło kilka tysięcy powstańców nie byłoby Polski niepodległej  w granicach ostatecznie zatwierdzonych po roku 1922. Nie byłoby możliwości  szybkiej budowy gospodarki II Rzeczypospolitej .Ślązacy w trzech powstaniach  walczyli o swój dom, swoje rodziny, o język i przynależność do Polski...

      Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim.

      Niech pamięć o Waszych czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Powstania śląskie: https://www.youtube.com/watch?v=Q6NSOC2bc7Y&t=13s                                                       

    • Dzień Flagi RP
     • Dzień Flagi RP

     • "Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

      a na tej fladze, biel i czerwień,

      Czerwień to miłość,  Biel serce czyste,

      Piękne są nasze barwy ojczyste."

      „Barwy ojczyste“ Czesław Janczarski

      W niedziele  2 maja  będziemy obchodzić XVII  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Wybór tej daty nie był przypadkowy. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było zawieszenie  2 maja 1945 roku naszej narodowej flagi i na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez  żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego szturmujących u boku Armii Czerwonej stolicę hitlerowskich Niemiec.  Ustawodawcy chodziło również  o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o ważnych datach z  historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do  udziału w akcji upamiętnienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej i 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niech dumnie powiewające na  fasadach naszych domów, balkonach i w oknach biało - czerwone flagi świadczą o tym, że pamiętamy, że jesteśmy wspólnotą.

                                    Koło Historyczne "Wiarus"

    • XVII Szkolny Konkurs Historyczny „Drogi do Niepodległej – Powstania Śląskie”
     • XVII Szkolny Konkurs Historyczny „Drogi do Niepodległej – Powstania Śląskie”

     • „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości 

           nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości 

       i nie ma pra­wa do przyszłości.”

      /Józef Piłsudski/

      Znamy już laureatów XVII Szkolnego Konkursu Historycznego „Drogi do Niepodległej - Powstania Śląskie”, zorganizowanego w tym roku w trybie zdalnym, w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie...

      Więcej w artykule: "Rozstrzygnięcie XVII Szkolnego Konkursu Historycznego" w tygodniku regionalnym KURIER W -  KW_nr_13_str._14_20.04.2021.pdf z dnia 20.04.2021 r. Jest tam również relacja z szkolnych obchodów 81 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

    • Program "Złote Szkoły NBP"
     • Program "Złote Szkoły NBP"

     • W marcu 2021 r. nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiego programu popularyzującego wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych pt. Złote Szkoły NBP. Koordynatorami akcji w szkole były Pani Iwona Banaszkiewicz (nauczyciel języka angielskiego) i Pani Weronika Szymankiewicz (nauczyciel języka polskiego), a uczestnikami uczniowie klasy 8a i 8b (łącznie 13 uczniów).

      Naszym zadaniem było utworzenie Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej NBP oraz sumienne realizowanie III zadań wyznaczonych przez organizatora. Nauczyciel - koordynator akcji zamieszczał relację po każdym zadaniu na platformie NBP.  Termin realizacji zadań upływa w dniu 30.04. 2021 r. I edycja konkursu nosiła nazwę ,,Giganci finansów osobistych". Zakres tematyczny związany z obszarem finansów osobistych obejmuje zaś następujące zagadnienia:

      - planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi;

      - sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel;

      - sposoby na pomnażanie oszczędności -lokaty i moc procentu składanego,

      inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania;

      - pierwsze konto bankowe i karta płatnicza - sprzymierzeńcy roztropnych

      użytkowników;

      - pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą;

      - bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych

      a znajomość praw konsumenckich;

      - umiejętność zarządzania ryzykiem - o rodzajach ubezpieczeń

       w tym o ubezpieczeniach emerytalnych.

      >>>>> rozmowa_z_ekspertami.pdf

      >>>>> konspekt_lekcji.pdf

      >>>>> I_zadanie.pdf

      >>>>> CZESC_II-lekcja_1.pdf

      >>>>> CZESC_III.pdf

      >>>>> Prezentacja.pptx w MS Power Point

      >>>>> KurierW.pdfartykuł o realizacji programu znajduje się na str. 13. Sprostowanie: lekcja odbyła się 14.04. 2021 r., a debata 27.04. 2021r.

      Artykuł w tygoniku regionalnym KURIER W nr 14 o projekcie "Złote Szkoły NBP" - KW_nr_14_str._13_(1).pdf

      Koordynatorzy programu: Iwona Banaszkiewicz i Weronika Szymankiewicz

    • Nasz patron - ppłk pil. Marian Pisarek
     • Nasz patron - ppłk pil. Marian Pisarek

     • "Bądź jak Patron mojej szkoły.
      w  nauce biegły, w wysiłku wytrwały.
      Bądź jak On ojczyźnie wierny.
      (…)To dzięki Niemu i poległym tysiącom
      żyjesz, pracujesz i uczysz się w wolnym kraju.”

      /Joanna, lat 13/

       W  czwartek 29 kwietnia 2021  roku minie 79 rocznica chwalebnej śmierci podpułkownika pilota Mariana Pisarka - dowódcy 141 Eskadry Myśliwskiej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, pilota słynnego Dywizjonu 303 „kościuszkowskiego” w Bitwie o Anglię, dowódcy Dywizjonu 308 „krakowskiego", dowódcy I Skrzydła Myśliwskiego, patrona Szkoły Podstawowej nr 1, syna radzymińskiej ziemi. Człowieka prawego, który oddał życie za wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaka jest wolność. Walcząc z dala od  ojczystej ziemi, jak setki tysięcy polskich żołnierzy dawał świadectwo światu, że Polska nie zginęła, Na wolność bowiem tylko te narody zasługują, które o nią walczą.  W tym roku, dokładnie 3 maja minie 30 rocznica nadania naszej szkole jego imienia. Jesteśmy dumni z naszego patrona i przyrzekamy  przez następne lata przypominać  i rozsławiać jego imię i dokonania polskich pilotów walczących o "wolność waszą i naszą w czasie II wojny światowej."

      Cześć i Chwała Bohaterowi, który może być dla nas wzorem do naśladowania.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Paweł Wardak - "Ostatni lot"

      link >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  https://padlet.com/Jelonek201/9630jd5y3tguxwgw

      KALENDARIUM  >>>>>>>>>>>  kalendarium(4).pdf

      Z KART HISTORII >>>>>>>>>>  eduresized_2konkurs_(1)(1).jpg

       

     • WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS I: "Ja i moja wymarzona książka na bezludnej wyspie"

     • Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

      Na konkurs wpłynęło 15 prac.

      Uczniowie, których prace zdobyły największą ilość punktów:

      I miejsce    - Kinga Rembelska 1c

      II miejsce   - Lena Gmurczyk 1c

      III miejsce  - Filip Giera 1d

      Dla wszystkich uczestników czekają niespodzianki.

      Dziękujemy za udział w konkursie  oraz GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

                                   Biblioteka szkolna

       

    • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 r.
     • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 r.

     • W poniedziałek 26 kwietnia 2021 r. minie 212. rocznica  zwycięskiej, choć mało znanej bitwy o Radzymin wojsk Księstwa Warszawskiego z wojskami Cesarstwa Austrii podczas wojny 1809 roku. Po nierozstrzygniętej kilkanaście dni wcześniej bitwie  pod Raszynem  oraz opuszczeniem przez wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego Warszawy nastąpiły polskie działania na prawym brzegu Wisły, w tym na kierunku radzymińskim. Szwadron kawalerii z 3 pułku ułanów pod dowództwem ppłk P. Strzyżewskiego oraz batalion piechoty z 6 pułku piechoty pod komendą J. Sierwskiego wsparty baterią artylerii  konnej w sile dwu armat na rozkaz generała Jana Henryka Dąbrowskiego wczesnym rankiem 26 kwietnia 1809 roku z dwu stron uderzyły na stacjonujące w Radzyminie oddziały austriackie składające się z 3 batalionów piechoty i dwu szwadronów huzarów (kawalerii). Po kilkugodzinnym krwawym boju na ulicach miasta nieprzyjaciel został pokonany. Do polskiej niewoli wzięci zostali min. żołnierze z 2 batalionu Baiallet wraz z 37 oficerami Straty nieprzyjaciela to ponad 200 żołnierzy poległych, rannych i wziętych do niewoli przy stratach polskich – 19 poległych i 27 rannych żołnierzach. Zwycięska bitwa o Radzymin była początkiem pomyślnej dla wojsk polskich ofensywy na prawym brzegu Wisły i zwycięstwa w całej wojnie, co doprowadziło do przyłączenia do Księstwa Warszawskiego ziem utraconych na rzecz Austrii po III rozbiorze Polski.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Konkurs “Ekologiczny strój profesora Einsteina”
     • Konkurs “Ekologiczny strój profesora Einsteina”

     • Mamy zaszczyt poinformować, że zwycięzcą konkursu “Ekologiczny strój profesora Einsteina” w kategorii klas I-III został uczeń naszej szkoły - Karol Tyski z klasy IIe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów konkursowych!!! Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy.

      Szkolni koordynatorzy konkursu: Justyna Zborowska, Kamila Tyburska, Anna Kostrzębska

       

       

    • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
     • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     • To wyjątkowe święto miłośników książek i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO.

      Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

      Obecnie, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności.

      Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.

      >>>>>>>>>>>  ciekawostki.pdf

      Nauczyciele biblioteki

    • DZIEŃ ZIEMI
     • DZIEŃ ZIEMI

     • Przywróć naszą planetę

      Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia, uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów. Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie.

      W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzacją ekologii. Najczęściej to święto upamiętniają uczniowie z różnych szkół. Sadzą oni wtedy symboliczne drzewka lub zbierają śmieci z zielonych terenów.

      W tym roku, w dobie COVID- 19, ponownie jesteśmy zmuszeni inaczej uczcić święto naszej planety.

      Zachęcam do zrobienia selfie ze swoją ulubioną rośliną, drzewem, kwiatem itp. lub wykonania pracy plastycznej promującej Dzień Ziemi 2021 (także w formie elektronicznej) i odesłanie jej za pomocą tego narzędzia.

      Na wykonanie pracy jest czas do wtorku, 20 kwietnia. Najlepsze z nich zostaną zamieszczone na stronie szkoły.

      Zachęcam do poświęcenia naszej planecie chwili uwagi 😊.

      Organizator: Aneta Żołądek

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
 • Galeria zdjęć

   brak danych