• Wyniki konkursu - "Łaczą nas drzewa"
     • Wyniki konkursu - "Łaczą nas drzewa"

     • Kategoria kl. 4-6

      1 miejsce: Krystian Urbanek kl. 4D

      2 miejsce: Michalina Borowska kl. 6A i Filip Kozakiewicz kl.4D

      3 miejsce: Oliwia Gzowska kl. 4B i Wiktoria Uścińska kl. 4D

      Kategoria kl. 7-8

      Wyróżnienia:

      Arina Fedorenko kl. 7A i Weronika Matuszewska kl. 7C

      Opiekun: Agata Drzewek

    • Laureaci ogólnopolskiego konkursu "Drugie życie śmieci!"
     • Laureaci ogólnopolskiego konkursu "Drugie życie śmieci!"

     • OCZYŚĆ ATMOSFERĘ! DAJ ŚMIECIOM DRUGIE ŻYCIE!

      Uczniowie klasy 1a pod przewodnictwem p. Marzeny Marchel  przystąpili do konkursu „Drugie życie śmieci.” W kreatywny sposób zrobili przedmiot codziennego użytku „Liczydło” stworzony całkowicie z odpadów. Samodzielnie wykonana pomoc dydaktyczna uławia dodawanie i odejmowanie w naszej klasie. W konkursie wzięło udział 150 szkół z całej Polski. Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie została jednym z laureatów Konkursu TPN. Śmieci?! Kto to widział?! Ogólnopolska kampania realizowana przez Tatrzański Park Narodowy.

      >>>>>>> Efekt końcowy pracy liczydlo1a.mp4   (plik mp4 8 MB)

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Bitwa pod Chocimiem
     • Bitwa pod Chocimiem

     • Dokładnie 348 lat temu 11 listopada wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego pod Chocimiem stoczyły zwycięską bitwę z armią turecką. Uczestniczące w działaniach wojennych wojsko Rzeczypospolitej liczące ok. 30 tysięcy żołnierzy (22 tysiące z Korony i 8 tysięcy z Litwy) starło się z 30 tysięczną armią turecką, (z czego 11 tysięcy stanowiła piechota (janczarowie), a drugie tyle jazda (spahisi). Pierwsze ataki na pozycje tureckie hetman wielki koronny Jan Sobieski przeprowadził  10 listopada. Miały one na celu rozpoznanie pola walki i rozmieszczenia sił przeciwnika. Właściwa bitwa została rozegrana następnego dnia o świcie , gdy Jan Sobieski poprowadził osobiście swe wojska do szturmu na turecki obóz.  W krwawej  bitwie poległo lub zostało rannych ponad 20 tysięcy tureckich żołnierzy. Było to pod względem skali zniszczenia armii przeciwnika największe zwycięstwo w historii naszej ojczyzny. Co warte podkreślenia  odniesione własnymi siłami. Była to też pierwsza poważna klęska Turków w Europie i choć zwycięstwo nie przyniosło przełomu w toczonej z Imperium Osmańskim wojnie i nie doprowadziło do odzyskania Kamieńca Podolskiego wzrósł mocno prestiż Rzeczypospolitej w Europie .Hetman Jan Sobieski po śmierci  Michała Korybut Wiśniowieckiego został wybrany przez szlachtę  królem, a Turcy okrzyknęli go "Lwem Chocimskim" Zwycięstwo chocimskie było ostatnim tak znaczącym sukcesem odniesionym samodzielnie przez wojska Rzeczypospolitej w XVII wieku.

      Cześć i Chwała Bohaterom 

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • "Szkoła do Hymnu!"
     • "Szkoła do Hymnu!"

     • "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem                                                                                                               – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

      Józef Piłsudski

       W środę 10 listopada br. w ramach  kolejnej edycji akcji „Szkoła  do Hymnu!” uczniowie i nauczyciel naszej szkoły   o godzinie 11.11 zaśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względów epidemicznych śpiewaliśmy hymn w klasach   łącząc się wirtualnie z naszymi koleżankami i kolegami , którzy w tym czasie uczyli się zdalnie. Byliśmy jedną  z 21 tysięcy szkól, przedszkoli i placówek oświatowych , które uczestniczyły w tegorocznej edycji akcji ,, Szkoła do hymnu’. ,Jesteśmy dumni , że byliśmy cząstką blisko 4 milionów uczniów i prawie 380 tysięcy nauczycieli , którzy w tegorocznej akcji uczestniczyli.  W wigilię święta odzyskania Niepodległości w łączności z uczniami polonijnych szkół na całym świecie oddaliśmy wspólnie hołd naszym rodakom , którzy 103 lata temu wywalczyli wolną i suwerenną II Rzeczpospolitą…

      >>>>>>>>>>>>> Pamiątkowy dyplom szkoladohymnudyplom.jpg

      Cześć Ich Pamięci

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • 103. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości
     • 103. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

     • „Nie pragniemy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała…”

      /Jan Paweł II/

      W czwartek 11 listopada 2021 roku będziemy uroczyście obchodzić 103. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbudowa państwa po 123 latach niewoli była w naszej historii wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu pokoleń Polaków, trud i ofiara poniesiona w powstaniach narodowych, na frontach I wojny światowej i w krwawych walkach o niepodległość i granice oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do odrodzenia się Ojczyzny. Wybitnymi postaciami tego procesu są Twórcy Niepodległej: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Jan Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i Józef Haller. Różnili się oni przynależnością społeczną, wyznawana religią, reprezentowali  różne poglądy polityczne, urodzili się i wychowali pod różnymi zaborami. Są wśród nich żołnierze, dyplomaci, politycy i działacze społeczni. Jest również sławny artysta. Pozostali oni wierni swoim poglądom, ale dla dobra wspólnego potrafili wznieść się ponad partyjne podziały wykorzystując sprzyjającą sytuację międzynarodową doprowadzili naszych przodków do Wolności. Dziękując za ich poświęcenie, trud i wytrwałość w dążeniu do celu, jakim była wolna, niepodległa i suwerenna Polska nie możemy zapomnieć o szerokich masach rodaków, którzy  na przestrzeni 123 lat niewoli przelewali krew, cierpieli, ale nigdy nie zwątpili w sens walki na różnych frontach ludzkiego życia o Niepodległą. Tym wszystkim, którzy swoją codzienną pracą u podstaw stworzyli podwaliny gospodarki odrodzonego państwa. Ludziom nauki, kultury i sztuki, którzy przez lata niewoli nie zapomnieli o Polsce, ale wręcz przeciwnie, krzewili narodową kulturę i nie pozwolili polskości przeminąć w pomroce dziejów pragniemy podziękować. Kiedy 116 lat temu Henryk Sienkiewicz odbierał nagrodę Nobla za całokształt twórczości, do zgromadzonych w sali słuchaczy tak powiedział o naszej Ojczyźnie: „Głoszono ją umarłą – a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje, głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że do podbojów jest zdolna?. Niech słowa naszego wybitnego pisarza będą inspiracją także dla dzisiejszego pokolenia Polaków. Niech Polska żyje, a jej obywatele każdego dnia dowodzą światu, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i nie ma takiej siły, która złamałaby ich ducha. Dokładnie tak, jak 103 lata temu dowiedli tego nasi pradziadkowie. Niech w te trudne dla nas wszystkich dni walki z pandemią koronawirusa dumnie powiewające na  naszych domach, balkonach o w oknach biało-czerwone flagi będą  naszym hołdem  dla bohaterów , którzy na przestrzeni wieków  walczyli i ginęli  o dobro nas wszystkich  najważniejsze - wolną i suwerenna Polskę.

      Cześć i chwała Bohaterom.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Konkurs historyczny "Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski”
     • Konkurs historyczny "Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski”

     • "Kocham ojczyznę więcej niż własne serce

      i wszystko co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”

      Kardynał Stefan Wyszyński

       W dniach od 8 do 10 listopada br. w naszej szkole odbył się konkurs historyczny "Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski”.  Głównym celem konkursu adresowanego do uczniów klas V – VIII było: poznanie życia i działalności Prymasa Stefana Wyszyńskiego, uświadomienie uczniom wielkości zasług Prymasa dla Kościoła i Ojczyzny,  rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów postaciami, które pozytywnie zapisały się w historii Polski oraz wdrażanie uczniów do samokształcenia. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych ,(klasy V – VI i VII – VIII) i polegał na udzieleniu odpowiedzi na 32 szczegółowe pytania dotyczące życia i działalności kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. W konkursie udział wzięło 62 uczniów klas V – VIII. Laureatami konkursu zostali:

      w kategorii klas V – VI

      I miejsce –   Michał Roman kl.  Kl. V d – 31/32 pkt.

      II miejsce –  Edyta Mikołajewska kl. V e – 30/32 pkt.

      III miejsce –  Antoni Weroński kl. V e – 29/32 pkt.                                                                                     Wyróżnienie: Agata Kostrzewa kl. V e – 28/32 pkt., Jakub Kostrzewa kl. VI a – 28/32 pkt. 

      W kategorii klas VI-VIII

      I miejsce – Jan Żółkowski kl. VIII b – 32/32 pkt.

      II miejsce – Kinga Bartkiewicz    kl. VIII b -31/32 pkt.

      III miejsce – Zuzanna Skibowska  kl. VIII b – 30/32 pkt.

      Wyróżnienie – Piotr Łapiński kl. VII c – 29/32 pkt.

      Laureatom serdecznie gratulujemy. Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych  ufundowanych przez Radę Rodziców  odbędzie się na najbliższej szkolnej uroczystości. Organizatorem konkursu było Koło Historyczne ,, Wiarus” i Koło Polonistyczne "Pisarek”. Konkurs to nasz hołd dla człowieka , który przeprowadził Polaków i Kościół przez  trudne lata komunistycznego zniewolenia.

      Cześć Jego pamięci

      Organizatorzy

    • Radzymińska „Stalowa Jedynka” odznaczona Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”
     • Radzymińska „Stalowa Jedynka” odznaczona Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”

     • W uznaniu zasług dla krzewienia idei pamięci narodowej Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, odznaczona została Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. W czwartek, 4 listopada uroczystego aktu dekoracji sztandaru „Stalowej Jedynki” dokonał p. Lesław Karst – Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa…

       Artykuł w tygodniku regionalnym Kurier W nr 38 z dnia  19.11.2021 r. >>>> KW_nr_38_str._16.pdf

    • 81. rocznica Bitwy o Anglię
     • 81. rocznica Bitwy o Anglię

     • ,,Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy…”

      Witold Urbanowicz – dowódcy „Dywizjonu 303”

      W czwartek 4 listopada br. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 81. rocznicy Bitwy o Anglię, w której polscy piloci odegrali istotną rolę. Dokładnie 81 lat temu 31 października zakończyła się największa bitwa powietrzna II wojny światowej. Była to pierwsza  w tej wojnie porażka wojsk niemieckich, które chciały pokonać Wielką Brytanię.. Wśród pilotów broniących angielskich miast, wiosek i portów było 147 polskich pilotów myśliwskich. Był wśród nich, co z dumą podkreślamy  ppłka pil. Marian – Pisarek – patron naszej szkoły. Apel był również zakończeniem ograniczonych  z powodu pandemii koronawirusa obchodów 30 rocznicy nadania naszej szkoły imienia słynnego pilota Marian Pisarka, syna radzymińskiej ziemi. Podsumowaniem naszych obchodów było wręczenie naszej szkole przez pana Lesława Karsta – prezesa Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, przyznanego przez Piotra Glińskiego – ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. To  uhonorowanie wieloletniej działalności uczniów, rodziców i nauczycieli mającej na celu upowszechnianie wiedzy o ojczystej historii i otaczanie opieką miejsc pamięci narodowej. Serdecznie dziękujemy. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili pan płk. pil. Kazimierz Pogorzelski reprezentujący Stowarzyszenie Lotników Polskich i pan Andrzej Szymczak z WKSL. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VIa pod opieką p. Weroniki Lewandowskiej i chór szkolny pod batutą p. Iwony Kalickiej. Okolicznościową wystawę przygotowali uczniowie z Koła Historycznego ‘Wiarus” Słowa generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 "bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy…”   odzwierciedlają losy kolejnych pokoleń rodaków, którzy walczyli  dla nas. W naszych sercach na zawsze pozostanie wdzięczność za to co od nich otrzymaliśmy.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne „Wiarus”

      Niezwyciężeni: https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=M7MSG4Q-4as
       

    • Akcja wspierająca przytulisko "Znajdki"
     • Akcja wspierająca przytulisko "Znajdki"

     • Akcja wspierająca przytulisko "Znajdki" trwa. Możemy pochwalić się ogromem rzeczy, które dostarczyli nasi uczniowie. W pierwszej kolejności przyjmowaliśmy zabawki, kocyki, miski, legowiska, ubranka, kosmetyki pielęgnacyjne, preparaty ochronne, produkty higieniczne.
      W drugim etapie, który właśnie się rozpoczął, zbieramy karmę suchą, mokrą oraz smakołyki dla kocich i psich maluchów, kociej i psiej młodzieży oraz staruszków. Zapraszamy do wspierania naszej inicjatywy.

      DTYPLOM >>>>> podziekowanie.jpg

      Koordynator akcji: Agata Drzewek

    • Bez odporności nie ma zdrowotności! - trenuj judo za darmo z Klubem SameJudo
     • Bez odporności nie ma zdrowotności! - trenuj judo za darmo z Klubem SameJudo

     • Uczniowski Klub Sportowy „SameJudo” działający w szkole i współpracujący z Urzędem Miasta jako organizacja pozarządowa, która działa na terenie miasta w zakresie kultury fizycznej i sportu, organizuje akcję „Bez odporności nie ma zdrowotności!”.

      Chcieliśmy zaprosić dzieci na bezpłatny miesiąc z judo. Judo jest dyscypliną olimpijską, promowaną przez UNESCO jako najbardziej ogólnorozwojowy sport dla dzieci.

      Zapraszamy na zajęcia zgodnie z grafikiem na naszej stronie internetowej www.samejudo.pl

      Co należy zrobić? Wystarczy tylko Zarejestrować się w naszym systemie.

      >>>>>>>> plakat eduresized_LISTOPAD_za_FREE_RADZYMIN_SLUPNO.png


      Pozdrawiam,

      Mariusz Sychowski 
      UKS "SameJudo"

    • Grób Nieznanego Żołnierza
     • Grób Nieznanego Żołnierza

     • "Nieznanemu żołnierzowi poległemu za ojczyznę”

      We wtorek 2 listopada br. minie 96 lat od oficjalnego otwarcia w 1925 roku Grobu Nieznanego Żołnierza pod kolumnadą Pałacu Saskiego w obecności ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Stanisława Wojciechowskiego. Ideą powstania Grobu Nieznanego Żołnierza było uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość Polski. Grób jest cennym narodowym pomnikiem symbolizującym największe poświęcenie.

      2 listopada 1925 r. miało również miejsce oficjalne przekazanie zwłok bezimiennego żołnierza, które przetransportowano ze Lwowa do Warszawy. Odbyło się to na Dworcu Głównym, o godzinie 6 rano. Trumna została złożona na lawecie armatniej zaprzężonej w szóstkę koni. Kondukt z dworca prowadziła orkiestra oraz 30 Pułk Piechoty. Za trumną szli przedstawiciele rządu i wojska. Trasa wiodła Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem przez Plac Zamkowy do Katedry św. Jana. Tam odprawiono uroczyste nabożeństwo, podczas którego przy katafalku stanęła warta honorowa – cztery posterunki oficerskie. Miejsca najbliżej katafalku zajęte były przez matki poległych żołnierzy, wdowy i sieroty po żołnierzach oraz przez inwalidów wojennych. Co warte podkreślenia wśród miejsc, z których podjęto doczesne szczątki  bohaterów walk o naszą niepodległość była Wólka Radzymińska. W czasie Powstania Warszawskiego Pałac Saski został zburzony przez Niemców, a jedyną jego częścią, która ocalała, był Grób z fragmentem kolumnady. Po wojnie ponownie zapalono znicz oraz umieszczono urny z ziemią z 24 pól bitewnych, a po odzyskaniu suwerenności w 1989 roku   przywrócono pamiątkowe przedwojenne tablice upamiętniające  bitwy, które przyniosły nieśmiertelna sławę żołnierzowi polskiemu. Warto zauważyć ,że na jednej z tablic umieszczonych w honorowym miejscu jest napis ,,Radzymin 1920”.

      Cześć i Chwała  bohaterom

      W Stalowej Jedynce nigdy nie zapomnimy o ich odwadze i poświęceniu dla Ojczyzny

      Koło Historyczne „Wiarus”

       

       

       

      .

    • Dzień Zaduszny
     • Dzień Zaduszny

     • 2 listopada 2021 r. w Dzień Zaduszny klasy 1e, 1f i 1g wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer na cmentarz parafialny w Radzyminie.

      Na miejscu uczniowie mogli zgłębić historię tego miejsca, pomodlić się i zapalić przyniesione znicze. Podczas wycieczki wszyscy pamiętali, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. To była ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która na pewno pozostanie dzieciom w pamięci.   

      Opracowanie: Magdalena Kanar          

    • 1 Listopada
     • 1 Listopada

     • "Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr.

      Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry...

      Dla tych, którzy odeszli..."

      /Danuta Gellnerowa/

      Listopad jest miesiącem modlitewnego skupienia i zadumy, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich na cmentarzach. Blask palących zniczy, unoszący się nad grobami dym, kwiaty będące wyrazem pamięci serca – wszystko to pomaga godnie wspominać naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata. Listopad jest jednocześnie  miesiącem radości, bo właśnie w te listopadowe dni ponad 100 lat temu na mapie Europy i świata  pojawiła się Odrodzona Rzeczypospolita. To zmusza do refleksji nie tylko nad  losami naszych bliskich, a także losami bohaterów, którzy swoje życie poświęcili walce o niepodległość. Dziś  tę drogę, którą podążali nasi przodkowie znaczą krzyże i pomniki - świadectwo wdzięczności i pamięci kilku pokoleń Polaków walczących o wolność. Radzymińskie cmentarze są tego najlepszym przykładem, a nagrobne sentencje przypominają nam jak kruche jest ludzkie życie.   Zapraszamy wszystkich do udziału w naszej szkolnej akcji „W Stalowej Jedynce o Bohaterach pamiętamy…”, której celem jest  uczczenie pamięci  Tych, którzy o wolną Polskę walczyli… W naszym mieście i jego okolicy jest wiele miejsc uświęconych przelaną krwią naszych rodaków. Pamiętaj  i odwiedź  w dniach od 1  do 11 listopada te miejsca. Zapal znicz ogień pamięci,  wykonaj pamiątkowe zdjęcie i prześlij je (adres a – maila podamy poczta Librus). Niech kołyszący się na wietrze płomień znicza będzie świadectwem naszej wdzięczności za to co od nich otrzymaliśmy…

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Powietrzna bitwa o Wielką Brytanię
     • Powietrzna bitwa o Wielką Brytanię

     • "Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo,

      wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam."

      Dowódca brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego w czasie bitwy o Wielką Brytanię,

      Air Chief Marshall Hugh Dowding,

      W  niedzielę 31 października br. minie  81 lat   od zakończenia  powietrznej bitwy o Wielką Brytanię. Pierwszej batalii przegranej  przez Niemcy, która stanowiła punkt zwrotny w dziejach II wojny światowej. Bitwa ta pokazała, że losy wojny mogą zostać odwrócone, a udział w niej polskich lotników był bezcenny Obydwie walczące strony Royal Air Force ( królewskie siły powietrzne) i Luftwaffe (lotnictwo niemieckie) wystawiły przeciwko sobie tysiące samolotów bojowych oraz doskonale wyszkolonych lotników. Brytyjscy historycy przyjęli jako czas trwania bitwy okres od 10 lipca do 31 października 1940 roku, kiedy miały miejsce najintensywniejsze naloty niemieckie. W Bitwie o Anglię wzięło udział 147 polskich pilotów. Walczyli zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich, zestrzeliwując ponad 200 samolotów wroga. Szczególną chwałą okrył się dywizjon 303„Warszawski” im. Tadeusza Kościuszki, którego piloci strącili 126 samolotów niemieckich przy stratach własnych wynoszących 8 pilotów. Łącznie w Bitwie o Anglię poległo 29 polskich pilotów. Bohaterskie działania polskich pilotów docenił ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, który wspominając Bitwę o Anglię, wypowiedział znamienne słowa: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym”.  Wśród tych nielicznych, co podkreślamy z dumą był patron naszej szkoły ppłk pil. Marian Pisarek, który walczył  w najlepszym 303 Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki  tej bitwy.

                             Cześć i chwała bohaterom.

      My chcemy i będziemy pamiętać o Tych, którzy broniąc Wielkiej Brytanii udowodnili światu w czasie trwającej wojny, że Jeszcze Polska nie zginęła dając nadzieję  na zwycięstwo  rodakom w okupowanej przez Hitlera i Stalina ojczyźnie.

                               Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • Finał ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” w Radzyminie
     • Finał ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” w Radzyminie

     • Uczniowie „Stalowej Jedynki” wraz z Wiceministrem Edukacji i Nauki odwiedzili Cmentarz Poległych w Radzyminie. W piątek, 29 października na radzymińskim Cmentarzu Poległych odbył się finał ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” z udziałem Wiceministra Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego oraz dyrekcji, nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie…                                                                                                                                 

      Artykuł w Kurierze W nr  37 z dnia 9.11.2021 r.

      >>>>>>>> dyplom.png

    • Ogólnopolska akcja MEiN - "SZKOŁA PAMIĘTA"
     • Ogólnopolska akcja MEiN - "SZKOŁA PAMIĘTA"

     • ,,Pamięć jest skarbnicą i strażnikiem wszystkich rzeczy”.

      Cyceron

       W piątek 29 października br. dyrekcja, uczniowie  i nauczyciele "Stalowej Jedynki” uczestniczyli w ogólnopolskim finale akcji MEN "#Szkoła Pamięta”, który odbył się  w Radzyminie. Wspólnie z panem Dariuszem Piontkowskim – wiceministrem edukacji i nauki  odwiedziliśmy groby bohaterów  na Cmentarzu Poległych Żołnierzy Polskich z 1920 roku. Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki "#Szkoła pamięta” nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. W tym  okresie, w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.  Do tegorocznej edycji akcji MEN ,, Szkoła pamięta” zgłosiło się 10784 placówek oświatowych. W inicjatywie łącznie uczestniczyło się ponad 1 451 mln uczniów oraz prawie 128 tys. nauczycieli.  W  ramach akcji , która dla naszej szkolnej społeczności trwa cały rok , nie tylko odwiedzaliśmy i porządkowaliśmy  groby naszych bohaterów.  ale również  staraliśmy się poznać  ich dokonania oraz dzieje naszej małej i wielkiej ojczyzny. Zapalone w tych dniach znicze – ognie naszej pamięci niech będą znakiem, że pamiętamy i przekażemy  naszym następcom imiona i nazwiska naszych rodaków , którzy w dniach wojny i komunistycznego zniewolenia dochowali wierności Rzeczypospolitej…

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

       

     • Uczniowie „Stalowej Jedynki” odwiedzają radzymińskie cmentarze i miejsca pamięci…

     • W związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie pod opieką nauczycieli, odwiedzają radzymińskie miejsca pamięci i cmentarze, aby oddać hołd zasłużonym mieszkańcom i lepiej poznać historię swego miasta….

       Artykuł w tygodniku regionalnym Kurier W  nr z dnia 26.10.2021 roku >>> 1r.pdf

    • Akcja edukacyjna „Pomóż dzikom wrócić do lasu”
     • Akcja edukacyjna „Pomóż dzikom wrócić do lasu”

     • "Pomóż dzikom wrócić do lasu" - to hasło akcji, w której uczestniczy Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie. Pierwsi uczniowie uczęszczający na świetlicę przynieśli już do szkoły żołędzie, które zostaną przekazane Kołom Łowieckim. Akcja ma na celu zmniejszenie zagrożenia związanego z obecnością dzikich zwierząt, np. dzików,  na terenach zamieszkania ludzi.Rozbudowa miast i osiedli na terenach w pobliżu lasów oraz łatwa dostępność do wyrzucanej przez ludzi żywności ma negatywny wpływ na zwierzęta. Opuszczają one las, żeby skorzystać z łatwo dostępnego pokarmu. Pokarmem tym mogą być wyrzucane odpady zielone i odpady ogrodnicze. Najczęściej ten pokarm wabi dziki. Żeby dziki pozostały w lesie, pracownicy Kół Łowieckich wykorzystają żołędzie. Wykonają oni podsypy dla dzików w lasach tak, aby ograniczyć ich wychodzenie za pokarmem na tereny osiedli.Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji. Zbieramy żołędzie do połowy listopada.

      Organizatorzy: Małgorzata Kurek i Anita Sobótko

    • Wycieczka ulicami Radzymina
     • Wycieczka ulicami Radzymina

     • W poniedziałek 25 października br. uczniowie zrzeszeni w Kole Historycznym „Wiarus’ udali się na wycieczkę  ulicami Radzymina. Głównym celem wycieczki było poznanie burzliwej  historii naszego małego miasteczka, które  należy do najstarszych miast na Mazowszu. Naszą wędrówkę w głąb radzymińskich dziejów rozpoczęliśmy w holu szkoły, gdzie  podziwialiśmy makietę okazałego pałacu księżnej Eleonory Czartoryskiej, wujenki króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego .Księżna Eleonora Czartoryska właścicielka radzymińskich dóbr w II połowie XVIII wieku wydała unikatowy zbiór praw określający obowiązki i przywileje dworu i mieszkańców. W 1785 roku król, na prośbę księżnej, nadał Radzyminowi prawa, w tym targowe w każdą środę . Co warte podkreślenia ich tradycja trwa do dziś. Następnie udaliśmy się pod pomnik poświęcony kolejarzom biorącym udział w boju a Radzymin w pamiętnych dniach sierpnia 1920 roku. Stojąc przed pomnikiem z zainteresowaniem słuchaliśmy barwnej opowieści nauczyciela o walkach polskich żołnierzy z bolszewikami  na ulicach naszego miasta. Z dumą patrzyliśmy na krzyże umieszczone przy Drodze Golgoty Narodu Polskiego, która prowadzi do Cmentarza Poległych Żołnierzy Polskich 1920 roku. Repliki Krzyży Virtuti Militari, upamiętniają pułki, mieszkańców Radzymina i wybitnych dowódców związanych z bitwą o Radzymin. Kolejnym punktem naszej wycieczki było poznanie historii radzymińskiego kościoła, szkoły elementarnej i pomnika Tadeusza Kościuszki . W kruchcie kościoła przed pamiątkową tablicą  minutą ciszy uczciliśmy pamięć ppłka pil. Mariana Pisarka i polskich pilotów biorących udział w Bitwie o Anglię. To ci nieliczni walnie przyczynili się  do pierwszej porażki wojsk Hitlera w II wojnie światowej. Naszą wycieczkę zakończyliśmy przed Dębem Wolności, który od ponad 100 lat jest  niemym świadkiem  historii miasta i jego mieszkańców. Wycieczka odbyła się w ramach akcji edukacyjnej ”Poznaj dzieje Radzymina – małego miasteczka z wielką historią”.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Spotkanie autorskie z p. Waldemarem Smaszczem
     • Spotkanie autorskie z p. Waldemarem Smaszczem

     • ,,Wszystko bierze swą moc z ideałów."
      /C.K. Norwid, W pracowni Guyskiego/

      W środę 20 października 2021 roku uczniowie klasy VIII a,b,f,g pod opieką wychowawców uczestniczyli w spotkaniu autorskim z  panem Waldemarem Smaszczem. Tematem spotkania, które odbyło się w Sali Koncertowej  im. Fryderyka Chopina w Radzyminie była poezja   Cypriana Kamila  Norwida , "co krzepi serca i podnosi ducha" Waldemar Smaszcz – to  historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz, autor wielu książek i wyborów wierszy polskich poetów, przyjaciel ks. Jana Twardowskiego. W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontyfice. Waldemar Smaszcz w zajmujący sposób przybliżył licznie zgromadzonej na sali młodzieży trudną w odbiorze twórczość naszego wieszcza narodowego. Co warte podkreślenia Cyprian Kamil Norwid to poeta ziemi radzymińskiej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prelekcji pana Waldemara, która przepełniona była  anegdotami dotyczącymi poety.  Spotkanie zorganizowane zostało w ramach  obchodów   Roku Norwidowskiego: 24 września br.  obchodziliśmy  dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida - pisarza, dramaturga, eseisty, felietonisty, epistolografa, a także znakomitego grafika, rytownika, akwaforcisty, malarza i rzeźbiarza. Cyprian Kamil Norwid obecnie jest najczęściej cytowanym  polskim  poetą.

      Koło Historyczne „Wiarus”

      Notka biograficzna >>>>  Cyprian_Kamil_Norwid.pdf

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych