• 82. rocznica pierwszego w historii występu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej
     • 82. rocznica pierwszego w historii występu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej

     • „Jeśli ktoś powie, że Polacy nie potrafią grać w piłkę, napluję mu w twarz”

      /Leônidas da Silva/

      W piątek 5 czerwca minie  82. rocznica pierwszego w historii  występu reprezentacji Polski  na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej  rozgrywanych we Francji.  Po  dogrywce pełnego emocji meczu nasza reprezentacja narodowa przegrała z Brazylią  6:5. Warto dodać, iż 4 spośród 5-ciu bramek zdobytych przez biało-czerwonych zdobył Ernest Wilimowski co aż do 1994 roku było rekordem jeśli chodzi o mecze w finałach Mistrzostw Świata (na mundialu w USA 1994 w meczu Rosja - Kamerun rekord Polaka został pobity przez Olega Salenko, który dla Rosjan zdobył 5 bramek (końcowy wynik 6:1). Pamiętny, pełen zwrotów akcji  mecz  rozegrany w Strasburgu, zaliczany jest do najciekawszych nie tylko w tej imprezie, ale i historii futbolu. Biało-czerwoni przegrali, ale... wygrali uznanie, szacunek i podziw. Także wśród rywali. „Jeśli ktoś powie, że Polacy nie potrafią grać w piłkę, napluję mu w twarz” – powiedział  Leônidas da Silva jeden z najlepszych brazylijskich  piłkarzy , zdobywca trzech bramek w meczu z Polską.

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • 60. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera
     • 60. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera

     • Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno.

      Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska.

      /gen. Józef Haller, Radzymin, 19 sierpnia 1920 r./

      W czwartek 4 czerwca 2020 r. minęła 60. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera, polityka, działacza społecznego,  dowódcy Legionach Polskich (m.in. II Brygady), II Korpusu Polskiego i „Błękitnej” Armii., Ministra bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego (X.1939) harcmistrza, przewodniczącego ZHP, prezesa Komitetu PCK, kawalera Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari, który do historii przeszedł jako ten, który przywrócił Bałtyk Polsce.  W kluczowych dla wojny z Rosją Sowiecką miesiącach gen. Haller pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej, był członkiem Rady Obrony Państwa i dowódcą Frontu Północnego. W pamiętnych dla naszego miasta dniach "Cudu nad Wisłą" dowodził Frontem broniącym bolszewikom dostępu do Warszawy. Jego oddziały liczyły ponad 60 tysięcy żołnierzy, 39- dział i 910 ciężkich karabinów maszynowych . No polskie linie   nacierało 95 tysięcy bolszewików dysponujących 560 działami ciężkimi i 120 działami polowymi. Wieczorem 15 sierpnia przybywa do wyzwolonego Radzymina, a trzy dni później na radzymińskim rynku odznacza   Krzyżami Walecznych i Orderami Krzyża Virtuti Militari żołnierzy biorących udział w  bitwie, która  dała Polsce i Europie dwadzieścia lat pokoju.

      Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      >>>>>>  Gen._J._Haller_-_zyciorys.pdf

       

    • Wolne wybory w Polsce
     • Wolne wybory w Polsce

     • W czwartek 4 czerwca minie 31. rocznica pierwszych od zakończenia II wojny światowej częściowo wolnych do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu wyborów w Polsce. Zakończyły sie one spektakularnym zwycięstwem obozu "Solidarności", który zdobył 260 na 261 możliwych mandatów. Z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" wybrani do polskiego parlamentu zostali: m.in. Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński, Jacek Kuroń, Jarosław Kaczyński, Gustaw Holoubek, Hanna Suchocka, Henryk Wujec, Andrzej Wajda, Jan Maria Rokita i wielu innych. Wybory czerwcowe miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Były tez pierwszymi wolnymi wyborami w państwach zależnych od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 60. rocznica wystąpień mieszkańców Zielonej Góry
     • 60. rocznica wystąpień mieszkańców Zielonej Góry

     • W sobotę 30 maja minęła 60. rocznica wystąpień mieszkańców Zielonej Góry w obronie Katolickiego Domu Społecznego (Domu Katolickiego), który z pogwałceniem prawa  chciały zlikwidować władze państwowe. Wydarzenie  to mało znany i  niedoceniany zryw antykomunistyczny w obronie wiary, miejscowego proboszcza , ale i akt sprzeciwu wobec komunistycznej rzeczywistości. Do spacyfikowania protestującego tłumu oddziały Milicji Obywatelskiej i ZOMO wsparte 150 osobową grupa Milicji Robotniczej użyły pałek, gazów łzawiących i armatek wodnych. Zatrzymano ponad 500 osób, aresztowano 157. Sądy skazały oskarżonych na kary od 6 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, a proboszcza parafii p/w. św. Jadwigi ks. Kazimierza Michalskiego uznano za winnego sprowokowania zamieszek i  zmuszono do opuszczenia miasta Skala represji była nieproporcjonalna do wagi wydarzenia. 

      W mediach ogólnopolskich cenzura spowodowała, że zabrakło wzmianek o protestach w Zielonej Górze. Nieliczne notatki na temat ukazały się tylko w prasie lokalnej, informujące o wystąpieniach „awanturników i chuliganów”. Dopiero po roku 1989  przywrócono pamięć o tamtych wydarzeniach, uchylono niesprawiedliwe wyroki sadowe uznając protestujących zabohaterów, którzy próbowali stawiać opór komunistycznej władzy.

       Cześć i Chwała Bohaterom  

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Prymas Tysiąclecia
     • Prymas Tysiąclecia

     • "Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”....” 

       /kardynał Stefan Wyszyński/

      W czwartek, 28 maja  minęła 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. kardynała Stefan Wyszyńskiego, kapelana Powstania Warszawskiego,  męża stanu, obrońcę praw człowieka, narodu i Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński był autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce  Człowiekiem bez reszty służącym Bogu i ludziom, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku. W niedzielę 7 czerwca miała się odbyć uroczystość beatyfikacji Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, która ze względu na zagrożenie epidemiczne została zawieszona.

      CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

      Koło Historyczne "Wiarus"

     • Powrót uczniów klas I-III do szkół podstawowych Gminy Radzymin

     • KOMUNIKAT

      Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.

      Uwzględniając wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych edukacja wczesnoszkolna  https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men) oraz konsultacje z dyrektorami placówek, w szkołach na terenie gminy Radzymin oferta dydaktyczna i opiekuńcza będzie miała następującą formę:

      • Zajęcia dydaktyczne z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, j. angielskiego i religii w wymiarze: 3 godziny lekcyjne dziennie (w tygodniu: 13 godzin edukacji wczesnoszkolnej, 1 godz. j. angielskiego, 1 godz. religii) w godz. 8.50 - 11.15 (jeśli chęć uczestnictwa w zajęciach zgłosi do 12 dzieci z klasy (w klasach mniejszych niż 48m2 – iloraz powierzchni klasy i liczby 4), oraz w godzinach 12.00 – 14.25 dla ewentualnej drugiej grupy, jeśli chętnych zgłosi się więcej;
      • Zajęcia opiekuńcze w godz. 07.00 - 17.00, w ramach świetlicy szkolnej;
      • Umożliwienie dzieciom odpłatnego skorzystania z obiadu podczas przerwy obiadowej 11.25 -12.00 (w tym czasie przeprowadzona zostanie dezynfekcja sal);
      • Dla dzieci pozostających w domu zapewniamy kontynuację zdalnego.

      Prosimy rodziców o deklarację uczestnictwa ww. zajęciach opiekuńczych i dydaktycznych w szkole oraz chęci skorzystania z obiadu i dowozu (w szkołach, w których dotychczas był organizowany dowóz dzieci).

      Deklaracje za pomocą platformy LIBRUS lub telefonicznie należy zgłosić do wychowawcy klasy w terminie  do 18 maja 2020 r do godz. 13.00.

    • Konkurs o patronie szkoły M. Pisarku
     • Konkurs o patronie szkoły M. Pisarku

     • Z okazji 78 rocznicy chwalebnej śmierci  ppłka pil. Mariana Pisarka

      serdecznie zapraszamy uczniów klas VII i VIII

       do udziału w konkursie internetowym: 

      "Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka - patrona szkoły".

      Prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres mailowy: weronika.sp1.radzymin@gmail.com 

      (-w tytule wiadomości zapisujemy: Patron –rocznica; -w treści wiadomości zapisujemy:

      Zgłaszam chęć udziału w konkursie;  imię nazwisko i klasa).

      Zgłoszenia przyjmujemy do 29 maja 2020 r. 

      Informacje o dacie i godzinie konkursu podamy uczestnikom w osobnej wiadomości.

      Patronat Medialny: Kurier W.

      Organizator :

      Kolo Historyczne "Wiarus", Koło Polonistyczne "Pisarek"

      Materiały do konkursu:

       

       

       

    • Wyniki konkursu historycznego o Papieżu Janie Pawle II
     • Wyniki konkursu historycznego o Papieżu Janie Pawle II

     • Pod patronatem - Kuriera W                        

      "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali"

      /Jan Paweł II/

      Znamy już laureatów XI edycji konkursu historycznego

      „Daty z życia świętego Jana Pawła II”

      We wtorek 19 maja 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbyła się on-line XI edycji konkursu historycznego "Daty z życia świętego Jana Pawła II”. Głównym celem konkursu, który patronatem honorowym objął ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz Parafii p/w świętego Jana Pawła II, było przybliżenie uczniom postaci świętego Jana Pawła II – papieża Polaka, jego nauczania, istotnego wpływu na wydarzenia w Polsce i świecie podczas trwania jego pontyfikatu, przypomnienie pamiętnej wizyty 13 czerwca 1999 roku na radzymińskim Cmentarzu Poległych oraz przybliżenie historii powstającego w naszym mieście Sanktuarium na jego cześć. Konkurs adresowany był  do uczniów klas IV - VIII  i polegał na  rozwiązaniu testu składającego  się z 46 szczegółowych pytań dotyczących faktów z życia Świętego i historii parafii pod jego wezwaniem. Z radości pragniemy poinformować, że  laureatami konkursu zostali:

      I miejsce -               Ewelina  Posiewka          klasa VII b

      II miejsce -              Piotr Łapiński                 klasa    V c

      III miejsce -             Natalia Kozobowska      klasa   VI b

      Wyróżnienie -         Jan Żółkowski                 klasa   VI b

       Gratulujemy laureatom jednocześnie bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu o wielkim Polaku, który zmienił oblicze naszej ojczyzny i świata. Dyplomy i nagrody książkowe zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego W tym miejscu gorąco pragniemy również podziękować Redakcji tygodnika Kurier, W, który kolejny już raz objął nasz konkurs patronatem medialnym oraz księdzu Krzysztofowi za ufundowanie nagród i  wspieranie naszych inicjatyw służących kultywowaniu pamięci o świętym Janie Pawle II. Na księdza Krzysztofa i Kurier W zawsze możemy liczyć. Niech Bóg błogosławi i wspiera księdza Krzysztofa  i Redakcje Kuriera W  w pełnieniu  ich misji.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Koło Polonistyczne "Pisarek"

    • 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II
     • 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

     •                                                                    Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły,

      kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas 

      – o papieżu wolności i solidarności

      /Prezydent RP Andrzej Duda/

                     W poniedziałek 18 maja minęła 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Papieża, którego historia życia to wielowątkowa opowieść o filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który miał wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co spajało wszystkie jego życiowe powołania była żarliwa modlitwa, wiara w  drugiego człowieka, przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi ideologicznymi oraz umiłowanie sprawiedliwości. Jego niezwykła biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swojej niezwykłości. Jego postać na trwałe zapisała się w polskiej historii Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za jego dokonania dla naszej wolności i za nadzieję, którą stale nas napełniał. Najlepszym wyrazem tej wdzięczności może być kultywowanie postaw, o które prosił za życia - wymaganie od siebie, choćby inni od nas nie wymagali oraz pielęgnowanie w sobie Miłości. Dla nas  mieszkańców miasta Cudu nad Wisłą  to szczególne zobowiązanie. Chcemy  zachować dla potomnych pamięć o bohaterach 1920 roku i Świętym Pielgrzymie, który przybył z odległego Watykanu, aby w tym świętym dla nas  miejscu powiedzieć: dziękuję Tym, którzy w obronie Ojczyzny i wiary poświęcili własne życie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 75. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino
     • 75. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino

     • „…Oddali życie dla świętej sprawy Ojczyzny.”

       

      W poniedziałek 18 maja 2020 roku minie 75 rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino II Korpusu Armii Polskiej pod dowództwem generała Władysława Andersa a oddziałami niemieckimi broniącymi drogi na Rzym na tzw. Linii Gustawa. Trwająca od 11 maja 1944 roku bitwa rozsławiła w świecie imię polskiego żołnierza, który zdobył, wydawałoby się nie do zdobycia fortecę niemiecką.  Przed Polakami niemieckie pozycje pod Monte Cassino próbowali zdobyć  Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, lecz ich natarcia zakończyły się klęską. Polskie zwycięstwo było również odpowiedzią na sowieckie oskarżenia o tchórzostwo wysuwane po ewakuacji Armii Polskiej z Związku Radzieckiego w 1942 roku Równocześnie była to  próba pokazaniu światu, że zdobywcy Monte Cassino mają ojczyznę, która powinna być niepodległa i należy jej się godne miejsce w rodzinie narodów Europy  i świata po zakończeniu wojny . W tym miejscu warto przypomnieć, że założony w 529 roku przez św. Benedykta na stromym wzgórzu klasztor był miejscem gdzie zaczęła się odradzać kultura Europy po upadku starożytnego Rzymu. Naszym rodakom przyszło, więc odebrać z rąk hitlerowskich barbarzyńców miejsce będące jednym z symboli Europy. Las krzyży i białych tablic nagrobnych na stoku wzgórza w pobliżu klasztoru z wyrytymi na nich polskimi nazwiskami bohaterów najdobitniej świadczy o zasługach naszego narodu dla Europy.

       

      Chwała Bohaterom

       Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zagaśnie

       

      Koło Historyczne „Wiarus”

       

    • 39. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II
     • 39. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II

     • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

      /Jan Paweł II/     

      W środę 13 maja 2020 r. minęła 39. rocznica zamachu  na Ojca świętego Jana Pawła II i 103 rocznica objawień w Fatimie. Miejsce dokonanego 39 lat temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w Rzymie. W czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie. Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii, czy fundamentalizmu? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
     • 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

     •      "Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.”

      /Ignacy Mościcki Prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej/

      We wtorek 12 maja 2020 r. minęła 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego - współtwórcy niepodległej Rzeczypospolitej, wybitnego stratega i charyzmatycznego męża stanu, już za życia owianego legendą. Jego głównym celem, do którego konsekwentnie dążył  było odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności. Chciał Polski wolnej od obcych wpływów i za to marzenie był skłonny oddać wszystko. Został pochowany w  na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce marszałka zgodnie z jego ostatnią wolą  złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, w grobie jego matki. Na drodze konduktu pogrzebowego żegnały go tłumy. W całym kraju zapanowała trzyminutowa cisza, a ustawione na wawelskim wzgórzu działa oddając  101 strzałów armatnich pożegnały człowieka, który mówił, że chcieć to móc.

      Cześć i chwała Marszałkowi.

      Niech pamięć o jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

       

       

       

       

       

    • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791
     • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791

     • W niedzielę 3 maja 2020 roku będziemy świętować  229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która jest jednym  z  największych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu. Niech biel i czerwień naszych narodowych flag  ubarwi nasze okna , balkony i posesje. Niech łopoczące na wietrze narodowe flagi będą symbolem tego, że pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bohaterach  w tych trudnym dla nas czasie

      Słabość polityczna Rzeczpospolitej w XVIII w. i doprowadziła zależności politycznej od Rosji i przeprowadzenia przez ościenne potęgi (Rosji, Prus i Austrii) pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W końcu l. 80. XVIII w., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej – ciężkiej wojny Rosji ze Szwecją i Turcją - król wraz z patriotycznie nastawioną szlachtą podjął próbę reformy kraju. Jej wyrazem stało się uchwalenie, na trwającym od 7 października 1788 r. Sejmie Wielkim, Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwana popularnie Konstytucją 3 Maja. Skonfederowany sejm obradował pod laską Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Ostateczną redakcję tekstu, przygotowywanego od września 1789 r., sporządził Hugo Kołłątaj. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., a przed konstytucją francuską z 22 września 1791 r.) akt prawny regulujący i kodyfikujący kompleksowo wzajemną relację oraz zakres władzy sprawowanej przez organy państwowe. Wśród najważniejszych postanowień Konstytucji było m.in.: zastosowanie zasady trójpodziału władzy, zerwanie z zasadą liberum veto (odtąd decyzje na sejmie miały być podejmowane większością głosów), powołanie stałego rządu zwanego Strażą Praw (któremu przewodził król), zespolenie Korony i Litwy oraz zrównanie stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Konstytucja wzięła w obronę chłopstwo oraz pozbawiła praw politycznych tzw. gołotę, czyli szlachtę nie posiadającą majątku. Konstytucja była aktem reformatorsko nastawionej części szlachty i arystokracji, zamierzającej do unowocześnienia i wzmocnienia kraju w obliczu realnego zagrożenia zewnętrznego. Reformy nie utrzymały się długo, gdyż w 1792 r. prorosyjska i antyreformatorska magnateria zawiązała konfederację w Targowicy i wezwała armię rosyjską, do obalenia Konstytucji. W wyniku przegranej przez Rzeczypospolitą, trwającej dwa miesiące tzw. wojny w obronie konstytucji, Ustawa Rządowa została obalona, a w 1793 r. doszło do II rozbioru Polski. Dwa lata później po upadku insurekcji kościuszkowskiej nastąpił trzeci rozbiór Polski, a kraj stracił niepodległość na 123 lata.

    • Ppłk pil. Marian Pisarek
     • Ppłk pil. Marian Pisarek

     • "Bądź jak Patron mojej szkoły.
      w  nauce biegły, w wysiłku wytrwały.
      Bądź jak On ojczyźnie wierny.
      (…)To dzięki Niemu i poległym tysiącom
      żyjesz, pracujesz i uczysz się w wolnym kraju.”

      /Joanna, lat 13/

       W środę 29 kwietnia 2020  roku minie 78 rocznica chwalebnej śmierci podpułkownika pilota Mariana Pisarka - dowódcy 141 Eskadry Myśliwskiej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, pilota słynnego Dywizjonu 303 „kościuszkowskiego” w Bitwie o Anglię, dowódcy Dywizjonu 308 „krakowskiego", dowódcy I Skrzydła Myśliwskiego, patrona Szkoły Podstawowej nr 1, syna radzymińskiej ziemi. Człowieka prawego , który oddał życie za wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaka jest wolność. Walcząc z dala od  ojczystej ziemi, jak setki tysięcy polskich żołnierzy dawał świadectwo światu ,że Polska nie zginęła, Na wolność bowiem tylko te narody zasługują , które o nią walczą. Cześć i Chwała Bohaterowi. Jesteśmy dumni z naszego patrona, który może być dla nas wzorem do naśladowania

      Koło Historyczne "Wiarus"

      >>>>>>>>> Kalendarium.pdf

      >>>>>>>>> UROCZYSTOSC_POSWIECONA_PAMIECI_PPLKA_PIL.pdf

    • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 r.
     • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 r.

     • W niedzielę  26 kwietnia  minęła 211 rocznica  zwycięskiej, choć mało znanej bitwy o Radzymin wojsk Księstwa Warszawskiego z wojskami Cesarstwa Austrii podczas wojny 1809 roku. Po nierozstrzygniętej kilkanaście dni wcześniej bitwie  pod Raszynem  oraz opuszczeniem przez wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego Warszawy nastąpiły polskie działania na prawym brzegu Wisły, w tym na kierunku radzymińskim. Szwadron kawalerii z 3 pułku ułanów pod dowództwem ppłk P. Strzyżewskiego oraz batalion piechoty z 6 pułku piechoty pod komendą J. Sierwskiego wsparty baterią artylerii  konnej w sile dwu armat na rozkaz generała Jana Henryka Dąbrowskiego wczesnym rankiem 26 kwietnia 1809 roku z dwu stron uderzyły na stacjonujące w Radzyminie oddziały austriackie składające się z 3 batalionów piechoty i dwu szwadronów huzarów ( kawalerii) . Po kilkugodzinnym krwawym boju na ulicach miasta nieprzyjaciel został pokonany. Do polskiej niewoli wzięci zostali min. żołnierze z 2 batalionu Baiallet wraz z 37 oficerami Straty nieprzyjaciela to ponad 200 żołnierzy poległych , rannych i wziętych do niewoli przy stratach polskich – 19 poległych i 27 rannych żołnierzach. Zwycięska bitwa o Radzymin była początkiem pomyślnej dla wojsk polskich ofensywy na prawym brzegu Wisły i zwycięstwa w całej wojnie , co doprowadziło do przyłączenia do Księstwa Warszawskiego ziem utraconych na rzecz Austrii po III rozbiorze Polski.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 77 rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie
     • 77 rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie

     • Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

       Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”.
                                                            /Marek Edelman/

      W niedzielę 19 kwietnia 2020 roku minęła 77 rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie.  Przez blisko miesiąc kilkuset słabo uzbrojonych powstańców z Bojowej Organizacji Żydowskiej i Żydowskiej Organizacji Wojskowej stawiało opór ponad 2 tys. niemieckich żołnierzy wspieranych przez artylerię i pojazdy opancerzone, których celem była całkowita likwidacja getta i eksterminacja 70 tysięcy pozostających w nim Żydów.  Niemcy odparci 19 kwietnia przez powstańców powrócili i systematycznie dom po domu niszczyli i palili kamienice zmuszając ludność do ucieczki. Punkty oporu nielicznych powstańców likwidowano z niezwykłym okrucieństwem.

      W dniu 8 maja został zdekonspirowany bunkier przy ulicy Miłej 18, w którym schroniło się dowództwo Żydowskiej Organizacji Bojowej i kilkuset mieszkańców.Po opuszczeniu bunkra przez ludność cywilną pozostający w nim bojownicy z dowódcą powstania Mordechajem Anielewiczem, popełnili samobójstwo Powstanie upadło 16 maja po 27 dniach nierównej walki. Tego dnia generał SS Jurgen Strop, który dowodził akcją likwidacji getta wydał rozkaz wysadzenia Wielkiej Synagogi oraz rozkaz całkowitego zniszczenia zabudowy Warszawy wchodzącej w skład getta.  Pozostałych przy życiu Żydów wysłano do obozów zagłady w Treblince, Majdanku i KL Auschwitz. Wojnę przeżyło zaledwie kilku bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej, w tym dwaj członkowie dowództwa: Icchak Cukierman i Marek Edelman. Temu ostatniemu zawdzięczamy, że żonkil stał się symbolem powstania, symbolem pamięci, hołdu i nadziei.  Po wojnie uczestniczący w uroczystościach upamiętniających powstanie Marek Edelman  skromnymi żonkilami czcił pamięć Tych , którzy  bronili godności i człowieczeństwa.

      Koło Historyczne „Wiarus”

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
 • Galeria zdjęć

   brak danych