• BIBLIOTEKA

   • Rok szkolny 2022/2023

      Opiekunowie:

                p. Agnieszka Cichy

                p. Agnieszka Dudek

                p. Katarzyna Marzec

    >>>>  Zarzadzenie_Nr_1_podreczniki(1).pdf  -  Zarządzenie Nr 4/2017 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z dnia 1.092017 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

    GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

    poniedziałek w godz. 07.30 - 16.00

    wtorek w godz. 07.30 - 16.00

    środa w godz. 07.30 - 16.00

    czwartek w godz. 07.30 - 16.00

    piątek w godz. 07.30 - 15.30

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    REGULAMIN  KONKURSU NA LOGO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS V-VIII >>>> REGULAMIN_KONKURSU-2.pdf

    REGULAMIN KONKURSU NA NAJWIĘKSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI DLA UCZNIÓW KLAS II-IV >>>> REGULAMIN__KONKURSU.pdf

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Klasy pierwsze gośćmi w bibliotece szkolnej

    24-25 listopada uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki. Okazją były: Święto Pluszowego Misia oraz rozdanie Wyprawek Czytelniczych w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

    Ku wielkiemu zaskoczeniu dzieci, w drzwiach biblioteki witał ich miś. Uczniowie zapoznali się z historią powstania, ukochanej przez wszystkie dzieci, zabawki. Obejrzeli prezentację multimedialną o niedźwiedziach  i misiach, poznając przyrodnicze ciekawostki ze świata fauny oraz bohaterów książek i filmów o misiach.

    Biblioteka przygotowała też  wystawkę pluszowych misiów oraz książek. Każdy pierwszak tego dnia otrzymał odznakę „Przyjaciel Pluszowego Misia”.

    Wszyscy uczniowie  otrzymali zestaw książek: „Pierwsze abecadło”- antologię tekstów najlepszych polskich autorów literatury dziecięcej oraz „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów. Kampania realizowana jest przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Mamy nadzieję, że ta wizyta stanie się dla uczniów klas pierwszych początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.

                                           

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Czas na podsumowanie

    Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2022 r.

    Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to „Czytanie dla pokoju”. Biblioteka szkolna przygotowała uczniom różnorakie atrakcje. Można było zawitać w bibliotecznym kinie na przerwie, zabawić się w zgadywanki z ciasteczkiem, zagrać w różne gry planszowe.

    Uczniowie Błażej Sochacki i Szymon Skórka z klasy 8c   przygotowali prezentację dotyczącą bohaterów filmu animowanego „Iniemamocni”. Fani mogli  sprawdzić swoją wiedzę na temat filmu podczas przeprowadzonego przez Błażeja quizu.

    Biblioteka ogłosiła też konkurs plastyczny w dwóch kategoriach:

    - dla uczniów klas II-IV na największą zakładkę do książki

    dwa I miejsca – Hanna Wójcik kl. 2a, Zofia Więch kl. 3f

    dwa II miejsca – Zuzanna Dukland kl. 2f, Ahmed Hammadi kl. 3d

    III miejsce – Lena Niegowska kl. 4g

    -dla uczniów klas V-VIII na logo biblioteki

    I miejsce – Krystian Urbanek kl. 5d

    Wyróżnienie – Arina Fedorenko kl. 8a

    Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

    Wszystkim uczestnikom zabaw dziękujemy za zaangażowanie w życie szkolnej biblioteki.

    Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i słodkich poczęstunków naszym zwycięzcom konkursów i uczestnikom zabaw.

                        

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

                                                                                                                            Kropla historii

    Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, np. „Pamiętnika Czarnego Noska” i „Szewczyka Dratewki”. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz bibliotek.

    Dnia 29 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły (klasy: 1b, 2c, 3d, 4f, 4g) wysłuchali książki Rocio Bonilla „Najwyższa na świecie wieża z książek”, którą czytały panie: wicedyrektor Katarzyna Marzec, wicedyrektor Dorota Poznańska, pedagog Katarzyna Brzozowska, nauczyciel matematyki Anna Ciborowska. W klasach z uczniami ukraińskimi czytały uczennice z Ukrainy Daria i Diana. Była to książka w języku ukraińskim Anny Taraski „Kropka i Kleks”.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji i zapraszamy do szkolnej biblioteki. Zachęcamy do korzystania z naszego księgozbioru oraz do uczestnictwa w konkursach organizowanych przez bibliotekę.

                                      

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    „ Skąd  znam ten  cytat ?”

    Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy II – IV, V – VIII.

    Trwa od 03.10.2022 r. do 02.06.2023 r.

    REGULAMIN: >>>>>>>Skad_znam_ten_cytat-Point.pdf

    CYTAT NR 1 dla klas II-IV

    „Ciocia Ola była prawdziwym tygrysem i miała nawet więcej sił niż tygrys. Opiekowała się aż setką różnych dzieci i to nie wcale swoich rodzonych, tylko takich, które pogubiły się na wojnie. Niektóre z nich przyjechały latem […], ale nie mogły już wrócić, […] więc kolonie letnie zamieniły się na jesienne, a później na zimowe.

    Ciocia Tygrys umiała jakoś trafić do ludzkich serc i zdobyć dla swojej kolonii pożywienie i opał. Była tu szkoła, a nawet teatr […].”

    CYTAT NR 1 dla klas V-VIII

    „Halo, haloo! – wołał ochrypłym nieco głosem – Dziękuję wam!...

    Lecz tamci uśmiechali się żartobliwie.

    -Całuj psa w nos! Czy stawiasz dziś whisky?

    -Chociażby dwie!...

    -Za mało: trzy!!...

    I podczas gdy ubijali swe „whiskowe” targi, porucznik […] szukał wzrokiem pola do przymusowego lądowania.

    Na dole, w oparach ziemi, sprawy życia, śmierci i obowiązku były zawiłym, męczącym, często nierozwiązywalnym zagadnieniem. Natomiast na wysokości 7000 metrów układały się w prosty, wyrazisty sposób. Były to trzy żelazne, niezłomne potęgi. A na ich twardym podłożu wyrastał czasem cenny kwiat: koleżeńskość.  Kwiat cenny i dziwny, bo gdy raz wykiełkował i wyrósł, zdolny był potem przetrwać szorstkie wichry i znieść najcięższe burze przez długie lata.”

    CYTAT NR 2      Kl. II - IV

    „Gdy uwarzył pierwszy obiad,

    Wszyscy w krzyk i miast zapłaty

    Za wyborne gotowanie,

    Wsadzili go do armaty.

    Jak nie huknie! Jak nie fuknie! […]

    Długo leciał przez powietrze […]

    Spadł na małą czarną wyspę […]

    Prosto spadł na wieloryba.”

    CYTAT NR 2    Kl. V - VIII

    „Sypialnia nasza jest bardzo obszerna. Wzdłuż ścian biegną umywalnie i każdy z nas ma swój własny prysznic. Myjemy się bardzo chętnie, gdyż z pryszniców tryska woda sodowa z sokiem, przy czym na każdy dzień tygodnia przypada inny sok. Jeśli chodzi o mnie, to najstaranniej myję się w środy, gdyż tego dnia
    do wody dodawany jest sok malinowy, za którym przepadam. Soki […] doskonale się mydlą i dają dużo piany, toteż sypialnia nasza zawsze z rana wygląda jak wielka balia z mydlinami.”

    CYTAT NR 3    Kl. II - IV

    „-Aha!-przypomniała sobie Baba Jaga- chciałam wam jeszcze powiedzieć, że te pierniki też nie są takie zupełnie zwyczajne. Kto zje takie serduszko, od razu staje się lepszy. Sami zresztą zobaczycie.

             Rzeczywiście, że zaczęły się dziać rzeczy niezwykłe. Wszyscy ustępowali sobie miejsca, nikt się nie pchał, chłopcy prosili dziewczynki, aby stanęły przed nimi, nie było mowy o żadnych sprzeczkach i popychaniu. […] Pewna dosyć duża dziewczynka zdjęła z warkocza różową kokardę i podarowała ją małej dziewczynce, która płakała z powodu zgubienia własnej kokardy. Jeśli przypadkiem zjadł kawałek piernika ktoś z dorosłych, natychmiast zaczynał rozumieć, że sprawy dzieci są niezmiernie ważne […].”

    CYTAT NR 3    Kl. V - VIII

    „- Dziś znowu otrzymałam nową i cenną nauczkę. Odkąd [tu] przybyłam, popełniam bezustannie głupstwa, lecz  każde z nich pomogło mi wyleczyć się z jakiejś wady. Zdarzenie z  broszką ametystową nauczyło  mnie nie ruszać rzeczy, które nie są moją własnością. […] Pomyłka z kroplami walerianowymi wyleczyła mnie z nieuwagi przy zajęciach w kuchni. Ufarbowanie włosów wyleczyło mnie z próżności. […] Dzisiejsza przygoda  wypleniła ze mnie skłonność do  romantycznych awantur. Doszłam do wniosku, że nie warto teraz być romantycznym. Było to bez wątpienia  bardzo piękne  paręset lat temu, w  otoczonym wieżami  Camelot, lecz obecnie romantyczność nie znajduje na ogół uznania.”

    CYTAT NR 4   Kl. II - IV

    „Dotarł wreszcie do miejsca, gdzie kiedyś stał domek, lecz teraz go tam nie było. Na jego miejscu leżała marmurowa płyta ze smutnym napisem:

    TU LEŻY ŚLICZNA WRÓŻKA O BŁĘKITNYCH WŁOSACH,

    KTÓRA UMARŁA ZE SMUTKU,

    KIEDY OPUŚCIŁ JĄ JEJ BRACISZEK […]

    Biedny pajacyk poczuł się, jakby miało mu pęknąć serce. Rzucił się na ziemię i, okrywając pocałunkami zimny marmur, zalał się gorzkimi łzami. Płakał przez całą noc. O świcie był tam nadal, chociaż łzy wyschły i tylko głośny szloch wstrząsał jego drewnianym ciałem.”

    CYTAT NR 4   Kl. V - VIII

    „Dzwonki umilkły tak raptownie, jak raptownie rozbrzmiały. I w tej samej chwili gdzieś głęboko pod podłogą rozległ się jakiś dźwięk brzękliwy, jak gdyby ktoś wlókł ciężkie łańcuchy po beczkach w piwnicy winiarza. Wtedy […] przypomniał sobie nagle, że jakoby widma zjawiające się w nawiedzonych domach ciągną za sobą łańcuchy.

             Drzwi piwnicy otworzyły się  z trzaskiem i brzęk łańcuchów przypłynął […] znacznie wyraźniej – wpierw słychać go było w sieni na dole, potem na schodach. Potem   jął zbliżać się do drzwi jego mieszkania.

             - Bzdura – mruknął […] – Ani myślę w to uwierzyć!”

    CYTAT NR 5  Kl. II-IV

    „Wziąwszy pański czepek ranny,
    Prześcieradło
    I zwierciadło -
    Szust! Do wanny.
    Dalej kurki kręcić żwawo!
    W lewo, w prawo,
    Z dołu, z góry,
    Aż się ukrop puścił z rury.
    Ciepło - miło - niebo - raj!
    Małpa myśli: "W to mi graj!"

    CYTAT NR 5   Kl. V-VIII

    „Tato nie wraca: ranki i wieczory

    We łzach go czekam i trwodze;

    Rozlały rzeki, pełne zwierza bory,

    I pełno zbójców na drodze”. 

    Słysząc to dziatki, biegą wszystkie razem,

    Za miasto, pod słup, na wzgórek;

    Tam przed cudownym klękają obrazem,

    I zaczynają paciórek.”

    CYTAT NR 8   Kl. II - IV

    „Tuk-tuk, tuk-tuk, zsuwa się […] na grzbiecie, do góry nogami, w tyle za K., który go ciągnie za przednią łapkę. Odkąd […] siebie pamięta, jest to jedyny sposób schodzenia ze schodów, choć […] czuje czasami, że mógłby to robić zupełnie inaczej, gdyby udało mu się przestać tuktać choćby na jedną chwilę i dobrze się nad tym zastanowić. A potem znów mu się zdaje, że chyba nie ma innego sposobu. Tak czy siak, […] zjechał już na dół i gotów jest zapoznać się z wami.”

    CYTAT NR 8  Kl. V - VIII

    „-Powiedz mi, […], co się stało z twoim ogonem?-zapytał.

    -A co się miało z nim stać?

    -Nie ma go na miejscu. […] Zwykle tak bywa, że ogon jest albo go nie ma. Co do tego nie można się pomylić. A twojego nie ma.

    -Nie ma? A co tam jest?

    -Nic.

    -Trzeba się przekonać – powiedział […] i powoli obrócił się w tę stronę, gdzie jeszcze przed chwilą był jego ogon. I gdy się przekonał, że nie może go złapać, obrócił się w przeciwną stronę […] – Przekonałem się, że masz rację.

    -Musiałeś go gdzieś zostawić.[…]

    - Ktoś musiał mi go zabrać.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nowe zasoby w bibliotece

    Od Fundacji Powszechnego Czytania w ramach akcji „ Książka chroni” we współpracy z wydawnictwem Nowa Era otrzymaliśmy bezpłatnie 35 książek w języku ukraińskim.

    Z książek skorzystają uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w naszej szkole.

    Serdecznie dziękujemy Fundacji Powszechnego Czytania oraz wydawnictwu Nowa Era za książki.

                                                     

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Rozstrzygnięcie konkursu „Żywe literki”.

    W konkursie wzięło udział 42 uczniów z klas I. Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów.

    I miejsce

    Urszula Mulak kl. Ib

    Tymon Ducki kl.I b

    Zofia Pańczuk kl.1a

    II miejsce

    Pola Mrozińska kl. 1c

    Hanna Wójcik kl. 1a

    III miejsce

    Karolina Kielak kl. 1c

    Emma Kostrzewa kl. 1c

    Oliwia Rybka kl. 1d

    Mateusz Lewandowski kl. 1f

    Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie dla zwycięzców nagród a dla wszystkich uczestników słodkości.

          

                 

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    8-13. maja  - Tydzień Bibliotek

    Jak co roku swoje święto obchodzą 8 maja bibliotekarze oraz celebrujemy Tydzień Bibliotek w dniach 9-15 maja. Z tej okazji uczennice z klasy IVc, należące do Koła Bibliotecznego, przygotowały prezentację na temat słynnych bibliotek. Zapraszamy do zapoznania się
    z materiałem. Prezentacja dostępna jest także w bibliotece szkolnej.

    W poniedziałek 16 maja w bibliotece  podczas długich przerw zostanie przeprowadzony quiz wiedzy ( ze słodką niespodzianką) o bibliotekach świata. Zapraszamy wszystkich chętnych!

    >>>>>>>> Biblioteki świata - prezentacja multimedialna  biblioteki.ppsx

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    W końcowej fazie realizacji są projekty czytelnicze w klasach, które szkoła miała przeprowadzić w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ich efekty mogą podziwiać czytelnicy biblioteki szkolnej, odwiedzając jej progi.

    M. in. w klasach pierwszych cieszył się ogromnym zainteresowaniem temat: „Zwierzęta w naszych domach”, który dzieci opracowywały w oparciu o uwielbiane przez nich książeczki opowiadające o opiece nad zwierzętami w zoo i w domu. Starsze klasy natomiast „ruszyły w świat”, realizując temat: „Podróżuję z książką w poszukiwaniu tajemnicy i zagadki”.

    Uczniowie wraz z opiekunami projektów skorzystali z zasobów biblioteki szkolnej jak i własnych biblioteczek domowych. Oczekujemy na kolejne sprawozdania i materiały z realizacji pozostałych projektów czytelniczych.

                                    

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Miło nam poinformować, że biblioteka w naszej szkole przystąpiła do  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Realizacja Programu jest doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie i wzbogacenie  księgozbioru o nowości wydawnicze...

    Więcej TUTAJ >>>>>>  NPRCz.pdf

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Zapraszamy uczniów klas pierwszych do konkursu - "Żywe literki":

    REGULAMIN >>>>>> Żywe_literki_konkurs.pdf

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    W marcu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

    Podczas  uroczystości uczniowie zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki. Poznali również krótką historię powstania alfabetu i jego różnych odmian,  w tym alfabetu dla niewidomych.

    Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.

    Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę oraz figurkę „Duszka Książkouszka”. Po raz pierwszy wypożyczyli pierwszą książkę, wśród których, największym zainteresowaniem cieszyły się nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

    Podczas kolejnego spotkania w bibliotece każdy z uczniów  samodzielnie wykonał swoją pierwszą zakładkę do książki - wszystkie były pięknie i estetycznie wykonane.

    Szkoła uczestniczy w programie „Czytające Szkoły” z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. W związku z tym  wychowawcy klas I –III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek. Jesteśmy więc przekonani, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

    Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!

    Organizator: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek

                             

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    „ Skąd  znam ten  cytat?"

    Biblioteka zaprasza do udziału w konkursie czytelniczym przeznaczonym dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:

    klasy II - IV i  V - VIII.

    Trwa od 28.02.2022 r. do 03.06.2022 r.

    >>>>>>> REGULAMIN.pdf

    CYTAT NR 1

    Kl. II-IV

    „-Mogę udowodnić, że w torbie są pieniądze ze zbiórki.

    Higienistka Mary patrzy na niego. Już nie wydaje się być taka pewna siebie.

    Komisarz grzebie przez chwilę w worku i w końcu wyjmuje to, czego szukał.

    Trzyma w ręce stukoronowy banknot i czyta:

    -„Stówka dla dzieciaka z pozdrowieniami od pastora”.

    -On to napisał na banknocie…? – nie dowierza Mary i robi się czerwona na twarzy. – Co za pajac!

    -To pani podpiłowała podium, żeby się zawaliło – mówi Maja.

    Mary potakuje.”

    CYTAT NR 1

    Kl. V-VIII

    „Świetnie. Brakuje tylko, żeby jakiś matoł zobaczył mnie z tym zeszytem pod pachą

    i pomyślał sobie nie wiadomo co.

    Zgodziłem się z jednego powodu: doszedłem do wniosku, że jak kiedyś będę sławny
     i bogaty, to nie będzie mi się chciało odpowiadać na durne pytania różnych ludzi przez cały boży dzień. No i ten dziennik może się wtedy przydać.”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 2

    Kl. II - IV

    „Mama spojrzała na mnie mądrymi oczami, w których pojawił się smutek.

    -To będą twoi nowi właściciele – odparła. – Przeprowadzisz się do nowego domu, synku. Jesteś już wystarczająco duży. W życiu każdego kota przychodzi taki moment, kiedy musi rozstać się ze swoją rodziną i usamodzielnić. Niebawem również twoja siostra i bracia pójdą w świat do nowych domów.

    -Ale ja nie chcę! – miauknąłem lękliwie.”

    CYTAT NR 2

    Kl. V - VIII

    „-Wasza pani zachorowała.

    A potem pan Dubon, wychowawca, zaprowadził nas do klasy. My go nazywamy „Rosołem”. Oczywiście wtedy, kiedy tego nie słyszy. Nazwaliśmy go tak, bo on ciągle mówi: „Spójrzcie mi w oczy”, a na rosole są oka. Ja z początku nie mogłem się w tym połapać, ale starsze chłopaki mi to wytłumaczyli.”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 3

    Kl. II - IV

    „[…] nastała nowa era – era dwóch kółek. Każdego dnia podwijał nogawki spodni (żeby nie wkręciły się w łańcuch), a potem ruszał na objazd „swego rewiru”, jak nazywał kilka okolicznych ulic, park i bazarek; pozdrawiał znajomych, robił srogą minę na widok powarkujących psów, przyglądał się chuliganom, którzy chichotali, widząc rower detektywa […] – i w ogóle z upodobaniem oddawał się rowerowemu nałogowi.

    Oczywiście w agencji „Różowe okulary” było za mało miejsca, żeby trzymać rower;[…] – z problemem tym jednak pomógł uporać się naszemu bohaterowi pan Mietek, dozorca.

    -[…]niech go pan przypina do poręczy schodów na parterze.

    -Jak to „przypina”?

     -Detektywowi nie muszę chyba tłumaczyć, że na świecie są złodzieje?”

    CYTAT NR 3

    Kl. V - VIII

    „Teraz jednak świeża zieloność niby powiewny welon zaczęła okrywać mur, ziemię
    i drzewa, i wiszące gałązki, i pędy, w trawie zaś, pod drzewami, w szarych wazonach kamiennych, wszędzie pełno było plam złocistych i purpurowych, drzewa nad ich głowami okryte były śnieżnym i różowym kwiatem, a wszędzie pełno śpiewu ptasząt, brzęczenia owadów i najróżniejszych zapachów.

    Wyglądał niesamowicie i całkiem inaczej niż zwykle – kolory niby płomień objęły
    go całego, zaróżowiły twarz, szyję, ręce…

    -Będę zdrów teraz! Będę zdrów! Będę zdrów! –{…} I będę żył zawsze! Zawsze! Zawsze! Zawsze!”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 4

    Kl. II - IV

    […] kogut na patyku

    Zapiał gniewnie: „Kukuryku!”.

    Jak usłyszy to kukułka,

    Wrzaśnie: „A to co za spółka?

    Kuku-ryku? Kuku-ryku?

    Nie pozwalam, rozbójniku!

    Bierz, co chcesz, bo ja nie skąpię,

    Ale kuku nie ustąpię.

    Ryku – choć do jutra skrzecz!

    Ale kuku – moja rzecz!”

    CYTAT NR 4

    Kl. V - VIII

    „Wziął głęboki wdech i spojrzał na swój prawy bok. To, co zobaczył, prawie go zwaliło z nóg.

    Z rękawa szaty zwisało coś, co przypominało grubą gumową rękawicę koloru ludzkiej skóry. Spróbował poruszyć palcami. Bezskutecznie.

    Lockhard nie wyleczył mu złamanych kości. Po prostu je usunął. Pani Pomfrey nie była zachwycona tym, co zobaczyła.

    -Powinieneś od razu przyjść do mnie! – krzyknęła, podnosząc smętną, bezwładną pozostałość czegoś, co jeszcze pół godziny wcześniej było sprawną ręką. – Złamaną kość jestem w stanie wyleczyć w ciągu sekundy… ale sprawić, żeby odrosła…”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 5

    Kl. II-IV

    „[…] zamieszkała z polną myszką. Pomagała jej gotować i sprzątać, śpiewała piosenki i snuła opowieści.

    Pewnego dnia odwiedził je kret. Jego mieszkanie sąsiadowało z mysią norą. By pochwalić się posiadanymi dobrami, zaprosił obie panie do siebie. Wędrując ciemnym korytarzem, natknęli się na leżącą tam jaskółkę. Ptak leżał bez życia z główką wtuloną pod skrzydło, a jego piękne piórka lśniły w słabym blasku pochodni, […]”

    CYTAT NR 5

    Kl. V-VIII

    „[…]przycisnąwszy kolanko do kolanka dygnęła słoniowi, jak umiała najładniej, po czym wyciągnęła rączkę z begoniami i ozwała się trochę drżącym głosikiem:

    -Dzień dobry, kochany słoniu! Ja wiem, że nie zrobisz mi nic złego, więc przyszłam, żeby ci powiedzieć dzień dobry… i mam tylko te kwiatki.

    A kolos zbliżył się, wyciągnął trąbę, wyjął […] wiązkę begonii, lecz włożywszy ją do paszczy wypuścił zaraz na ziemię […]

    Słoń przestępował z nogi na nogę i wciąż gulgotał z radości. Po chwili zaś obwinął trąbą drobne ciało dziewczynki i podniósłszy je w górę począł kołysać ją lekko w prawo i w lewo.

    -Jeszcze! jeszcze! – wołała rozbawiona […]”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 6

    Kl. V-VIII

    „W Wielki Czwartek przebraliśmy się wszyscy jak zwykle w ten dzień za baby-jagi. Chłopcy też. Włożyłam kraciastą chustkę Agdy, pasiasty fartuch i długą czarną spódnicę. Wzięłam też z pieca chlebowego długi pogrzebacz, by mieć na czym jechać. Lasse jechał na wielkiej miotle podwórzowej. Pojechałam konno do Zagrody Północnej i zawiozłam listy z życzeniami świątecznymi […]. „Wesołych Świąt życzy stara czarownica. Teraz jadę na Łysą Górę” – napisałam w liście.

    Tatuś palił zeszłoroczne liście w naszym ogrodzie, a my – czarownice – galopowaliśmy przez stosy tlących się liści i udawaliśmy, że jesteśmy na Łysej Górze.”

    CYTAT NR 6

    Kl. II-IV

    „-Tak, zrobił to – powiedziała. -  Nie bardzo wiem, co to znaczy… Oczywiście zabrzmiało to okropnie chamsko… ale ta „szlama”…

    - To najbardziej obraźliwe określenie, jakie mogło przyjść mu do głowy – wydyszał[…]. – Tak się mówi o kimś, kto ma rodziców mugoli… no wiecie, kto urodził się w nie-magicznej rodzinie. Że jest szlamowatej krwi. Niektórzy czarodzieje […] uważają się za lepszych od innych[…]. – Odbiło mu się lekko i jeden mały ślimaczek wylądował na jego wyciągniętej dłoni. Wrzucił go do miednicy i ciągnął dalej: - Oczywiście reszta z nas wie, że to nie ma żadnego znaczenia.”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 7

    Kl. II-IV

    „Znieruchomiałam, ale patrzyłam przed siebie. Coś widziałam…

    -Hm … To chyba jest…- myślałam, przyglądając się uważnie. - …Tak! To jest foka! – dokończyłam po chwili, podekscytowana. Wypłynęła z toni w moim kierunku. Popływała trochę w jedną stronę, trochę w drugą. Patrzyła  na mnie, a potem… Zanurkowała… Zniknęła wśród ogromnych podwodnych wodorostów. Miałam wrażenie, że w nie po prostu wpłynęła, jakby było tam jakieś przejście, którego nie widzę.”

    CYTAT NR 7

    Kl. V-VIII

    „ Od trzech dni nie mieliśmy w ustach nic poza gotowaną wodą z  garstką suchej mięty. […] Gdy mijałam piekarnię, poczułam tak intensywny zapach świeżego chleba, że zakręciło mi się w głowie. […] Nagle usłyszałam, że ktoś na mnie wrzeszczy. Podniosłam wzrok i ujrzałam piekarzową, która kazała mi się wynosić. […] Zza pleców matki wyglądał chłopiec z jasnymi włosami. Jego matka, gderając, wróciła do piekarni. Dopiero wtedy dotarło do mnie, że nieuchronnie wrócę do domu z pustymi rękami. […]

    -Rzuć to świni, ty durna istoto! – krzyczała matka chłopaka. – Zmarnowany chleb, nikt przy zdrowych zmysłach go już nie kupi!

    Oderwał kawałek spalenizny i cisnął je do koryta. […] Chłopiec obejrzał się na piekarnię, jakby chciał sprawdzić, czy nikt nie patrzy, a potem […] rzucił w moją stronę najpierw jeden, a zaraz za nim drugi bochen.”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 8

    Kl. II - IV

    „Przetarłem oczy, bo zdawało mi się, że śnię. Ale nie śniłem. Przede mną stał żywy lotnik z czarnymi wąsami i tak na mnie patrzył, jakbyśmy się od dawna znali i niejeden lot razem odbyli.

    -Przepraszam, czy jest pan prawdziwy? – zapytałem nieśmiało.

    -Najprawdziwszy w świecie.

    -A ten samolot też jest prawdziwy?

    -Słyszysz warkot silnika?

    -Słyszę!

    -Więc dlaczego zadajesz takie dziwne pytania? Powiedz mi lepiej, dokąd chcesz lecieć?

    -Ja… - zająknąłem się, bo byłem wciąż ogromnie zdziwiony tym wszystkim.”

    CYTAT NR 8

    Kl. V - VIII

    „Tymczasem porucznik, […] obserwowany przez wielu mieszkańców, którzy widzieli palący się samolot – szarpnął za rączkę wyzwalającą i otworzył spadochron, który rozwinął się prawidłowo, ratując mu życie.

    Pilot opadał wzdłuż drogi. Ziemia była coraz bliżej i bliżej, Marian przygotował się do lądowania, myślał, że opadnie na ziemię, ale wiatr zniósł spadochron tak, że pilot wpadł na drzewo, zawisając na starym dębie,  nieopodal stojącej obok willi. Marian uspokoił się, rozpiął zamek pasów uprzęży i zeskoczył na ziemię.

    Z dala słyszał podniesione głosy…”

    ************************************************************************************************

    CYTAT NR 9

    Kl. V - VIII

    „W piersiach rozpacz uwięziona

    w listopadzie wstrząsła serce,

    wstaje Polska z grobu łona,

    pierzchają dumni morderce.

    Błysnął znowu Trzeci Maj

    i już wolny błogi kraj.”

    CYTAT NR 9

    Kl. II - IV

    „- Czy ją kochasz?

           - Kocham szczerze.

    - A w co wierzysz?

           - W Polskę wierzę.

    - Coś ty dla niej?

           - Wdzięczne dziecię.”

                                                                  ************************************************************************************************

    CYTAT NR 10

    Kl. II - IV

    „[…]zostało dużo kawałków niepotrzebnego papieru. Ja ten papier pozbierałem
    i poskładałem. Mój zeszycik ma w środku białe kartki, a okładkę czerwoną. Mój zeszycik jest taki duży, jak Tosi paznokieć, i leży w moim piórnikowym pokoiku
     na samym dnie. A potem pozbierałem wszystkie połamane noski od ołówka i piszę teraz nimi w zeszyciku swój pamiętnik.”

    CYTAT NR 10

    Kl. V - VIII

    „Wszystkie stopnie już wystawione i pani Barszcz zabrała nas do Łazienek.

    Przed Pałacem na Wodzie stała wycieczka szkolna z Łomży i wrzucała monety
    do fontanny (taki przesąd). Ledwo wycieczka się oddaliła, zaczęliśmy łowić forsę. Mnie, jak na  złość, przypadły same pięciogroszówki, ale  i tak starczyło na lody.

    A później zwiedzaliśmy pałac królewski, z którego pani Barszcz wyszła w muzealnych filcowych kapciach i mieliśmy niezłą zabawę, kiedy doszła w nich aż do przystanku. Tam jakaś starowinka pozbawiona poczucia humoru zwróciła pani Barszcz uwagę
    i trzeba było wracać.

    W przyszłym tygodniu idziemy na Stare Miasto. Ciekawe, czy jest tam fontanna?”

    CYTAT NR 11

    Kl. II - IV

    „-Nieprawda! Lato zwykle

    Przyjeżdża motocyklem!

    -A ja wam to dowiodę,

    Że właśnie samochodem.[…]

    A lato przyszło pieszo –

    Już łąki nim się cieszą

    I stoją całe w kwiatach

    Na powitanie lata.”

    CYTAT NR 11

    Kl. V - VIII

    „-No? – spytała po raz drugi, podchodząc szybko do chłopców. – Stało się coś?

    -Tak – odezwał się Marian.- Na wyspie ktoś był.[…]

    -Kiedy był?

    -Wczoraj.

    -Przecież siedzieliśmy tam prawie do wieczoru i nie widzieliśmy nikogo.

    -Ale my z Marianem polecieliśmy tam jeszcze drugi raz […]. Na polance było ognisko.[…]

    -Nie zauważyliście nikogo?

    -Nie.[…]

    -Szukaliście?

    -Pytanie!-oburzył się Julek. – Wszędzie szukaliśmy.

    -Jak myślisz, kto to mógł być? – Pestka zwróciła się z tym pytaniem do Mariana,[…]”

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w  2021 r. – czas na podsumowanie

    „Baśnie i legendy całego świata” to było tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich różnych konkursach i zabawach.

    Największym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny dla klas I-III. Wzięło w nim udział aż 151 uczniów.

    I miejsce zajął Wiktor Wardakowski z kl. IIIe

    II miejsce – Marcin Gawędzki z kl. If

    III miejsce – Daniel Adamkiewicz z kl. IIc oraz Kacper Biernacki z kl. Ia

    Jury wyróżniło też prace  uczniów:

    Nadii Rembalskiej kl. If,

    Emilii Federczyk kl. IIIg,

     Amelii Majewskiej kl. If,

    Arkadiusza Mroza kl. IIId.

    W kategorii kl. IV-VIII przyznano wyróżnienie dla pracy Michaliny Borowskiej z kl. VIa.

    W konkursie literackim wyróżnienie otrzymał Krystian Urbanek z kl. IVd.

    Odwiedzający bibliotekę uczniowie  rozwiązywali krzyżówki i sudoku. Uczniów, których  prace zostały wylosowane, nagrodzono drobnymi upominkami.

    Wielu uczniów skorzystało też z możliwości własnoręcznego wykonania kolorowej zakładki do książki.

    Najwięcej emocji jednak wiązało się z wyborem imienia dla bibliotecznej maskotki – mola książkowego. Głosów było całe mnóstwo. Trudno było dokonać wyboru. Ostatecznie jury zdecydowało się na imię: RADZYMOLIK.

     Matką chrzestną naszego molika zostaje więc pomysłodawczyni imienia Hania Wójcik z klasy Ia.

    Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

    Wszystkim uczestnikom zabaw dziękujemy za zaangażowanie w życie szkolnej biblioteki.

    Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i słodkich poczęstunków naszym zwycięzcom konkursów i uczestnikom zabaw.

                         

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    MIKOŁAJKI W BIBLOTECE

    Wraz z  grudniem przychodzi   pora na Mikołajki! Jak co roku biblioteka szkolna zaprosiła uczniów w swoje progi, aby przypomnieć im sylwetkę biskupa Miry -  Mikołaja, który zasłynął swoją działalnością na rzecz ubogich i potrzebujących.

    Żyjący ponad 1700 lat temu święty przerodził się z czasem  w mieszkającego w Laponii sympatycznego  grubaska z białą brodą, który  ubrany w czerwony strój  rozwozi saniami zaprzężonymi w renifery mnóstwo prezentów wszystkim dzieciom.

    W tym dniu szkolny Mikołaj miał swoją bazę w bibliotece, wystrojonej w symbole zimy i świąt. Na uczniów czekały  też zagadki i pytania quizowe. Poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami: słodyczami i gipsowymi maskotkami  - Mikołajami.

    Dziękujemy uczniom za tak liczne przybycie i udział w konkursach.

             

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

     

                                  

    Dnia 1 i 2 grudnia 2021 r.  w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” klasy pierwsze uczestniczyły w uroczystym przekazaniu Wyprawki Czytelniczej. Kampania jest przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

    Książka „Pierwsze abecadło” jest częścią Wyprawki Czytelniczej dla uczniów klas pierwszych, która została przygotowana przez Instytut Książki. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    W skład wyprawki wchodzą:

    - książka „Pierwsze abecadło” antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,

    - „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów,

    - Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

    Kampania ma zachęcić uczniów klas pierwszych do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

    Mamy wielką nadzieję, że dzięki książce nauka alfabetu i czytanie będzie dla Was także wspaniałą szkołą wyobraźni, kreatywności, ciekawości świata i wrażliwości oraz początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.

     

                                                                    

    ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE

    25 listopada br. biblioteka szkolna obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia była uroczyście udekorowana. Przygotowano wystawkę pluszowych misiów oraz książek, których bohaterem jest miś. Uczniowie zapoznali się z historią powstania, ukochanej przez wszystkie dzieci, zabawki. Wzięli udział w przygotowanych konkursach i zabawach. Wszystkich odwiedzających bibliotekę witał w drzwiach miś. Każdy czytelnik tego dnia otrzymał odznakę „Przyjaciel Pluszowego Misia”.

    Zapraszamy na fotorelację:

                          

                   

    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

    Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Baśnie i legendy całego świata”. Biblioteka szkolna zaprasza uczniów wszystkich klas do wzięcia udziału w obchodach tego święta. Przygotowane zostały różne konkursy i zabawy.

     Konkursy:

    1/ plastyczny:

    • dla uczniów kl. I-III - portret  ulubionej postaci z dowolnie wybranej baśni lub legendy
    • dla uczniów kl. IV-VI - okładka książki, będąca ilustracją do dowolnie wybranej baśni lub legendy.
    • dla uczniów kl. VII-VIII - chmura słów związana z tematem święta (grafika komputerowa)
    • >>>>>>>>>>>>> Regulamin_konkursu_plastycznego.pdf

    2/ literacki:

    • dla uczniów kl. IV-VIII – temat do wyboru

     1/ Moja ulubiona baśń/legenda – recenzja

     2/ Alternatywne zakończenie dowolnie wybranej baśni lub legendy.

    >>>>>>>>>>> Regulamin_konkursu_literackiego.pdf

    Biblioteka szkolna przygotowała również:

    -wystawę książek związanych z tematyką święta,

    -ankietę preferencji czytelniczych/ zakupów do biblioteki/ środowiska szkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - 11-15.10.2021

    -zabawę : rozwiązuję krzyżówkę, tworzę rebus- 18-22.10.2021

    -akcję: zrób sobie zakładkę – 25-29.10.2021

    -zabawę dla odwiedzających bibliotekę: zostań ojcem chrzestnym/matką chrzestną molika książkowego naszej biblioteki – wymyśl ciekawe imię 11-29.10.2021.

    Na uczestników zabaw czekają niespodzianki!

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Rok szkolny 2020/2021

      Opiekunowie:

                p. Agnieszka Cichy

                p. Agnieszka Kamisińska

    Od 8 marca 2021 r. biblioteka będzie czynna wg następującego harmonogramu:

    poniedziałek w godz. 08.00 - 14.00

    wtorek w godz. 08.00 - 16.00

    środa w godz. 08.00 - 14.00

    czwartek w godz. 08.00 - 16.00

    piątek w godz. 08.00 - 14.00

    .....................................................................................................................................................................................................................................................................
    WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS I:

    „Ja i moja wymarzona książka na bezludnej wyspie”

    Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

    Na konkurs wpłynęło 15 prac.

    Uczniowie, których prace zdobyły największą ilość punktów:

    I miejsce    - Kinga Rembelska 1c

    II miejsce   - Lena Gmurczyk 1c

    III miejsce  - Filip Giera 1d

    Dla wszystkich uczestników czekają niespodzianki.

    Dziękujemy za udział w konkursie  oraz GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

                                 Biblioteka szkolna

                

                                  

    .....................................................................................................................................................................................................................................................................

    PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I, które odbyło się w dniach 15-17 lutego 2021 r. było dla nich ogromnym przeżyciem.

    Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.

    A wszystko zaczęło się od przeczytania listu od „Duszka Książkouszka” oraz pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

    Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

    Po takim wprowadzeniu uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.

    Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę oraz figurkę „Duszka Książkouszka”.

    Na koniec spotkania ogłoszony został konkurs plastyczny: „Ja i moja wymarzona książka na bezludnej wyspie”.

    ŻYCZYMY MIŁEJ LEKTURY

           

           

            

                                                                 

     .....................................................................................................................................................................................................................................................................

    Czytelnictwo w roku szkolnym 2020/2021 I półrocze

    >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  Statystyka-biblioteka(1).pdf

    .....................................................................................................................................................................................................................................................................

    Z okazji nadchodzących

    Świąt Bożego Narodzenia

    życzymy wszystkim zdrowia i spełnienia marzeń.

    Biblioteka szkolna

    .....................................................................................................................................................................................................................................................................

    25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci oraz niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś.

    Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

    Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

    Zapraszamy do kliknięcia linku umieszczonego poniżej, a zapoznacie się z krótką historią pluszowego misia oraz rozwiążecie Quiz o misiach. Powodzenia.

    Historia pluszowego misia >>>>>  Jak_to_z_tym_pluszowym_misiem_bylo.docx.pdf

    QUIZ o misiach >>>>>>>>>>>>>  Quiz_o_misiach(1).pdf

                                        Biblioteka szkolna

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

    Dnia 5 listopada w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” klasy pierwsze uczestniczyły w uroczystym przekazaniu Wyprawki Czytelniczej.

    Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

    Książka „Pierwsze abecadło” jest częścią Wyprawki Czytelniczej dla uczniów klas pierwszych, która została przygotowana przez Instytut Książki. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

    W skład wyprawki wchodzą:

    - książka „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,

    - „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów,

    - Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

    Kampania ma zachęcić uczniów klas pierwszych do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

    Mamy wielką nadzieję, że dzięki książce nauka alfabetu i czytanie będzie dla Was także wspaniałą szkołą wyobraźni, kreatywności, ciekawości świata i wrażliwości oraz początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.

    Uczniowie tego dnia również otrzymali jeszcze jeden prezent – kolorowe worki, ufundowane

    przez Burmistrza Radzymina pana Krzysztofa Chacińskiego.

    W imieniu uczniów wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!

                                                                Biblioteka szkolna

                                               

                                                                      

    .............................................................................................................................................................................................................................................................................

    Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

    W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie

    „Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty” . Zorganizowany on został

    z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział. Do biblioteki wpłynęły 52 prace.

    Uczniowie, których prace zostały przekazane do II etapu konkursu:

    1. Chlebowska Oliwia kl.1c

    2. Giera Filip kl. 1d

    3. Sochacki Błażej kl. 6 c

    4. Mikulski Aleksander kl. 6c

    Na stronie internetowej www.niedzwiada.edu.pl zostały umieszczone wyniki konkursu.

    Po powrocie do szkoły na  wszystkich uczestników będzie czekała mała niespodzianka J

    Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za udział w konkursie!

                                                Biblioteka szkolna

                      

    ...........................................................................................................................................................................................................................................................

    Pasowanie na czytelnika

    Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników.

    Obecne klasy 2a, 2b, 2d, 2f zostały zaproszone do biblioteki w marcu 2020 – jako pierwszoklasiści, natomiast klasy 2c, 2e i 2g odwiedziły bibliotekę wyjątkowo w październiku w obecnym roku szkolnym. Nowymi czytelnikami zostali jako drugoklasiści.

    Uczniowie zostali  zapoznani z  poszczególnymi działami oraz regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej. W trakcie zajęć dzieci poznały rodzaje pisma i rozwiązywały zagadki.

    Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym Pasowaniem na Czytelnika. Wszyscy nowi czytelnicy  otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek.

     Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

               
    ....................................................................................................................................................................................................................................................................

    OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

    29 września 2020 roku  w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania.

    Dzieci w klasach I-III z wielką uwagą wysłuchały znanej baśni  Szewczyk Dratewka Janiny Porazińskiej.

    Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki – 29 września ( 1888 roku) – stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------=======================-------------

    Rok szkolny 2019/2020

               Opiekunowie:

                p. Agnieszka Cichy

                p. Katarzyna Marzec

                p. Klaudia Skonieczna

                p. Weronika Szymankiewicz

    >>>>  Zarzadzenie_Nr_1_podreczniki(1).pdf  -  Zarządzenie Nr 4/2017 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z dnia 1.092017 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbył się konkurs dla klas I – III „Laurka dla biblioteki”. Wpłynęło 67 laurek. Wszystkie piękne, estetycznie wykonane. Komisja konkursowa nagrodziła 15 uczniów, oceniała zgodność z tematem, pomysłowość i estetykę wykonania.  Osoby nagrodzone:

    Z klas 1: Wiktor Nowak, Małgorzata Bratowska, Piotr Lewandowski, Julia Gawędzka, Zuzanna Kuc, Anna Krasnikova. 

    Z klas 2: Maja Zych, Zofia Święs, Alan Gzowski, Klaudia Augustyniak , Małgorzata Goszczycka.

    Z klas 3: Jakub Niegowski, Antoni Weroński, Lena Ćwiklińska, Edyta Mikołajewska.

    Rada Rodziców ufundowała dla zwycięzców nagrody książkowe a dla wszystkich uczestników długopisy i  lizaki.

    Wszystkim , którzy wykonali laurki dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

     

                                                            Opracowanie: Agnieszka Cichy

                    

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Z okazji przypadającego w październiku

    Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie  „Laurka dla biblioteki”.

    Cele konkursu:

    1. Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wyobraźni dzieci.
    2. Kształtowanie umiejętności redagowania krótkich form (życzenia).

    Uczestnicy konkursu:

    1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-III.
    2. Prace będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych:
    • Kategoria I: uczniowie klas I,
    • Kategoria II: uczniowie klas II,
    • Kategoria III: uczniowie klas III.

    Warunki uczestnictwa:

    1. Do konkursu uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę wykonaną samodzielnie dowolną techniką plastyczną w formacie A4 (może być złożona na pół w formie laurki).
    2. Praca powinna zawierać kompozycję graficzną oraz życzenia dla biblioteki.
    3. Każdą pracę należy podpisać (imię, nazwisko, klasa).

    Termin konkursu:

    1. Konkurs trwa od 22.10.2019 do 5.11.2019.
    2. Podpisane prace konkursowe należy dostarczyć do biblioteki do 5.11.2019.

    Nagrody:

    1. Zwycięzców wyłoni komisja konkursowa.
    2. W każdej kategorii wiekowej zostanie wyłoniony zwycięzca oraz dwie prace wyróżnione, które zostaną nagrodzone.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Cytat nr  3

    Dla klas II – IV

    (21.10.2019-25.10.2019)

    „Dziewczynka bardzo chciała się ogrzać. Tuż obok leżały zapałki. Nie sprzedała ani jednej sztuki. Nie miała po co wracać do domu, w którym było zresztą prawie tak zimno jak na ulicy.

    Mała sprzedawczyni z wahaniem podniosła jedną zapałkę…

    Wesoły, migotliwy płomyk miło ogrzewał  skostniałe z chłodu dłonie. Dziewczynka przysłoniła rączkami ogień, by nie zdmuchnął go wiatr  i rozkoszowała się przyjaznym ciepłem”.

    Cytat nr  3

    Dla klas V – VIII

    (21.10.2019-25.10.2019)

    „Tego jeszcze dnia Tony ustalił miejsce wodopoju kangurów szarych, Tomek z zadowoleniem przyglądał się przygotowaniom łowów. Ze względu na to, że kangury żerują w nocy, miały one rozpocząć się o świcie. Było jeszcze ciemno, a tymczasem w obozie już siodłano konie. Przy świetle księżyca Wilmowski podzielił jeźdźców na dwie grupy. Jedna z nich jadąc skrajem buszu, miała dotrzeć do wodopoju, druga otrzymała polecenie przeprawienia się na sąsiedni brzeg strumyka, by po zatoczeniu koła, osaczyć kangury i uniemożliwić im ewentualną ucieczkę”.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Cytat nr  2

    Dla klas II – IV

    (15.10.2019-18.10.2019)

    „Gdy wakacje trwają już dość długo, wówczas – przynajmniej ja tak uważam- przyjemnie jest, gdy szkoła znów się zaczyna. Bosse mówił, że napisze do króla i poprosi go, żeby zamknął wszystkie szkoły, lecz ja mam nadzieję, że król tego nie zrobi. Bo ja lubię szkołę […] i moje książki szkolne. Książki okładam w piękny nowy papier i nalepiam na nie naklejki ze swoim nazwiskiem”.

    Cytat nr  2

    Dla klas V-VIII

    (15.10.2019-18.10.2019)

    „Znienacka wielka fabryka czekolady ucichła i opustoszała. Kominy przestały dymić, maszyny przestały warczeć, nie robiono już żadnej czekolady i żadnych cukierków, nikt nie wchodził do środka ani nie wychodził. Nawet sam pan Willy Wonka zniknął bez śladu. Mijały miesiące – ciągnął dziadek Joe-ale fabryka była zamknięta”.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Bądź „okrągłym” czytelnikiem!

    Co trzeba zrobić?

    Wypożycz książkę, która została zakupiona w ramach

    Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

    Co dziesiąty czytelnik zostanie nagrodzony drobnym upominkiem.

    Zapraszamy!

    Książki czekają na swoich czytelników!

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Dzień Głośnego Czytania  

    Dnia  29 września 2019 r. obchodzony jest ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten przypada na rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

        W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 30 września. Z tej okazji szkoła zaprosiła uczniów klasy pierwszej do zapoznania się z przygodami niezwykłego misia. Tego dnia Pani Wicedyrektor Katarzyna Marzec czytała dzieciom książkę autorstwa Janiny Porazińskiej pt. "Pamiętnik Czarnego Noska". Podczas zajęć szkolnych razem z wychowawcą dzieci będą poznawały dalsze przygody Misia.

        Kornel Makuszyński powiedział że:

    "Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca"

    Czytanie rozwija zainteresowania a przede wszystkim wyobraźnię. Wspólne odkrywanie fantastycznych krain, pozwala razem z dziećmi przeżywać emocje, a co za tym idzie budować relacje. Czytanie to dobry pretekst do zatrzymania się i wspólnego kreowania chwil, które nie raz wywołają uśmiech na twarzy dziecka.

                                                     Nauczyciele biblioteki szkolnej

     

                         

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    „Skąd  znam ten  cytat?”

    Regulamin konkursu czytelniczego:

    1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:  klasy II – IV, V – VIII.
    2. Trwa od 07.10.2019 r. do 05.06.2020r.
    3. Obejmuje swym zakresem utwory literatury dla dzieci  i młodzieży.
    4. Co tydzień w poniedziałek cytat tygodnia (osobny dla uczniów klas II – IV i V – VIII ) wywieszony będzie w bibliotece oraz udostępniony na stronie internetowej szkoły www.sp1radzymin.radzymin.pl .
    5. Należy wskazać autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat.
    6. Podpisane kartki z odpowiedzią (imię, nazwisko, klasa), należy wrzucać do pudełka z napisem CYTATY, znajdującego się w bibliotece szkolnej, do piątku każdego tygodnia.
    7. W każdy następny poniedziałek, podczas dużej przerwy odbędzie się losowanie jednego zwycięzcy tygodnia w dwóch kategoriach wiekowych.

                                              Wylosowane osoby otrzymają niespodziankę.

                                                                  Zapraszamy do udziału.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Rok szkolny 2018/2019

    IV Ogólnopolski Konkurs „ Wielka Liga Czytelników”

    28 marca 2019 r. w Radomiu odbył się trzeci etap – wojewódzki  konkursu WLC.

    Uczennice naszej szkoły: Klaudia Oponowicz, Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek reprezentowały powiat wołomiński.

    Drużynowo rozwiązywały test do książki "Łukasz i kostur Czarownicy" Piotra Patykiewicza.

    Z ogromną radością informujemy, że nasze uczennice : Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek Klaudia Oponowicz   uzyskały 139 punktów na 150 możliwych w kat.5-8 , co plasuje naszą  placówkę na pozycji pierwszej w kat. 5-8. Oznacza to ,że drużyna z naszej szkoły ma zapewniony udział w finale krajowym WLC. Uczennice : Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek Klaudia Oponowicz   otrzymały tytuł Mistrza Województwa Mazowieckiego w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” w kategorii klas V – VIII.

    W piątek 10 maja wezmą udział w turnieju finałowym konkursu, który odbędzie się w Katowicach. Natomiast 11 maja będą uczestniczyły w VIII Wielkiej Zabawie Rodzinnej w Katowicach.

    Turniej finałowy będzie dotyczył książki: „ Szkoła Dyrektora Dreamera”Justyny Balcewicz.

    Rada Rodziców zakupiła uczennicom te książki, za co serdecznie dziękujemy.

    Dziewczętom gratulujemy i życzymy powodzenia.

     

    >>>  Dyplomy laureatów  -    wliga.pdf

                                                                                                                                                                                                                                                               Nauczyciele biblioteki: p. Agnieszka Cichy

    p. Małgorzata Łuczyk

    p. Weronika Szymankiewicz

     ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Pasowanie na czytelnika

    W marcu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

    Podczas przygotowanej uroczystości uczniowie zapoznali się z zasadami i regulaminami obowiązującymi w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.

    Każdy z uczniów również samodzielnie zrobił swoją pierwszą zakładkę do książki. Wszystkie były pięknie i estetycznie wykonane.

    Na zakończenie każdy nowy czytelnik biblioteki otrzymał dyplom pasowania na czytelnika, zakładkę i kalendarzyk z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, oraz drobny upominek.

    Szkoła uczestniczy w programie „ Czytające Szkoły” z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, wychowawcy klas I –III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek, więc wierzymy, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

     

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Akcja -  „III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz”

     W marcu uczniowie klas IV, V, VII, VIII włączyli się do akcji : „III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz”. 

    Uczniowie przygotowali okolicznościową gazetkę oraz wystawkę książek,  gdzie zaprezentowali czytelnikom bogatą ofertę książek autorki. 

    Biblioteka szkolna posiada niemal wszystkie tytuły Jeżycjady. W cyklicznie przeprowadzonych zajęciach nauczyciele poloniści oraz uczniowie czytali wybrane fragmenty książek. W całości przeczytaliśmy „Kłamczuchę” i „Opium w rosole”. Uczniowie chętnie zaangażowali się w podejmowane działania czytelnicze. Podczas przerw czytali po cichu, wypożyczali książki, wzrosło zainteresowanie tytułami tej autorki.

    Był to nasz pierwszy udział w tej akcji, ale na pewno nie ostatni..

    >>>>  Podziękowanie -   jezycjada.pdf

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    IV Ogólnopolski Konkurs „ Wielka Liga Czytelników”

     

    28 lutego odbył się w Warszawie drugi etap - powiatowy konkursu WLC.

    Uczniowie klas I -IV: Piotr Łapiński , Aleksandra Wielocha, Antoni Weroński zmagali się drużynowo z testem do książki :  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarka.

    Natomiast uczennice klas V - VIII : Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek, Klaudia Oponowicz rozwiązywały test do książki: „ Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Z. Nienackiego.

    Test był trudny, bardzo szczegółowy można było zdobyć 150 punktów.

    Nasi uczniowie z klas I – IV zajęli drugie miejsce w powiecie wołomińskim z liczbą punktów 139.

    Natomiast nasze uczennice z kat. klas V –VIII zajęły pierwsze miejsce w powiecie wołomińskim z liczbą punktów 124. Tym samym Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek, Klaudia Oponowicz   otrzymały tytuł Mistrza Powiatu Wołomińskiego w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” w kategorii klas V – VIII i   będą reprezentować naszą szkołę w trzecim etapie – wojewódzkim 28 marca w Radomiu.


     ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Ogólnopolski Konkurs "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW"

    W listopadzie 2018 roku nasza szkoła zgłosiła udział w IV Ogólnopolskim Konkursie

    „ Wielka Liga Czytelników”. Jest to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas I – VIII szkół podstawowych.

    Najlepszą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji”

    Fragment z książki I. Koźmińska, E. Olszewska” Wychowanie przez czytanie”. Głównym celem projektu „ Wielka Liga Czytelników” jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

    Koordynatorami szkolnymi są p. Agnieszka Cichy, p. Weronika Szymankiewicz, p. Jolanta Łuczyk.

    Konkurs trwa od listopada 2018r do maja 2019r.

    Pierwszy etap szkolny od 6 listopada 2018 r. do 31 stycznia 2019r. – zdobywanie sprawności i test kwalifikacyjny.

    W nasze szkole udział wzięło w konkursie 118 uczniów natomiast w całej Polsce 17274.

    Każdy uczestnik konkursu miał przeczytać 6 książek i rozwiązać do nich prawidłowo testy. Testy rozwiązywali uczniowie w domu podczas rodzinnego czytania. Następnie wypełnione formularze przynosili do biblioteki gdzie zostały ocenione.  22 stycznia 2019 r. uczniowie pisali test eliminacyjny do drugiego etapu.

    Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki z testu eliminacyjnego i zakwalifikowali się do etapu powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników:

    Klasy 1-4

    Piotr Łapiński kl. IVc

    Aleksandra Wielocha kl. IIIa

    Antoni Weroński kl. IIe

    Klasy 5 – 8

    Sylwia Stokowska kl. VIIIb

    Amelia Pisarek kl. VIIIc

    Klaudia Oponowicz kl. VIIIb

    Wszystkim biorącym udział w konkursie czytelniczym serdecznie gratulujemy wytrwałości i zaangażowania. Osobom, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu WLC życzymy dalszych sukcesów.

     

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CZYTANIE ZBLIŻA, DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

     

    1 października obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji szkolna biblioteka zaprosiła uczniów klas pierwszych do zapoznania się z przygodami wesołego Gangu Słodziaków. Tego dnia Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń oraz Panie Wicedyrektor: Anna Ciborowska i Dorota Poznańska czytały dzieciom książkę autorstwa Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków", opowiadającą o przygodach bohaterów z akcji Biedronki. Dzieci otrzymały mini-albumy na naklejki, które inspirują do głośnego czytania z rodzicami w domu. Podczas zajęć szkolnych razem         z wychowawczyniami dzieci będą poznawać dalsze przygody Słodziaków z leśnej polany. Następnie zapraszamy do udziału 
    w konkursie edukacyjnym ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród dzieci. Zadaniem uczniów klas pierwszych jest narysowanie własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.

    Albert Einstein powiedział:

    ,, Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne,
    czytaj im więcej bajek”

    Czytajmy więc dzieciom bajki, wiersze, opowiadania. Czytajmy im dobre książki. To chyba najprostszy sposób, by rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym nas światem. A jeśli książka wywoła na buzi dziecka uśmiech, to możemy być pewni, że daliśmy mu najpiękniejszy prezent.

     

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych