• Świetlica szkolna

mgr Ślifirczyk Magdalena

mgr Jolanta Łuczyk

mgr Izabela Dudek

Świetlica szkolna jest wewnątrzszkolną placówką opiekuńczo - wychowawczą, która wspomaga i uzupełnia pracę szkoły we wszystkich jej zakresach: opieki, oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych, jak i zabiegów terapeutycznych. Pozwala ona dzieciom na uczestniczenie w wielu interesujących zajęciach. Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki dzieciom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu.

Do zadań świetlicy należy w szczególności:

• Organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniu i na dworze mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny.
        • Organizowanie zajęć mających na celu ujawnienie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień.
        • Stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz kształtowanie kulturalnych nawyków życia codziennego.
        • Upowszechnienie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałość o zachowanie zdrowia.
        • Rozwijanie samodzielności oraz społecznej aktywności.
        • Współdziałanie z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami oraz środowiskiem lokalnym.

W ramach pracy w świetlicy szkolnej realizowane są zajęcia:

• kształtujące umiejętności manualne (zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie farbkami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie, sklejanie),
        • wzbogacające posiadane wiadomości, zaspokajające ciekawość świata (rozmowy i pogadanki z dziećmi, zabawy tematyczne, gry dydaktyczne i edukacyjne),
        • wyzwalające ekspresję twórczą (prace plastyczne, zabawy konstrukcyjne, zabawy tematyczne, inscenizacje, zajęcia muzyczne),
        • zwiększające sprawność fizyczną, wyrabiając koordynacje ruchową (gry i zabawy ruchowe w sali i na boisku szkolnym),
        • relaksujące i wyciszające (relaks przy muzyce, oglądanie bajek, dowolne zabawy dzieci),
        • rozwijające zajęcia muzyczne: przeprowadzanie zabaw muzyczno -rytmicznych, nauka nowych piosenek, wybranych utworów muzycznych.

Opracowanie: Anna Kostrzębska

• Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie