• Obchody Święta Pluszowego Misia w szkole
     • Obchody Święta Pluszowego Misia w szkole

     • Samorząd uczniowski w tym roku ogłosił ogólnoszkolne obchody Święta Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego misia. Każdy, kto się włączył do akcji, mógł liczyć na „niepytanie” przy tablicy. Uczniowie chętnie chwalili się swoimi misiami.

      Do każdej klasy zawitał miś, z którym uczniowie  zrobili pamiątkowe zdjęcia.

      Zapraszamy do fotogalerii.  

    • W KRAINIE DREWNA
     • W KRAINIE DREWNA

     • W ramach rozszerzenia podstawy programowej, uczniowie klasy 2B i 2G pojechali do Ośrodka Edukacji Technicznej „PINOKIO” w Słomczynie, aby poznać jakie tajemnice kryje drewno. Na początek dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących warstw lasu, rodzajów drzew, zwierząt i roślin zamieszkujących to środowisko. Poznały również budowę drzewa, usłyszały wiele ciekawostek dotyczących lasu, dowiedziały się, co oznacza liczba słoi w pniu oraz jakie zastosowanie ma drewno. Po prezentacji odbyły się gry i zabawy edukacyjne utrwalające i sprawdzające zdobytą przez dzieci wiedzę. Kolejnym punktem programu była wizyta w nowoczesnej stolarni, gdzie odbył się pokaz maszyn i urządzeń służących do prac stolarskich i obróbki drewna tj. frezarka, szlifierka, pilarka, wiertarka. Wszyscy z zainteresowaniem patrzyli, jak tworzy się z drewna różne przedmioty np. ramy okienne, meble, figurki. Następnie odwiedziliśmy Starą Pracownię, w której odbyła się prezentacja ręcznych narzędzi obróbki drewna oraz sprzętów sprzed około 100 lat.Podczas warsztatów technicznych, każde dziecko wykonało organizer z elementów drewnianych z wykorzystaniem sklejki. Ostatnim punktem programu była gościna w Drewnianej Chacie. Przygotowano tam ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Dzieci wróciły do szkoły z pięknymi, własnoręcznie wykonanymi pracami i radosnym uśmiechami na twarzach.

      Opracowanie: Anna Mazur, Magdalena Kanar

    • Wsparcie dla czworonożnych przyjaciół
     • Wsparcie dla czworonożnych przyjaciół

     • To już kolejny rok, kiedy nasza szkoła angażuje się w pomoc dla potrzebujących zwierząt oraz dla ludzi, którzy z tymi zwierzętami na co dzień przebywają, pracują i im pomagają. Nasza akcja powstała z potrzeby serca i z potrzeby pomocy. Miłość do zwierzą, odpowiedź na ich bezdomność, głód i złe traktowanie to powody istnienia Przytuliska Znajdki.

      Wesprzyjmy ich działania i bądźmy częścią tej społeczności.

      Plakat >>>>> Przytulisko.pdf

      Koordynator akcji: Agata Drzewek

       

    • 192. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego
     • 192. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

     • We wtorek 29 listopada 2022 roku minie 192. rocznica wybuchu powstania listopadowego będącego zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Głównymi przyczynami wybuchu powstania były rządy cara Mikołaja I, łamanie przez niego konstytucji z 1815 roku, wprowadzenie cenzury, prześladowania organizacji patriotycznych. W walkach powstańczych 56 tysięcy polskich żołnierzy dysponujących 140 armatami bohatersko powstrzymywało ponad 115 tysięczną carską armię wyposażoną w 350 dział idącą na Warszawę. Przez prawie 10 miesięcy naród polski prowadził walkę z największą potęgą militarną Europy odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku. Po klęsce powstania zlikwidowano polskie wojsko, ograniczono drastycznie autonomię Królestwa Polskiego a jego uczestników poddano represjom.

      Chwała Bohaterom. Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Powstanie Zamojskie
     • Powstanie Zamojskie

     • W nocy z 27 na 28 listopada br. minie 80. rocznica rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej na Zamojszczyźnie oraz wybuchu  Powstania Zamojskiegodrugiego co do wielkości po Powstaniu Warszawskim oraz największego pod względem czasowym i terytorialnym aktu zorganizowanego oporu Polaków przeciw zbrodniczej polityce III Rzeszy. W wyniku niemieckiego planu Zamojszczyzna miała stać się pierwszym obszarem osadniczym dla III Rzeszy Niemieckiej. Na terenie powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego planowano utworzyć tzw. Niemiecki Okręg Osiedleńczy. Na terenie Zamojszczyzny   Niemcy spacyfikowali  297  wsi , usuwając z nich około  110 tysięcy mieszkańców , w tym 30 tysięcy dzieci. Wysiedlaną ludność, po pobycie w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, wywożono na przymusowe roboty do Niemiec i do obozów koncentracyjnych. Szczególnie tragiczny był los  dzieci.. Część z nich Niemcy wysłali do Rzeszy w celu germanizacji, część do obozów koncentracyjnych, gdzie kilka tysięcy z nich zginęło. Resztę wraz ze starcami rozmieszczono w powiatach: garwolińskim, siedleckim, mińskim i sokołowskim. Dzieci przewożone w nieogrzewanych bydlęcych wagonach zamarzały podczas transportu do miejsca przeznaczenia.  Akcja, którą Niemcy rozpoczęli 27 listopada 1942 r., została przerwana dzięki walce Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

      Chcemy i będziemy pamiętać   o żołnierzach  walczących w tym zapomnianym, krwawym, a jednak zwycięskim powstaniu, bo w efekcie wstrzymującym wysiedlenia.

      Notatka o powstaniu  >>>>>>>>>>>> Powstanie_Zamojskie.pdf

      >>>> 80_lat_powstania_zamojskiego.pdf

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • Wycieczka do teatru Capitol
     • Wycieczka do teatru Capitol

     • 25 listopada Uczniowie klas Ie i If wraz z  wychowawczyniami p. Jolantą Łuczyk oraz p. Kamilą Tyburską udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w teatrze Capitol, gdzie obejrzeliśmy sceniczną adaptację dzieła literackiego „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” autorstwa Hugha Loftinga.  Doktor Dolittle wraz ze swoimi podopiecznymi: Świnką Geb-Geb, małpką Czi-Czi i Papugą Polinezją zabrał Nas w niezwykły świat pełnej przygód przyjaźni przy specjalnie skomponowanych do spektaklu piosenkach, przybliżających młodemu widzowi cechy naszych bohaterów. Przedstawienie rozwija wyobraźnię dziecka i jest idealne na wprowadzenie oraz zapoznanie dziecka z kulturą teatralną. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy nie tylko piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym, ale również pięknie przystrojoną ogromną choinkę znajdującą się przed zamkiem. W tym dniu mieliśmy okazję zobaczyć jak nasza Stolica przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca znów pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Każda klasa oczywiście wykonała pamiątkowe zdjęcia. Nadszedł też czas na smakowitą niespodziankę, bo ostatnim punktem wycieczki było miejsce zwane Manufakturą Cukierków, w której  można zobaczyć w jaki sposób powstają małe, słodkie arcydzieła. Karmelki tworzone są na oczach widowni od momentu wylania cukru na stół po złożenie cukierka i jego skrojenie. Pychota!!! Polecamy to miejsce wszystkim łasuchom! Zaopatrzeni w torebeczki z własnoręcznie zrobionymi lizakami oraz dyplomami  ruszyliśmy w drogę powrotną.

      Trzeba przyznać, że był to dzień pełen wrażeń i radości. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas będzie nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również początkiem wspaniałych relacji rówieśniczych.

      Opracowanie: Jolanta Łuczyk, Kamila Tyburska

    • „…KINDERSZTUBA DOBRA RZECZ, KAŻDY TO POWINIEN MIEĆ…” 
     • „…KINDERSZTUBA DOBRA RZECZ, KAŻDY TO POWINIEN MIEĆ…” 

     • W dniu 25. Listopada 2022 r. uczniowie klas 5A oraz 5C pod opieką nauczycielek: Joanny Czestkowskiej, Moniki Czajkowskiej oraz Iwony Jaworskiej wzięli udział w niezwykle ciekawej lekcji „Gawęda o zachowaniu się przy stole” w Domu Polonii w Pułtusku. Z uwagi na to, że kuchnia i kultura jedzenia stanowią ważny element naszej kultury, nasi uczniowie mieli możliwość pod kierunkiem zamkowego Mistrza Kelnerstwa dowiedzieć się jak zachowywać się przy stole, jak spożywać posiłki, korzystać z zastawy stołowej. Następnie podczas obiadu mieli możliwość  wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. Uczniowie zgłębiali umiejętność nakrywania, podawania do stołu, a także jedzenia trudnych potraw.

      Opracowanie: Iwona Jaworska

    • Konkurs "Drogi do Niepodległej - powstanie wielkopolskie"
     • Konkurs "Drogi do Niepodległej - powstanie wielkopolskie"

     • Drodzy uczniowie! Klasy V – VIII  - Koło Polonistyczne „Pisarek” i  Koło Historyczne „Wiarus” serdecznie zapraszają do udziału w kolejnej edycji szkolnego konkursu historycznego "Drogi do Niepodległej - powstanie wielkopolskie."

      Regulamin i zapisy u p. Grzegorza Jelenia. Konkurs odbędzie się w  połowie grudnia 2022 roku

      Nagrody czekają….

      Organizatorzy

    • Wycieczka do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie
     • Wycieczka do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie

     • 22 listopada 2022r. klasy II E i II F wyruszyła na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie.

      Obejrzeliśmy interaktywną wystawę na której znajduje się kilkaset eksponatów w kilku galeriach tematycznych.

      Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk.

       W trakcie zwiedzania poszliśmy na spektakl o wyładowaniach elektrycznych. Jednak najbardziej wszystkim spodobała się wizyta w Planetarium.  Podróż w przestworza skradła serca drugoklasistów.

      Opracowanie: Agata Piwowarska

    • Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów
     • Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów

     • W poniedziałek 21 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów. Organizatorem konkursu jest Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.

      I część I etapu polegała na rozwiązaniu testu pisemnego składającego się z 60 pytań. Test był jednakowy dla wszystkich uczestników w całej Polsce z podziałem na grupy A i B oraz został przeprowadzony o tej samej porze o godz. 15:00. Na rozwiązanie testu przeznaczono 45 minut. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Spośród 42 uczniów klas VI, VII i VIII, do II części II etapu zakwalifikowało się aż 15 osób. Są to: Gutowska Aniela, Łapiński Piotr, Sawicka Aneta, Kryszkiewicz Aleksandra, Skórka Szymon, Kelman Weronika, Pieńczuk Igor, Woźniak Alicja, Korczak Igor, Wojtowicz Aneta, Czajkowska Wiktoria, Rozbicka Gabriela, Klimek Zuzanna, Sochacki Błażej i Chmielarek Amelia. Zawody są trzystopniowe, a każdy etap zawiera zadania dla poszczególnych uczestników. II część I etapu odbędzie się online na początku grudnia.Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy uczniom, którzy wezmą udział w kolejnych zmaganiach.

      Opracowała: Emilia Żmijewka-Łapińska (koordynator konkursu)

    • „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022”  w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie
     • „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022” w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie

     • 20 listopada to szczególna data w kalendarzu, o której należy pamiętać. Tego dnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku obchodziliśmy 33. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do wspólnego świętowania z UNICEF Polska.
      Dnia 21 listopada kolorem przewodnim odzieży uczniów i całej społeczności szkolnej stał się kolor niebieski. Co roku bowiem, UNICEF zaprasza do wykorzystania tej barwy, we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych na rzecz dzieci, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W szkole z tej  okazji przygotowano  tablice informacyjne,  niebieską dekorację oraz hasztagi #WorldChildrenWord oraz #unicefpoland.

      Jednym z punktów obchodów tego dnia w naszej szkole były spotkania klas oraz nauczycieli w sali gimnastycznej, gdzie dzieciom złożono życzenia i przybliżono ideę świętowania daty 20 listopada. Na spotkaniach wykonano pamiątkowe zdjęcia z hasłami przewodnimi, niebieskimi gadżetami oraz żółtymi piłkami w nawiązaniu do rozpoczętych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Kolor żółty i niebieski to także barwy narodowe naszych kolegów i koleżanek  z Ukrainy, którzy dołączyli do naszej szkoły. 

      W klasach przeprowadzone zostały zajęcia, pogadanki, zabawy, gry dydaktyczne związane z  prawami dziecka w oparciu m. in. o udostępnione przez UNICEF materiały dydaktyczne: scenariusze, prezentację multimedialną, quizy Kahoot, plakaty o prawach dziecka.

      Uczniowie poszczególnych klas wykonali  piękne, tematyczne prace plastyczne, z których w salach lekcyjnych przygotowano wystawy.  Dzieci nauczyły się piosenki o prawach dziecka. 

      Do wspólnego świętowania zaproszono także  rodziców, którzy pomogli przygotować swym pociechom niebieskie dodatki specjalnie na ten dzień.

      Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w  obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 2022 r.!

      Pamiętajmy jedna drużyna to „DRUŻYNA PRAW DZIECKA”!

      Zapraszamy do obejrzenia prezentacji >>>>> PREZENTACJA.pdf

      DYPLOM >>>>> dyplom-unicef-1.pdf

      Opiekunowie akcji: Aneta Jusińska, Jolanta Łuczyk, Kamila Tyburska, Justyna Zborowska

    • Gościmy Zespól Ludowy „Zbrucz” z Tarnopola
     • Gościmy Zespól Ludowy „Zbrucz” z Tarnopola

     • ,,Łączy nas umiłowanie wolności…”

      W środę 16 listopada br. gościliśmy w naszej szkole Zespól Ludowy „Zbrucz” z Tarnopola. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy rzeki Zbrucz, która jest dopływem Dniestru w zachodniej Ukrainie. Już od pierwszych taktów muzyki soliści zespołu podbili serca naszych uczniów i nawiązali z nimi świetny kontakt. Zaprezentowali piosenki ukraińskie a także polskie. Z zachwytem i  wielką radością nasi widzowie, wspólnie z artystami, zaśpiewali pieśń „Hej, sokoły” i inne polskie przeboje. Nie zabrakło też spontanicznej zabawy tancerzy z najmłodszymi uczniami naszej szkolnej publiczności. Ogromne wzruszenie wywołał nagrodzony gorącymi oklaskami  wspólny występ artystów i uczniów  szkoły , których ojczyzną jest Ukraina. Oprócz występów solistów podziwialiśmy  również grę na ukraińskich instrumentach  ludowych. Występ stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Profesjonalizm, piękna choreografia i energetyczny przekaz sprawiły, iż koncert został przyjęty przez  licznie zgromadzona widownię w entuzjastyczny sposób.  i na długo zostanie w jej pamięci. Serdecznie dziękujemy   i ponownie zapraszamy Zespól Ludowy „Zbrucz’ do  naszej szkoły.                                      

      Do zobaczenia wkrótce….

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • REALIZUJEMY OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "Z KULTURĄ MI DO TWARZY"
     • REALIZUJEMY OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "Z KULTURĄ MI DO TWARZY"

     • Klasy I-III  biorą aktywny udział w realizacji projektu "Z KULTURĄ MI DO TWARZY".

      Na początek klasa 2a zrealizowała zadania z modułu I - „W magicznym świecie dźwięków” oraz „Cztery pory roku w piosence”. Uczniowie mieli okazję poznać instrumenty muzyczne, ich wygląd oraz brzmienie. Kolejnym zadaniem była  nauka i nagranie dowolnego
      utworu związanego z wybraną porą roku. Uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. ,,Tańcowała Jesień". Dzieci aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, które dostarczyły im wiele radości , uśmiechu i satysfakcji.

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Szkolny konkurs wiedzy o historii i działalności OSP Radzymin
     • Szkolny konkurs wiedzy o historii i działalności OSP Radzymin

     • "Bogu na Chwałę ,ludziom na Pożytek"

      W dniach 7 – 10 listopada br. w naszej szkole odbył się  szkolny konkurs wiedzy o historii i działalności OSP Radzymin. Głównym celem konkursu – „Radzymińska Straż Pożarna od 120 lat ratuje, pomaga, uczy, wychowuje”, którego organizatorem było Koło Historyczne  Wiarus” było: upamiętnienie 120 lat działalności straży pożarnej na ziemi radzymińskiej, zainteresowanie uczniów  ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnej , tradycją  radzymińskiej jednostki oraz  propagowanie  wzorca nowoczesnego wizerunku OSP. W konkursie udział wzięło 63 uczniów klas VI – VIII, którzy mieli do rozwiązania test składający się z 25 szczegółowych pytań dotyczących historii i  współczesnych działań OSP Radzymin.

      Laureatami konkursu zostali: 

      I miejsce –   Piotr Łapiński   --    kl. VIII c

      II miejsce  - Emilia Rembelska – kl. VI d

      III miejsce - Antoni Weroński –   kl. VI e

      Wyróżnienia wywalczyli:

      Edyta Mikołajewska kl. VI e i Kornelia Czajkowska kl. VI a

      Serdecznie gratulujemy laureatom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkurs to nasze podziękowanie dla strażackiej braci, którzy od 120 lat służą ,,Bogu na Chwałę, ludziom na Pożytek”. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpi podczas najbliższej szkolnej uroczystości

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF 2022
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF 2022

     • 20 listopada obchodzić będziemy rocznicę uchwalenia  Konwencji o prawach dziecka w związku z tym nasza szkoła przystąpiła do kolejnej akcji edukacyjnej organizowanej przez UNICEF.

      Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek - 21 listopada. Zachęcamy całą społeczność szkolną, wszystkich przyjaciół naszej placówki  oraz  osoby, którym prawa dziecka nie są obojętne  do włączenia się  w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W tym dniu niech króluje kolor niebieski jako symbol solidarności z dziećmi z całego świata.
      Ubierzmy się na niebiesko, mile widziane niebieskie dodatki.

      W tym roku obchody mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół oraz przedszkoli i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym co nas różni, a co łączy. Różnorodność jest wspaniała! 

      Dodatkowo tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zbiegają się terminem z wielkim świętem sportu – Mistrzostwami Świata w piłce nożnej.  Sport wspaniale łączy ludzi, a w walce o dobro dzieci na świecie jest tylko jedna drużyna – „drużyna praw dziecka”!

      Zapraszamy serdecznie do wspólnego obchodzenia rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

      Opiekunowie akcji na terenie szkoły: Aneta Jusińska, Jolanta Łuczyk, Kamila Tyburska, Justyna Zborowska

    • Za wolność Naszą i Waszą
     • Za wolność Naszą i Waszą

     • W ramach szkolnych obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, uczniowie kl. VII a pod kierunkiem p. Weroniki Lewandowskiej i p. Grzegorza Jelenia przygotowali okolicznościową akademię, która stała się okazją do zamanifestowania polsko-ukraińskiej solidarności w obliczu trwającej wojny w obronie niepodległości Ukrainy...

      Więcej w artykule „Za wolność Naszą i Waszą” w tygodniku regionalnym Kurier W nr 42  z dnia 22.11.2022 r.  >>>>>> artykuł.pdf

      Link do filmu >>>>> https://www.youtube.com/watch?v=3pVh1BKZshAhttps://www.youtube.com/watch?v=3pVh1BKZshA

      Organizatorzy: Weronika Lewandowska, Grzegorz Jeleń

    • "Szkoła do hymnu"
     • "Szkoła do hymnu"

     • 10 listopada 2022 r. cała społeczność szkoły wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się w uczczenie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Podziękowania od MEiN >>>>> szkoladohymnudyplom2022.pdf

    • 104. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości
     • 104. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

     • „Nie pragniemy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała…”

      /Jan Paweł II/

      W piątek 11 listopada 2021 roku będziemy uroczyście obchodzić 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbudowa państwa po 123 latach niewoli była w naszej historii wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu pokoleń Polaków, trud i ofiara poniesiona w powstaniach narodowych, na frontach I wojny światowej i w krwawych walkach o niepodległość i granice oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do odrodzenia się Ojczyzny.  Wybitnymi postaciami tego procesu są Twórcy Niepodległej: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Jan Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i Józef Haller. Różnili się oni przynależnością społeczną, wyznawaną religią, reprezentowali  różne poglądy polityczne, urodzili się i wychowali pod różnymi zaborami. Są wśród nich żołnierze, dyplomaci, politycy i działacze społeczni. Jest również sławny artysta. Pozostali oni wierni swoim poglądom, ale dla dobra wspólnego potrafili wznieść się ponad partyjne podziały wykorzystując sprzyjającą sytuację międzynarodową doprowadzili naszych przodków do Wolności. Niepodległość miała nie tylko zasłużonych Ojców, ale też wybitne Matki. Chociaż ze względu na realia epoki kobiety nie stały na czele wojsk czy ruchów politycznych, ich praca dla Polski miała nie mniejsze znaczenie. Dziękując za ich poświęcenie, trud i wytrwałość w dążeniu do celu, jakim była wolna, niepodległa i suwerenna Polska nie możemy zapomnieć o szerokich masach rodaków, którzy  na przestrzeni 123 lat niewoli przelewali krew, cierpieli, ale nigdy nie zwątpili w sens walki na różnych frontach ludzkiego życia o Niepodległą. Tym wszystkim, którzy swoją codzienną pracą u podstaw stworzyli podwaliny gospodarki odrodzonego państwa. Ludziom nauki, kultury i sztuki, którzy przez lata niewoli nie zapomnieli o Polsce, ale wręcz przeciwnie, krzewili narodową kulturę i nie pozwolili polskości przeminąć w pomroce dziejów pragniemy podziękować. Kiedy 117 lat temu Henryk Sienkiewicz odbierał nagrodę Nobla za całokształt twórczości, do zgromadzonych w sali słuchaczy tak powiedział o naszej Ojczyźnie: „Głoszono ją umarłą – a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje, głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że do podbojów jest zdolna?. Niech słowa naszego wybitnego pisarza będą inspiracją także dla dzisiejszego pokolenia Polaków. Niech Polska żyje, a jej obywatele każdego dnia dowodzą światu, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i nie ma takiej siły, która złamałaby ich ducha. Dokładnie tak, jak 104 lata temu dowiedli tego nasi pradziadkowie. Niech w te trudne dla nas wszystkich dni, kiedy wojna puka do drzwi dumnie powiewające na naszych domach, balkonach i w oknach biało-czerwone flagi będą  naszym hołdem  dla bohaterów , którzy na przestrzeni wieków  walczyli i ginęli  o dobro nas wszystkich  najważniejsze - wolną i suwerenna Polskę. .

      Cześć i chwała Bohaterom.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 11 XI 1673 r. - Bitwa pod Chocimiem
     • 11 XI 1673 r. - Bitwa pod Chocimiem

     • Dokładnie 349 lat temu 11 listopada wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego pod Chocimiem stoczyły zwycięską bitwę z armią turecką. Uczestniczące w działaniach wojennych wojsko Rzeczypospolitej liczące ok. 30 tysięcy żołnierzy (22 tysiące z Korony i 8 tysięcy z Litwy) starło się z 30 tysięczną armią turecką, (z czego 11 tysięcy stanowiła piechota (janczarowie), a drugie tyle jazda (spahisi). Pierwsze ataki na pozycje tureckie hetman wielki koronny Jan Sobieski przeprowadził  10 listopada. Miały one na celu rozpoznanie pola walki i rozmieszczenia sił przeciwnika. Właściwa bitwa została rozegrana następnego dnia o świcie , gdy Jan Sobieski poprowadził osobiście swe wojska do szturmu na turecki obóz.  W krwawej  bitwie poległo lub zostało rannych ponad 20 tysięcy tureckich żołnierzy. Było to pod względem skali zniszczenia armii przeciwnika największe zwycięstwo w historii naszej ojczyzny. Co warte podkreślenia  odniesione własnymi siłami. Była to też pierwsza poważna klęska Turków w Europie i choć zwycięstwo nie przyniosło przełomu w toczonej z Imperium Osmańskim wojnie i nie doprowadziło do odzyskania Kamieńca Podolskiego wzrósł mocno prestiż Rzeczypospolitej w Europie .Hetman Jan Sobieski po śmierci  Michała Korybut Wiśniowieckiego został wybrany przez szlachtę  królem, a Turcy okrzyknęli go "Lwem Chocimskim" Zwycięstwo chocimskie było ostatnim tak znaczącym sukcesem odniesionym samodzielnie przez wojska Rzeczypospolitej w XVII wieku.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Wycieczka klasy 1c i 1d
     • Wycieczka klasy 1c i 1d

     • Dnia 9 listopada uczniowie klasy 1c i 1d przenieśli się do niezwykłej krainy. W krainie tej kot chodzi w butach, a królową jest magia. To wszystko za sprawą wycieczki do Mareckiego Centrum Edukacyjno- Rekreacyjnego na przedstawienie pt. ,,Kot w butach'' w wykonaniu Teatru Muzycznego Syrena. 

      Scenografia, kostiumy, śpiew i taniec wzbudzały zachwyt oraz chęć poznawania dalszych losów bohaterów. Z pewnością każdy z nas zapamięta historię dzielnego kota, który walczył o spełnienie marzeń swojego przyjaciela Jaśka.

      Opiekunowie: Natalia Szczepanik, Katarzyna Kwiatkowska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych