• Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej chłpców
     • Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej chłpców

     • W dniu 30.01.2023 w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej chłpców w kategorii dzieci.

      Nasza szkoła w skladzie: Arsen Vasylevicz, Kaczmarski Hubert, Cubrzyński Adrian, Michalski Bartek, Michał Roman, Antoni Goska, Perepecha Hlip, Szymon Mystkowski, Jakub Żmijewski, Wojtek Czarnowski, Filip Roguski zajęła II miejsce.

      Opiekun: Mariusz Sikorski

    • I znów do naszej klasy zawitali Rodzice!
     • I znów do naszej klasy zawitali Rodzice!

     • 27 stycznia 2023r. na zajęciach w ramach projektu „Jestem Bohaterem” gościliśmy mamę i ciocię Ani. Jako pierwsza zaprezentowała swój zawód ciocia Ani – jest specjalistą do  BHP. Opowiedziała dzieciom czym się zajmuje demonstrując przedmioty związane z tym zawodem – kask, gaśnice, kamizelkę, Następnie wyruszyliśmy na krótką wycieczkę po szkolnych korytarzach szukając oznaczeń ewakuacyjnych, gaśnic itp..

      Po powrocie czekała już na nas mama  Ani z niespodzianką. Na ławkach były przeróżne przedmioty do wykonania bałwanka ze skarpety wypełnionej ryżem.

      Zanim przystąpiliśmy do pracy o swoim zawodzie opowiedziała mama Ani, która jest dyrektorem przedszkola. No i przyszedł czas na Anię. Dziewczynka zaprezentowała  swoje pasje, zainteresowania. A należą do nich prace twórcze: pieczenie ciasteczek, wykonywanie postaci z różnych przedmiotów.

      To były bardzo ekscytujące zajęcia. Dzieci z radością wykonały bałwanki i wspaniale je ozdobiły.

      Opiekun:  Agata Piwowarska

    • Święto naleśnika we Francji
     • Święto naleśnika we Francji

     • W dniach 26 i 27 stycznia 2023r. uczestniczyliśmy z uczniami klas 8ad i 8ce podczas zajęć języka francuskiego w Święcie naleśnika w ramach wykorzystania sprzętu z Laboratorium Przyszłości. Pomysł lekcji powstał w związku z obchodzonym we Francji 2 lutego, świętem naleśnika. Lekcję rozpoczęliśmy wstępem dotyczącym historii święta oraz zapoznaniem się z nazwami produktów w języku francuskim. Uczniowie mieli za zadanie dopasować francuskie etykiety do poszczególnych produktów.

      Następnie wszyscy przystąpili do pracy, część uczniów w kuchni, a pozostała przy nakrywaniu stołu. Przy użyciu robota planetarnego i miksera ręcznego zostało przygotowane ciasto. Niektórzy uczniowie spotkali się po raz pierwszy z użytym przez nich sprzętem, inni wykazali się dużą umiejętnością pracy w kuchni. Następnym etapem było smażenie naleśników.

      Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i przysporzyły uczniom wiele radości z powodu samodzielnego przygotowania posiłku. Najlepszym momentem była chwila degustacji. Wielu uczniów wyraziło chęć ponownego wzięcia udziału w podobnych zajęciach. W trakcie pracy widać było wzajemną życzliwość i organizację podczas wykonywania kolejnych czynności w grupie. Możliwość uczestniczenia w praktycznej lekcji kulinarnej, przybliżyła uczniom atmosferę obchodzonego święta oraz zachęciła do poznawania kultury Francji.

      Z dydaktycznego punktu widzenia dodała również ważności i znaczenia przekazywanej przez nauczyciela wiedzy.

      Organizator: Dorota Chacińska

      Efekty pracy - na załączonych zdjęciach:

    • Program profilaktyczny - #Żyj dobrze
     • Program profilaktyczny - #Żyj dobrze

     • Od stycznia 2023. w klasach I – III rozpoczęła się realizacja programu edukacyjnego “#Żyj dobrze”, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy w zakresie zdrowego stylu życia.

      W miesiącu styczniu zajęliśmy się obszarem pod hasłem: „Higiena”, a dokładniej: Higieną mycia rąk i Higieną jamy ustnej.

      We wszystkich klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia, na których dzieci poznały siedem zasad właściwego mycia rąk. Ponadto uczniowie zostali zapoznani z wiedzą, iż mycie rąk chroni przed chorobami wirusowymi, bakteryjnymi oraz pasożytniczymi.

      Kolejnym tematem, który został zrealizowany w edukacji wczesnoszkolnej to Higiena jamy ustnej.  Uczniowie zapoznali się z zasadami właściwego mycia zębów, częstotliwości,  odpowiednim wyborze szczoteczki, stosowaniu nici dentystycznych.

      Ważnym punktem zajęć było omówienie budowy zęba, ich ilości u dzieci i u dorosły. Jako podsumowanie przeprowadzonych zajęć dzieci obejrzały filmy edukacyjne objaśniające podjęte tematy.

      Dopełnieniem , zarazem podsumowaniem tych zajęć jest gazetka na korytarzu, którą częściowo wykonały dzieci z klasy IB

      Uczniowie z zaciekawieniem brali udział w zajęciach.

      Opiekun: Agata Piwowarska, Justyna Zborowska

    • #WeRemember Pamiętamy!
     • #WeRemember Pamiętamy!

     • W piątek 27 stycznia br. minie XVII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień ten został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Niemcy założyli obóz koncentracyjny Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała  sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Szczegółowy raport o tym, czym jest Holokaust do prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta przekazał Jan Kurski. Rotmistrz Witold Pilecki, jeden z największych bohaterów XX wieku ,sam na ochotnika poszedł do obozu koncentracyjnego KL  Auschwitz jako więzień.  W swoim raporcie szczegółowo opisał  jakie piekło Niemcy zgotowali uwięzionym  tam ludziom. Wspominając dzień wyzwolenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pamiętajmy o  tych , którzy zginęli w imię głoszonej przez Niemców nienawiści rasowej.

      Niech pamięć i prawda o Holokauście trwa  wiecznie. Poniesiemy w przyszłość i przekażemy następnym pokoleniom  tę prawdę.  Nigdy więcej Auschwitz! Nigdy więcej ludobójstwa, nienawiści i rasizmu! 

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Społeczność radzymińskiej „Stalowej Jedynki” przywraca pamięć o Weteranie Powstania Styczniowego – ppor. Leonie Witkowskim
     • Społeczność radzymińskiej „Stalowej Jedynki” przywraca pamięć o Weteranie Powstania Styczniowego – ppor. Leonie Witkowskim

     • Wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie jest sprawowanie opieki nad miejscami pamięci, w tym związanymi z Powstaniem Styczniowym. Dzięki wysiłkom społeczności szkolnej udało się przywrócić schludny wygląd mogile Weterana 1863 roku – Porucznika Leona Witkowskiego, znajdującej się na radzymińskim Cmentarzu Poległych. Uczestnicy szkolnego projektu „Wdzięczność i Pamięć” zbierają też wszelkie informacje, które pomogą przywrócić zbiorową pamięć o naszym bohaterze….

      Więcej w artkule„Społeczność radzymińskiej „Stalowej Jedynki” przywraca pamięć o Weteranie Powstania Styczniowego – ppor. Leonie Witkowskim” w tygodniku regionalnym Kurier W nr 2 z dnia 17.01.2023 r. >>>>>>>>  KW_nr_2-strony-16_z_dn.17.01.23..pdf

    • 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
     • 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

     • Za czyn dla kraju nagrody nie trzeba. Gdy duch powstańca w zaświaty odleci,

      Skreślcie nad grobem przepustkę do nieba: „Rok tysiąc osiemset sześćdziesiąty trzeci”.

      /Walenty Czerkawski/

      W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku minie 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W mrożone styczniowe dni poderwał się do walki „Naród Polski, Litwy i Rusi” zjednoczony „ pod sztandarem Orła, Pogoni i Archanioła Ruszyli powstańcy jak głosił Manifest „na straszny bój zagłady, bój ostatni Europejskiej Cywilizacji z dzikim barbarzyństwem Azji”. Głównym celem walki było zerwanie pęt rosyjskiej niewoli i odzyskanie utraconej niepodległości. Powstanie Styczniowe było również ostatnim aktem wspólnej walki, ramię przy ramieniu przedstawicieli narodów zamieszkujących tereny I Rzeczypospolitej. Swym zasięgiem objęło tereny Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) oraz ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego utracone po rozbiorach na rzecz Rosji. W dniu wybuchu siły powstańcze liczące zaledwie 6 tysięcy słabo uzbrojonych, głównie w broń strzelecką i kosy, ochotników zaatakowało stacjonujące w miastach rosyjskie garnizony. (Powstanie na Litwie wybuchło 1.02.1863 roku). Mimo przygniatającej przewagi Rosjan powstańcze partie (tak nazywano powstańcze oddziały) przez prawie dwa lata stawiały heroiczny opór. W tym czasie przez powstańcze szeregi przewinęło się ponad 150 tysięcy ochotników. Stoczono około 1300 bitew i potyczek. W polskich szeregach podobnie jak w Powstaniu Listopadowym walczyło wielu ochotników z zagranicy. Najwięcej było Rosjan, Włochów i Węgrów. Sporą grupę stanowili Niemcy, Francuzi i Czesi. Nie zabrakło również Austryjaków, Anglików Serbów i Szwajcarów. Najdłużej, bo aż do wiosny 1865 roku walczył na Podlasiu mały oddział księdza Stanisława Brzóski, który schwytany swe młode życie złożył na ołtarzu Ojczyzny ginąc 23 maja z rąk carskich oprawców na rynku w Sokołowie Podlaskim. Pomimo początkowych sukcesów, podziwu i poparcia międzynarodowej opinii publicznej powstanie upadło. Na polach bitew i potyczek zginęło ponad 20 tysięcy obrońców wolności. W tak licznych miejscach kaźni stracono kolejny tysiąc wiernych ideałom żołnierzy Rzeczpospolitej. Ponad 38 tysięcy skazano na katorgę i zesłano na Syberię, a 10 tysięcy powstańców zmuszonych było do opuszczenia naszego kraju. Pamięć o Tych, co żyli godnie, do końca będąc wierni Ojczyźnie będzie  dla nas honorowym obowiązkiem. Nie byłoby wolnej, suwerennej Polski, gdyby nie było ich ofiary, bo przecież „Naród który nie walczy o swoją wolność, tej wolności nie jest godzien. Pochylając nisko głowy chcemy pamięć o powstańcach styczniowych, którzy jedynie pragnęli Polski wolnej, wielkiej, sprawiedliwej i mądrze rządzonej. Chcemy przypomnieć postacie, wydarzenia i epizody Powstania Styczniowego, które miały miejsce również na naszej radzymińskiej ziemi i w dawnym powiecie stanisławowskim. Jednocześnie zwracamy się z gorącym apelem - niech w 2023roku, roku 160 rocznicy heroicznego, zrywu naszych przodków nie zabraknie na ich mogiłach zniczy – ogni naszej pamięci, a w sercach naszych niech na stałe zagoszczą  ideały., którymi żyli i dla , których ginęli i cierpieli na zesłaniu  i katordze .

      Cześć ich pamięci.

      Koło Historyczne "Wiarus”

    • Mistrzostwa Gminy Radzymin w piłce siatkowej chłopców
     • Mistrzostwa Gminy Radzymin w piłce siatkowej chłopców

     • W dniu 19.01.2023 w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w piłce siatkowej chłopców kategoria dzieci.

      Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w składzie:

      Arsen Vasylevicz, Kaczmarski Hubert, Cubrzyński Adrian, Michalski Bartek, Michał Roman, Jakub Wąsik, Perepecha Ghlip, Filip Lesik, Filip Kozakiewicz, Danil Salzenov zajęła pierwsze miejsce. Tym samym będziemy reprezentować gminę na zawodach rejonowych, które rozegrane zostaną 01.02.2023  w Szkole Podstawowej nr 1 w Markach.

      Opiekun: Mariusz Sikorski

    • I GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA RADZYMINA już za nami!
     • I GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA RADZYMINA już za nami!

     • W dniu 11 stycznia br. odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Szkołę Podstawową  nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie.

      Nasi uczniowie mieli okazję wykazać się swoim talentem i zaśpiewać  wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Przegląd odbył się w pięciu kategoriach wiekowych począwszy od najmłodszych uczestników klasy 0 do najstarszych uczniów klasy IV. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w przeglądzie serdecznie dziękujemy.

      Celem konkursu było:  umożliwienie artystycznej prezentacji kolęd i pastorałek,  propagowanie kultury muzycznej,  kształtowanie umiejętności współzawodnictwa oraz rozwijanie talentów estradowych.

       Serdecznie gratulujemy reprezentacji naszej szkoły

      kat. II klasy:  1 m-ce Zofia Pańczuk 2a

      kat. III klasy:  2 m-ce Julia Kosim 3c

      kat. IV klasy:  1m-ce Sara Zawadziłło 4c

      Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Spotkanie z policjantami
     • Spotkanie z policjantami

     • W ramach działań profilaktycznych w dniu 09.01.2023r. policjanci ds. nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie odwiedzili uczniów naszej szkoły klas V i VI w celu uświadomienia uczniom przestępstw popełnianych w internecie oraz związanych z tym konsekwencji prawnych - cyberprzemoc.

      Współczesna młodzież nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do internetu czy telefonu. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczą w mediach społecznościowych, dodają komentarze, upubliczniają treści różnego typu, dlatego tak ważne jest aby przypominać o tym, że nieodpowiedzialne korzystanie z sieci może nieść za sobą poważne konsekwencje. Uświadamiali uczniów, iż w sieci nie można czuć się anonimowo oraz, że za publikowanie w internecie obraźliwych wpisów i haseł jest zabronione. Podkreślano w rozmowie z uczniami jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy w stosunku do innych osób. Dodatkowo, mundurowi poruszyli problem nadużywania telefonów na terenie szkoły. Choć w wielu szkołach obowiązuje zakaz używania komórek przez uczniów, to problem jest poważny i trudny do zwalczenia. Nauczyciele przyznają, że młodzież jest rozproszona, a praca na lekcjach przez to utrudniona.

      Na zakończenie odbyła się jeszcze dyskusja podczas której uczniowie uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

      Organizator: Aneta Żołądek

    • Uczniowie „Stalowej Jedynki” poznają 550-letnią historię radzymińskiej parafii
     • Uczniowie „Stalowej Jedynki” poznają 550-letnią historię radzymińskiej parafii

     • W tym roku Parafia p.w. Przemienia Pańskiego w Radzyminie obchodzi jubileusz 550-lecia swego istnienia. W pierwszy wtorek 2023 roku, szlakiem bogatych dziejów, tajemnic i ciekawostek związanych z radzymińskim kościołem wyruszyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie

      Więcej w artkule: Uczniowie „Stalowej Jedynki” poznają 550-letnią historię radzymińskiej parafii w tygodniku regionalnym Kurier W nr 1 z dnia 10.01.2023 roku >>>>>  gazeta4.pdf

    • Utworzenie Legionów Polskich
     • Utworzenie Legionów Polskich

     • Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem…"

      W poniedziałek 9 stycznia 2023 roku minie 226. rocznica podpisania przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego umowy z Republika Lombardii o powołaniu pierwszej po III rozbiorze polskiej formacji wojskowej – Legionów Polskich we Włoszech. Nieocenioną rolę w tworzeniu Legionów Polskich odegrał Napoleon Bonaparte, który rozbudził nadzieje na pokonanie naszych zaborców. Generał Jan Henryk Dąbrowski, podobnie jak pozostali założyciele Legionów ( Karol Kniaziewicz, Antoni Kosiński i Józef Wybicki), dopatrywał się w tym szansy na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Legiony Polskie we Włoszech, czy dokładnie „Legiony Polskie Posiłkujące Lombardię” otrzymały,  dzięki staraniom Jana Henryka Dąbrowskiego, mundury i sztandary zbliżone do polskich, polską kadrę oficerską a język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Na szlifach widniał włoski napis „Ludzie wolni są braćmi”. Kokardy przypięte do mundurów były trójkolorowe w nawiązaniu do rewolucji francuskiej, symbolizując sojusz i protekcję Francji. W  legionach  generał Jan Henryk Dąbrowski  wprowadził  nowoczesny system dowodzenia na wzór francuski, zniósł  kary cielesne, dał  możliwość awansu również żołnierzom niemającym pochodzenia szlacheckiego , nakazał naukę czytania, pisania. Celem Legionów była walka o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte. W lipcu 1997 roku Józef Wybicki  do ludowej melodii napisał słowa pieśni Legionów – Mazurka Dąbrowskiego. W Legionach służyło około tysiąca oficerów oraz 25 tysięcy podoficerów i szeregowych. Wielu z nich walczyło potem o sprawę polską. Tworzyli świetnie przeszkoloną kadrę dowódczą w armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz uczestniczyli w powstaniu listopadowym. Choć legioniści nie mieli okazji do przysłużenia się Polsce, to ich historia  przyczyniła się walnie do rozbudzenia polskiej świadomości narodowej, a ich pieśń stała się polskim hymnem.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym kat. dzieci
     • Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym kat. dzieci

     • W dniu 05.01.2023 r.  reprezentacja szkoły zajęła odpowiednio, dziewczynki I miejsce, chłopcy II miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym kat. dzieci. Dziewczynki zdobywająć mistrzostwo  będą reprezentować gminę  na finałach powiatu.

      Reprezentacja dziewczyn:

      Zuzanna Jasińska

      Iga Czaplicka

      Reprezentacja chłopców:

      Arsen Vasylevycz

      Bartosz Niżnik

      Jakub Święcki.

      Opiekun: Mariusz Sikorski

    • Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym
     • Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym

     • W dniu 04.01.2023 roku reprezentacja szkoły dziewcząt  i chłopców zajęła odpowiednio: dziewczynki IV miejsce, chłopcy IV miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym.

      Reprezentacja dziewczyn:

      Zuzanna Koźlik

      Izabella Dzierżak

      Maja Skibowska

      Reprezentacja chłopców:

      Norbert Gzowski

      Adam Szczypiń

      Daniel Myśliwiec.

      Opiekun: Mariusz Sikorski

    • Znamy laureatów XIX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”
     • Znamy laureatów XIX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”

     •                                                                                                                                                                                                         „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.”

      /Józef Piłsudski/

      W poniedziałek 2 stycznia  br. poznaliśmy laureatów XIX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”. Głównym celem konkursu zorganizowanego przez  Koło Historyczne „Wiarus było:- kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z niepodległością, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  W konkursie, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych uczestniczyło 87  uczniów klas V -  VIII  Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania w ciągu 45 minut test składający się z 45 szczegółowych pytań dotyczących dziejów Polski w latach 1764 – 1923 oraz historii odzyskania niepodległości na radzymińskiej ziemi. Młodzi pasjonaci historii , co warte podkreślenia wykazali się doskonałą znajomością wydarzeń historycznych co po sprawdzaniu prac przyznali członkowie Komisji Konkursowej.

       Laureatami konkursu, którzy zdobyli zaszczytny tytuł ,,SAPERE AUDE !” zostali:

      w kategorii klas V – VI  

      Oliwia Wyszkowska – uczennica klasy V c,

      w kategorii klas VII – VIII

      Marcin Ziółkowski i Piotr Łapiński – uczniowie klasy  VIII c

      Gratulujemy.

      Dyplomy  i nagrody   laureatom zostaną wręczone  podczas najbliższej uroczystości szkolnej Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu. Jesteśmy z Was dumni...

      Koło Historyczne "Wiarus”

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych