• OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY KIERUNEK - BEZPIECZEŃSTWO
     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY KIERUNEK - BEZPIECZEŃSTWO

     • 1 września br. wystartował ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany w ramach projektu "Kampania Kolejowa ABC II", realizowany przez Urząd Transportu Kolejowego. Klasa 3d podjęła wyzwanie przygotowania w ramach konkursu makiety miasta Peronowo. Głównym celem kampanii jest promowanie bezpieczeństwa na kolei. Zadaniem dzieci było przedstawienie w formie makiety lub rysunku sytuacji, która pokazuje bezpieczne zachowanie na terenach kolejowych. Tworząc pracę uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w pobliżu torów oraz omówili wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Dzieci włożyły wiele wysiłku w przygotowanie makiety, czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursu.

      Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom wraz z odblaskami za udział w ww. konkursie plastycznym.

      Dyplom >>>>>>> dyplom-kolejoweABC.jpg

      Opracowanie: Marta Gładysz

    • Odwiedzamy groby naszych bliskich...
     • Odwiedzamy groby naszych bliskich...

     • "Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr.

      Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry...

      Dla tych, którzy odeszli..."

      /Danuta Gellnerowa/

      Listopad jest miesiącem modlitewnego skupienia i zadumy, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich na cmentarzach. Blask palących zniczy, unoszący się nad grobami dym, kwiaty będące wyrazem pamięci serca – wszystko to pomaga godnie wspominać naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata. Listopad jest jednocześnie miesiącem radości, bo właśnie w te listopadowe dni ponad 100 lat temu na mapie Europy i świata  pojawiła się Odrodzona Rzeczypospolita. To zmusza do refleksji nie tylko nad  losami naszych bliskich, a także losami bohaterów, którzy swoje życie poświęcili walce o niepodległość. Dziś  tę drogę, którą podążali nasi przodkowie znaczą krzyże i pomniki - świadectwo wdzięczności i pamięci kilku pokoleń Polaków walczących o wolność. Radzymińskie cmentarze są tego najlepszym przykładem, a nagrobne sentencje przypominają nam jak kruche jest ludzkie życie.   Zapraszamy wszystkich do udziału w  kolejnej edycji naszej szkolnej akcji „W Stalowej Jedynce o Bohaterach pamiętamy…”, której celem jest uczczenie pamięci Tych, którzy o wolną Polskę walczyli… W naszym mieście i jego okolicy jest wiele miejsc uświęconych przelaną krwią naszych rodaków. Pamiętaj  i odwiedź w dniach od 29 października do 6 listopada te miejsca. Zapal znicz ogień pamięci, wykonaj pamiątkowe zdjęcie i prześlij je (adres a – maila podamy poczta Librus). Na wasze zdjęcia czekamy do 7 listopada br.

      Niech kołyszący się na wietrze płomień znicza będzie świadectwem naszej wdzięczności za to co od nich otrzymaliśmy…

      Koło Historyczne "Wiarus”

    • 82. Rocznica Powietrznej bitwy o Wielką Brytanię
     • 82. Rocznica Powietrznej bitwy o Wielką Brytanię

     • "Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam."

      Dowódca brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego w czasie bitwy o Wielką Brytanię,

      Marshall Hugh Dowding,

      W  poniedziałek 31 października br. minie  82 lat od zakończenia  powietrznej bitwy o Wielką Brytanię. Pierwszej batalii przegranej  przez Niemcy, która stanowiła punkt zwrotny w dziejach II wojny światowej. Bitwa ta pokazała, że losy wojny mogą zostać odwrócone, a udział w niej polskich lotników był bezcenny Obydwie walczące strony Royal Air Force ( królewskie siły powietrzne) i Luftwaffe (lotnictwo niemieckie) wystawiły przeciwko sobie tysiące samolotów bojowych oraz doskonale wyszkolonych lotników. Brytyjscy historycy przyjęli jako czas trwania bitwy okres od 10 lipca do 31 października 1940 roku, kiedy miały miejsce najintensywniejsze naloty niemieckie. W Bitwie o Anglię wzięło udział 147 polskich pilotów. Walczyli zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich, zestrzeliwując ponad 200 samolotów wroga. Szczególną chwałą okrył się dywizjon 303„Warszawski” im. Tadeusza Kościuszki, którego piloci strącili 126 samolotów niemieckich przy stratach własnych wynoszących 8 pilotów. Łącznie w Bitwie o Anglię poległo 29 polskich pilotów. Bohaterskie działania polskich pilotów docenił ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, który wspominając Bitwę o Anglię, wypowiedział znamienne słowa: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym”.  Wśród tych nielicznych, co podkreślamy z dumą był patron naszej szkoły ppłk pil. Marian Pisarek, który walczył  w najlepszym 303 Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki  tej bitwy.

      Cześć i chwała bohaterom.

      My chcemy i będziemy pamiętać o Tych, którzy broniąc Wielkiej Brytanii udowodnili światu w czasie trwającej wojny, że Jeszcze Polska nie zginęła dając nadzieję  na zwycięstwo  rodakom w okupowanej przez Hitlera i Stalina ojczyźnie.  Serdecznie zapraszamy do  zwiedzenia naszej wystawy , która eksponowana jest w holu  w nowym budynku szkolnym

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • "Jestem bohaterem"
     • "Jestem bohaterem"

     • W piątek – 21 października 2022r. w klasie II e odbyły się pierwsze zajęcia pod hasłem „Jestem bohaterem”. Bohaterami dzisiejszego spotkania był uczeń Aleksander z mamą. Pani Dorota, opowiedziała o swojej pracy jako neurologopeda, a Aleksander o swoich zainteresowaniach sportem. Następnie odbyły się zajęcia sportowe, w których uczniowie musieli się wykazać zwinnością, szybkością oraz sprawnością manualną.  Duże zainteresowanie wzbudziły zadania na zapamiętywanie obrazków, odgadywanie powtarzających się głosek w wyrazach. Ostatnim punktem były szpinakowe gofry z owocami, które przygotowała i serwowała Pani Dorota – mama Olka. Podsumowując dzisiaj klasa miała coś dla ciała, umysłu i żołądka.

      To były bardzo udane zajęcia zarówno dla prowadzących jak i całej klasy. Dziękujemy!!!

      Opracowanie: Agata Piwowarska

    • 38. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszko - kapelana "Solidarności"
     • 38. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszko - kapelana "Solidarności"

     • Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

      "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj." 

      ks. Jerzy Popiełuszko

      W środę, 19 października 2022 roku minie 38. rocznica  porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszko - kapelana "Solidarności". Zabójstwa dokonali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa  z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła Katolickiego.  Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".  Na Mszach  świętych w intencji ojczyzny gromadził tysiące ludzi dając im ewangeliczną nadzieję na lepsze jutro. Niezłomny kapelan Solidarności stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym  komunistycznym systemem o wolność i wiarę. Został uznany błogosławionym i męczennikiem Kościoła Katolickiego oraz odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego Tego dnia przypadają również, co warte przypomnienia, obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.  Święto , które uchwalił  4 października  2018 roku  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ma upamiętniać księży  „bohaterów, niezłomnych obrońców wiary i niepodległej Polski”.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Klasy ósme zwiedzają Puławy i Kazimierz Dolny
     • Klasy ósme zwiedzają Puławy i Kazimierz Dolny

     • Dnia 18 października 2022 r. klasy 8a, 8b i 8d z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Puław i Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem na mapie naszej trasy zwiedzania był zabytkowy Pałac Czartoryskich w Puławach oraz park przypałacowy, w którym można znaleźć takie budowle jak: Świątynia Sybilii, Brama Rzymska oraz Domek gotycki. W parku pałacowym, oprócz uroczych i oswojonych pawi ,czekała na nas bardzo sympatyczna i żywiołowa Pani Przewodnik. Jej spontaniczność i uśmiech przyciągnął wielu pasjonatów historii Rodziny Książąt Czartoryskich.Z Puław ruszyliśmy w kierunku małych Bieszczad. Kazimierz Dolny jest położony na wzniesieniu. Jest miejscem, które zachwyca swoim pięknem niezależnie od pory roku. Mieliśmy okazję spacerować wąwozem lessowym - nazywanym Krzemieniowym Dołem. Wspinaliśmy się na najpiękniejszy punkt widokowy - Górę Trzech Krzyży oraz pokonywaliśmy lęk wysokości na baszcie i ruinach zamku.Piękna pogoda, złota polska jesień, miła atmosfera i zadowolona z wycieczki młodzież, to najlepsze podsumowanie naszej wyprawy na ziemię lubelską.

      Opiekunowie: Agata Drzewek, Ewa Wnuk, Emilia Żmijewska-Łapińska, Agnieszka Cichy

    • Wyjście na pocztę
     • Wyjście na pocztę

     • Z okazji Dnia Poczty Polskiej 18.10.2022r. jako upamiętnienie utworzenia Poczty Królewskiej przez króla Zygmunta II Augusta. uczniowie klasy 2a wybrali się na pobliską pocztę. Dzieci dowiedziały się w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość oraz jakie są etapy drogi listu od adresata do odbiorcy. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Otrzymaliśmy druki pocztowe. Po powrocie do klasy każdy zaadresował list polecony do wybranej przez siebie osoby.

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową
     • 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

     • Pośród niesnasków – Pan Bóg uderza w ogromny dzwon,

      Dla słowiańskiego oto papieża otwarty tron…

      Juliusz Słowacki - Pośród niesnasków - Pan Bóg uderza...

      W niedzielę 16 października minęła  44  rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem i pierwszym w dziejach Polakiem na czele całego Kościoła katolickiego. Jan Paweł II był 264. papieżem. W trakcie swojego pontyfikatu odwiedził 129 krajów, wydał 14 encyklik, beatyfikował 1340 osób, kanonizował – 483. Był pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię i Biały Dom. Podczas swojego ponad 27 letniego pontyfikatu odbył 8 pielgrzymek do Polski. 13 czerwca 1999 roku nawiedził naszą radzymińską nekropolię – Cmentarz Poległych Żołnierzy !920 roku. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia. Papież Franciszek kanonizował go 27 kwietnia w 2014 roku.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Uczniowie klas siódmych na szlaku najpiękniejszych zakątków Gór Świętokrzyskich
     • Uczniowie klas siódmych na szlaku najpiękniejszych zakątków Gór Świętokrzyskich

     • W dniach 12 i 13 października uczniowie klas 7a i 7c wraz z opiekunami uczestniczyli w szkolnej wycieczce w Góry Świętokrzyskie.

      Pierwszy dzień naszej wędrówki upłynął pod znakiem zdobywania świętokrzyskich szczytów. Wspięliśmy się na Łysicę – najwyższy, liczący 612 m n.p.m. wierzchołek tego pasma górskiego. Wejście było dość forsowne z powodu śliskich głazów usytuowanych na drodze. Trud wspinaczki rekompensowało jednak otoczenie prastarego lasu, będącego częścią Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który mienił się tysiącami jesiennych barw.

      Po zakwaterowaniu w pensjonacie, tzw. „Drogą Królewską” weszliśmy na Łysiec (Łysą Górę). Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że jest to miejsce, z którego nasi przodkowie czerpali siłę i moc. Tak więc i my, kontemplując zapierający dech w piersiach widok gołoborza, nabieraliśmy energii do nauki  podczas rozpoczętego niedawno roku szkolnego. Na Świętym Krzyżu odwiedziliśmy klasztor pobenedyktyński z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów. Zeszliśmy także do krypty Jeremiego Wiśniowieckiego – zmarłego w 1651 roku pogromcy Kozaków, ojca króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Tam, na własne oczy przekonaliśmy się, że pomimo upływu setek lat zwłoki księcia nadal są w świetnym stanie! (Ponoć doskonałemu ich zakonserwowaniu przysłużył się specyficzny mikroklimat panujący w tym miejscu).

      Pierwszy dzień zwiedzania zakończyliśmy smaczną kolacją w pensjonacie, po której przyszedł czas na wieczorną integrację wycieczkowiczów przy muzyce.

      13 dzień października przywitał nas doskonałą pogodą, (która zresztą towarzyszyła nam przez całą wycieczkę). Po śniadaniu, pełni energii i żądni wrażeń, wyruszyliśmy w drogę do Kadzielni. Jest to wzgórze zbudowane z wapieni górnodewońskich. Kiedyś były tam kamieniołomy. Obecnie znajduje się tam wyrobisko, które wypełniają wody podziemne, tworząc Jezioro Szmaragdowe, otaczające tzw. Skałkę Geologów – najwyższe wzgórze Kadzielni. Niezawodny pan Jan – nasz przewodnik poinformował nas, że według jednej z hipotez nazwa Kadzielnia wzięła się od kadzielnika (kościelnego), który dzierżawił ten teren.

      Następnie udaliśmy się do Jaskini Raj. Ta wapienna jaskinia krasowa urzekła nas bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Mogliśmy podziwiać skupiska stalaktytów tworzących fantazyjne, działające na wyobraźnię kształty.

      Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta na zamku w Chęcinach. Tę imponującą budowlę mogliśmy dostrzec już z odległości kilku kilometrów. Warownia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Król Kazimierz Wielki uczynił ja jedną z najpotężniejszych twierdz w Polsce. Chęciny były też rezydencją polskich królowych. (W swoich murach chęciński zamek gościł m.in. królową Bonę, która zatrzymała się tu podczas swojej podróży do Bari). Największe wrażenie w tym miejscu zrobił na nas widok królewskiego skarbca, który wciąż jest napełniany przez turystów wrzucających do niego monety.

      Wycieczka była doskonałą okazją do poznania historii oraz przyrody naszego kraju. Nie zabrakło również miejsca na klasową i międzyklasową integrację.

      Na zakończenie należy podkreślić, że koszty naszej wycieczki w znacznej części sfinansowane zostały ze środków pochodzących z programu Poznaj Polskę, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

       

      Do Radzymina wróciliśmy zmęczeni i  stęsknieni za rodzicami, którzy z niemniejszym utęsknieniem czekali na nas pod szkołą.

      Uczniowie klasy 7a i 7c

    • Z wizytą u Króla Jana III Sobieskiego
     • Z wizytą u Króla Jana III Sobieskiego

     • Dnia 11 października 2022r. uczniowie z klasy 1b oraz 3e wybrali się na wycieczkę do Wilanowa. Celem wyjazdu było poznanie historii niepowtarzalnej i przepięknej rezydencji Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.  Uczniowie brali udział w lekcji muzealnej pt. W pałacu Króla Jana III Sobieskiego, podczas której przekonali się ile czasu zajmowało królowi przepasanie się pasem kontuszowym. Przyjrzeli się królewskim komnatom i dowiedzieli się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich własnych sypialniach. Po obejrzeniu apartamentów królewskich przyszedł czas na udział w grze terenowej pt. Tajemniczy ogród. Uczniowie wyposażeni w mapy poszukiwali tajemniczych skrzyneczek, które skryte były w alejkach parku wilanowskiego. To był bardzo udany dzień, pełen wrażeń i pozytywnych emocji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki i niesamowite przygody.

      Opiekunowie: Justyna Zborowska, Bożena Rolka

    • Zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta w Warszawie
     • Zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta w Warszawie

     • We wtorek, 11 X 2022 r., uczniowie klasy 2B i 2G wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu wycieczki był spacer po najstarszej części miasta. Założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami. Podczas II wojny światowej zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej i precyzyjnej odbudowie w 1980 roku wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podczas spacery mijaliśmy dostojne stare kościoły, malownicze kamieniczki, historyczne pomniki, nastrojowe zaułki, tajemnicze uliczki, zielone skwery. 

      Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili:

      • Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta 
      • Rynek Starego Miasta, Pomnik Syrenki, Barbakan, Mury miejskie
      • Pomnik Małego Powstańca
      • Komnaty Zamku Królewskiego

      Opiekunowie: Anna Mazur i Magdalena Kanar

    • 80. rocznica likwidacji getta w Radzyminie i 80. rocznica Aktion "Reinhardt”
     • 80. rocznica likwidacji getta w Radzyminie i 80. rocznica Aktion "Reinhardt”

     • W poniedziałek 10 października br. uczniowie klasy VIII c rozwiązaniem testu zakończyli szkolne obchody 80. rocznicy likwidacji  getta w Radzyminie i 80 rocznicy Aktion "Reinhardt” (Einsazt "Reinhardt”) niemieckiej operacji wymordowania Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego w latach 1942 – 1943. Projekt edukacyjny "Tak, jakby nas wcale nie było”, w którym uczestniczyli uczniowie  przygotowany został  przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych i Muzeum Getta Warszawskiego. Głównym  jego  celem  było przybliżenie uczniom trudnego tematu zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Ważnym elementem  zajęć było obejrzenie filmu edukacyjnego, Aktion "Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza oraz wystawy "Tak, jakby nas wcale nie było” przygotowana przez Muzeum Getta Warszawskiego. Realizację zadań projektowych uczniowie rozpoczęli w poniedziałek 3 października  od wizyty na radzymińskim kirkucie (cmentarzu żydowskim), gdzie zapoznani zostali z historią radzymińskich Żydów. Minutą ciszy i położonymi na macewach kamykami uczciliśmy pamięć  naszych sąsiadów, którzy zostali zamordowani w imię nienawiści i chorych ambicji tych , którzy chcieli panować nad światem. Naszą pamięcią otoczyliśmy również naszych rodaków, którzy ratowali Żydów przed niemiecką zagładą, tak często płacąc za  to własnym życiem.  

      Więcej w artykule tygodnia regionalnego KURIER W z dnia 18.10.2022 r. >>>>>Scan.pdf

      Koło Historyczne "Wiarus”

    • Warsztaty dla nauczycieli matematyki
     • Warsztaty dla nauczycieli matematyki

     • W piątek 7 października 2022 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla nauczycieli z Gminy Radzymin "Gry i zabawy z tabliczką mnożenia”. Szkolenie dotyczyło wykorzystania Kart Grabowskiego podczas IX edycji Gminnych Mistrzostw w Tabliczce Mnożenia. Spotkanie było prowadzone przez panią Annę Ciborowską i Katarzynę Loba-Sokołowską.

      Podczas warsztatów nauczycielom zostały przybliżone zasady czterech gier wykorzystywanych podczas mistrzostw: krzyżaka, olimpijczyka, szeryfa i prymusa. Dzięki aktywnemu udziałowi we wszystkich grach uczestnicy warsztatów mieli możliwość wcielenia się w rolę uczniów i poznania szczegółowego przebiegu konkursu.

      Spotkanie nie tylko przybliżyło korzyści płynące z wykorzystania Kart Grabowskiego ale również umożliwiło wspólną wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami, co było istotne po tak długim czasie izolacji.

      Organizatorzy: Anna Ciborowska, Katarzyna Loba-Sokołowska

    • Europejski Tygodzień Świadomości Dysleksji
     • Europejski Tygodzień Świadomości Dysleksji

     • Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się w dniach 3-9 października pod hasłem Przełamujemy bariery. Uczniowie naszej Szkoły czynnie uczestniczyli w zeszłotygodniowych zajęciach, które miały na celu propagowanie wiedzyna temat specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu. Uczniowie klas I-VIII podczas owych zajęć wzięli udział w:* Ortografii na wesoło - Uczniowie rozwiązywali dyktanda graficzne oraz różnego rodzaju rebusy ortograficzne, uzupełniali teksty z lukami;* Warsztatach Sławni dyslektycy - Uczniowie poznali historie sławnych osób mających problemy z nauką;* Zabawach słowem oraz w treningu słuchowym;* Tworzeniu map myśli, co pobudziło ich kreatywność oraz umiejętność pracy zespołowej;* Ćwiczeniach grafomotorycznych - treningu sprawności manualnej u uczniów.

      Podczas ETŚD na zajęciach specjalistycznych prezentowane były metody i formy pracy z uczniem wykazującym specyficzne trudności w uczeniu się. Wszystkie prowadzone działania miały na celu wzbudzenie u uczniów większej motywacji do twórczej aktywności i odkrywania swoich mocnych stron.Działania służyły podniesieniu świadomości, że trudności natury dyslektycznej można i należy pokonywać systematyczną, wytężoną pracą w szkole i w domu.

      Opiekunowie: Agnieszka Milewska, Ewelina Olszewska, Kinga Wawryszuk

    • Z KULTURĄ MI DO TWARZY
     • Z KULTURĄ MI DO TWARZY

     • Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. Projekt jest zgodny z Podstawą Programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023 (punkt 1,2,3,4,7,9).

      Autorką i pomysłodawczynią  jest Paulina Marcysiak – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z Przedszkola Niepublicznego Piastuś w Inowrocławiu.

      Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objął m.in. Minister Edukacji i Nauki.

      W ramach realizacji projektu uczniowie wraz z nauczycielami będą wykonywać zadania z IV modułów:

      I – W KRAINIE MUZ,

      II – TU JEST MOJE MIEJSCE,

      III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ,

      IV – KULTURY ŚWIATA.

      PLAKAT >>>>> plakat.jpg

      Koordynatorem projektu w naszej szkole jest p. Weronika Lewandowska

    • 102. rocznica śmierci mjr. Stefana Waltera
     • 102. rocznica śmierci mjr. Stefana Waltera

     • We wtorek, 4 października przy obelisku mjr. Stefana Waltera w Mokrem odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, który zapłacił najwyższą cenę walcząc o Wolną Ojczyznę. Uczniowie klas: 4d i 6f, wspólnie z Dyrekcją Szkoły – Paniami: Elżbietą Jeleń i Katarzyną Marzec, wychowawcami wymienionych klas, a także z Panią Marleną Kolatorską-Pośnik, sołtys wsi Mokre, uczcili pamięć Bohatera bitwy z bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Należy dodać, że wspólnie z nami na uroczystości w Mokrem była również Pani Agata Krasuska, przedstawicielka Rodziny Walterów.

       Odświętny charakter wydarzenia podkreślały Poczty Sztandarowe reprezentowane przez uczniów naszej szkoły. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, modlitwę w intencji mjr. Stefana Waltera poprowadził ksiądz Łukasz Sikorski. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń, która podkreśliła potrzebę kultywowania tradycji związanej z najnowszą historią Polski. Słowa podziękowania dla naszej społeczności szkolnej przekazała,            w imieniu całej Rodziny Walterów, Pani Agata Krasuska.  

      Na zakończenie uroczystości złożyliśmy wiązankę kwiatów oraz zapaliliśmy znicze w miejscu upamiętniającym bohaterskiego dowódcę strzelców kaniowskich, nazywanego często „Bohaterem Mokrego”. Dla uczniów była to wspaniała, żywa lekcja historii odwołująca się do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

      Po części oficjalnej związanej z rocznicą śmierci mjr. Stefana Waltera odbył się konkurs historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej w 1920 roku pt. „Zdobywamy obóz bolszewików” oraz wspólne ognisko,  które przygotowali dla nas Państwo Krystyna, Andrzej i Radosław Budkowie. Dziękujemy Rodzicom oraz Panu Krzysztofowi Czubie, kierownikowi Biura Oświata Urzędu Miejskiego w Radzyminie za życzliwość i pomoc w  zorganizowaniu wycieczki do Mokrego.

      Więcej w artykule tygodnia regionalnego KURIER W z dnia 18.10.2022 r. >>>>> Scan3.pdf

      Opracowanie: Władysław Kolatorski

    • Akcja "Sprzątamy dla Polski"
     • Akcja "Sprzątamy dla Polski"

     • W dniu 04.10.2022 nasi wolontariusze  wzięli udział w  Ogólnopolskiej akcja sprzątania terenów zielonych organizowana przez Stowarzyszenie Dla Polski #SprzątamyDlaPolski. Kolejne edycja już w kwietniu 2023 roku.

      Opiekunowie: Aneta Żołądek, Klaudia Gostkowska, Iwona  Smoczyńska, Katarzyna Brzozowska

    • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
     • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

     • W dniu 04.10.2022 klasy 6c i 6d wraz z opiekunami miały okazję podziwiać przepiękne krajobrazy oraz atrakcje kulturowe Gór Świętokrzyskich. Wiele ciekawych informacji można było dowiedzieć się od przewodnika. Poznaliśmy powstanie Gołoborza jako symbolu Gór Świętokrzyskich, ciekawą historię zespołu klasztornego założonego przez benedyktynów, położonego na Świętym Krzyżu, w Nowej Słupi. Na koniec byliśmy świadkami wytworów natury, czyli Jaskini Raj – wapiennej jaskini krasowej położonej w Chęcinach w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj.

        Opracowanie: Aneta Żołądek

    • Światowy Dzień Zwierząt
     • Światowy Dzień Zwierząt

     • Światowy Dzień Zwierząt, to święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku, w Polsce obchodzony od 1993 roku. Kochamy zwierzęta i jak się okazuje nie tylko psy i koty. Naszym pupilem jest wąż, żółw, ślimak, papuga itp...Dzięki temu kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem. Nasi uczniowie również pokazali jak bardzo kochają swoich pupili.

      Opracowanie: Aneta Żołądek

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych