• 78. rocznica Obławy Augustowskiej
          • 78. rocznica Obławy Augustowskiej

          • „Ziemio! Nie kryj naszej krwi, iżby nasz krzyk nie ustawał…”

            /Księga Hioba/

            W środę  12 lipca 2022 roku minie 78. rocznica Obławy Augustowskiej. Dokładnie 78 lat wcześniej, 12 lipca 1945 r. oddziały NKWD - "Smiersz"  , Armii Czerwonej  i usłużnych polskich komunistów rozpoczęły pacyfikację Suwalszczyzny. W jej wyniku zatrzymano ponad 2 tys. osób, prawie 600 podejrzewanych o powiązania z antykomunistycznym  podziemiem  wywieziono i zamordowano w nieznanym do dziś miejscu. Według historyków, obława augustowska z lipca 1945 r. to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona zbrodnia komunistyczna dokonana na Polakach. Nazywana jest czasem "Małym Katyniem".

            Cześć i Chwała Bohaterom, ofiarom komunistycznej zbrodni.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • VII Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu
          • VII Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu

          • "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie..."

            /Adam Mickiewicz/

            We wtorek  11 lipca 2022 roku  będziemy obchodzić VII Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu. W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordowaniu polskich sąsiadów. W polskich akcjach odwetowych  zginęło prawie 15 tysięcy Ukraińców. Zbrodnia wołyńska  miała charakter ludobójczej czystki etnicznej, to znaczy akcji, w której założeniach są wpisane masowe mordy na ludności cywilne. Była ona jedną z najkrwawszych zbrodni na ludności cywilnej popełnionych w czasie II wojny światowej Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest on poświęcony  pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r. Święto czci pamięć nie tylko Polaków, ale i zamordowanych obywateli II RP innej narodowości, w tym Żydów, Ormian, czy Czechów. Przyjmując uchwałę o święcie Sejm wyraził wdzięczność również tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków z narażeniem własnego życia.

            Cześć i Chwała Bohaterom ofiarom zbrodni wołyńskiej.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • 80.  rocznica tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru generała Władysława Sikorskiego
          • 80. rocznica tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru generała Władysława Sikorskiego

          • "Stoimy wobec zagadnień na miarę dziejową. Musimy więc je rozwiązywać w tej samej skali. Nie z punktu widzenia własnych ambicji i chwilowych a zmiennych nastrojów dnia, ale z punktu widzenia polskiej racji stanu..."

            /fragment z przemówienia generała Władysława Sikorskiego z dnia 4 maja 1943 roku/

                          We wtorek   4 lipca 2023 roku minie 80. rocznica tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera Rządu RP na uchodźctwie  . Tragiczne  zdarzenie miało miejsce w trakcie powrotu gen. Władysława Sikorskiego z Bliskiego Wschodu, gdzie udał się pod koniec maja 1943 roku. Celem tego wyjazdu była inspekcja stacjonujących w Iraku jednostek Armii Polskiej dowodzonych przez gen. Władysława Andersa. podróż powrotna odbyła się na trasie Kair - Lyneham z międzylądowaniem w Gibraltarze. Do miejsca międzylądowania samolot LB -30 Liberator z 511 Dywizjonu RAF dotarł 3 lipca 1943 roku i już wieczorem następnego dnia  był gotów do startu. Tuż po starcie, który odbył się 4 lipca 1943 roku o godzinie 23.07, samolot runął do morza. Wśród ofiar lotu byli m.in. córka gen. Sikorskiego oraz członkowie sztabu, w tym szef Sztabu Naczelnego wodza generał . brygady Tadeusz Klimecki i szef III Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza pułkownik dyplomowany  Andrzej Marecki. Wyłowione z morza ciało gen. Władysława Sikorskiego zostało przetransportowane do Playmouth w Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego niszczyciela ORP "Orkan". Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Newark koło Notingham. Do Polski doczesne szczątki generała przewieziono po ponad pięćdziesięciu  latach, gdzie 17 września 1993 roku z honorami zostały pochowane w krypcie na Wawelu. Okoliczności wypadku wciąż budzą wśród historyków wiele kontrowersji a archiwa brytyjskie zostały utajnione na kolejne pięćdziesiąt lat.. Jako premier rządu i Naczelny Wódz, generał Władysław Sikorski potrafił mobilizować naród polski do nieustannego stawiania oporu wrogowi, zmierzającemu do jego unicestwienia. Rozumiał, jak ciężka i krwawa jest to droga, ale innej nie widział. Był przekonany, że walka ta doprowadzi w końcu Polaków do wolnej, sprawiedliwej i niepodległej Polski. Tragiczna śmierć Generała przekreśliła te plany na ponad czterdzieści lat.

            Cześć Jego Pamięci!

            Koło Historyczne ,,Wiarus"

        • 413. Rocznica Bitwa pod Kłuszynem
          • 413. Rocznica Bitwa pod Kłuszynem

          • Potrzeba w miejscu, nadzieja w męstwie,  zbawienie w zwycięstwie.
            Czyńcie swoją powinność!

             /hetman - Stefan Żółkiewski/

            We wtorek  4.07.2023 r. minie  413. rocznica zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem, gdzie wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod wodzą hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego odniosły miażdżące zwycięstwo nad kilkukrotnie liczniejszymi wojskami rosyjsko - szwedzkimi Ta błyskotliwa wiktoria otworzyła wojskom polskim drogę do stolicy państwa carów – Moskwy.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • 67. rocznica robotniczych strajków w Poznaniu
          • 67. rocznica robotniczych strajków w Poznaniu

          • „Za Prawo, Wolność i Chleb…”

            W środę  28 czerwca 2023 roku minie  67. rocznica robotniczych strajków zwanych w naszej historii „Poznańskim czerwcem”. Dokładnie 67 lat temu 28 czerwca o godzinie 6.00 rano robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Józefa Stalina podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez władze komunistyczne. W starciach z milicją i wojskiem na ulicach miasta zginęło, co najmniej 58 osób a kilkaset zostało rannych. Ranek 28 czerwca 1956 roku był początkiem buntu robotników Zakładów Cegielskiego i wielu innych fabryk przeciwko władzy ludowej. Był odpowiedzią na złą politykę społeczną, ignorowanie robotników i butę władzy, paradoksalnie nazywającej się władzą ludową. Ten ranek był „protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych”.  Ten ranek to moment, w którym cierpliwości i posłuszeństwo Poznaniaków zostało wyczerpane, a tysiące strajkujących postanowiło wykrzyczeć swoją krzywdę, na co odpowiedzią władzy ludowej była pogarda, czołgi na ulicach Poznania i serie z karabinów maszynowych.. Protesty robotników w stolicy Wielkopolski były jednymi z pierwszych w historii powojennej Polski i stanowiły impuls do dalszych działań przeciw władzy komunistycznej w latach następnych. Wydarzenia w Poznaniu mają, więc ogromne znaczenie dla późniejszych losów całego kraju, będąc wielkim moralnym zwycięstwem ciemiężonego narodu. W sześćdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń winniśmy „oddać hołd robotnikom, którzy złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny.”

            Chwała Bohaterom.

            Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • 47. rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce
          • 47. rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce

          • "Trzeba załodze tych czterdziestu paru zakładów, które strajkowały, powiedzieć, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem (…) – tym lepiej dla sprawy. (…) To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą..."

                                                                                                                                                               /Edward Gierek/

            W  niedzielę 25 czerwca 2023 roku minęła  47.  rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce. 25 czerwca 1976 r. w 112 zakładach pracy na terenie 24 województw przeszło 80 tys. osób rozpoczęło strajk i demonstracje uliczne. Bezpośrednią przyczyną protestu była zapowiedziana 24 czerwca w Sejmie PRL przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen artykułów żywnościowych (m.in.: mięso i ryby – 69%, nabiał – 64%, ryż – 150%, cukier – 90%). Największe manifestacje odbył się w Radomiu i Ursusie. W trakcie radomskich wydarzeń spalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Natomiast w Ursusie robotnicy zatamowali ruch pociągów rozkręcając szyny na magistrali kolejowej pod Warszawą. Fala strajków była porównywalna ze strajkami z grudnia 1970 r. i stycznia-lutego 1971 r., a „przerwy w pracy” nie ograniczyły się do jednego regionu kraju i groziły szybkim rozszerzeniem. Władze PRL - u, obawiając się powtórzenia scenariusza z grudnia 1970 r., jeszcze 25 VI 1976 r. zdecydowały o wstrzymaniu podwyżki. Protesty zostały brutalnie stłumione przez oddziały Milicji, ZOMO i SB.. Zatrzymanych przewożono do komend MO i aresztów, gdzie przechodzili przez tzw. ścieżki zdrowia (szpaler milicjantów bijących pałkami). Bito także przypadkowe osoby: jedną z nich był Jan Brożyna, śmiertelnie pobity przez patrol MO, o którego zabójstwo oskarżono świadków tego wydarzenia. Drugą śmiertelną ofiarą represji był ks. Roman Kotlarz, który w czasie mszy św. modlił się w intencji robotników, a którego później nachodzili i bili funkcjonariusze SB.

            Cześć i Chwała Bohaterom

            Koło Historyczne "Wiarus"

        •  Wakacje czas zacząć...
          • Wakacje czas zacząć...

          • W końcu nadeszła chwila, na którą czekali wszyscy uczniowie. W minionym tygodniu, w dniach: 22 – 23 czerwca 2023 roku nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie i tym samym, dla ponad 1100 uczniów rozpoczęły się upragnione wakacje...

            Więcej w artykule : „Wakacje czas zacząć…” w tygodniku regionalnym Kurier W nr 23 z dnia 27.06.2023 roku >>>>>> gazeta.pdf

            Zakończenie roku szkolnego klas I-III - zdjęcia: Grzegorz Jeleń

            Zakończenie roku szkolnego klas VII-VIII - zdjęcia: Paweł Cybulski

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się według następującego harmonogramu:

            dnia 22 czerwca o godz. 17.00 klasy I - III

            dnia 23 czerwca o godz 09.00 - klasy VII - VIII

            dnia 23 czerwca o godz. 11.00 klasy IV - VI

            Przydział sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcą >>> Przydzial_sal_kl.1-8.pdf

            Rozkład jazdy autobusu szkolnego >>> Dnia_23.06.2023_pdf.pdf

            Serdecznie zapraszamy :)

            Zakończenie roku szkolnego klas VII i VIII - zdjęcia Paweł Cybulski

        • 1051. rocznica Bitwy pod Cedynią
          • 1051. rocznica Bitwy pod Cedynią

          • W sobotę 24 czerwca  2023 roku minęła 1051. rocznica  zwycięskiej bitwy wojsk księcia Mieszka I  z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Bitwa o Cedynię odbyła się 24 czerwca 972 roku między wojskami księcia Polskiego Mieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck. Wyprawa była prywatnym przedsięwzięciem możnowładców niemieckich, niezgodnym z wcześniejszymi traktatami Mieszka I z Ottonem I. Bitwa stanowiła jedyny większy epizod najazdu Hodona na Pomorze Zachodnie opanowane kilka lat wcześniej przez władcę  Polan. Bitwa pod Cedynią położyła kres planom margrabiego Marchii Łużyckiej na opanowanie Pomorza Zachodniego.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Niech pamięć o Ich czynach trwa na wieki.

            Koło Historyczne "Wiarus”

        • „Zamieszanie w Krainie Bajek”
          • „Zamieszanie w Krainie Bajek”

          • W środę 21 czerwca 2023 r. nasza sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwy teatr. Stało się to za sprawą nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Zamieszanie w Krainie Bajek”. Wyśmienita gra aktorska, kolorowe i ciekawe stroje, własnoręcznie wykonane dekoracje oraz świetnie dopasowana oprawa muzyczna zapewniły widzom wspaniałą rozrywkę. Ważnym elementem dekoracji były drzewa i krzewy, które w stu procentach oddały klimat lasu i przeniosły uczniów w zaczarowany świat bajek. O udanym występie świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.

            Ogromne podziękowania należą się Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu strojów i słodkiego poczęstunku dla uczniów oraz Centrum Ogrodniczemu Witona w Radzyminie za udekorowanie naszej sceny pięknymi drzewami i krzewami. Wspólnie sprawiliśmy, że ten dzień był kolorowy i magiczny.

            Opracowanie: Justyna Zborowska

        • II Narodowy Dzień Powstań Śląskich
          • II Narodowy Dzień Powstań Śląskich

          • We wtorek  20 czerwca 2023 roku po raz drugi będziemy uroczyście obchodzić II Narodowy Dzień Powstań Śląskich.  Narodowy Dzień Powstań  Śląskich ma upamiętnić trzy powstania śląskie z lat 1919-1921, dzięki którym Górny Śląsk został przyłączony do odradzającej się Rzeczypospolitej.  Data 20 czerwca to  100 rocznica wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych. 12 maja 2022 roku Sejm  RP uchwalił ustawę dotyczącą nowego święta, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją niespełna miesiąc później - 7 czerwca bieżącego roku. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw dwa dni później - 9 czerwca, a następnego dnia (10 czerwca) oficjalnie weszła w życie.

            Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim, którzy w trzech powstaniach  walczyli o powrót do Polski.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Spotkanie edukacyjno-historyczne w Bibliotece Publicznej w Radzyminie
          • Spotkanie edukacyjno-historyczne w Bibliotece Publicznej w Radzyminie

          • W poniedziałek 19 czerwca br. uczniowie klasy VIII c i VIII d pod opieką nauczycieli uczestniczyli w spotkaniu edukacyjno- historycznym w ramach  projektu „Przekazywanie pamięci. Prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej pt. „Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny”. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin. O losach Polek więzionych w KL Ravensbrück opowiadali Hanna Nowakowska, prezes Fundacji Cultura Memoriae, oraz kapelan środowiska byłych więźniarek ks. dr Robert Ogrodnik. Z ramienia Muzeum Więzienia Pawiak – oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie spotkanie prowadził kustosz Robert Hasselbusch. Podczas spotkania opowiedziano między innymi o tajnym nauczaniu, które  stanowiło jedną z form oporu przeciwko terrorowi panującemu za obozowymi drutami. O powołaniu działającej konspiracyjnie drużyny harcerskiej „Mury”, której członkinie starały się nieść pomoc współwięźniarkom. To dzięki inteligencji, wytrwałości, ofiarności i sprycie polskich więźniarek można  było podnosić morale brutalnie przez Niemców traktowanych Polek. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali obdarowani egzemplarzami książki Wandy Kiedrzyńskiej pt. „Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny”

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Radzymiński Klub Sportowy "MAZUR"
          • Radzymiński Klub Sportowy "MAZUR"

          • W piątek 16 czerwca 2023 roku minęła 100. rocznica powstania Radzymińskiego Klubu Sportowego „Mazur”. Z okazji jubileuszu zasłużonego Klubu dla rozwoju sportu w naszym mieście  101 uczniów  klas V – VIII  uczestniczyło  w szkolnym konkursie wiedzy „RKS Mazur ma już 100 lat…” Organizatorem konkursu było Koło Historyczne „Wiarus” Cele konkursu :  pogłębianie wiedzy i kształtowanie zainteresowań historią RKS „Mazur”,   kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji  regionalnej,  rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach,  zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność zachowania pamięci o przeszłości,  promowanie rozwijania wśród uczniów aktywności sportowej,  oraz  rozwijanie wyobraźni i twórczego działania uczniów.    Uczestnicy konkursu , który odbył się w dniach 12 – 15 czerwca br. mieli za zadanie odpowiedzieć na   32 szczegółowe pytania dotyczące wydarzeń ze 100 letniej działalności Klubu.   Laureatami konkursu zostali: w kategorii klas V – VI                                                                                 

            I miejsce – Michał Roman kl. VI d,

            II miejsce - Oliwia Wyszkowska kl. V c,

            III miejsce - Antoni Weroński kl. VI e, Kinga Bieńkowska kl. VI d                                                                                                                                                                                                                                                                          w kategorii klas VII – VIII

            I miejsce – Piotr Łapiński kl. VIII c,

            II miejsce  - Mariana Zych kl. VII b.

            Serdecznie gratulujemy laureatom oraz gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom  konkursu, który rozpoczyna nasze szkolne inicjatywy związana z jubileuszem 100 - lecia RKS „Mazur”. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022 – 2023. Serdecznie dziękujemy Radzymińskiemu Klubowi Sportowemu  „Mazur” za ufundowanie nagród.

            Koordynatorzy: Weronika Lewandowska i Grzegorz Jeleń   

            Historia RKS Mazur w pigułce: >>>>>>> 100_lat_RKS_Mazur_Radzymin.pdf                                               

        • Spartakiada
          • Spartakiada

          • W dniu 14 czerwca  br. uczniowie klas trzecich brali udział  w Spartakiadzie. Celem zajęć było:

             - zachęcenie dzieci do uprawiania sportu,  

            - propagowanie aktywnego stylu życia poprzez aktywne spędzania wolnego czasu,

            - rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach porażki lub zwycięstwa,

            - wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących na zawodach sportowych,

            - umiejętność rywalizacji w zespołach,

            - poznawanie i stosowanie zasad właściwego dopingu sportowego.

            Reprezentanci klas trzecich  rywalizowali  w pięciu konkurencjach kształtujących: szybkość, zwinność, umiejętność kozłowania, rzucania a także pokonywania przeszkód.  Zawody wygrywały drużyny, które wykonały zadania szybciej, dokładniej oraz jako pierwsze zajęły wyznaczone miejsce na linii startu. Atmosfera w czasie trwania spartakiady była wspaniała. Klasy z wielkim zapałem dopingowały swoich reprezentantów. Zabawa sprawiła dzieciom wielką frajdę, wyzwoliła wiele pozytywnych emocji i radości J Wszystkie klasy po zakończonych zmaganiach otrzymały słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców.

            Koordynatorzy: Sylwia Sikorska, Mariusz Sikorski, Magdalena Ślifirczyk

        • XXIV rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II
          • XXIV rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II

          • "Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina,

            tego Cudu nad Wisłą..."

                                                   Jan Paweł II

            We wtorek 13 czerwca 2022 r. minie XXIV rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II - papieża Polska. O godzinie 18.13 dwadzieścia jeden lat temu następca świętego Piotra przybył z odległego Watykanu by oddać hołd żołnierzom polskim . którzy w pamiętnych dniach sierpnia 1920 roku  przelewali krew w obronie Ojczyzny i wiary. To na ulicach i przedpolach naszego miasta rozegrała się 18 decydująca w dziejach świata bitwa, która dała Polsce i Europie  niemal dwadzieścia  lat pokoju.  To na naszej ziemi  obrócone w perzynę zostały marzenia Bolszewików o wszechświatowej  komunistycznej rewolucji. Święty Jan Paweł  II przybył  na Cmentarz Poległych by przy bratnich mogiłach polskich bohaterów wyrazić swą "wdzięczność za to co od nich otrzymał" i zostawić nam  swoje słowo. - Prosimy o słowo - słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.
            Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić  w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

            Jan Paweł II w Radzyminie – link https://www.youtube.com/watch?v=aDMEoIegxhk

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Znamy laureatów XIX edycji  konkursu fotograficznego „Bocian biały – symbol Mazowsza”
          • Znamy laureatów XIX edycji konkursu fotograficznego „Bocian biały – symbol Mazowsza”

          • Organizatorem konkursu adresowanego do uczniów klas IV – VIII było Koło Historyczne „Wiarus”. Cele Konkursu to: rozwijanie zdolności fotograficznych, wyobraźni, spostrzegawczości  oraz inwencji twórczej uczniów, zwrócenie uwagi uczestników konkursu na  miejsce bociana w polskiej kulturze, krajobrazie oraz     potrzebę ochrony tego gatunku,  rozwijanie pasji poznawania przyrody, jej różnorodności, bogactwa i piękna \, rozbudzanie zainteresowań problematyką ochrony przyrody oraz kształtowanie kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci. W konkursie  uczestniczyło  31 uczniów klas IV – VII, którzy zgłosili 101 samodzielnie wykonanych  zdjęć konkursowych. Po burzliwych obradach Komisji Konkursowej  laureatami zostali:

            I miejsce – Antoni Stańczak, kl. 5e

            II miejsce – Mikołaj Nacios, kl. 8c

            III miejsce (ex aequo) – Karolina Goryszewska, kl. 6f; Natasza Markuszewska, kl. 4g.

            Serdecznie gratulujemy laureatom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom kolejnej edycji naszego szkolnego konkursu. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

            Koordynatorzy: Weronika Lewandowska i Grzegorz Jeleń 

        • Znamy laureatów IX edycji konkursu fotograficznego "Konie, dumne konie..."
          • Znamy laureatów IX edycji konkursu fotograficznego "Konie, dumne konie..."

          • Organizatorem konkursu adresowanego do uczniów klas IV – VIII było Koło Historyczne „Wiarus”. Główne  cele Konkursu to:  rozwijanie zdolności fotograficznych, wyobraźni, spostrzegawczości  oraz inwencji twórczej uczniów;  zwrócenie uwagi uczestników konkursu na  miejsce konia w polskiej kulturze, krajobrazie oraz  potrzebę jego  ochrony,  rozwijanie pasji poznawania przyrody, jej różnorodności, bogactwa i piękna,  rozbudzanie zainteresowań problematyką ochrony przyrody oraz  kształtowanie kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci.  W konkursie udział wzięło 35 uczniów klas IV –VIII, którzy zgłosili 130 samodzielnie wykonanych zdjęć. Po burzliwych obradach Komisji Konkursowej  laureatami zostali:

            I miejsce (ex aequo) – Sebastian Cichowski, kl. 4c; Krystian Kulikowski, kl. 4g

            II miejsce – Michalina Borowska kl. 7a,

            III miejsce – Zuzanna Wielgus, kl. 4g.

            Serdecznie gratulujemy laureatom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom kolejnej edycji naszego szkolnego konkursu. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

            Koordynatorzy: Weronika Lewandowska i Grzegorz Jeleń            

        • Wycieczka w Tarnowskie Góry
          • Wycieczka w Tarnowskie Góry

          • W związku ze zbliżającymi się wakacjami klasa 6a i 6f wraz z wychowawcą Iwoną Banaszkiewicz wybrały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Atrakcji nie było końca. Już w pierwszym etapie Uczniowie mieli przyjemność zwiedzić muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra wraz z przewodnikiem. Po poznaniu historii i dziejów owego muzeum, uczestnicy wycieczki zostali przeszkoleni jak zachować szczególną ostrożność podczas zwiedzania podziemia - Kopalni Srebra. Uczniowie wraz z opiekunami wycieczki p. Agnieszką Milewską, p. Eweliną Olszewską oraz wychowawcą obydwu klas p. Iwoną Banaszkiewicz założyli kaski i wybrali się w piękną i intrygującą podróż po podziemnych korytarzach położonych 40 m pod ziemią. Uczniowie poznali wyjątkową w skali świata Kopalnię Srebra, a także odkryli kim byli Tarnowscy gwarkowie. Wycieczkowicze poczuli klimat dawnej górniczej pracy oraz mieli okazję przepłynąć się łodziami po podziemnej rzece. Na wycieczce nie zabrakło również zwiedzania pięknego i zabytkowego miasta wraz z przewodnikiem.Wszyscy wrócili bezpieczni i szczęśliwi.

            Opiekunowie: Iwona Banaszkiewicz, Agnieszka Milewska, Ewelina Olszewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych