• Szkolny konkurs wiedzy „Moja parafia ma 550 lat…”
     • Szkolny konkurs wiedzy „Moja parafia ma 550 lat…”

     • Wiadomość z ostatniej chwili: Serdecznie zapraszamy uczniów klas V – VIII do udziału w szkolnym konkursie wiedzy „Moja parafia ma 550 lat…”

      Konkurs odbędzie się w kategorii klas V – VI i klas VII – VIII w dniach 23 – 25 stycznia 2023 r.

      Zapisy i materiały konkursowe – p. Agnieszka Sieradzka i p. Grzegorz Jeleń.

      Organizatorzy : ks. Łukasz Sikorski, Szkolne Koło Caritas im. św. Faustyny i Koło Historyczne ,,Wiarus”

      Materiały dydaktyczne >>>>  Parafia_Radzymin_-materialy.pdf

    • 111. rocznica urodzin patrona szkoły
     • 111. rocznica urodzin patrona szkoły

     • We wtorek 3 stycznia 2022 roku minie 111. rocznica urodzin patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, bohatera wojny obronnej Polski  w 1939 roku  i słynnej choć przez historię niedocenionej Bitwy o Anglię (1940 r.), "jednego z tak nielicznych, którym tak liczni zawdzięczają tak wiele" jak stwierdził Winston Churchill. W dotychczasowych dziejach naszej szkoły możemy znaleźć  wiele ważnych wydarzeń, które składają się na jej historię. Jedno z nich jest wydarzeniem szczególnym i miało miejsce 3 maja 1991 roku, gdy szkoła otrzymała imię podpułkownika pilota Mariana Pisarka, jednego z najwybitniejszych pilotów II wojny światowe, syna Radzymińskiej  Ziemi.

      Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      ppłk pil. Marian Pisarek >>>> Kalendarium_-_pplk._pil._Marian_Pisarek.pdf

    • II Narodowy  Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
     • II Narodowy  Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

     •                                                       „Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna zjednoczona

      z naszym polskim Wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy...”   /Ignacy Jan Paderewski/

      We wtorek  27 grudnia 2022 roku minęła 104. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego zbrojnego wystąpienia ludności polskiej przeciwko niemieckiemu zaborcy, zmierzającego do oderwania Wielkopolski od Prus i zjednoczeniu wraz z Pomorzem z odradzającym się po 123 latach niewoli państwem polskim. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań (Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku i Powstanie Sejneńskie z roku 1919) w dziejach naszego narodu. Impulsem do wybuchu powstania było przybycie do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego owacyjnie witanego przez tłumy rodaków.27 grudnia 1918 roku niemieccy żołnierze po wojskowej paradzie na świętym Marcinie wszczęli zamieszki napadając na polskie instytucje, mieszkania i domy. Zrywali polskie i koalicyjne flagi( angielskie, francuskie, amerykańskie) depcząc je. Padły pierwsze strzały, byli ranni. Walkę z niemieckimi żołnierzami podjęły oddziały dowodzone przez Polską Organizację Wojskową. Polacy zaatakowali gmach prezydium policji. W tym ataku ginie Franciszek Ratajczak pierwszy poległy powstaniec, Walki z zaborcą wybuchają również na prowincji. 28 grudnia Stanisław Tkaczak tymczasowy dowódca powstania zostaje awansowany na stopień majora. Walki powstańcze rozlewają się na całą Wielkopolskę.  W święto Trzech Króli, 6 stycznia 1919 roku cały Poznań jest już w rękach powstańców. Toczą się również zażarte walki na Pomorzu. 16 stycznia 1919 roku dowództwo nad powstaniem obejmuje generał Józef Dowbór – Muśnicki, który energicznie przystępuje do przekształcenia sił powstańczych w regularną armię.!6 lutego w Trewirze państwa Ententy przedłużają traktat pokojowy z Niemcami rozciągając jego obszar na front wielkopolski. Armia powstańcza uznana zostaje za wojska sprzymierzone z państwami Ententy. I choć walki i potyczki z Niemcami będą trwa do  wiosny 1920 roku powstanie kończy się całkowitym zwycięstwem naszych rodaków. Dzięki zwycięstwu Wielkopolanie odzyskali utraconą po II rozbiorze Polski wolność, a ziemię będące kolebką naszej państwowości powróciły do Macierzy. Wielkopolanie wnieśli do odradzającej się II Rzeczypospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie dowodzoną i dobrze uzbrojoną ponad 120 tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w walkach o ostateczny kształt naszych granic. Wielkopolskie pułki uczestniczyły również w zażartych walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku pod Radzyminem okrywając się nieśmiertelną chwałą. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy  ,, w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego  i przyłączyli do odrodzonej Rzeczypospolitej…” Dzień 27 grudnia ustanowiono nowym świętem państwowym "Narodowym  Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego."

      Cześć i Chwała  Bohaterom.  Będziemy pamiętać o Ich czynach

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Relacja z warsztatów bożonarodzeniowych zorganizowanych w świetlicy szkolnej
     • Relacja z warsztatów bożonarodzeniowych zorganizowanych w świetlicy szkolnej

     • Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nauczyciele świetlicy poprowadzili warsztaty podczas, których uczniowie wykonali ozdoby choinkowe.
      Twórcza i artystyczna praca odbyła się we wtorek 13.12.2022 r. oraz w piątek 16.12.2022 r. W trakcie warsztatów każdy z uczestników mógł wykonać trzy ozdoby choinkowe:

      - bombkę z nakrętki po słoiku oklejonej papierową serwetką

      - renifera z drewnianych spinaczy

      - krasnala z szyszki w wełnianej czapce

      Wspólnie spędzony czas był okazją do rozmów i słuchania świątecznych piosenek. Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętności manualne, ćwiczyli cierpliwość oraz wzmacniali wiarę w swoje możliwości. Warsztaty były świetną okazją do miłego spędzenia czasu wolnego w świetlicy szkolnej.

      Nauczyciele  prowadzący warsztaty: Pakieła Barbara, Sobótko Anita, Kostrzębska Anna

    • Frohe Weihnachten/ Joyeux Noël 
     • Frohe Weihnachten/ Joyeux Noël 

     • Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzą wszyscy uczniowie klas VII, którzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą obcojęzyczną kartkę bożonarodzeniową. 

      Poniżej prezentujemy wybrane prace, a ostatecznie wynik konkursy podamy w styczniu. 

      Z pozdrowieniami świątecznymi 

      J.Czestkowska i D. Chacińska 

    • Oto ekologia w czystej postaci
     • Oto ekologia w czystej postaci

     • Uczniowie z klasy 8a wzięli sprawy świąteczne w swoje ręce i stworzyli drzewko czyli niekwestionowany symbol nadchodzących świąt. Wystarczy mieć pod ręką kilka zbędnych (pozornie) przedmiotów i gotowe. 

      Czy choinka w ogóle może być ekologiczna? Przekonaj się, obejrzyj filmik 

      Obsada:

      operatorzy i montażyści : Łukasz Augustyniak i Szymon Dąbkowski

      lektorzy : Tomasz Ślaziński i Franciszek Drejewicz

      produkcja ozdób : Arina Fedorenko i Maksym Kostenko

      w rolach głównych: Adrian Lasecki i Dariusz Skłucki

      reżyseria : Agata Drzewek

      Opracowanie: Agata Drzewek

    • Akcja charytatywna "Wirtualna choinka"
     • Akcja charytatywna "Wirtualna choinka"

     • W tym roku nasza szkoła ponownie wzięła udział w akcji "Wirtualna Choinka’’. Polegała ona na zrobieniu prezentu dla wybranego dziecka, które bez naszej pomocy nie otrzymałoby prezentu na święta. Marzenia były różne, pidżamka, kocyk, kurtka , ulubione klocki lego czy bajki.

      Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział  w akcji, w szczególności klasom 1c, 1d, 3a oraz 4c.

      Wierzymy, że dobro powraca ze zdwojoną siłą.

      Szkolne Koło Caritas

    • Konkurs na najładniej ozdobiony piernik świąteczny
     • Konkurs na najładniej ozdobiony piernik świąteczny

     • Grudzień to okres przedświąteczny, który nieodłącznie wiąże się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. W związku z tym nasze Specjalistki zorganizowały konkurs na najładniej ozdobiony piernik świąteczny. Uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy naszej szkoły mogli dokładnie przyjrzeć się piernikom, a także oddać głos na swojego faworyta.W kategorii klas I-III wygrała Hanna Wójcik.W kategorii klas IV-VIII wygrała Magdalena Jakubaszek.Pieczenie i ozdabianie pierniczków sprawiło naszym uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło jedną z wielu tradycji Świąt Bożego Narodzenia.Wystawa pięknie ozdobionych pierników będzie trwać aż do przerwy świątecznej.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

      Opiekunowie Konkursu: p. Agnieszka Milewska i p. Kinga Wawryszuk

    • 52 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni
     • 52 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni

     • "Czarny czwartek" 17 grudnia 1970 roku. Minęło 52  lat od masakry robotników w Gdyni

      W sobotę 17 grudnia 2022 roku minie 52 lata od krwawej masakry robotników w Gdyni17 grudnia 1970 roku wojsko i Milicja Obywatelska  otworzyły ogień do robotników idących do pracy na pierwsza zmianę  Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia 1970 roku. Robotnicy wyszli na ulice Gdańska, Gdyni, Szczecina i innych miast sprzeciwiając się drastycznym podwyżkom cen żywności wprowadzonym przez komunistyczne władze. Strajkujący robotnicy domagali się też zmiany władz i wolności słowa. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych. Doprowadziła  również do skompromitowania rządzącego PRL-em od czternastu lat Władysława Gomułki, który w jej wyniku stracił władzę.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Pacyfikacja Kopalnii "Wujek"
     • Pacyfikacja Kopalnii "Wujek"

     • Płoną znicze ku zabitych chwale,
      Ale zgasła nadzieja na potem,
      Gdzie twe czyste ręce generale,
      Zawracają pancry z powrotem”.

      Maciej Bieniasz, grudzień 1981 r.

      W piątek 16 grudnia br. minie 41. rocznica pacyfikacji przez oddziały Milicji Obywatelskiej  strajku w katowickiej kopalni „Wujek” W grudniu 1981 r. od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników protestujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat... Dla Józefa Czekalskiego, Krzysztofa Gizy, Ryszarda Gzika, Bogusława Kopczaka, Zenona Zająca, Zbigniewa Wilka, Andrzeja Pełki, Jana Stawisińskiego i Joachima Gnidy była to ostatnia szychta w życiu. Ponad 20 górników zostało rannych od kul. Nie jest znana liczba tych, którzy zostali lżej ranni, m.in. zatruci gazem łzawiącym. Była to największa i nie w pełni osądzonych zbrodni stanu wojennego zbrodnia.

      Cześć i Chwała Bohaterom i wieczna Pamięć Ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń!

      Koło Historyczne "Wiarus”

      ,,Idą pancry na Wujek „- Piosenki internowanych w Stanie Wojennym - nagranie z obozu Strzebielinek

      Film >>>>>> https://www.youtube.com/watch?v=5TC2xfPwBz4

    • Uczniowie klasy 2B uczestniczyli w zajęciach rysowania długopisami Pen 3D w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”
     • Uczniowie klasy 2B uczestniczyli w zajęciach rysowania długopisami Pen 3D w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

     • 15 grudnia br. uczniowie klasy 2B brali udział w zajęciach rysowania długopisami PEN 3D w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

      Zajęcia rysowania długopisami 3D to połączenie technologii 3D z nieograniczoną wyobraźnią dziecka, które zmienia się w twórczego kreatora. Zadaniem dzieci było własnoręczne tworzenie ozdób choinkowych za pomocą specjalnych długopisów 3D. Takie zajęcia pobudzają kreatywność, wyobraźnię oraz uczą dokładności, staranności i cierpliwości. Uczniowie korzystali z gotowych szablonów przedstawiających ozdoby choinkowe: gwiazda, anioł, choinka, bombka.

      Zajęcia z użyciem długopisów 3D były ciekawą alternatywą w doskonaleniu wielu umiejętności. Własnoręczne tworzenie świątecznych ozdób w nowej technologii 3D dało dzieciom chwile wytchnienia od codziennych zajęć, natomiast pozytywna energia i emocje wprowadziły dzieciw dobry nastrój.

      Opracowała: Anna Mazur

    • Lidl – SZKOŁY pełne TALENTÓW
     • Lidl – SZKOŁY pełne TALENTÓW

     • Nasza szkoła wzięła  udział w ogólnokrajowej akcji „Szkoły pełne talentów” grupy przedsiębiorstw sieci LIDL. Dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodziców oraz pracowników szkoły udało się nam zebrać aż 8 639 Talenciaków.

      Za zebrane punkty zamówiliśmy dla szkoły :

      • 2 głośniki multimedialne
      • magnetyczna pięciolinia
      • zestaw nut samoprzylepnych
      • torbę z instrumentami muzycznymi
      • zestaw zegarów do nauki odczytywania godzin ( 25 szt.)
      • zestaw szachów (10 sztuk)
      • 1 hałasomierz
      • pakiet gier planszowych dla nieco starszych (5 szt.)
      • zestaw gwizdków i stoperów (po 5 szt.)
      • zestaw krosien do tkania (10 szt.).

      Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom za pomoc w naszej zbiórce tak dużej liczby Talenciaków.

      Opiekunowie akcji: Biblioteka

    • 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
     • 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

     • Drodzy uczniowie, rodzice, mieszkańcy Radzymina

      We wtorek, 13 grudnia 2022 roku przypada 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, który na długie lata pozbawił nas marzeń o wolnej, sprawiedliwej i suwerennej Polsce. W tę mroźną, grudniową noc aresztowano i wtrącono do więzień tysiące naszych rodaków, a na ulice miast i wsi wyjechały czołgi. Brutalną przemocą ówcześni przywódcy partyjni za wszelką cenę, nawet ludzkiego życia starali się utrzymać władzę. Żyjąc w wolnej Ojczyźnie, patrząc z nadzieją w przyszłość nie możemy zapominać o Tych, którzy walczyli o najświętszą dla nas wartość, jaką jest wolność. Zachęcamy Was do udziału w organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, VIII edycji kampanii akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego – Zapal Światło Wolności”. Niech zapalona o godzinie 19.30 w niedzielę 13 grudnia symboliczna świeca, umieszczona w oknie domu, będzie hołdem złożonym wszystkim Ofiarom stanu wojennego. Tym poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym a także zwykle zapomnianym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej, osieroconym, zwolnionym z pracy lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych.(Świecę można też zapalić wirtualnie na stronie: https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/).
      Kampanię akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego – Zapal Światło Wolności” honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W 40. rocznicę tamtych tak odległych dla młodego pokolenia Polaków wydarzeń, uczcijmy pamięć Ofiar stanu wojennego Światłem Wolności. Nie byłoby wolnej i suwerennej Polski bez Ich walki i poświęcenia.

                                                         Koło Historyczne „Wiarus”

      Ulotka – otwórz, przeczytaj, wydrukuj, przekaż dalej >>>> ulotka_13_GRUDNIA.pdf

      Wystawa IPN >>>>>>  wystawa-stan-wojenny.pdf

    • „Wyspy Leonarda”– wycieczka klas 2e i 2f
     • „Wyspy Leonarda”– wycieczka klas 2e i 2f

     • 13 grudnia br. uczniowie klas 2e i 2f wyruszyli  na wycieczkę do Kobyłki. Miejscem docelowym naszej podróży była Sala Zabaw – Wyspy Leonarda.

      Uczniowie w części warsztatowej  wykonali „skarpetkowe” bałwanki, a potem świetnie się bawili,  korzystając z różnych atrakcji jakie oferuje bawialnia.  „Nurkowali”  w basenie z kuleczkami, zjeżdżali po kolorowych zjeżdżalniach, wspinali się na różne  konstrukcje, budowali z mega dużych klocków konstrukcyjnych.

      W atmosferę świąt wprowadziła nas piękna dekoracja Sali Zabaw, na tle której uczniowie chętnie pozowali do zdjęć.

      Zmęczone, ale szczęśliwe dzieci  wróciły do szkoły z mnóstwem wrażeń.

      Opracowanie: Katarzyna Rabajczyk

    • Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego
     • Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

     • Dnia 12 grudnia br. uczniowie klas VII b i VII d wraz z wychowawczyniami udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie rozpoczęło się z małym opóźnieniem z uwagi na utrudniony przez śnieżycę dojazd do stolicy. Każda z grup klasowych pod dowództwem swojego przewodnika udała się śladami historii rozpoczynając od godziny „W”. Multimedialna ekspozycja oddająca atmosferę powstańczej Warszawy, pokazała uczniom nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej, ale także powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy można była posłuchać opowieści powstańców i zobaczyć powstańcze pamiątki. Zrozumieć jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Zobaczyć wierną replikę Liberatora B-24J z którego  dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy.
      Stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku, pokryty datami kolejnych dni powstania i śladami po pociskach, dał odczuć brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

      Opracowanie: Iwona Kalicka

    • „Zaczarowana zagroda”- zajęcia w klasie 2e
     • „Zaczarowana zagroda”- zajęcia w klasie 2e

     • Praca z tekstem wcale nie musi być nudna, jeśli połączy się ją z aktywnością twórczą, o czym przekonali się uczniowie klasy 2e. Podczas omawiania ponadczasowej lektury autorstwa  A. i Cz. Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda", poznali nie tylko opowieść o pingwinach Adeli, ich życiu na Antarktydzie, ale także stworzyli piękne prace plastyczno - techniczne. W czasie zajęć dzieci wykazały się umiejętnością współpracy, pomagały sobie, dzieliły się materiałami, a przy tym dobrze się bawiły.

      Postacie pingwinków Elegancików w wykonaniu dzieci  można podziwiać na załączonych zdjęciach.


      Opracowanie: Katarzyna Rabajczyk

    • Wycieczka do Wysp Leonarda
     • Wycieczka do Wysp Leonarda

     • W środę 7 grudnia w ramach prezentu mikołajkowego klasy 1b, 1f oraz 3e wyruszyły na wycieczkę do Wysp Leonarda. Uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania i dekorowania szopek bożonarodzeniowych oraz skorzystali z licznych atrakcji na sali zabaw m.in.  basenu z kulkami, tuneli, zjeżdżalni. Wyjazd przebiegł w radosnej i zgodnej atmosferze. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

      Opracowanie: Justyna Zborowska

    • Mikołajki w naszej szkole
     • Mikołajki w naszej szkole

     • „Kiedy przyjdzie sroga zima, śnieżek świat zasypie
      Wtedy przyjdzie gość wesoły, prezenty przyniesie…”

      Jak co roku 6 grudnia był radosnym i wyczekiwanym dniem w naszej szkole. Na cześć Świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał ubogim i potrzebującym, każdy kto mógł założył na głowę mikołajkową czapkę. W taki sposób nasza społeczność świętowała nadejście wyczekiwanego gościa.  Święty Mikołaj wraz ze swymi śnieżynkami, zawitał w szkolne progi, zajrzał do każdej sali i wręczył wszystkim dzieciom podarunki. Organizatorem tego dnia byli uczniowie zaangażowani w prace Samorządu Uczniowskiego oraz wolontariatu, którzy pod kierunkiem  opiekuna p. Zbigniewa Więcha i dzięki Radzie Rodziców (głównym sponsorom mikołajkowych prezentów) zatroszczyli się, aby wszyscy byli uśmiechnięci i mieli dobry humor.
      Klasy: 3a, 3c, 3e pod kierunkiem swych wychowawczyń p. Agaty Szczepanik, p. Anety Jusińskiej i p. Bożeny Rolki zaprosiły uczniów z klas młodszych na przedstawienie pt. „Spotkanie z Mikołajem”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały występy swych koleżanek i kolegów. Radość była ogromna, gdy Mikołaj wyjął z worka słodkie niespodzianki i obdarował nimi wszystkich zgromadzonych.
      Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami ubierali choinki, wykonywali tematyczne prace plastyczne, pisali listy, dekorowali pierniki, śpiewali mikołajkowe piosenki. Wybrane klasy wybrały się na wycieczkę. To był bardzo miły dzień, a panująca w szkole atmosfera przybliżyła wszystkim magię zbliżających się świąt…

      Organizatorzy

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych