• Mistrzostwa Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych
          • Mistrzostwa Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych

          • W dniu 27.09.2023r. uczniowie naszej Szkoły, którzy wywalczyli awans w zawodach rejonowych uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu.

            Szkołę reprezentowali:

            1. Jusiński Piotr

            2. Ovie Salomon

            3. Marcinkiewicz Emil

            4. Ruczkowski Bartek

            5. Wąsik Jakub

            6. Jędrysiak Aleksander

            7. Roman Michał

            8. Komzelska Agata

            9. Wasylczuk Zuzanna

            10. Marcinkiewicz Oliwia.

            Awans do zawodów międzypowiatowych wywalczyli: Ruczkowski Bartek oraz Jędrysiak Aleksander.

            Opiekun: Mariusz Sikorski

        • 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
          • 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

          •  W środę 27 września br. minęła 84. rocznica utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Dokładnie 84 lata temu  w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 13 listopada 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. W ramach pionu cywilnego podziemnego państwa zajmowano się m.in. stanowieniem i egzekucją prawa oraz edukacją obywateli.  Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie. Polskie Państwo Podziemne było wspólnym dziełem setek tysięcy ryzykujących życiem Polaków.  

            Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

            Koło Historyczne "Wiarus”

        • Wycieczka klasy 8a i 8c do Płocka
          • Wycieczka klasy 8a i 8c do Płocka

          • 27 września br. klasy 8a i 8c w wychowawcami: p. Weroniką Lewandowską i p. Anną Ciborowską oraz p. Agnieszką Dudek wybrały się na jednodniową wycieczkę do malowniczo położonego nad Wisłą Płocka. Płock to jedno z najstarszych miast Polski. Prawa miejskie uzyskał w roku 1237. W czasach rządów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego (pochowanych w płockiej katedrze), Płock był centrum władzy w Polsce. Uznawano go nie tylko za stolicę Mazowsza, ale w latach 1079-1138 pełnił  rolę stolicy ówczesnej Polski. Miasto dynamicznie rozwijało się do XVII wieku – zostało rozbudowane i ufortyfikowane przez Kazimierza Wielkiego, a później zwiększało swoje znaczenie dzięki rozwojowi rzemiosła, sukiennictwa i gorzelnictwa.

            Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy na  Wzgórzu Tumskim. Jest  to wysoka na ponad 50 metrów nadwiślańska skarpa, która dodaje Płocku wyjątkowego uroku. Widać stąd rozległą Wisłę tworzącą w tym miejscu Jezioro Włocławskie, most na Wiśle i lasy leżącego niedaleko Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

            Potem zwiedzaliśmy Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która została wzniesiona w XII wieku. To najcenniejszy zabytek Płocka i jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana, a jej renesansowe wcielenie dało jej wtedy tytuł największej budowli renesansowej na północ od Alp. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag ze szczątkami władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Pasowanie Krzywoustego na rycerza odbyło się właśnie w Płocku i tu też pozostały szczątki króla Polski. Krypta poniżej to miejsce pochówku 15 książąt mazowieckich. Warta uwagi jest odlana z brązu kopia Drzwi Płockich, których oryginał powstał w 1154 w. w odlewni w Magdeburgu.

            Tuż obok Bazyliki Katedralnej znajduje się Muzeum Diecezjalne, w którym zobaczyliśmy minkielich mszalny z 1240 r. ufundowany przez Konrada Mazowieckiego oraz pochodzącą z XII wieku Biblię Płocką ze skórzaną oprawą z 1457 r.

            Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Mazowieckie – oddział secesji i “X wieków Płocka”. Na czterech piętrach zobaczyliśmy secesyjne aranżacje wnętrz, setki eksponatów ze szkła, ceramiki i metali, różnorodną biżuterię.

            Podziwialiśmy również architekturę Starego  Rynku. To otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku dawny plac targowy, który powstał za czasów księcia Bolesława II Mazowieckiego. Liczne pożary miasta w XVI i XVII wieku oraz dotykające Płock wojny wielokrotnie niszczyły zabudowę Starego Rynku. Dzisiaj na Rynku możemy oglądać budynki pochodzące z różnym epok, zaczynając od XVII wieku.

            Miasto zauroczyło nas swoją architekturą i charakterem. Polecamy wszystkim odwiedzenie tego miasta.

            Opiekunowie: Anna Ciborowska, Weronika Lewandowska, Agnieszka Dudek

        • Wycieczka do Twierdzy Modlin
          • Wycieczka do Twierdzy Modlin

          • W dniu 26 września br. uczniowie klasy 1b i 3a  wzięli udział w wycieczce historyczno - przygodowej do Twierdzy Modlin. Gdy dojechaliśmy, na miejscu czekał już na nas przewodnik, który opowiedział nam wstępnie o historii fortecy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemia- „Prochownia 197„ multimedialnej wystawy poświęconej obronie Modlina. Uczniowie podziwiali mundury, odznaczenia i broń. Sprawdzali swoje umiejętności w obsłudze Ciężkiego Karabinu Maszynowego. Podczas wycieczki mieliśmy też okazję poznać historię o Baśce Murmańskiej, niedźwiedzicy przygarniętej z północnej Rosji. Uczniowie układali duże puzzle, budowali wieżę ze styropianowych cegieł. Zajrzeli do koszar, żeby rozwiązywać zagadki i krzyżówkę. Następnie wspięli się na Wieżę Czerwoną i podziwiali okoliczny krajobraz. Eksplorowali dawne pomieszczenia Korpusu Kadetów. Wykonali  własnoręcznie odznaki kadetów. Z zachwytem podziwiali historyczną -Wystawę klocków COBI,  która w sposób nowoczesny i ciekawy przybliża historię bohaterskiej obrony Twierdzy Modlin.

            Opracowanie: Marzena Marchel

        • Mistrzostwach Gminy Radzymin w piłce nożnej
          • Mistrzostwach Gminy Radzymin w piłce nożnej

          •  W dniu 22.09.2023 reprezentacja naszej Szkoły  w składzie: Szymon Makowski, Jakub Kuc, Bartek Wielocha, Adrian Cubrzyński, Jakub Odzeniak, Aleksander Jędrysiak, Szymon Mystkowski, Michał Roman, Arsen Vasylewicz, Filip Lesik, Mateusz Kostrzębski, Bartek Ruczkowski, Dawid Pyrzanowski zajęła II miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w piłce nożnej chłopców -  kategoria młodzież.

            Opiekun: Mariusz Sikorski

        • Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej
          • Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          • 21 września br. na Stadionie lekkoatletycznym w Markach odbyły się zawody rejonu Marki-Radzymin-Dąbrowka w indywidualnych biegach przełajowych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

            W zawodach wzięło udział prawie 300 zawodników z 11 szkół podstawowych:

            • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Markach
            • Szkoła Podstawowa nr 2 w Markach
            • Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach
            • Szkoła Podstawowa nr 4 w Markach
            • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk. Pilota Mariana Pisarka w Radzyminie
            • Szkoła Podstawowa nr 2 Radzymin
            • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciemnem
            • Publiczna Szkoła Podstawowa Wszebory
            • Szkoła Podstawowa w Słupnie nr 1
            • Szkoła Podstawowa w Słupnie nr 2
            • Szkoła Podstawowa w Nadmie

            Naszą szkołę reprezentowało 32 najlepszych biegaczy wyłonionych w drodze eliminacji .

            Do finałów powiatu awansowało 15 uczniów.

            Miejsca medalowe:

            I miejsce  Kamzelska Agata  klasa IV

            I miejsce – Marcinkiewicz Emil   klasa V

            I miejsce – Ruczkowski Bartosz klasa VI

            III miejsce – Jędrysiak Aleksander  klasa VII

            Kwalifikację wywalczyli również:

            Klasa IV

            Jusiński Piotr, Ovie Salomon

            Klasa VI

            Wyszkowska Oliwia , Wąsik Jakub, Lesik Filip,

            Klasa VII

            Roman Michał

            Klasa VIII

            Kostrzębski Mateusz, Wielocha Jakub, Mianowski Bartosz, Rosińska Oliwia, Wasylczuk Zuzanna, Marcinkiewicz Oliwia.

            Opracowanie: Arkadiusz Kostrzębski

             

        • Wycieczka klas 3e i 3f do Kicin
          • Wycieczka klas 3e i 3f do Kicin

          • 21 września br. w piękną, słoneczną pogodę uczniowie klas trzecich odwiedzili Gospodarstwo Edukacyjne "Cuda i Wianki" w Kicinach.

            Na miejscu przywitały wycieczkowiczów dwa niezwykle przyjazne psy - Viva i Urwis.

            W gospodarstwie cała grupa została podzielona na mniejsze  zespoły, które kolejno brały udział w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Uczniowie świetnie bawili się podczas leśnej gry terenowej, następnie wykonali własnoręcznie zapachowe mydełka.

            Na zajęciach kulinarnych dzieci lepiły kluski śląskie, które potem z apetytem spałaszowały. Najwięcej jednak wrażeń dostarczyły dzieciom zwierzęta: psy, konie, kozy, króliki, alpaki, koty i osiołek. Dodatkową atrakcją  było karaoke i wspólne tańce przy muzyce.

            Pobyt w „Cudach i Wiankach” zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

            Wycieczka bardzo podobała się dzieciom, które stwierdziły, że była to najlepsza wycieczka na jakiej dotąd były.

            Opracowanie: Katarzyna Rabajczyk

        • DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE na lekcji przyrody
          • DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE na lekcji przyrody

          • Czy można zrobić wulkan w domu? Jak stworzyć sztuczny śnieg? – na te i inne pytania mogliśmy odpowiedzieć w trakcie ostatnich lekcji przyrody w klasach czwartych z nauczycielem tego przedmiotu Marią Klimkiewicz. W ubiegłym tygodniu w ramach zajęć z przyrody uczniowie klas czwartych wspólnie z nauczycielem przeprowadzili kilka ciekawych doświadczeń, które dzieci pod opieką osób dorosłych mogą sami wykonać w domu. Wystarczy tylko kilka podstawowych produktów, jakie znajdziemy w kuchni lub łazience: soda oczyszczona, ocet, barwnik spożywczy, woda, mąka ziemniaczana, cukierki Skittles, olej spożywczy, pianka do golenia oraz trochę przedmiotów kuchennych takich jak: miska, łyżka cedzak, oraz talerz  a możemy sami się przekonać jak wybucha wulkan i jak powstaje tęcza lub śnieg. Doświadczenia jakie mogliśmy wykonać w trakcie lekcji przyrody to:

            1. Kolorowe wulkany.
            2. Lawa w kubku.
            3. Ciecz nienewtonowska.
            4. Sztuczny śnieg.
            5. Tęcza.

            Wykonując doświadczenia uczniowie mogli się wiele nauczyć a przy tym również świetnie się bawić. Bardzo dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie bo mogłam zawsze liczyć na ich pomoc.

            Opracowanie: Maria Klimkiewicz

        • Narodowe Czytanie 2023
          • Narodowe Czytanie 2023

          • Jak co roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji – Narodowe Czytanie, która ma na celu propagowanie czytelnictwa. W tym roku lekturą promowaną jest "Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

            Akcja odbyła się 08.09.2023 roku, odbiorcami byli uczniowie klas 4-8. Niektóre klasy poznały uiszczoną w tekście legendę Jana i Cecylii na łonie natury, co skuteczniej wpłynęło na odbiór malarskiej konstrukcji świata przedstawionego w utworze Orzeszkowej.

             Opracowały: nauczycielki języka polskiego

        • Odsłonięcie tablicy informacyjnej upamiętniającej postać i czyny Dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej – porucznika pilota Wojciech Januszewicza
          • Odsłonięcie tablicy informacyjnej upamiętniającej postać i czyny Dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej – porucznika pilota Wojciech Januszewicza

          • „A jeśli komu droga otwarta do nieba,
            Tym, co służą ojczyźnie…”

            Jan Kochanowski, Pieśni

            We wtorek 19 września br. delegacja naszej szkoły z  Pocztem Sztandarowym i dyrektor szkoły p. Elżbietą Jeleń  uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia tablicy informacyjnej upamiętniającej postać i czyny Dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej – porucznika pilota Wojciech Januszewicza w miejscowości Nadma. To w tym miejscu 3 września 1939r. miała swój finał bohaterska walka powietrzna stoczona przez por. pil. Wojciecha Januszewicza przeciw czterem niemieckim Messerschmittom Bf 110. W wyniku walki Januszewicz zestrzelił jeden z nieprzyjacielskich samolotów i pozostałe zmusił do wycofania się. Brawurowa bitwa potwierdziła kunszt pilotażu Dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej. (Warto w tym miejscu dodać, że por.pil.Wojciech Januszewicz  walczył razem z naszym patronem ppłka pil. Mariana Pisarkiem w słynnym 303 Dywizjonie Mysliwskim im. Tadeusza Kościuszki  w powietrznej bitwie o Anglię w  1940 roku.Wśród dostojnych Gości znaleźli się Starosta Powiatu Wołomińskiego p. Adam Lubiak, Radni Powiatu Wołomińskiego , Miasta Marki którzy ufundowali tablicę i wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzeniecki . Pomysłodawcą upamiętnienia bohaterskiego czynu polskiego lotnika był p. Ryszard Sawicki. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło sympatyków historii lokalnej  p. Jana Wnuka , honorowego prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i p Jerzego Berty – prezesa Koła „Rajski Ptak” ŚZŻAK w Radzyminie. Obecni byli również przedstawiciele Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego w osobach Marka Rogusza, Wojtka Matusiaka i Roberta Gretzingera. Pięknym dopełnieniem uroczystości  był przelot ultralekkim samolotem typu Rans pilota Marka Sudomirskiego – to swoisty hołd oddany bohaterskiemu dowódcy 11 Eskadry Myśliwskiej. Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego przygotowała  wystawę pamiątek i historyczne mundury podoficera Lotnictwa II RP   z I Pułku Lotniczego oraz wyjściowy mundur oficerski pilota Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, które prezentowali Kadeci I LO PUL im 111 Eskadry Myśliwskiej z Wołomina.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Agresja Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę
          • Agresja Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę

          • „Bronią, kosami, widłami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów – polskich panów”.

            /fragment odezwy jednego z dowódców Armii Czerwonej z września 1939 roku/

            W niedziele  17 września minęła  84.  rocznica agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę. Tego dnia obchodzony jest  Światowy Dzień Sybiraka. Jest on  świętem państwowym.. które ustanowiono uchwałą Sejmu RP z września 2013 r. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” ( fragment uchwały Sejmu RP).

            W niedzielę 17 września 1939 roku Armia Czerwona realizując postanowienia zawartego 23.08.1939 r. z paktu Ribbentrop  - Mołotow  wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej. Dla broniącej się przed najazdem niemieckim Polski był to cios w plecy. Państwo polskie zaatakowane z dwóch stron nie było w stanie obronić swojego terytorium. Najeźdźcy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Sowieci dokonywali wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną.  Na ponad 21 tysiącach oficerów polskich wziętych do niewoli  dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRR. Wielkie deportacje całych rodzin, a głównie kobiet i dzieci poprzedzone były licznymi aresztowaniami mężczyzn, ojców rodzin. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, . Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania. Ci, którym udało się dotrzeć na miejsce zsyłki zostali poddani niewolniczej pracy, w nędzy, chorobie i głodzie. Masowe zsyłki dotknęły prawie 1,5 miliona Polaków. Ich celem była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności, miały one rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium tanią  siłę roboczą. Tylko niewielu zesłańcom udało się powrócić do kraju, w myśl słów hymnu Sybiraków: „A myśmy szli niepokonani do niepodległej Polski”  Niestety w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej  pamięć o ich cierpieniach, o wywózkach, o życiu w łagrach, była zakazana. W 83 rocznicę agresji ZSRR na Polskę gromadzi nas pamięć o tamtych wydarzeniach. Będziemy wspominać  tych, którzy  pozostali na nieludzkiej ziemi na zawsze. Tych, którym nie dane było wrócić  w ojczyste strony a mimo to  zachowali oni  Polskę i polskość w swoich sercach.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Pamięć o waszych cierpieniach na zawsze pozostanie w naszych sercach.

                                                                           Koło Historyczne „Wiarus”

        • Motyw przewodni Sprzątania Świata „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”
          • Motyw przewodni Sprzątania Świata „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”

          • W piątek 15 września br.  uczniowie klasy IVf  wraz z nauczycielami p. Marią Klimkiewicz, p. Marią Bal-Stach, wybrali się do znajdującego nieopodal naszej szkoły Parku Eleonory Czartoryskiej oraz jego okolic, gdzie mogliśmy uczestniczyć w 30. już akcji Sprzątania Świata pod hasłem: „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”. W 2023 r. organizatorzy szczególnie zwracają uwagę na problem niedopałków papierosów i kapsli.

            Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie  uczniom,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna    zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. 

            Uczniowie wraz z nauczycielami zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny mogli uczestniczyć w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Przy okazji uczniowie mogli  również rozpoznawać wiele gatunków drzew i krzewów co będzie przydatne na najbliższych lekcjach przyrody. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie. 

            Opracowała: Maria Klimkiewicz

        • W 84. rocznicę Bitwy Powietrznej nad Radzyminem
          • W 84. rocznicę Bitwy Powietrznej nad Radzyminem

          • W środę, 13 września br. na radzymińskim Cmentarzu Poległych, odbyła się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę Bitwy Powietrznej nad Radzyminem. Kultywowanie pamięci o poległych członkach załóg legendarnych polskich bombowców PZL-37 „Łoś” stanowi wieloletnią tradycję Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie…

            Więcej w artkule „W 84. rocznicę Bitwy Powietrznej nad Radzyminem.” w tygodniku regionalnym Kurier W nr  33 z dnia 19.09.2023 r.  >>> gazeta_nr_33.pdf

            Zapraszamy do galerii:

        • Zebrania z rodzicami
          • Zebrania z rodzicami

          • Dnia 12 września 2023 r. zapraszamy rodziców na zebrania klasowe.

            Klasy I - III o godz. 16.00,

            Klasy IV - VIII o godz. 17.30.

        • 340. rocznica Bitwy pod Wiedniem – 1683 rok
          • 340. rocznica Bitwy pod Wiedniem – 1683 rok

          • „Venimus, Vidimus, Deus vicit”.

            (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył.)

            /z listu Jana III Sobieskiego wysłanego 15.09.1683roku   do papieża Innocentego XI/

            We wtorek 12 września 2023 roku minęła 340.  rocznica Bitwy pod Wiedniem, jednej z najważniejszych bitew w historii Europy zwanej „odsieczą wiedeńską”. .Wojska polsko – austriacko – niemieckie (liczące około 75 tysięcy) dowodzone przez Jana III Sobieskiego pokonały potężną armię Imperium Osmańskiego (liczącą około 140 tysięcy), którą dowodził wielki wezyr Kara Mustafa. O losach bitwy, która rozpoczęła się wczesnym rankiem 12 września 1683 roku, przesądziła szarża polskiej ponad 20 tysięcznej kawalerii (w tym chorągwi husarskich) ze wzgórza Kahlenberg nieopodal murów Wiednia. O godzinie 17, 00 wojska polskie do kolejnego ataku osobiście poprowadził Jan III Sobieski. Nacierająca husaria  doszczętnie rozbiła obronę turecką, zmuszając samego wezyra Karę Mustafę do panicznej ucieczki na czele ocalałych od pogromu oddziałów. Bitwa pod Wiedniem uznawana jest przez historyków za jedną z dwudziestu najważniejszych bitew w historii świata. Zakończyła ona definitywnie turecką ekspansję na Europę. Rzeczpospolita zyskała sławę „obrońcy Europy i „przedmurza chrześcijaństwa” Było to też ostatnie wielkie zwycięstwo odniesione przez wojsko polskie w czasach I Rzeczypospolitej.

            Chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Pierwszy dzwonek w „Stalowej Jedynce”
          • Pierwszy dzwonek w „Stalowej Jedynce”

          • W ubiegły poniedziałek 4 września br. w obecności Wiceburmistrza Radzymina Krzysztofa Dobrzynieckiego uczniowie radzymińskiej „Stalowej Jedynki”- największej szkoły w gminie rozpoczęli nowy rok szkolny2023/2024…

            Więcej w artykule: Pierwszy dzwonek w „Stalowej Jedynce” w tygodniku regionalnym Kurier W nr 31 z dnia 5.09.2023 r. >>>> gazeta_nr_31.5.09.pdf

            Zapraszamy do galerii:

        • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej
          • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • "BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS POLEGŁO

            I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS DZIŚ ŻYJE.” 

            /Józefa Radzymińska „Jest jeden czas miłości”/

            W piątek 1 września 2023 r. minęła 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. To największa i najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości. Objęła prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. We wrześniu Polskę zaatakowano dwukrotnie. 1 września napadu dokonały faszystowskie Niemcy, natomiast 17 września od wschodu wkroczyła Armia Czerwona. Nastał czas grozy, terroru i walki ludzi o przetrwanie. Napaść na Polskę była wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą Adolfa Hitlera a ZSSR Józefa Stalina. „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. (...) Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” - powiedział Adolf Hitler. Słowa te dotyczyły również ludności cywilnej. Wojna totalna zakładała użycie lotnictwa, czołgów i artylerii w niespotykanej wcześniej skali. Niemcy wystawili 1 mln 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało armią 950 tys. żołnierzy, 4,8 tys. dział, czołgami w liczbie 700 i 400 samolotami. O losach wojny obronnej Polski  zdecydowało uderzenie 17 września Armii Czerwonej, która miała 1,5 miliona żołnierzy i kolejne tysiące czołgów, dział i samolotów. I choć żołnierz polski z honorem bronił naszej wolności bohaterstwem niwelując niemiecka i sowiecką przewagę walcząc w osamotnieni, bez realnej pomocy sojuszników ( Francji i Wielkiej Brytanii) był bez szans. Sześcioletnia II wojna światowa pochłonęła 60 mln ofiar. Zginęło 6 mln polskich obywateli. W ,,Stalowej Jedynce” w te wrześniowe dni będziemy wspominać Tych , którzy mieli odwagę przeciwstawić się dwóm brutalnym totalitaryzmom. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że świadome społeczeństwo nie powinno zapomnieć o ofiarach wojny. Oby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom.

            Cześć i Chwała Bohaterom

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • XVIII „Dzień Solidarności i Wolności”
          • XVIII „Dzień Solidarności i Wolności”

          • „Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy, „Solidarność” otworzyła bramy wolności…”

            Jan Paweł II

            W czwartek 31 sierpnia 2023 roku już po raz osiemnasty obchodziliśmy „Dzień Solidarności i Wolności”. Dzień ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2005 roku  ma upamiętniać „historyczny zryw Polaków do wolności”. W pamiętne dni sierpnia 1980 roku po fali robotniczych strajków, jakie objęły cały kraj i podpisaniu przez komunistyczne władze PRL –u porozumień z komitetami strajkowymi w Gdańsku , Szczecinie i Jastrzębiu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej powstał w Polsce  niezależny od komunistów legalnie działający związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Solidarność, która  zadziwiła świat… Nasi rodacy wspierani przez św. Jana Pawła II – Papieża Polaka i demokratyczne społeczeństwa Europy i świata, jak śpiewał Jacek Kaczmarski poczuli w sobie siłę i moc dokonania w ojczyźnie zmian…NSZZ „Solidarność bardzo szybko stała się  nie tylko związkiem zawodowym , ale potężnym liczącym 10 milionów członków ruchem społecznym w reżimie komunistycznym Postanie „Solidarności” faktycznie , choć musiało upłynąć jeszcze prawie 10 lat i musieliśmy przejść przez mrok wprowadzonego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego (13.12.1981 r.) zwiastowało zmierzch komunizmu i dominacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Europie Wschodniej . Dziękując za dar Solidarności pragniemy przypomnieć ,że nie było by wolnej , suwerennej Polski , nie było by wolnych państw Europy Wschodniej bez   uporczywej  walki naszych rodaków o wartości najcenniejsze jaki są  godność , wolność i niezależność każdego człowiek i narodu.”

            Cześć i chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne  "Wiarus"

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych