• Europejski Dzień Logopedy
     • Europejski Dzień Logopedy

     • Z okazji przypadającego na początku marca Europejskiego Dnia Logopedy odbyły się w Naszej Szkole warsztaty słuchowe pt. „Kto słucha nie błądzi”. Warsztaty przeprowadzone zostały w klasach pierwszych. Celem  odbytych zajęć profilaktycznych było uświadomienie najmłodszym uczniom jak zbudowane jest ucho i jak prawidłowo funkcjonuje narząd słuchu. Warsztaty miały uzmysłowić dzieciom jak należy prawidłowo dbać o słuch i ćwiczyć percepcję słuchową, przestrzegały również przed negatywnymi skutkami nadwyrężenia lub uszkodzenia słuchu, które bezpośrednio mogą się przełożyć na trudności szkolne.

      Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się:

      - jak zbudowane jest ucho

      - jaki poziom  hałasu może uszkodzić słuch

      - jakie czynniki uszkadzają słuch

      - jak nadwyrężony - uszkodzony słuch wpływa na trudności szkolne

      - jak dbać o słuch

      - jak dobrze słuchać żeby rozumieć

      - jakie mamy rodzaje dźwięków

      Podsumowaniem warsztatów był Quiz dotyczący prezentowanych treści. Quiz pozwolił aktywnie włączyć się dzieciom do prowadzonych zajęć, oraz utrwalił u uczniów prezentowane treści. Dzieci bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyły w warsztatach.

      Organizatorzy warsztatów: Iwona Szymańska, Katarzyna Staniszewska

    • Akademia Bezpiecznego Puchatka
     • Akademia Bezpiecznego Puchatka

     • Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych. Kontynuując tradycję z ubiegłych lat również w tym roku szkolnym nasza Szkoła przystąpiła do  kolejnej, tym razem  XIII edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka. Zajęcia w ramach Programu zostały przeprowadzone w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego, bezpiecznego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych, uczył właściwych reakcji na zagrożenia jakie mogą wystąpić w życiu codziennym. Uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w realizacji zadań. Po odbytych zajęciach dzieci miały szansę zweryfikować swoją wiedzę rozwiązując Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Odpowiadając na pytania uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu poznanej tematyki związanej z bezpieczeństwem. Dzięki temu nasza Szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w Programie Akademia Bezpiecznego Puchatka.Dziękuję wszystkim Uczestnikom, Rodzicom oraz Wychowawczyniom klas pierwszych za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego projektu.

      CERTFIKAT >>>>> eduresized_certyfikat.png

      Koordynator projektu:  Marzena Marchel

    • Pasowanie na czytelnika
     • Pasowanie na czytelnika

     • W marcu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

      Podczas  uroczystości uczniowie zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki. Poznali również krótką historię powstania alfabetu i jego różnych odmian,  w tym alfabetu dla niewidomych.

      Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.

      Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę oraz figurkę „Duszka Książkouszka”. Po raz pierwszy wypożyczyli pierwszą książkę, wśród których, największym zainteresowaniem cieszyły się nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

      Podczas kolejnego spotkania w bibliotece każdy z uczniów  samodzielnie wykonał swoją pierwszą zakładkę do książki - wszystkie były pięknie i estetycznie wykonane.

      Szkoła uczestniczy w programie „Czytające Szkoły” z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. W związku z tym  wychowawcy klas I –III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek. Jesteśmy więc przekonani, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

      Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!

      Organizator: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek

       

       

    • Mistrzostwa Gminy Radzymin w tenisie stołowym klas V-VI
     • Mistrzostwa Gminy Radzymin w tenisie stołowym klas V-VI

     • W zeszłym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w tenisie stołowym klas V-VI.

      W zawodach tych dziewczęta zajęły II miejsce, a chłopcy V miejsce.

      Szkołę reprezentowali:

      Zuzanna Koźlik, Nina Budek, Zuzanna Jasińska, Dawid Myśliwiec, Adam Szczypiń.

      Opiekun: Arkadiusz Kostrzębski

    • Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
     • Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

     • Dnia 16.03.2022 roku uczniowie klasy 1a i 2d odwiedzili warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Celem wycieczki było: rozwijanie zainteresowań nauką; inspirowanie dzieci do obserwacji, doświadczeń, zadawania pytań i szukania odpowiedzi; poznawanie nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń.W Centrum Nauki Kopernik dzieci miały dużą przestrzeń stymulującą je do nieskrępowanego eksperymentowania oraz pełną wolność w odkrywaniu świata. Dzieci eksperymentowały, angażując wszystkie swoje zmysły, bez najmniejszych oporów, bez wstydu przed pomyłką. Napędzały swoją ciekawość poprzez atrakcyjne doświadczenia, samodzielne odkrywanie tajników przyrody.

      Organizatorzy: Marzena Marchel, Marta Gładysz

    • Awans naszych chłopców do finałów powiatu w mini piłce siatkowej
     • Awans naszych chłopców do finałów powiatu w mini piłce siatkowej

     • Reprezentacja chłopców SP 1 wygrała dwa etapy eliminacyjne. W Mistrzostwach Gminy Radzymin zdobyliśmy I miejsce, a następnie I miejsce w finałach rejonowych pokonując mistrza Marek.

      Następny etap, powiatowy, już  w czwartek w Wołominie.

      Szkołę reprezentowali: 

      Gzowski Norbert, Kulesza Patryk, Dąbrowski Daniel, Myśliwiec Dawid, Szczypiń Adam, Kuczyński Szymon, Gniadek Bartek, Kaczmarski Hubert, Jusiński Gabriel, Cubrzyński Adrian, 

      Opiekunowie: Arek Kostrzębski i Mirosław Fabisiak

    • Mistrzostwa Gminy Radzymin w Piłce Siatkowej dziewcząt
     • Mistrzostwa Gminy Radzymin w Piłce Siatkowej dziewcząt


     • 10 marca br. w naszej Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej dziewcząt. Zdeterminowane dziewczynki walczyły o każdy punkt i finalnie po tie-breaku zajęły II miejsce

      Szkołę reprezentowały:

      Maria Bernatek 7d

      Nina Budek 7d

      Aleksandra Berska 7d

      Aniela Gutowska 7d

      Zuzanna Klimek 7d

      Daria Knecht 7e

      Zuzanna Koźlik 7e

      Zuzanna Konkel 7e

      Maja Skibowska 7e

      Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sportowe występy!

      Opiekun: Agnieszka Puchala

    • 102. rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami
     • 102. rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami

     • Więc przed Wami Polacy-Amerykanie. którzyście nigdy nie zapomnieli kraju swoich przodków, gdy przechodzili ciężkie chwilę, i przed Wami Polacy z Polski, którzyście walczyli nieugięcie za wolność tak dzielnie i tak długu, staję, salutuję i do Was odzywam się "Dumny jestem, że służyłem z Wami"

      Merian C. Cooper

      W sobotę 5 marca br. minęła 102. rocznica  bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami. W piątek 5 marca 1920 roku  porucznik Harmon C. Rorison lecąc  z Tarnopola  dostrzegł  koncentrację silnych oddziałów Armii Czerwonej i trzy pociągi pancerne w okolicach miejscowości  Bar. Z dwóch karabinów maszynowych swojego Albatrosa  i bombą zruconą ręcznie "sprawił bolszewikom piekło". Była to pierwsza akcja bojowa służących ochotniczo w 7 Eskadrze im. Tadeusza Kościuszki amerykańskich pilotów, którzy przybyli do Polki by "walczyć w siłach zbrojnych siostrzanej republiki Stanów Zjednoczonych  przeciwko wszystkim wrogom Polski " i tym samym spłacić dług wdzięczności za udział Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość ich kraju w XVIII wieku.  W czasie prawie rocznej walki  przeciwko Rosji Sowieckiej w składzie 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki u boku polskich pilotów  służyło 21  Amerykanów. Trzech z nich straciło życie, pełniąc służbę dla Polski. Każdy z nich miał istotny wpływ na przebieg działań wojennych Wszystkim należy się własne miejsce w  polskiej historii. Krzyżem  Orderu VM zostało  odznaczono siedmiu  amerykańskich lotników, zaś czterech Krzyżem Walecznych. Dziękujemy Wam Amerykanie. W  przełomowym dla naszej ojczyzny czasie , walczyliście o wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaką jest wolność. To w  bitewnym zgiełku wykuwaliście  podwaliny pod przyjaźń i braterstwo broni między naszymi narodami. My  uczniowie "Stalowej Jedynki" chcemy i będziemy pamiętać o  tamtych dniach chwały.  Warto przypomnieć, że dwadzieścia lat po wojnie polsko-bolszewickiej chwalebne tradycje  i  godło 7. Eskadry im Tadeusza Kościuszki przyjął i  godnie reprezentował 303. Dywizjon Myśliwski  w niedocenionej Bitwie o Anglię. Pod niebem Brytanii w szeregach 303 Dywizjonu, co chcemy z dumą  podkreślić,  walczył i zwyciężał  przynosząc sławę Polskim Skrzydłom podpułkownik  pilot Marian Pisarek – patron  naszej szkoły , syn radzymińskiej ziemi.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Jubileusz 15-lecia istnienia Koła Historycznego „Wiarus”,
     • Jubileusz 15-lecia istnienia Koła Historycznego „Wiarus”,

     •  „Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci,

      nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.”

      /Cyceron/

      W tym roku szkolnym przypada jubileusz 15-lecia istnienia Koła Historycznego „Wiarus”, działającego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. „Wiarus” ma na celu krzewienie wśród młodzieży wiedzy historycznej o Polsce, mieście Radzyminie oraz pielęgnowanie pamięci o naszych narodowych i lokalnych Bohaterach, w tym o Patronie Szkoły….

      Więcej w artykule "Ponad 15 lat aktywnej edukacji historycznej w ramach Koła Historycznego „Wiarusw tygodniku regionalnym Kurier W nr 8 z dnia 1 marca 2022 r.  >>>>>>>>> KW-2.pdf

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Pamięć o Katyniu...
     • Pamięć o Katyniu...

     •  

      "Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości

      i nie może być wymazana z pamięci Europy..."

                                                                                                                                        /Jan Paweł II/

       W sobotę 5 marca br. minęła 82. rocznica podpisania przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii ZSRS dyrektywy nakazującej rozstrzelanie 14700 polskich oficerów  wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku. Podpisanie   tej dyrektywy przez Józefa Stalina i najwyższych urzędników ZSRS pozostawało w jawnej sprzeczności z międzynarodowym Prawem Konfliktów Zbrojnych. Konwencja Haska z 18 października 1907 roku, dotycząca praw i zwyczajów wojny lądowej zapewniała wszystkim jeńcom wojennym całkowitą ochronę ze strony państwa, które wzięło ich do niewoli. Józef Stalin obawiał się, że oficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele inteligencji przetrzymywani w obozach i więzieniach będą stanowić istotną siłę, która w przyszłości mogłaby przyczynić się do wskrzeszenia Rzeczypospolitej, niepodległej i niezależnej od Związku Sowieckiego. Zapalone pod symbolicznym katyńskim pomnikiem na Cmentarzu Poległych znicze - ognie pamięci to znak, że będziemy pamiętać o naszych rodakach skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku. Jedyną ich winą było to, że byli Polakami...

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Wyniki XVIII edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”
     • Wyniki XVIII edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”

     •  „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości

      nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości

      i nie ma pra­wa do przyszłości.”

      /Józef Piłsudski/

      W piątek 4 marca br. poznaliśmy laureatów XVIII edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”. Głównym celem konkursu, którego organizatorem było Koło Historyczne „Wiarus było:- kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z niepodległością, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  W konkursie, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych uczestniczyło 64 uczniów klas V -  VIII  Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania w ciągu 45 minut test składający się z 45 szczegółowych pytań dotyczących dziejów Polski w latach 1764 – 1923 oraz historii odzyskania niepodległości na radzymińskiej ziemi. Młodzi pasjonaci historii , co warte podkreślenia wykazali się doskonałą znajomością wydarzeń historycznych co po sprawdzaniu prac przyznali członkowie Komisji Konkursowej.

       Laureatami konkursu, którzy zdobyli zaszczytny tytuł ,,SAPERE AUDE !” zostali:

      w kategorii klas V – VI  

      Edyta Mikołajewska – uczennica klasy V e,

      w kategorii klas VII – VIII

      Julia Kozobowska i Zuzanna Skibowska uczennice klasy VIII b

      Gratulujemy.

      Dyplomy  i nagrody   laureatom zostaną wręczone  podczas najbliższej uroczystości szkolnej Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu. Jesteśmy z Was dumni.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • XII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
     • XII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

     •   „Bo kto w imię Boga walczy o swój kraj nie zginie,

      a wiecznie w pamięci narodu będzie trwać.”

      We wtorek 1 marca 2022 r. będziemy obchodzić XII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy podjęli próbę zbrojnego przeciwstawienia się sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Za swoją wierną służbę Ojczyźnie określani byli  przez władze  komunistyczne mianem faszystów  i  "zaplutych karłów reakcji". W walce w obronie wartości jaką była Niepodległa, suwerenna  Polska wielu poległo z bronią w ręku, tysiące zamęczono w UB-owskich  katowniach, setki skazano w pokazowych procesach będących kpina z wymiaru sprawiedliwości na kary śmierci lub długoletnie więzienie. Zaś ci nieliczni, którzy ocaleli w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej żyli z piętnem reakcyjnych bandytów. Tylko przez  upamiętnienie  postaci  żołnierzy, którzy doświadczyli komunistycznych represji możemy przekazywać kolejnym pokoleniom, czym był  system totalitarny. Tylko poprzez pamięć o latach najtrudniejszych i najbardziej bolesnych wydarzeniach, możemy budować szacunek dla współczesnej Polski - wolnej i niepodległej.

      Cześć i Chwała Bohaterom.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tenisie Stołowym
     • Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tenisie Stołowym

     • W dniu 28.02.2022r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyminie odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców. Reprezentacja dziewcząt S.P. nr 1 w składzie: Daria Ziółkowska 8f, Zuzanna Jabłecka 8c, Nikola Czerniec 8c zajęła drugie miejsce.

      Reprezentacja chłopców S.P. nr 1 w składzie: Filip Pobudkiewicz 8c, Mikołaj Żak 8c, Kacper Wujakowski 8g, Piotr Romaszko 8f zajęła pierwsze miejsce, tym samym będzie reprezentować gminę na zawodach powiatowych.

      Opiekun: Mariusz Sikorski

    • Akcja "Paczka na Kresy"
     • Akcja "Paczka na Kresy"

     •  MIŁO JEST NAM POINFORMOWAĆ, ŻE NASZA SZKOŁA JUŻ PO RAZ KOLEJNY BIERZE UDZIAŁ W AKCJI, "PACZKA NA KRESY". Niezmiennie organizatorami tego przedsięwzięcia są: Fundacja Kresy w potrzebie - Polacy Polakom, Mazowiecki Kurator Oświaty, Polska Fundacja Narodowa, Poczta Polska, Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP, harcerze ze Szczepu 147 Błękitni.

      AKCJA WIELKANOCNA TAKŻE POLEGA NA ZBIÓRCE DARÓW PRZEZNACZONYCH DLA NASZYCH RODAKÓW ZZA WSCHODNIEJ GRANICY!

      Zbieramy: PRODUKTY SPOŻYWCZE: kawy, herbaty, kakao, słodycze, suszone owoce, konserwy, makarony, kasze, cukier, mąka. ŚRODKI CHEMICZNE: proszki do prania, pasty do zębów, mydła, żele, płyny do kąpieli,-medykamenty, kremy, środki opatrunkowe. Miłym załącznikiem do paczek będą kartki świąteczne z życzeniami.

      Pięknie dziękujemy za włączenie się do akcji bożonarodzeniowej :). Wszystkie podarunki dotarły do naszych Rodaków, którzy jak zawsze z ogromnym wzruszeniem czekali na tę chwilę ...Mocno liczymy na Wasze wsparcie i wierzymy, że uczniowie naszej szkoły wraz z rodzinami, jak zawsze chętnie włączą się w tę akcję.

      PRODUKTY PROSIMY PRZYNOSIĆ DO SWOICH WYCHOWAWCÓW LUB DO SALI NR 34, DO WTORKU - 15 marca 2022 r.

      Pamiętajmy! "WSZYSTKO CO WIELKIE, JEST WIELKIE PRZEZ SERCE."

      Koordynator akcji w szkole: Agata Szymborska

    • Historia "Mazurka Dąbrowskiego"
     • Historia "Mazurka Dąbrowskiego"

     • W niedzielę 26 lutego br. minęła  95. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego - autora słów hymnu. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 roku w okólniku wydanym przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego. Mazurek Dąbrowskiego w roli hymnu narodowego przetrwał różne zawirowania polskiej historii. Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do jego statusu. Ważne jest, by pamiętać, że hymn Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający mu należną część i szacunek. Podczas wykonywania obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu powinny stać w postawie wyrażającej szacunek, a mężczyźni zdjąć nakrycia głowy. Dodatkowe przepisy obowiązują wojskowych - osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy oddają honory przez salutowanie, a poczty sztandarowe oddają honory przez pochylenie sztandaru. Hymn Polski towarzyszy nam w podniosłych i radosnych chwilach, dlatego warto pamiętać o jego historii.

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

      Historia Mazurka Dąbrowskiego >>>>>>>>> Historia_Mazurka.pdf

      Józef Wybicki – notka biograficzna >>>>>>> Jozef_Wybicki.pdf

    • Bitwa pod Olszynkę Grochowską
     • Bitwa pod Olszynkę Grochowską

     • Oto dziś dzień krwi i chwały,
      Oby dniem wskrzeszenia był!
      W tęczę Franków Orzeł Biały
      Patrząc, lot swój w niebo wzbił.
      Słońcem lipca podniecany,
      Woła do nas z górnych stron:
      „Powstań, Polsko, skrusz kajdany,
      Dziś twój tryumf albo zgon!”...

      /fragment "Warszawianki"/

      W piątek  25 lutego br. minęła 191. rocznica  bitwy pod Olszynką Grochowską, jednej z największych i najkrwawszych bitw Powstania Listopadowego. Choć nie rozstrzygnęła losów niepodległościowego zrywu, zapisała się w naszych dziejach jako szczególnie ważna, zasłynęła bowiem bohaterską i uporczywą obroną pomimo przeważających sił wroga. Oddziały powstańcze pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego  przez cały dzień odpierały rosyjskie ataki armii feldmarszałka Iwana Dybicza, Polskim żołnierzom udało się złamać ofensywę rosyjską, czym rozwiali nadzieję cara na szybkie zdławienie Powstania Listopadowego. W krwawej  bitwie  liczące około 40 tysięcy oddziały powstańcze dysponujące 120 działami   starły się z  liczącymi  ponad 60 tysięcy żołnierzy wojskami rosyjskim  posiadającymi 178 armat. W ciężkich walkach zginął gen. Franciszek Żymirski i 7350  polskich żołnierzy (w tym 1054 wziętych do niewoli). Straty wojsk rosyjskich wyniosły  ponad  9300 zabitych i kilkanaście tysięcy rannych, Męstwo bohaterów  spod Olszynki Grochowskiej stało się dla kolejnych pokoleń symbolem walki  o wolność ojczyzny.. Droga do naszej wolności naznaczona jest bowiem daniną życia i  cierpieniem tych, którzy dla Polski poświęcili wszystko. Naszym honorowym obowiązkiem jest pamięć o tamtych wydarzeniach..

      Cześć i chwała bohaterom.

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • Poznaj dzieje Radzymina - małego miasteczka z wielką historią
     • Poznaj dzieje Radzymina - małego miasteczka z wielką historią

     • Po powrocie z zasłużonego zimowego wypoczynku w holu nowego budynku szkoły  na uczniów  czekała niespodzianka w postaci wystawy fotografii naszego miasta z  pierwszych miesięcy niemieckiej okupacji. Zasadniczą część wystawy stanowi 27 fotografii z września  i października 1939 roku, które pochodzą z oryginalnych negatywów (format 24x36 mm) odnalezionych w Niemczech. Ich wykonawcą był żołnierz z 217. Dywizji Piechoty, która jako rezerwa 3. Armii Wehrmachtu brała udział w ataku na Polskę, m.in. w działaniach bojowych pod Mławą, Serockiem oraz w rejonie Ryni. Po zdobyciu Warszawy we wrześniu 1939 roku, część oddziałów ze wspomnianej dywizji pełniło funkcję sił okupacyjnych w północnej i środkowej Polsce. W Radzyminie żołnierze niemieccy z 217. Dywizji Piechoty przebywali do kwietnia 1940 roku, a następnie wzięli udział w ataku na Francję.Druga część wystawy składa się z ośmiu zdjęć (oryginalnych odbitek), które pochodzą z lat 1939-1941. Przedstawiają one fragmenty miasta (głównie Plac Tadeusza Kościuszki, ulicę Traugutta i zniszczone na początku wojny budynki przy Placu Wolności). Serdecznie dziękujemy panu Arturowi Laskowskiemu – dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Radzyminie za udostępnienie zdjęć, które budzą niesamowite zainteresowanie wśród uczniów jak i dorosłych wojennymi losami naszego miasta. Wystawa starych wojennych fotografii  idealnie wpisuje się w omawiane na lekcjach historii wydarzenia z przełomu 1939 i 1940 roku oraz szkolną akcję edukacyjną "Poznaj dzieje Radzymina – małego miasteczka z wielka historią”  Serdecznie  zapraszamy do obejrzenia wystawy oryginalnych fotografii naszego miasta  z przed ponad  osiemdziesięciu dwóch lat i zapraszamy  uczniów do uczestnictwa w edukacyjnej akcji.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Mali konstruktorzy
     • Mali konstruktorzy

     • W szkole nadarza się wiele okazji, aby rozwinąć skrzydła wyobraźni. Uczniowie klasy 3g doskonale to wiedzą. W piątek 18 lutego trzecioklasiści, przy okazji realizacji tematów dotyczących nowoczesnych technologii zamienili się w małych konstruktorów. Pracując w grupach stworzyli ciekawe i pomysłowe roboty, które otrzymały imiona. Pracy towarzyszyła miła atmosfera, pełna zaangażowania i skupienia. Wszyscy uczniowie świetnie wywiązali się z powierzonych zadań. To były bardzo przyjemne zajęcia, które jeszcze bardziej zintegrowały zespół klasowy.

      Opracowanie: Justyna Zborowska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych