• Aromatyczne, smakowite, zachwycająca kształtami i wzorami...Pierniczki świąteczne pobudzają zmysły oraz wyobraźnię.
     • Aromatyczne, smakowite, zachwycająca kształtami i wzorami...Pierniczki świąteczne pobudzają zmysły oraz wyobraźnię.

     • Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawianych cynamonem, gałką muszkatołową czy imbirem, a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto, na które cieszą się w szczególności dzieci. Piernik to nic innego jak ciasto wypiekane z mąki pszennej i żytniej, do której dodaje się rozpuszczony, gorący miód, masło i mleko. Z rozwałkowanego ciasta o głębokim, brązowym kolorze wykrawane są różnorodne kształty, które kojarzą się ze Świętami: bałwanki, renifery, gwiazdki i Mikołaje. Przysmak ten to obok karpia, pierogów i kapusty z grzybami prawdziwy symbol polskich Świąt Bożego Narodzenia.Pierniki to jeden z najważniejszych elementów świątecznego niezbędnika kulinarnego. To one przywołują aromat i magię Świąt. Wywołują uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych, są słodką przekąską, pięknie prezentują się na choince. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich Gwiazdki.

      W związku tym w naszej szkole został zorganizowany konkurs UDEKORUJ PIERNIKA. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem u młodszych jak i starszych uczniów. Wystawę pierników można było podziwiać w holu głównym w nowej części szkoły, gdzie zapach cynamonu i korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem w całej szkole.

      Organizatorzy: Kinga Wawryszuk, Ewelina Olszewska, Agnieszka Milewska, Katarzyna Brzozowska

    • Warsztaty terapii ręki
     • Warsztaty terapii ręki

     • Przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie uczęszczający na  świetlicę szkolną, terapię pedagogiczną oraz integrację sensoryczną wzięli udział  w  warsztatach plastycznych połączonych z terapią ręki. Głównym celem warsztatów było usprawnianie motoryki małej poprzez doskonalenie sprawności manualnej i grafomotoryki, która wpływa u dziecka na prawidłowy chwyt, napięcie, prace nadgarstka oraz palców.  Podczas tych zajęć powstały piękne prace uczniów.

      Organizatorzy: Ewelina Olszewska i Sylwia Sikorska

    • ZJAZD EKSPERTÓW PANA TADEUSZA
     • ZJAZD EKSPERTÓW PANA TADEUSZA

     • W dniu 20 grudnia 2023 r. odbyła sie w naszej szkole prawdziwa uczta intelektualna. Klasy ósme uczestniczyły w panelu naukowym Zjazd Ekspertow Pana Tadeusza. W roli ekspertow wystąpili uczniowie kl VIIIb: Anna Sokołowska-Soplicowo i jego mieszkańcy Nadia Adamska-wydarzenia historyczne w utworze, Wiktoria Jaworska-piękno litewskiej przyrody, Zuzanna Wasylczuk-obyczaje i zwyczaje szlacheckie, Oliwia Dulińska-tragiczna postać Jacka Soplicy. Fragment Pana Tadeusza czytala Amelia Lichacz, za nagłośnienie odpowiedzialni byli Marcin Dąbrowski i Filip Świętochowski. Zjazd Ekspertow prowadziła Lena Niegowska. Ucestnicy spotkania poznali kraj lat dziecięcych, ukochaną Litwę Adama Mickiewicza, za którą tak tęsknił na emigracji, z zainteresowaniem słuchali o tragicznych losach Jacka Soplicy i jego odkupieniu win, kiedy zostaje księdzem Robakiem, o pięknej litewskiej przyrodzie, obyczajach szlacheckich, ktorych tak bardzo przestrzegano. No i oczywiście szczęśliwe zakończenie licznych w utworze wątków  miłosnych w szczególności zaręczyny Zosi i Tadeusza to było chyba najbardziej interesujące. Po wystąpieniu ekspertów uczestnicy mogli zadawać pytania dotyczące epopei, a tych nie brakowało. Okazało się, że Pan Tadeusz może być i dzisiaj fascynującą lekturą. O tym marzył sam Mickiewicz piszc w epilogu: "O, gdybym kiedy dożył tej pociechy, Żeby te ksiegi zbłądzily pod strzechy".

      Opracowanie: Hanna Rostek-Sobańska

    • Kampania "Mała książka - wielki człowiek"
     • Kampania "Mała książka - wielki człowiek"

     • W dniach 20-21 grudnia 2023 r.  uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki. Okazją było rozdanie Wyprawek Czytelniczych w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jednym z jej elementów są działania na rzecz  najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej.
      Wszyscy uczniowie  otrzymali wyprawkę: "Wnuczka antykwariusza" książkę autorstwa Justyny Bednarek oraz "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!" - broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów. Kampania realizowana jest przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      W ramach zajęć w bibliotece uczniowie poznali też krótką historię powstania książki od czasów najdawniejszych po współczesne.
      Mamy nadzieję, że Wyprawka Czytelnicza pomoże rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka, nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy, stałego poszerzania horyzontów a przede wszystkim zacieśni relacje rodzinne.

      Opracowanie: Agnieszka Cichy

    • Akcja "Gang Mocniaków" dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
     • Akcja "Gang Mocniaków" dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

     • „Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”

      Ks. Mieczysław Maliński

      W październiku i listopadzie 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1  im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbyła się kolejna akcja wsparcia dla dzieci przebywających w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Idąc za przykładem, który podnosi na duchu, przekonanie, że wielkie słowa jak solidarność, bezinteresowna pomoc nie są pustymi hasłami postanowiliśmy  wesprzeć grupę SOS- mieszkańcy Wawra rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka w zbiórce naklejek w sieci sklepów Biedronka. Zebrane  naklejki zostały wymienione na maskotki z „Gangu Mocniaków”, które zostały przekazane małym pacjentom  z warszawskiego CZD.W szpitalu CDZ rocznie przeprowadzanych jest ponad  20 tys. operacji i zabiegów w pełnej narkozie. Po nich mali pacjenci trafiają do w sali wybudzeń. Nie ma wtedy z nimi rodziców. Dziecko jest tam samo a wokół widzi wiele obcych ludzi. I to właśnie zebrane podczas akcji maskotki mają pomóc wywołać uśmiech na twarzach małych pacjentów. W tym roku udało się nam zebrać 1500 naklejek, co dało 25  „Mocniaków” i 3 książeczki. Bardzo się cieszymy z inicjatywy  uczniów klasy V g, którzy zaproponowali przeprowadzenie akcji w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy  za każdą naklejkę, która była cegiełką i pozwoliła doprowadzić akcje do pięknego finału. Oliwia Malczewska ( kl. V g) reprezentowała naszą szkołę podczas przekazania maskotek małym pacjentom CDZ w środę15 grudnia 2023 roku,  Jak wspominała  po powrocie - uśmiech na twarzy i okrzyki radości przebywających w szpitalu dzieci były najwspanialszym podziękowaniem  za  udział w tej akcji. W ubiegłym roku  społeczność naszej szkoły przygotowywała  kolorowe papierowe kwiaty, w tym zbieraliśmy naklejki… W przyszłym roku również z chęcią zaangażujemy się w kolejną akcję, której celem będzie sprawienia radości małych pacjentów CDZ… W skrytości serca liczymy, że nasi koledzy i koleżanki nam w tym pomogą, bo  pomagać jest fajnie…

      Uczniowie klasy V g z wychowawcą

    • WARSZTATY ŚWIĄTECZNE - malowanie puzzli
     • WARSZTATY ŚWIĄTECZNE - malowanie puzzli

     • Układanie puzzli to forma zabawy, która korzystnie oddziaływuje na rozwój dzieci. Wpływa ona pozytywnie na logiczne myślenie oraz uczy koncentracji.Każde dziecko z pewnością chciałoby mieć swoje własne, autorskie puzzle. Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych w ostatnim tygodniu przedświątecznym zostały zorganizowane takie warsztaty.

      Organizator: Kinga Wawryszuk

    • Ogólnopolski program edukacyjny „Działaj z impetem!”
     • Ogólnopolski program edukacyjny „Działaj z impetem!”

     • W dniach 18.12.2023 r.- 22.12.2023 r. uczniowie klas czwartych na lekcjach przyrody wzięli udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym „Działaj z impetem!”, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej w zakresie segregacji odpadów i pomoc w rozumieniu recyklingu. Dzięki temu dzieci zrozumiały, że mają realny wpływ na zwiększanie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi odpadów z frakcji żółtego pojemnika: opakowań z tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych. Uczniowie poznali, jak należy segregować odpady i dlaczego powinni to robić. „Działaj z imPETem!” jest programem, który w łatwy i ciekawy sposób ma przekazywać wiedzę, pomóc przyswajać nowe informacje, zrozumieć je i zapamiętać.

      Pierwszym zadaniem jakie było do wykonania w grudniu to stworzenie własnej gry „KÓŁKO I KRZYŻYK” oraz „WARCABY”, w których użyte  zostały materiały wtórne, nakrętki od butelek PET. Wystarczyło przynieść kilka artykułów papierniczych, żeby stworzyć własną grę. Uczniowie po wykonaniu zadania mogli zorganizować rozgrywki i wyłonić klasowego mistrza. Była to trochę inna lekcja przyrody, przy której wszyscy świetnie się bawili.

      Koordynator programu: Maria Klimkiewicz

    • Wycieczka do sali zabaw: Wyspy Leonarda w Kobyłce
     • Wycieczka do sali zabaw: Wyspy Leonarda w Kobyłce

     • Dnia 21 grudnia br. uczniowie z klasy 3B i 3G wraz w wychowawczyniami odwiedzili salę zabaw: Wyspy Leonarda. W programie wycieczki zaplanowano zabawy ruchowe integrujące zespoły klasowe oraz udziału w warsztatach, świątecznych, podczas których dzieci miały możliwość wykonania stroików  świątecznych z wykorzystaniem żywych gałązek jodły. Własnoręczne wykonanie stroika sprawiło dzieciom ogromną przyjemność. Świąteczną ozdobę dekorowali według własnego projektu, używając szklanych bombek, suszonych plastrów cytryny i pomarańczy oraz szyszek. Zajęcia warsztatowe pobudziły inwencję twórczą dzieci, wzbudziły zaciekawienie oraz rozwijały kreatywne myślenie.

      Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, aktywnością i zapałem w przygotowaniu świątecznych stroików.

      Z dumą zaprezentują bliskim pachnący stroik na stole wigilijnym.

      Opracowanie:  Anna Mazur, Magdalena Kanar

    • Przedstawienie jasełkowe "Polskie święta"
     • Przedstawienie jasełkowe "Polskie święta"

     • Dnia 19.12.2023r. klasy trzecie przybliżyły młodszym uczniom tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Zaprezentowane przedstawienie pt. Polskie święta wprawiło wszystkich w świąteczny nastrój poprzez zimową dekorację, ciekawą prezentację oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Na koniec Święty Mikołaj wręczył drobne upominki dla każdego ucznia i wychowawcy.

      Opracowanie: Wychowawcy klas trzecich

    • Jarmark Bożonarodzeniowy
     • Jarmark Bożonarodzeniowy

     • Dnia 17 grudnia 2023 r. nasi uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami uczestniczyli w Radzymińskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. W klimacie Świąt Bożego Narodzenia wolontariusze ochotniczo włączyli się w zbiórkę pieniędzy dla chorej dziewczynki. Poprzez sprzedaż własnoręcznie przygotowanych przez uczniów naszej szkoły ozdób świątecznych oraz pierniczków zbiórka powiodła się, a zebrana kwota została przekazana na leczenie dla chorej Poli. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się do akcji.

      Link do strony ze zrzutką dla chorej Poli >>>> https://zrzutka.pl/rs8zf6

      Potwierdzenie dokonania wpłaty >>>> Potwierdzenie_wplaty_13887222.pdf

      Opracowanie: Aneta Żołądek

    • Warsztaty świąteczne w świetlicy szkolnej
     • Warsztaty świąteczne w świetlicy szkolnej

     • Warsztaty bożonarodzeniowe organizowane w świetlicy szkolnej stały się już tradycją. Nie mogło ich zabraknąć i w tym roku. Odbyły się one w poniedziałek 11 grudnia. Uczniowie wykonywali świeczniki na płytach CD oraz zawieszki na choinkę z masy solnej. Warsztaty wywołały dużo radości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Czas spędzony przy dźwiękach kolęd i pastorałek wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój, ale był też okazją do integracji grupy.

      Opracowała: Natalia Pomaska

    • 53 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni
     • 53 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni

     • "Czarny czwartek" 17 grudnia 1970 roku. Minęło 53  lat od masakry robotników w Gdyni

      W niedzielę 17 grudnia 2023 roku minie 53 lata od krwawej masakry robotników w Gdyni17 grudnia 1970 roku wojsko i Milicja Obywatelska  otworzyły ogień do robotników idących do pracy na pierwsza zmianę  Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia 1970 roku. Robotnicy wyszli na ulice Gdańska, Gdyni, Szczecina i innych miast sprzeciwiając się drastycznym podwyżkom cen żywności wprowadzonym przez komunistyczne władze. Strajkujący robotnicy domagali się też zmiany władz i wolności słowa. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych. Doprowadziła  również do skompromitowania rządzącego PRL-em od czternastu lat Władysława Gomułki, który w jej wyniku stracił władzę.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

      "CZARNY CZWARTEK: Ballada o Janku Wiśniewskim" >>>> Film na Youtube

       

       

    • Pacyfikacja Kopalni "Wujek"
     • Pacyfikacja Kopalni "Wujek"

     • Płoną znicze ku zabitych chwale,

      Ale zgasła nadzieja na potem,
      Gdzie twe czyste ręce generale,

      Zawracają pancry z powrotem”.

      /Maciej Bieniasz, grudzień 1981 r./

      W sobotę 16 grudnia br. minie 42. rocznica pacyfikacji przez oddziały Milicji Obywatelskiej  strajku w katowickiej kopalni „Wujek” W grudniu 1981 r. od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników protestujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat... Dla Józefa Czekalskiego, Krzysztofa Gizy, Ryszarda Gzika, Bogusława Kopczaka, Zenona Zająca, Zbigniewa Wilka, Andrzeja Pełki, Jana Stawisińskiego i Joachima Gnidy była to ostatnia szychta w życiu. Ponad 20 górników zostało rannych od kul. Nie jest znana liczba tych, którzy zostali lżej ranni, m.in. zatruci gazem łzawiącym. Była to największa i nie w pełni osądzona zbrodnia stanu wojennego .

      Cześć i Chwała Bohaterom i wieczna Pamięć Ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń!

      Koło Historyczne "Wiarus”

      ,,Idą pancry na Wujek „- Piosenki internowanych w Stanie Wojennym - nagranie z obozu Strzebielinek

      Film >>>>>> https://www.youtube.com/watch?v=5TC2xfPwBz4

       

    • Turniej piłki ręcznej chłopców
     • Turniej piłki ręcznej chłopców

     • W dniu 14.12.2023 r. w naszej Szkole odbył się Turniej piłki ręcznej chłopców, klasy VII-VIII o Mistrzostwo Gminy Radzymin.

      Reprezentacja naszej Szkoły w składzie:

      1. Michał Roman

      2. Goska Antoni

      3. Roguski Filip

      4. Kaczmarski Hubert

      5. Wielocha Bartek

      6. Mianowski Bartek

      7. Jędrysiak Aleksander

      8. Stankiewicz Mateusz

      9. Zieliński Dominik

      10. Adamski Kacper

      11. Gruchot Karol

      12. Król Marcin

      13. Odzeniak Jakub

      14. Perepecha Hlip

      15. Mystkowski Szymon

      16. Czarnowski Wojtek,

      wywalczyła pierwsze miejsce, tym samym awansując do zawodów Rejonowych.

      Opiekun: Mariusz Sikorski

    • KONKURS LITEROWANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM "Spelling is easy" - wyniki
     • KONKURS LITEROWANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM "Spelling is easy" - wyniki

     • W dniach 12-13 grudnia br. został przeprowadzony w naszej szkole konkurs języka angielskiego 'Spelling is easy'. W konkursie wzięło udział 44 uczniów: 16 z klas czwartych i 28 z klas trzecich. Konkurs składał się z czterech konkurencji i polegał na literowaniu wylosowanych słów, literowaniu usłyszanych słów oraz zapisywaniu usłyszanych liter i słów w języku angielskim.
      Wyniki dla poszczególnych kategorii wiekowych przedstawiają się następująco:
      w kategorii klas III:
      I miejsce: ex aequo Czuba Tomasz (kl. III a), Dyniewicz Wiktoria (kl. III e), Lesicka Gabriela (kl. III c), Wójcik Hanna (kl. III e),
      II miejsce: Świętochowska Lena (kl. III e),
      III miejsce: ex aequo Wilczyński Kazimierz (kl. III d), Lewaszkiewicz Szymon (kl. III d),
      wyróżnienia: Salwa Wojciech (kl. III g), Adamus Cyprian (kl. III c), Kyryliuk Zlata (kl. III b);

      w kategorii klas czwartych:
      I miejsce: Pachulski Tomasz (kl. IV c),
      II miejsce: Nagel Natalia (kl. IV b),
      III miejsce: Kosim Julia (kl. IV c),
      wyróżnienia: Dziewulska Emilia (kl. IV f), Małecki Leon (kl. IV b), Zych Jan (kl. IV d).

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.


      Opracowanie: Emilia Żmijewska-Łapińska, Iwona Banaszkiewicz, Magdalena Kaim-Korzeniowska

    • Gospodarstwo agroturystyczne " Leszczynowe Zacisze"
     • Gospodarstwo agroturystyczne " Leszczynowe Zacisze"

     • W czwartek 14 grudnia 2023 r. klasy 1b i 3a pojechały na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Leszczynowe Zacisze” mieszczącego się w Rozalinie. Po przybyciu na miejsce powitała nas właścicielka gospodarstwa i zapoznała z planem dnia. Celem wycieczki były warsztaty bożonarodzeniowe dla uczniów. Dzieci samodzielnie wykonały stroiki świąteczne oraz zrobiły i ozdobiły pierniki. Tego dnia na dzieci czekało mnóstwo atrakcji na zewnątrz. W gospodarstwie uczniowie korzystali ze sprzętu sportowego. Małe mini zoo zwierząt domowych też miało swoich zwolenników. Dla większości dzieci największą atrakcją była przejażdżka wozem oraz stodoła pełna siana,  po którym mogli poskakać. Na koniec zjedliśmy pieczone kiełbaski z ogniska. Rozbawieni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Mikołajkowa wyprawa
     • Mikołajkowa wyprawa

     • W dniu 13.12.2023 r. uczniowie klas 4B i 4E pod opieką wychowawców: p. Agnieszki Dudek i p. Zbigniewa Więcha oraz  p. Agnieszki Milewskiej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Była to Mikołajkowa wycieczka. Bardzo edukacyjna, ponieważ zwiedzali wystawę Jurassic Adventure, gdzie poznawali warunki życia na naszej planecie w czasach dinozaurów. Eksponaty wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Później można było pobawić się na placu zabaw dla "małych dinusiów".
      Kolejnym punktem była lekcja W-F w kręgielni. Wielu uczniów po raz pierwszy mogło wypróbować swoich sił w tej dziedzinie sportu.
      Wszyscy uznali, że Mikołajki były bardzo udane.

      Opracowanie: Agnieszka Dudek

    • 42. rocznica stanu wojennego
     • 42. rocznica stanu wojennego

     • W środę, 13 grudnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

      Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego, uczennica kl. VIII d Justyna Kwaśnik przedstawiła wiersz pt. „Dni grudniowe”. We wstępie do uroczystości uczennica Amelia Niegowska powiedziała: „Niedzielny poranek 13 grudnia 1981 roku powitał Polaków komunikatem o wprowadzeniu na terenie całej Polski stanu wojennego. Na ulice wyjechały czołgi, wprowadzono godzinę milicyjną i zakazano zgromadzeń publicznych. Nie ulega wątpliwości, że na wiele lat zabito wówczas entuzjazm i nadzieję narodu. Spotykamy się dzisiaj - w rocznicę stanu wojennego - aby oddać hołd wszystkim, którzy walczyli z systemem komunistycznym o Wolną Polskę”.   

         W nastrój grudnia 1981 r. wprowadził wszystkich film dokumentalny zatytułowany „Stan wojenny w Polsce – co musisz o nim wiedzieć”?, a następnie uczennica kl. VII e  Ula Dziewulska wykonała utwór Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury”. Pieśń ponad 40 lat stała się swoistym hymnem polskiego podziemia antykomunistycznego.

         W dalszej części krótkiego montażu słowno-muzycznego Aleksandra Kryszkiewicz zaprezentowała wiersz pt. „Barykada”, a następnie wszyscy zgromadzeni w szkolnej Sali gimnastycznej obejrzeli prezentację zdjęć, które znakomicie odzwierciedlały klimat tamtych dni i oddały grozę stanu wojennego.

         Na zakończenie głos zabrała wicedyrektor szkoły Pani Katarzyna Marzec. Podsumowując uroczystość Pani Dyrektor podkreśliła, że stan wojenny bardzo boleśnie dotknął nasz naród i obecnie naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tym wydarzeniu.

      Opracowanie: Władysław Kolatorski

                           

       

    • 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
     • 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

     • Drodzy uczniowie, rodzice, mieszkańcy Radzymina

      W środę, 13 grudnia 2023 roku przypada 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, który na długie lata pozbawił nas marzeń o wolnej, sprawiedliwej i suwerennej Polsce. W tę mroźną, grudniową noc aresztowano i wtrącono do więzień tysiące naszych rodaków, a na ulice miast i wsi wyjechały czołgi. Brutalną przemocą ówcześni przywódcy partyjni za wszelką cenę, nawet ludzkiego życia starali się utrzymać władzę. Żyjąc w wolnej Ojczyźnie, patrząc z nadzieją w przyszłość nie możemy zapominać o Tych, którzy walczyli o najświętszą dla nas wartość, jaką jest wolność. Zachęcamy Was do udziału w organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, VIII edycji kampanii akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego – Zapal Światło Wolności”. Niech zapalona o godzinie 19.30 w środę 13 grudnia symboliczna świeca, umieszczona w oknie domu, będzie hołdem złożonym wszystkim Ofiarom stanu wojennego. Tym poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym a także zwykle zapomnianym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej, osieroconym, zwolnionym z pracy lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych. (Świecę można też zapalić wirtualnie na stronie: https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/).
      Kampanię akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego – Zapal Światło Wolności” honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W 40. rocznicę tamtych tak odległych dla młodego pokolenia Polaków wydarzeń, uczcijmy pamięć Ofiar stanu wojennego Światłem Wolności. Nie byłoby wolnej i suwerennej Polski bez Ich walki i poświęcenia.

                                                         Koło Historyczne „Wiarus”

      Ulotka – otwórz, przeczytaj, wydrukuj, przekaż dalej >>>>  ulotka_1_(2).pdf,     ulotka_1_(1).pdf

      Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej >>>>

    • Warsztaty świąteczne w kl. 2f
     • Warsztaty świąteczne w kl. 2f

     • Dnia 12 grudnia br. w klasie IIf przy współpracy Rady Klasowej zostały zorganizowane warsztaty świąteczne, na których uczniowie wykonywali skarpety z filcu, a potem ozdabiali według własnego pomysłu. Celem warsztatów była integracja klasy, rozwijanie współpracy w grupie oraz kreatywności. Przepięknie wykonane skarpety ozdobiły tablice w naszej klasie.

      Dzielmy się radością  z innymi.
      Dziękujemy Rodzicom za owocną współpracę.
                                                 Opracowanie: Kamila Tyburska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych