• Znamy laureatów XVIII edycji konkursu wojewódzkiego "Smak ekologicznej Żywności"
     • Znamy laureatów XVIII edycji konkursu wojewódzkiego "Smak ekologicznej Żywności"

     • Mamy zaszczyt poinformować, że wśród laureatów  XVIII edycji wojewódzkiego konkursu  ekologicznego „Smak ekologicznej Żywności”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, jest uczeń naszej szkoły.  W kategorii klas IV - VI Piotr Łapiński  (kl. VI c)  zajął II miejsce. Gratulujemy. Celem konkursu, którego organizatorem był Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich  było: podniesienie świadomości ekologicznej z zakresu żywności podwyższonej jakości (tj. ekologicznej, regionalnej, lokalnej); popularyzacja zdrowego odżywiania w połączeniu z rozwijaniem wrażliwości ekologicznej u dzieci; uświadamianie konieczności podejmowania działań na rzecz poszanowania żywności; podwyższenie wiedzy z zakresu żywności ekologicznej pochodzącej z Mazowsza, atrakcji kulinarnych Mazowsza wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych oraz produktów regionalnych z logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Uczestnicy konkursu  mieli do rozwiązania test składający sie z 30 szczegółowych pytań, które sprawdzały wiedze uczniów na temat rolnictwa ekologicznego oraz uczulał na takie pojęcia jak poszanowanie żywności zero waste czy premakultura. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Piotrkowi i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • 65. rocznica robotniczych strajków
     • 65. rocznica robotniczych strajków

     • „Za Prawo, Wolność i Chleb…”

      W poniedziałek5 28 czerwca 2021 roku minęła 65. rocznica robotniczych strajków zwanych w naszej historii „Poznańskim czerwcem”. Dokładnie 65 lat temu 28 czerwca o godzinie 6 rano robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Józefa Stalina podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez władze komunistyczne. W starciach z milicją i wojskiem na ulicach miasta zginęło, co najmniej 58 osób a kilkaset zostało rannych. Ranek 28 czerwca 1956 roku był początkiem buntu robotników Zakładów Cegielskiego i wielu innych fabryk przeciwko władzy ludowej. Był odpowiedzią na złą politykę społeczną, ignorowanie robotników i butę władzy, paradoksalnie nazywającej się władzą ludową. Ten ranek był „protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych”.  Ten ranek to moment, w którym cierpliwości i posłuszeństwo Poznaniaków zostało wyczerpane, a tysiące strajkujących postanowiło wykrzyczeć swoją krzywdę, na co odpowiedzią władzy ludowej była pogarda, czołgi na ulicach Poznania i serie z karabinów maszynowych..

      Protesty robotników w stolicy Wielkopolski były jednymi z pierwszych w historii powojennej Polski i stanowiły impuls do dalszych działań przeciw władzy komunistycznej w latach następnych. Wydarzenia w Poznaniu mają, więc ogromne znaczenie dla późniejszych losów całego kraju, będąc wielkim moralnym zwycięstwem ciemiężonego narodu. W sześćdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń winniśmy „oddać hołd robotnikom, którzy złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny.”

      Chwała Bohaterom.

      Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne „Wiarus”

       

    • 45. rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce
     • 45. rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce

     •              ,,Trzeba załodze tych czterdziestu paru zakładów, które strajkowały, powiedzieć, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem (…) – tym lepiej dla sprawy. (…) To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą..."

                                                                                                                                                         /Edward Gierek/

      W piątek 25 czerwca 2021 roku minęła  45. rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce. 25 czerwca 1976 r. w 112 zakładach pracy na terenie 24 województw przeszło 80 tys. osób rozpoczęło strajk i demonstracje uliczne. Bezpośrednią przyczyną protestu była zapowiedziana 24 czerwca w Sejmie PRL przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen artykułów żywnościowych (m.in.: mięso i ryby – 69%, nabiał – 64%, ryż – 150%, cukier – 90%). Największe manifestacje odbył się w Radomiu i Ursusie. W trakcie radomskich wydarzeń spalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Natomiast w Ursusie robotnicy zatamowali ruch pociągów rozkręcając szyny na magistrali kolejowej pod Warszawą. Fala strajków była porównywalna ze strajkami z grudnia 1970 r. i stycznia-lutego 1971 r., a „przerwy w pracy” nie ograniczyły się do jednego regionu kraju i groziły szybkim rozszerzeniem. Władze PRL - u, obawiając się powtórzenia scenariusza z grudnia 1970 r., jeszcze 25 VI 1976 r. zdecydowały o wstrzymaniu podwyżki. Protesty zostały brutalnie stłumione przez oddziały Milicji, ZOMO i SB.. Zatrzymanych przewożono do komend MO i aresztów, gdzie przechodzili przez tzw. ścieżki zdrowia (szpaler milicjantów bijących pałkami). Bito także przypadkowe osoby: jedną z nich był Jan Brożyna, śmiertelnie pobity przez patrol MO, o którego zabójstwo oskarżono świadków tego wydarzenia. Drugą śmiertelną ofiarą represji był ks. Roman Kotlarz, który w czasie mszy św. modlił się w intencji robotników, a którego później nachodzili i bili funkcjonariusze SB.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Prelekcje dotyczące Bitwy Warszawskiej
     • Prelekcje dotyczące Bitwy Warszawskiej

     • ,,(...) Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Jest głęboko to wydarzenie, ten dzień wpisany w moją historię osobistą, w historię nas wszystkich. Wy jesteście młodsi, ale wasze życie znajduje się na przedłużeniu tamtego dwudziestego roku, tamtego Cudu nad Wisłą, tamtego Radzymina..."

      /Jan Paweł II/

      W  dniach  od  18 czerwca do  24 czerwca 2021 roku  zostały przeprowadzone w klasach IV- VII  oraz świetlicy szkolnej krótkie prelekcje dotyczące Bitwy Warszawskiej z wykorzystaniem otrzymanego od Instytutu Pamięci Narodowej posteru (120 x180 cm.)z doskonałej jakości kopią obrazu J. Kossaka "Cud nad Wisłą". Jest to jeden z kilku obrazów, które mogą trafić do naszej szkoły w ramach programu IPN - "Historia w wielkim formacie" Prelekcje zostały przeprowadzone w ramach projektu "Stalowa Jedynka dla Niepodległej" i dotyczyły  przyczyn i przebiegu wojny polsko - bolszewickiej z 1919 - 1920 roku  oraz krwawych walk o Radzymin w dniach 13 - 16.08. 1920 roku. To nasz szkolny wkład w zbliżające się  uroczyste obchody 101 rocznicy Bitwy Warszawskiej - cudu nad Wisłą, która dała Europie i światu dwadzieścia lat wolności...

      Cześć i Chwała Bohaterom!

      Koło Historyczne ,,Wiarus"

    • Wycieczka kl. Ie i If do Kicin
     • Wycieczka kl. Ie i If do Kicin

     • 18 czerwca 2021 r. to dzień, na który uczniowie klasy Ie i If długo czekali. Pięknym i słonecznym rankiem wybraliśmy się odkrywać sekrety życia na wsi do Gospodarstwa Edukacyjnego w pobliskich Kicinach. Jest to piękna wieś, ukryta wśród lasów i pól. Na miejscu czekały na nas panie w pięknych ludowych strojach. Przygotowały one dla uczniów moc niezapomnianych atrakcji:

      -   warsztaty ludowe, dzieci własnoręcznie udekorowały drewniane kotki,

      - zajęcia w ogrodzie z elementami: hipoterapii, alpakoterapii, rodoterapii, dogoterapii, felinoterapii z wykwalifikowaną kadrą instruktorską,

      -    mini zoo, w którym czekały przyjazne zwierzęta,

      -    przejażdżka bryczką przez mazowieckie lasy i pola połączona z grą terenową w lesie,

      - warsztaty kulinarne; rozpoznawanie ziaren żyta, pszenicy, pieczenie własnoręcznie zrobionych podpłomyków do kuchni kaflowej,

      -    teoretyczne oraz praktyczne zajęcia dla uczniów – wykonanie prania na dawnej tarze oraz we ,,Frani’’,

      -    plac zabaw, wata cukrowa.

      Serdecznie zachęcamy wszystkich do poznania tego niezwykłego miejsca, gdzie panuje wyjątkowa aura, której nie da się opisać słowami. Tam trzeba po prostu być!

      Opracowanie: Agata Szymborska i Bożena Rolka

    • Projekt edukacyjny "Moc Prezentów UNICEF"
     • Projekt edukacyjny "Moc Prezentów UNICEF"

     • Dnia 18 czerwca 2021 r. w naszej szkole zakończono realizację projektu edukacyjnego „Moc Prezentów UNICEF”, przygotowanego przez Organizację UNICEF.

      Celem  akcji było:

      - rozwijanie świadomości dzieci i młodzieży na temat znaczenia pomocy humanitarnej
      i sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się,

      - kształtowanie postawy zaangażowania społecznego,

      - wsparcie działań pomocowych na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

          W ramach projektu „Moc Prezentów UNICEF” koordynatorzy akcji oraz wychowawcy
      w poszczególnych klasach przeprowadzili zajęcia z uczniami na temat działań UNICEF
      i pomocy humanitarnej. Na podstawie materiałów dokumentalnych udostępnionych przez UNICEF uczniowie dowiedzieli się jak katastrofy naturalne wpływają na życie dzieci
      z Gwatemali.
      W trakcie zajęć z wychowawcą jak również podczas zajęć dodatkowych
      oraz zajęć w świetlicy szkolnej, uczniowie wykonali plakaty i ulotki promujące akcję charytatywną „Moc Prezentów UNICEF”.
             Na terenie szkoły rozwieszone zostały plakaty informacyjne o działalności UNICEF,
      a także na ten temat przygotowano gazetki tematyczne.
            Poprzez ogłoszenie w dzienniku Librus oraz informacje zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły zapoznano Rodziców z możliwością wzięcia udziału w akcji charytatywnej, polegającej na zakupieniu za pośrednictwem strony internetowej UNICEF symbolicznych Produktów bez Pudła dla dzieci najbardziej potrzebujących z różnych stron świata. Zamieszczono także informacje na temat projektu "Moc prezentów UNICEF", oraz zdjęcia plakatów promujących ten projekt.
            Na zakończenie akcji 18 czerwca przed budynkiem naszej szkoły przygotowano wystawę prac uczniów,  którą mieli możliwość obejrzeć uczniowie i rodzice.
      Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji „Moc prezentów UNICEF”!

      Udział w tym Projekcie wpłynął na rozwój wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby innych. 

      Pamiętajmy, że dobro wraca ze zdwojoną siłą, a razem możemy więcej!

      >>>>>> dyplom-unicef.pdf

      >>>>>> PROJEKT_EDUKACYJNY.pdf

      Koordynatorzy projektu na terenie szkoły: Aneta Jusińska, Katarzyna Brzozowska, Marzena Marchel, Kamila Tyburska

    • Wycieczka klasy 2b, 2c i 2g do Grabowa
     • Wycieczka klasy 2b, 2c i 2g do Grabowa

     • W minioną środę - 16 czerwca 2021 r. uczniowie klas drugich pod opieką p. Magdaleny Jabłeckiej, p. Katarzyny Kwiatkowskiej, p. Marii Bal- Stach i p. Justyny Zborowskiej wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego „Mazowiecki Zaścianek” Grabowo koło Tłuszcza. Podczas pobytu w gospodarstwie uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Poprzedzonych ciekawym wykładem  pod tytułem „Od ziarenka do bochenka” na temat gatunków zbóż na świecie. Degustacja ziaren z których przygotowuje się mąkę do wypieku chleba, jak również samodzielne mielenie ziaren przez uczestników zwieńczone zostało formowaniem i wypiekiem chlebków. Kolejną atrakcją była wyprawa wozem traperski, podczas której podziwiali piękno mazowieckich lasów. Zabawy na łące i harce na placu zabaw zakończone zostały ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami i przepyszną malinową herbatką.

      Posileni, choć trochę zmęczeni – cali i zdrowi powrócili do szkoły.

      Opracowanie Katarzyna Kwiatkowska

      Oto krótka fotorelacja z wyjazdu:

     • Podsumowanie programu Złote Szkoły NBP

     • W marcu i kwietniu 2021 r. uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w ogólnopolskim programie Złote Szkoły NBP, popularyzującym  wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą programu było przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.  Miło nam poinformować, iż Szkoła Podstawowa nr 1 im. podpułkownika pilota Mariana Pisarka otrzymała zaszczytny tytuł ,,Złotej Szkoły NBP". Taki tytuł uzyskały szkoły, które zdobyły najwyższą punktację za zrealizowane zadania I edycji programu. Potwierdzeniem uzyskania takiego tytułu jest certyfikat Narodowego Banku Polskiego.

      Bardzo cieszymy się z takiego wyróżnienia! Życzymy uczniom samych sukcesów w ich pierwszych krokach w świecie finansów osobistych!

      Koordynatorzy programu w szkole: Iwona Banaszkiewicz i Weronika Szymankiewicz

    • 81. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów
     • 81. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów

     • W poniedziałek 14 czerwca 2021 r. minęła 81. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów. Datę 14 czerwca 1940 roku  uważa się za dzień uruchomienia obozu i obchodzona jest ona  jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia  osiemdziesiąt lat temu z Tarnowa przywieziono 728 mężczyzn, głównie polskich więźniów politycznych. Byli wśród nich żołnierze Kampanii Wrześniowej, gimnazjaliści, członkowie tajnych organizacji patriotycznych. (W transporcie znalazł się m.in. Bronisław Czech, narciarz i olimpijczyk, aresztowany 14 maja 1940 roku w Zakopanem za działalność konspiracyjną). Historycy oceniają, że w sumie do obozu trafiło co najmniej 1,3 mln osób. Spośród nich Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln w tym: około 960 tys. Żydów, 70–75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich i 10–15 tys. więźniów innych narodowości. Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Wolności doczekało w nim zaledwie 7,5 tys.  wycieńczonych głodem chorobami i niewolnicza pracą więźniów. W czerwcu 1947 roku w dawnym obozie zostało otwarte muzeum Dziś kompleks figuruje na światowej liście dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady ( 1940 - 1945). Warto w tym miejscu dodać, że pierwsze obozy koncentracyjne niemieccy naziści założyli na terenie III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Konkurs historyczny „Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka – patrona naszej szkoły”- został rozstrzygnięty
     • Konkurs historyczny „Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka – patrona naszej szkoły”- został rozstrzygnięty

     • „Miłość wymaga ofiary”

      W piątek 11 czerwca 2021 roku  w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbyła się XIV edycja szkolnego konkursu historycznego poświęconego patronowi naszej szkoły podpułkownikowi pilotowi Marianowi Pisarkowi. Głównym celem konkursu, przygotowanego przez Koło Historyczne „Wiarus” i Koło Polonistyczne "Pisarek" było:- propagowanie wśród młodzieży współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie życia i walki Mariana Pisarka, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, popularyzacja tematyki lotniczej wśród uczniów oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV - VIII i polegał na rozwiązanie testu składającego się z 41 szczegółowych pytań dotyczących faktów z życia naszego patrona.  Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych i był jednym z elementów obchodów 30 rocznicy nadania  szkole imienia podpułkownika pilota Mariana Pisarka. W konkursowej rywalizacji udział wzięło 74 uczniów naszej szkoły.

      Laureatami konkursu zostali:

       w kategorii klas IV - V

      I miejsce –Aleksander Kępiński  kl. V b

      II miejsce – Michał Roman     kl. IV d

      III miejsce – Antoni Weroński   kl. IV e

      Wyróżnienia wywalczyli: Oliwia Rasińska i Jakub Kostrzewa  z klasy V a

      w kategorii klas VI - VIII

      I miejsce - Jan Żółkowski - kl. VII b

      II miejsce -- Piotr Łapiński - kl. VI c

      III miejsce - Paweł Lewandowski - kl. VII b

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jednocześnie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu o człowieku, który dla ojczyzny poświęcił swoje młode życie i jest dla nas wzorem do naśladowania. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród książkowy ufundowanych przez Radę rodziców odbyło się podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego.

      Koło Historyczne „Wiarus” i  Koło Polonistyczne "Pisarek"

    • Wycieczka klasy 7b
     • Wycieczka klasy 7b

     • W czwartek 10 czerwca br. uczniowie klasy VII b pod opieką wychowawcy udali się na wycieczkę do  niedawno otwartego przy Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie muzeum. Muzeum poświecone jest pamięci  bohaterów Bitwy Warszawskiej - Cudu nad Wisłą i świętego Jana Pawła II - papieża Polaka. Celem naszej wizyty było uczczenie zbliżającej się 22 rocznicy wizyty sławnego rodaka na naszej radzymińskiej ziemi  oraz zwiedzenie okolicznościowej wystawy. W progach muzeum przywitał nas ks. Krzysztof Ziółkowski  - proboszcz parafii i kustosz muzeum, który w interesujący sposób przybliżył nam kulisy papieskiej wizyty  13.czerwca 1999 roku i opowiedział o najcenniejszych muzealnych artefaktach. Są wśród nich  min. oryginalne łuski  z czasów walk z bolszewikami z okolic Wólki Radzymińskiej,  ułańska szabla podniesiona z pola bitwy z okolic Cegielni , biało- czerwona kokarda  żołnierzy ochotników z roku 1920  i  pamiątki związane z pontyfikatem  Jana Pawła II. Uczniów szczególnie zainteresował  holoboox, który pozwala na wyświetlanie hologramów  przedstawiających bohaterów 18 decydującej o losach Europa i świata bitwy. Co warte podkreślenia jest to  jeden z trzech holobox-ów  w placówkach muzealnych na terenie naszego  kraju. Po zapoznaniu się z muzealną ekspozycją skierowaliśmy swe kroki pod  Statułę  Matki Bożej Łaskawej , gdzie  poznaliśmy historię objawień oraz  niezwykłe okoliczności umieszczenia  u jej stóp fragmentów  zburzonego na terenie byłej republiki radzieckiej pomnika Lenina. Ostatnim akordem naszej wycieczki było wspólne zdjęcie i skosztowanie przepysznych lodów, którymi poczęstował  nas  ksiądz Krzysztof. Serdecznie dziękujemy .  to były dla nas szczególna wycieczka , którą zapadnie na długo w naszej pamięci.

      Opracowanie: Grzegorz Jeleń

    • Wizyta PUL
     • Wizyta PUL

     • We wtorek 9 czerwca  br. przedstawiciele z PUL Wołomin  zachęcali  uczniów  klas VIII naszej szkoły  do udziału w rekrutacji do klas mundurowych. Uczniowie  PUL nie tylko  popisali się doskonałą sprawnością fizyczną , znajomością technik obronnych , ale również w ciekawy sposób przedstawili gamę zawodów  i umiejętności,  które można zdobyć podczas nauki w ich placówce.  Występ uczniów z PUL Wołomin wśród, których byli absolwenci naszej szkoły, co podkreślamy z radością nagrodzony został gromkimi brawami.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Światowy Dzień Oceanów
     • Światowy Dzień Oceanów

     • Z okazji Światowego Dnia Oceanów, który obchodziliśmy8 czerwca uczniowie kl. 4a, 4b, 4c, 4d i 4e wzięli udział w jego obchodach.Organizatorami tej akcji są Klub Gaja i MSC Polska (Marine Stewardship Council), którzy zaprosili szkoły do wspólnej nauki o ochronie mórz i oceanów oraz włączenia się w obchody Światowego Dnia Oceanów - 8 czerwca. Aby skupić uwagę społeczną na kondycji mórz i oceanów oraz skłonić państwa świata do odpowiedzialnego zarządzania naszym wspólnym dobrem, ONZ ustanowiło lata 2021-2030 Dekadą Nauk o Morzach i Oceanach. Dlatego korzystając z obchodów Światowego Dnia Oceanów nasi uczniowie wzięli udział w tej akcji poprzez aktywną edukację na ten temat.Nasi uczniowie na lekcjach przyrody w dniach od 21.06.2021 r. do 24.06.2021 r. włączyli się w obchody tej akcji poprzez obejrzenie filmu pt. Mój tata jest rybakiem. Następnie rozwiązywaliśmy zadania, testy, quizy, rebusy oraz karty pracy przygotowane przez MSC Polska.Materiały edukacyjne, które wykonywali uczniowie zawierały bardzo dużo informacji o tym w jak ogromnym stopniu nasze życie zależy od mórz i oceanów, podkreślając wpływ naszych codziennych wyborów na ich dobrostan. Poprzez udział w tym programie uczniowie mogli zobaczyć, że ekosystemy morskie to nie tylko wakacyjny kurort, ale jeden z kluczowych elementów sterujących życiem na Ziemi. Poprzez propagowanie wiedzy na temat zrównoważonych połowów, chciałam zachęcić wszystkich uczniów do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji. Chciałam zwrócić uwagę na konieczność ochrony dzikiej natury mórz i oceanów dla nas i dla przyszłych pokoleń.

      Koordynator: Maria Klimkiewicz

    • Program edukacyjny "Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!"
     • Program edukacyjny "Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!"

     • Zakończyliśmy realizację programu "Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!". Uczniowie zapoznali się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobyli wiedzę na temat miejsc występowania kleszcz i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki. Zapoznali się również ze sposobami zapobiegania i ochrony przed ukąszeniem kleszczy oraz przenoszonymi przez nie chorobami. Uczniowie oglądali filmy profilaktyczne, brali udział w pogadankach, prowadzili obserwacje przyrodnicze oraz wykonali prace plastyczne i plakaty informacyjne pt."Wiem jak chronić się przed kleszczami”.

      Poniżej prezentujemy wystawę prac:

      >>>>>>>>>>>>>>  Chron_sie_przed_kleszczami.pdf

      Koordynator programu: Jolanta Łuczyk

    • DZIEŃ KIBICA
     • DZIEŃ KIBICA

     • W związku z trwającymi Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej wychowawcy i uczniowie klas: Id i If postanowili, że 14 czerwca będzie to: ,,Dzień Kibica w Naszej Klasie’’.

      Uczniowie klasy If i Id rozpoczęli dzień od zaśpiewania hymnu, ,,Mazurka Dąbrowskiego’" w strojach kibicowskich. Dzieci zapoznały się z tradycją powstania największego Turnieju Piłki nożnej w Europie. Wskazywaliśmy na mapie Europy kraje, w których będą rozgrywały się mistrzostwa Europy 2020. Wykonaliśmy serca w barwach narodowych oraz wspólnie wymyśliliśmy okrzyk:,,Piłka jest jedna, bramki są dwie, Polacy są najlepsi, każdy to wie’’ , który miał dopingować biało czerwonych w poniedziałkowym meczu z reprezentacją Słowacji. Obejrzeliśmy filmiki tematyczne, nawiązujące do kulturalnego kibicowania oraz najlepszych bramek strzelonych przez reprezentację Polski w ostatnich latach.  Podsumowaniem dnia było wspólne zagranie mini meczu piłki nożnej na boisku szkolnym.

      Uczniowie tego dnia bawili się wyśmienicie, a przy okazji zdobyli nową wiedzę na tematy związane z piłką nożną oraz uczyli się szacunku dla barw narodowych i hymnu.

      Organizatorzy: Agata Szymborska, Marta Gładysz

    • Wycieczka klasy 1c i 1a do Dworu Strzyżew
     • Wycieczka klasy 1c i 1a do Dworu Strzyżew

     • W piękny, słoneczny poranek 9 czerwca 2021 roku uczniowie klasy I a i I c pod opieką p. Agaty Szczepanik, p. Anety Jusińskiej i p. Marzeny Mazur udali się na swoją pierwszą, szkolną wycieczkę do malowniczego miejsca położonego nad rzeką Utratą – Dworu Strzyżew. Na miejscu na uczniów czekało wiele atrakcji. Były to m.in. warsztaty poświęcone wiosennym pracom w ogrodzie, podczas których dzieci poznawały różne nasiona ziół
      i samodzielnie miały okazję  je zasiać, zakładając własne mini ogródki. Kolejnym wyzwaniem były zajęcia w kuchni i wyrabianie drożdżowego ciasta oraz pieczenie pysznych bułeczek. Po kuchennych doświadczeniach uczniowie z uwagą i zainteresowaniem obejrzeli piękny, stary Dwór  i wysłuchali na jego temat ciekawych informacji. Przy okazji mogli także obejrzeć zaplatane, barwne gobeliny, a niektórzy mieli szansę spróbować własnych sił w tworzeniu tych pięknych dzieł kultury regionalnej. Mimo ciepłego dnia, dużą przyjemność sprawiło uczniom pieczenie i konsumowanie pysznych kiełbasek. Wielką radością dla wszystkich uczestników wycieczki okazały się  przygotowane przez Panią animatorkę zabawy na świeżym powietrzu. Należały do nich m.in.: zabawy z chustą animacyjną, pląsy przy muzyce, konkurencje w przeciąganiu liny, chodzenie po linie, skoki w workach, chodzenie na szczudłach, rzucanie do celu, puszczanie pięknych baniek mydlanych, zabawy kreatywne na kocykach w cieniu drzew. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chłopcy bardzo chętnie rozegrali mecz piłki nożnej.
      W trakcie zabawy, w każdej chwili można było odpocząć sobie na kocu i zjeść swój pyszny prowiant.

      Wszyscy zadowoleni, choć może troszkę zmęczeni wracali do szkoły. To był ciekawie i miło spędzony czas.

                     Opracowanie: Aneta Jusińska i Agata Szczepanik

    • "Dobrze, że Jesteś!"
     • "Dobrze, że Jesteś!"

     • Pani Katarzyna Brzozowska, pani Dorota Kołaczyńska oraz pani Anna Borowska przeprowadziły w naszej szkole akcję, która miała na celu przypomnienie nam wszystkim nieocenionej ważności obecności drugiego człowieka. Tworzenie prac odbywało się w radosnej atmosferze przy rozmowach o bliskich, przyjaciołach, braku ważnych relacji podczas nauczania zdalnego. Dlatego cieszmy się swoją obecnością, wspierajmy i doceńmy drugiego człowieka! Mówmy sobie często dobre rzeczy! Posyłajmy nawzajem ciepłe i serdeczne myśli! Dobrze, że Jesteś!

      Szczególne podziękowania za włączenie się w akcję dla Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz klasy 4a, 5a i 6c. Dobrze, że Jesteście! 

      Koordynatorzy akcji: Katarzyna Brzozowska, Dorota Kołaczyńska, Anna Borowska

    • Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami
     • Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami

     • Dziękujemy klasie 2 g za nominację do udziału w akcji. Zespół ds. pomocy psychologiczno pedagogicznej oraz Szkolny Klub Wolontariusza melduje wykonanie zadania! Z racji zbliżającego się końca roku szkolnego miło nam ogłosić, że naszym udziałem kończymy akcję na terenie naszej szkoły :) 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
 • Galeria zdjęć

   brak danych