• Egzamin ósmoklasisty
     • Egzamin ósmoklasisty

     • W dniach 24, 25 i 26 maja br. przeprowadzony będzie egzamin ósmoklasisty. który obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII.

      W dniach 23 - 26 maja uczniowie klas I - VII nie mają zajęć dydaktycznych.

      Uczniowie klas ósmych każdego dnia egzaminu przychodzą do szkoły na godz. 08.00 i w przydzielonych salach oczekują na egzamin.

      Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

      1. 24 maja - język polski godz. 09.00 który trwa 120 minut,
      2. 25 maja - matematyka godz. 09.00, który trwa 100 minut,
      3. 26 maja - język obcy nowożytny,  godz. 09.00, który trwa 90 minut.

      Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu  matematyki również linijkę. ‎

      Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

      W 2022 r. uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca, natomiast 8 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

      Drodzy Uczniowie, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia :)

    • Konkurs historyczny "Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”
     • Konkurs historyczny "Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”

     • Uwaga, uwaga, ważne…

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

      serdecznie zaprasza uczniów klas IV i V

      do udziału w  konkursie historycznym

      ,, Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”

      Patronat Honorowy:

      ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz – Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie.

      Konkurs odbędzie się w dniach 13 - 15 czerwca 2022r.

      Zapraszamy, nagrody czekają.

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa
     • Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

     • W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa nasi uczniowie aktywnie wzięli udział w różnorodnych zajęciach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem: w szkole, na drodze, w sieci, w domu oraz w kontakcie z osobą obcą.

      Wycieczka uczniów klasy 3f była dobrą okazją, aby przypomnieć i utrwalić zasady bezpiecznego zachowania się w miejscu publicznym i zadbaniem o własne zdrowie. Swoją wiedzę związana z tematem bezpieczeństwa uczniowie mogli zaprezentować podczas lekcji, gdzie metodą problemową w parach rozwiązywali zestawy pytań, a następnie dzielili się odpowiedziami na forum klasy. Wzajemnie uzupełniali i weryfikowali wiadomości. Podczas rozwiązywania krzyżówki rozszerzyli zasób słownictwa i umiejętności. Podsumowaniem naszej pracy było wykonanie Lapbooka, w którym zawarliśmy omawiane wcześniej zasady bezpieczeństwa. Dzięki naszej wspólnej pracy zgłębiliśmy temat bezpieczeństwa, który towarzyszy nam codziennie.

      Uczniowie kl. 2c obejrzeli prezentację i film edukacyjny nt. zachowania zasad bezpieczeństwa na drodze.
      Na skrzyżowaniu byliśmy we wrześniu, ale poprzez ćwiczenia praktyczne przypomnieli sobie na pobliskim skrzyżowaniu przy szkole, jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

      20 maja w klasie 3e była przeprowadzona pogadanka na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i przypomnienie ważnych znaków drogowych.

      W klasie 1a i 1g przeprowadzono też pogadankę oraz wykonano prace plastyczne. Podsumowaniem programu były gry i zabawy edukacyjne. Ponadto dnia 20 czerwca przeprowadzony zostanie program edukacyjny - kampania kolejowe ABC.

      W klasie 6c została przeprowadzona lekcja poświęcona bezpieczeństwu na drodze (17 maja). Podczas zajęć uczniowie oglądali film edukacyjny, prowadzili dyskusję, wykonali kolaż na powyższy temat.

      19 maja w klasach czwartych przeprowadzany był egzamin praktyczny we współpracy z policjantami z Komendy Stołecznej.

      Na technice w klasach 5 i 6 były realizowane treści związane z planowaniem wycieczki rowerowej oraz zasadach udzielania pierwszej pomocy - pogadanka, prezentacja, praca w grupach.  Na plastyce uczniowie tych klas projektowali w grupach plakat - bądź bezpieczny na drodze.  Na godzinie wychowawczej w kl. 6d była przedstawiona prezentacja: Bezpieczeństwo na drodze: Jestem pieszym, jeżdżę na rowerze i hulajnodze.

      Wychowawcy klas

    • 102. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II
     • 102. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

     • "Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły,

      kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas 

      – o papieżu wolności i solidarności."

      /Prezydent RP Andrzej Duda/

       W  środę 18 maja 2022 roku minęła 102. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Papieża, którego historia życia to wielowątkowa opowieść o filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który miał wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co spajało wszystkie jego życiowe powołania była żarliwa modlitwa, wiara w  drugiego człowieka, przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi ideologicznymi oraz umiłowanie sprawiedliwości. Jego niezwykła biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swojej niezwykłości. Jego postać na trwałe zapisała się w polskiej historii Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za jego dokonania dla naszej wolności i za nadzieję, którą stale nas napełniał. Najlepszym wyrazem tej wdzięczności może być kultywowanie postaw, o które prosił za życia - wymaganie od siebie, choćby inni od nas nie wymagali oraz pielęgnowanie w sobie Miłości i szacunku do ojczyzny. Dla nas  mieszkańców miasta Cudu nad Wisłą  to szczególne zobowiązanie. Chcemy  zachować dla potomnych pamięć o bohaterach 1920 roku i Świętym Pielgrzymie, który przybył z odległego Watykanu, aby w tym świętym dla nas  miejscu powiedzieć: dziękuję Tym, którzy w obronie Ojczyzny i wiary poświęcili własne życie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Wizyta przedszkolaków
     • Wizyta przedszkolaków

     • Dnia 17 i 19 maja 2022 r. w progi naszej szkoły zawitały grupy „0” z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 im. Czerwonego Kapturka w Radzyminie. Dzieci były zainteresowane wycieczką choćby z tego względu, że niektóre z nich przyjdą po wakacjach do naszej placówki już jako uczniowie.

      Dzieci zostały zaproszone przez uczniów kl. Ia, If, Ie, IIIc oraz ich wychowawców. W salach  czekały na nich niespodzianki. Były to zmagania z „Dziecięcą matematyką” według Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej –wykorzystaniem domina. Zajęcia astronomiczne  a także promowanie zdrowego  trybu życia. Gry i zabawy muzyczno- ruchowe. Zerówkowicze miło i wesoło spędzili czas w towarzystwie swoich starszych kolegów i koleżanek. Następnie przedszkolaki  zostali oprowadzeni po budynku szkolnym.

      Dzieci miały możliwość zapoznać się z budynkiem szkoły, gabinetami specjalistów oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w klasach pierwszych. Przedszkolaki zostały aktywnie włączone w codzienny plan zajęć pierwszaków: czytały, liczyły, śpiewały, wykonywały prace plastyczne. Największe emocje wzbudziła u maluchów możliwość poczucia się pierwszakiem w szkolnej ławce.

      Dla przedszkolaków było to nie lada przeżycie, ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły. Wizyta ta miała na celu adaptację i integrację przedszkolaków ze szkołą jako przyszłych uczniów klas I.

      Mamy nadzieję, że pierwszego września (czyli już naprawdę niedługo) mali goście przybędą do Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie jako uczniowie pierwszej klasy i ponownie spotkamy się w murach naszej szkoły. Serdecznie  dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy!!!

      Wychowawcy klas

    • 78. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino
     • 78. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino

     • "... Oddali życie dla świętej sprawy Ojczyzny.”

      W środę 18 maja 2022 roku minęła 76 rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino II Korpusu Armii Polskiej pod dowództwem generała Władysława Andersa a oddziałami niemieckimi broniącymi drogi na Rzym na tzw. Linii Gustawa. Trwająca od 11 maja 1944 roku bitwa rozsławiła w świecie imię polskiego żołnierza, który zdobył, wydawałoby się nie do zdobycia fortecę niemiecką.  Przed Polakami niemieckie pozycje pod Monte Cassino próbowali zdobyć  Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, lecz ich natarcia zakończyły się klęską. Polskie zwycięstwo było również odpowiedzią na sowieckie oskarżenia o tchórzostwo wysuwane po ewakuacji Armii Polskiej z Związku Radzieckiego w 1942 roku Równocześnie była to  próba pokazaniu światu, że zdobywcy Monte Cassino mają ojczyznę, która powinna być niepodległa i zająć godne miejsce w rodzinie narodów Europy  i świata po zakończeniu wojny . W tym miejscu warto przypomnieć, że założony w 529 roku przez św. Benedykta na stromym wzgórzu klasztor był miejscem gdzie zaczęła się odradzać kultura Europy po upadku starożytnego Rzymu. Naszym rodakom przyszło, więc odebrać z rąk hitlerowskich barbarzyńców miejsce będące jednym z symboli Europy. Las krzyży i białych tablic nagrobnych na stoku wzgórza w pobliżu klasztoru z wyrytymi na nich polskimi nazwiskami bohaterów najdobitniej świadczy o zasługach naszego narodu dla Europy.

      Chwała Bohaterom.

       Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zagaśnie.

                                               Koło Historyczne „Wiarus”

      >>>>>>>  https://view.genial.ly/6097ddcf7e668d0d2514417e/presentation-z-kart-historii-ii-korpusu

    • Zebrania z rodzicami
     • Zebrania z rodzicami

     • Zapraszamy rodziców w dniu 17 maja 2022 r. (wtorek) na klasowe zebrania.

      Klasy 1 - 3 godz. 16.00

      klasy 4 - 8  godz. 17.30.

      Klasy 5c i 5d ze względu na wycieczkę klasową zebranie mają o godz. 18.00.

    • V Bieg Terenowo-Przełajowy „Weller 2. Kołaków ‘44”
     • V Bieg Terenowo-Przełajowy „Weller 2. Kołaków ‘44”

     • W sobotę 14 maja br. ponad 30 osobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w V Biegu Terenowo-Przełajowego  „Weller 2. Kołaków ‘44”, którego celem było: uczczenie 78. rocznicy zrzutu Cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem, krzewienie wiedzy historycznej, o bohaterskich czynach Cichociemnych, promocja postaw patriotycznych, upowszechnianie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz integracja mieszkańców Gminy Dąbrówka, Powiatu Wołomińskiego  i Województwa Mazowieckiego.  W miłej ,przyjaznej atmosferze biegnąc po zdrowie uczniowie uczcili pamięć  polskich żołnierzy walczących za wolność waszą i naszą podczas II wojny światowej. Serdecznie dziękujemy władzom Gminy Dąbrówka za zaproszenie  do udziału w tej niezwykłej uroczystości patriotycznej. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do rodziców. Bez waszego wsparcia nie byłby możliwy tak liczny udział uczniów naszej szkoły w  biegu.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • Reprezentacja Stalowej Jedynki uzyskała awans do turnieju finałowego Mistrzostw Mazowsza w minie piłce nożnej chłopców
     • Reprezentacja Stalowej Jedynki uzyskała awans do turnieju finałowego Mistrzostw Mazowsza w minie piłce nożnej chłopców

     • W piątek 13 maja na obiektach GOSiR Piaseczno odbyły się finały międzypowiatowe w piłce nożnej chłopców w kategorii rocznik 2009/2010. Stawką tych rozgrywek był awans do Mistrzostw Mazowsza w tej kategorii rozgrywek. Do turnieju finałowego przystąpiło sześć najlepszych szkół wyłonionych w drodze eliminacji powiatowych

      Reprezentacja naszej szkoły po eliminacjach grupowych awansowała do pół finału, w których pokonała 3-1 szkołę  SP Jabłonna.  W finale okazaliśmy się lepsi od gospodarzy turnieju pokonując SP Piaseczno 2-0. Wygrana w turnieju zapewniła awans SP 1 Radzymin do turnieju finałowego Mistrzostw Mazowsza, w których wystąpi osiem najlepszych szkół z województwa mazowieckiego.

      Szkołę reprezentowali: Norbert Gzowski, Damian Myśliwiec, Szymon Makowski, Adam Szczypiń, Kaczmarski Hubert, Patryk Kulesza, Jurek Starszak, Kacper Górnicki, Michał Roman, Adrian Cubrzyńśki, Szymon Kuczyński.

      Opiekun: Arkadiusz Kostrzębski

       

    •    41. rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II
     • 41. rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II

     • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

      Jan Paweł II     

      W  piątek 13 maja minie 40. rocznica zamachu  na Ojca świętego Jana Pawła II i 105 rocznica objawień w FatimieMiejsce dokonanego 41 lat temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w RzymieW czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" dwukrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie . Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami:„ Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii , czy fundamentalizmu ? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

                          Koło Historyczne "Wiarus"

      Film - https://www.youtube.com/watch?v=U7PfF3f4l1w

       

       

    • Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież Zapobiega Pożarom”
     • Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież Zapobiega Pożarom”

     • W dniu 11 maja br.  został zorganizowany w naszej szkole Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej ten miał na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności:  popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz  ratownictwa.

      Organizatorem Szkolnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest Liga Ochrony Przyrody działająca w Szkole Podstawowej nr 1 im ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Radzyminie.

      Opiekunem uczniów klas VII i VIII z ramienia szkoły była p. Agata Drzewek, nauczyciel biologii, natomiast koordynatorami turnieju z OSP w Radzyminie – p. Krzysztof Rostkowski i p. Michał Adamski.

       Więcej TUTAJ >>>>>>>>>  TURNIEJ-TWP.pdf

      Organizator: Agata Drzewek

    • 77. rocznica zakończenia II wojny światowej
     • 77. rocznica zakończenia II wojny światowej

     • W niedzielę 8 maja  minęła 77. rocznica zakończenia II wojny światowej. Składając hołd jej ofiarom pamiętajmy o niezłomnej walce naszego narodu z Niemcami przez cały okres jej trwania od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Rzeczypospolita Polska nigdy nie skapitulowała. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach tej wojny . We wrześni 1939 roku bronili Polski przed III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Walczyli we Francji, Norwegii i w niedocenianej w historii Bitwie o Anglię  1940 roku , w Afryce 1941 - 1942, na froncie wschodnim od 1943 roku, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem1944, uczestniczyli w wyzwoleniu  Bolonii, brali udział w zdobyciu Berlina. Dzięki polskim matematykom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy alianci mogli śledzić zamierzenia niemieckich armii. W okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze  sojuszników. To polski wywiad zdobył dokumentację i elementy rakiet V 1 i V 2. W ramach działalności Polskiego Państwa Podziemnego działało tajne szkolnictwo, wydawana była podziemna prasa, funkcjonował wymiar sprawiedliwości , działały partie polityczne. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad  prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi  i powiadomiła wolny świat o Holocauście. To Polska do obrony swych najistotniejszych wartości i interesów państwowych rzuciła wszystko czym dysponowała .Przez cały okres trwania II wojny światowej w szeregach Wojska Polskiego, oddziałach podziemia niepodległościowego i armiach sojuszniczych  przewinęło się około 2 miliony 400 tysięcy Polaków. Ceną bohaterskiej i niezłomnej walki z Niemcami była śmierć ponad 6 milionów polskich obywateli. straty materialne obliczane są na ponad 860 miliardów dolarów, a prawie połowa dóbr kultury została zniszczona lub wywieziona. Terytorium Polski skurczyło się o prawie 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć Polska jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnej napaści  zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło  jej upragnionej wolności. Została oddzielona  od demokratycznego świata żelazną kurtyna i pozostawała pod dominacją Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich  aż do 1989 roku.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Wycieczka do Skansenu w Sierpcu
     • Wycieczka do Skansenu w Sierpcu

     • Dnia 6 maja br. uczniowie klas I a i II d odbyli wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na miejscu czekało na nie wiele atrakcji. Wysłuchali opowieści o tym, jak dawniej ludzie żyli. Dużo emocji wzbudziła przejażdżka wozem zaprzężonym w dwa konie. Dzieci po drodze obserwowały łąki, ogrody, młyn, kościół, chaty pokryte słomą, żyjące tu zwierzęta hodowlane. W dużych salach ekspozycyjnych uczniowie obejrzeli kolekcję rzeźby ludowej i powozów. Zwiedziły dworek szlachecki z końca XIX i początku XX wieku, karczmę chłopską i zabytkowy kościół. Na koniec pobytu w Skansenie był czas na wspólny posiłek i zabawę. 

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Wycieczka klasowa w okolice Ostrowca Świętokrzyskiego
     • Wycieczka klasowa w okolice Ostrowca Świętokrzyskiego

     • Dnia 04.05.2022 r klasa 4a i 4d pod opieką p. Joanna Czestkowskiej, p Anny Piechuckiej oraz p. K. Wawryszuk udały się na wycieczkę w okolice Ostrowca Świętokrzyskiego by zwiedzić kopalnię krzemienia pasiatego tzw. Krzemionki Opatowskie.  Zaplanowana trasa turystyczna liczyła ok 1,5 długości i prezentowała oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń. Mieliśmy okazję zaobserwować m.in. hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe. Najwięcej ekscytacji wzbudziła trasa poprowadzona pod ziemią, ale i wizyta w neolitycznej osadzie oraz wykonanie naszyjnika z zęba jelenia przy użyciu krzemienia wydawała się być interesująca. Utwierdziliśmy się przy tym w przekonaniu, że cierpliwość nie zawsze jest naszą mocną stroną. Po ciężkiej i żmudnej pracy nastała chwila relaksu na świeżym powietrzu. Ostatnim punktem programu był wspólny obiad, podczas którego zacieśnialiśmy więzy koleżeńskie. 

      Opracowanie: Joanna Czestkowska

    • 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • "Konstytucja była kamieniem, który spowodował lawinę.

      Była prowokacją, na którą Rosja odpowiedziała tak, 

      jak odpowiedzieć musiała, chroniąc swoje imperialne interesy.

      Było to również wyzwanie rzucone zdecydowanej większości szlachty,

      która nie chciała żadnych poważniejszych zmian w ustroju państwa."

      Andrzej Chwalba

      We wtorek 3 maja 2022 roku będziemy świętować  231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym  z  największych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu. Niech biel i czerwień naszych narodowych flag  ubarwi nasze okna, balkony i posesje. Niech łopoczące na wietrze narodowe flagi będą symbolem tego, że pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bohaterach w tych trudnym dla nas czasie.

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791

      Słabość polityczna Rzeczpospolitej w XVIII w. i doprowadziła zależności politycznej od Rosji i przeprowadzenia przez ościenne potęgi (Rosji, Prus i Austrii) pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W końcu l. 80. XVIII w., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej – ciężkiej wojny Rosji ze Szwecją i Turcją - król wraz z patriotycznie nastawioną szlachtą podjął próbę reformy kraju. Jej wyrazem stało się uchwalenie, na trwającym od 7 października 1788 r. Sejmie Wielkim, Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwana popularnie Konstytucją 3 Maja. Skonfederowany sejm obradował pod laską Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Ostateczną redakcję tekstu, przygotowywanego od września 1789 r., sporządził Hugo Kołłątaj. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., a przed konstytucją francuską z 22 września 1791 r.) akt prawny regulujący i kodyfikujący kompleksowo wzajemną relację oraz zakres władzy sprawowanej przez organy państwowe.Wśród najważniejszych postanowień Konstytucji było m.in.: zastosowanie zasady trójpodziału władzy, zerwanie z zasadą liberum veto (odtąd decyzje na sejmie miały być podejmowane większością głosów), powołanie stałego rządu zwanego Strażą Praw (któremu przewodził król), zespolenie Korony i Litwy oraz zrównanie stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Konstytucja wzięła w obronę chłopstwo oraz pozbawiła praw politycznych tzw. gołotę, czyli szlachtę nie posiadającą majątku. Konstytucja była aktem reformatorsko nastawionej części szlachty i arystokracji, zamierzającej do unowocześnienia i wzmocnienia kraju w obliczu realnego zagrożenia zewnętrznego. Reformy nie utrzymały się długo, gdyż w 1792 r. prorosyjska i antyreformatorska magnateria zawiązała konfederację w Targowicy i wezwała armię rosyjską, do obalenia Konstytucji. W wyniku przegranej przez Rzeczypospolitą , trwającej dwa miesiące tzw. wojny w obronie konstytucji, Ustawa Rządowa została obalona, a w 1793 r. doszło do II rozbioru Polski. Dwa lata później po upadku insurekcji kościuszkowskiej nastąpił trzeci rozbiór Polski, a kraj stracił niepodległość na 123 lata.

      Konstytucja 3 Maja >>>>>>  https://konstytucja3maja.gov.pl/pl/postacie/

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • XVIII Dzień Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą
     • XVIII Dzień Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą

     • "Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

      a na tej fladze, biel i czerwień,

      Czerwień to miłość,  Biel serce czyste,

      Piękne są nasze barwy ojczyste."

      /„Barwy ojczyste“ Czesław Janczarski/

      W poniedziałek   2 maja  będziemy obchodzić XVIII  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej daty nie był przypadkowy. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było zawieszenie  2 maja 1945 roku naszej narodowej flagi i na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez  żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego szturmujących u boku Armii Czerwonej stolicę hitlerowskich Niemiec. Ustawodawcy chodziło również o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o ważnych datach z historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do  udziału w akcji upamiętnienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej i 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niech dumnie powiewające na  fasadach naszych domów, balkonach i w oknach biało - czerwone flagi świadczą o tym, że pamiętamy, że jesteśmy wspólnotą.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Społeczność „Stalowej Jedynki” uczciła pamięć Patrona Szkoły – ppłka pil. Mariana Pisarka
     • Społeczność „Stalowej Jedynki” uczciła pamięć Patrona Szkoły – ppłka pil. Mariana Pisarka

     • W przededniu 80. rocznicy bohaterskiej śmierci ppłka pil. Mariana Pisarka społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie oddała hołd swojemu patronowi. Modlitwą, pieśnią i złożeniem kwiatów uczczono pamięć Asa Przestworzy z okresu II wojny światowej, który dla kolejnych pokoleń radzymińskiej młodzieży pozostaje inspiracją i wzorem do naśladowania...

      Więcej w artykule "Społeczność „Stalowej Jedynki” uczciła pamięć Patrona Szkoły – ppłka pil. Mariana Pisarka” w tygodniku regionalnym Kurier W nr 17  z dnia 17.05.2022 r. >>>>>>> Notka_prasowa.pdf

    • Nasz patron - ppłk pil. Marian Pisarek
     • Nasz patron - ppłk pil. Marian Pisarek

     • "Bądź jak Patron mojej szkoły w  nauce biegły, w wysiłku wytrwały.
      Bądź jak On ojczyźnie wierny.
      (…)To dzięki Niemu i poległym tysiącom
      żyjesz, pracujesz i uczysz się w wolnym kraju.”

      /Joanna, lat 13/

       W  piątek  29 kwietnia 2022  roku minie 80. rocznica chwalebnej śmierci podpułkownika pilota Mariana Pisarka - dowódcy 141 Eskadry Myśliwskiej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, pilota słynnego Dywizjonu 303 „kościuszkowskiego” w Bitwie o Anglię, dowódcy Dywizjonu 308 „krakowskiego", dowódcy I Skrzydła Myśliwskiego, patrona Szkoły Podstawowej nr 1, syna radzymińskiej ziemi. Człowieka prawego, który oddał życie za wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaka jest wolność. Walcząc z dala od  ojczystej ziemi, jak setki tysięcy polskich żołnierzy dawał świadectwo światu, że Polska nie zginęła, Na wolność bowiem tylko te narody zasługują, które o nią walczą.  W tym roku 3 maja minie 31 rocznica nadania naszej szkole jego imienia. Jesteśmy dumni z naszego patrona i przyrzekamy  przez następne lata przypominać  i rozsławiać jego imię i dokonania polskich pilotów walczących o "wolność waszą i naszą w czasie II wojny światowej."

      Cześć i Chwała Bohaterowi, który może być dla nas wzorem do naśladowania.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Kalendarium: >>>>> kalendarium-pisarek.pdf

      Paweł Wardak - ,,Ostatni Lot”  >>>>>>> https://padlet.com/Jelonek201/9630jd5y3tguxwgw

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych