• Wolne wybory w Polsce
     • Wolne wybory w Polsce

     • W piątek 4 czerwca minie 32. rocznica pierwszych od zakończenia II wojny światowej częściowo wolnych do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu wyborów w Polsce. Zakończyły się one spektakularnym zwycięstwem obozu "Solidarności", który zdobył 260 na 261 możliwych mandatów. Z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" wybrani do polskiego parlamentu zostali: m.in. Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński, Jacek Kuroń, Jarosław Kaczyński, Gustaw Holoubek, Hanna Suchocka, Henryk Wujec, Andrzej Wajda, Jan Maria Rokita i wielu innych. Wybory czerwcowe miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Były tez pierwszymi wolnymi wyborami w państwach zależnych od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 61. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera
     • 61. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera

     • "Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno.

      Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska."

      /gen. Józef Haller, Radzymin, 19 sierpnia 1920 r./

      W piątek  4 czerwca 2021 r. minie 61. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera, polityka, działacza społecznego,  dowódcy Legionach Polskich (m.in. II Brygady), II Korpusu Polskiego i „Błękitnej” Armii., Ministra bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego (X.1939) harcmistrza, przewodniczącego ZHP, prezesa Komitetu PCK, kawalera Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari, który do historii przeszedł jako ten, który przywrócił Bałtyk Polsce.  W kluczowych dla wojny z Rosją Sowiecką miesiącach gen. Haller pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej, był członkiem Rady Obrony Państwa i dowódcą Frontu Północnego. W pamiętnych dla naszego miasta dniach "Cudu nad Wisłą" dowodził Frontem broniącym bolszewikom dostępu do Warszawy. Jego oddziały liczyły ponad 60 tysięcy żołnierzy, 39- dział i 910 ciężkich karabinów maszynowych . No polskie linie   nacierało 95 tysięcy bolszewików dysponujących 560 działami ciężkimi i 120 działami polowymi. Wieczorem 15 sierpnia gen. Józef Haller przybywa do wyzwolonego Radzymina, a trzy dni później na radzymińskim rynku odznacza   Krzyżami Walecznych i Orderami Krzyża Virtuti Militari żołnierzy biorących udział w  bitwie, która  dała Polsce i Europie dwadzieścia lat pokoju.

      Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Gen. Józef Haller - notka biograficzna >>>>>> Gen._J._Haller_-_zyciorys(1).pdf


    • Projekt edukacyjny "Moc Prezentów UNICEF"
     • Projekt edukacyjny "Moc Prezentów UNICEF"

     • Zbliża się wyjątkowe święto, Dzień Dziecka. W tym dniu oczy dorosłych zwrócone są zwłaszcza na dzieci.
      Jest to szczególna  okazja by podarować dzieciom uśmiech. Światowa Organizacja UNICEF, daje nam możliwość wyjść z pomocą do dzieci, dla których największym marzeniem jest być zdrowym, prawidłowo się rozwijać oraz chodzić do szkoły i uczyć się. Pragnąc wspólnie spełnić marzenia dzieci, nasza Szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego „Moc Prezentów UNICEF”.

      Celem tej akcji jest:

      • rozwijanie świadomości dzieci i młodzieży na temat znaczenia pomocy humanitarnej i sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się,
      • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego,
      • wsparcie działań pomocowych na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. 

      W ramach projektu „Moc Prezentów UNICEF” m. in.:

      -  przeprowadzone zostaną zajęcia z uczniami na temat działań UNICEF i pomocy humanitarnej;

      - uczniowie dowiedzą się, jak katastrofy naturalne wpływają na życie dzieci
      z Gwatemali;

      - wykonane zostaną przez uczniów plakaty oraz ulotki  promujące akcję charytatywną „Moc Prezentów UNICEF”;

      Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji charytatywnej  „Moc Prezentów UNICEF”. UNICEF Polska za pośrednictwem swojej strony daje  możliwość zakupienia on- line produktów (tzw. Prezentów bez Pudła), dla dzieci najbardziej potrzebujących z różnych stron świata. (Instrukcja dokonania zakupów w pliku).

      Akcja trwa do 18 czerwca 2021 r.

      >>>>> eduresized_Grafika_dla_szkol_Plecak_UNICE.jpg

      >>>>> eduresized_Grafika_dla_szkol_Pojemnik_na_wode_UNICEF.jpg

      >>>>> eduresized_Grafika_dla_szkol_Szkola_w_pudelku_UNICEF.jpg

      >>>>> eduresized_Grafika_A4_dla_szkol_plecak_UNICEF.jpg

      >>>>> Instrukcja_przekazania_darowizny_-_Moc_Prezentow_UNICEF.pdf

      Razem możemy więcej!

      Otwórzmy swe serca, podarujmy Dzieciom marzenia!

      Koordynatorzy projektu na terenie szkoły:

      Aneta Jusińska, Katarzyna Brzozowska, Marzena Marchel, Kamila Tyburska

    • 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego
     • 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego

     •    "Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”....”

      /kardynał Stefan Wyszyński/

      W piątek, 28 maja  2021 r. minie 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiegokapelana Powstania Warszawskiego,  męża stanu, obrońcę praw człowieka, narodu i Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński był autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce  Człowiekiem bez reszty służącym Bogu i ludziom, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Uchwałą  obu izb  parlamentu kardynał ks. Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia został jednym z patronów 2021 roku. W ustawie sejmowej czytamy o,, szczególnym znaczeniu kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku dla Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski". Senatorowie w swojej ustawie wyrazili zaś uznanie dla,, Jego całego życia, które było wielkim świadectwem umiłowania Ojczyzny i Rodaków". W niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się  uroczystość beatyfikacji Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym miejscu warto dodać ,że kardynał ks. Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia był częstym gościem radzymińskiej parafii.

      CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

      Koło Historyczne "Wiarus"

     • Egzamin ósmoklasisty

     • W dniach 25, 26, 27 maja 2021 r. uczniowie klas ósmych mają egzamin ósmoklasisty z j. polskiego, matematyki i języka angielskiego.  Trzymamy za Was kciuki.

       

    • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU LEKSYKALNO- GRAMATYCZNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
     • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU LEKSYKALNO- GRAMATYCZNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • 21.05. 2021 r. o godz. 16.00 korzystając z aplikacji Microsoft Forms, uczniowie klas IV-VII zmierzyli się z zadaniami konkursowymi sprawdzającymi ich wiedzę leksykalno-gramatyczną z języka angielskiego. Jury, w składzie: Iwona Banaszkiewicz, Agnieszka Baraniok, Marlena Fedorczyk, Emilia Żmijewska-Łapińska, po zliczeniu punktów w danych kategoriach wiekowych, przyznało I, II, III miejsce oraz wyróżnienie. Jednocześnie informujemy, iż w sytuacji, w której dwoje uczniów miało taki sam wynik punktowy, decydowała godzina odesłania pracy konkursowej.

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i czekamy na Was ponownie w przyszłym roku szkolnym!

      Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody dla lauratów, które ufundowała Rada Rodziców, zostaną wręczone podczas lekcji stacjonarnych w szkole.

      Lista laureatów >>>>>>>>>>>> laureaci.pdf

      Organizatorzy: Iwona Banaszkiewicz, Agnieszka Baraniok, Marlena Fedorczyk, Emilia Żmijewska-Łapińska

    • Wścieklizna u lisów na terenie województwa mazowieckiego
     • Wścieklizna u lisów na terenie województwa mazowieckiego

     • W związku z pojawieniem się kolejnych przypadków wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego, przekazujemy plakaty informacyjne w wersji elektronicznej. Plakaty zostały przygotowane przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii oraz Mazowieckim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.

      Ponadto w załączeniu podajemy komunikat prasowy Wojewody Mazowieckiego dotyczący wykrycia przypadków wścieklizny w województwie mazowieckim.

      >>>>>>>>>>>>>>> Komunikat_prasowy.pdf

      >>>>> Plakat_1.pdf

      >>>>> Plakat_2.pdf

    • 77. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino
     • 77. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino

     • "... Oddali życie dla świętej sprawy Ojczyzny.”

      We wtorek 18 maja 2021 roku minie 77. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino II Korpusu Armii Polskiej pod dowództwem generała Władysława Andersa a oddziałami niemieckimi broniącymi drogi na Rzym na tzw. Linii Gustawa. Trwająca od  11 maja 1944 roku bitwa rozsławiła w świecie imię polskiego żołnierza, który zdobył, wydawałoby się nie do zdobycia fortecę niemiecką.  Przed Polakami niemieckie pozycje pod Monte Cassino próbowali zdobyć  Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, lecz ich natarcia zakończyły się klęską. Polskie zwycięstwo było również odpowiedzią na sowieckie oskarżenia o tchórzostwo wysuwane po ewakuacji Armii Polskiej z Związku Radzieckiego w 1942 roku Równocześnie była to  próba pokazaniu światu, że zdobywcy Monte Cassino mają ojczyznę, która powinna być niepodległa i zająć godne miejsce w rodzinie narodów Europy  i świata po zakończeniu wojny . W tym miejscu warto przypomnieć, że założony w 529 roku przez św. Benedykta na stromym wzgórzu klasztor był miejscem gdzie zaczęła się odradzać kultura Europy po upadku starożytnego Rzymu. Naszym rodakom przyszło, więc odebrać z rąk hitlerowskich barbarzyńców miejsce będące jednym z symboli Europy. Las krzyży i białych tablic nagrobnych na stoku wzgórza w pobliżu klasztoru z wyrytymi na nich polskimi nazwiskami bohaterów najdobitniej świadczy o zasługach naszego narodu dla Europy.

      Chwała Bohaterom.

       Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zagaśnie.

      Koło Historyczne „Wiarus”

      Cezary Świerczewski - "O Wojtku niedźwiedziu polskim żołnierzu"

      Link >>>>>>  https://view.genial.ly/6097ddcf7e668d0d2514417e/presentation-z-kart-historii-ii-korpusu

    • 101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II
     • 101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

     •   Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły,

      kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas 

      – o papieżu wolności i solidarności

      /Prezydent RP Andrzej Duda/

       W wtorek 18 maja 2021 roku minie 101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Papieża, którego historia życia to wielowątkowa opowieść o filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który miał wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co spajało wszystkie jego życiowe powołania była żarliwa modlitwa, wiara w  drugiego człowieka, przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi ideologicznymi oraz umiłowanie sprawiedliwości. Jego niezwykła biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swojej niezwykłości. Jego postać na trwałe zapisała się w polskiej historii Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za jego dokonania dla naszej wolności i za nadzieję, którą stale nas napełniał. Najlepszym wyrazem tej wdzięczności może być kultywowanie postaw, o które prosił za życia - wymaganie od siebie, choćby inni od nas nie wymagali oraz pielęgnowanie w sobie Miłości i szacunku do ojczyzny. Dla nas  mieszkańców miasta Cudu nad Wisłą  to szczególne zobowiązanie. Chcemy  zachować dla potomnych pamięć o bohaterach 1920 roku i Świętym Pielgrzymie, który przybył z odległego Watykanu, aby w tym świętym dla nas  miejscu powiedzieć: dziękuję Tym, którzy w obronie Ojczyzny i wiary poświęcili własne życie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II
     • 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II

     • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

      Jan Paweł II     

      W czwartek 13 maja minie 40. rocznica zamachu  na Ojca świętego Jana Pawła II i 104. rocznica objawień w Fatimie. Miejsce dokonanego 40 lat temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w Rzymie. W czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie . Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami:„ Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii , czy fundamentalizmu ? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Film >>>>>>>>>> https://www.youtube.com/watch?v=U7PfF3f4l1w

       

    • ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE!
     • ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE!

     • Dnia 11 maja 2021 r. obchodziliśmy „Dzień Bez Śmiecenia”. Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie śmieci - to surowce! #WidzęWięcej”. Celem projektu jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Uczniowie włączyli się aktywnie w akcję oglądając film edukacyjny , a swoje wiadomości na temat segregacji śmieci i recyklingu wykorzystały podczas quizu ekologicznego oraz ciekawych zabaw. „Segregując, wspólnie zamieńmy odpady ze śmieci w cenne surowce!”

      Dzień Bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku.

      Organizatorzy: Marzena Marchel, Anna Kostrzębska

    • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
     • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

     • Dziś 11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Dlaczego 11 maja? Dokładnie 11 maja 2001r.  polski parlament uchwalił pakiet ustaw, wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. 

      Dzień bez Śmiecenia – to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., którego celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. 

      Każdy z nas tak naprawdę codziennie może włączyć się do tej akcji, pamiętając, że z każdego odpadu można coś uzyskać ponownie i w ten sposób zadbać o Naszą Planetę. 

      Organizator: Aneta Żołądek

    • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego
     • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego

     • Zapraszamy uczniów kl. IV-VII do wzięcia udziału w "Szkolnym konkursie leksykalno-gramatycznym z języka angielskiego". Odbędzie się on 21 maja 2021 r. o godz. 16.00 (po lekcjach) za pośrednictwem jednej z aplikacji internetowych. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zamieszczonym poniżej. Szczegóły można uzyskać także u nauczycieli języka angielskiego, którzy uczą w naszej szkole.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród zwycięzcom konkursu.

      >>>>>>>>>>> REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKUSU.pdf

      Organizatorzy: Pani Iwona Banaszkiewicz, Pani Agnieszka Baraniok, Pani Marlena Fedorczyk, Pani Emilia Żmijewska-Łapińska

    • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej
     • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej

     • W sobotę 8 maja  minęła 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. Składając hołd jej ofiarom pamiętajmy o niezłomnej walce naszego narodu z Niemcami przez cały okres jej trwania od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Rzeczypospolita Polska nigdy nie skapitulowała. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach tej wojny . We wrześni 1939 roku bronili Polski przed III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Walczyli we Francji, Norwegii i w niedocenianej w historii Bitwie o Anglię  1940 roku , w Afryce 1941 - 1942, na froncie wschodnim od 1943 roku, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem1944, uczestniczyli w wyzwoleniu  Bolonii, brali udział w zdobyciu Berlina. Dzięki polskim matematykom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy alianci mogli śledzić zamierzenia niemieckich armii. W okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze  sojuszników. To polski wywiad zdobył dokumentację i elementy rakiet V 1 i V 2. W ramach działalności Polskiego Państwa Podziemnego działało tajne szkolnictwo, wydawana była podziemna prasa, funkcjonował wymiar sprawiedliwości , działały partie polityczne. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad  prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi  i powiadomiła wolny świat o Holocauście. To Polska do obrony swych najistotniejszych wartości i interesów państwowych rzuciła wszystko czym dysponowała .Przez cały okres trwania II wojny światowej w szeregach Wojska Polskiego, oddziałach podziemia niepodległościowego i armiach sojuszniczych  przewinęło się około 2 miliony 400 tysięcy Polaków. Ceną bohaterskiej i niezłomnej walki z Niemcami była śmierć ponad 6 milionów polskich obywateli. straty materialne obliczane są na ponad 860 miliardów dolarów, a prawie połowa dóbr kultury została zniszczona lub wywieziona. Terytorium Polski skurczyło się o prawie 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć Polska jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnej napaści  zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło  jej upragnionej wolności. Została oddzielona  od demokratycznego świata żelazną kurtyna i pozostawała pod dominacją Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich aż do 1989 roku.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka
     • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka

     •  W środę  5 maja  2021 r. w XXX rocznicę nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka w Kolegiacie Radzymińskiej odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona naszemu patronowi i lotnikom poległym w niedocenianej  przez historię Bitwie o Anglię. Mszy Świętej przewodniczył jego Ekscelencja ks. biskup Romuald Kamiński Ordynariusz Diecezji Warszawsko - Praskiej. W trakcie uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak udekorował Sztandar naszej szkoły złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju". W uroczystości   udział wzięli przedstawiciele władz powiatu: pan Adam Lubiak - starosta Woło0miński, członek zarządu Paweł Dąbrowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk. W wydarzeniu wzięli udział również m.in. Wicekurator Mazowiecka p. Dorota Skrzypek, burmistrz Radzymina p. Krzysztof Chaciński, Przewodniczący Rady Gminy p. Piotr Rembelski oraz przedstawiciele środowisk oświatowych i kombatanci. Uroczystość zakończył występ uczniów naszej szkoły, którzy  w perfekcyjny sposób wykonali wiązankę pieśni patriotycznych.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Artykuł o uroczystości w tygodniku regionalnym KURIER W nr 15 - str. 14 i 16 >>>>>>>  KWnr_15_z_dn_11.05.2021_r..pdf

      Przemówienie Ministra Obrony Narodowej: https://www.youtube.com/watch?v=6JvprbiIrco

       

    • Patroni Polski
     • Patroni Polski

     • Na przełomie kwietnia i maja koncentrujemy naszą uwagę wokół Patronów Polski. 

      Przypomnijmy, że tytuł Patrona nadawany jest głównie przez papieża i odzwierciedla kult i wstawiennictwo danego świętego na terenie kraju. 

      Do głównych patronów Polski należą: św. Wojciech, św. Stanisław Biskup, Męczennik oraz Najświętsza Maryja Królowa Polski. W gronie drugorzędnych patronów są: św. Stanisław Kostka i św. Andrzej Bobola. Liczba naszych orędowników zmieniała się na przełomie dziejów. Wiązało się to z wygasaniem kultu niektórych świętych i narodzinami czci w stosunku do kolejnych. Był nawet czas, że mieliśmy ponad dziesięcioro patronów. 

      23 kwietnia obchodziliśmy wspomnienie św. Wojciecha. Został on ogłoszony świętym przez Sylwestra II w 999 roku z racji pielgrzymek wiernych do jego grobu w Gnieźnie. Św. Wojciech stał się patronem współpracy i jedności duchowej chrześcijańskiej Europy oraz patronem Polski.  

      3 maja czcimy Najświętszą Maryję Pannę - Królową Polski. 31 października 1943 roku papież Pius XII dokonał poświęcenia całej rodziny ludzkiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Episkopat Polski uchwalił, że 7 lipca 1946 roku takiego aktu poświęcenia dokonają wszystkie katolickie rodziny polskie, 15 sierpnia – wszystkie diecezje, a dnia 8 września tegoż roku cały naród polski. W imieniu całego narodu i Episkopatu Polski akt ślubów odczytał uroczyście kardynał August Hlond. 

      8 maja wspominamy św. Stanisława - Biskupa i Męczennika, który został ogłoszony patronem Polski od czasu uroczystego ogłoszenia kanonizacji w naszym kraju 8 maja 1254 roku. Corocznie z Katedry na Wawelu sprzed grobu świętego, wyrusza wielka procesja do kościoła na Skałce, do miejsca jego męczeństwa. Tam też odbywa się uroczysta Msza Święta gromadząca biskupów, kapłanów i licznych przedstawicieli całego społeczeństwa. 

      Warto dodać, iż św. Stanisław jest patronem ks. prał. Stanisława Popisa – proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, o którym pamiętaliśmy w dniu jego imienin. 

    • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • "Konstytucja była kamieniem, który spowodował lawinę.

      Była prowokacją, na którą Rosja odpowiedziała tak, 

      jak odpowiedzieć musiała, chroniąc swoje imperialne interesy.

      Było to również wyzwanie rzucone zdecydowanej większości szlachty,

      która nie chciała żadnych poważniejszych zmian w ustroju państwa."

      Andrzej Chwalba

      W poniedziałek 3 maja 2021 roku będziemy świętować  230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym  z  największych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu. Niech biel i czerwień naszych narodowych flag  ubarwi nasze okna, balkony i posesje. Niech łopoczące na wietrze narodowe flagi będą symbolem tego, że pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bohaterach w tych trudnym dla nas czasie.

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja  1791

      Słabość polityczna Rzeczpospolitej w XVIII w. i doprowadziła zależności politycznej od Rosji i przeprowadzenia przez ościenne potęgi (Rosji, Prus i Austrii) pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W końcu l. 80. XVIII w., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej – ciężkiej wojny Rosji ze Szwecją i Turcją - król wraz z patriotycznie nastawioną szlachtą podjął próbę reformy kraju. Jej wyrazem stało się uchwalenie, na trwającym od 7 października 1788 r. Sejmie Wielkim, Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwana popularnie Konstytucją 3 Maja. Skonfederowany sejm obradował pod laską Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Ostateczną redakcję tekstu, przygotowywanego od września 1789 r., sporządził Hugo Kołłątaj. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., a przed konstytucją francuską z 22 września 1791 r.) akt prawny regulujący i kodyfikujący kompleksowo wzajemną relację oraz zakres władzy sprawowanej przez organy państwowe. Wśród najważniejszych postanowień Konstytucji było m.in.: zastosowanie zasady trójpodziału władzy, zerwanie z zasadą liberum veto (odtąd decyzje na sejmie miały być podejmowane większością głosów), powołanie stałego rządu zwanego Strażą Praw (któremu przewodził król), zespolenie Korony i Litwy oraz zrównanie stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Konstytucja wzięła w obronę chłopstwo oraz pozbawiła praw politycznych tzw. gołotę, czyli szlachtę nie posiadającą majątku. Konstytucja była aktem reformatorsko nastawionej części szlachty i arystokracji, zamierzającej do unowocześnienia i wzmocnienia kraju w obliczu realnego zagrożenia zewnętrznego. Reformy nie utrzymały się długo, gdyż w 1792 r. prorosyjska i antyreformatorska magnateria zawiązała konfederację w Targowicy i wezwała armię rosyjską, do obalenia Konstytucji. W wyniku przegranej przez Rzeczypospolitą, trwającej dwa miesiące tzw. wojny w obronie konstytucji, Ustawa Rządowa została obalona, a w 1793 r. doszło do II rozbioru Polski. Dwa lata później po upadku insurekcji kościuszkowskiej nastąpił trzeci rozbiór Polski, a kraj stracił niepodległość na 123 lata.

      >>>>>>>>  Konstytucja 3 Maja

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego
     • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego

     • ,,Wracamy do Ciebie, Ojczyzno święta, głos nasz synowski, utęskniony leci:

      Po wiekach niewoli już się kruszą pęta, Przytul nas, Matko, przytul swoje dzieci!"

      /J. Przybyła: Do Ciebie, Polsko, wracamy/

      W nocy z 2 na 3 maja minęła 100. rocznica  wybuch III powstania śląskiego, które było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów Polaków mieszkających na Śląsku. W powstaniu, którym kierował Wojciech Korfanty wzięło udział  prawie 60 tysięcy Polaków, którzy nie chcieli się pogodzić z niesprawiedliwym podziałem Śląska po przeprowadzonym20 marca 1921 roku plebiscycie. W czasie krwawych dwumiesięcznych walk powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy. Złotymi zgłoskami w ojczystej historii zapisały się walki o Górę św. Anny. W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. W granicach Polski znalazł się najbardziej uprzemysłowiony obszar Śląska z 59 kopalniami i  9 stalowniami oraz  m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta  (Chorzów), Rybnik, Pszczyna i Tarnowskie Góry. Bez śląskich powstań, w których zginęło kilka tysięcy powstańców nie byłoby Polski niepodległej  w granicach ostatecznie zatwierdzonych po roku 1922. Nie byłoby możliwości  szybkiej budowy gospodarki II Rzeczypospolitej .Ślązacy w trzech powstaniach  walczyli o swój dom, swoje rodziny, o język i przynależność do Polski...

      Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim.

      Niech pamięć o Waszych czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Powstania śląskie: https://www.youtube.com/watch?v=Q6NSOC2bc7Y&t=13s                                                       

    • Dzień Flagi RP
     • Dzień Flagi RP

     • "Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

      a na tej fladze, biel i czerwień,

      Czerwień to miłość,  Biel serce czyste,

      Piękne są nasze barwy ojczyste."

      „Barwy ojczyste“ Czesław Janczarski

      W niedziele  2 maja  będziemy obchodzić XVII  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Wybór tej daty nie był przypadkowy. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było zawieszenie  2 maja 1945 roku naszej narodowej flagi i na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez  żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego szturmujących u boku Armii Czerwonej stolicę hitlerowskich Niemiec.  Ustawodawcy chodziło również  o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o ważnych datach z  historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do  udziału w akcji upamiętnienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej i 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niech dumnie powiewające na  fasadach naszych domów, balkonach i w oknach biało - czerwone flagi świadczą o tym, że pamiętamy, że jesteśmy wspólnotą.

                                    Koło Historyczne "Wiarus"

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
 • Galeria zdjęć

   brak danych