• Wyniki konkursu - Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów
     • Wyniki konkursu - Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów

     • Bardzo miło nam poinfromować, że uczennica naszej szkoły - Klara Pachulska (kl. VIc) została laureatką Ogólopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla Juniorów, którego organizatorem jest Wyższa Szkoła Języków Obcych  im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Konkurs  składał  się z trzech etapów podzielonych na trzy części i polegał na rozwiązaniu testów on-line wykonywanych w szkole oraz na rozmowach przez komunikator internetowy Skype. Klara doskonale poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami na poszczególnych etapach. Zmagania trwały od 19 listopada 2021r. (wówczas w I części I etapu udział wzięło 21 uczniów z naszej szkoły) do 6 kwietnia 2022 roku.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Opracowanie: Emilia Żmijewska-Łapińska (koordynator konkursu)

    • 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem
     • 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

     •  „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.” 

      /św. Jan Paweł II/

      W niedzielę 10 kwietnia 2022 roku minie 12. rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 wybitnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z jej Prezydentem - Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą - Marią Kaczyńską i ostatnim prezydentem na uchodźctwie - Ryszardem Kaczorowskim na czele. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W 1940 roku, zamordowana została  na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, strzałem w tył głowy, świadomie, z zimną krwią - elita polskiego narodu. Prawie 70 lat później, mając w pamięci to straszliwe, tak długo zakłamywane doświadczenie, polska delegacja pragnęła , oddać hołd ofiarom tej zbrodni, powiedzieć głośno o tym, jaki był  jej cel. Przypomnieć, że nam  nie wolno o niej zapomnieć. I ci, którzy z tą misją polecieli, zginęli. Był wśród nich przyjaciel naszej szkoły ojciec Józef Joniec prezes Stowarzyszenia Parafiada, z którą realizowaliśmy ogólnopolski  program edukacyjny "Katyń - ocalić od zapomnienia". Warto w tym miejscu dodać ,że idea programu narodziła się w naszej szkole podczas zajęć koła historycznego "Wiarus" w 2007 roku. Katyńskie Dęby Pamięci przywołują pamięć o polskich oficerach - ofiarach tej zbrodni. W Radzyminie i jego najbliższej okolicy 20 Dębów Pamięci jest świadectwem tego, że pamiętamy.

      Cześć i Chwała Bohaterom.

      Stalowa Jedynka chce i będzie o Was pamiętać.

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • 78. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”
     • 78. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”

     •  „W obliczu Boga Wszechmocnego i Najświętszej Marii Panny,

      jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam…”

      /fragment przysięgi „Cichociemnych”/

      W  nocy z 9 na 10 kwietnia 2022 roku minie 78. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem. „Cichociemni” to specjalnie szkoleni, legendarni  żołnierze polskich sił zbrojnych walczących na Zachodzie, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich głównym zadaniem była walka  o wolną i suwerenną ojczyznę. W czasie wojny dokonano  zrzutu 316 „Cichociemnych”. Jeden z takich zrzutów miał miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku w Kołakowie  w dawnym powiecie radzymińskim . Operacja nosiła kryptonim „Weller 2”  i polegała na dokonaniu zrzutu zasobników ze sprzętem i bronią dla oddziałów Armii Krajowej oraz skoczków tzw. cichociemnych. Droga powietrzną do okupowanej Polski zrzuceni zostali: ppor. Stefan Bałuk ps. "Starba", kpt. Benon Łastowski ps. "Łobuz", mjr Tadeusz Runge ps. "Osa" i kpr. Henryk Wańka ps. "Pływak".

      Pierwsze uroczystości  upamiętniające to wydarzenie odbyły sie w listopadzie 2004 roku . Wziął w nich udział  gen. Stefan Bałuk ps. "Starba' - jeden z tych którzy w nocy z 9 na 10 kwietnia zostali zrzuceni na spadochronach w okolicach Kołakowa. Generał , co warto podkreślić, brał udział w uroczystościach w kolejnych latach, dopóki pozwalało mu na to zdrowie. Nasza szkoła udział  w uroczystościach upamiętniających  operację "Weller 2" rozpoczęła od zwycięstwa w grze terenowej w kategorii szkoły podstawowe w 2014 roku. W następnych latach liczna reprezentacja "Stalowej Jedynki" uczestniczyła w organizowanych przez Gminę Dąbrówka Nocnych Biegach Przełajowych "Weller 2 - Kołaków 1944". Z powodu epidemii koronawirusa rywalizacja sportowa została zawieszona. Z radością wrócimy na leśne ścieżki biegu  z wielką historią w tle.

      Chwała Bohaterom i wielki szacunek dla Tych, którzy o nich pamiętają, mimo wszystko pamiętają…

      Koło Historyczne „Wiarus”

       

    • Wiem, Rozumiem, Pomagam
     • Wiem, Rozumiem, Pomagam

     •  W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Zachęcamy uczniów naszej szkoły

      do zapoznania się z gazetką tematyczną na I piętrze starego budynku. Dowiecie się, m.in. dlaczego niebieski jest kolorem autyzmu, dlaczego jego międzynarodowym symbolem są kolorowe puzzle oraz poznacie fakty i mity na jego temat. Przyjdź, przeczytaj, poznaj.

      Osoby w spektrum autyzmu są wśród nas, dlatego rozpalamy małą iskierkę, aby przybliżyć Wam ten temat. Mamy nadzieję, że nauczy nas to szacunku, wzajemnego zrozumienia i empatii.

      Każdy z nas jest różny, wyjątkowy i tak samo ważny.

               Pamiętaj!  Nie oceniaj, Nie odsuwaj się, Nie wykluczaj.

      Opracowanie: Maria Bal-Stach

    • Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku
     • Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku

     • W poniedziałek  4 kwietnia 2022 roku minie 228 rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa w Powstaniu Kościuszkowskim, które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych, o naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty. 

      Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 Roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie a sześć dni później w Wilnie.

      Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków, przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi (4.XI.1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości. 

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • XVII rocznica narodzin świętego Jana Pawła II
     • XVII rocznica narodzin świętego Jana Pawła II

     • „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć..." 

      Jan Paweł II

      W sobotę  2 kwietnia  minęła 17. rocznica narodzin dla nieba świętego Jana Pawła II papieża Polaka. W tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie warto przywołać jego słowa "Musicie być mocni mocą miłości", które padły podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Pierwszy raz  od 2005 roku nie mogliśmy licznie uczestniczyć w uroczystościach na Cmentarzu Poległych. Nie mogliśmy składać wiązanek kwiatów i palić zniczy ogni naszej pamięci ale w naszych sercach pozostaje głęboka wdzięczność za jego życie, pontyfikat i pamiętną wizytę na radzymińskiej nekropolii 13 czerwca 1999 roku. Będziemy pamiętać słowa, które nam wtedy pozostawił. „Wiecie, że urodziłem się w 1920 r. w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług wdzięczności w stosunku do tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli." Niech ta moc miłości sprawi, że Jan Paweł II będzie  obecny wśród nas poprzez nasze codzienne działania. Nasza modlitwę i naszą odpowiedzialność i solidarność w ramach różnych inicjatyw związanych ze wzajemną troską w czasie epidemii koronawirusa i pomocy ofiarom okrutnej napaści Rosji na Ukrainę.

      Koło Historyczne "Wiarus

    • "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"
     • "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"

     • Uczniowie klasy 2f zawsze chętnie przystępują do realizacji programów oraz przedsięwzięć promujących zdrowe żywienie. W piątkowy, słoneczny dzień wszystkie dzieci chętnie wykonały sałatki warzywne oraz owocowe. Podczas realizacji uczniowie  przestrzegali zasad higieny i estetyki przygotowywania posiłków oraz bezpiecznego posługiwania się narzędziami. W czasie pracy śpiewali tematyczne, wcześniej poznane piosenki o zdrowym odżywianiu oraz aktywnym trybie życia. Uczniowie rozumieją, jak ważne jest spożywanie każdego dnia  warzyw i owoców. Każdy uczeń, bez wyjątku na koniec zajęć skosztował swojej pysznej ,,bomby witaminowej''.

      Opracowanie: Agata Szymborska

    • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”
     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”

     • To już czwarty moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”, do którego ochoczo przystępuje klasa 3e wraz z wychowawczynią Kamilą Tyburską.

      Tematyką tego modułu jest EMPATIA.

      Empatia to powszechnie znane słowo, czy jednak zdajemy sobie sprawę, co to oznacza być człowiekiem empatycznym? Greckie słowo "empátheia" oznacza "cierpienie". W psychologii termin empatia odnosi się do zdolności zauważania i współodczuwania stanów emocjonalnych innych ludzi. Empatii nie należy mylić ze współczuciem. Współczucie stawia nas niejako wyżej od osoby, której współczujemy, zaś zdolność empatii to umiejętność postawienia się w sytuacji innej osoby.

      W praktyce empatia jest niezwykle ważną umiejętnością społeczną. Osoba o znacznych zdolnościach empatycznych rozumie własne emocje i potrafi trafnie rozpoznać stany emocjonalne u innych ludzi. Wpływa to korzystnie na rozumienie zależności społecznych oraz relacje interpersonalne. Osoby empatyczne są świadome uczuć innych osób, dostrzegają podłoże wyznawanych przez nie wartości i potrafią wczuć się w konkretne sytuacje. Taka percepcja świata pozwala na weryfikowanie własnych poglądów i przyznawanie się do błędów, a także znaczne ograniczenie zachowań agresywnych. Brak empatii w kontekście społecznym jest zjawiskiem negatywnym, ponieważ prowadzi do obojętności, trudności w rozwiązywaniu konfliktów i sięgania rozwiązań siłowych.

      Zasadniczy wpływ na poziom empatii ma środowisko, w jakim przebywamy oraz panujące w nim akceptowane wzorce zachowań.

      Obecna sytuacja polityczna na świecie wskazuje, że warto jest zadbać o prawidłowy rozwój poziomu empatii już od najmłodszych lat.

      PLAKAT >>>> eduresized_plakat-modulu-4_LI.jpg

      Opracowanie: Kamila Tyburska

    • Projekt edukacyjny "Łączka i inne miejsca pamięci"
     • Projekt edukacyjny "Łączka i inne miejsca pamięci"

     • 24 marca 2022 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w warsztatach historycznych zorganizowanych w ramach Projektu Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Łączka i inne miejsca pamięci”. Młodzież miała możliwość zapoznać się z pracą antropologa. Niezwykle ciekawy wykład wygłosiła antropolog Angelika Słodka z Wydziału Identyfikacji Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

      Po zakończonym wykładzie uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. Mieli za zadanie wcielić się w role zespołu antropologów, aby podjąć próbę identyfikacji osoby poszukiwanej. Należy podkreślić, że reprezentanci naszej szkoły, uczniowie klas ósmych: Aleksandra Mianowska, Zuzanna Jabłecka, Rozalia Rembecka, Lena Wardakowska, Daria Ziółkowska i Krzysztof Mikołajewski prawidłowo rozwiązali bardzo trudne zadanie.

      Warsztaty odbyły się w Centrum Edukacyjnym IPN  „Przystanek Historia” w Warszawie.

      Opiekun: Władysław Kolatorski

    • Wyniki szkolnego konkursu matematycznego „Wzorowy Matematyk”
     • Wyniki szkolnego konkursu matematycznego „Wzorowy Matematyk”

     •  Dnia 24 marca 2022 r.  w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka odbył się konkurs matematyczny dla klas trzecich „Wzorowy Matematyk”.

      Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności oraz odkrywania ukrytych talentów, rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia.

      Zmagania z matematyką odbywają się w naszej szkole corocznie i zawsze cieszą się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zadaniem młodych matematyków było poprawne rozwiązanie dziesięciu zadań o różnym stopniu trudności. Obejmowały one obliczenia w zakresie czterech działań, odczytywanie danych z wykresów, mierzenie odcinków oraz zadania tekstowe. W rezultacie matematycznych zmagań zostali wyłonieni zwycięzcy:

      I miejsce i tytuł Wzorowego Matematyka klasy III otrzymali:

      Julia Kaznowska kl. III g 17 pkt/22 pkt

      Łukasz Niedzieski kl. III g 17 pkt/22 pkt

      II miejsce

      Daniel Słyk kl. III a  16 pkt/22  pkt

      III miejsce

      Natalia Młynarska III b   15 pkt/22pkt

      Julia Suchta III f   15 pkt/22 pkt

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.

      Koordynatorzy konkursu: Kamila Tyburska, Justyna Zborowska

    • Niecodzienne spotkanie z lekturą - tworzymy makietę Akademii pana Kleksa
     • Niecodzienne spotkanie z lekturą - tworzymy makietę Akademii pana Kleksa

     • Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny uczniowie klasy 4e z chęcią i fascynacją przystąpili do projektu, który obejmował: przeczytanie lektury "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, wskazanie elementów świata przedstawionego, uporządkowanie planu wydarzeń, omówienie wybranych przygód związanych między innymi
      z historią szpaka Mateusza,a także wykonanie makiety ogrodu i budynku Akademii Pana Kleksa. Praca w grupach przebiegała zgodnie. Uczestnicy samodzielnie i z entuzjazmem wykonali wszystkie zaplanowane zadania.
      Po części artystycznej zespoły przygotowały opisy makiet. Naszym studentom dopisywał radosny i twórczy nastrój.

      Opracowanie: Anna Piechucka

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w bibliotece
     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w bibliotece

     • W końcowej fazie realizacji są projekty czytelnicze w klasach, które szkoła miała przeprowadzić w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ich efekty mogą podziwiać czytelnicy biblioteki szkolnej, odwiedzając jej progi.

      M. in. w klasach pierwszych cieszył się ogromnym zainteresowaniem temat: „Zwierzęta w naszych domach”, który dzieci opracowywały w oparciu o uwielbiane przez nich książeczki opowiadające o opiece nad zwierzętami w zoo i w domu. Starsze klasy natomiast „ruszyły w świat”, realizując temat: „Podróżuję z książką w poszukiwaniu tajemnicy i zagadki”.

      Uczniowie wraz z opiekunami projektów skorzystali z zasobów biblioteki szkolnej jak i własnych biblioteczek domowych. Oczekujemy na kolejne sprawozdania i materiały z realizacji pozostałych projektów czytelniczych.

      Opracowanie: Agnieszka Dudek, Agnieszka Cichy

    • IV Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
     • IV Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

     • "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

      /20.03.2018 r. - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda/

      W czwartek 24 marca br. minie  IV  Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców. W tym roku mija 77 lat od tych wydarzeń. Święto to jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie pomagali Żydom skazanym przez Niemców na całkowita eksterminację podczas II wojny światowej. Każdy przejaw pomocy  okazany ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy  na grożącą za to karę śmierci ustanowioną przez niemieckiego okupanta na terenie Polski.

      Cześć i chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Zebrania z rodzicami
     • Zebrania z rodzicami

     • Dnia 22 marca 2022 r. (wtorek) zapraszamy Rodziców na zebrania klasowe z wychowawcami - w trybie stacjonarnym:

      Klasy I - III o godz. 16.00.

      Klasy IV - VIII o godz. 17.30.

    • Dzień Szalonych Fryzur - 21 marca
     • Dzień Szalonych Fryzur - 21 marca

     • 21 marca 2022 z okazji PIERWSZEGO DNIA WIOSNY Samorząd Uczniowski zorganizował DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR.

      Tego dnia nie tylko na głowach uczniów, ale i nauczycieli, zawitały szalone, zabawne fryzury. W szkole pojawiło się wiele nowych osób, wśród nich celebryci z pierwszych stron gazet. Niektórzy zmienili swój image na tyle, że byli nie do poznania. Do grona nauczycieli zawitały „nowe twarze”😊 To był dzień pełen uśmiechu. A na dowód kilka zdjęć, które udało się zrobić tego dnia😊
      Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, dziękujemy za wspólną zabawę.

      Opracowanie: Katarzyna Loba

    • Zdrowe odżywianie
     • Zdrowe odżywianie

     • Robimy zdrowe kanapki... 21 marca uczniowie klasy 1a przygotowywały pyszne i zdrowe kanapki. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Dzieci dowiedziały się, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym oraz dlaczego musimy się zdrowo odżywiać. Zostały zapoznane z piętrami piramidy zdrowia. Następnie nazywały produkty, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę. Okazało się, że naszym milusińskim najlepiej smakowały kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin.

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Dzień Kolorowej Skarpetki
     • Dzień Kolorowej Skarpetki

     • Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Dziś w pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy w klasie 1a Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

      Opiekun: Marzena Marchel

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych