W dniu 17.10.2024 uczniowie klasy 3A wzięli udział w zajęciach pt. „Nie widzę, nie słyszę – warsztaty z elementami języka migowego.” Warsztaty miały na celu przybliżyć uczniom świat osób niewidomych oraz głuchych. Główną intencją prowadzących było rozwijanie empatii oraz zrozumienia dla osób z ograniczeniami w zmysłach oraz zachęcenie młodych ludzi do nauki alternatywnych metod porozumiewania się.
Dzieci zostały wprowadzone w tematykę zmysłów poprzez ćwiczenia praktyczne, które polegały na wyłączeniu zmysłu wzroku. Dzięki temu mogły doświadczyć, jak to jest funkcjonować bez możliwości widzenia. Podczas zajęć uczniowie poznali ogólne zasady konstrukcji pisma punktowego, alfabetu, znaków interpunkcyjnych w języku Braille’a. Warsztaty uatrakcyjniła literatura pisana językiem skierowanym do osób niewidomych.
W drugiej części zajęć uczniom klasy 3A został zaprezentowany sposób porozumiewania się za pomocą gestów poprzez naukę wybranych znaków, słów i zwrotów języka migowego i alfabetu palcowego, takich jak: dzień dobry, do widzenia, jak masz na imię? jak się czujesz?, lubię, nie lubię, rodzina, mama, tata, proszę, dziękuję, przepraszam itd.
Uczniowie poznawali, jak ważne jest wsparcie i akceptacja dla osób z ograniczeniami, co pozwoliło im zbudować pozytywne postawy i większą wrażliwość na potrzeby innych.
Zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale również inspirujące. Uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i zrozumienie na temat osób z niepełnosprawnościami, co przyczyni się do budowania społeczeństwa bardziej otwartego i empatycznego.
Opracowanie: Małgorzata Kurek