• 80. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów
     • 80. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów

     • W niedzielę 14 czerwca 2020 r. minęła 80. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów. Datę 14 czerwca 1940 roku  uważa się za dzień uruchomienia obozu i obchodzona jest ona  jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia  osiemdziesiąt lat temu z Tarnowa przywieziono 728 mężczyzn, głównie polskich więźniów politycznych. Byli wśród nich żołnierze Kampanii Wrześniowej, gimnazjaliści, członkowie tajnych organizacji patriotycznych. (W transporcie znalazł się m.in. Bronisław Czech, narciarz i olimpijczyk, aresztowany 14 maja 1940 roku w Zakopanem za działalność konspiracyjną). Historycy oceniają, że w sumie do obozu trafiło co najmniej 1,3 mln osób. Spośród nich Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln w tym: około 960 tys. Żydów, 70–75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich i 10–15 tys. więźniów innych narodowości. Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Wolności doczekało w nim zaledwie 7,5 tys.  wycieńczonych głodem chorobami i niewolnicza pracą więźniów. W czerwcu 1947 roku w dawnym obozie zostało otwarte muzeum Dziś kompleks figuruje na światowej liście dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady ( 1940 - 1945). Warto w tym miejscu dodać, że pierwsze obozy koncentracyjne niemieccy naziści założyli na terenie Niemiec przed wybuchem II wojny światowej

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 21. rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II
     • 21. rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II

     •  

      "Zawsze myślę, co by było,

      gdyby nie było tego Radzymina,

      tego Cudu nad Wisłą. ..."

                                             Jan Paweł II

      W sobotę 13 czerwca 2020 r. minęła 21. rocznica nawiedzenia radzymińskiej ziemi przez świętego Jana Pawła II - papieża Polska. O godzinie 18.13 dwadzieścia jeden lat temu następca świętego Piotra przybył z odległego Watykanu by oddać hołd żołnierzom polskim . którzy w pamiętnych dniach sierpnia 1920 roku  przelewali krew w obronie Ojczyzny i wiary. To na ulicach i przedpolach naszego miasta rozegrała się 18 decydująca w dziejach świata bitwa, która dała Polsce i Europie  niemal dwadzieścia  lat pokoju.  To na naszej ziemi  obrócone w perzynę zostały marzenia Bolszewików o wszechświatowej  komunistycznej rewolucji. Święty Jan Paweł  II przybył  na Cmentarz Poległych by przy bratnich mogiłach polskich bohaterów wyrazić swą "wdzięczność za to co od nich otrzymał" i zostawić nam  swoje słowo. - Prosimy o słowo - słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.
      Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić  w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Konkurs historyczny „Daty z życia ppłk pil. Mariana Pisarka – patrona naszej szkoły”
     • Konkurs historyczny „Daty z życia ppłk pil. Mariana Pisarka – patrona naszej szkoły”

     • Pod patronatem: Kuriera W

      „Miłość wymaga ofiary”

      Konkurs historyczny „Daty z życia ppłk pil. Mariana Pisarka – patrona naszej szkoły”

      - został rozstrzygnięty              

      W piątek 5 czerwca 2020 roku  w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbyła się XIII edycja szkolnego konkursu historycznego poświęconego patronowi naszej szkoły podpułkownikowi pilotowi Marianowi Pisarkowi. Głównym celem konkursu, przygotowanego przez Koło Historyczne „Wiarus” i Koło Polonistyczne "Pisarek" było:- propagowanie wśród młodzieży współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie życia i walki Mariana Pisarka, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, popularyzacja tematyki lotniczej wśród uczniów oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Konkurs adresowany był do uczniów klas VII i VIII i polegał na rozwiązanie testu składającego się z 41 szczegółowych pytań dotyczących faktów z życia naszego patrona. Z powodu pandemii koronawirusa konkurs odbył się zdalnie, co było niewątpliwie dodatkowym utrudnieniem dla uczestników.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce – Julia Ratuszna        kl. VII Id

      II miejsce – Zuzanna Ciuraj       kl. VIII c

      III miejsce – Olga Ruszkowska    kl. VIII a

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jednocześnie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu o człowieku, który dla ojczyzny poświęcił swoje młode życie i jest dla nas wzorem do naśladowania. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród książkowy odbędzie sie podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

      Koło Historyczne „Wiarus” i  Koło Polonistyczne "Pisarek"

       

    • 82. rocznica pierwszego w historii występu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej
     • 82. rocznica pierwszego w historii występu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej

     • „Jeśli ktoś powie, że Polacy nie potrafią grać w piłkę, napluję mu w twarz”

      /Leônidas da Silva/

      W piątek 5 czerwca minie  82. rocznica pierwszego w historii  występu reprezentacji Polski  na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej  rozgrywanych we Francji.  Po  dogrywce pełnego emocji meczu nasza reprezentacja narodowa przegrała z Brazylią  6:5. Warto dodać, iż 4 spośród 5-ciu bramek zdobytych przez biało-czerwonych zdobył Ernest Wilimowski co aż do 1994 roku było rekordem jeśli chodzi o mecze w finałach Mistrzostw Świata (na mundialu w USA 1994 w meczu Rosja - Kamerun rekord Polaka został pobity przez Olega Salenko, który dla Rosjan zdobył 5 bramek (końcowy wynik 6:1). Pamiętny, pełen zwrotów akcji  mecz  rozegrany w Strasburgu, zaliczany jest do najciekawszych nie tylko w tej imprezie, ale i historii futbolu. Biało-czerwoni przegrali, ale... wygrali uznanie, szacunek i podziw. Także wśród rywali. „Jeśli ktoś powie, że Polacy nie potrafią grać w piłkę, napluję mu w twarz” – powiedział  Leônidas da Silva jeden z najlepszych brazylijskich  piłkarzy , zdobywca trzech bramek w meczu z Polską.

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • 60. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera
     • 60. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera

     • Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno.

      Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska.

      /gen. Józef Haller, Radzymin, 19 sierpnia 1920 r./

      W czwartek 4 czerwca 2020 r. minęła 60. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera, polityka, działacza społecznego,  dowódcy Legionach Polskich (m.in. II Brygady), II Korpusu Polskiego i „Błękitnej” Armii., Ministra bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego (X.1939) harcmistrza, przewodniczącego ZHP, prezesa Komitetu PCK, kawalera Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari, który do historii przeszedł jako ten, który przywrócił Bałtyk Polsce.  W kluczowych dla wojny z Rosją Sowiecką miesiącach gen. Haller pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej, był członkiem Rady Obrony Państwa i dowódcą Frontu Północnego. W pamiętnych dla naszego miasta dniach "Cudu nad Wisłą" dowodził Frontem broniącym bolszewikom dostępu do Warszawy. Jego oddziały liczyły ponad 60 tysięcy żołnierzy, 39- dział i 910 ciężkich karabinów maszynowych . No polskie linie   nacierało 95 tysięcy bolszewików dysponujących 560 działami ciężkimi i 120 działami polowymi. Wieczorem 15 sierpnia przybywa do wyzwolonego Radzymina, a trzy dni później na radzymińskim rynku odznacza   Krzyżami Walecznych i Orderami Krzyża Virtuti Militari żołnierzy biorących udział w  bitwie, która  dała Polsce i Europie dwadzieścia lat pokoju.

      Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      >>>>>>  Gen._J._Haller_-_zyciorys.pdf

       

    • Wolne wybory w Polsce
     • Wolne wybory w Polsce

     • W czwartek 4 czerwca minie 31. rocznica pierwszych od zakończenia II wojny światowej częściowo wolnych do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu wyborów w Polsce. Zakończyły sie one spektakularnym zwycięstwem obozu "Solidarności", który zdobył 260 na 261 możliwych mandatów. Z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" wybrani do polskiego parlamentu zostali: m.in. Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński, Jacek Kuroń, Jarosław Kaczyński, Gustaw Holoubek, Hanna Suchocka, Henryk Wujec, Andrzej Wajda, Jan Maria Rokita i wielu innych. Wybory czerwcowe miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Były tez pierwszymi wolnymi wyborami w państwach zależnych od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 60. rocznica wystąpień mieszkańców Zielonej Góry
     • 60. rocznica wystąpień mieszkańców Zielonej Góry

     • W sobotę 30 maja minęła 60. rocznica wystąpień mieszkańców Zielonej Góry w obronie Katolickiego Domu Społecznego (Domu Katolickiego), który z pogwałceniem prawa  chciały zlikwidować władze państwowe. Wydarzenie  to mało znany i  niedoceniany zryw antykomunistyczny w obronie wiary, miejscowego proboszcza , ale i akt sprzeciwu wobec komunistycznej rzeczywistości. Do spacyfikowania protestującego tłumu oddziały Milicji Obywatelskiej i ZOMO wsparte 150 osobową grupa Milicji Robotniczej użyły pałek, gazów łzawiących i armatek wodnych. Zatrzymano ponad 500 osób, aresztowano 157. Sądy skazały oskarżonych na kary od 6 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, a proboszcza parafii p/w. św. Jadwigi ks. Kazimierza Michalskiego uznano za winnego sprowokowania zamieszek i  zmuszono do opuszczenia miasta Skala represji była nieproporcjonalna do wagi wydarzenia. 

      W mediach ogólnopolskich cenzura spowodowała, że zabrakło wzmianek o protestach w Zielonej Górze. Nieliczne notatki na temat ukazały się tylko w prasie lokalnej, informujące o wystąpieniach „awanturników i chuliganów”. Dopiero po roku 1989  przywrócono pamięć o tamtych wydarzeniach, uchylono niesprawiedliwe wyroki sadowe uznając protestujących zabohaterów, którzy próbowali stawiać opór komunistycznej władzy.

       Cześć i Chwała Bohaterom  

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Prymas Tysiąclecia
     • Prymas Tysiąclecia

     • "Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”....” 

       /kardynał Stefan Wyszyński/

      W czwartek, 28 maja  minęła 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. kardynała Stefan Wyszyńskiego, kapelana Powstania Warszawskiego,  męża stanu, obrońcę praw człowieka, narodu i Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński był autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce  Człowiekiem bez reszty służącym Bogu i ludziom, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku. W niedzielę 7 czerwca miała się odbyć uroczystość beatyfikacji Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, która ze względu na zagrożenie epidemiczne została zawieszona.

      CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

      Koło Historyczne "Wiarus"

     • Powrót uczniów klas I-III do szkół podstawowych Gminy Radzymin

     • KOMUNIKAT

      Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.

      Uwzględniając wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych edukacja wczesnoszkolna  https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men) oraz konsultacje z dyrektorami placówek, w szkołach na terenie gminy Radzymin oferta dydaktyczna i opiekuńcza będzie miała następującą formę:

      • Zajęcia dydaktyczne z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, j. angielskiego i religii w wymiarze: 3 godziny lekcyjne dziennie (w tygodniu: 13 godzin edukacji wczesnoszkolnej, 1 godz. j. angielskiego, 1 godz. religii) w godz. 8.50 - 11.15 (jeśli chęć uczestnictwa w zajęciach zgłosi do 12 dzieci z klasy (w klasach mniejszych niż 48m2 – iloraz powierzchni klasy i liczby 4), oraz w godzinach 12.00 – 14.25 dla ewentualnej drugiej grupy, jeśli chętnych zgłosi się więcej;
      • Zajęcia opiekuńcze w godz. 07.00 - 17.00, w ramach świetlicy szkolnej;
      • Umożliwienie dzieciom odpłatnego skorzystania z obiadu podczas przerwy obiadowej 11.25 -12.00 (w tym czasie przeprowadzona zostanie dezynfekcja sal);
      • Dla dzieci pozostających w domu zapewniamy kontynuację zdalnego.

      Prosimy rodziców o deklarację uczestnictwa ww. zajęciach opiekuńczych i dydaktycznych w szkole oraz chęci skorzystania z obiadu i dowozu (w szkołach, w których dotychczas był organizowany dowóz dzieci).

      Deklaracje za pomocą platformy LIBRUS lub telefonicznie należy zgłosić do wychowawcy klasy w terminie  do 18 maja 2020 r do godz. 13.00.

    • Konkurs o patronie szkoły M. Pisarku
     • Konkurs o patronie szkoły M. Pisarku

     • Z okazji 78 rocznicy chwalebnej śmierci  ppłka pil. Mariana Pisarka

      serdecznie zapraszamy uczniów klas VII i VIII

       do udziału w konkursie internetowym: 

      "Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka - patrona szkoły".

      Prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres mailowy: weronika.sp1.radzymin@gmail.com 

      (-w tytule wiadomości zapisujemy: Patron –rocznica; -w treści wiadomości zapisujemy:

      Zgłaszam chęć udziału w konkursie;  imię nazwisko i klasa).

      Zgłoszenia przyjmujemy do 29 maja 2020 r. 

      Informacje o dacie i godzinie konkursu podamy uczestnikom w osobnej wiadomości.

      Patronat Medialny: Kurier W.

      Organizator :

      Kolo Historyczne "Wiarus", Koło Polonistyczne "Pisarek"

      Materiały do konkursu:

       

       

       

    • Wyniki konkursu historycznego o Papieżu Janie Pawle II
     • Wyniki konkursu historycznego o Papieżu Janie Pawle II

     • Pod patronatem - Kuriera W                        

      "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali"

      /Jan Paweł II/

      Znamy już laureatów XI edycji konkursu historycznego

      „Daty z życia świętego Jana Pawła II”

      We wtorek 19 maja 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbyła się on-line XI edycji konkursu historycznego "Daty z życia świętego Jana Pawła II”. Głównym celem konkursu, który patronatem honorowym objął ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz Parafii p/w świętego Jana Pawła II, było przybliżenie uczniom postaci świętego Jana Pawła II – papieża Polaka, jego nauczania, istotnego wpływu na wydarzenia w Polsce i świecie podczas trwania jego pontyfikatu, przypomnienie pamiętnej wizyty 13 czerwca 1999 roku na radzymińskim Cmentarzu Poległych oraz przybliżenie historii powstającego w naszym mieście Sanktuarium na jego cześć. Konkurs adresowany był  do uczniów klas IV - VIII  i polegał na  rozwiązaniu testu składającego  się z 46 szczegółowych pytań dotyczących faktów z życia Świętego i historii parafii pod jego wezwaniem. Z radości pragniemy poinformować, że  laureatami konkursu zostali:

      I miejsce -               Ewelina  Posiewka          klasa VII b

      II miejsce -              Piotr Łapiński                 klasa    V c

      III miejsce -             Natalia Kozobowska      klasa   VI b

      Wyróżnienie -         Jan Żółkowski                 klasa   VI b

       Gratulujemy laureatom jednocześnie bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu o wielkim Polaku, który zmienił oblicze naszej ojczyzny i świata. Dyplomy i nagrody książkowe zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego W tym miejscu gorąco pragniemy również podziękować Redakcji tygodnika Kurier, W, który kolejny już raz objął nasz konkurs patronatem medialnym oraz księdzu Krzysztofowi za ufundowanie nagród i  wspieranie naszych inicjatyw służących kultywowaniu pamięci o świętym Janie Pawle II. Na księdza Krzysztofa i Kurier W zawsze możemy liczyć. Niech Bóg błogosławi i wspiera księdza Krzysztofa  i Redakcje Kuriera W  w pełnieniu  ich misji.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Koło Polonistyczne "Pisarek"

    • 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II
     • 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

     •                                                                    Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły,

      kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas 

      – o papieżu wolności i solidarności

      /Prezydent RP Andrzej Duda/

                     W poniedziałek 18 maja minęła 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Papieża, którego historia życia to wielowątkowa opowieść o filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który miał wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co spajało wszystkie jego życiowe powołania była żarliwa modlitwa, wiara w  drugiego człowieka, przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi ideologicznymi oraz umiłowanie sprawiedliwości. Jego niezwykła biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swojej niezwykłości. Jego postać na trwałe zapisała się w polskiej historii Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za jego dokonania dla naszej wolności i za nadzieję, którą stale nas napełniał. Najlepszym wyrazem tej wdzięczności może być kultywowanie postaw, o które prosił za życia - wymaganie od siebie, choćby inni od nas nie wymagali oraz pielęgnowanie w sobie Miłości. Dla nas  mieszkańców miasta Cudu nad Wisłą  to szczególne zobowiązanie. Chcemy  zachować dla potomnych pamięć o bohaterach 1920 roku i Świętym Pielgrzymie, który przybył z odległego Watykanu, aby w tym świętym dla nas  miejscu powiedzieć: dziękuję Tym, którzy w obronie Ojczyzny i wiary poświęcili własne życie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 75. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino
     • 75. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino

     • „…Oddali życie dla świętej sprawy Ojczyzny.”

       

      W poniedziałek 18 maja 2020 roku minie 75 rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino II Korpusu Armii Polskiej pod dowództwem generała Władysława Andersa a oddziałami niemieckimi broniącymi drogi na Rzym na tzw. Linii Gustawa. Trwająca od 11 maja 1944 roku bitwa rozsławiła w świecie imię polskiego żołnierza, który zdobył, wydawałoby się nie do zdobycia fortecę niemiecką.  Przed Polakami niemieckie pozycje pod Monte Cassino próbowali zdobyć  Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, lecz ich natarcia zakończyły się klęską. Polskie zwycięstwo było również odpowiedzią na sowieckie oskarżenia o tchórzostwo wysuwane po ewakuacji Armii Polskiej z Związku Radzieckiego w 1942 roku Równocześnie była to  próba pokazaniu światu, że zdobywcy Monte Cassino mają ojczyznę, która powinna być niepodległa i należy jej się godne miejsce w rodzinie narodów Europy  i świata po zakończeniu wojny . W tym miejscu warto przypomnieć, że założony w 529 roku przez św. Benedykta na stromym wzgórzu klasztor był miejscem gdzie zaczęła się odradzać kultura Europy po upadku starożytnego Rzymu. Naszym rodakom przyszło, więc odebrać z rąk hitlerowskich barbarzyńców miejsce będące jednym z symboli Europy. Las krzyży i białych tablic nagrobnych na stoku wzgórza w pobliżu klasztoru z wyrytymi na nich polskimi nazwiskami bohaterów najdobitniej świadczy o zasługach naszego narodu dla Europy.

       

      Chwała Bohaterom

       Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zagaśnie

       

      Koło Historyczne „Wiarus”

       

    • 39. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II
     • 39. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II

     • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

      /Jan Paweł II/     

      W środę 13 maja 2020 r. minęła 39. rocznica zamachu  na Ojca świętego Jana Pawła II i 103 rocznica objawień w Fatimie. Miejsce dokonanego 39 lat temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w Rzymie. W czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie. Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii, czy fundamentalizmu? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
     • 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

     •      "Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.”

      /Ignacy Mościcki Prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej/

      We wtorek 12 maja 2020 r. minęła 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego - współtwórcy niepodległej Rzeczypospolitej, wybitnego stratega i charyzmatycznego męża stanu, już za życia owianego legendą. Jego głównym celem, do którego konsekwentnie dążył  było odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności. Chciał Polski wolnej od obcych wpływów i za to marzenie był skłonny oddać wszystko. Został pochowany w  na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce marszałka zgodnie z jego ostatnią wolą  złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, w grobie jego matki. Na drodze konduktu pogrzebowego żegnały go tłumy. W całym kraju zapanowała trzyminutowa cisza, a ustawione na wawelskim wzgórzu działa oddając  101 strzałów armatnich pożegnały człowieka, który mówił, że chcieć to móc.

      Cześć i chwała Marszałkowi.

      Niech pamięć o jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

       

       

       

       

       

    • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791
     • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791

     • W niedzielę 3 maja 2020 roku będziemy świętować  229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która jest jednym  z  największych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu. Niech biel i czerwień naszych narodowych flag  ubarwi nasze okna , balkony i posesje. Niech łopoczące na wietrze narodowe flagi będą symbolem tego, że pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bohaterach  w tych trudnym dla nas czasie

      Słabość polityczna Rzeczpospolitej w XVIII w. i doprowadziła zależności politycznej od Rosji i przeprowadzenia przez ościenne potęgi (Rosji, Prus i Austrii) pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W końcu l. 80. XVIII w., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej – ciężkiej wojny Rosji ze Szwecją i Turcją - król wraz z patriotycznie nastawioną szlachtą podjął próbę reformy kraju. Jej wyrazem stało się uchwalenie, na trwającym od 7 października 1788 r. Sejmie Wielkim, Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwana popularnie Konstytucją 3 Maja. Skonfederowany sejm obradował pod laską Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Ostateczną redakcję tekstu, przygotowywanego od września 1789 r., sporządził Hugo Kołłątaj. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., a przed konstytucją francuską z 22 września 1791 r.) akt prawny regulujący i kodyfikujący kompleksowo wzajemną relację oraz zakres władzy sprawowanej przez organy państwowe. Wśród najważniejszych postanowień Konstytucji było m.in.: zastosowanie zasady trójpodziału władzy, zerwanie z zasadą liberum veto (odtąd decyzje na sejmie miały być podejmowane większością głosów), powołanie stałego rządu zwanego Strażą Praw (któremu przewodził król), zespolenie Korony i Litwy oraz zrównanie stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Konstytucja wzięła w obronę chłopstwo oraz pozbawiła praw politycznych tzw. gołotę, czyli szlachtę nie posiadającą majątku. Konstytucja była aktem reformatorsko nastawionej części szlachty i arystokracji, zamierzającej do unowocześnienia i wzmocnienia kraju w obliczu realnego zagrożenia zewnętrznego. Reformy nie utrzymały się długo, gdyż w 1792 r. prorosyjska i antyreformatorska magnateria zawiązała konfederację w Targowicy i wezwała armię rosyjską, do obalenia Konstytucji. W wyniku przegranej przez Rzeczypospolitą, trwającej dwa miesiące tzw. wojny w obronie konstytucji, Ustawa Rządowa została obalona, a w 1793 r. doszło do II rozbioru Polski. Dwa lata później po upadku insurekcji kościuszkowskiej nastąpił trzeci rozbiór Polski, a kraj stracił niepodległość na 123 lata.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
 • Galeria zdjęć

   brak danych