• Bitwa pod Wiedniem
     • Bitwa pod Wiedniem

     • „Venimus, Vidimus, Deus vicit”.

      Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył.

                                                                                                   /z listu Jana III Sobieskiego wysłanego

       15.09.1683r. do papieża Innocentego XI/

      W niedzielę 12 września 2021 roku minęła 338. rocznica Bitwy pod Wiedniem, jednej z najważniejszych bitew w historii Europy zwanej „odsieczą wiedeńską”. .Wojska polsko – austriacko – niemieckie (liczące około 75 tysięcy) dowodzone przez Jana III Sobieskiego pokonały potężną armię Imperium Osmańskiego (liczącą około 140 tysięcy), którą dowodził wielki wezyr Kara Mustafa. O losach bitwy, która rozpoczęła się wczesnym rankiem 12 września 1683 roku, przesądziła szarża polskiej ponad 20 tysięcznej kawalerii (w tym chorągwi husarskich) ze wzgórza Kahlenberg nieopodal murów Wiednia.

       O godzinie 17, 00 wojska polskie do kolejnego ataku osobiście poprowadził Jan III Sobieski doszczętnie rozbijając obronę turecką, zmuszając samego wezyra Karę Mustafę do panicznej ucieczki na czele ocalałych od pogromu oddziałów. Bitwa pod Wiedniem uznawana jest przez historyków za jedną z dwudziestu najważniejszych bitew w historii świata. Zakończyła ona definitywnie turecką ekspansję na Europę. Rzeczpospolita zyskała sławę „obrońcy Europy i „przedmurza chrześcijaństwa” Było to też ostatnie wielkie zwycięstwo odniesione przez wojsko polskie w czasach I Rzeczypospolitej.

      Chwała bohaterom.

      Koło Historyczne Wiarus

    • Wycieczka klasy 3a i 3g
     • Wycieczka klasy 3a i 3g

     •  

      Dnia 7 września 2021r. uczniowie klasy 3a i 3g pod opieką p. Barbary Giery oraz p. Justyny Zborowskiej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od odwiedzenia najnowocześniejszej i największej fontanny w Warszawie. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem p. Przemysławem. Po powitaniu, powędrowaliśmy Kamiennymi Schodkami na Rynek Starego Miasta, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji „Szlakiem legend warszawskich”. Odwiedziliśmy wiele ciekawych zakątków Starówki owianych legendami. Usłyszeliśmy historię o warszawskiej Syrence, Warsie i Sawie oraz Bazyliszku. Dodatkową atrakcją było spotkanie kataryniarza, który wygrywał piękne melodie na katarynce. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć instrument, który wzbudził w nich ogromną ciekawość. Kolejnym ważnym etapem wycieczki było odwiedzenie Murów obronnych Warszawy i poznanie kilku ciekawostek na temat tego pięknego miejsca. Nasz spacer zakończyliśmy konkursem, który polegał na znalezieniu na Rynku Nowego Miasta jak największej ilości syrenek. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Ostatni punkt wyjazdu to udział w lekcji muzealnej na Zamku Królewskim. Wędrując po pięknych komnatach oglądaliśmy ciekawe przedmioty codziennego użytku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Największe wrażenie zrobiła na uczniach Sala Tronowa ze względu na ilość złoceń oraz sypialnia króla. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji. Tuż po wyjściu z Zamku Królewskiego przyszedł czas na wykonanie pamiątkowych fotografii. Pomimo zmęczenia wróciliśmy do szkoły zadowoleni i szczęśliwi. To był bardzo udany dzień, pełen wrażeń i pozytywnych emocji.
      Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki i niesamowite przygody.

      Organizatorzy: Justyna Zborowska i Barbara Giera

    • Obiady szkolne
     • Obiady szkolne

     • Szanowni Rodzice i uczniowie!

      1 Września 2021 roku od godziny 9.00 w stołówce szkolnej odbędą się zapisy na obiady szkolne.
      Pierwszeństwo przy zapisie na obiady mają uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej.

      Osoby, które mają jakiekolwiek niedopłaty w obiadach, nie będą zapisane na obiady szkolne. Osoby, które notorycznie nie przestrzegały terminów płatności, będą wpisane na listę rezerwową.

      Zapisów dokonujemy poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie go do Intendentki szkolnej. Druk do pobrania u intendentki lub do pobrania >>>>>>  Formularz_-_Druk_4parents(1).docx
      Stawka żywieniowa za obiad to 5 zł, a dla posiadaczy ważnej Powiatowej Karty Rodziny – TAK RODZINA 2.5 zł.
      Przed zapisaniem dziecka na obiad proszę zapoznać się z regulaminem płatności za obiady szkolne, gdyż wypełnienie formularza oznacza jego akceptację.

      Regulamin do pobrania >>>>> Regulamin_platnosci_za_obiady_dzieci_szkolnych(3).pdf
      Nieobecność dziecka na obiedzie:
      zgłaszamy  za pośrednictwem systemu 4parents najpóźniej tego samego dnia do godz. 8.30 (przy czym odliczeniu podlegają opłaty wynikające z nieobecności dziecka minimum dwa dni pod rząd).
      W przypadku,  gdy nie zgłosimy nieobecności dziecka,  nie będą zwracane poniesione przez Państwa koszty za obiady.
       Informacje dotyczące miesięcznej wysokości opłaty za obiady będą przekazywane rodzicom/opiekunom za pośrednictwem aplikacji 4Parents do
      5 dnia danego miesiąca.
      Płatności za obiady dokonujemy z góry, do 10-tego dnia danego  miesiąca. 
      Wyjątek stanowi miesiąc wrzesień 2021r w którym to naliczenie płatności będzie do 10-tego września a płatności będzie trzeba dokonać do 17 września.  (Proszę pamiętać o tym, że termin płatności do dnia 17 września oznacza, że do tego dnia płatność powinna być już zaksięgowana na koncie a nie dopiero wpłacona).

      W przypadku braku wpłaty obiady nie będą wydawane, od dnia kolejnego po upływie terminu płatności.

      Prosimy o przestrzeganie terminów wpłat za obiady.

      >>>>>>  4parents_instrukcja_logowania(1).pdf
      >>>>>>  Regulamin_platnosci_za_obiady_dzieci_szkolnych.pdf

      >>>>>>  HARMONOGRAM_OBIADOW(3).pdf

                                                                          Intendentka szkolna

    • 82. rocznica wybuchu II wojny światowej
     • 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

     • ,,BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS POLEGŁO I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS DZIŚ ŻYJE.” 

      Józefa Radzymińska „Jest jeden czas miłości”

      W środę 1 września 2021 r. minęła 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. To największa i najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości. Objęła prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. We wrześniu Polskę zaatakowano dwukrotnie. 1 września napadu dokonały faszystowskie Niemcy, natomiast 17 września od wschodu wkroczyła Armia Czerwona. Nastał czas grozy, terroru i walki ludzi o przetrwanie. Napaść na Polskę była wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą Adolfa Hitlera a ZSSR Józefa Stalina. „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. (...) Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” - powiedział Adolf Hitler. Słowa te dotyczyły również ludności cywilnej. Wojna totalna zakładała użycie lotnictwa, czołgów i artylerii w niespotykanej wcześniej skali. Niemcy wystawili 1 mln 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało armią 950 tys. żołnierzy, 4,8 tys. dział, czołgami w liczbie 700 i 400 samolotami. O losach kampanii wrześniowej zdecydowało uderzenie 17 września Armii Czerwonej, która miała 1,5 miliona żołnierzy. I choć żołnierz polski z honorem bronił naszej wolności bohaterstwem niwelując niemiecka i sowiecką przewagę walcząc w osamotnieni, bez realnej pomocy sojuszników ( Francji i Wielkiej Brytanii) był bez szans. Sześcioletnia II wojna światowa pochłonęła 60 mln ofiar. Zginęło 6 mln polskich obywateli. W ,,Stalowej Jedynce” w te wrześniowe dni będziemy wspominać Tych , którzy mieli odwagę przeciwstawić się dwóm brutalnym totalitaryzmom. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że świadome społeczeństwo nie powinno zapomnieć o ofiarach wojny. Oby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • „Aktywnie, wesoło i bezpiecznie” – półkolonie w „Stalowej Jedynce”
     • „Aktywnie, wesoło i bezpiecznie” – półkolonie w „Stalowej Jedynce”

     • W dniach 16 -20 sierpnia 2021 r. w naszej szkole  pod hasłem „Aktywnie, wesoło i bezpiecznie” odbył się VII turnus półkolonii organizowany w szkołach Gminy Radzymin. Pierwszy dzień grupy kolonijne spędziły na zabawach i grach integracyjnych . W tym dniu odwiedziła nas panie z Sanepidu, które w  niezwykle interesujący sposób przybliżyły nam zagrożenia, które możemy spotkać podczas letniego wypoczynku. We wtorek 17 sierpnia udaliśmy się na wspaniałą pełną niezwykłych przygód wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego  „Cuda, wianki” w Kicinach. Środa 18 sierpnia była dniem naszych wędrówek uliczkami i zaułkami naszego miasta. W Domku Ogrodnika poznaliśmy legendy, bohaterów  i historię naszego małego miasteczka oraz wydarzenia z  Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Środa była również dniem naszych spotkań z dyscyplinami sportowymi. Na hali sportowej obejrzeliśmy fantastyczny pokaz umiejętności kolegów trenujący sporty walki w szkółce „Samo Judo" oraz uczestniczyliśmy w profesjonalnym treningu koszykówki przeprowadzonej przez trenerów z klubu KK Radzymin. Czwartek 19 sierpnia był dniem wodnych uciech i szaleństw na basenie w Mareckim Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym oraz dniem sportowych zajęć z p. Arkadiuszem Kostrzębskim, który przybliżył nam tajniki treningu piłkarzy  RKS „Mazur”. Ostatni dzień naszych półkolonii to wizyta w Kinie Helios gdzie obejrzeliśmy przepiękną i wzruszającą opowieść o Kubusiu Puchatku w filmie "Krzysiu, gdzie jesteś?" Wspólnie spędzany czas zajęć przeplatany był świetną zabawą, śpiewem kolorowymi rysunkami i słodka watą cukrową. Te półkolonie na długo zostaną w pamięci uczestników i  opiekunów. W półkoloniach uczestniczyło 75 uczniów radzymińskich szkól. Do zobaczenia za rok…    

      Opiekunowie :)                                                        

     • Ogłoszenie

     • Studentów pedagogiki, którzy chcą odbyć praktyki pedagogiczne, zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka, ul. 11 Listopada 2, 05-250 Radzymin. Praktyki będzie można realizować w dniach 16.08. – 20.08.2021r. Prosimy o kontakt telefoniczny: 22 786 72 79 lub 604 552 131.

     • Oferta pracy

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie zatrudni w roku szkolnym 2021/2022 następujących nauczycieli:

      - matematyka – cały etat,

      - język polski - cały etat,

      - oligofrenopedagogika – nauczyciel wspomagający – cały etat.

      Zainteresowanych prosimy o składanie ofert pod nr tel. 22 7867279 lub poprzez kontakt e-mail: sp1radzymin@radzymin.pl

    • Pracownik do przeprowadzania dzieci przez przejście dla pieszych w drodze do i ze szkoły (tzw. „Stopek”)
     • Pracownik do przeprowadzania dzieci przez przejście dla pieszych w drodze do i ze szkoły (tzw. „Stopek”)

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie poszukuje pracownika do przeprowadzania dzieci przez przejście dla pieszych w drodze do i ze szkoły (tzw. „Stopek”) w Radzyminie  przy ul. Jana Pawła II.

      Przewidywany czas pracy – codziennie w dni robocze od godz. 07.30 do 15.30. 

      Wymagania: wykształcenie średnie, sprawność fizyczna umożliwiająca wykonywanie zadań, w tym brak przeciwwskazań do pracy, odpowiedzialność i rzetelność, staż pracy nie jest wymagany. 

      Do wykonywania zadania niezbędne jest również zaświadczenie o niekaralności oraz o uprawnieniach do kierowania ruchem drogowym dla osób nadzorujących bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym. Przy braku takich uprawnień kandydat zostanie skierowany na szkolenie.

      Zainteresowanych prosimy o składanie ofert pod nr tel. 22 7867279 lub poprzez kontakt e-mail: sp1radzymin@radzymin.pl

     • Półkolonie w SP1 Radzymin

     • Ramowy program wypoczynku w ramach półkolonii letnich organizowany w dniach 16 - 20.08.2021 r.

      >>>>>>>>>>>>>>>>>> program_polkolonii.pdf

      Zajęcia trwają w godzinach od 7.30 do 16.30. Zbiórka pierwszego dnia półkolonii od godz. 7.30 w nowej świetlicy starego budynku  szkoły (wejście od ul. Batorego).

      Każdego dnia zapewniony jest posiłek - śniadanie, obiad, podwieczorek.

      Uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup liczących po 15 osób.

      Serdecznie zapraszamy, zapewniamy wiele radości, zabawy i uśmiechu :))))))))

       

     • Oferta pracy

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie poszukuje sprzątaczki w pełnym wymiarze czasu pracy w godzinach od 07.00-15.00 lub 09.00-17.00. Zatrudnienie od 1 września 2021/2022.

      Zainteresowanych prosimy o składanie ofert osobiście w sekretariacie szkoły lub listownie na adres: ul. 11 Listopada 2, 05-250 Radzymin w godz. 09.00 – 13.00.

    • Wyprawka ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej
     • Wyprawka ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej

     • Wyprawka ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022:

      - blok rysunkowy biały A4

      - blok rysunkowy kolorowy A4

      - blok techniczny biały A4

      - blok techniczny kolorowy A4

      - farby plakatowe + pędzelki i pojemnik na wodę

      - plastelina

      - papier kolorowy

      - 2 teczki na gumkę

      - 2 zeszyty w trzy linie 16k

      - 2 zeszyty w kratkę 16k

      - zeszyt 32k w kratkę do korespondencji

      - ryza papieru ksero

      - kredki bambino

      - piórnik z pełnym wyposażeniem (długopis z wkładem niebieskim, ołówek, gumka, kredki ołówkowe, klej, nożyczki, linijka - 15 cm, temperówka)

      - worek z kapciami (na białej podeszwie)

      - worek ze strojem gimnastycznym (biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki).

      Wszystkie rzeczy prosimy podpisać w widocznym miejscu.

    • „Dzień Solidarności i Wolności”
     • „Dzień Solidarności i Wolności”

     • „Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy, „Solidarność” otworzyła bramy wolności…”

      Jan Paweł II

      31 sierpnia 2021 roku już po raz szesnasty obchodzić będziemy „Dzień Solidarności i Wolności”. Dzień ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2005 roku  ma upamiętniać „historyczny zryw Polaków do wolności”. W pamiętne dni sierpnia 1980 roku po fali robotniczych strajków, jakie objęły cały kraj i podpisaniu przez komunistyczne władze PRL –u porozumień z komitetami strajkowymi w Gdańsku , Szczecinie i Jastrzębiu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej powstał w Polsce  niezależny od komunistów legalnie działający związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Solidarność, która  zadziwiła świat…

      Nasi rodacy wspierani przez św. Jana Pawła II – Papieża Polaka i demokratyczne społeczeństwa Europy i świata, jak śpiewał Jacek Kaczmarski poczuli w sobie siłę i moc dokonania w ojczyźnie zmian…

      NSZZ „Solidarność bardzo szybko stała się  nie tylko związkiem zawodowym , ale potężnym liczącym 10 milionów członków ruchem społecznym w reżimie komunistycznym Postanie „Solidarności” faktycznie , choć musiało upłynąć jeszcze prawie 10 lat i musieliśmy przejść przez mrok wprowadzonego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego (13.12.1981 r.) zwiastowało zmierzch komunizmu i dominacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Europie Wschodniej . Dziękując za dar Solidarności pragniemy przypomnieć ,że nie było by wolnej , suwerennej Polski , nie było by wolnych państw Europy Wschodniej bez   uporczywej  walki naszych rodaków o wartości najcenniejsze jaki są  godność , wolność i niezależność każdego człowiek i narodu.

      Cześć i chwała Bohaterom.

      Koło Historyczne  "Wiarus"

    • „Pamiętaj 23 sierpnia”
     • „Pamiętaj 23 sierpnia”

     • W poniedziałek 23 sierpnia 2021 roku już po raz dwunasty  będziemy  obchodzić Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych nazizmu i stalinizmu. 82 lat temu 23 sierpnia 1939 roku minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR będący jednocześnie przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem, którego następstwem był podział Europy Środkowej i IV rozbiór Polski. Zawarty między ZSRR a hitlerowskimi Niemcami pakt otworzył drogę do tragedii II wojny światowej z jej konsekwencjami – deportacjami, obozami koncentracyjnym, gułagami, Holokaustem, krematoriami i obozami pracy przymusowej. Po zakończeniu wojny dla wielu społeczeństw Europy Środkowo – Wschodniej oznaczał długi okres dalszego komunistycznego zniewolenia.  W tą tragiczną dla losów milionów Europejczyków rocznicę wspominaliśmy wszystkich, którzy zginęli wskutek zbrodniczych działań nazizmu i stalinizmu.

      Niech pamięć o ich męczeństwie nigdy nie zaginie. Nigdy więcej wojny.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • 101. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą"
     • 101. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą"

     • „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920.

      Nie zna zaś ani jednego, które byłoby mniej docenione.”

                                                                / Lord Edgar Vincent D’Abernon/

      W sobotę 15 sierpnia 2020 roku przypada 101. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą." Jak co roku oddamy hołd bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego broniących ostatniej rubieży przed – Warszawą. Będziemy wspominać Tych, którzy obficie zrosili własną krwią nasza radzymińską ziemię w obronie najświętszej z wartości, jaką jest wolność. W dniach 13 – 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach stolicy w Radzyminie i jego okolicach zatrzymano, a potem 16 sierpnia i w następnych dniach, po śmiałym ataku z nad Wieprza rozbito sowieckie armie sunące na Zachód, by wzniecić płomień bolszewickiej rewolucji w Europie.  Dzięki tej bitwie zwanej "Cudem nad Wisłą‘’ Rzeczpospolita Polska obroniła ledwie, co odzyskaną po 123 latach niewoli niepodległość. Po raz kolejny w dziejach europejskiej cywilizacji Polska tak jak 337 lat wcześniej pod murami Wiednia ocaliła chrześcijaństwo od tureckiego niebezpieczeństwa, tak nad Wisłą i Niemnem polski żołnierz w 1920 roku zgasił płomień komunistycznej pożogi dając Ojczyźnie i Europie Środkowej prawie 20 lat wolności. W upalne sierpniowe dni pamiętnego dwudziestego roku, dni najcięższej próby mogliśmy liczyć tylko na siebie i Węgrów Pomoc wojskowa, jaką chciały udzielić nam sojusznicze kraje w tym Francja była skutecznie zatrzymywana. Czesi, Niemcy i Austryjacy nie przepuszczali transportów z bronią i amunicją przez swoje terytoria. (Czesi, którzy uznali latem 1920 roku los naszej ojczyzny za przesądzony zajęli nawet terytorium Śląska Cieszyńskiego-28.07.1920 Zaolzie) Do bojkotu wszelkich transportów z zaopatrzeniem dla polskiej armii zachęcała, także II Międzynarodówka Socjalistyczna wspierająca bolszewików, która podburzała dokerów i marynarzy do blokowania przeładunków w portach min. w Gdańsku Jedyna droga, którą mgła docierać pomoc wiodła przez terytorium Rumuni i Węgier. Polska w tym czasie najbardziej potrzebowała broni i amunicji "Nie wiemy, co uczyni Koalicja, my musimy być gotowi, aby stanąć po stronie Polski. Los Polski jest naszym losem", donosiły węgierskie gazety. W przeddzień ostatecznych zmagań 12 sierpnia 1920 roku na skierniewicki dworzec dotarł transport z 22 milionami naboi karabinowych z fabryki Manfreda Weissa z Csepel (Budapeszt). To tymi kulami powstrzymano a następnie rozbito oddziały Czerwonej Armii.Co godne podkreślenia uzbrojenie i amunicje Królestwo Węgier przekazało nam nieodpłatnie?. Dla Węgrów, którzy poznali smak bolszewizmu (133 krwawe dni Węgierskie Republiki Rad Beli Kuna) pomoc dla Polski była sprawą honoru nie handlu. Ta pomoc tak potrzebna nie ustała po zwycięstwie nad Wisłą, czy Niemnem. Węgrzy dostarczali nam ją nadal. Łącznie w latach 1919 – 1921 dostarczyli nam prawie 100 milionów pocisków karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych.

      Ważniejsza od pomników i marmurowych tablic jest pamięć.

      My chcemy i będziemy pamiętać o bratnim węgierskim narodzie, który szczerze i z serca udzielił nam pomocy w pamiętnych dniach wojny o wszystko z bolszewicką nawałą.

       „Nigdy nie zapomnimy Węgrom ich szlachetnego stanowiska, że w najcięższych dla nas chwilach szczerze zamierzali udzielić nam poparcia” (gen, Tadeusz Rozwadowski 16.09.1920 r.) I choć od tych wydarzeń upłynęło już 100 lata dziękujemy wam Węgrzy z całego serca...

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Bitwa pod Żyrzynem
     • Bitwa pod Żyrzynem

     • „VINCTIS NON VICTIS”

      /Zwyciężeni , lecz nie pokonani/

      W niedzielę  8 sierpnia 2021 roku minie 158. rocznica zwycięskiej dla powstańców polskich bitwy pod Żyrzynem z wojskami rosyjskimi w czasie trwania Powstania Styczniowego. Odziały powstańcze pod dowództwem Michała Heidenreich-Kruka na początku sierpnia 1863 roku podjęły marsz z Lubelszczyzny na północ w kierunku Podlasia, chcąc w ten sposób oderwać się od tropiących je wojsk carskich jednocześnie wzmocnić powstanie w tamtych terenach. Przechodząc przez trakt warszawsko-lubelski, patrol powstańczy przejął depeszę, z której wynikało, że przez stację pocztową w Żyrzynie przechodził będzie konwój wojskowy wiozący ponad 200 tys. rubli. Gen. Michał Heydenreich-Kruk natychmiast podjął decyzję o zorganizowaniu zasadzki. Jej plan był prosty: konwój miano atakować od czoła i po bokach, tyły miał zablokować jeden z powstańczych oddziałów. O godzinie 5 rano 8 sierpnia 1863 roku, liczący około 500 żołnierzy i 2 działa konwój żołnierzy rosyjskich pod dowództwem por. Laudańskiego został zaatakowany przez dużo liczniejszy, (ale słabiej uzbrojony) oddział powstańców (ok. 3 tys., w tym 1400 strzelców). Pierwsze uderzenie wywołało ogromny chaos. Rosjanie uporządkowali szeregi i z wielką determinacją przystąpili do obrony wozów pocztowych. Po kilku godzinach walki ustąpili jednak z placu boju. Z okrążenia wydostać się udało tylko por. Laudańskiemu wraz z 87 ludźmi. Straty Rosjan wyniosły (według raportu gen. Heydenreicha-Kruka1863″.) 181 zabitych i 282 wziętych do niewoli (w tym 132 rannych). Polacy ponieśli wielokrotnie mniejsze straty: 10 zabitych i 50 rannych. Po bitwie część rosyjskich żołnierzy przeszła na stronę powstańców, resztę puszczono wolno po złożeniu przysięgi, iż nie będą więcej walczyć przeciwko Polakom..Powstańcy zdobyli wówczas 2 armaty, 400 karabinów i 140 tys. rubli.  (Reszta pieniędzy zaginęła) Zdobyte fundusze zostały przeznaczone na zakup min. broni dla walczących na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego powstańczych partii.) W tym miejscu warto wspomnieć, że jednym z oddziałów powstańczych biorących udział w bitwie dowodził  podpułkownik Józef Jankowski – „Szydłowski”, który z powodzeniem walczył z wojskami zaborcy na Mazowszu  min. w okolicach Radzymina.   Wiadomość o zwycięstwie pod Żyrzynem rozeszła się szerokim echem nie tylko po Królestwie Polskim, ale całej Europie wywołując nacisk opinii publicznej na rządy wielu państw w celu udzielenia walczącym Polakom pomocy. Bitwa pod Żyrzynem była jedną z największych i niestety nielicznych zwycięstw nad carskimi oddziałami w czasie trwanie najdłuższego w naszych dziejach zrywu narodowego.

      Cześć Ich pamięci.

             Koło Historyczne „Wiarus”

    • POWSTANIE WARSZAWSKIE
     • POWSTANIE WARSZAWSKIE

     •                                                                                                                                    „Umarłych Wieczność

         Dotąd trwa,

          Dokąd pamięcią

         Się Im płaci.”

      /Wisława Szymborska/

      W niedzielę  1 sierpnia 2021 roku przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, będącego zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach operacji „Burza”, połączone z wyjściem z podziemia i oficjalna działalnością struktur utworzonego jesienią 1939 roku Polskiego Państwa Podziemnego. Jak co roku dokładnie o godzinie 17, 00, godzinie „W” stanie cała Warszawa, zawyją syreny, zabiją dzwony kościołów w całej Polsce.  Zatrzymamy się na chwilę, aby wspomnieć Tych, którzy „sami sobie pragnęli zawdzięczać wolność”. Tych, którzy walczyli i ginęli w imię najświętszych dla Polaków wartości. Tych, dla których wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczypospolita była dobrem najwyższym. W Powstaniu Warszawskim trwającym długie 63 dni poległo ponad 18 tysięcy powstańców, 25 tysięcy zostało rannych, a ponad 200 tysięcy mieszkańców „ niezłomnego miasta” zginęło pod jego gruzami lub zostało bestialsko wymordowanych przez niemieckiego okupanta Ponad 500 tysięcy warszawiaków wypędzono ze stolicy, a miasto przez następne trzy miesiące z niemiecką skrupulatnością burzono kwartał po kwartale…

      Wspominać będziemy Żołnierzy Polski Niepodległej, na których po zakończeniu wojny nie czekały zaszczyty i ordery, a poniżanie, UB- owskie kaźnie i wyroki śmierci. Pełni podziwu i wdzięczności spoglądać będziemy na Tych nielicznych, którzy do dziś z dumą noszą na ramieniu biało – czerwona opaskę i dla Ojczyzny poświęcili wszystko. Tych nielicznych, których szeregi, co roku opuszczają towarzysze broni odchodzący na wieczna służbę.

      Im wszystkim składamy w zadumie i milczeniu hołd wdzięczności. I choć spór o sens polityczny powstania nadal trwa dziękujemy Powstańcom za ich marzenia, walkę i poświęcenie Bez tej ofiary nie żylibyśmy w wolnym kraju.

      Chwała Bohaterom – niech pamięć o ich czynach nigdy nie zaginie.

                                                        Koło Historyczne „Wiarus”

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych