• Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym
     • Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym

     • W dniu 04.01.2023 roku reprezentacja szkoły dziewcząt  i chłopców zajęła odpowiednio: dziewczynki IV miejsce, chłopcy IV miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w tenisie stołowym.

      Reprezentacja dziewczyn:

      Zuzanna Koźlik

      Izabella Dzierżak

      Maja Skibowska

      Reprezentacja chłopców:

      Norbert Gzowski

      Adam Szczypiń

      Daniel Myśliwiec.

      Opiekun: Mariusz Sikorski

    • Znamy laureatów XIX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”
     • Znamy laureatów XIX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”

     •                                                                                                                                                                                                         „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.”

      /Józef Piłsudski/

      W poniedziałek 2 stycznia  br. poznaliśmy laureatów XIX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”. Głównym celem konkursu zorganizowanego przez  Koło Historyczne „Wiarus było:- kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z niepodległością, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  W konkursie, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych uczestniczyło 87  uczniów klas V -  VIII  Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania w ciągu 45 minut test składający się z 45 szczegółowych pytań dotyczących dziejów Polski w latach 1764 – 1923 oraz historii odzyskania niepodległości na radzymińskiej ziemi. Młodzi pasjonaci historii , co warte podkreślenia wykazali się doskonałą znajomością wydarzeń historycznych co po sprawdzaniu prac przyznali członkowie Komisji Konkursowej.

       Laureatami konkursu, którzy zdobyli zaszczytny tytuł ,,SAPERE AUDE !” zostali:

      w kategorii klas V – VI  

      Oliwia Wyszkowska – uczennica klasy V c,

      w kategorii klas VII – VIII

      Marcin Ziółkowski i Piotr Łapiński – uczniowie klasy  VIII c

      Gratulujemy.

      Dyplomy  i nagrody   laureatom zostaną wręczone  podczas najbliższej uroczystości szkolnej Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu. Jesteśmy z Was dumni...

      Koło Historyczne "Wiarus”

    • Szkolny konkurs wiedzy „Moja parafia ma 550 lat…”
     • Szkolny konkurs wiedzy „Moja parafia ma 550 lat…”

     • Wiadomość z ostatniej chwili: Serdecznie zapraszamy uczniów klas V – VIII do udziału w szkolnym konkursie wiedzy „Moja parafia ma 550 lat…”

      Konkurs odbędzie się w kategorii klas V – VI i klas VII – VIII w dniach 23 – 25 stycznia 2023 r.

      Zapisy i materiały konkursowe – p. Agnieszka Sieradzka i p. Grzegorz Jeleń.

      Organizatorzy : ks. Łukasz Sikorski, Szkolne Koło Caritas im. św. Faustyny i Koło Historyczne ,,Wiarus”

      Materiały dydaktyczne >>>>  Parafia_Radzymin_-materialy.pdf

    • 111. rocznica urodzin patrona szkoły
     • 111. rocznica urodzin patrona szkoły

     • We wtorek 3 stycznia 2022 roku minie 111. rocznica urodzin patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, bohatera wojny obronnej Polski  w 1939 roku  i słynnej choć przez historię niedocenionej Bitwy o Anglię (1940 r.), "jednego z tak nielicznych, którym tak liczni zawdzięczają tak wiele" jak stwierdził Winston Churchill. W dotychczasowych dziejach naszej szkoły możemy znaleźć  wiele ważnych wydarzeń, które składają się na jej historię. Jedno z nich jest wydarzeniem szczególnym i miało miejsce 3 maja 1991 roku, gdy szkoła otrzymała imię podpułkownika pilota Mariana Pisarka, jednego z najwybitniejszych pilotów II wojny światowe, syna Radzymińskiej  Ziemi.

      Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      ppłk pil. Marian Pisarek >>>> Kalendarium_-_pplk._pil._Marian_Pisarek.pdf

    • II Narodowy  Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
     • II Narodowy  Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

     •                                                       „Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna zjednoczona

      z naszym polskim Wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy...”   /Ignacy Jan Paderewski/

      We wtorek  27 grudnia 2022 roku minęła 104. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego zbrojnego wystąpienia ludności polskiej przeciwko niemieckiemu zaborcy, zmierzającego do oderwania Wielkopolski od Prus i zjednoczeniu wraz z Pomorzem z odradzającym się po 123 latach niewoli państwem polskim. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań (Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku i Powstanie Sejneńskie z roku 1919) w dziejach naszego narodu. Impulsem do wybuchu powstania było przybycie do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego owacyjnie witanego przez tłumy rodaków.27 grudnia 1918 roku niemieccy żołnierze po wojskowej paradzie na świętym Marcinie wszczęli zamieszki napadając na polskie instytucje, mieszkania i domy. Zrywali polskie i koalicyjne flagi( angielskie, francuskie, amerykańskie) depcząc je. Padły pierwsze strzały, byli ranni. Walkę z niemieckimi żołnierzami podjęły oddziały dowodzone przez Polską Organizację Wojskową. Polacy zaatakowali gmach prezydium policji. W tym ataku ginie Franciszek Ratajczak pierwszy poległy powstaniec, Walki z zaborcą wybuchają również na prowincji. 28 grudnia Stanisław Tkaczak tymczasowy dowódca powstania zostaje awansowany na stopień majora. Walki powstańcze rozlewają się na całą Wielkopolskę.  W święto Trzech Króli, 6 stycznia 1919 roku cały Poznań jest już w rękach powstańców. Toczą się również zażarte walki na Pomorzu. 16 stycznia 1919 roku dowództwo nad powstaniem obejmuje generał Józef Dowbór – Muśnicki, który energicznie przystępuje do przekształcenia sił powstańczych w regularną armię.!6 lutego w Trewirze państwa Ententy przedłużają traktat pokojowy z Niemcami rozciągając jego obszar na front wielkopolski. Armia powstańcza uznana zostaje za wojska sprzymierzone z państwami Ententy. I choć walki i potyczki z Niemcami będą trwa do  wiosny 1920 roku powstanie kończy się całkowitym zwycięstwem naszych rodaków. Dzięki zwycięstwu Wielkopolanie odzyskali utraconą po II rozbiorze Polski wolność, a ziemię będące kolebką naszej państwowości powróciły do Macierzy. Wielkopolanie wnieśli do odradzającej się II Rzeczypospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie dowodzoną i dobrze uzbrojoną ponad 120 tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w walkach o ostateczny kształt naszych granic. Wielkopolskie pułki uczestniczyły również w zażartych walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku pod Radzyminem okrywając się nieśmiertelną chwałą. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy  ,, w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego  i przyłączyli do odrodzonej Rzeczypospolitej…” Dzień 27 grudnia ustanowiono nowym świętem państwowym "Narodowym  Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego."

      Cześć i Chwała  Bohaterom.  Będziemy pamiętać o Ich czynach

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Konkurs na "Najciekawszą świąteczną skarpetę na prezenty"
     • Konkurs na "Najciekawszą świąteczną skarpetę na prezenty"

     • Grudzień to szczególny miesiąc. Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia, jednym słowem "magia". Również w naszej szkole można było zauważyć ten szczególny czas, poprzez wytwory różnych konkursów. Jednym z nich był konkurs na "Najciekawszą świąteczną skarpetę na prezenty". W konkursie wzięło 36 uczniów z klas I-III i IV- VIII. Wszystkie prace pięknie się prezentowały przy choince szkolnej na holu głównym naszej szkoły. Oczywiście najciekawsze stanęły na podium.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i ciekawe wykonanie skarpet.

      Organizatorzy: Biblioteka Szkolna, Aneta Żołądek

    • Spotkania świąteczne w klasach I-III
     • Spotkania świąteczne w klasach I-III

     • Jest taki zmierzch
      wśród grudniowych szarych dni
      kiedy w noc, gwiazda lśni...
      Wigilii czas, każe nam u stołu stać
      łamać chleb, razem trwać...

      A kiedy już ta pierwsza z gwiazd
      zaświeci nam spoza chmur.
      Dzieje się cud, co w każdym z nas
      umie zburzyć jego własny mur.

      Z okazji świąt Bożego Narodzenia już tradycją celebrowaną w naszej szkole jest czas przedświątecznych spotkań z rodzicami. W tym roku na zaproszenie swych pociech i ich wychowawców dnia 20 grudnia, rodzice licznie przybyli w nasze szkolne progi. Dzięki przygotowanym przez poszczególne klasy programom artystycznym, mieli okazję  „przenieść się” w odległe czasy do miasta zwanego Betlejem. Miejsca niezwykłego, gdzie wydarzył się cud, gdzie w maleńkiej, ubogiej stajence narodziło się Boże Dziecię... gdyż nie było dla  Niego miejsca w gospodzie...
      Rodzice wraz ze swymi pociechami poczuli magię Świąt, odetchnęli na chwilę od codziennych obowiązków, a także podziwiali  swoje dzieci, które z zaangażowaniem wystąpiły przed zgromadzonymi gośćmi.

      Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyjęli zaproszenie na świąteczne spotkania oraz przygotowali dla swych dzieci stroje.

      Wychowawcy klas I-III

    • Szkolne jasełka
     • Szkolne jasełka

     • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.

      20 grudnia 2022 roku szkolni aktorzy  klasy 3b, 3d ,3f pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Jankowskiej, Marty Gładysz i Barbary Giera świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, gwiazdy betlejemskiej, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyła się zgromadzona publiczność. Cieszymy się ogromnie, że w tak wyjątkowym momencie byli z nami rodzice, nauczyciele, Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości. Ogromna praca całego zespołu po przedstawieniu nagrodzona była gromkimi brawami, a panującą atmosferę oraz grę młodych aktorów utrwaliliśmy na fotografiach oraz na filmie.

      Był to bardzo miły dzień przeżyty w ciepłej, świątecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby tak było. Obecność rodzin naszych uczniów oraz zaproszonych gości sprawiła, że spotkanie było wyjątkowe i dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń.

       Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszej uroczystości serdecznie dziękujemy.    
         Życzymy otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, powodującego przemianę w innych i w nas samych... ,,bo zawsze wtedy jest Boże Narodzenie".

      Opracowanie: Barbara Giera

    • Koncert kolęd i pastorałek
     • Koncert kolęd i pastorałek

     • Dnia 19 grudnia 2022 r. odbył się w szkole koncert kolęd i pastorałek. Podczas trzeciej godziny lekcyjnej była próba generalna, a na dwóch kolejnych lekcjach wytypowane grupy klasowe zebrały się  w sali gimnastycznej nr 13 gdzie odbył się koncert dla dwóch tur słuchaczy. Chór szkolny zaprezentował siedem utworów: Adeste fideles, Kołysanka, Maleńka Miłość, Moje Betlejem, Patrzcie bracia tam na niebie, Gdy śliczna Panna, Bóg się rodzi. Każdy song poprzedzony był komentarzem czytanym przez uczniów klasy VII b. Świąteczną atmosferę współtworzyła piękna dekoracja przygotowana przez nauczycieli klas I – III.

      Opracowanie: Iwona Kalicka

    • Zimowe warsztaty plastyczno-ruchowe, połączone z terapią ręki
     • Zimowe warsztaty plastyczno-ruchowe, połączone z terapią ręki

     • Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie uczęszczający na  świetlicę szkolną wzięli udział  w  zimowych warsztatach plastyczno-ruchowych, połączonych z terapią ręki.

      Głównym celem warsztatów było przeprowadzenie, w formie zabawy, ćwiczeń usprawniających motorykę małą, zrównoważenie napięcia mięśniowego, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, poprawę stabilizacji centralnej i koordynacji obustronnej, oraz poprawę priopriocepcji. Warsztaty prowadzone były w sposób atrakcyjny dla uczniów, a  różnorodność ćwiczeń zapewniła im wszechstronny rozwój. Każdego dnia uczniowie podejmowali nowe wyzwania, rozwijając w ten sposób swoją wyobraźnię i kreatywność.  Brali udział w ćwiczeniach stolikowych, grafomotorycznych, ruchowych. Oddziaływania terapeutyczne miały na celu umożliwienie opanowania podstawowych umiejętności poprawnego pisania. Uczniowie uważnie słuchali wskazówek nauczycieli dotyczących prawidłowego ułożenia palców na narzędziu pisarskim, odległości oczu od kartki, właściwej pozycji oraz odpowiedniego ułożenie kartki w czasie pisania.

      Prowadzone warsztaty miały również na celu przywrócenie uczniom wiary we własne możliwości. Wspólnie, w świątecznej atmosferze, udało się zbudować z uczniami piękne relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

      Jak widać na zdjęciach uczniowie świetnie się bawili, a przy okazji ćwiczyli poszczególne partie ciała. 

      Dziękujemy uczniom za wspaniale spędzony czas. Z pewnością powrócimy z nowymi wyzwaniami.

      Organizatorzy: Sylwia Sikorska, Katarzyna Brzozowska

    • Relacja z warsztatów bożonarodzeniowych zorganizowanych w świetlicy szkolnej
     • Relacja z warsztatów bożonarodzeniowych zorganizowanych w świetlicy szkolnej

     • Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nauczyciele świetlicy poprowadzili warsztaty podczas, których uczniowie wykonali ozdoby choinkowe.
      Twórcza i artystyczna praca odbyła się we wtorek 13.12.2022 r. oraz w piątek 16.12.2022 r. W trakcie warsztatów każdy z uczestników mógł wykonać trzy ozdoby choinkowe:

      - bombkę z nakrętki po słoiku oklejonej papierową serwetką

      - renifera z drewnianych spinaczy

      - krasnala z szyszki w wełnianej czapce

      Wspólnie spędzony czas był okazją do rozmów i słuchania świątecznych piosenek. Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętności manualne, ćwiczyli cierpliwość oraz wzmacniali wiarę w swoje możliwości. Warsztaty były świetną okazją do miłego spędzenia czasu wolnego w świetlicy szkolnej.

      Nauczyciele  prowadzący warsztaty: Pakieła Barbara, Sobótko Anita, Kostrzębska Anna

    • Akcja "Prawda - Dobro - Piękno"
     • Akcja "Prawda - Dobro - Piękno"

     • W szkole odbyła się akcja pt. Prawda - Dobro - Piękno - ukierunkowująca myślenie uczniów i dorosłych na świat wartości. Warto o wartościach przypominać, gdyż nadają kierunek życiu i wypełniają egzystencję sensem. Wartości jest rzecz jasna więcej, niż te trzy...Wydaje się, że aby ich doświadczać i realizować w życiu bardzo ważna jest odwaga.Dziękujemy uczniom za piękne plakaty i wzajemną inspirację do stawania się dobrymi ludźmi i przekraczania własnych ograniczeń.

      "Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło." /kard. Stefan Wyszyński/

      Akcja została przeprowadzona wraz z uczniami przez: Katarzynę Brzozowską - pedagoga oraz Jolantę Rosińską-Włodarczyk - psychologa, Sylwię Sikorską - SI, Katarzynę Staniszewską i Iwonę Szymańską - logopedia

    • Frohe Weihnachten/ Joyeux Noël 
     • Frohe Weihnachten/ Joyeux Noël 

     • Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzą wszyscy uczniowie klas VII, którzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą obcojęzyczną kartkę bożonarodzeniową. 

      Poniżej prezentujemy wybrane prace, a ostatecznie wynik konkursy podamy w styczniu. 

      Z pozdrowieniami świątecznymi 

      J.Czestkowska i D. Chacińska 

    • Oto ekologia w czystej postaci
     • Oto ekologia w czystej postaci

     • Uczniowie z klasy 8a wzięli sprawy świąteczne w swoje ręce i stworzyli drzewko czyli niekwestionowany symbol nadchodzących świąt. Wystarczy mieć pod ręką kilka zbędnych (pozornie) przedmiotów i gotowe. 

      Czy choinka w ogóle może być ekologiczna? Przekonaj się, obejrzyj filmik 

      Obsada:

      operatorzy i montażyści : Łukasz Augustyniak i Szymon Dąbkowski

      lektorzy : Tomasz Ślaziński i Franciszek Drejewicz

      produkcja ozdób : Arina Fedorenko i Maksym Kostenko

      w rolach głównych: Adrian Lasecki i Dariusz Skłucki

      reżyseria : Agata Drzewek

      Opracowanie: Agata Drzewek

    • Akcja charytatywna "Wirtualna choinka"
     • Akcja charytatywna "Wirtualna choinka"

     • W tym roku nasza szkoła ponownie wzięła udział w akcji "Wirtualna Choinka’’. Polegała ona na zrobieniu prezentu dla wybranego dziecka, które bez naszej pomocy nie otrzymałoby prezentu na święta. Marzenia były różne, pidżamka, kocyk, kurtka , ulubione klocki lego czy bajki.

      Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział  w akcji, w szczególności klasom 1c, 1d, 3a oraz 4c.

      Wierzymy, że dobro powraca ze zdwojoną siłą.

      Szkolne Koło Caritas

    • Konkurs na najładniej ozdobiony piernik świąteczny
     • Konkurs na najładniej ozdobiony piernik świąteczny

     • Grudzień to okres przedświąteczny, który nieodłącznie wiąże się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. W związku z tym nasze Specjalistki zorganizowały konkurs na najładniej ozdobiony piernik świąteczny. Uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy naszej szkoły mogli dokładnie przyjrzeć się piernikom, a także oddać głos na swojego faworyta.W kategorii klas I-III wygrała Hanna Wójcik.W kategorii klas IV-VIII wygrała Magdalena Jakubaszek.Pieczenie i ozdabianie pierniczków sprawiło naszym uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło jedną z wielu tradycji Świąt Bożego Narodzenia.Wystawa pięknie ozdobionych pierników będzie trwać aż do przerwy świątecznej.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

      Opiekunowie Konkursu: p. Agnieszka Milewska i p. Kinga Wawryszuk

    • 52 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni
     • 52 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni

     • "Czarny czwartek" 17 grudnia 1970 roku. Minęło 52  lat od masakry robotników w Gdyni

      W sobotę 17 grudnia 2022 roku minie 52 lata od krwawej masakry robotników w Gdyni17 grudnia 1970 roku wojsko i Milicja Obywatelska  otworzyły ogień do robotników idących do pracy na pierwsza zmianę  Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia 1970 roku. Robotnicy wyszli na ulice Gdańska, Gdyni, Szczecina i innych miast sprzeciwiając się drastycznym podwyżkom cen żywności wprowadzonym przez komunistyczne władze. Strajkujący robotnicy domagali się też zmiany władz i wolności słowa. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych. Doprowadziła  również do skompromitowania rządzącego PRL-em od czternastu lat Władysława Gomułki, który w jej wyniku stracił władzę.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Pacyfikacja Kopalnii "Wujek"
     • Pacyfikacja Kopalnii "Wujek"

     • Płoną znicze ku zabitych chwale,
      Ale zgasła nadzieja na potem,
      Gdzie twe czyste ręce generale,
      Zawracają pancry z powrotem”.

      Maciej Bieniasz, grudzień 1981 r.

      W piątek 16 grudnia br. minie 41. rocznica pacyfikacji przez oddziały Milicji Obywatelskiej  strajku w katowickiej kopalni „Wujek” W grudniu 1981 r. od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników protestujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat... Dla Józefa Czekalskiego, Krzysztofa Gizy, Ryszarda Gzika, Bogusława Kopczaka, Zenona Zająca, Zbigniewa Wilka, Andrzeja Pełki, Jana Stawisińskiego i Joachima Gnidy była to ostatnia szychta w życiu. Ponad 20 górników zostało rannych od kul. Nie jest znana liczba tych, którzy zostali lżej ranni, m.in. zatruci gazem łzawiącym. Była to największa i nie w pełni osądzonych zbrodni stanu wojennego zbrodnia.

      Cześć i Chwała Bohaterom i wieczna Pamięć Ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń!

      Koło Historyczne "Wiarus”

      ,,Idą pancry na Wujek „- Piosenki internowanych w Stanie Wojennym - nagranie z obozu Strzebielinek

      Film >>>>>> https://www.youtube.com/watch?v=5TC2xfPwBz4

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych