• 78. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie
     • 78. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie

     • Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

       Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”.
                                                            /Marek Edelman/

      W poniedziałek 19 kwietnia 2021 roku minęła 78. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie. Przez blisko miesiąc kilkuset słabo uzbrojonych powstańców z Bojowej Organizacji Żydowskiej i Żydowskiej Organizacji Wojskowej stawiało opór ponad 2 tys. niemieckich żołnierzy wspieranych przez artylerię i pojazdy opancerzone, których celem była całkowita likwidacja getta i eksterminacja 70 tysięcy pozostających w nim Żydów.  Niemcy odparci 19 kwietnia przez powstańców powrócili i systematycznie dom po domu niszczyli i palili kamienice zmuszając ludność do ucieczki. Punkty oporu nielicznych powstańców likwidowano z niezwykłym okrucieństwem. W dniu 8 maja został zdekonspirowany bunkier przy ulicy Miłej 18, w którym schroniło się dowództwo Żydowskiej Organizacji Bojowej i kilkuset mieszkańców. Po opuszczeniu bunkra przez ludność cywilną pozostający w nim bojownicy z dowódcą powstania Mordechajem Anielewiczem, popełnili samobójstwo Powstanie upadło 16 maja po 27 dniach nierównej walki. Tego dnia generał SS Jurgen Strop, który dowodził akcją likwidacji getta wydał rozkaz wysadzenia Wielkiej Synagogi oraz rozkaz całkowitego zniszczenia zabudowy Warszawy wchodzącej w skład getta.  Pozostałych przy życiu Żydów wysłano do obozów zagłady w Treblince, Majdanku i KL Auschwitz. Wojnę przeżyło zaledwie kilku bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej, w tym dwaj członkowie dowództwa: Icchak Cukierman i Marek Edelman. Temu ostatniemu zawdzięczamy, że żonkil stał się symbolem powstania, symbolem pamięci, hołdu i nadziei.  Po wojnie uczestniczący w uroczystościach upamiętniających powstanie Marek Edelman  skromnymi żonkilami czcił pamięć Tych , którzy  bronili godności i człowieczeństwa. 

      Koło Historyczne „Wiarus”

     • Wyniki konkursu "Zawody wokół nas"

     • W naszej szkole odbył się konkurs „Zawody wokół nas” skierowany do uczniów klas I-VIII.

      Cele konkursu dla uczniów klas I-IV :

      1. zapoznanie uczniów z zawodami z najbliższego otoczenia,
      2. zachęcenie uczniów do twórczej aktywności,
      3. kształtowanie postawy szacunku dla pracy,
      4. rozwijanie zdolności manualnych.

      Przedmiotem konkursu była praca plastyczna wykonana dowolną techniką. Temat pracy: Zawód mojej mamy lub taty.

      Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Fluks uczennica klasy II g.

      Wyróżnienia >>>>>  wyr1.pdf

      Cele konkursu dla uczniów klas V-VIII:

      1. przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania ścieżki swojej kariery
       i trafnego podejmowania decyzji dotyczących wyboru kierunku dalszej nauki,
      2. zapoznanie uczniów z zawodami i rynkiem pracy,
      3. zachęcenie uczniów do twórczej aktywności.

      Przedmiotem konkursu było przeprowadzenie wywiadu z przedstawicielem wybranego zawodu.
      Pierwsze miejsce zajął Antoni Jaczewski uczeń klasy V d >>>>> Prezentacja1..pdf

      Wyróżnienia >>>>>  wyr2.pdf

      Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a  Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

                                                        Katarzyna Brzozowska, Anna Borowska i Dorota Kołaczyńska

    • XIII Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
     • XIII Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


     • "Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie  i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”.

      Jan Paweł II

      We wtorek 13 kwietnia 2021 r. w XIII Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej delegacja uczniów naszej szkoły na Cmentarzu Poległych w Radzyminie złożyła wiązankę biało czerwonych kwiatów i zapaliła znicze pod symbolicznym katyńskim krzyże. Minutą ciszy uczniowie uczcili pamięć o bestialsko zamordowanych Polakach. Polscy patrioci - oficerowie, policjanci, lekarze, naukowcy, nauczyciele, prawnicy, duchowni i inni zginęli od strzału w tył głowy. Polscy oficerowie trafili do sowieckiej niewoli po zdradzieckim ataku Armii Czerwonej 17 września 1939 roku. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonali funkcjonariusze NKWD w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły. Znicze znak  naszej pamięci zapłonęły również  pod Dębami Pamięci dumnie rosnącymi wzdłuż papieskiego lądowiska przy cmentarzu Żołnierzy Poległych oraz Dębami Pamięci rosnącymi przed budynkiem naszej szkoły. Warto w tym miejscu dodać, że to w naszej szkole powstał ogólnopolski program edukacyjny "Katyń, ocalić od zapomnienia" , którego celem jest upamiętnienia każdego polskiego oficera zabitego strzałem w tył głowy posadzeniem Dębu Pamięci jemu dedykowanym.Niech te potężniejsze co roku dęby mówią, że my nie pozwolimy zapomnieć o zbrodni , która nie została osądzona.Teraz i w przyszłości jesteśmy zobowiązani do przekazania prawdy o rzeczywistych  jej sprawcach. Walka o prawdę i pamięć nigdy się bowiem nie kończy.

      Cześć Ich Pamięci

       Koło Historyczne "Wiarus"

      Nasi Katyńczycy: 

      >>>> korzeniowski.pdf

      >>>> siwecki.pdf

      Artykuł w tygodniku regionalnym KURIER W nr 13 - KW_nr_13_str._14_20.04.2021(1).pdf

      GALERIA: CMENTARZ KATYŃSKI I CMENTARZ POLEGŁYCH W RADZYMINIE

    • AKCJA ŻONKILE 2021
     • AKCJA ŻONKILE 2021

     • Nasz szkoła włączyła się do tegorocznej Akcji Żonkile 2021, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano specjalną ofertę zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. Będzie możliwość wzięcia udziały wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

      Program wydarzeń edukacyjnych 19 kwietnia:

      08:00 – premiery materiałów na kanale YouTube: słuchowisk na podstawie opowiadań:."Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

      09:30 – premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

      11:00 – premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

                                                    „Łączy nas pamięć”

                           Koordynatorzy programu w szkole: Anna Mazur, Magdalena Kanar

    • Smoleńsk...
     • Smoleńsk...

     • „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń,

      by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.”

      /św. Jan Paweł II/

      W sobotę 10 kwietnia 2021 roku minęła 11. rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 wybitnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z jej Prezydentem - Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą - Marią Kaczyńską i ostatnim prezydentem na uchodźctwie - Ryszardem Kaczorowskim na czele. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W 1940 roku, zamordowana została  na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, strzałem w tył głowy, świadomie, z zimną krwią - elita polskiego narodu. Prawie 70 lat później, mając w pamięci to straszliwe, tak długo zakłamywane doświadczenie, polska delegacja pragnęła , oddać hołd ofiarom tej zbrodni, powiedzieć głośno o tym, jaki był  jej cel. Przypomnieć, że nam  nie wolno o niej zapomnieć. I ci, którzy z tą misją polecieli, zginęli. Był wśród nich przyjaciel naszej szkoły ojciec Józef Joniec prezes Stowarzyszenia Parafiada, z którą realizowaliśmy ogólnopolski  program edukacyjny "Katyń - ocalić od zapomnienia". Warto w tym miejscu dodać ,że idea programu narodziła się w naszej szkole podczas zajęć koła historycznego "Wiarus" w 2007 roku. Katyńskie Dęby Pamięci przywołują pamięć o polskich oficerach - ofiarach tej zbrodni. W Radzyminie i jego najbliższej okolicy 20 Dębów Pamięci jest świadectwem tego, że pamiętamy.

      Cześć i Chwała Bohaterom.

      Stalowa Jedynka chce i będzie o Was pamiętać.

    • 77. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”
     • 77. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”

     • „W obliczu Boga Wszechmocnego i Najświętszej Marii Panny,

      jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam…”

      /fragment przysięgi „Cichociemnych”/

      W  nocy z 9 na 10 kwietnia 2021 roku minęła 77. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem. „Cichociemni” to specjalnie szkoleni , legendarni  żołnierze polskich sił zbrojnych walczących na Zachodzie, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich głównym zadaniem była walka  o wolną i suwerenną ojczyznę. W czasie wojny dokonano  zrzutu 316 „Cichociemnych”. Jeden z takich zrzutów miał miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku w Kołakowie  w dawnym powiecie radzymińskim . Operacja nosiła kryptonim „Weller 2”  i polegała na dokonaniu zrzutu zasobników ze sprzętem i bronią dla oddziałów Armii Krajowej oraz skoczków tzw. cichociemnych. Droga powietrzną do okupowanej Polski zrzuceni zostali: ppor. Stefan Bałuk ps. "Starba", kpt. Benon Łastowski ps. "Łobuz", mjr Tadeusz Runge ps. "Osa" i kpr. Henryk Wańka ps. "Pływak".

      Pierwsze uroczystości  upamiętniające to wydarzenie odbyły sie w listopadzie 2004 roku . Wziął w nich udział  gen. Stefan Bałuk ps. "Starba' - jeden z tych którzy w nocy z 9 na 10 kwietnia zostali zrzuceni na spadochronach w okolicach Kołakowa. Generał , co warto podkreślić, brał udział w uroczystościach w kolejnych latach, dopóki pozwalało mu na to zdrowie. Nasza szkoła udział  w uroczystościach upamiętniających  operację "Weller 2" rozpoczęła od zwycięstwa w grze terenowej w kategorii szkoły podstawowe w 2014 roku. W następnych latach liczna reprezentacja "Stalowej Jedynki" uczestniczyła w organizowanych przez Gminę Dąbrówka Nocnych Biegach Przełajowych "Weller 2 - Kołaków 1944". Z powodu epidemii koronawirusa rywalizacja sportowa została zawieszona. Z radością wrócimy na leśne ścieżki biegu  z wielką historią w tle.

      Chwała Bohaterom i wielki szacunek dla Tych, którzy o nich pamiętają, mimo wszystko pamiętają…

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Rozwijamy talenty i pasje
     • Rozwijamy talenty i pasje

     • Nauczanie zdalne ma też swoje dodatnie strony. Można w gronie rodzinnym rozwijać talenty i pasje. Tak właśnie robi Klara, uczennica klasy Vc naszej szkoły. Zadanie domowe z muzyki wykonała perfekcyjnie. Nie tylko zaśpiewała piosenkę Stanisława Moniuszki pt. „Prząśniczka”, ale samodzielnie ją zaaranżowała i wykonała z własnym akompaniamentem. Gratulujemy talentu i wyczucia artystycznego. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy dzielnie znoszą trud pracy na odległość. Zamieszczonym nagraniem chcemy zainspirować uczniów do rozwijania swoich umiejętności i pasji.

      https://drive.google.com/file/d/1w_G-ABI8xMPRGXdNSYoUooAFy-VZ3uaW/view

    • Akademia Bezpiecznego Puchatka
     • Akademia Bezpiecznego Puchatka

     • Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Kontynuując tradycję z ubiegłych lat również w tym roku szkolnym nasza Szkoła przystąpiła do  kolejnej, tym razem  XII edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka. Zajęcia w ramach Programu zostały przeprowadzone w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego, bezpiecznego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych, uczył właściwych reakcji na zagrożenia jakie mogą wystąpić w życiu codziennym. Uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w realizacji zadań. Po odbytych zajęciach dzieci miały szansę zweryfikować swoją wiedzę rozwiązując Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Odpowiadając na pytania uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu poznanej tematyki związanej z bezpieczeństwem. Dzięki temu nasza Szkoła otrzymała CertyfikatABP.pdf potwierdzający udział w Programie Akademia Bezpiecznego Puchatka.

      Dziękuję wszystkim Uczestnikom, Rodzicom oraz Wychowawczyniom klas pierwszych za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego projektu.

                           Szkolny koordynator programu: Aneta Jusińska

    • Zapisy do klasy pierwszej szkoły podstawowej
     • Zapisy do klasy pierwszej szkoły podstawowej

     • Zgłoszenia do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022 dla dzieci z obwodu szkoły od 08 marca do 09 kwietnia 2021r.

      W roku szkolnym 2021/2022 edukację w szkole podstawowej zobowiązane są rozpocząć dzieci urodzone w 2014 roku. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej mogą rozpocząć dzieci urodzone w roku 2015, jeżeli dziecko korzysta obecnie z edukacji przedszkolnej lub posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

      Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej, przyjmowane są do klas pierwszych z urzędu, na zgłoszenie rodzica.

      Zgłoszenia i przyjmowanie kart zgłoszeń prowadzi sekretariat szkoły od poniedziałku do piątku  w godzinach od 7.30 do 15.30, sekretariat w nowej części budynku.

      W trakcie zapisów niezbędne będą następujące dokumenty:

      1. dokument zawierający PESEL dziecka (do wglądu i potwierdzenia zgodności),
      2. wypełniona karta zgłoszenia z podpisami obojga  rodziców/opiekunów   (do pobrania na stronie lub w sekretariacie szkoły),
      3. oświadczenie o miejscu zamieszkania (do pobrania na stronie lub w sekretariacie szkoły),
      4. informacja dodatkowa (do pobrania na stronie lub w sekretariacie szkoły).

      Zapraszamy do składania zgłoszeń osobiście w sekretariacie szkoły.
      W przypadku braku możliwości zgłoszenia osobiście, prosimy o kontakt telefoniczny (sekretariat tel. 227867279) w celu uzgodnienia formy złożenia wniosku i weryfikacji miejsca zamieszkania ucznia.

      Obwód szkoły: NOWE_OBWODY_SZKOLNE_OD_1_WRZESNIA_2020_r(1).pdf

      Załączniki do pobrania:   

      >>>> sp1_wniosek_obwod_2021-1-1.pdf

      >>>> oswiadczenie-o-miejscu-zamieszkania_2020(2).pdf

      >>>> zapisy-_informacja_dodatkowa.doc lub zapisy-_informacja_dodatkowa.pdf

     • Nauka zdalna dla klas I - VIII

     • Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia 2021 r., naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych w całym kraju (pełna treść rozporządzenia znajduje się na stornie: www.men.gov.pl).

      Zarządzenie Dyrektora Szkoły... nr 6/2021  >>>>>>>> zarzadzenie_nr_6.pdf

      Dla uczniów klas I - III, których rodzice są zaangażowani w walce z COVID-19, będzie możliwość zorganizowania opieki i nauki zdalnej na terenie szkoły. Rodzice, którzy spełniają ten warunek i chcieliby skorzystać z opieki dla swoich dzieci, proszeni są o pilne złożenie wniosku osobiście w szkole do pudełka przy sekretariacie lub podpisane i zeskanowane wysłać na szkolnego e-maila:

      sp1radzymin@radzymin.pl

                 Prosimy w wysyłanej wiadomości podać również w jakich godzinach dziecko będzie przebywało każdego dnia w świetlicy/na zdalnych lekcjach.

      Ponadto dla uczniów kl. I - III, ze względu na rodzaj niepełnosprawności lub ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu, umożliwia się korzystanie na terenie szkoły z komputerów znajdujących się w klasach. Rodziców, którzy chcieliby aby ich dzieci korzystały z komputerów na terenie szkoły, prosimy o przekazanie informacji do wychowawcy klasy.

      W dniach od 22 marca do 11 kwietnia zawieszone są kursy autobusów szkolnych.

    • Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku
     • Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku

     • Dnia 4 kwietnia 2021 roku minie 227 rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa w Powstaniu Kościuszkowskim, które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych, o naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty. 

      Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 Roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie a sześć dni później w Wilnie.

      Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków, przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi (4.XI.1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości. 

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • XVI rocznica narodzin świętego Jana Pawła II
     • XVI rocznica narodzin świętego Jana Pawła II

     • „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć..." 

      Jan Paweł II

      W piątek 2 kwietnia  minęła 16. rocznica narodzin dla nieba świętego Jana Pawła II papieża Polaka. W tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie warto przywołać jego słowa "Musicie być mocni mocą miłości", które padły podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Pierwszy raz  od 2005 roku nie mogliśmy licznie uczestniczyć w uroczystościach na Cmentarzu Poległych. Nie mogliśmy składać wiązanek kwiatów i palić zniczy ogni naszej pamięci ale w naszych sercach pozostaje głęboka wdzięczność za jego życie , pontyfikat i pamiętną wizytę na radzymińskiej nekropolii 13 czerwca 1999 roku. Będziemy pamiętać słowa, które nam wtedy pozostawił. „Wiecie, że urodziłem się w 1920 r. w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług wdzięczności w stosunku do tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli "Niech ta moc miłości sprawi, że Jan Paweł II będzie  obecny wśród nas poprzez nasze codzienne działania. Nasza modlitwę i naszą odpowiedzialność i solidarność w ramach różnych inicjatyw związanych ze wzajemną troską w czasie epidemii koronawirusa.

      Koło Historyczne "Wiarus

    • Konkurs szkolny "Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka - patrona szkoły"
     • Konkurs szkolny "Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka - patrona szkoły"

     • Z okazji 79. rocznicy chwalebnej śmierci  ppłka pil. Mariana Pisarka oraz przypadającej w tym roku 30 rocznicy nadania szkole jego imienia  serdecznie zapraszamy uczniów klas IV- VIII do udziału w XIV edycji konkursu "Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka - patrona szkoły".

      Zgłoszenia do konkursu   przyjmuję p. Grzegorz Jeleń

      Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca 2021 r.

      Informacje o dacie i godzinie konkursu podamy uczestnikom w osobnej wiadomości. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV - V i VI - VIII.

      Patronat Medialny: Kurier W.

      Organizator: Kolo Historyczne "Wiarus", Koło Polonistyczne "Pisarek"

      Materiały konkursowe:

      >>>>>>> eduresized_noname.jpg   

      >>>>>>> eduresized_2konkurs_(1).jpg

    • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
     • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

     • "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

      20.03.2018 r.   Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzej Duda

      W środę 24 marca br. minie  III  Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców. W tym roku mija 77 lat od tych wydarzeń. Święto to jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie pomagali Żydom skazanym przez Niemców na całkowita eksterminację podczas II wojny światowej. Każdy przejaw pomocy  okazany ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy  na grożącą za to karę śmierci ustanowioną przez niemieckiego okupanta na terenie Polski.

      Cześć i chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Szkolny Konkurs Matematyczny „Potyczki Matematyczne”
     • Szkolny Konkurs Matematyczny „Potyczki Matematyczne”

     • Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.                                                 Liczby rządzą światem.
      /Roger Bacon/                                                                                                           /Pitagoras/

      Miesiąc marzec jest bardzo ważny dla wszystkich, którzy lubią matematykę, to właśnie 12 marca obchodzimy Światowy Dzień Matematyki, a 14 marca Dzień Liczby π. Z tej okazji w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny „Potyczki Matematyczne”.

      Wyniki konkursu prezentują się następująco:

      Klasa IV – plakat matematyczny

      1. Agata Kostrzewa – 4e
      2. Nikola Goryszewska – 4c
      3. Adrian Cubrzyński – 4c

               Edyta Mikołajewska – 4e

      Klasa V – Konkurs Wiedzy

      1. Jakub Kostrzewa – 5a
      2. Dawid Zając – 5c
      3. Lena Niegowska – 5b

      Klasa VI – rebus matematyczny

      1. Arina Fedorenko – 6a
      2. Aleksander Mikulski – 6c

                Piotr Łapiński – 6c

            3. Jakub Skorupa – 6b

                Aniela Gutowska – 6d

      Klasa VII – Konkurs Wiedzy

      1. Mikołaj Żak – 7c
      2. Wiktoria Stankiewicz – 7g

               Maciej Tomaszewski – 7g

            3. Piotr Romaszko – 7f

      Klasa VIII – konkurs fotograficzny

      1. Maksymilian Staszak – 8e
      2. Ewelina Posiewka – 8b

      Rozdanie nagród nastąpi po 10 kwietnia, o czym poinformujemy laureatów.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowane nagrody konkursowe.

      Wszystkim laureatom serdecznie GRATULUJEMY!!!!

                                               Organizatorzy: Anna Ciborowska, Katarzyna Loba

    • KONKURS EKOLOGICZNY "Eko-ozdoba wielkanocna"
     • KONKURS EKOLOGICZNY "Eko-ozdoba wielkanocna"

     • Zachęcamy do wzięcia udziału w KONKURSIE EKOLOGICZNYM "Eko-ozdoba wielkanocna"

      Zbliżają się Święta Wielkanocne! Aby wprowadzić już wcześniej ten wspaniały świąteczny klimat, STAROSTWO POWIATOWE W WOŁOMINIE zaprasza wszystkich mieszkańców powiatu wołomińskiego do udziału w konkursie Eko-ozdoba wielkanocna.

      Celem konkursu jest praktyczne ograniczanie wytwarzania odpadów, promowanie idei recyklingu i upcyklingu oraz promowanie zachowań proekologicznych i rozwijanie wyobraźni twórczej.

      Konkurs polega na:

      I. Wykonaniu ozdoby wielkanocnej (np. pisanka - wykonana na prawdziwym jajku lub wydmuszce, stroik, zawieszka, girlanda, figurka zajączka lub baranka, koszyk wielkanocny, wycinanki itd.)

      Pomysł, technika wykonania oraz format są dowolne, jednak ozdoba musi być wykonana z surowców wtórnych lub materiałów naturalnych albo zepsutych, zużytych lub zbędnych przedmiotów, którym nadano nową funkcję - ozdoby wielkanocnej. Przewidujemy 3 kategorie:

         Praca rodzinna, gdzie wiek najstarszego dziecka wynosi do lat 10;

         Praca rodzinna, gdzie wiek najmłodszego dziecka wynosi co najmniej 10 lat;

         Indywidualne prace wykonane przez osoby dorosłe.

      II. Przesłaniu minimum min. 2 zdjęć ozdoby wielkanocnej (w tym min. 1 zdjęcie w trakcie wykonywania ozdoby)na adres mailowy zee@powiat-wolominski.pl do 3 kwietnia 2021r. W wiadomości powinien być zawarty tytuł konkursu Eko-ozdoba wielkanocna, kategoria, w której uczestnik bierze udział oraz nazwa miejscowości zamieszkania.

      Rozstrzygnięcie konkursu do 12 kwietnia 2021 r. na stronie:
      https://liblink.pl/zNNu8iHzw5

      Nagrodami są bony na sadzonki roślin ogrodowych do odbioru we wskazanym sklepie ogrodniczym, które zostaną przekazane laureatom do 22 kwietnia 2021 r.

      Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.

      REGULAMIN >>>>>>  Regulamin_Eko-_ozdoba_wielkanocna.pdf​​​​​​​

      Koordynator konkursu w szkole: Aneta Jusińska i Agata Szymborska

     • Nauczanie hybrydowe w dniach 15 - 26 marca 2021 r.

     • 1. Organizacja pracy szkoły w nauczaniu w trybie hybrydowym przedstawia się następująco:

      - od 15 do 19 marca 2021r. uczniowie klas Ia, Ib, Id, If, IIb, IId, IIg, IIIb, IIId, IIIe  odbywają zajęcia w formie stacjonarnej (nauka w szkole);

      - od 15 do 19 marca 2021r. uczniowie klas Ic, Ie, IIa, IIc, IIe, IIf, IIIa, IIIc, IIIf odbywają zajęcia w formie zdalnej (kształcenie na odległość);

      - od 22 do 26 marca 2021r. uczniowie klas Ia, Ib, Id, If, IIb, IId, IIg, IIIb, IIId, IIIe  odbywają zajęcia w formie zdalnej (kształcenie na odległość);

      - od 22 do 26 marca 2021r. uczniowie klas Ic, Ie, IIa, IIc, IIe, IIf, IIIa, IIIc, IIIf odbywają zajęcia w formie stacjonarnej (nauka w szkole).

       2. Uczniowie klas IV – VIII kontynuują naukę zdalną na ustalonych wcześniej zasadach.

      >>>>>>>>>>>>>>>>>  ZARZĄDZENIE_NR_5.pdf

    • "Ekologiczny strój profesora Einsteina" - konkurs plastyczny
     • "Ekologiczny strój profesora Einsteina" - konkurs plastyczny

     • Zachęcamy wszystkich Uczniów z klas I-III do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.

      Praca może zostać wykonana jako:

      a) forma płaska w dowolnej technice plastycznej: rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, lepienie itp.;

      b) forma przestrzenna.

      Po wykonaniu pracy należy ją sfotografować, a zdjęcie wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową (załącznik), należy przesłać na jeden z poniższych adresów mailowych:

      -akostrzebska1982@gmail.com

      -tyburska507@gmail.com

      -jzborowska00gmail.com

      Zdjęcie pracy konkursowej wraz z kartą zgłoszeniową należy przesłać mailowo, do dnia 31 marca 2021r.

      Karta zgłoszeniowa może być:

      - wypełniona elektronicznie z własnoręcznym podpisem, zeskanowana bądź sfotografowana lub

      - wypełniona ręcznie, zeskanowana bądź sfotografowana.

      Wymagania techniczne zdjęcia:

      - zdjęcie wyraźne i na jednolitym tle,

      - format pliku JPG,

      - w nazwie zdjęcia prosimy wpisać: imię, nazwisko oraz wiek autora pracy.

      Prace będą oceniane pod względem następujących kryteriów:

      a) zgodność pracy z tematem Konkursu;

      b) samodzielność wykonania pracy;

      c) kreatywność, oryginalność i staranność wykonania pracy;

      d) spełnienie wymagań formalnych zawartych w Regulaminie.

      Koordynatorzy konkursu: Anna Kostrzębska, Kamila Tyburska, Justyna Zborowska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
 • Galeria zdjęć

   brak danych