Wykaz podręczników do religii obowiązujący w nowym roku szkolnym 2022/2023:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> podreczniki-religia1-8.pdf
Wykaz podręczników do religii obowiązujący w nowym roku szkolnym 2022/2023:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> podreczniki-religia1-8.pdf
"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”
/Jan Stanisław Jankowski - wicepremier polskiego rządu na uchodźctwie Warszawa 1 .09.1944 roku./
W poniedziałek 1 sierpnia 2022 roku przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, będącego zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach operacji „Burza”, połączone z wyjściem z podziemia i oficjalna działalnością struktur utworzonego jesienią 1939 roku Polskiego Państwa Podziemnego. Jak co roku dokładnie o godzinie 17, 00, godzinie „W” stanie cała Warszawa, zawyją syreny, zabiją dzwony kościołów w całej Polsce. Zatrzymamy się na chwilę, aby wspomnieć Tych, którzy „sami sobie pragnęli zawdzięczać wolność”. Tych, którzy walczyli i ginęli w imię najświętszych dla Polaków wartości. Tych, dla których wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczypospolita była dobrem najwyższym. W Powstaniu Warszawskim trwającym długie 63 dni poległo ponad 18 tysięcy powstańców, 25 tysięcy zostało rannych, a ponad 200 tysięcy mieszkańców „ niezłomnego miasta” zginęło pod jego gruzami lub zostało bestialsko wymordowanych przez niemieckiego okupanta Ponad 500 tysięcy warszawiaków wypędzono ze stolicy, a miasto przez następne trzy miesiące z niemiecką skrupulatnością burzono kwartał po kwartale…
Wspominać będziemy Żołnierzy Polski Niepodległej, na których po zakończeniu wojny nie czekały zaszczyty i ordery, a poniżanie, UB- owskie kaźnie i wyroki śmierci. Pełni podziwu i wdzięczności spoglądać będziemy na Tych nielicznych, którzy do dziś z dumą noszą na ramieniu biało – czerwona opaskę i dla Ojczyzny poświęcili wszystko. Tych nielicznych, których szeregi, co roku opuszczają towarzysze broni odchodzący na wieczna służbę. Im wszystkim składamy w zadumie i milczeniu hołd wdzięczności. I choć spór o sens polityczny powstania nadal trwa dziękujemy Powstańcom za ich marzenia, walkę i poświęcenie Bez tej ofiary nie żylibyśmy w wolnym kraju.
Chwała Bohaterom – niech pamięć o ich czynach nigdy nie zaginie.
Koło Historyczne „Wiarus”
"Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła..."
/fragment powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza/
W piątek 15 lipca 2022 roku minie 612. rocznica bitwy pod Grunwaldem, największej bitwy w średniowieczu. Do zwycięskiej bitwy w okolicach trzech wsi: Grunwald, Stębark, Łodwigowo doszło 15 lipca 1410 r. Wojska Zakonu Krzyżackiego wspomagane przez rycerstwo zachodnioeuropejskie dowodzone przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena uległy sile połączonych wojsk polsko-litewskich wspieranych przez oddziały tatarskie ze Złotej Ordy, trzy ruskie chorągwie, oddziały mołdawskie oraz czeskich i śląskich najemników. Sprzymierzonymi wojskami Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego dowodzili król Władysław II Jagiełło. Na polach grunwaldzkich potęga Zakonu Krzyżackiego została złamana. Dowódca wojsk Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego- Wielki Mistrz Krzyżacki Urlich von Jungingen w bitwie zginął z ręki, (w opinii wielu historyków), małopolskiego rycerza Mszczuja ze Skrzynna). Zwycięstwo grunwaldzkie uznano w czasach średniowiecza za przełom w zmaganiach z Zakonem. Już w 1412 roku, dzień 15 lipca uznano za święto państwowe.
Koło Historyczne "Wiarus"
„Ziemio! Nie kryj naszej krwi, iżby nasz krzyk nie ustawał…”
/Księga Hioba/
We wtorek 12 lipca 2022 roku minie 77. rocznica Obławy Augustowskiej. Dokładnie 77 lat wcześniej, 12 lipca 1945 r. oddziały NKWD - "Smiersz" , Armii Czerwonej i usłużnych polskich komunistów rozpoczęły pacyfikację Suwalszczyzny. W jej wyniku zatrzymano ponad 2 tys. osób, prawie 600 podejrzewanych o powiązania z antykomunistycznym podziemiem wywieziono i zamordowano w nieznanym do dziś miejscu. Według historyków, obława augustowska z lipca 1945 r. to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona zbrodnia komunistyczna dokonana na Polakach. Nazywana jest czasem "Małym Katyniem".
Cześć i Chwała Bohaterom, ofiarom komunistycznej zbrodni.
Koło Historyczne "Wiarus"
"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie..."
/Adam Mickiewicz/
W poniedziałek 11 lipca 2022 roku będziemy obchodzić VI Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu. W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordowaniu polskich sąsiadów. W polskich akcjach odwetowych zginęło prawie 15 tysięcy Ukraińców. Zbrodnia wołyńska miała charakter ludobójczej czystki etnicznej, to znaczy akcji, w której założeniach są wpisane masowe mordy na ludności cywilne. Była ona jedną z najkrwawszych zbrodni na ludności cywilnej popełnionych w czasie II wojny światowej Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest on poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r. Święto czci pamięć nie tylko Polaków, ale i zamordowanych obywateli II RP innej narodowości, w tym Żydów, Ormian, czy Czechów. Przyjmując uchwałę o święcie Sejm wyraził wdzięczność również tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków z narażeniem własnego życia.
Cześć i Chwała Bohaterom ofiarom zbrodni wołyńskiej.
Koło Historyczne "Wiarus"
"Stoimy wobec zagadnień na miarę dziejową. Musimy więc je rozwiązywać w tej samej skali. Nie z punktu widzenia własnych ambicji i chwilowych a zmiennych nastrojów dnia, ale z punktu widzenia polskiej racji stanu..."
/fragment z przemówienia generała Władysława Sikorskiego z dnia 4 maja 1943 roku/
W poniedziałek 4 lipca 2022 roku minie 79. rocznica tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera Rządu RP na uchodźctwie . Tragiczne zdarzenie miało miejsce w trakcie powrotu gen. Władysława Sikorskiego z Bliskiego Wschodu, gdzie udał się pod koniec maja 1943 roku. Celem tego wyjazdu była inspekcja stacjonujących w Iraku jednostek Armii Polskiej dowodzonych przez gen. Władysława Andersa. podróż powrotna odbyła się na trasie Kair - Lyneham z międzylądowaniem w Gibraltarze. Do miejsca międzylądowania samolot LB -30 Liberator z 511 Dywizjonu RAF dotarł 3 lipca 1943 roku i już wieczorem następnego dnia był gotów do startu. Tuż po starcie, który odbył się 4 lipca 1943 roku o godzinie 23.07, samolot runął do morza. Wśród ofiar lotu byli m.in. córka gen. Sikorskiego oraz członkowie sztabu, w tym szef Sztabu Naczelnego wodza generał . brygady Tadeusz Klimecki i szef III Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza pułkownik dyplomowany Andrzej Marecki. Wyłowione z morza ciało gen. Władysława Sikorskiego zostało przetransportowane do Playmouth w Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego niszczyciela ORP "Orkan". Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Newark koło Notingham. Do Polski doczesne szczątki generała przewieziono po ponad pięćdziesięciu latach, gdzie 17 września 1993 roku z honorami zostały pochowane w krypcie na Wawelu. Okoliczności wypadku wciąż budzą wśród historyków wiele kontrowersji a archiwa brytyjskie zostały utajnione na kolejne pięćdziesiąt lat.. Jako premier rządu i Naczelny Wódz, generał Władysław Sikorski potrafił mobilizować naród polski do nieustannego stawiania oporu wrogowi, zmierzającemu do jego unicestwienia. Rozumiał, jak ciężka i krwawa jest to droga, ale innej nie widział. Był przekonany, że walka ta doprowadzi w końcu Polaków do wolnej, sprawiedliwej i niepodległej Polski. Tragiczna śmierć Generała przekreśliła te plany na ponad czterdzieści lat.
Cześć Jego Pamięci!
Koło Historyczne ,,Wiarus"
Potrzeba w miejscu, nadzieja w męstwie, zbawienie w zwycięstwie.
Czyńcie swoją powinność!
/hetman - Stefan Żółkiewski/
W poniedziałek 4.07.2022 r. minie 412. rocznica zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem, gdzie wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod wodzą hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego odniosły miażdżące zwycięstwo nad kilkukrotnie liczniejszymi wojskami rosyjsko - szwedzkimi Ta błyskotliwa wiktoria otworzyła wojskom polskim drogę do stolicy państwa carów – Moskwy.
Cześć i Chwała Bohaterom.
Koło Historyczne "Wiarus"
Zapraszamy na półkolonie organizowane przez Gminę Radzymin oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem. Półkolonie będą odbywały się w Radzymińskim Klubie Inspiracji znajdującym się w Radzyminie, ul. 11 Listopada 2 (budynek przy boisku szkolnym).
W ofercie między innymi:
- basen
- kino
- „Doliny bobrów” – agroturystyka
- warsztaty kulinarne
- warsztaty doświadczalne.
Zachęcamy do zapisów:
„Za Prawo, Wolność i Chleb…”
We wtorek 28 czerwca 2022 roku minie 66 rocznica robotniczych strajków zwanych w naszej historii „Poznańskim czerwcem”. Dokładnie 66 lat temu 28 czerwca o godzinie 6.00 rano robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Józefa Stalina podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez władze komunistyczne. W starciach z milicją i wojskiem na ulicach miasta zginęło, co najmniej 58 osób a kilkaset zostało rannych. Ranek 28 czerwca 1956 roku był początkiem buntu robotników Zakładów Cegielskiego i wielu innych fabryk przeciwko władzy ludowej. Był odpowiedzią na złą politykę społeczną, ignorowanie robotników i butę władzy, paradoksalnie nazywającej się władzą ludową. Ten ranek był „protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych”. Ten ranek to moment, w którym cierpliwości i posłuszeństwo Poznaniaków zostało wyczerpane, a tysiące strajkujących postanowiło wykrzyczeć swoją krzywdę, na co odpowiedzią władzy ludowej była pogarda, czołgi na ulicach Poznania i serie z karabinów maszynowych.. Protesty robotników w stolicy Wielkopolski były jednymi z pierwszych w historii powojennej Polski i stanowiły impuls do dalszych działań przeciw władzy komunistycznej w latach następnych. Wydarzenia w Poznaniu mają, więc ogromne znaczenie dla późniejszych losów całego kraju, będąc wielkim moralnym zwycięstwem ciemiężonego narodu. W sześćdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń winniśmy „oddać hołd robotnikom, którzy złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny.”
Chwała Bohaterom.
Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.
Koło Historyczne „Wiarus”
"Trzeba załodze tych czterdziestu paru zakładów, które strajkowały, powiedzieć, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem (…) – tym lepiej dla sprawy. (…) To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą..."
/Edward Gierek/
W sobotę 25 czerwca 2022 roku minęła 46. rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce. 25 czerwca 1976 r. w 112 zakładach pracy na terenie 24 województw przeszło 80 tys. osób rozpoczęło strajk i demonstracje uliczne. Bezpośrednią przyczyną protestu była zapowiedziana 24 czerwca w Sejmie PRL przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen artykułów żywnościowych (m.in.: mięso i ryby – 69%, nabiał – 64%, ryż – 150%, cukier – 90%). Największe manifestacje odbył się w Radomiu i Ursusie. W trakcie radomskich wydarzeń spalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Natomiast w Ursusie robotnicy zatamowali ruch pociągów rozkręcając szyny na magistrali kolejowej pod Warszawą. Fala strajków była porównywalna ze strajkami z grudnia 1970 r. i stycznia-lutego 1971 r., a „przerwy w pracy” nie ograniczyły się do jednego regionu kraju i groziły szybkim rozszerzeniem. Władze PRL - u, obawiając się powtórzenia scenariusza z grudnia 1970 r., jeszcze 25 VI 1976 r. zdecydowały o wstrzymaniu podwyżki. Protesty zostały brutalnie stłumione przez oddziały Milicji, ZOMO i SB.. Zatrzymanych przewożono do komend MO i aresztów, gdzie przechodzili przez tzw. ścieżki zdrowia (szpaler milicjantów bijących pałkami). Bito także przypadkowe osoby: jedną z nich był Jan Brożyna, śmiertelnie pobity przez patrol MO, o którego zabójstwo oskarżono świadków tego wydarzenia. Drugą śmiertelną ofiarą represji był ks. Roman Kotlarz, który w czasie mszy św. modlił się w intencji robotników, a którego później nachodzili i bili funkcjonariusze SB.
Cześć i Chwała Bohaterom
Koło Historyczne "Wiarus"
W dniach 27.06 – 1.07.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbył się pierwszy turnus półkolonii „Lato w mieście”. To już druga edycja letniego wypoczynku organizowanego w gminie Radzymin, nadzorowanego przez Biuro Oświaty UMiG Radzymin. W I turnusie udział wzięło 60 uczniów z klas I-IV, które rozwijały swoje zainteresowania oraz rozbudzały pasje poprzez m.in. udział w różnych zajęciach, warsztatach oraz zabawach na świeżym powietrzu. Pierwszy dzień wakacyjnego odpoczynku minął w miłej atmosferze. Spotkanie rozpoczęliśmy przywitaniem się, podzieleniem uczestników na grupy a następnie zjedzeniem śniadania. Po posiłku grupy rywalizowały w konkurencjach sportowych o tytuł najbardziej wysportowanej drużyny „Lata w mieście”. Zaszczytne pierwsze miejsce zajęła grupa „Memeszki” pod opieką pani Katarzyny Kwiatkowskiej. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała aktywności sportowej. Ogromną frajdę dostarczyły nam m.in. zabawy w „Kwadraty”, „Murarza”, czy budzący niesamowity doping „Zbijak”. Zmęczeni wróciliśmy do budynku szkoły, gdzie w salach przygotowaliśmy plakaty grup oraz wybraliśmy dla nich nazwy. Po obiedzie uczestniczyliśmy w kolonijnej Familiadzie, zabawie lingwistycznej oraz graliśmy w gry planszowe. Zainteresowani mogli również wykonać gniotki z balonu wypełnionego mąką ziemniaczaną , który w niezwykle kreacyjny sposób zdobili włóczką. W harmonogramie dnia znalazła się również chwila na poznanie historii naszego miasta , szkoły , jej patrona oraz szkolnego sztandaru. We wtorek 28.06 br. koloniści odwiedzili Publiczną Bibliotekę Miasta i Gminy Radzymin gdzie uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu pt. Mgliste pojęcie o parze prowadzone przez Pokazy bez Skazy, czyli słynnego Alchemika z TVP ABC dla dzieci pana Pawła Piszczałkę. Na pokazie dowiedzieliśmy się , jak wygląda produkcja suchego lodu z dwutlenku węgla, tworzenie mgły z pary wodnej poprzez spadek ciśnienia, zmiany stanów skupienia, wyprodukować chmurę na gęstym gazie, ciekłym azotem zamrozić rośliny i chrupki kukurydziane a przed eksperymentami tworzyliśmy hipotezy badawcze. Po powrocie na świetlicę młodsze dzieci wykonały łapacze snów, a starsze uczestniczyły w dalszej części naukowej, czyli samodzielnie tworzyły sztuczny śnieg oraz zamieniły się w mikrobiologów oglądając świat przez mikroskop. W środę 29 czerwca 2022r. po śniadaniu udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Dolina Bobrów. Gospodarstwo znajduje się nad rzeką Świder w miejscowości Wólka Dłużewska, niedaleko Siennicy, na Mazowszu. Miejscowość położona jest w jedynym z nielicznych w Polsce rezerwacie przyrody nieożywionej - Rezerwat przyrody Wólczańska Góra. Dzięki bliskości z naturą, prowincjonalnej okolicy, swojskim klimatom, mogliśmy złapać oddech od upalnego zgiełku życia w mieście. Po przyjeździe na miejsce czekała na nas Pani Ania - właścicielka gospodarstwa, która zapewniła nam szereg atrakcji. W naszych zespołach – grupach, udaliśmy się do przygotowanych dla nas stacji. Warsztaty wypieku chleba, były ciekawym doświadczeniem i dużym wyzwaniem dla każdego kolonisty. Wszyscy uczestnicy, bardzo zaangażowali się w precyzyjnym napowietrzaniu mąki do wypieku chleba, ugniataniu i napowietrzaniu ciasta chlebowego. Na koniec zajęć chleb wylądował w piecu chlebowym, a następnie powrócił z nami do Radzymina. Drugą aktywnością, która czekała na nas w Dolinie Bobrów były warsztaty „Poszukiwaczy skarbów”, które ukryte były pod ziemią. Za pomocą wykrywacza metali i szpadla, każdy uczestnik powrócił do domu z pamiątką monetą lub łuską po pocisku przeciwlotniczym. Wyplatanie z siana kaczek, łabędzi było dla dzieci interesującym zajęciem. Pani instruktor zaprezentowała dzieciakom poszczególne etapy tworzenia ptaków ze świeżego siana. Następnie dzieciaki wykonały samodzielnie swoje ptaki. Pomiędzy tymi aktywnościami dzieci, korzystały z zabaw na świeżym powietrzu. Nie było czasu na nudę. Nic nie zstąpi zabaw na wspaniałym placu. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjazdy linowe na tzw. tyrolce. Wielopoziomowa konstrukcja, ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnia były dla wielu nie lada wyzwaniem. Czas spędzony w „Dolinie Bobrów” dostarczył wszystkim niesamowitych wspomnień i wrażeń, zaś świeże powietrze, niepowtarzalne widoki sprawiły, że dzień upłynął nam bardzo pozytywnie. Zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy na naszą radzymińską ziemię. W dniu 30 czerwca odbywały się gry i zabawy na boisku szkolnym (badminton, tenis ziemny, dwa ognie, gra w piłkę ), zajęcia sensoryczno - manualne podczas których dzieci wykonały bransoletki z gumek, a także praca plastyczna - Lody, lody dla ochłody - kolorowe lody na patyku. Przeprowadziliśmy również rozmowę z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas kąpieli wodnych a następnie pojechaliśmy na basen do pobliskich Marek. Wśród plusku fal radosnym wodnym zabawom nie było końca. Piątek 1 lipca zakończyliśmy nasz kolonijny turnus wizyta w kinie „Helios” w Wołominie. Zaopatrzeni w potężna porcję popcornu i zimnej coli z zainteresowaniem obejrzeliśmy premierowy pokaz filmu ,,Minionki –wejście Gru”. Po powrocie do szkoły przyszedł czas na zabawy sportowe, aktywność plastyczną i podsumowanie naszego turnusu. Oglądając zdjęcia z każdego dnia naszego pobytu w „Stalowej Jedynce” wspólnie oceniliśmy ,że ten turnus półkolonii był dla nas czasem pełnym wrażeń i niezapomnianych przygód. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wypoczynku. Turnus półkolonii „Lato w mieście” jest pierwszym z siedmiu zaplanowanych w wakacje turnusów dla dzieci z Gminy Radzymin. To już druga edycja letniego wypoczynku organizowanego w gminie Radzymin, nadzorowanego przez Biuro Oświaty UMiG Radzymin.
Szczegóły w artykule tygodnika regionalnego KURIER W nr 26 str. 14 19.07.2022 >>>> KW_nr_26_str.14_19.07.22.pdf
Opr. SP 1 Radzymin
Termin: 27.06.2022 r. – 01.07.2022 r.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk pil. M. Pisarka w Radzyminie
Zajęcia prowadzone są w godzinach 07:30 – 16:30.
Ilość uczestników: 60 dzieci.
Kadra wypoczynku: Anna Kostrzębska, Anna Wilkowska, Katarzyna Kwiatkowska, Barbara Pakieła.
Ramowy plan dnia:
07:30 – 08:00 – zbiórka
08:00 – 08:30 – śniadanie
08:30 – 12:00 – zajęcia w grupach, wyjazd lub wyjście
12:00 – 12:30 – obiad
12:30 - 15:00 – zajęcia w grupach
15:00 – 15:30 – podwieczorek
15:30 – 16:30 – podsumowanie zajęć, porządkowanie sali.
(harmonogram ulega zmianie podczas wyjazdów na wycieczki)
>>>>>>> Harmonogram_lata_w_miescie.pdf
Wyjeżdżając na wakacje pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
Czerwiec to z pewnością dla uczniów jeden z najradośniejszych miesięcy w roku. Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2021/2022 przeszedł do historii, a przed społecznością radzymińskiej „Stalowej Jedynki” dwa miesiące zasłużonych wakacji…
Więcej w artykule: To_juz_wakacje_-_notka_prasowa.pdf w tygodniku regionalnym Kurier W nr 24 z dnia 5.07.2022 r.
. „Żywot drugi św. Wojciecha, biskupa praskiego i męczennika (łac. Sancti Adalberti Pragensis episcopi et martyris vita altera, znany też jako Vita altera – Żywot drugi)”
Brunon z Kwerfurtu
W sobotę 24 czerwca br. minęła 1050. rocznica zwycięskiej bitwy wojsk księcia Mieszka I z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Bitwa o Cedynię odbyła się 24 czerwca 972 roku między wojskami księcia Polskiego Mieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck. Wyprawa była prywatnym przedsięwzięciem możnowładców niemieckich, niezgodnym z wcześniejszymi traktatami Mieszka I z Ottonem I. Bitwa stanowiła jedyny większy epizod najazdu Hodona na Pomorze Zachodnie opanowane kilka lat wcześniej przez władcę Polan. Bitwa pod Cedynią położyła kres planom margrabiego Marchii Łużyckiej na opanowanie Pomorza Zachodniego.
Cześć i Chwała Bohaterom.
Niech pamięć o Ich czynach trwa na wieki.
Koło Historyczne "Wiarus”
W czwartek 23 czerwca br. byliśmy zaproszeni na uroczystą zbiórkę zakończenia mundurowego roku szkolnego kadetów I LO PUL w Wołominie i I LO PUL Dębe Wielkie, która tradycyjnie odbyła się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego „Grom” w Czerwonym Borze. Tu w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser –Dudy, dostojnych gości, Kadry Pedagogicznej PUL i instruktorów GROM GROUP oraz licznie zgromadzonych rodziców wręczono nagrody wyróżniającym się kadetom klas mundurowych – z liceów ogólnokształcących PUL z Wołomina i Dębego Wielkiego. Szczególnie nam miło, że wśród wyróżniających się kadetów wielu to absolwenci naszej szkoły. Jesteśmy z Was dumni. Poligonowe zakończenie mundurowego roku szkolnego uświetnił pokaz wyszkolenia taktycznego kadetów w asyście instruktorów GROM GROUP oraz zapierający dech w piersiach przelot Grupy Żelazny. Pani dyrektor Agnieszce Kaczyńskiej serdecznie dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy tak perfekcyjnie przygotowanego zakończenia roku szkolnego. Bardzo nas cieszy również fakt, że tak wielu naszych absolwentów wybiera naukę w klasach mundurowych I LO PUL w Wołominie.
Koło Historyczne "Wiarus”
Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022:
dnia 23 czerwca klasy I – III o godz. 17.00,
dnia 24 czerwca klasy VII - VIII o godz. 09.00,
dnia 24 czerwca klasy IV - VI o godz. 11.00.
W ramach projektu „Poznaj Polskę”, które jest przedsięwzięciem Ministra Edukacji i Nauki nasi uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Po spełnieniu wymogów formalnych otrzymaliśmy dofinansowanie do 80% całkowitych kosztów wycieczki w kwocie 5 tys. zł. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a także wizytę w Nieborowie i Arkadii - zespole pałacowo-ogrodowym i ogrodzie sentymentalno-nostalgicznym (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).
Dnia 21 czerwca 2022r. uczniowie klasy 4b i 4d wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę z wizytą do domu rodzinnego Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Pani przewodnik zapoznała nas z życiem i twórczością polskiego kompozytora. Zwiedziliśmy muzeum biograficzne Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w skład którego wchodzi oficyna (tzw. dworek) oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą. Następnie udaliśmy się w stronę Nieborowa, gdzie zwiedzaliśmy barokowy Pałac Radziwiłów zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.
Zorganizowana wycieczka w ramach programu Poznaj Polskę była okazją do poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii. Uczniowie klas czwartych mieli możliwość w nowatorski sposób zdobywać wiedzę z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego.
Organizator: Anna Piechucka, Magdalena Korzeniowska
W poniedziałek 20 czerwca 2022 roku po raz pierwszy będziemy uroczyście obchodzić I Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma upamiętnić trzy powstania śląskie z lat 1919-1921, dzięki którym Górny Śląsk został przyłączony do odradzającej się Rzeczypospolitej. Data 20 czerwca to 100 rocznica wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych. 12 maja 2022 roku Sejm RP uchwalił ustawę dotyczącą nowego święta, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją niespełna miesiąc później - 7 czerwca bieżącego roku. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw dwa dni później - 9 czerwca, a następnego dnia (10 czerwca) oficjalnie weszła w życie.
Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim, którzy w trzech powstaniach walczyli o powrót do Polski.
Koło Historyczne „Wiarus”
W poniedziałek 20 czerwca br. rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny ,, Nasz Patron Marian Pisarek”. Głównym celem konkursu zorganizowanego przez Koło Historyczne ,,Wiarus” i nauczycieli plastyki była: popularyzacja wiedzy o patronie szkoły, kształtowanie postaw patriotycznych, wdrażanie do samodzielnego poszukiwania materiałów konkursowych, wdrażanie uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy i samokształcenia, rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 110 rocznicy urodzin i 80 rocznicy chwalebnej śmierci ppłka pil. Mariana PisarkaKonkurs adresowany był do uczniów klas I – VII.
Komisja Konkursowa postanowiła przyznać zaszczytny tytuł Laureata:
w kategorii klas I – III: Tomaszowi Pachulskiemu – kl. II c (znaczek),
Oliwi Malczewskiej kl. III g (poezja),
Ali Szafrańskiej kl. I b (portret)
Wyróżnienia otrzymali:
Jakub Zachuta kl. II e,
Aleksandra Giera kl.
Michalina Dorot kl. III e, W kw ategorii klas IV – VII tytuł Laureata otrzymał: Michał Iwanowski kl. VI a (model),
Aleksander Mikulski kl. VII c (model),
Gabriela Sakowska kl. IV e (plakat),
Natalia Dulińska kl. IV e (plakat). Wyróżnienia:
Agata Wardak kl. IV e,
Bartek Michalski V c. Gratulujemy. Dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców zostały wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Koło Historyczne „Wiarus”
Powered by aSc EduPage