• Święto Lotnictwa Polskiego

• ,,Pamięć o przeszłości oznacza  zaangażowanie w przyszłość''

(Św. Jan Paweł II)

W poniedziałek 28 sierpnia 2023 r. minęła kolejna rocznica Święta Lotnictwa Polskiego, które  jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa  (28.08.1932 r.) Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli polskim samolotem RWD-6. Święto Lotnictwa Polskiego początkowo przypadało na dzień 5 listopada, rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego z załogą por. pil Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain (5.11.1918 r.). Od 1932 roku Święto Lotnictwa Polskiego obchodzono 11 listopada, czyli w dzień rocznicy Niepodległości Polski – marszałek Józef Piłsudski ustanowił tę datę przy okazji odsłonięcia Pomnika Lotnika w Warszawie. Kolejne daty święta lotnictwa przypadały na 1 września (ustanowione w 1945 roku), oraz 23 sierpnia (decyzja z roku 1950).W tym roku przypada 91. rocznica wielkiego sukcesu polskiego lotnictwa, które wyznacza datę obchodów święta.

Z okazji święta wszystkim związanym z lotnictwem  pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia pomyślności . Samych wysokich lotów i tyle samo lądowań, co startów.

Społeczność „Stalowej Jedynki”