• XIV Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
          • XIV Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • "Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie  i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”.

            Jan Paweł II

            W czwartek 13 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy  XIV Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Polscy oficerowie trafili do sowieckiej niewoli po zdradzieckim ataku Armii Czerwonej 17 września 1939 roku. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonali funkcjonariusze NKWD w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły. W 83 rocznicę sowieckiej zbrodni znicze znak  naszej pamięci zapłonęły  pod Dębami Pamięci dumnie i rosnącymi przed budynkiem naszej szkoły oraz symbolicznym pomnikiem na Cmentarzy Poległych w Radzyminie.Warto w tym miejscu dodać, że to w naszej szkole powstał ogólnopolski program edukacyjny "Katyń, ocalić od zapomnienia" , którego celem jest upamiętnienia każdego polskiego oficera zabitego strzałem w tył głowy posadzeniem Dębu Pamięci jemu dedykowanym. Niech te potężniejsze co roku dęby mówią, że my nie pozwolimy zapomnieć o zbrodni, która nie została osądzona. Teraz i w przyszłości jesteśmy zobowiązani do przekazania prawdy o rzeczywistych  jej sprawcach. Walka o prawdę i pamięć nigdy się bowiem nie kończy.

            Cześć Ich Pamięci

            Koło Historyczne "Wiarus"

             

        • Mistrzostwa Gminy Radzymin w piłce nożnej chłopców
          • Mistrzostwa Gminy Radzymin w piłce nożnej chłopców

          • W dniu 13.04.2023r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Arsen Vasylevycz, Kaczmarski Hubert, Cubrzyński Adrian, Jakub Wąsik, Michał Roman, Wojtek Czarnowski, Szymon Mystkowski, Jakub Odzeniak, Gabriel Sarosiek, Bartek Ruczkowski, Bartosz Niżnik zajęła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w piłce nożnej chłopców klas 4 - 6.

            Opracowanie: Mariusz Sikorski

        • Najpiękniejsze dekoracje Wielkanocne
          • Najpiękniejsze dekoracje Wielkanocne

          • W ramach projektu „Les plus belles décorations de Pâques – Najpiękniejsze dekoracje Wielkanocne”, uczniowie klas siódmych wykonali ozdoby, które zostały przedstawione na świątecznej lekcji języka francuskiego. Młodzież wykazała się oryginalnymi pomysłami na wykonanie prac. Była to również okazja do rozmowy na temat wielkanocnych tradycji we Francji, jak również zapoznania się z nowym słownictwem związanym z tym świętem. Uczniowie porównali zwyczaje obchodzone w Polsce i te w kraju nad Loarą.

            Opracowała: Dorota Chacińska

        • POSZUKIWANIE JAJEK WIELKANOCNYCH
          • POSZUKIWANIE JAJEK WIELKANOCNYCH

          • W środę 5 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły w czasie długich przerw poszukiwali ukrytych jajek wielkanocnych. Zabawa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski sprawiła wszystkim uczestnikom mnóstwo radości.  Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki: jajka lub zajączki. Nagrody ufundowała oczywiście Rada Rodziców, której bardzo dziękujemy.

            Samorząd Uczniowski

        • Fundacja Bracia – Razem
          • Fundacja Bracia – Razem

          • „Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”

            W dniach od 16 do 31  marca 2023 r. z okazji Świąt Wielkanocnych na terenie naszej szkoły przeprowadzona została kolejna akcja Fundacji Bracia – Razem  Możemy Więcej, zbiórki odzieży na rzecz pomocy osób potrzebujących. Zebrano dla dzieci i osób dorosłych: letnie kurtki,  spodnie, bluzki, bluzy, koszulki, sukienki, buty. 

            Za każdy gest dobrej woli składamy serdeczne podziękowania Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom!

            Szkolne Koło PCK oraz Wolontariat Szkolny

        • VII  edycjA Ogólnopolskiego Konkursu  Matematycznego "Puchacz Piotr"
          • VII edycjA Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Puchacz Piotr"

          • W tym roku szkolnym uczniowie z klas I- III przystąpili do kolejnej już VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego PUCHACZ PIOTR. Inicjatorem i organizatorem tego konkursu jest ogólnopolska sieci szkół nauczania matematyki MathRiders Polska. Celem tego matematycznego przedsięwzięcia jest m. in. rozwijanie zdolności oraz zainteresowań uczniów,  popularyzacja  matematyki,  stworzenie możliwości uczniom wykazania się uzdolnieniami matematycznymi i logicznym myśleniem, mobilizowanie oraz  motywowanie dzieci do rozwiązywania matematycznych problemów. 

            I etap Konkursu  przeprowadzony został w naszej szkole.  Wzięło w nim udział  137 chętnych uczniów (57 z klas pierwszych, 37 z klas drugich i 49 z klas trzecich).
            Do  II etapu zakwalifikowało się  łącznie ze wszystkich klas 20 osób, które już 16 maja zmierzą się  po raz kolejny z matematycznym wyzwaniem.

            Są to:
            -  Wioletta Nowakowska kl. I f

            -  Jan Borowy  kl. I a

            -  Szymon Falba kl. I g

            -  Zuzanna Kratyńska  kl. I e
            -  Jakub Damięcki- Żmijewski  kl. II c

            -  Aleksandra Kostrzewa  kl. II a
            -  Aleksander Salwocki  kl. II b
            -  Antoni Nowakowski kl. II c
            -  Antoni Samuła  kl. II g
            -  Wiktoria Adamkiewicz kl. II b
            -  Franciszek Pytel  kl. II b
            -  Kacper Biernacki kl. II a
            - Matsvei Liher kl. III b
            - Leon Maniecki  kl. III b

            - Piotr Jusiński kl. III e

            - Jakub Święs kl. III d

            - Gerard Nowak kl. III c

            - Piotr Jachacy kl. III e

            - Jan Broma kl. III b

            - Jan Godlewski kl. III b

            Gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów!

            Koordynatorzy konkursu w szkole: Katarzyna Rabajczyk, Kamila Tyburska, Aneta Jusińska

        • Idą święta…
          • Idą święta…

          • W klasie II e w ramach projektu „Jestem Bohaterem” gościliśmy mamę Szymona – panią Martę. Jak zawsze Bohater dnia  - Szymon opowiedział nam o swoich pasjach, zainteresowaniach a mama naszego kolegi jest Mistrzynią dekoracji, między innymi świątecznych.

            W związku z tym Pani Marta przygotowała dla naszej klasy zajęcia, na których uczniowie wykonywali wielkanocne wianki. Zaangażowanie dzieci było ogromne, a efekt końcowy przepiękny. Wychodzi na to, że drugoklasiści poradzili sobie z zadaniem wyśmienicie  A wszystko to dzięki instrukcjom i pomocy Pani Marty.

            Serdecznie dziękujemy! Wesołych Świąt!!!

            Opracowanie: Agata Piwowarska, Katarzyna Rabajczyk

        • IV miejsce reprezentacji chłopców w Finałowym Turnieju Mistrzostw Powiatu w Piłkę Siatkową
          • IV miejsce reprezentacji chłopców w Finałowym Turnieju Mistrzostw Powiatu w Piłkę Siatkową

          • Przed Świętami Wielkanocnymi w Kobyłce odbył się Turniej Finałowy Mistrzostw Powiatu w Piłkę Siatkową chłopców. W zawodach udział wzięli zwycięzcy finałów rejonowych. Reprezentacja naszej szkoły  w tym wymagającym turnieju zajęła IV miejsce.

            Naszą szkołę reprezentowali: Gzowski Norbert, Myśliwiec Dawid, Szczypiń Adam, Jusiński Gabriel, Kulesza Patryk, Kita Aleksander, Jasiński Maciej, Gniadek Bartek, Dąbrowski Daniel, Ruszkowski Mateusz, Pikuliński Oskar, Skórka Bartek  Wszystkim zawodnikom gratulujemy.

            Opiekun Arkadiusz Kostrzębski

        • Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych
          • Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych

          • Z okazji zbilżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klas ósmych, w ramach lekcji języka niemieckiego, przygotowali własnoręcznie robione kartki. Najstaranniej wykonane prace zostały wysłane do szkół biorących udział w projekcie „Wymiana życzeń”. Nasze kartki trafią m.in. do Nowej Sarzyny, Międzyborza, Płośnicy, Radomia, Częstochowy czy Szczecina. 

            Opracowała: Joanna Czestkowska

        • 13. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem
          • 13. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

          •  „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.” 

            /św. Jan Paweł II/

            W poniedziałek 10 kwietnia 2023 roku minie 13. rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 wybitnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z jej Prezydentem - Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą - Marią Kaczyńską i ostatnim prezydentem na uchodźctwie - Ryszardem Kaczorowskim na czele. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W 1940 roku, zamordowana została  na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, strzałem w tył głowy, świadomie, z zimną krwią - elita polskiego narodu. Prawie 70 lat później, mając w pamięci to straszliwe, tak długo zakłamywane doświadczenie, polska delegacja pragnęła , oddać hołd ofiarom tej zbrodni, powiedzieć głośno o tym, jaki był  jej cel. Przypomnieć, że nam  nie wolno o niej zapomnieć. I ci, którzy z tą misją polecieli, zginęli. Był wśród nich przyjaciel naszej szkoły ojciec Józef Joniec prezes Stowarzyszenia Parafiada, z którą realizowaliśmy ogólnopolski  program edukacyjny "Katyń - ocalić od zapomnienia". Warto w tym miejscu dodać ,że idea programu narodziła się w naszej szkole podczas zajęć koła historycznego "Wiarus" w 2007 roku. Katyńskie Dęby Pamięci przywołują pamięć o polskich oficerach - ofiarach tej zbrodni.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Stalowa Jedynka chce i będzie o Was pamiętać.

            Koło Historyczne "Wiarus”

        • 79. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”
          • 79. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”

          •  „W obliczu Boga Wszechmocnego i Najświętszej Marii Panny,

            jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam…”

            /fragment przysięgi „Cichociemnych”/

            W  nocy z 9 na 10 kwietnia 2023 roku minie 79 rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem. „Cichociemni” to specjalnie szkoleni, legendarni  żołnierze polskich sił zbrojnych walczących na Zachodzie, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich głównym zadaniem była walka  o wolną i suwerenną ojczyznę. W czasie wojny dokonano  zrzutu 316 „Cichociemnych”. Jeden z takich zrzutów miał miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku w Kołakowie  w dawnym powiecie radzymińskim . Operacja nosiła kryptonim „Weller 2”  i polegała na dokonaniu zrzutu zasobników ze sprzętem i bronią dla oddziałów Armii Krajowej oraz skoczków tzw. cichociemnych. Droga powietrzną do okupowanej Polski zrzuceni zostali: ppor. Stefan Bałuk ps. "Starba", kpt. Benon Łastowski ps. "Łobuz", mjr Tadeusz Runge ps. "Osa" i kpr. Henryk Wańka ps. "Pływak".

            Pierwsze uroczystości  upamiętniające to wydarzenie odbyły się w listopadzie 2004 roku . Wziął w nich udział  gen. Stefan Bałuk ps. "Starba' - jeden z tych którzy w nocy z 9 na 10 kwietnia zostali zrzuceni na spadochronach w okolicach Kołakowa. Generał , co warto podkreślić, brał udział w uroczystościach w kolejnych latach, dopóki pozwalało mu na to zdrowie. Nasza szkoła udział  w uroczystościach upamiętniających  operację "Weller 2" rozpoczęła od zwycięstwa w grze terenowej w kategorii szkoły podstawowe w 2014 roku. W następnych latach liczna reprezentacja "Stalowej Jedynki" uczestniczyła w organizowanych przez Gminę Dąbrówka Nocnych Biegach Przełajowych "Weller 2 - Kołaków 1944". . Z radością wrócimy na leśne ścieżki biegu  z wielką historią w tle już w sobotę 22 kwietnia  2023 roku..

            Chwała Bohaterom i wielki szacunek dla Tych, którzy o nich pamiętają, mimo wszystko pamiętają…

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • 229. rocznica  bitwy pod Racławicami
          • 229. rocznica bitwy pod Racławicami

          • We wtorek 4 kwietnia 2023 roku minie 229. rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa w Powstaniu Kościuszkowskim, które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych,. O naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty. Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 Roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie a sześć dni później w Wilnie. Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków, przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi (4.XI.1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości. 

            Cześć i Chwała Bohaterom

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Ponieważ w tym roku 2 kwietnia przypadał w niedzielę, to nauczyciele i uczniowie okazali solidarność z osobami ze spektrum autyzmu ubierając się na niebiesko w poniedziałek - 3 kwietnia.W naszej szkole, z tej okazji, przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami przedstawiającymi czym jest autyzm oraz trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Wychowawcy i specjaliści przeprowadzili zajęcia, które pomogły zrozumieć uczniom czym jest autyzm, a także wykonali wspólnie plakaty, które zostały zaprezentowane na szkolnych korytarzach.Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

            Opracowanie: p. Agnieszka Milewska, p. Katarzyna Rabajczyk, p. Maria Bal-Stach

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Zaświećmy się wszyscy na niebiesko! Drodzy Nauczyciele i Uczniowie! 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU.Charakterystycznym motywem tego dnia jest kolor niebieski.Ponieważ w tym roku 2 kwietnia przypada w niedzielę, to okażmy solidarność z osobami ze spektrum autyzmu ubierając się na niebiesko w poniedziałek - 3 kwietnia. Niebieskie skarpety, buty, spodnie, koszulka, szalik - pełna dowolność.Wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat  autyzmu, zachęcamy do zapoznania się z informacjami umieszczonymi na gazetkach przy sali nr 21 (stary budynek) i w holu przy stołówce.Prosimy nauczycieli, aby tego dnia nie brali do odpowiedzi uczniów ubranych na niebiesko.Bądźmy razem!

            Organizatorzy: Agnieszka Milewska, Maria Bal - Stach, Katarzyna Rabajczyk

        • Zapisy do klas I
          • Zapisy do klas I

          • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, ul. 11 Listopada 2 ogłasza zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024 od 1 marca do 31 marca 2023 roku.

            Szanowni Rodzice,

            Od 1 września 2023 roku naukę w klasie pierwszej obowiązkowo rozpoczynają dzieci urodzone w 2016 roku. Dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z rocznika 2016 będą przyjęte do szkoły na podstawie ZGŁOSZENIA rodziców (prawnych opiekunów), które należy złożyć  w terminie od 1 marca do 31 marca 2023 roku w sekretariacie szkoły.

            Wszystkie dzieci urodzone w 2016 roku, zamieszkałe w  obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka, których rodzice (opiekunowie prawni) złożą ZGŁOSZENIA w określonym terminie, zostaną przyjęte do klasy pierwszej.

            Rodzice 6-latków (czyli dzieci urodzonych w 2017 roku) mogą podjąć decyzję o rozpoczęciu przez dziecko nauki w szkole podstawowej.

             Musi być jednak spełniony jeden z warunków:

            • dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzedzającym roku szkolnym (rodzic zobowiązany jest dołączyć do zgłoszenia zaświadczenie o realizacji przygotowania wydane przez dyrektora przedszkola) albo;
            • poradnia psychologiczno – pedagogiczna wydała opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

            Dokumenty do pobrania:

            1. Obwód szkoły >>>>>> obwod_szkoly.pdf
            2. Wniosek zgłoszenia >>>>>> wniosek_obwod.docx (wersja w Wordzie) lub wniosek_obwod.pdf (wersja pdf)
            3. Informacje dodatkowe do zgłoszenia >>>> informacja.docx (wersja w Wordzie) lub informacja.pdf (wersja pdf)
        • XVIII rocznica narodzin świętego Jana Pawła II
          • XVIII rocznica narodzin świętego Jana Pawła II

          • „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć..." 

            Jan Paweł II

            W niedzielę 2 kwietnia  minie 18. rocznica narodzin dla nieba świętego Jana Pawła II papieża Polaka. W tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie warto przywołać jego słowa "Musicie być mocni mocą miłości", które padły podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Pierwszy raz  od 2005 roku nie mogliśmy licznie uczestniczyć w uroczystościach na Cmentarzu Poległych. Nie mogliśmy składać wiązanek kwiatów i palić zniczy ogni naszej pamięci ale w naszych sercach pozostaje głęboka wdzięczność za jego życie, pontyfikat i pamiętną wizytę na radzymińskiej nekropolii 13 czerwca 1999 roku. Będziemy pamiętać słowa, które nam wtedy pozostawił. „Wiecie, że urodziłem się w 1920 r. w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług wdzięczności w stosunku do tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli." Niech ta moc miłości sprawi, że Jan Paweł II będzie  obecny wśród nas poprzez nasze codzienne działania. Nasza modlitwę i naszą odpowiedzialność i solidarność w ramach różnych inicjatyw związanych z niesieniem pomocy ofiarom okrutnej napaści Rosji na Ukrainę.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „Leszczynowe Zacisze”
          • Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „Leszczynowe Zacisze”

          • 31 marca uczniowie klasy 1e i 1f wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „ Leszczynowe Zacisze”.

            Uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, gdzie samodzielnie każdy wykonał pizzę, którą potem mógł skosztować  oraz w warsztatach robienia palmy wielkanocnej. Oczywiście był również czas na zabawy na świeżym powietrzu oraz na spotkania ze zwierzątkami  takimi jak alpaki, kozy, króliki, konik, kaczki. Bardzo aktywny i mile upływający czas w gospodarstwie zwieńczyła przejażdżka wozem oraz wspólne pieczenie kiełbasek i pieczywa przy ognisku. Każdy tego dnia znalazł coś dla siebie. Nawet zaciekawiony bocian krążył nad głowami zerkając na świetną zabawę dzieci.

            Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Opracowanie: Kamila Tyburska

        • LESZCZYNOWE ZACISZE
          • LESZCZYNOWE ZACISZE

          • Dnia 29 marca 2023 roku uczniowie klasy 1c i 1d wybrali się do Leszczynowego Zacisza.

            Wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Dzieci przygotowały własnoręczne pizze, które po wypieczeniu w piecu zjadły z dużym apetytem. Spotkanie ze zwierzętami: milusińskimi alpakami, kucykiem i kozami sprawiało dzieciom dużo radości. Dużą dawkę endorfin dostarczyły dzieciom zabawy na belach siana, skoki na trampolinach, jazda tyrolką. Wycieczka wozem drabiniastym i obserwacja budzącej się do życia przyrody były kolejnym punktem wycieczki.

            Dzieci poznały jedną z tradycji wielkanocnych układania palem. Samodzielnie wykonały piękne palmy, które poświęcą w Niedzielą Palmową. Zwieńczeniem wyjazdu było samodzielne pieczenie kiełbasek na ognisku. W radosnych nastrojach uczniowie powrócili do domu.

            Opracowanie: Katarzyna Kwiatkowska, Natalia Szczepanik

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych