• Agresja Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę
          • Agresja Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę

          • „Bronią, kosami, widłami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów – polskich panów”.

            /fragment odezwy jednego z dowódców Armii Czerwonej z września 1939 roku/

            We wtorek 17 września minie  85.  rocznica agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę. Tego dnia obchodzony jest  Światowy Dzień Sybiraka. Jest on  świętem państwowym.. które ustanowiono uchwałą Sejmu RP z września 2013 r. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” ( fragment uchwały Sejmu RP).                        

            W niedzielę 17 września 1939 roku Armia Czerwona realizując postanowienia zawartego 23.08.1939 r.  paktu Ribbentrop  - Mołotow  wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej. Dla broniącej się przed najazdem niemieckim Polski był to cios w plecy. Państwo polskie zaatakowane z dwóch stron nie było w stanie obronić swojego terytorium. Najeźdźcy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Sowieci dokonywali wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną.  Na ponad 21 tysiącach oficerów polskich wziętych do niewoli  dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRR. Wielkie deportacje całych rodzin, a głównie kobiet i dzieci poprzedzone były licznymi aresztowaniami mężczyzn, ojców rodzin. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, . Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania. Ci, którym udało się dotrzeć na miejsce zsyłki zostali poddani niewolniczej pracy, w nędzy, chorobie i głodzie. Masowe zsyłki dotknęły prawie 1,5 miliona Polaków. Ich celem była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności, miały one rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium tanią  siłę roboczą. Tylko niewielu zesłańcom udało się powrócić do kraju, w myśl słów hymnu Sybiraków: „A myśmy szli niepokonani do niepodległej Polski”  Niestety w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej  pamięć o ich cierpieniach, o wywózkach, o życiu w łagrach, była zakazana. W 85 rocznicę agresji ZSRR na Polskę gromadzi nas pamięć o tamtych wydarzeniach. Będziemy wspominać  tych, którzy  pozostali na nieludzkiej ziemi na zawsze. Tych, którym nie dane było wrócić  w ojczyste strony a mimo to  zachowali oni  Polskę i polskość w swoich sercach.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Pamięć o Waszych cierpieniach na zawsze pozostanie w naszych sercach.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie 1c
          • Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie 1c

          • Organizacja Dnia Kropki w klasie 1 c to świetny sposób na rozwijanie kreatywności uczniów, a także na naukę o historii i znaczeniu tego święta. Dzień Kropki w szkole nie tylko wprowadza uczniów w świat sztuki i kreatywności, ale również rozwija ich umiejętności motoryczne i społeczne. Uczniowie mają okazję do wszechstronnego rozwoju, szybko przystąpili do wykonania swoich kropkowych dzieł. Tego typu wydarzenia promują pozytywne wartości.

            Takie podejście wzbogaca proces nauki i sprawia, że jest on bardziej zróżnicowany i interesujący. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów tego dnia.

            Opracowanie: Marzena Marchel

        • Bitwa pod Wiedniem
          • Bitwa pod Wiedniem

          • „Venimus, Vidimus, Deus vicit” (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył)

            /z listu Jana III Sobieskiego wysłanego 15.09.1683r. do papieża Innocentego XI/

            W czwartek 12 września 2024 roku minęła 341. rocznica Bitwy pod Wiedniem, jednej z najważniejszych bitew w historii Europy zwanej „odsieczą wiedeńską”. Wojska polsko – austriacko – niemieckie (liczące około 75 tysięcy) dowodzone przez Jana III Sobieskiego pokonały potężną armię Imperium Osmańskiego (liczącą około 140 tysięcy), którą dowodził wielki wezyr Kara Mustafa. O losach bitwy, która rozpoczęła się wczesnym rankiem 12 września 1683 roku, przesądziła szarża polskiej ponad 20 tysięcznej kawalerii ( w tym chorągwi husarskich) ze wzgórza Kahlenberg nieopodal murów Wiednia.

             O godzinie 17.00 wojska polskie do kolejnego ataku osobiście poprowadził Jan III Sobieski doszczętnie rozbijając obronę turecką, zmuszając samego wezyra Karę Mustafę do panicznej ucieczki na czele ocalałych od pogromu oddziałów. Bitwa pod Wiedniem uznawana jest przez historyków za jedną z dwudziestu najważniejszych bitew w historii świata. Zakończyła ona definitywnie turecką ekspansję na Europę. Rzeczpospolita zyskała sławę „obrońcy Europy i „ przedmurza chrześcijaństwa” Były to też ostatnie wielkie zwycięstwo odniesione przez wojsko polskie w czasach I Rzeczypospolitej.

            Chwała bohaterom.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • II Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny
          • II Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny

          • ,,Pamięć o przeszłości oznacza  zaangażowanie w przyszłość''

                                                                                                             (Św. Jan Paweł II)

            We wtorek 10 września br. obchodzimy  II Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Święto państwowe ustanowione zostało dla upamiętnienia dziecięcych więźniów niemieckiego obozu z ul. Przemysłowej w Łodzi. Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej. Nawiązuje do przeprowadzonych w 1943 r. przez okupacyjne władze niemieckie masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina. W ramach "sprawy mosińskiej" aresztowano łącznie kilkaset osób. Ponad czterdzieścioro dzieci osadzonych zostało na ul. Przemysłowej, w niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w zajętej przez Niemców Łodzi. Dzieci osadzone jako tak zwane Terroristenkinder w niemieckim obozie koncentracyjnym (Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt), stały się współwięźniami dzieci pochodzących także z innych regionów okupowanej Polski, m.in. ze Śląska, Zamojszczyzny, Polski Centralnej (Łodzi, Warszawy) czy Małopolski (Kraków)." Były tam traktowane z niezwykłym okrucieństwem - zmuszano je do ciężkiej  niewolniczej pracy Dzieci były głodzone, karane fizycznie i torturowane. Narodowy Dzień Polskich Dzieci  jest  wspomnieniem  gehenny Polskich Dzieci Wojny związanym z okrucieństwem II wojny światowej ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego,  która niewystarczająco jest obecna w świadomości współczesnych Polaków, mimo, że dotyczy  wydarzeń sprzed zaledwie osiemdziesięciu  lat.

            Cześć Ich Pamięci. Nigdy więcej wojny…

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Wycieczka ulicami miasta Radzymina
          • Wycieczka ulicami miasta Radzymina

          • „Kto ma w głowie olej  - idzie na kolej”

            W piątek 6 września br. uczniowie klasy VI G ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka  wyruszyło na pierwszą w nowym roku szkolnym wycieczkę  ulicami  Radzymina. Głównym  jej celem było  zwiedzenie wystawy plenerowej Stacja – Muzeum eksponowanej na Placu Tadeusza Kościuszki. Tu na dwudziestu planszach poświęconych kolejom w Polsce dokładnie przedstawiono kolejne okresy związane z powstaniem transportu szynowego i jego rozbudową, począwszy od stworzenia pierwszych linii na ziemiach polskich, okupowanych przez trzech zaborców, ze szczególnym uwzględnieniem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (otwartej w 1845 r.).Uczniowie mogli na  fotografiach zobaczyć nie tylko  stare parowozy,  wagony i dworce kolejowe, ale również poznać zawody związane z kolejnictwem.  Na planszach wystawy ukazany został  rozwój kolejnictwa w niepodległym państwie, funkcjonowanie kolei i skala zniszczeń w czasie II wojny światowej, odbudowa transportu kolejowego od 1945 r., elektryfikacja trakcji i transformacja do czasów współczesnych. Uzupełnieniem  wystawy była prelekcja nauczyciela , która przybliżyła uczniom historię kolejki wąskotorowej łączącej Radzymin z Warszawą od 1899   do 1974 roku. Jej znaczenie dla rozwoju miasta i życia jego mieszkańców. Nie mogło w niej zabraknąć również słów o bohaterskiej postawie kolejarzy w czasie walk z bolszewikami w pamiętnym sierpniu 1920 roku. Warto w tym miejscu dodać ,że  ostatni kurs zasłużonej dla miasta  poczciwej „Ciuchci” odbył się 50 lat temu  31 sierpnia 1974 roku.   Ostatnimi pamiątkami z tamtego okresu jest zabytkowy dworzec oraz pomnik kolejarzy z tablicę upamiętniającą ich czyn wspierania Żołnierzy Polskich 1920 roku w bitwie z bolszewikami o Radzymin w sierpniu 1920 roku. Pierwszym i ostatnim punktem naszej wycieczki było odczytanie czasu lokalnego na pierwszym w Radzyminie zegarze słonecznym… Co ciekawe naprawdę odmierza  go dokładnie …. Możecie się sami przekonać . Zapraszamy. Kolejne   wycieczki  będą się odbywać w ramach szkolnej akcji edukacyjnej Koła Historycznego „Wiarus”-„Poznaj dzieje Radzymina, małego miasteczka z wielką historią” To nasze przygotowanie do jubileuszy 550 rocznicy nadania naszemu miast praw miejskich, które przypada w 2025 roku. Na taki jubileusz powinniśmy się dobrze przygotować…

            Więcej w Kurierze W nr 32 z  10.09.2024 r. - http://www.kurier-w.pl/uczniowie-stalowej-jedynkisladami-ciuchci-radzyminskiej/

            Uczniowie klasy VI G z wychowawcą

        • Zebrania rodziców
          • Zebrania rodziców

          • Dnia 10 września 2024 r. (wtorek) zapraszamy na zebrania rodziców:

            godz. 16.00 - klasy I - III;

            godz. 17.30 - klasy IV - VIII.

            ZAPRASZAMY!

        • Społeczność „Stalowej Jedynki” powitała nowy rok szkolny…
          • Społeczność „Stalowej Jedynki” powitała nowy rok szkolny…

          • W poniedziałek, 2  września 2024 r. ponad  1200 uczniów  Szkoły Podstawowej nr 1 im.ppłka pil. M. Pisarka zainaugurowało  nowy rok szkolny 2024/2025….

            Więcej w  artykule: „Społeczność „Stalowej Jedynki” powitała nowy rok szkolny” w Tygodniku regionalnym Kurier W nr 32 z dnia 10.09.2024 r. >>> gazeta.pdf

        • 85. rocznica wybuchu II wojny światowej
          • 85. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • "BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS POLEGŁO I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE ILU NAS DZIŚ ŻYJE."

            Józefa Radzymińska „Jest jeden czas miłości”

            W niedzielę, 1 września 2024 r. minie 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. To największa i najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości. Objęła prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. We wrześniu Polskę zaatakowano dwukrotnie. 1 września napadu dokonały faszystowskie Niemcy, natomiast 17 września od wschodu wkroczyła Armia Czerwona. Nastał czas grozy, terroru i walki ludzi o przetrwanie. Napaść na Polskę była wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą Adolfa Hitlera a ZSSR Józefa Stalina. „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. (...) Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” - powiedział Adolf Hitler. Słowa te dotyczyły również ludności cywilnej. Wojna totalna zakładała użycie lotnictwa, czołgów i artylerii w niespotykanej wcześniej skali. Niemcy wystawili 1 mln 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało armią 950 tys. żołnierzy, 4,8 tys. dział, czołgami w liczbie 700 i 400 samolotami. O losach kampanii wrześniowej zdecydowało uderzenie 17 września Armii Czerwonej, która miała 1,5 miliona żołnierzy. I choć żołnierz polski z honorem bronił naszej wolności bohaterstwem niwelując niemiecka i sowiecką przewagę walcząc w osamotnieni, bez realnej pomocy sojuszników ( Francji i Wielkiej Brytanii) był bez szans. Sześcioletnia II wojna światowa pochłonęła 60 mln ofiar. Zginęło 6 mln polskich obywateli. W ,,Stalowej Jedynce” w te wrześniowe dni będziemy wspominać Tych , którzy mieli odwagę przeciwstawić się dwóm brutalnym totalitaryzmom. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że świadome społeczeństwo nie powinno zapomnieć o ofiarach wojny. Oby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom.

            Cześć i Chwała Bohaterom. Pamięć Poległym.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Wyprawka ucznia klasy I w roku szkolnym 2024/2025:
          • Wyprawka ucznia klasy I w roku szkolnym 2024/2025:

          • - blok rysunkowy biały A4

            - blok rysunkowy kolorowy A4

            - blok techniczny biały A4

            - blok techniczny kolorowy A4

            - farby plakatowe + pędzelki i pojemnik na wodę

            - plastelina

            - papier kolorowy- wycinanki

            - 3 teczki na gumkę

            - 2 zeszyty w trzy linie 16k

            - 2 zeszyty w kratkę 16k

            - zeszyt 32k w kratkę do korespondencji

            - ryza papieru ksero

            - kredki bambino

            - piórnik z pełnym wyposażeniem (2 ołówki, gumka, kredki ołówkowe, klej w sztyfcie, nożyczki,   linijka - 15 cm, temperówka)

            - plastikowa podkładka do prac plastycznych

            - worek z obuwiem  (na białej podeszwie)

            - worek ze strojem gimnastycznym (biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki).

            Wszystkie rzeczy prosimy podpisać w widocznym miejscu.

            Pobierz >>>>>>  Wyprawka_ucznia_klasy_1.pdf

        • Dla uczniów z Ukrainy
          • Dla uczniów z Ukrainy

          • Od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież z Ukrainy zostaną objęci obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, powiązanym z pobieraniem świadczenia wychowawczego (tzw. 800+). Wielu nowych uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach i w ocenie MEN istotne jest, aby zarówno oni, jak i ich rodziny były świadome nowych przepisów oraz możliwości i szans edukacyjnych.

            Załączamy ulotkę informacyjną, która zawiera kluczowe informacje na temat wprowadzonego dla dzieci uchodźczych obowiązku edukacyjnego oraz dostępnych form wsparcia dla uczniów z Ukrainy.

            Załączniki:

            1. Ulotka informacyjna MEN  >>>> ulotka_men.pdf

            2. Ulotka informacyjna MEN_UA >>> ulotka_men_ua.jpg

            3. Ulotka informacyjna MEN do druku >>> ulotka_men_dodruku.pdf

            4. Ulotka informacyjna MEN_PL >>> ulotka_men_pl.jpg

        • 104. rocznica bitwy pod Komarowem
          • 104. rocznica bitwy pod Komarowem

          • „Była to krwawa bitwa, w której nasza jazda wystawiła sobie pomnik sławy. 

            Na naszym kontynencie była to zarazem ostatnia walka,

            w której masy jazdy poszukiwały rozstrzygnięcia w szykach konnych  i przy pomocy szabli

            /generał Aleksander Pragłowski/

            W środę 31 sierpnia 2024 r. minie 104. rocznica bitwy pod Komarowem niedaleko Zamościa. Była to wielka bitwa kawaleryjska, jeden z największych bojów z udziałem jazdy w XX wieku.  Po całodniowej walce polscy kawalerzyści  pokonali kilkukrotnie liczniejszego przeciwnika, odbierając mu inicjatywę oraz zmuszając do odwrotu - jak się później okazało - aż za linię frontu. To był przysłowiowy „gwóźdź do trumny” 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, do niedawna siejącej postrach na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Bitwa pod Komarowem zaangażowała wielkie siły kawalerii - łącznie 21 pułków jazdy, z czego sześć polskich - ale oprócz brawurowych szarż dochodziło też do zaciętej walki z udziałem piechoty, a nawet działań lotnictwa bojowego (7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki, w której u boku Polaków służyli amerykańscy ochotnicy). Bolszewicy stracili w boju ok. 1500 zabitych. Straty wojsk polskich były pięciokrotnie niższe.

            Część i Chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne ,,Wiarus”

        • XIX „Dzień Solidarności i Wolności”
          • XIX „Dzień Solidarności i Wolności”

          • „Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy, „Solidarność” otworzyła bramy wolności…”

            Jan Paweł II

            31 sierpnia 2024 roku już po raz dziewiętnasty obchodzić będziemy „Dzień Solidarności i Wolności”. Dzień ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2005 roku  ma upamiętniać „historyczny zryw Polaków do wolności”. W pamiętne dni sierpnia 1980 roku po fali robotniczych strajków, jakie objęły cały kraj i podpisaniu przez komunistyczne władze PRL –u porozumień z komitetami strajkowymi w Gdańsku , Szczecinie i Jastrzębiu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej powstał w Polsce  niezależny od komunistów legalnie działający związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Solidarność, która  zadziwiła świat… Nasi rodacy wspierani przez św. Jana Pawła II – Papieża Polaka i demokratyczne społeczeństwa Europy i świata, jak śpiewał Jacek Kaczmarski poczuli w sobie siłę i moc dokonania w ojczyźnie zmian… NSZZ „Solidarność bardzo szybko stała się  nie tylko związkiem zawodowym , ale potężnym liczącym 10 milionów członków ruchem społecznym w reżimie komunistycznym Postanie „Solidarności” faktycznie , choć musiało upłynąć jeszcze prawie 10 lat i musieliśmy przejść przez mrok wprowadzonego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego (13.12.1981 r.) zwiastowało zmierzch komunizmu i dominacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Europie Wschodniej . Dziękując za dar Solidarności pragniemy przypomnieć ,że nie było by wolnej , suwerennej Polski , nie było by wolnych państw Europy Wschodniej bez   uporczywej  walki naszych rodaków o wartości najcenniejsze jaki są  godność , wolność i niezależność każdego człowiek i narodu.

            Cześć i chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne  "Wiarus"

        • Oferta pracy
          • Oferta pracy

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie ogłasza nabór na stanowisko nauczyciela współorganizującego kształcenie.

            Zatrudnienie od 1 września 2024 roku, dokumenty prosimy składać drogą elektroniczną na adres sp1radzymin@radzymin.pl

        • „Pamiętaj 23 sierpnia”
          • „Pamiętaj 23 sierpnia”

          • We wtorek, 23 sierpnia 2024 roku już po raz piętnasty będziemy obchodzić Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych nazizmu i stalinizmu. 82 lat temu 23 sierpnia 1939 roku minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR będący jednocześnie przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem, którego następstwem był podział Europy Środkowej i IV rozbiór Polski. Zawarty między ZSRR a hitlerowskimi Niemcami pakt otworzył drogę do tragedii II wojny światowej z jej konsekwencjami – deportacjami, obozami koncentracyjnym, gułagami, Holokaustem, krematoriami i obozami pracy przymusowej. Po zakończeniu wojny dla wielu społeczeństw Europy Środkowo – Wschodniej oznaczał długi okres dalszego komunistycznego zniewolenia.  W tą tragiczną dla losów milionów Europejczyków rocznicę wspominaliśmy wszystkich, którzy zginęli wskutek zbrodniczych działań nazizmu i stalinizmu.

            Niech pamięć o ich męczeństwie nigdy nie zaginie. Nigdy więcej wojny.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • 104. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą"
          • 104. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą"

          • „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które byłoby mniej docenione.”

                                                        / Lord Edgar Vincent D’Abernon/

                                           W czwartek, 15 sierpnia 2024 roku minie  104. rocznica Bitwy  Warszawskiej  zwanej "Cudem nad Wisłą." Jak co roku oddamy hołd bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego broniących ostatniej rubieży przed – Warszawą. Będziemy wspominać Tych, którzy obficie zrosili własną krwią nasza radzymińską ziemię w obronie najświętszej z wartości, jaką jest wolność. W dniach 13 – 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach stolicy w Radzyminie i jego okolicach zatrzymano, a potem 16 sierpnia i w następnych dniach, po śmiałym ataku z nad Wieprza rozbito sowieckie armie sunące na Zachód, by wzniecić płomień bolszewickiej rewolucji w Europie.  Dzięki tej bitwie zwanej "Cudem nad Wisłą‘’ Rzeczpospolita Polska obroniła ledwie, co odzyskaną po 123 latach niewoli niepodległość. Po raz kolejny w dziejach europejskiej cywilizacji Polska tak jak 337 lat wcześniej pod murami Wiednia ocaliła chrześcijaństwo od tureckiego niebezpieczeństwa, tak nad Wisłą i Niemnem polski żołnierz w 1920 roku zgasił płomień komunistycznej pożogi dając Ojczyźnie i Europie Środkowej prawie 20 lat wolności. W upalne sierpniowe dni pamiętnego dwudziestego roku, dni najcięższej próby mogliśmy liczyć tylko na siebie i Węgrów Pomoc wojskowa, jaką chciały udzielić nam sojusznicze kraje w tym Francja była skutecznie zatrzymywana. Czesi, Niemcy i Austriacy nie przepuszczali transportów z bronią i amunicją przez swoje terytoria. (Czesi, którzy uznali latem 1920 roku los naszej ojczyzny za przesądzony zajęli nawet terytorium Śląska Cieszyńskiego-28.07.1920 Zaolzie) Do bojkotu wszelkich transportów z zaopatrzeniem dla polskiej armii zachęcała, także II Międzynarodówka Socjalistyczna wspierająca bolszewików, która podburzała dokerów i marynarzy do blokowania przeładunków w portach min. w Gdańsku Jedyna droga, którą mgła docierać pomoc wiodła przez terytorium Rumuni i Węgier. Polska w tym czasie najbardziej potrzebowała broni i amunicji "Nie wiemy, co uczyni Koalicja, my musimy być gotowi, aby stanąć po stronie Polski. Los Polski jest naszym losem", donosiły węgierskie gazety. W przeddzień ostatecznych zmagań 12 sierpnia 1920 roku na skierniewicki dworzec dotarł transport z 22 milionami naboi karabinowych z fabryki Manfreda Weissa z Csepel (Budapeszt). To tymi kulami powstrzymano a następnie rozbito oddziały Czerwonej Armii. Co godne podkreślenia uzbrojenie i amunicje Królestwo Węgier przekazało nam nieodpłatnie?. Dla Węgrów, którzy poznali smak bolszewizmu (133 krwawe dni Węgierskie Republiki Rad Beli Kuna) pomoc dla Polski była sprawą honoru nie handlu. Ta pomoc tak potrzebna nie ustała po zwycięstwie nad Wisłą, czy Niemnem. Węgrzy dostarczali nam ją nadal. Łącznie w latach 1919 – 1921 dostarczyli nam prawie 100 milionów pocisków karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych. Ważniejsza od pomników i marmurowych tablic jest pamięć. My chcemy i będziemy pamiętać o bratnim węgierskim narodzie, który szczerze i z serca udzielił nam pomocy w pamiętnych dniach wojny o wszystko z bolszewicką nawałą. „Nigdy nie zapomnimy Węgrom ich szlachetnego stanowiska, że w najcięższych dla nas chwilach szczerze zamierzali udzielić nam poparcia” (gen, Tadeusz Rozwadowski 16.09.1920 r.) I choć od tych wydarzeń upłynęło już 104 lata dziękujemy wam Węgrzy z całego serca... 

                   Koło Historyczne „Wiarus”

        • 161. rocznica Bitwy pod Żyrzynem
          • 161. rocznica Bitwy pod Żyrzynem

          • Na placu boju straszny widok mieli zwycięzcy. Garstka piechoty rosyjskiej czarna od dymu, stała ponuro, z bronią na dół spuszczoną; otoczona była dosłownie wysokim wałem ciał ludzkich, po kilku jedno na drugiem leżących. Konie artyleryjskie pobite, tarzały się we krwi z porwanymi zaprzęgami, jaszczyki wywrócone w rowie.”

                                                                                                                                         / Józef Dąbrowski, Rok 1863/

            W czwartek, 8 sierpnia 2024 roku minie 161. rocznica zwycięskiej dla powstańców polskich bitwy pod Żyrzynem z wojskami rosyjskimi w czasie trwania Powstania Styczniowego. Odziały powstańcze pod dowództwem Michała Heidenreich-Kruka na początku sierpnia 1863 roku podjęły marsz z Lubelszczyzny na północ w kierunku Podlasia, chcąc w ten sposób oderwać się od tropiących je wojsk carskich jednocześnie wzmocnić powstanie w tamtych terenach. Przechodząc przez trakt warszawsko-lubelski, patrol powstańczy przejął depeszę, z której wynikało, że przez stację pocztową w Żyrzynie przechodził będzie konwój wojskowy wiozący ponad 200 tys. rubli. Gen. Michał Heydenreich-Kruk natychmiast podjął decyzję o zorganizowaniu zasadzki. Jej plan był prosty: konwój miano atakować od czoła i po bokach, tyły miał zablokować jeden z powstańczych oddziałów. O godzinie 5 rano 8 sierpnia 1863 roku, liczący około 500 żołnierzy i 2 działa konwój żołnierzy rosyjskich pod dowództwem por. Laudańskiego został zaatakowany przez dużo liczniejszy, (ale słabiej uzbrojony) oddział powstańców (ok. 3 tys., w tym 1400 strzelców). Pierwsze uderzenie wywołało ogromny chaos. Rosjanie uporządkowali szeregi i z wielką determinacją przystąpili do obrony wozów pocztowych. Po kilku godzinach walki ustąpili jednak z placu boju. Z okrążenia wydostać się udało tylko por. Laudańskiemu wraz z 87 ludźmi. Straty Rosjan wyniosły (według raportu gen. Heydenreicha-Kruka1863″.) 181 zabitych i 282 wziętych do niewoli (w tym 132 rannych). Polacy ponieśli wielokrotnie mniejsze straty: 10 zabitych i 50 rannych. Po bitwie część rosyjskich żołnierzy przeszła na stronę powstańców, resztę puszczono wolno po złożeniu przysięgi, iż nie będą więcej walczyć przeciwko Polakom. Powstańcy zdobyli wówczas 2 armaty, 400 karabinów i 140 tys. rubli.  (Reszta pieniędzy zaginęła) Zdobyte fundusze zostały przeznaczone na zakup min. broni dla walczących na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego powstańczych partii.) W tym miejscu warto wspomnieć, że jednym z oddziałów powstańczych biorących udział w bitwie dowodził  podpułkownik Józef Jankowski – „Szydłowski”, który z powodzeniem walczył z wojskami zaborcy na Mazowszu  min. w okolicach Radzymina.   Wiadomość o zwycięstwie pod Żyrzynem rozeszła się szerokim echem nie tylko po Królestwie Polskim, ale całej Europie wywołując nacisk opinii publicznej na rządy wielu państw w celu udzielenia walczącym Polakom pomocy. Bitwa pod Żyrzynem była jedną z największych i niestety nielicznych zwycięstw nad carskimi oddziałami w czasie trwanie najdłuższego w naszych dziejach zrywu narodowego.

            Cześć Ich pamięci.

            Koło Historyczne „Wiarus”

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-16.00
        tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2
        05-250 RADZYMIN
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych