• Konkurs fotograficzny „Konie dumne konie”
          • Konkurs fotograficzny „Konie dumne konie”

          •  „Losy koni, tak jak ludzi, zasługują na opowieść” Aleksandra Ziółkowska

            Drodzy uczniowie, Koło Historyczne „Wiarus” zaprasza uczniów klas IV – VIII do udziału w  IX edycji konkursu fotograficznego „Konie dumne konie”. Zachęcamy do obserwowania i uwieczniania na fotografiach  koni w najbliższym sąsiedztwie.  Uczestnik może zgłosić  od 1 do 6 zdjęć. Zdjęciom  należy nadać tytuł, można także dodać dodatkowy opis. Zdjęcia powinny być wykonane samodzielnie i nie mogą podlegać żadnej obróbce w programach graficznych. Na wasze zdjęcia czekamy do 7 czerwca 2023 roku. Na zwycięzców czekają nagrody.

            Koordynatorzy: Weronika Lewandowska i Grzegorz Jeleń

        • Konkurs fotograficzny „Bocian biały – symbol Mazowsza”
          • Konkurs fotograficzny „Bocian biały – symbol Mazowsza”

          • Odkryjmy w sobie talent, patrząc wrażliwym okiem na otaczający nas świat.                 

            Drodzy uczniowie, Koło Historyczne „Wiarus” serdecznie  zaprasza uczniów klas IV – VIII do udziału w  XIX edycji  konkursu fotograficznego „Bocian biały – symbol Mazowsza”. Zachęcamy do obserwowania i uwieczniania na fotografiach bocianów i jego gniazd   w najbliższym sąsiedztwie.  Uczestnik może zgłosić  od 1 do 6 zdjęć. Zdjęciom  należy nadać tytuł, można także dodać dodatkowy opis. Zdjęcia powinny być wykonane samodzielnie i nie mogą podlegać żadnej. Na wasze zdjęcia czekamy do 7 czerwca 2023 roku.

             Na zwycięzców czekają nagrody.

            Koordynatorzy: Weronika Lewandowska i Grzegorz Jeleń

        • 42. rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II
          • 42. rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II

          • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

            Jan Paweł II     

            W  sobotę  13 maja  br. minie 42. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II i 105. rocznica objawień w Fatimie. Miejsce dokonanego 42 lata temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w RzymieW czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" dwukrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie . Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami:„ Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii , czy fundamentalizmu ? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

            Koło Historyczne "Wiarus"

            Film - https://www.youtube.com/watch?v=U7PfF3f4l1w

        • ZDROWE ODŻYWIANIE W "NASZEJ SZKOLE"
          • ZDROWE ODŻYWIANIE W "NASZEJ SZKOLE"

          • Klasy I – III zrealizowały kolejny moduł programu edukacyjnego “#Żyj dobrze”, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy w zakresie zdrowego stylu życia.

            Tym razem zajęliśmy się obszarem pod hasłem: „Zdrowe odżywianie”.

            We wszystkich klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia, na których uczniowie zdobyli wiedzę na temat tego, co składa się na zdrowy styl życia; poznali zasady prawidłowego odżywiania się oraz mogli samodzielnie wykonać zdrowe i kolorowe sałatki owocowe oraz smaczne kanapki. Ponadto uczniowie wykonali piramidę zdrowego żywienia, wypełniali karty pracy oraz rozwiązywali test  wiedzy o zdrowym odżywianiu.

            Kolejny moduł pod hasłem „Aktywność fizyczna” będziemy realizować w maju.

            Organizatorzy: Justyna Zborowska, Agata Piwowarska

             

        • 78. rocznica zakończenia II wojny światowej
          • 78. rocznica zakończenia II wojny światowej

          • W  poniedziałek  8 maja br.  minęła 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. Składając hołd jej ofiarom pamiętajmy o niezłomnej walce naszego narodu z Niemcami przez cały okres jej trwania od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Rzeczypospolita Polska nigdy nie skapitulowała. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach tej wojny . We wrześni 1939 roku bronili Polski przed III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Walczyli we Francji, Norwegii i w niedocenianej w historii Bitwie o Anglię  1940 roku , w Afryce 1941 - 1942, na froncie wschodnim od 1943 roku, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem1944, uczestniczyli w wyzwoleniu  Bolonii, brali udział w zdobyciu Berlina. Dzięki polskim matematykom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy alianci mogli śledzić zamierzenia niemieckich armii. W okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze  sojuszników. To polski wywiad zdobył dokumentację i elementy rakiet V 1 i V 2. W ramach działalności Polskiego Państwa Podziemnego działało tajne szkolnictwo, wydawana była podziemna prasa, funkcjonował wymiar sprawiedliwości , działały partie polityczne. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad  prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi  i powiadomiła wolny świat o Holocauście. To Polska do obrony swych najistotniejszych wartości i interesów państwowych rzuciła wszystko czym dysponowała .Przez cały okres trwania II wojny światowej w szeregach Wojska Polskiego, oddziałach podziemia niepodległościowego i armiach sojuszniczych  przewinęło się około 2 miliony 400 tysięcy Polaków. Ceną bohaterskiej i niezłomnej walki z Niemcami była śmierć ponad 6 milionów polskich obywateli. straty materialne obliczane są na ponad  6220 mld zł , a prawie połowa dóbr kultury została zniszczona lub wywieziona. Terytorium Polski skurczyło się o prawie 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć Polska jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnej napaści  zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło  jej upragnionej wolności. Została oddzielona  od demokratycznego świata żelazną kurtyna i pozostawała pod dominacją Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich  aż do 1989 roku.

            Koło Historyczne "Wiarus"

             

        • Wystawa "Generał Haller i jego żołnierze"
          • Wystawa "Generał Haller i jego żołnierze"

          • W piątek 5 maja  2023 r. w  hali sportowej odbyła się prezentacja  wystawy "Generał Haller i jego żołnierze", udostępnionej   przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Prelekcję historyczną dla licznie zebranych na hali sportowej uczniów wygłosili pracownicy  muzeum, którzy w  barwnej opowieści przybliżyli uczniom postać i dokonania generała Józefa Hallera. Zdjęcia na wystawie pochodzące z okresu młodości , początków I wojny światowej , walk z bolszewikami oraz lat okupacji niemieckiej i czasów powojennych bardzo często były poddane cyfrowej koloryzacji. Generał Józef Haller dowódca Błękitnej Armii , Armii Ochotniczej i Frontu Północnego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, kawaler Orderu Orła Białego i Krzyża Virtuti Militari w wyjątkowy sposób miłował ojczyznę. Najjaśniejsza Rzeczypospolita była dla niego najważniejsza. Jego szczególne podejście i umiejętność budowania dobrych relacji  porywała żołnierzy do walki z bolszewickim najazdem. Był  bohaterem Cudu nad Wisłą. To na radzymińskim rynku 18 sierpnia1930 roku wręczał Krzyże Orderu Virtuti Militari i Krzyże Walecznych polskim żołnierzom, którzy obronili naszą niepodległość dając Europie 20  lat pokoju. Generał Józef Haller nie brał udziału w zwadach i sporach politycznych. Głosił idę pracy dla Polski , co uważał za sprawę priorytetową. W czasie II wojny światowej był wybitnym ministrem edukacji w Polskim Rządzie na Uchodźctwie w Europie i Azji Mniejszej zorganizował szkoły dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków.  W tym miejscu warto dodać, że generał Józef Haller był jedynym polskim generałem, który podczas I wojny światowej walczył na trzech frontach zarówno z Niemcami, Rosjanami i Austryjakami. Prezentowana wystawa była  jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach – dotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – projektu edukacyjnego Muzeum Niepodległości pt. „100 na 100” (sto projektów na stulecie odzyskania niepodległości). Idee przewodnie projektu to upowszechnianie wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 i ówczesnym kształtowaniu się jej granic oraz popularyzowanie postaw patriotycznych. Wystawa  była eksponowana na szkolnym korytarzu do 12 maja 2023 roku.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • DZIEŃ INDIAŃSKI
          • DZIEŃ INDIAŃSKI

          • Dnia 04.05.2023 roku w klasie 4g odbyły się zajęcia związane z tematyką indiańską.

            Lekcję rozpoczęliśmy od przygotowania nakrycia głowy. Każdy uczeń stworzył pióropusz, który towarzyszył mu do końca zajęć. Klasa wykazała się ogromnym zaangażowaniem oraz pomysłowością. Dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami związanymi z kulturą indiańską, poznały zarys historyczny, nazwy plemion, ciekawostki związane z życiem codziennym Pierwszych Amerykanów. Kolejnym etapem było nadanie sobie imion. Imiona miały odzwierciedlać cechy charakteru, zainteresowania, pasje imiennika, poznaliśmy: Dziką Wilczycę, Drżące Serce, Silną Mrówkę, Sokole Oko, itp. Ostatnim przystankiem po świecie dawnych plemion był quiz, powstały w oparciu o teksty literackie omawiane na zajęciach języka polskiego: Karol May „Winnetou”, Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”, Alfred Szklarski „Tomek na wojennej ścieżce”. Wiedza jaką uczniowie pozyskali w trakcie zajęć z pewnością pozostanie z nimi na długo.

            Opracowała: Dominika Paprocka

        • 232. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • 232. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Dnia 28.04.2023 r. uczniowie klasy 6a i 6f pod kierunkiem wychowawczyni pani Iwony Banaszkiewicz oraz przy współpracy z Panią Dorotą Chacińską i Panem Pawłem Cybulskim,  przypomnieli społeczności Stalowej Jedynki oraz wszystkim zgromadzonym jedno z najważniejszych wydarzeń z naszej narodowej historii. Odtworzyli na scenie inscenizację  przedstawiającą uchwalenie przed 232 laty w dniu 3-go Maja 1791 r. pierwszej polskiej Konstytucji, recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni oraz współczesne piosenki patriotyczne.

            Całą uroczystość poprzedziło wystąpienie Pani Dyrektor, Elżbiety Jeleń, która przywitała wszystkich gości, rodziców, uczniów, następnie przypomniała jak ważna w dziejach współczesnych Polaków jest data 3 maja oraz pozostałe dni rozpoczynające piękny miesiąc maj (1 i 2 maja).

            Na scenie małej sali gimnastycznej nie zabrakło dekoracji oraz rekwizytów, wykonanych przez uczniów, które jeszcze bardziej podkreśliły ten wyjątkowy moment. Patronat nad uroczystością objął Teatr Wielki w Warszawie, dlatego wszystkie stroje wykorzystane w inscenizacji pozwoliły nam przenieść się do czasów Polski szlacheckiej, w której król wraz z gronem reformatorów radził nad naprawą państwa znajdującego się w trudnej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Na scenie mogliśmy zobaczyć, jak 3 wrogie mocarstwa doprowadziły do I rozbioru Polski, uczniowie w znaczący sposób przerwali mapę, dzieląc poszczególne części naszego kraju pomiędzy Prusy, Rosję i Austrię. Następnie przedstawiono króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wraz z gronem reformatorów - Hugo Kołłątajem, Ignacym Potockim oraz marszałkiem Sejmu Wielkiego Stanisławem Małachowskim radzili nad poprawą trudnej sytuacji w kraju. Na scenie nie zabrakło też momentu zwołania Sejmu Wielkiego, ślubowania króla przy podpisaniu pierwszej ustawy zasadniczej regulującej prawa obywateli oraz okrzyków wiwatujących króla oraz na cześć uchwalonej konstytucji. Chwile radości dopełnił zatańczony przez uczniów polonez w przepięknych strojach, jak również zaśpiewany mazurek ,,Witaj majowa jutrzenko”.

            Na zakończenie uroczystości uczniowie zwrócili uwagę widzów na takie słowa jak patriotyzm i tożsamość narodowa. Podziękowali Dyrektorowi Teatru Wielkiego w Warszawie za objęcie patronatem inscenizacji oraz wszystkim zaangażowanym rodzicom oraz nauczycielom za aktywną współpracę przy realizacji tego projektu.

            Link do filmu na Youtube >>>>> https://www.youtube.com/watch?v=T4N3gA6-Px4

            Link do pobrania filmu > https://drive.google.com/file/d/1Jzw1XnQmhw2587LchVeZ_pz65ftKsiws/view

            Więcej w artykule:” Radzymińska „Stalowa Jedynka” uczciła Święto Narodowe 3 Maja we współpracy z Teatrem Wielkim w Warszawie!” w tygodniku regionalnym KW_nr_17_str._14_z_dnia_16.05.2023_r.pdf

            Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz

        • 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • "Konstytucja była kamieniem, który spowodował lawinę. Była prowokacją, na którą Rosja odpowiedziała tak,  jak odpowiedzieć musiała, chroniąc swoje imperialne interesy. Było to również wyzwanie rzucone zdecydowanej większości szlachty, która nie chciała żadnych poważniejszych zmian w ustroju państwa."

            /Andrzej Chwalba/

            W środę  3 maja 2023 roku będziemy świętować  232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym  z  największych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu. Niech biel i czerwień naszych narodowych flag  ubarwi nasze okna, balkony i posesje. Niech łopoczące na wietrze narodowe flagi będą symbolem tego, że pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bohaterach w tych trudnym dla nas czasie.

            Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791

            Słabość polityczna Rzeczpospolitej w XVIII w. i doprowadziła zależności politycznej od Rosji i przeprowadzenia przez ościenne potęgi (Rosji, Prus i Austrii) pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W końcu l. 80. XVIII w., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej – ciężkiej wojny Rosji ze Szwecją i Turcją - król wraz z patriotycznie nastawioną szlachtą podjął próbę reformy kraju. Jej wyrazem stało się uchwalenie, na trwającym od 7 października 1788 r. Sejmie Wielkim, Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwana popularnie Konstytucją 3 Maja. Skonfederowany sejm obradował pod laską Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Ostateczną redakcję tekstu, przygotowywanego od września 1789 r., sporządził Hugo Kołłątaj. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., a przed konstytucją francuską z 22 września 1791 r.) akt prawny regulujący i kodyfikujący kompleksowo wzajemną relację oraz zakres władzy sprawowanej przez organy państwowe. Wśród najważniejszych postanowień Konstytucji było m.in.: zastosowanie zasady trójpodziału władzy, zerwanie z zasadą liberum veto (odtąd decyzje na sejmie miały być podejmowane większością głosów), powołanie stałego rządu zwanego Strażą Praw (któremu przewodził król), zespolenie Korony i Litwy oraz zrównanie stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Konstytucja wzięła w obronę chłopstwo oraz pozbawiła praw politycznych tzw. gołotę, czyli szlachtę nie posiadającą majątku. Konstytucja była aktem reformatorsko nastawionej części szlachty i arystokracji, zamierzającej do unowocześnienia i wzmocnienia kraju w obliczu realnego zagrożenia zewnętrznego. Reformy nie utrzymały się długo, gdyż w 1792 r. prorosyjska i antyreformatorska magnateria zawiązała konfederację w Targowicy i wezwała armię rosyjską, do obalenia Konstytucji. W wyniku przegranej przez Rzeczpospolitą , trwającej dwa miesiące tzw. wojny w obronie konstytucji, Ustawa Rządowa została obalona, a w 1793 r. doszło do II rozbioru Polski. Dwa lata później po upadku insurekcji kościuszkowskiej nastąpił trzeci rozbiór Polski, a kraj stracił niepodległość na 123 lata.

            Konstytucja 3 Maja >>>>>>  https://konstytucja3maja.gov.pl/pl/postacie/

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • XIX Dzień Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Pamiętamy
          • XIX Dzień Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Pamiętamy

          • "Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze, biel i czerwień,

            Czerwień to miłość,  Biel serce czyste, Piękne są nasze barwy ojczyste."

            /„Barwy ojczyste“ Czesław Janczarski/

            We wtorek 2 maja  będziemy obchodzić XIX  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej daty nie był przypadkowy. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było zawieszenie  2 maja 1945 roku naszej narodowej flagi i na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez  żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego szturmujących u boku Armii Czerwonej stolicę hitlerowskich Niemiec. Ustawodawcy chodziło również o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o ważnych datach z historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do  udziału w akcji upamiętnienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej i 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niech dumnie powiewające na  fasadach naszych domów, balkonach i w oknach biało - czerwone flagi świadczą o tym, że pamiętamy, że jesteśmy wspólnotą.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Dzień Flagi - 2 maja
          • Dzień Flagi - 2 maja

          • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to szczególna okazja do uhonorowania naszej narodowej flagi, która symbolizuje naszą historię, kulturę i jedność jako narodu. Obchody tej uroczystości to doskonała okazja do podkreślenia naszej dumy z bycia Polakami oraz do zjednoczenia się wokół naszych wspólnych wartości.Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to także okazja do refleksji nad tym, co oznacza dla nas bycie Polakiem i jakie wartości są dla nas najważniejsze. To czas, w którym możemy celebrować naszą narodową tożsamość i przypomnieć sobie, że jesteśmy częścią wspólnoty, której dumnie przewodzimy. 

            Opiekunowie: Małgorzata Kurek, Monika Czajkowska

        • WARSZTATY  PEN 3D
          • WARSZTATY PEN 3D

          • Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć terapeutycznych i zajęć Integracji Sensorycznej wzięli udział w warsztatach manualnych  z wykorzystaniem długopisów 3D, które otrzymaliśmy w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Celem zajęć było usprawnianie motoryki małej, pobudzanie kreatywności oraz ćwiczenie koncentracji uwagi. Zajęcia miały charakter integracyjny oraz uczący współpracy i działania w grupie. Uczniowie otrzymali do wyboru gotowe szablony, z których mogli skorzystać lub samodzielnie tworzyli swoje wzory  szkicując je na arkuszu papieru. Następnie po instruktażu i przedstawieniu zasad korzystania z długopisu 3D uczniowie przystąpili do tworzenia wybranego przez siebie rysunku. Praca z długopisem 3D była okazją do treningu prawidłowego chwytu pisarskiego. Dzieci ze skupieniem i entuzjazmem tworzyły swoje dzieła. Dodatkowo, podczas lekcji pojawił się element zaskoczenia, gdyż uczniowie nie spodziewali się, że efekty ich pracy będą widoczne niemalże od razu. Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D były ciekawą alternatywą dla uczniów, a zarazem propozycją doskonalenia motoryki małej w inny, kreatywny sposób. Po zakończonych zajęciach uczniowie z uśmiechem na twarzy oraz pełni pozytywnych emocji opuszczali salę lekcyjną.

            Koordynatorzy: Olszewska Ewelina, Sikorska Sylwia, Wawryszuk Kinga

        • Lubimy eksperymentować
          • Lubimy eksperymentować

          • W ramach Klubu Chemika uczniowie rozwijają swoje zainteresowania przedmiotem chemia i umiejętności prawidłowego przeprowadzania doświadczeń chemicznych i biologicznych. Doskonale wyposażona pracownia chemiczna oraz zestawy doświadczalne z programu "Laboratoria Przyszłości" Moduł Energia, Woda zachęcają do pogłębiania wiedzy przyrodniczej. Najlepsi biorą udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Uczniowie przygotowują potrzebny sprzęt, odczynniki, prezentują doświadczenia, formułują spostrzeżenia i wnioski. Doskonała forma nauki! Przedstawiamy próbki możliwości uczniów na zdjęciach i filmach.

            Opiekun: Iwona Waliszkiewicz

            Maja Skibowska kl. 8c

            Piotr Łapiński kl. 8c

            Zuzanna Koźlik kl. 8e

            Zuzanna Konkel kl. 8e

            Szymon Dąbkowski kl. 8a

        • "Honorowy Strażnik Pamięci" dla p. Grzegorza Jelenia
          • "Honorowy Strażnik Pamięci" dla p. Grzegorza Jelenia

          • Dnia 22 kwietnia 2023 r. w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się konferencja edukacyjna z okazji 15-lecia programu edukacyjnego "Katyń... ocalić od zapomnienia", podczas której wręczono medale "Honorowy Strażnik Pamięci".

            Jako pierwszy, honorowe odznaczenie otrzymał pomysłodawca akcji p. GRZEGORZ JELEŃ - wieloletni nauczyciel historii w naszej Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie... Jak podkreślano, Pan Grzegorz Jeleń był "pierwszym kamieniem, który spowodował lawinę"...

            Cała społeczność szkolna składa Panu Grzegorzowi serdeczne gratulacje i podziękowania za krzewienie patriotyzmu i pielęgnowanie prawdy historycznej. Życzymy wielu sukcesów zawodowych oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

            Artykuł w Tygodniku Regionalnym KURIER W nr 15/2023 >>>>> Kurier-W.jpg

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • W kwietniu  uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas  uroczystości uczniowie zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki (czekały ciekawe nagrody), zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki. Poznali również krótką historię powstania alfabetu i jego różnych odmian,  w tym alfabetu dla niewidomych. Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki, co potwierdził klasowy dyplom.

            Wszyscy uczniowie otrzymali zakładkę oraz figurkę „Duszka Książkouszka”. Po raz pierwszy wypożyczyli w szkolnej bibliotece książkę. Podczas kolejnego spotkania  każdy z uczniów samodzielnie wykonał swoją pierwszą zakładkę do książki - wszystkie były pięknie i estetycznie wykonane.

            Szkoła uczestniczy w programie „Czytające Szkoły” z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. W związku z tym  wychowawcy klas I–III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek. W tym roku biblioteka szczególnie poleca książkę Adama Bahdaja „Pilot i ja”. Ogłasza więc konkurs plastyczny  dla klas pierwszych „Moja podróż z Pilotem Marianem Pisarkiem”. Jednocześnie  uczniowie poznają sylwetkę patrona naszej szkoły.

            Jesteśmy  przekonani, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

            Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!

            Organizator: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek

        • Nasz patron - ppłk pil. Marian Pisarek
          • Nasz patron - ppłk pil. Marian Pisarek

          • "Bądź jak Patron mojej szkoły w  nauce biegły, w wysiłku wytrwały.
            Bądź jak On ojczyźnie wierny.
            (…)To dzięki Niemu i poległym tysiącom
            żyjesz, pracujesz i uczysz się w wolnym kraju.”

            /Joanna, lat 13/

             W  piątek  29 kwietnia 2023  roku minie 81. rocznica chwalebnej śmierci podpułkownika pilota Mariana Pisarka - dowódcy 141 Eskadry Myśliwskiej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, pilota słynnego Dywizjonu 303 „kościuszkowskiego” w Bitwie o Anglię, dowódcy Dywizjonu 308 „krakowskiego", dowódcy I Skrzydła Myśliwskiego, patrona Szkoły Podstawowej nr 1, syna radzymińskiej ziemi. Człowieka prawego, który oddał życie za wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaka jest wolność. Walcząc z dala od  ojczystej ziemi, jak setki tysięcy polskich żołnierzy dawał świadectwo światu, że Polska nie zginęła, Na wolność bowiem tylko te narody zasługują, które o nią walczą.  W tym roku 3 maja minie 32 rocznica nadania naszej szkole jego imienia. Jesteśmy dumni z naszego patrona i przyrzekamy  przez następne lata przypominać  i rozsławiać jego imię i dokonania polskich pilotów walczących o "wolność waszą i naszą w czasie II wojny światowej."

            KALENDARIUM >>>>>>  Kalendarium-MPisarek.pdf

            Cześć i Chwała Bohaterowi, który może być dla nas wzorem do naśladowania.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Szkolenie z Pierwszej pomocy
          • Szkolenie z Pierwszej pomocy

          • Dnia 28.04.2023 roku dzieci z klasy IV a miały szkolenie z Pierwszej pomocy. Szkolenie zostało przeprowadzone przez ratowników medycznych z Medicover. Dzieci na fantomach ćwiczyły jak należy udzielić pierwszą pomoc dziecku oraz osobie dorosłej. Przećwiczyły na sobie jak należy poszkodowanego ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Na koniec uczniowie zapoznali się z wyposażeniem karetki.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom, Pani Sylwii Michalskiej oraz Pani Anecie Tymczyszyn za zorganizowanie całego przedsięwzięcia.

            Opracowanie: Laura Waśniewska

        • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 roku
          • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 roku

          • W środę  26 kwietnia 2023 r. minie 214. rocznica  zwycięskiej, choć mało znanej bitwy o Radzymin wojsk Księstwa Warszawskiego z wojskami Cesarstwa Austrii podczas wojny 1809 roku. Po nierozstrzygniętej kilkanaście dni wcześniej bitwie  pod Raszynem  oraz opuszczeniem przez wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego Warszawy nastąpiły polskie działania na prawym brzegu Wisły, w tym na kierunku radzymińskim. Szwadron kawalerii z 3 pułku ułanów pod dowództwem ppłk P. Strzyżewskiego oraz batalion piechoty z 6 pułku piechoty pod komendą J. Sierwskiego wsparty baterią artylerii  konnej w sile dwu armat na rozkaz generała Jana Henryka Dąbrowskiego wczesnym rankiem 26 kwietnia 1809 roku z dwu stron uderzyły na stacjonujące w Radzyminie oddziały austriackie składające się z 3 batalionów piechoty i dwu szwadronów huzarów (kawalerii). Po kilkugodzinnym krwawym boju na ulicach miasta nieprzyjaciel został pokonany. Do polskiej niewoli wzięci zostali min. żołnierze z 2 batalionu Baiallet wraz z 37 oficerami Straty nieprzyjaciela to ponad 200 żołnierzy poległych, rannych i wziętych do niewoli przy stratach polskich – 19 poległych i 27 rannych żołnierzach. Zwycięska bitwa o Radzymin była początkiem pomyślnej dla wojsk polskich ofensywy na prawym brzegu Wisły i zwycięstwa w całej wojnie, co doprowadziło do przyłączenia do Księstwa Warszawskiego ziem utraconych na rzecz Austrii po III rozbiorze Polski.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Wyniki szkolnego konkursu matematycznego  „Wzorowy Matematyk”
          • Wyniki szkolnego konkursu matematycznego „Wzorowy Matematyk”

          • Dnia 25 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka odbył się konkurs matematyczny „Wzorowy Matematyk” dla klas trzecich. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności oraz odkrywania ukrytych talentów, rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia. Zmagania z matematyką odbywają się w naszej szkole corocznie i zawsze cieszą się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zadaniem młodych matematyków było rozwiązywanie dziesięciu zadań o różnym stopniu trudności. Obejmowały one obliczenia w zakresie czterech działań, odczytywanie danych z wykresów, mierzenie odcinków oraz zadania tekstowe. W rezultacie matematycznych zmagań zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy zdobyli w tym roku szkolnym tytuł „Wzorowego Matematyka” .

            Laureaci to:

            1. Natlia Nagel klasa 3 b

            2. Leon Małecki klasa 3 b

            3. Damian Chomka klasa 3 f

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów matematycznych!

            Opiekunowie konkursu: Kamila Tyburska, Justyna Zborowska

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych