• Powołanie Legionów Polskich
     • Powołanie Legionów Polskich

     • "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy.

      Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem…"

      W niedzielę 9 stycznia 2022 roku minie  225. rocznica podpisania  przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego umowy z Republika Lombardii o powołaniu pierwszej po III rozbiorze polskiej formacji wojskowej – Legionów Polskich we Włoszech. Nieocenioną rolę w tworzeniu Legionów Polskich odegrał Napoleon Bonaparte , który rozbudził nadzieje na pokonanie  naszych zaborców. Generał Jan Henryk Dąbrowski, podobnie jak pozostali założyciele Legionów ( Karol Kniaziewicz, Antoni Kosiński i Józef Wybicki), dopatrywał się w tym szansy na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Legiony Polskie we Włoszech, czy dokładnie „Legiony Polskie Posiłkujące Lombardię” otrzymały,  dzięki staraniom Jana Henryka Dąbrowskiego, mundury i sztandary zbliżone do polskich, polską kadrę oficerską a język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Na szlifach widniał włoski napis „Ludzie wolni są braćmi”. Kokardy przypięte do mundurów były trójkolorowe w nawiązaniu do rewolucji francuskiej, symbolizując sojusz i protekcję Francji. W  legionach  generał Jan Henryk Dąbrowski  wprowadził  nowoczesny system dowodzenia na wzór francuski, zniósł  kary cielesne, dał  możliwość awansu również żołnierzom niemającym pochodzenia szlacheckiego , nakazał naukę czytania, pisania. Celem Legionów była walka o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte. W lipcu 1997 roku Józef Wybicki  do ludowej melodii napisał słowa pieśni Legionów – Mazurka Dąbrowskiego. W Legionach służyło około tysiąca oficerów oraz 25 tysięcy podoficerów i szeregowych. Wielu z nich walczyło potem o sprawę polską. Tworzyli świetnie przeszkoloną kadrę dowódczą w armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz uczestniczyli w powstaniu listopadowym. Choć legioniści nie mieli okazji do przysłużenia się Polsce, to ich historia  przyczyniła się walnie do rozbudzenia polskiej świadomości narodowej, a ich pieśń stała się polskim hymnem.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło historyczne „Wiarus”

      Fragment odezwy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Polaków z 20 stycznia 1797 roku >>> ODEZWA_.pdf

    • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”
     • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

     • W  tym roku szkolnym 2021/ 2022 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do udziału w  XIV już  edycji ogólnopolskiego  programu edukacyjnego  „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach tego projektu, dzięki przygotowanym przez Organizatorów atrakcyjnym materiałom edukacyjnym uczniowie klas II  i III  dowiedzą się: jak dbać o rośliny, zwierzęta i czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię oraz wodę, a także, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą.

      Plakat  >>>>> KPN_szkola_grafika.jpg

      Koordynatorzy programu na terenie szkoły: Aneta Jusińska i  Justyna Zborowska

    • Międzynarodowey Projekt Edukacyjny „Emocja” III
     • Międzynarodowey Projekt Edukacyjny „Emocja” III

     • III  Moduł „ Kraina Mocy Słów”

      Klasa 3e wraz z wychowawczynią Kamilą Tyburską przystąpiła do realizacji trzeciego modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”.

      Słowa mają moc. Niosą ze sobą ogromną siłę, która ma w sobie wystarczająco dużo energii, aby zmieniać nas i świat.

      Wyrazy towarzyszą nam od zawsze, w każdej dziedzinie naszego życia. Podczas mówienia, pisania, czytania, słuchania, oglądania.

      Słowa kreują nasze zachowania, reakcje oraz emocje. Stoją za naszym zdenerwowaniem, szczęściem, a także porażką i sukcesem. To one kontrolują nasze myśli, ale dzięki umysłowi możemy zdecydować, jaki będzie nasz stosunek do nich.

      Potrafią wywołać uśmiech, ale również zranić. Warto przemyśleć, co chce się powiedzieć drugiemu człowiekowi.

      Mam nadzieję, że znajdziemy wiarę w słowa…

      Plakat >>>>>>> Plakat-modulu-3.pdf

      Koordynator: Kamila Tyburska

    • 110. rocznica urodzin patrona szkoły
     • 110. rocznica urodzin patrona szkoły

     • W poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku minęła 110. rocznica urodzin patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, bohatera wojny obronnej Polski  w 1939 roku  i słynnej choć przez historię niedocenionej Bitwy o Anglię (1940 r.), "jednego z tak nielicznych, którym tak liczni zawdzięczają tak wiele" jak stwierdził Winston Churchill. W dotychczasowych dziejach naszej szkoły możemy znaleźć  wiele ważnych wydarzeń, które składają się na jej historię. Jedno z nich jest wydarzeniem szczególnym i miało miejsce 3 maja 1991 roku, gdy szkoła otrzymała imię ppłka pil. Mariana Pisarka, jednego z najwybitniejszych pilotów II wojny światowe, syna Radzymińskiej Ziemi. W tym roku przypada również 80 rocznica jego  śmierci . Rok  2022  ogłaszamy Rokiem ppłka pil. Mariana Pisarka. Przed nami liczne inicjatywy mające na celu  utrwalenie  postaci naszego Patrona  wśród uczniów naszej szkoły i mieszkańców Radzymina. Szczegóły  - wkrótce.

      ppłk pil. Marian Pisarek - życiorys w zarysie >>>>>>>>>>> Kalendarium.pdf

      Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"


    • Konkurs plastyczny "Czapka Mikołaja"
     • Konkurs plastyczny "Czapka Mikołaja"

     • Grudzień to szczególny miesiąc, ponieważ chyba każdy z nas kojarzy go z prezentami, Mikołajem i radością.  Właśnie w  tym czasie, tak jak w poprzednim roku w naszej szkole odbył się konkurs na najlepsze zdjęcie w czapce Mikołaja. Kto zwyciężył? Na tej stronie jesteście wszyscy Drodzy Uczniowie zwycięzcami. Gratulacje i dziękuję za udział.

      Organizator konkursu: Aneta Żołądek

    • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 2021 r. – czas na podsumowanie
     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 2021 r. – czas na podsumowanie

     • „Baśnie i legendy całego świata” to było tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich różnych konkursach i zabawach.

      Największym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny dla klas I-III. Wzięło w nim udział aż 151 uczniów.

      I miejsce zajął Wiktor Wardakowski z kl. IIIe

      II miejsce – Marcin Gawędzki z kl. If

      III miejsce – Daniel Adamkiewicz z kl. IIc oraz Kacper Biernacki z kl. Ia

      Jury wyróżniło też prace  uczniów:

      Nadii Rembalskiej kl. If,

      Emilii Federczyk kl. IIIg,

       Amelii Majewskiej kl. If,

      Arkadiusza Mroza kl. IIId.

      W kategorii kl. IV-VIII przyznano wyróżnienie dla pracy Michaliny Borowskiej z kl. VIa.

      W konkursie literackim wyróżnienie otrzymał Krystian Urbanek z kl. IVd.

      Odwiedzający bibliotekę uczniowie  rozwiązywali krzyżówki i sudoku. Uczniów, których  prace zostały wylosowane, nagrodzono drobnymi upominkami.

      Wielu uczniów skorzystało też z możliwości własnoręcznego wykonania kolorowej zakładki do książki.

      Najwięcej emocji jednak wiązało się z wyborem imienia dla bibliotecznej maskotki – mola książkowego. Głosów było całe mnóstwo. Trudno było dokonać wyboru. Ostatecznie jury zdecydowało się na imię: RADZYMOLIK.

       Matką chrzestną naszego molika zostaje więc pomysłodawczyni imienia Hania Wójcik z klasy Ia.

      Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

      Wszystkim uczestnikom zabaw dziękujemy za zaangażowanie w życie szkolnej biblioteki.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i słodkich poczęstunków naszym zwycięzcom konkursów i uczestnikom zabaw.

      Organizator: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek

       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
    • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
  • Galeria zdjęć

    brak danych