• 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II
     • 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II

     • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

      Jan Paweł II     

      W czwartek 13 maja minie 40. rocznica zamachu  na Ojca świętego Jana Pawła II i 104. rocznica objawień w Fatimie. Miejsce dokonanego 40 lat temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w Rzymie. W czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie . Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami:„ Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii , czy fundamentalizmu ? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Film >>>>>>>>>> https://www.youtube.com/watch?v=U7PfF3f4l1w

       

    • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
     • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

     • Dziś 11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Dlaczego 11 maja? Dokładnie 11 maja 2001r.  polski parlament uchwalił pakiet ustaw, wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. 

      Dzień bez Śmiecenia – to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., którego celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. 

      Każdy z nas tak naprawdę codziennie może włączyć się do tej akcji, pamiętając, że z każdego odpadu można coś uzyskać ponownie i w ten sposób zadbać o Naszą Planetę. 

      Organizator: Aneta Żołądek

    • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego
     • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego

     • Zapraszamy uczniów kl. IV-VII do wzięcia udziału w "Szkolnym konkursie leksykalno-gramatycznym z języka angielskiego". Odbędzie się on 21 maja 2021 r. o godz. 16.00 (po lekcjach) za pośrednictwem jednej z aplikacji internetowych. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zamieszczonym poniżej. Szczegóły można uzyskać także u nauczycieli języka angielskiego, którzy uczą w naszej szkole.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród zwycięzcom konkursu.

      >>>>>>>>>>> REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKUSU.pdf

      Organizatorzy: Pani Iwona Banaszkiewicz, Pani Agnieszka Baraniok, Pani Marlena Fedorczyk, Pani Emilia Żmijewska-Łapińska

    • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej
     • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej

     • W sobotę 8 maja  minęła 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. Składając hołd jej ofiarom pamiętajmy o niezłomnej walce naszego narodu z Niemcami przez cały okres jej trwania od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Rzeczypospolita Polska nigdy nie skapitulowała. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach tej wojny . We wrześni 1939 roku bronili Polski przed III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Walczyli we Francji, Norwegii i w niedocenianej w historii Bitwie o Anglię  1940 roku , w Afryce 1941 - 1942, na froncie wschodnim od 1943 roku, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem1944, uczestniczyli w wyzwoleniu  Bolonii, brali udział w zdobyciu Berlina. Dzięki polskim matematykom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy alianci mogli śledzić zamierzenia niemieckich armii. W okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze  sojuszników. To polski wywiad zdobył dokumentację i elementy rakiet V 1 i V 2. W ramach działalności Polskiego Państwa Podziemnego działało tajne szkolnictwo, wydawana była podziemna prasa, funkcjonował wymiar sprawiedliwości , działały partie polityczne. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad  prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi  i powiadomiła wolny świat o Holocauście. To Polska do obrony swych najistotniejszych wartości i interesów państwowych rzuciła wszystko czym dysponowała .Przez cały okres trwania II wojny światowej w szeregach Wojska Polskiego, oddziałach podziemia niepodległościowego i armiach sojuszniczych  przewinęło się około 2 miliony 400 tysięcy Polaków. Ceną bohaterskiej i niezłomnej walki z Niemcami była śmierć ponad 6 milionów polskich obywateli. straty materialne obliczane są na ponad 860 miliardów dolarów, a prawie połowa dóbr kultury została zniszczona lub wywieziona. Terytorium Polski skurczyło się o prawie 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć Polska jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnej napaści  zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło  jej upragnionej wolności. Została oddzielona  od demokratycznego świata żelazną kurtyna i pozostawała pod dominacją Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich aż do 1989 roku.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka
     • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka

     •  W środę  5 maja  2021 r. w XXX rocznicę nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka w Kolegiacie Radzymińskiej odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona naszemu patronowi i lotnikom poległym w niedocenianej  przez historię Bitwie o Anglię. Mszy Świętej przewodniczył jego Ekscelencja ks. biskup Romuald Kamiński Ordynariusz Diecezji Warszawsko - Praskiej. W trakcie uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak udekorował Sztandar naszej szkoły złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju". W uroczystości   udział wzięli przedstawiciele władz powiatu: pan Adam Lubiak - starosta Woło0miński, członek zarządu Paweł Dąbrowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk. W wydarzeniu wzięli udział również m.in. Wicekurator Mazowiecka p. Dorota Skrzypek, burmistrz Radzymina p. Krzysztof Chaciński, Przewodniczący Rady Gminy p. Piotr Rembelski oraz przedstawiciele środowisk oświatowych i kombatanci. Uroczystość zakończył występ uczniów naszej szkoły, którzy  w perfekcyjny sposób wykonali wiązankę pieśni patriotycznych.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Artykuł o uroczystości w tygodniku regionalnym KURIER W nr 15 - str. 14 i 16 >>>>>>>  KWnr_15_z_dn_11.05.2021_r..pdf

      Przemówienie Ministra Obrony Narodowej: https://www.youtube.com/watch?v=6JvprbiIrco

       

    • Patroni Polski
     • Patroni Polski

     • Na przełomie kwietnia i maja koncentrujemy naszą uwagę wokół Patronów Polski. 

      Przypomnijmy, że tytuł Patrona nadawany jest głównie przez papieża i odzwierciedla kult i wstawiennictwo danego świętego na terenie kraju. 

      Do głównych patronów Polski należą: św. Wojciech, św. Stanisław Biskup, Męczennik oraz Najświętsza Maryja Królowa Polski. W gronie drugorzędnych patronów są: św. Stanisław Kostka i św. Andrzej Bobola. Liczba naszych orędowników zmieniała się na przełomie dziejów. Wiązało się to z wygasaniem kultu niektórych świętych i narodzinami czci w stosunku do kolejnych. Był nawet czas, że mieliśmy ponad dziesięcioro patronów. 

      23 kwietnia obchodziliśmy wspomnienie św. Wojciecha. Został on ogłoszony świętym przez Sylwestra II w 999 roku z racji pielgrzymek wiernych do jego grobu w Gnieźnie. Św. Wojciech stał się patronem współpracy i jedności duchowej chrześcijańskiej Europy oraz patronem Polski.  

      3 maja czcimy Najświętszą Maryję Pannę - Królową Polski. 31 października 1943 roku papież Pius XII dokonał poświęcenia całej rodziny ludzkiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Episkopat Polski uchwalił, że 7 lipca 1946 roku takiego aktu poświęcenia dokonają wszystkie katolickie rodziny polskie, 15 sierpnia – wszystkie diecezje, a dnia 8 września tegoż roku cały naród polski. W imieniu całego narodu i Episkopatu Polski akt ślubów odczytał uroczyście kardynał August Hlond. 

      8 maja wspominamy św. Stanisława - Biskupa i Męczennika, który został ogłoszony patronem Polski od czasu uroczystego ogłoszenia kanonizacji w naszym kraju 8 maja 1254 roku. Corocznie z Katedry na Wawelu sprzed grobu świętego, wyrusza wielka procesja do kościoła na Skałce, do miejsca jego męczeństwa. Tam też odbywa się uroczysta Msza Święta gromadząca biskupów, kapłanów i licznych przedstawicieli całego społeczeństwa. 

      Warto dodać, iż św. Stanisław jest patronem ks. prał. Stanisława Popisa – proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, o którym pamiętaliśmy w dniu jego imienin. 

    • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego
     • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego

     • ,,Wracamy do Ciebie, Ojczyzno święta, głos nasz synowski, utęskniony leci:

      Po wiekach niewoli już się kruszą pęta, Przytul nas, Matko, przytul swoje dzieci!"

      /J. Przybyła: Do Ciebie, Polsko, wracamy/

      W nocy z 2 na 3 maja minęła 100. rocznica  wybuch III powstania śląskiego, które było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów Polaków mieszkających na Śląsku. W powstaniu, którym kierował Wojciech Korfanty wzięło udział  prawie 60 tysięcy Polaków, którzy nie chcieli się pogodzić z niesprawiedliwym podziałem Śląska po przeprowadzonym20 marca 1921 roku plebiscycie. W czasie krwawych dwumiesięcznych walk powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy. Złotymi zgłoskami w ojczystej historii zapisały się walki o Górę św. Anny. W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. W granicach Polski znalazł się najbardziej uprzemysłowiony obszar Śląska z 59 kopalniami i  9 stalowniami oraz  m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta  (Chorzów), Rybnik, Pszczyna i Tarnowskie Góry. Bez śląskich powstań, w których zginęło kilka tysięcy powstańców nie byłoby Polski niepodległej  w granicach ostatecznie zatwierdzonych po roku 1922. Nie byłoby możliwości  szybkiej budowy gospodarki II Rzeczypospolitej .Ślązacy w trzech powstaniach  walczyli o swój dom, swoje rodziny, o język i przynależność do Polski...

      Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim.

      Niech pamięć o Waszych czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Powstania śląskie: https://www.youtube.com/watch?v=Q6NSOC2bc7Y&t=13s                                                       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
    • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
  • Galeria zdjęć

    brak danych