• JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI!
     • JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI!

     •  Dziękujemy klasie 1a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie za nominację! Klasa 2e melduje wykonanie zadania! Z przyjemnością i zaangażowaniem przystąpiła do akcji na  rzecz osób z autyzmem w ramach #challengeniebieskiemotyle2021. Do wykonania zadania nominujemy: Klasę 2c, Klasę 2g z naszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka  w Radzyminie. Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.

      CELEM AKCJI JEST POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM. Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste.

      Wystarczy: 1. Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy służb mundurowych).

      2. Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. taniec motyla.

      3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na profil na Facebooku oraz przesłać na adres: motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com. Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).

      4. Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.

      5. Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.

      6. Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin.Trzymamy kciuki za nominowane osoby i życzymy powodzenia!

      Opracowanie: Kamila Tyburska

     • Biblioteka

     • Od 31 maja 2021 r. biblioteka będzie czynna wg następującego harmonogramu:

      poniedziałek w godz. 07.30 - 16.00

      wtorek w godz. 07.30 - 16.00

      środa w godz. 07.30 - 16.00

      czwartek w godz. 07.30 - 16.00

      piątek w godz. 07.30 - 15.00

    • Wolne wybory w Polsce
     • Wolne wybory w Polsce

     • W piątek 4 czerwca minie 32. rocznica pierwszych od zakończenia II wojny światowej częściowo wolnych do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu wyborów w Polsce. Zakończyły się one spektakularnym zwycięstwem obozu "Solidarności", który zdobył 260 na 261 możliwych mandatów. Z list Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" wybrani do polskiego parlamentu zostali: m.in. Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński, Jacek Kuroń, Jarosław Kaczyński, Gustaw Holoubek, Hanna Suchocka, Henryk Wujec, Andrzej Wajda, Jan Maria Rokita i wielu innych. Wybory czerwcowe miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Były tez pierwszymi wolnymi wyborami w państwach zależnych od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 61. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera
     • 61. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera

     • "Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno.

      Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska."

      /gen. Józef Haller, Radzymin, 19 sierpnia 1920 r./

      W piątek  4 czerwca 2021 r. minie 61. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera, polityka, działacza społecznego,  dowódcy Legionach Polskich (m.in. II Brygady), II Korpusu Polskiego i „Błękitnej” Armii., Ministra bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego (X.1939) harcmistrza, przewodniczącego ZHP, prezesa Komitetu PCK, kawalera Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari, który do historii przeszedł jako ten, który przywrócił Bałtyk Polsce.  W kluczowych dla wojny z Rosją Sowiecką miesiącach gen. Haller pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej, był członkiem Rady Obrony Państwa i dowódcą Frontu Północnego. W pamiętnych dla naszego miasta dniach "Cudu nad Wisłą" dowodził Frontem broniącym bolszewikom dostępu do Warszawy. Jego oddziały liczyły ponad 60 tysięcy żołnierzy, 39- dział i 910 ciężkich karabinów maszynowych . No polskie linie   nacierało 95 tysięcy bolszewików dysponujących 560 działami ciężkimi i 120 działami polowymi. Wieczorem 15 sierpnia gen. Józef Haller przybywa do wyzwolonego Radzymina, a trzy dni później na radzymińskim rynku odznacza   Krzyżami Walecznych i Orderami Krzyża Virtuti Militari żołnierzy biorących udział w  bitwie, która  dała Polsce i Europie dwadzieścia lat pokoju.

      Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Gen. Józef Haller - notka biograficzna >>>>>> Gen._J._Haller_-_zyciorys(1).pdf


    • Projekt edukacyjny "Moc Prezentów UNICEF"
     • Projekt edukacyjny "Moc Prezentów UNICEF"

     • Zbliża się wyjątkowe święto, Dzień Dziecka. W tym dniu oczy dorosłych zwrócone są zwłaszcza na dzieci.
      Jest to szczególna  okazja by podarować dzieciom uśmiech. Światowa Organizacja UNICEF, daje nam możliwość wyjść z pomocą do dzieci, dla których największym marzeniem jest być zdrowym, prawidłowo się rozwijać oraz chodzić do szkoły i uczyć się. Pragnąc wspólnie spełnić marzenia dzieci, nasza Szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego „Moc Prezentów UNICEF”.

      Celem tej akcji jest:

      • rozwijanie świadomości dzieci i młodzieży na temat znaczenia pomocy humanitarnej i sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się,
      • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego,
      • wsparcie działań pomocowych na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. 

      W ramach projektu „Moc Prezentów UNICEF” m. in.:

      -  przeprowadzone zostaną zajęcia z uczniami na temat działań UNICEF i pomocy humanitarnej;

      - uczniowie dowiedzą się, jak katastrofy naturalne wpływają na życie dzieci
      z Gwatemali;

      - wykonane zostaną przez uczniów plakaty oraz ulotki  promujące akcję charytatywną „Moc Prezentów UNICEF”;

      Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji charytatywnej  „Moc Prezentów UNICEF”. UNICEF Polska za pośrednictwem swojej strony daje  możliwość zakupienia on- line produktów (tzw. Prezentów bez Pudła), dla dzieci najbardziej potrzebujących z różnych stron świata. (Instrukcja dokonania zakupów w pliku).

      Akcja trwa do 18 czerwca 2021 r.

      >>>>> eduresized_Grafika_dla_szkol_Plecak_UNICE.jpg

      >>>>> eduresized_Grafika_dla_szkol_Pojemnik_na_wode_UNICEF.jpg

      >>>>> eduresized_Grafika_dla_szkol_Szkola_w_pudelku_UNICEF.jpg

      >>>>> eduresized_Grafika_A4_dla_szkol_plecak_UNICEF.jpg

      >>>>> Instrukcja_przekazania_darowizny_-_Moc_Prezentow_UNICEF.pdf

      Razem możemy więcej!

      Otwórzmy swe serca, podarujmy Dzieciom marzenia!

      Koordynatorzy projektu na terenie szkoły:

      Aneta Jusińska, Katarzyna Brzozowska, Marzena Marchel, Kamila Tyburska

    • 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego
     • 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego

     •    "Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”....”

      /kardynał Stefan Wyszyński/

      W piątek, 28 maja  2021 r. minie 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiegokapelana Powstania Warszawskiego,  męża stanu, obrońcę praw człowieka, narodu i Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński był autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce  Człowiekiem bez reszty służącym Bogu i ludziom, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Uchwałą  obu izb  parlamentu kardynał ks. Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia został jednym z patronów 2021 roku. W ustawie sejmowej czytamy o,, szczególnym znaczeniu kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku dla Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski". Senatorowie w swojej ustawie wyrazili zaś uznanie dla,, Jego całego życia, które było wielkim świadectwem umiłowania Ojczyzny i Rodaków". W niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się  uroczystość beatyfikacji Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym miejscu warto dodać ,że kardynał ks. Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia był częstym gościem radzymińskiej parafii.

      CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

      Koło Historyczne "Wiarus"

     • Egzamin ósmoklasisty

     • W dniach 25, 26, 27 maja 2021 r. uczniowie klas ósmych mają egzamin ósmoklasisty z j. polskiego, matematyki i języka angielskiego.  Trzymamy za Was kciuki.

       

    • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU LEKSYKALNO- GRAMATYCZNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
     • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU LEKSYKALNO- GRAMATYCZNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • 21.05. 2021 r. o godz. 16.00 korzystając z aplikacji Microsoft Forms, uczniowie klas IV-VII zmierzyli się z zadaniami konkursowymi sprawdzającymi ich wiedzę leksykalno-gramatyczną z języka angielskiego. Jury, w składzie: Iwona Banaszkiewicz, Agnieszka Baraniok, Marlena Fedorczyk, Emilia Żmijewska-Łapińska, po zliczeniu punktów w danych kategoriach wiekowych, przyznało I, II, III miejsce oraz wyróżnienie. Jednocześnie informujemy, iż w sytuacji, w której dwoje uczniów miało taki sam wynik punktowy, decydowała godzina odesłania pracy konkursowej.

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i czekamy na Was ponownie w przyszłym roku szkolnym!

      Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody dla lauratów, które ufundowała Rada Rodziców, zostaną wręczone podczas lekcji stacjonarnych w szkole.

      Lista laureatów >>>>>>>>>>>> laureaci.pdf

      Organizatorzy: Iwona Banaszkiewicz, Agnieszka Baraniok, Marlena Fedorczyk, Emilia Żmijewska-Łapińska

    • Wścieklizna u lisów na terenie województwa mazowieckiego
     • Wścieklizna u lisów na terenie województwa mazowieckiego

     • W związku z pojawieniem się kolejnych przypadków wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego, przekazujemy plakaty informacyjne w wersji elektronicznej. Plakaty zostały przygotowane przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii oraz Mazowieckim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.

      Ponadto w załączeniu podajemy komunikat prasowy Wojewody Mazowieckiego dotyczący wykrycia przypadków wścieklizny w województwie mazowieckim.

      >>>>>>>>>>>>>>> Komunikat_prasowy.pdf

      >>>>> Plakat_1.pdf

      >>>>> Plakat_2.pdf

    • 77. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino
     • 77. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino

     • "... Oddali życie dla świętej sprawy Ojczyzny.”

      We wtorek 18 maja 2021 roku minie 77. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino II Korpusu Armii Polskiej pod dowództwem generała Władysława Andersa a oddziałami niemieckimi broniącymi drogi na Rzym na tzw. Linii Gustawa. Trwająca od  11 maja 1944 roku bitwa rozsławiła w świecie imię polskiego żołnierza, który zdobył, wydawałoby się nie do zdobycia fortecę niemiecką.  Przed Polakami niemieckie pozycje pod Monte Cassino próbowali zdobyć  Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, lecz ich natarcia zakończyły się klęską. Polskie zwycięstwo było również odpowiedzią na sowieckie oskarżenia o tchórzostwo wysuwane po ewakuacji Armii Polskiej z Związku Radzieckiego w 1942 roku Równocześnie była to  próba pokazaniu światu, że zdobywcy Monte Cassino mają ojczyznę, która powinna być niepodległa i zająć godne miejsce w rodzinie narodów Europy  i świata po zakończeniu wojny . W tym miejscu warto przypomnieć, że założony w 529 roku przez św. Benedykta na stromym wzgórzu klasztor był miejscem gdzie zaczęła się odradzać kultura Europy po upadku starożytnego Rzymu. Naszym rodakom przyszło, więc odebrać z rąk hitlerowskich barbarzyńców miejsce będące jednym z symboli Europy. Las krzyży i białych tablic nagrobnych na stoku wzgórza w pobliżu klasztoru z wyrytymi na nich polskimi nazwiskami bohaterów najdobitniej świadczy o zasługach naszego narodu dla Europy.

      Chwała Bohaterom.

       Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zagaśnie.

      Koło Historyczne „Wiarus”

      Cezary Świerczewski - "O Wojtku niedźwiedziu polskim żołnierzu"

      Link >>>>>>  https://view.genial.ly/6097ddcf7e668d0d2514417e/presentation-z-kart-historii-ii-korpusu

    • 101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II
     • 101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

     •   Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły,

      kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas 

      – o papieżu wolności i solidarności

      /Prezydent RP Andrzej Duda/

       W wtorek 18 maja 2021 roku minie 101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Papieża, którego historia życia to wielowątkowa opowieść o filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który miał wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co spajało wszystkie jego życiowe powołania była żarliwa modlitwa, wiara w  drugiego człowieka, przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi ideologicznymi oraz umiłowanie sprawiedliwości. Jego niezwykła biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swojej niezwykłości. Jego postać na trwałe zapisała się w polskiej historii Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za jego dokonania dla naszej wolności i za nadzieję, którą stale nas napełniał. Najlepszym wyrazem tej wdzięczności może być kultywowanie postaw, o które prosił za życia - wymaganie od siebie, choćby inni od nas nie wymagali oraz pielęgnowanie w sobie Miłości i szacunku do ojczyzny. Dla nas  mieszkańców miasta Cudu nad Wisłą  to szczególne zobowiązanie. Chcemy  zachować dla potomnych pamięć o bohaterach 1920 roku i Świętym Pielgrzymie, który przybył z odległego Watykanu, aby w tym świętym dla nas  miejscu powiedzieć: dziękuję Tym, którzy w obronie Ojczyzny i wiary poświęcili własne życie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II
     • 40. rocznica zamachu na Ojca świętego Jana Pawła II

     • „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę..."

      Jan Paweł II     

      W czwartek 13 maja minie 40. rocznica zamachu  na Ojca świętego Jana Pawła II i 104. rocznica objawień w Fatimie. Miejsce dokonanego 40 lat temu zamachu na papieża upamiętnia płyta w bruku po prawej stronie części Placu świętego Piotra  w Rzymie. W czasie środowej audiencji ogólnej 13 maja 1981 o godz. 17.00 Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie odkrytym samochodem terenowym Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dziewiętnaście minut później turecki płatny morderca Mehmet Ali Agca  z terrorystycznej organizacji "Szare wilki" trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Zamachowca ujęto w pobliżu miejsca zbrodni, Jana Pawła II przewieziono zaś natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas sześciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi  i uratować mu  życie . Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił. Ten pamiętny dzień wstrząsnął całym światem. Czy Jan Paweł II - papież Polak przeżyje?. To dramatyczne pytanie kołatało w sercach milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną. Przez cały świat przeszła fala modlitwy, zjednoczenia i solidarności. Papież  mocno wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej, która 13 maja 1917 roku objawiła się w Fatimie. Wyraził to słowami:„ Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Mimo iż od zamachu minęło już tyle lat, te tragiczne wydarzenia ciągle pozostają żywe w pamięci wszystkich. i ciągle pozostają bez wyjaśnienia. Pytanie - Kto i dlaczego w papieżu Polaku widział zagrożenie dla komunistycznej ideologii , czy fundamentalizmu ? - nadal zostaje bez odpowiedzi.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Film >>>>>>>>>> https://www.youtube.com/watch?v=U7PfF3f4l1w

       

    • ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE!
     • ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE!

     • Dnia 11 maja 2021 r. obchodziliśmy „Dzień Bez Śmiecenia”. Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie śmieci - to surowce! #WidzęWięcej”. Celem projektu jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Uczniowie włączyli się aktywnie w akcję oglądając film edukacyjny , a swoje wiadomości na temat segregacji śmieci i recyklingu wykorzystały podczas quizu ekologicznego oraz ciekawych zabaw. „Segregując, wspólnie zamieńmy odpady ze śmieci w cenne surowce!”

      Dzień Bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku.

      Organizatorzy: Marzena Marchel, Anna Kostrzębska

    • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
     • 11 maja - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

     • Dziś 11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Dlaczego 11 maja? Dokładnie 11 maja 2001r.  polski parlament uchwalił pakiet ustaw, wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. 

      Dzień bez Śmiecenia – to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., którego celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. 

      Każdy z nas tak naprawdę codziennie może włączyć się do tej akcji, pamiętając, że z każdego odpadu można coś uzyskać ponownie i w ten sposób zadbać o Naszą Planetę. 

      Organizator: Aneta Żołądek

    • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego
     • Szkolny konkurs leksykalno-gramatyczny z języka angielskiego

     • Zapraszamy uczniów kl. IV-VII do wzięcia udziału w "Szkolnym konkursie leksykalno-gramatycznym z języka angielskiego". Odbędzie się on 21 maja 2021 r. o godz. 16.00 (po lekcjach) za pośrednictwem jednej z aplikacji internetowych. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zamieszczonym poniżej. Szczegóły można uzyskać także u nauczycieli języka angielskiego, którzy uczą w naszej szkole.

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród zwycięzcom konkursu.

      >>>>>>>>>>> REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKUSU.pdf

      Organizatorzy: Pani Iwona Banaszkiewicz, Pani Agnieszka Baraniok, Pani Marlena Fedorczyk, Pani Emilia Żmijewska-Łapińska

    • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej
     • 76. rocznica zakończenia II wojny światowej

     • W sobotę 8 maja  minęła 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. Składając hołd jej ofiarom pamiętajmy o niezłomnej walce naszego narodu z Niemcami przez cały okres jej trwania od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Rzeczypospolita Polska nigdy nie skapitulowała. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach tej wojny . We wrześni 1939 roku bronili Polski przed III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Walczyli we Francji, Norwegii i w niedocenianej w historii Bitwie o Anglię  1940 roku , w Afryce 1941 - 1942, na froncie wschodnim od 1943 roku, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem1944, uczestniczyli w wyzwoleniu  Bolonii, brali udział w zdobyciu Berlina. Dzięki polskim matematykom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy alianci mogli śledzić zamierzenia niemieckich armii. W okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze  sojuszników. To polski wywiad zdobył dokumentację i elementy rakiet V 1 i V 2. W ramach działalności Polskiego Państwa Podziemnego działało tajne szkolnictwo, wydawana była podziemna prasa, funkcjonował wymiar sprawiedliwości , działały partie polityczne. Polska Podziemna sprawowała opiekę nad  prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi  i powiadomiła wolny świat o Holocauście. To Polska do obrony swych najistotniejszych wartości i interesów państwowych rzuciła wszystko czym dysponowała .Przez cały okres trwania II wojny światowej w szeregach Wojska Polskiego, oddziałach podziemia niepodległościowego i armiach sojuszniczych  przewinęło się około 2 miliony 400 tysięcy Polaków. Ceną bohaterskiej i niezłomnej walki z Niemcami była śmierć ponad 6 milionów polskich obywateli. straty materialne obliczane są na ponad 860 miliardów dolarów, a prawie połowa dóbr kultury została zniszczona lub wywieziona. Terytorium Polski skurczyło się o prawie 80 tysięcy kilometrów kwadratowych. I choć Polska jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnej napaści  zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło  jej upragnionej wolności. Została oddzielona  od demokratycznego świata żelazną kurtyna i pozostawała pod dominacją Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich aż do 1989 roku.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka
     • 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka

     •  W środę  5 maja  2021 r. w XXX rocznicę nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka w Kolegiacie Radzymińskiej odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona naszemu patronowi i lotnikom poległym w niedocenianej  przez historię Bitwie o Anglię. Mszy Świętej przewodniczył jego Ekscelencja ks. biskup Romuald Kamiński Ordynariusz Diecezji Warszawsko - Praskiej. W trakcie uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak udekorował Sztandar naszej szkoły złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju". W uroczystości   udział wzięli przedstawiciele władz powiatu: pan Adam Lubiak - starosta Woło0miński, członek zarządu Paweł Dąbrowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk. W wydarzeniu wzięli udział również m.in. Wicekurator Mazowiecka p. Dorota Skrzypek, burmistrz Radzymina p. Krzysztof Chaciński, Przewodniczący Rady Gminy p. Piotr Rembelski oraz przedstawiciele środowisk oświatowych i kombatanci. Uroczystość zakończył występ uczniów naszej szkoły, którzy  w perfekcyjny sposób wykonali wiązankę pieśni patriotycznych.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Artykuł o uroczystości w tygodniku regionalnym KURIER W nr 15 - str. 14 i 16 >>>>>>>  KWnr_15_z_dn_11.05.2021_r..pdf

      Przemówienie Ministra Obrony Narodowej: https://www.youtube.com/watch?v=6JvprbiIrco

       

    • Patroni Polski
     • Patroni Polski

     • Na przełomie kwietnia i maja koncentrujemy naszą uwagę wokół Patronów Polski. 

      Przypomnijmy, że tytuł Patrona nadawany jest głównie przez papieża i odzwierciedla kult i wstawiennictwo danego świętego na terenie kraju. 

      Do głównych patronów Polski należą: św. Wojciech, św. Stanisław Biskup, Męczennik oraz Najświętsza Maryja Królowa Polski. W gronie drugorzędnych patronów są: św. Stanisław Kostka i św. Andrzej Bobola. Liczba naszych orędowników zmieniała się na przełomie dziejów. Wiązało się to z wygasaniem kultu niektórych świętych i narodzinami czci w stosunku do kolejnych. Był nawet czas, że mieliśmy ponad dziesięcioro patronów. 

      23 kwietnia obchodziliśmy wspomnienie św. Wojciecha. Został on ogłoszony świętym przez Sylwestra II w 999 roku z racji pielgrzymek wiernych do jego grobu w Gnieźnie. Św. Wojciech stał się patronem współpracy i jedności duchowej chrześcijańskiej Europy oraz patronem Polski.  

      3 maja czcimy Najświętszą Maryję Pannę - Królową Polski. 31 października 1943 roku papież Pius XII dokonał poświęcenia całej rodziny ludzkiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Episkopat Polski uchwalił, że 7 lipca 1946 roku takiego aktu poświęcenia dokonają wszystkie katolickie rodziny polskie, 15 sierpnia – wszystkie diecezje, a dnia 8 września tegoż roku cały naród polski. W imieniu całego narodu i Episkopatu Polski akt ślubów odczytał uroczyście kardynał August Hlond. 

      8 maja wspominamy św. Stanisława - Biskupa i Męczennika, który został ogłoszony patronem Polski od czasu uroczystego ogłoszenia kanonizacji w naszym kraju 8 maja 1254 roku. Corocznie z Katedry na Wawelu sprzed grobu świętego, wyrusza wielka procesja do kościoła na Skałce, do miejsca jego męczeństwa. Tam też odbywa się uroczysta Msza Święta gromadząca biskupów, kapłanów i licznych przedstawicieli całego społeczeństwa. 

      Warto dodać, iż św. Stanisław jest patronem ks. prał. Stanisława Popisa – proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, o którym pamiętaliśmy w dniu jego imienin. 

    • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego
     • 100. rocznica wybuch III powstania śląskiego

     • ,,Wracamy do Ciebie, Ojczyzno święta, głos nasz synowski, utęskniony leci:

      Po wiekach niewoli już się kruszą pęta, Przytul nas, Matko, przytul swoje dzieci!"

      /J. Przybyła: Do Ciebie, Polsko, wracamy/

      W nocy z 2 na 3 maja minęła 100. rocznica  wybuch III powstania śląskiego, które było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów Polaków mieszkających na Śląsku. W powstaniu, którym kierował Wojciech Korfanty wzięło udział  prawie 60 tysięcy Polaków, którzy nie chcieli się pogodzić z niesprawiedliwym podziałem Śląska po przeprowadzonym20 marca 1921 roku plebiscycie. W czasie krwawych dwumiesięcznych walk powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy. Złotymi zgłoskami w ojczystej historii zapisały się walki o Górę św. Anny. W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. W granicach Polski znalazł się najbardziej uprzemysłowiony obszar Śląska z 59 kopalniami i  9 stalowniami oraz  m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta  (Chorzów), Rybnik, Pszczyna i Tarnowskie Góry. Bez śląskich powstań, w których zginęło kilka tysięcy powstańców nie byłoby Polski niepodległej  w granicach ostatecznie zatwierdzonych po roku 1922. Nie byłoby możliwości  szybkiej budowy gospodarki II Rzeczypospolitej .Ślązacy w trzech powstaniach  walczyli o swój dom, swoje rodziny, o język i przynależność do Polski...

      Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim.

      Niech pamięć o Waszych czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne "Wiarus"

      Powstania śląskie: https://www.youtube.com/watch?v=Q6NSOC2bc7Y&t=13s                                                       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
    • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
    • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych