102. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą"
„Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które byłoby mniej docenione.”
/Lord Edgar Vincent D’Abernon/
W poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku minie 102. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą." Jak co roku oddamy hołd bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego broniących ostatniej rubieży przed – Warszawą. Będziemy wspominać Tych, którzy obficie zrosili własną krwią nasza radzymińską ziemię w obronie najświętszej z wartości, jaką jest wolność. W dniach 13 – 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach stolicy w Radzyminie i jego okolicach zatrzymano, a potem 16 sierpnia i w następnych dniach, po śmiałym ataku z nad Wieprza rozbito sowieckie armie sunące na Zachód, by wzniecić płomień bolszewickiej rewolucji w Europie. Dzięki tej bitwie zwanej "Cudem nad Wisłą‘’ Rzecz
159. rocznica Bitwy pod Żyrzynem
„Na placu boju straszny widok mieli zwycięzcy. Garstka piechoty rosyjskiej czarna od dymu, stała ponuro, z bronią na dół spuszczoną; otoczona była dosłownie wysokim wałem ciał ludzkich, po kilku jedno na drugiem leżących. Konie artyleryjskie pobite, tarzały się we krwi z porwanymi zaprzęgami, jaszczyki wywrócone w rowie.
Wyprawka ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej
Wyprawka ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023:
- blok rysunkowy biały A4
- blok rysunkowy kolorowy A4
- blok techniczny biały A4
- blok techniczny kolorowy A4
- farby plakatowe + pędzelki i pojemnik na wodę
- plastelina
- papier kolorowy
- 2 teczki na gumkę
- 2 zeszyty w trzy linie 16k
Podręczniki do religii
Wykaz podręczników do religii obowiązujący w nowym roku szkolnym 2022/2023:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> podreczniki-religia1-8.pdf
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”
/Jan Stanisław Jankowski - wicepremier polskiego rządu na uchodźctwie Warszawa 1 .09.1944 roku./
W poniedziałek 1 sierpnia 2022 roku przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, będącego zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach operacji „Burza”, połączone z wyjściem z podziemia i oficjalna działalnością struktur utworzonego jesienią 1939 roku Polskiego Państwa Podziemnego. Jak co roku dokładnie o godzinie 17, 00, godzinie „W” stanie cała Warszawa, zawyją syreny, zabiją dzwony kościołów w całej Polsce. Zatrzymamy się na chwilę, aby wspomnieć Tych, którzy „sami sobie pragnęli zawdzięczać wolność”. Tych, którzy walczyli i ginęli w imię najświętszych dla Polaków wartości. Tych, dla których wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczypospolita była dobrem najwyż
612. ROCZNICA BITWY POD GRUNWALDEM
"Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła..."
/fragment powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza/
W piątek 15 lipca 2022 roku minie 612. rocznica bitwy pod Grunwaldem, największej bitwy w średniowieczu. Do zwycięskiej bitwy w okolicach trzech wsi: Grunwald, Stębark, Łodwigowo doszło 15 lipca 1410 r. Wojska Zakonu Krzyżackiego wspomagane przez rycerstwo zachodnioeuropejskie dowodzone przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena uległy sile połączonych wojsk polsko-litewskich wspieranych przez oddziały tatarskie ze Złotej Ordy, trzy ruskie chorągwie, oddziały mołdawskie oraz czeskich i śląskich najemników. Sprzymierzonymi wojskami Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego dowodzili król Władysław II Jagiełło. Na polach grunwaldzkich potęga Zakonu Krzyżackiego została złamana. Dowódca wojsk Zak
77. rocznica Obławy Augustowskiej
„Ziemio! Nie kryj naszej krwi, iżby nasz krzyk nie ustawał…”
/Księga Hioba/
We wtorek 12 lipca 2022 roku minie 77. rocznica Obławy Augustowskiej. Dokładnie 77 lat wcześniej, 12 lipca 1945 r. oddziały NKWD - "Smiersz" , Armii Czerwonej i usłużnych polskich komunistów rozpoczęły pacyfikację Suwalszczyzny. W jej wyniku zatrzymano ponad 2 tys. osób, prawie 600 podejrzewanych o powiązania z antykomunistycznym podziemiem wywieziono i zamordowano w nieznanym do dziś miejscu. Według historyków, obława augustowska z lipca 1945 r. to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona zbrodnia komunistyczna dokonana na Polakach. Nazywana jest czasem "Małym Katyniem".
VI Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu
"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie..."
/Adam Mickiewicz/
W poniedziałek 11 lipca 2022 roku będziemy obchodzić VI Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu. W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordowaniu polskich sąsiadów. W polskich akcjach odwetowych zginęło prawie 15 tysięcy Ukraińców. Zbrodnia wołyńska miała charakter
79. rocznica tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru generała Władysława Sikorskiego
"Stoimy wobec zagadnień na miarę dziejową. Musimy więc je rozwiązywać w tej samej skali. Nie z punktu widzenia własnych ambicji i chwilowych a zmiennych nastrojów dnia, ale z punktu widzenia polskiej racji stanu..."
/fragment z przemówienia generała Władysława Sikorskiego z dnia 4 maja 1943 roku/
412 Rocznica Bitwa pod Kłuszynem
Potrzeba w miejscu, nadzieja w męstwie, zbawienie w zwycięstwie.
Czyńcie swoją powinność!/hetman - Stefan Żółkiewski/
W poniedziałek 4.07.2022 r. minie 412. rocznica zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem, gdzie wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod wodzą hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego odniosły miażdżące zwycięstwo nad kilkukrotnie liczniejszymi wojskami rosyjsko - szwedzkimi Ta błyskotliwa wiktoria otworzyła wojskom polskim drogę do stolicy państwa carów – Moskwy.
Półkolonie w Radzymińskim Klubie Inspiracji
Zapraszamy na półkolonie organizowane przez Gminę Radzymin oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem. Półkolonie będą odbywały się w Radzymińskim Klubie Inspiracji znajdującym się w Radzyminie, ul. 11 Listopada 2 (budynek przy boisku szkolnym).
W ofercie między innymi:
- basen
66. rocznica robotniczych strajków w Poznaniu
„Za Prawo, Wolność i Chleb…”
We wtorek 28 czerwca 2022 roku minie 66 rocznica robotniczych strajków zwanych w naszej historii „Poznańskim czerwcem”. Dokładnie 66 lat temu 28 czerwca o godzinie 6.00 rano robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Józefa Stalina podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez władze komunistyczne. W starciach z milicją i wojskiem na ulicach miasta zginęło, co najmniej 58 osób a kilkaset zostało rannych. Ranek 28 czerwca 1956 roku był początkiem buntu robotników Zakładów Cegielskiego i wielu innych fabryk przeciwko władzy ludowej. Był odpowiedzią na złą politykę społeczną, ignorowanie robotników i butę władzy, paradoksalnie nazywającej się władzą ludową. Ten ranek był „protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych”. Ten ranek to moment, w którym cierpliwości i posłuszeń
46. rocznica wybuchu strajków robotniczych w Polsce
"Trzeba załodze tych czterdziestu paru zakładów, które strajkowały, powiedzieć, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem (…) – tym lepiej dla sprawy. (…) To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą..."
Półkolonie 2022 w Stalowej Jedynce
W dniach 27.06 – 1.07.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbył się pierwszy turnus półkolonii „Lato w mieście”. To już druga edycja letniego wypoczynku organizowanego w gminie Radzymin, nadzorowanego przez Biuro Oświaty UMiG Radzymin. W I turnusie udział wzięło 60 uczniów z klas I-IV, które rozwijały swoje zainteresowania oraz rozbudzały pasje poprzez m.in. udział w różnych zajęciach, warsztatach oraz zabawach na świeżym powietrzu. Pierwszy dzień wakacyjnego odpoczynku minął w miłej atmosferze. Spotkanie rozpoczęliśmy przywitaniem się, podzieleniem uczestników na grupy a następnie zjedzeniem śniadania. Po posiłku grupy rywalizowały w konkurencjach sportowych o tytuł najbardziej wysportowanej drużyny „Lata w mieście”. Zaszczytne pierwsze miejsce zajęła grupa „Memeszki” pod opieką pani Katarzyny Kwiatkowskiej. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała ak
LATO W MIEŚCIE 2022
Termin: 27.06.2022 r. – 01.07.2022 r.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk pil. M. Pisarka w Radzyminie
Zajęcia prowadzone są w godzinach 07:30 – 16:30.
Ilość uczestników: 60 dzieci.
Kadra wypoczynku: Anna Kostrzębska, Anna Wilkowska, Katarzyna Kwiatkowska, Barbara Pakieła.
Ramowy plan dnia:
WAKACJE!!!
Wyjeżdżając na wakacje pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
To już? Już! Wakacje!!!
Czerwiec to z pewnością dla uczniów jeden z najradośniejszych miesięcy w roku. Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2021/2022 przeszedł do historii, a przed społecznością radzymińskiej „Stalowej Jedynki” dwa miesiące zasłużonych wakacji…
Więcej w artykule: To_juz_wakacje_-_notka_prasowa.pdf w tygodniku regionalnym Kurier W nr 24 z dnia 5.07.2022 r.
1050. rocznica Bitwy pod Cedynią
. „Żywot drugi św. Wojciecha, biskupa praskiego i męczennika (łac. Sancti Adalberti Pragensis episcopi et martyris vita altera, znany też jako Vita altera – Żywot drugi)”
Brunon z Kwerfurtu
W sobotę 24 czerwca br. minęła 1050. rocznica zwycięskiej bitwy wojsk księcia Mieszka I z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Bitwa o Cedynię odbyła się 24 czerwca 972 roku między wojskami księcia Polskiego Mieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck. Wyprawa była prywatnym przedsięwzięciem możnowładców niemieckich, niezgodnym z wcześniejszymi traktatami Mieszka I z Ottonem I. Bitwa stanowiła jedyny większy epizod najazdu Hodona na Pomorze Zachodnie opanowane kilka lat wcześniej przez władcę Polan. Bitwa pod Cedynią położyła kres planom margrabiego Marchii Łużyckiej na opanowanie Pomorza Zachodniego.
Zakończenie mundurowego roku szkolnego kadetów I LO PUL w Wołominie i I LO PUL Dębe Wielkie
W czwartek 23 czerwca br. byliśmy zaproszeni na uroczystą zbiórkę zakończenia mundurowego roku szkolnego kadetów I LO PUL w Wołominie i I LO PUL Dębe Wielkie, która tradycyjnie odbyła się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego „Grom” w Czerwonym Borze. Tu w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser –Dudy, dostojnych gości, Kadry Pedagogicznej PUL i instruktorów GROM GROUP oraz licznie zgromadzonych rodziców wręczono nagrody wyróżniającym się kadetom klas mundurowych – z liceów ogólnokształcących PUL z Wołomina i Dębego Wielkiego. Szczególnie nam miło, że wśród wyróżniających się kadetów wielu to absolwenci naszej szkoły. Jesteśmy z Was dumni. Poligonowe zakończenie mundurowego roku szkolnego uświetnił pokaz wyszkolenia taktycznego kadetów w asyście instruktorów GROM GROUP oraz zapierający dech w piersiach przelot Grupy Ż
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022:
dnia 23 czerwca klasy I – III o godz. 17.00,
dnia 24 czerwca klasy VII - VIII o godz. 09.00,
dnia 24 czerwca klasy IV - VI o godz. 11.00.
Wycieczka w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę" - śladami Fryderyka Chopina oraz dynastii Radziwiłłów
W ramach projektu „Poznaj Polskę”, które jest przedsięwzięciem Ministra Edukacji i Nauki nasi uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Po spełnieniu wymogów formalnych otrzymaliśmy dofinansowanie do 80% całkowitych kosztów wycieczki w kwocie 5 tys. zł. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a także wizytę w Nieborowie i Arkadii - zespole pałacowo-ogrodowym i ogrodzie sentymentalno-nostalgicznym (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).
I Narodowy Dzień Powstań Śląskich
W poniedziałek 20 czerwca 2022 roku po raz pierwszy będziemy uroczyście obchodzić I Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma upamiętnić trzy powstania śląskie z lat 1919-1921, dzięki którym Górny Śląsk został przyłączony do odradzającej się Rzeczypospolitej. Data 20 czerwca to 100 rocznica wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych. 12 maja 2022 roku Sejm RP uchwalił ustawę dotyczącą nowego święta, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją niespełna miesiąc później - 7 czerwca bieżącego roku. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw dwa dni później - 9 czerwca, a następnego dnia (10 czerwca) oficjalnie weszła w życie.
Konkurs plastyczny "Nasz Patron Marian Pisarek” rozstrzygnięty
W poniedziałek 20 czerwca br. rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny ,, Nasz Patron Marian Pisarek”. Głównym celem konkursu zorganizowanego przez Koło Historyczne ,,Wiarus” i nauczycieli plastyki była: popularyzacja wiedzy o patronie szkoły, kształtowanie postaw patriotycznych, wdrażanie do samodzielnego poszukiwania materiałów konkursowych, wdrażanie uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy i samokształcenia, rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 110 rocznicy urodzin i 80 rocznicy chwalebnej śmierci ppłka pil. Mariana PisarkaKonkurs adresowany był do uczniów klas I – VII.
II miejsce w konkursie diecezjalnym!!!
Uczniowie naszej szkoły corocznie biorą udział w konkursach organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Warszawsko-Praskiej pod honorowym patronatem Księdza Biskupa J. E. Romualda Kamińskiego.Tegoroczny konkurs pt. "Święty Józef - posłany przez Boga do pomocy" został przeprowadzony w następujących kategoriach klasowych: konkurs plastyczny dla klas I-III oraz konkurs literacki dla klas IV-V. Zadaniem młodszych uczniów było przygotowanie figurki św. Józefa. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 12 uczestników.
Znamy laureatów XIII edycji konkursu wiedzy "Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”
W dniach 13 – 15 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się XIII edycja konkursu wiedzy , Daty z życia świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka”. Konkurs, którego organizatorem było Koło Historyczne ,,Wiarus’ adresowany był do uczniów klas IV – V. Głównym jego celem była: popularyzacja wiedzy o życiu i świętości Jana Pawła II, rozbudzenie zainteresowania wśród młodzieży osobą Papieża – Polaka, motywowanie do naśladowania św. Jana Pawła II, pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II i jego wizycie w naszym mieście. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającą w 2022 roku 102 rocznicy urodzin oraz 23 rocznicy wizyty na radzymińskim Cmentarzu Poległych św. Jana Pawła II. W konkursie udział wzięło 91 uczniów .
Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej
We środę 15.06.2022 podsumowaliśmy Szkolny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Strażacy przygotowali wykład na temat ścieżki kariery zawodowego strażaka. Być może nasi tegoroczni absolwenci, wybierając szkołę mundurową, w niedalekiej przyszłości wstąpią w szeregi zawodowej straży pożarnej.
Na podium stanęli uczniowie z klasy 8f:
"Aktion Reinhardt"
W poniedziałek 13 czerwca 2022 roku uczniowie klasy VIII b ze Szkoły podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z wizytą na radzymińskim kirkucie zapaleniem zniczy i położonymi na macewach kamykami zakończyli projekt edukacyjny ,,Tak, jakby nas wcale nie było - Aktion Reinhardt” z okazji 80. rocznicy pierwszej deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Projekt przygotowało Towarzystwo Projektów Edukacyjnych i Muzeum Getta Warszawskiego . Jego celem było przybliżenie uczniom trudnego tematu zagłady Żydów w czasie II wojny światowej .W ramach projektu przeprowadzona zostały zajęcia metodą odwróconej lekcji zakończone testem składającym się z 20 pytań. Zbrodnicza operacja "Aktion Reinhardt” wymierzona była w polskich Żydów mieszkających na terenie okupacyjnego Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego. Dotknęła przede wszystkim ludność zamieszkał
82. rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów
We wtorek 14 czerwca 2022 r. minie 82 rocznica przybycia do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów. Datę 14 czerwca 1940 roku uważa się za dzień uruchomienia obozu i obchodzona jest ona jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia osiemdziesiąt lat temu z Tarnowa przywieziono 728 mężczyzn, głównie polskich więźniów politycznych. Byli wśród nich żołnierze Kampanii Wrześniowej, gimnazjaliści, członkowie tajnych organizacji patriotycznych. (W transporcie znalazł się m.in. Bronisław Czech, narciarz i olimpijczyk, aresztowany 14 maja 1940 roku w Zakopanem za działalność konspiracyjną). Historycy oceniają, że w sumie do obozu trafiło co najmniej 1,3 mln osób. Spośród nich Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln w tym: około 960 tys. Żydów, 70–75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców sow
Ogólnopolski Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
W roku szkolnym 2021/ 2022 uczniowie klas drugich i trzecich przystąpili do XIII edycji ogólnopolskiego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury", organizowanego przez markę Kubuś. Celem przedsięwzięcia była proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat.
Program umożliwił utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz podstaw recyklingu. Realizacja programu prowadzona była w oparciu o bezpłatne materiały edukacyjne przesłane przez Organizatorów drogą mailową w formie elektronicznej lub dostępne na stronie internetowej przyjaciele natury.pl.
Kampania edukacyjna "Kolejowe ABC"
Uczniowie klasy 1a i 1e mieli okazję uczestniczyć w zajęciach ogólnopolskich kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego.
Celem Kampanii Kolejowe ABC jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego, a także podczas poruszania się na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych.
Godziny dzwonków
Poniedziałek 08.08.2022Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 626520