Zapisy do klas I
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, ul. 11 Listopada 2 ogłasza zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024 od 1 marca do 31 marca 2023 roku.
Szanowni Rodzice,
Od 1 września 2023 roku naukę w klasie pierwszej obowiązkowo rozpoczynają dzieci urodzone w 2016 roku. Dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z rocznika 2016 będą przyjęte do szkoły na podstawie ZGŁOSZENIA rodziców (prawnych opiekunów), które należy złożyć w terminie od 1 marca do 31 marca 2023 roku w sekretariacie szkoły.
Akcja "Razem możemy więcej"
W dniach od 16 do 31 marca 2023 r. Szkolne Koło PCK oraz Wolontariat Szkolny zapraszają do udziału w akcji na rzecz Fundacji Bracia – "Razem Możemy Więcej". Zbierać będziemy odzież używaną dla osób potrzebujących (dzieci oraz dorosłych): bluzy, bluzki, koszulki, spodnie, sukienki, kurtki, buty. Prosimy o przekazanie czystych i w dobrym stanie rzeczy do wychowawców klas. Wychowawców prosimy o przynoszenie darów do pokoju nauczycielskiego w nowym lub starym budynku szkoły.
Konkurs matematyczny PUCHACZ PIOTR
W tym roku nasza szkoła bierze udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Puchacz Piotr organizowanego przez Sieci MathRiders. Zgodnie z założeniem Organizatora, „Puchacz Piotr" to konkurs matematyczny dla wszystkich uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jest to konkurs bez eliminacji wewnątrzszkolnych, który umożliwia sprawdzenie wiedzy każdego chętnego ucznia, bez względu na jego dotychczasowe wyniki w nauce.
I Etap szkolny odbędzie się 28 marca 2023 roku.
II Etap międzyszkolny- 16 maja 2023 r.
III Etap finał- 12 czerwca 2023 r.
Wszystkim Uczestnikom konkursu życzymy sukcesów i trzymamy mocno kciuki!
Koordynatorzy konkursu na terenie szkoły: Katarzyna Rabajczyk, Kamila Tyburska, Aneta Jusińska
Misja – WIOSNA
Wiosna to niezwykła pora roku. Podczas niej przyroda zaczyna żyć na nowo. Trawa staje się zielona i pachnąca. Ziemia także zmienia swój zapach. Na łąkach oraz polanach kwitną pierwsze kwiaty. Stopniowo pojawiają się białe przebiśniegi, fioletowe przylaszczki czy jeszcze zielone, kiełkujące kwiaty. To dzięki nim wiosna to czas kolorów. Jasnoniebieskie niebo pełne jest ptaków wracających do domu po srogiej zimie. Pojawiają się także pierwsze owady. Ziemie pełne są dżdżownic, ale i pracowite mrówki stają się widoczne. Słychać pierwszy brzęk much, a wraz z pierwszymi, oświetlającymi ziemię promieniami słońca, pojawiają się i pracowite pszczoły, jak i znane ze swojej złości osy.
"Sport i zabawa to świetna sprawa"
Program "Sport i zabawa to świetna sprawa" skierowany jest do dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną.
Ruch jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka. To ważny elementem poprawiania zdrowia, rozwijania sprawności, postaw i umiejętności, a także kształtowania nawyków w przyszłości. Obecnie dzieci są bardzo mało aktywne ruchowo. Długie siedzenie przed telewizorem, komputerem czy w telefonie, wpływa bardzo niekorzystanie na ich rozwój. Prowadzi to do obniżenia sprawności fizycznej, powstawania wielu wad postawy oraz do przestymulowania dziecka.
Finały powiatowe piłki siatkowej chłopców
W dniu 14.03.2023 reprezentacja Szkoły w składzie: Arsen Vasylevycz, Kaczmarski Hubert, Cubrzyński Adrian, Michalski Bartek, Michał Roman, Antoni Goska, Filip Roguski, Perepecha Hlip, Filip Lesik, Filip Kozakiewicz zajęła trzecie miejsce w finale powiatu piłki siatkowej - kategoria dzieci.
W rozgrywkach gminnych, regionalnych uczestniczyły 24 szkoły. Następnie tylko cztery zespoły awansowały do finału gdzie grając każdy z każdym Szkoła Podstawowa nr 1 zajęła finalnie trzecie miejsce.
Wycieczka do Urzędu Miasta i Gminy w Radzyminie
Dnia 9 marca 2023 roku uczniowie z klasy 2a, Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie wraz z wychowawcą odwiedzili zabytkowy budynek Urzędu Miasta i Gminy Radzymin, mieszczący się przy ul. Konstytucji 3 Maja 19.
Przewodnikiem po urzędzie był pan Krzysztof Dobrzyniecki - Zastępca Burmistrza Radzymina, który z zaangażowaniem oprowadzał uczniów po różnych wydziałach znajdujących się w urzędzie i udzielał wyczerpujących informacji. We wszystkich gabinetach witano nas z radością, a dzieci mogły zadać pracownikom urzędu różne, nieraz niełatwe pytania. Dzieci dowiedziały się, iż pani Ania, zajmuje się sprawami obywatelskimi i kiedy dorosną uzyskają u niej dowód osobisty, pani Agnieszka oraz pan Burmistrz – mogą udzielić im ślubu, pani Ania i Ewelina – wiedzą, co można zrobić z daną działka, czy można na działce postawić wymarzony dom, a u pani Magdy można założyć f
Sukcesy sportowe naszych uczniów
W środę 8 marca br. w Markach odbyły się Mistrzostwa Rejonu Radzymin-Marki-Dąbrówka w mini piłce siatkowej chłopców z klas V-VI, oraz w piłce siatkowej chłopców klas VII-VIII
Reprezentacje naszej szkoły zajęły I miejsca, awansując do kolejnego etapu rozgrywek.
Już w przyszłym tygodniu zagramy w Fianale Powiatu w obu kategoriach wiekowych.
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn
Z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn uczniowie z klasy 5f wraz z p. Anną Wilkowską i p. Agnieszką Milewską wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Wołominie. Uczniowie obejrzeli film o prawdziwej przyjaźni i dążeniu do uprawnionego celu - Pimi z Krainy Tygrysów. Historia osieroconego chłopca ratującego małego tygrysa bardzo wzruszyła uczniów, a także pozwoliła zrozumieć jaką rolę odgrywa przyjaźń w naszym życiu. Po filmie pełnym wzruszeń i radości dzieci wybrały się do Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. Zwiedzanie owego muzeum okazało się dla uczniów bardzo ciekawym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję do zagłębienia się w opowieściach przewodnika, a także wysłuchania fragmentów dzieł Zofii Nałkowskiej. Podczas wizyty w muzeum przybliżone zostało życie oraz twórczość Państwa Nałkowskich. Wśród uczniów pojawiły się również pytania, na które oczywiście uzyskali odpowie
Konkurs ekologiczny "Eco Fashion"
Zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w Konkursie ekologicznym "Eco Fashion." Koordynatorami konkursu są p. Marlena Fedorczyk i p. Maria Klimkiewicz. Szczegóły poniżej:
REGULAMIN >>>>>> KONKURS_EKOLOGICZNY.pdf
KONKURS "RECYKLINGOWA REPRODUKCJA"
Zachęcamy do udziału w ekologicznym konkursie zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Recyklingu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII i ich Rodziców. Polega na stworzeniu kopii znanego obrazu SŁONECZNIKI autorstwa Vincenta Van Gogha z dostępnych materiałów wtórnych (plastik, papier, szkło, metal). Format pracy A2. Konkurs startuje 6 marca 2023r.
Europejski Dzień Logopedy
Dnia 6 marca br. obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Z okazji tego wydarzenia w naszej Szkole w klasach I-III zostały przeprowadzone warsztaty logopedyczne pt. „Słodka gimnastyka buzi i języka”. Podczas warsztatów uczniowie mogli sprawdzić, sprawność swojego aparatu artykulacyjnego oraz przekonać się, że ćwiczenia logopedyczne mogą być przyjemne.Dowiedziały się również, że usprawnianie aparatu artykulacyjnego wpływa korzystnie na prawidłową wymowę.
Wyniki Gminnego Konkursu "Wolni od cyberuzależnień"
Miło nam poinformować, że 3 marca 2023 r. ogłoszono wyniki Gminnego Konkursu "Wolni od cyberuzależnień", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie. Z naszej szkoły wpłynęło 16 prac (spośród 45). Laureatami gminnego konkursu zostało dwoje naszych uczniów:
"Katyń... pamiętamy"
"Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości nie może być wymazana z pamięci Europy..."
/Jan Paweł II/
W niedzielę 5 marca br. minie 83. rocznica podpisania przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii ZSRS dyrektywy nakazującej rozstrzelanie 14700 polskich oficerów wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku. Podpisanie tej dyrektywy przez Józefa Stalina i najwyższych urzędników ZSRS pozostawało w jawnej sprzeczności z międzynarodowym Prawem Konfliktów Zbrojnych. Konwencja Haska z 18 października 1907 roku, dotycząca praw i zwyczajów wojny lądowej zapewniała wszystkim jeńcom wojennym całkowitą ochronę ze strony państwa, które wzięło ich do niewoli. Józef Stalin obawiał się, że oficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele inteligencji przetrzymywani w obozach i więzieniach będą
Program "Jestem Bohaterem"
W czwartek 02.03.2023r. w klasie II e odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu „Jestem Bohaterem”. Tym razem gościliśmy mamę Liliany, która oprócz pracy zawodowej pasjonuje się fotografią. Pani Iwonka opowiedziała i pokazała różne modele aparatów począwszy od analogowych po najnowsze cyfrowe oraz zapoznała z ich budową. Dzieci mogły same wykonać próbne zdjęcia profesjonalnym aparatem. Wszyscy słuchali z zapartym tchem.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"
Dnia 2 marca 2023 roku w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie i rodzice klasy II e uporządkowali mogiłę, złożyli kwiaty i zapalili znicze na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie.
Cześć i chwała Bohaterom
Agata Piwowarska, Katarzyna Rabajczyk
103. rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami
Więc przed Wami Polacy-Amerykanie. którzyście nigdy nie zapomnieli kraju swoich przodków, gdy przechodzili ciężkie chwilę, i przed Wami Polacy z Polski, którzyście walczyli nieugięcie za wolność tak dzielnie i tak długu, staję, salutuję i do Was odzywam się "Dumny jestem, że służyłem z Wami"
Merian C. Cooper
XIII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
„Bo kto w imię Boga walczy o swój kraj nie zginie,
a wiecznie w pamięci narodu będzie trwać.”
W środę 1 marca 2023 r. będziemy obchodzić XIII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy podjęli próbę zbrojnego przeciwstawienia się sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Za swoją wierną służbę Ojczyźnie określani byli przez władze komunistyczne mianem faszystów i "zaplutych karłów reakcji". W walce w obronie wartości jaką była Niepodległa, suwerenna Polska wielu poległo z bronią w ręku, tysiące zamęczono w UB-owskich katowniach, setki skazano w pokazowych procesach będących kpina z wymiaru sprawiedliwości na kary śmierci lub długoletnie więzienie.Zaś ci nieliczni, którzy ocaleli w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej żyli z piętnem reakcyjnych bandytów. Tylko przez upam
Historia "Mazurka Dąbrowskiego"
W niedzielę 26 lutego br. minie 96. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 roku w okólniku wydanym przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego. Mazurek Dąbrowskiego w roli hymnu narodowego przetrwał różne zawirowania polskiej historii. Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do jego statusu. Ważne jest, by pamiętać, że hymn Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający mu należną część i szacunek. Podczas wykonywania obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu powinny stać w postawie wyrażającej szacunek, a mężczyźni zdjąć nakrycia głowy. Dodatkowe przepisy obowiązują wojskowych - osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy oddają honory przez salutowanie, a poczty s
Bitwa pod Olszynką Grochowską
Oto dziś dzień krwi i chwały, Oby dniem wskrzeszenia był!
W tęczę Franków Orzeł Biały Patrząc, lot swój w niebo wzbił.
Słońcem lipca podniecany, Woła do nas z górnych stron:
„Powstań, Polsko, skrusz kajdany, Dziś twój tryumf albo zgon!”.../fragment "Warszawianki"/
W sobotę 25 lutego br. minie 192. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską, jednej z największych i najkrwawszych bitw Powstania Listopadowego. Choć nie rozstrzygnęła losów niepodległościowego zrywu, zapisała się w naszych dziejach jako szczególnie ważna, zasłynęła bowiem bohaterską i uporczywą obroną pomimo przeważających sił wroga. Oddziały powstańcze pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego przez cały dzień odpierały rosyjskie ataki armii feldmarszałka Iwana Dybicza, Polskim żołnierzom udało się złamać ofensywę rosyjską, czym rozwiali nadzieję cara na szybkie zdławienie Powstania Listopadowego. W krwawej bitwie liczące około
Rok Mikołaja Kopernika
„Wstrzymał słońce , ruszył ziemię….”
W niedzielę 19 lutego br. minęła 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika wielkiego astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej i jednego z najważniejszych badaczy w dziejach nauki polskiej i światowej. Rok 2023 jednogłośnie przyjętą uchwała przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono Rokiem Mikołaja Kopernika „Senat Rzeczypospolitej Polskiej podejmując uchwałę w 550. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, chce po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości…” – czytamy w uchwale. Niech rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych Polaków, człowieka, który zrewolucjonizował naukę i powszechne myślenie o wszechświecie, będzie dla nas nie tylko powodem do dumy z życia i dokonań Kopernika, ale także inspiracją dla naszych działań …
Akcja "Góra Grosza"
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/2023 większość klas z naszej szkoły włączyła się w zbiórkę monet w ramach akcji ogólnopolskiej „Góry Grosza”. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci, które jej potrzebują i tych, które nie wychowują się w swojej rodzinie.
82. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych
„W obliczu Boga Wszechmocnego i Najświętszej Marii Panny,
jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam…”
/fragment przysięgi "Cichociemnych"/
W nocy z 15 na 16 lutego br. minie 82. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych nad okupowaną przez Niemców Polskę. Pierwszymi cichociemnymi zrzuconymi w ramach operacji "Adolphus' byli; rotmistrz Józef Zabielski ps "Żbik", major Stanisław Krzymowski ps "Kostka" i kurier Rządu na uchodźctwie Czesław Raczkowski ps "Orkan'. Cichociemni to specjalnie szkoleni , legendarni żołnierze polskich sił zbrojnych walczących na Zachodzie, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich głównym zadaniem była walka o wolną i suwerenną ojczyznę. W czasie wojny dokonano zrzutu 316 „Cichociemnych”. Jeden z takich zrzutów miał miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku w Kołakowie w dawnym powie
81. rocznica powstania Armii Krajowej
"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało."
Konkurs "Moja ścieżka sensoryczna"
5Przed feriami uczniowie klas 4-6 przystąpili do konkursu „Moja ścieżka sensoryczna”. Zadaniem uczestników było wykonanie ścieżki sensorycznej dla rąk lub nóg. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Do własnoręcznie przygotowanych ścieżek użyli ciekawych materiałów i faktur, które znaleźli w swoich domach. Każdy element był przemyślany, a dodatkowo uczestnicy zadbali także o estetykę swoich prac. Efekty możemy podziwiać na załączonych zdjęciach.
Półkolonie zimowe - "Zima w mieście" 2023
Na terenie naszej szkoły będą organizowane półkolonie zimowe "ZIMA W MIEŚCIE" I turnus w terminie 13-17.02.2023 r. Uczestnikami półkolonii mogą być uczniowie kl. I –VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022-2023, którzy są mieszkańcami gminy Radzymin lub uczęszczają do wymienionych szkół.
Zapisów dziecka na półkolonie zimowe można dokonywać poprzez złożenie w szkole organizującej półkolonie Karty zgłoszenia na półkolonie, w terminie: od 16.01.2023 r. do 25.01.2023 r. w sekretariacie w nowym budynku szkoły w godz. od 08.00 do 15.00.
81. rocznica śmierci ppor. Leona Witkowskiego
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych"
/ks. Jan Twardowski/
W niedzielę 12 lutego br. delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów na grobie ppor. Leona Witkowskiego – powstańca styczniowego, który znajduje się na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskie 1920 roku. Z okazji 81. rocznicy śmierci ppor. Leona Witkowskiego i 160. rocznicy wybuch Powstania Styczniowego zapalone znicze – ognie pamięci i wiązanka biało – czerwonych kwiatów to nasz hołd dla człowieka, który mając zaledwie 14 lat wstąpił do powstańczej partii, by walczyć z rosyjskim zaborcą o wolną i suwerenną Polskę. 12 lutego 1864 roku, co warte przypomnienia, na stokach warszawskiej Cytadeli oddał życie za marzenia o wolnej ojczyźnie ppłk. Józef Jankowski pseudonim Szydłowski jeden z najwybitniejszych powstańczych dowódców. Walczył w okolicach naszego miasta, Marek i Strugi. Powstanie Styczniowe to największy w
Gminny Konkurs Historyczny „Pamiętamy o Armii Krajowej”
Dnia 10 lutego 2023 r. uczniowie z naszej szkoły: Zuzanna Koźlik, Norbert Gzowski i Adam Szczypiń uczestniczyli w Gminnym Konkursie Historycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Starych Załubicach. Honorowy Patronat nad konkursem objął Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
Bal karnawałowy klas IV - VIII
Dnia 9 lutego 2023 r. uczniowie klas 4 – 8 naszej szkoły wzięli udział w balu karnawałowym. Ze względu na dużą liczbę uczestników impreza została podzielona na trzy części trwające po 2,5 godziny. W pięknie przystrojonej białymi i niebieskimi pomponami i balonami sali zabawa była przednia. Duża zasługa w tym pana Pawła Cybulskiego odpowiedzialnego za oprawę muzyczną (nasz DJ). Różnorodność utworów sprawiła, że każdy znalazł coś dla siebie (Belgijkę tańczyli wszyscy!). Ciekawym przerywnikiem były gry prowadzone przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Niesamowite emocje wśród uczniów wzbudziła zabawa w krzesełka, tańce na gazecie i wybory króla i królowej balu. Do każdej z konkurencji chętnych było znacznie więcej niż miejsc a rywalizacja była naprawdę zacięta. Na zmęczonych zabawą uczniów czekał słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców, której bardzo dziękujemy. Na koniec dziec
Godziny dzwonków
Wtorek 21.03.2023Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 773334