• Światowy Tydzień Wiedzy o Mózgu
     • Światowy Tydzień Wiedzy o Mózgu

     • W dniach 11-17 marca br. obchodziliśmy Światowy Tydzień Wiedzy o Mózgu. Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuję nasz mózg, poznali 10 ciekawostek na temat mózgu oraz zapoznali się z ćwiczeniami, które stymulują mózg do pracy. Gimnastyka mózgu to super zabawa rozwijająca koncentrację u dziecka. To świetna zabawa z przekraczaniem linii środkowej ciała, która ma wpływ na rozwój kolejnych umiejętności takich jak: czytanie, pisanie, literowanie, koordynacja ruchowa a także prawidłowy rozwój motoryczny dzieci.

      Opracowanie: Kinga Wawryszuk

    • Europejski Dzień Logopedy
     • Europejski Dzień Logopedy

     • Jak co roku, z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, zostały zorganizowane warsztaty logopedyczne.  W tym roku do ćwiczeń logopedycznych włączone zostały elementy integracji sensorycznej „Sensologopedia”. Podczas zajęć uczniowie utrwalali ćwiczone głoski, stymulując jednocześnie percepcję wzrokową, słuchową i czuciową. Stymulacja wielozmysłowa umożliwiła dostarczanie bodźców do ośrodkowego układu nerwowego, pobudzając przez  to jego rozwój. Podczas aktywności ruchowych dzieci uczyły się planowania ruchu – umiejętności koniecznej potem do opanowania mowy, czytania i pisania. Umożliwienie dziecku poznania wielozmysłowego polegało na dostarczaniu mu zróżnicowanych bodźców zapachowych, smakowych i dotykowych. Podczas zajęć dzieci wyszukiwały i rozpoznawały przedmioty o różnych fakturach (piasek kinetyczny, kisiel). Rozpoznawały i nazywały przedmioty nie widząc ich, a jedynie  dotykając. Chodziły po różnych fakturach i powierzchniach, powtarzając za terapeutą wyrazy i wierszyki z ćwiczonymi głoskami. Rozpoznawały różne dźwięki dzwonków terapeutycznych.

      Przygotowane zadania wielozmysłowego doświadczania rozwijały ośrodkowy układ nerwowy i doskonaliły artykulację u dzieci. Ćwiczenia prowadzone w tej formie bardzo podobały się uczniom i sprawiły im wiele radości. Dzieci bawiąc się zarazem uczyły się.

      Opracowanie: Iwona Szymańska, Katarzyna Staniszewska

    • Spotkanie z p. Michałem Podlaskim
     • Spotkanie z p. Michałem Podlaskim

     • Dnia 8 marca br. w naszej szkole gościliśmy p. Michała Podlaskiego, polskiego kolarza szosowego, medalistę Mistrzostw Polski, który opowiadał uczniom o swojej karierze sportowej, ile taka praca wymaga wyrzeczeń, ale warto spełniać swoje marzenia i wytrwale dążyć do ich realizacji.

    • Oferta I LO PUL Wołomin im. 111 Eskadry Myśliwskiej
     • Oferta I LO PUL Wołomin im. 111 Eskadry Myśliwskiej

     • Dnia 6 marca 2024 r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami I Liceum Ogólnokształcącego PUL Wołomin im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, którzy zaprezentowali uczniom swoją ofertę szkoły oraz pokazali swoje sprawnościowe umiejętności zdobyte w szkole.

    • Rekolekcje Wielkopostne 2024
     • Rekolekcje Wielkopostne 2024

     • W dniach 4 i 5 marca br. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych, które poprowadził ks. Krzysztof Mętlewicz. Rekolekcje - ćwiczenia duchowe - jako praktyka pokutna znane są w Kościele od wieków. To okazja, by zatrzymać się i zastanowić nad celem swojego życia, są czasem lekcji, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi.
      Ksiądz Krzysztof przybliżył uczniom  znaczenie i wartość najważniejszych dobrych uczynków: modlitwy, postu i jałmużny. W ciekawy i inspirujący sposób mówił o relacjach - tak międzyludzkich, jak i tych dotyczących nas i Pana Boga. Zapraszał do siebie uczniów, wręczał im sznurek imitujący więź pomiędzy przyjaciółmi i pokazywał, że złe słowo, krzywda, grzech potrafią taką relację zerwać - jak nożyczki, które przecinają naprężoną linkę. Jednak jeśli tylko potrafimy przyznać się do błędu lub też wybaczyć krzywdę nasza więź - z drugim człowiekiem, czy też Panem Bogiem - nie tylko zostanie naprawiona, ale również zbliży  nas do siebie - jak supeł zawiązany na rozciętym sznurze. Uczniowie mieli okazję zastanowić się również jak ważna jest spowiedź - sakrament pokuty i pojednania, który przywraca nam łaskę uświęcającą i otwiera na Boże Miłosierdzie.
      Uczniowie chętnie zgłaszali się, by odpowiadać na, nie zawsze łatwe, pytania zadawane przez ks. rekolekcjonistę, a także zadawali swoje, kto wie, czy nie jeszcze trudniejsze ;) Ks. Krzysztof pozostawił nas z ważną refleksją dotyczącą winy i przebaczenia, a także "pracą domową" - spędzić popołudnie bez telefonu, zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka oraz znaleźć choćby krótką chwilę na osobistą modlitwę.
      Opracowała: Magdalena Baranowska

    • VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
     • VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

     • Do dnia 1 marca 2024r. uczestnicy pierwszego etapu konkursu zdobywali sprawności poprzez czytanie książek konkursowych i rozwiązywanie testów.

      Uczniowie, którzy zaliczyli pierwszy etap konkursu, czyli zdobyli minimum pięć sprawności, wezmą udział w etapie drugim.

      Etap drugi konkursu, czyli test półfinałowy, odbędzie się 14 marca 2024r. o godzinie 10.30 w bibliotece szkolnej.

      Test półfinałowy będzie dotyczył znajomości treści książki, wskazanej przez Komitet Organizacyjny, innej dla każdej kategorii.

      Tytuły książek:

      Klasy 1-3 „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” – Julita Grodek. Warszawa: Zuzu Toys

      Klasy 4-6 „Dynastia Miziołków” – Joanna Olech. Łódź: Wydawnictwo Literatura

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w pierwszym etapie konkursu Wielka Liga Czytelników.

      Biblioteka szkolna

    • "Katyń... pamiętamy"
     • "Katyń... pamiętamy"

     • "Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości,

      nie może być wymazana z pamięci Europy..."

                                                                                                                                                            /Jan Paweł II/

       We wtorek 5 marca br. minie 84. rocznica podpisania przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii ZSRS dyrektywy nakazującej rozstrzelanie 14700 polskich oficerów  wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku. Podpisanie   tej dyrektywy przez Józefa Stalina i najwyższych urzędników ZSRS pozostawało w jawnej sprzeczności z międzynarodowym Prawem Konfliktów Zbrojnych. Konwencja Haska z 18 października 1907 roku, dotycząca praw i zwyczajów wojny lądowej zapewniała wszystkim jeńcom wojennym całkowitą ochronę ze strony państwa, które wzięło ich do niewoli. Józef Stalin obawiał się, że oficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele inteligencji przetrzymywani w obozach i więzieniach będą stanowić istotną siłę, która w przyszłości mogłaby przyczynić się do wskrzeszenia Rzeczypospolitej, niepodległej i niezależnej od Związku Sowieckiego. Zapalone pod symbolicznym katyńskim pomnikiem na Cmentarzu Poległych znicze - ognie pamięci to znak, że będziemy pamiętać o naszych rodakach skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku. Jedyną ich winą było to, że byli Polakami...

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • 104. rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami
     • 104. rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami

     • Więc przed Wami Polacy-Amerykanie. którzyście nigdy nie zapomnieli kraju swoich przodków, gdy przechodzili ciężkie chwilę, i przed Wami Polacy z Polski, którzyście walczyli nieugięcie za wolność tak dzielnie i tak długu, staję, salutuję i do Was odzywam się "Dumny jestem, że służyłem z Wami"

      Merian C. Cooper

      We wtorek 5 marca br. minie 104 rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami. W piątek 5 marca 1920 roku  porucznik Harmon C. Rorison lecąc  z Tarnopola  dostrzegł  koncentrację silnych oddziałów Armii Czerwonej i trzy pociągi pancerne w okolicach miejscowości  Bar. Z dwóch karabinów maszynowych swojego Albatrosa  i bombą zruconą ręcznie "sprawił bolszewikom piekło". Była to pierwsza akcja bojowa służących ochotniczo w 7 Eskadrze im. Tadeusza Kościuszki amerykańskich pilotów, którzy przybyli do Polki by "walczyć w siłach zbrojnych siostrzanej republiki Stanów Zjednoczonych  przeciwko wszystkim wrogom Polski " i tym samym spłacić dług wdzięczności za udział Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość ich kraju w XVIII wieku.  W czasie prawie rocznej walki  przeciwko Rosji Sowieckiej w składzie 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki u boku polskich pilotów  służyło 21  Amerykanów. Trzech z nich straciło życie, pełniąc służbę dla Polski. Każdy z nich miał istotny wpływ na przebieg działań wojennych Wszystkim należy się własne miejsce w  polskiej historii. Krzyżem  Orderu VM zostało  odznaczono siedmiu  amerykańskich lotników, zaś czterech Krzyżem Walecznych. Dziękujemy Wam Amerykanie. W  przełomowym dla naszej ojczyzny czasie , walczyliście o wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaką jest wolność. To w  bitewnym zgiełku wykuwaliście  podwaliny pod przyjaźń i braterstwo broni między naszymi narodami. My  uczniowie "Stalowej Jedynki" chcemy i będziemy pamiętać o  tamtych dniach chwały.  Warto przypomnieć, że dwadzieścia lat po wojnie polsko-bolszewickiej chwalebne tradycje  i  godło 7. Eskadry im Tadeusza Kościuszki przyjął i  godnie reprezentował 303. Dywizjon Myśliwski  w niedocenionej Bitwie o Anglię. Pod niebem Brytanii w szeregach 303 Dywizjonu, co chcemy z dumą  podkreślić,  walczył i zwyciężał  przynosząc sławę Polskim Skrzydłom podpułkownik  pilot Marian Pisarek – patron  naszej szkoły , syn radzymińskiej ziemi.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
     • Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • Od trzynastu lat, na początku marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nigdy nie złożyli broni i za  tę postawę zapłacili najwyższą cenę, czyli oddali życie. Dlatego musimy kultywować pamięć o tych Niezwykłych Żołnierzach – Bohaterach Niezłomnych.

      O tych jakże ważnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski pamięta nasza społeczność szkolna. Z okazji NDPŻW uczniowie kl. 7b i 8d pod kierunkiem Pani Iwony Jaworskiej i Władysława Kolatorskiego przygotowali okolicznościowy Apel. Scenografię wykonała Pani Marta Karłowicz, natomiast o nagłośnienie zadbał Pan Paweł Cybulski i uczeń kl. 8d Tadeusz Godlewski. 

      Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” zaprezentowano krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”. Biografie Bohaterów Niezłomnych oraz wiersze w wykonaniu Amelii Niegowskiej, Aleksandry Kryszkiewicz, Justyny Kwaśnik i Antoniego Jaczewskiego wprawiły wszystkich w nastrój zadumy oraz uświadomiły poświęcenie naszych Przodków walczących o Wolną Polskę.

      Uzupełnieniem uroczystości były dwa filmy dokumentalne dotyczące dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni w szkolnej sali gimnastycznej mogli wysłuchać pięknego utworu pt. „Biały krzyż”, który wykonała uczennica klasy 7b Julia Niegowska. Należy zaznaczyć, że utwór dedykował Krzysztof Klenczon, współzałożyciel zespołu „Czerwone gitary” swojemu ojcu Czesławowi Klenczonowi, żołnierzowi Armii Krajowej, którego władze komunistyczne za wierność Ojczyźnie skazały na 5 lat więzienia.

      Podsumowując uroczystość Pani wicedyrektor Katarzyna Marzec podziękowała wszystkim za kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych i złożyła gratulacje osobom, które przygotowały Apel.

      Opracowanie: Władysław Kolatorski

    • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • W dniu 1 marca 2024 r. na świetlicy było patriotycznie. Obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozmawialiśmy o tych trudnych czasach, oglądaliśmy bardzo ciekawy film edukacyjny o Żołnierzach Wyklętych, słuchaliśmy piosenek i wykonaliśmy pracę plastyczną.

      Opracowanie: Barbara Pakieła

    • XIV Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych
     • XIV Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych

     • „Bo kto w imię Boga walczy o swój kraj nie zginie,

      a wiecznie w pamięci narodu będzie trwać.”

      W piątek 1 marca 2024 r. będziemy obchodzić XIV Narodowy Dzień Żołnierzy  Niezłomnych. Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy podjęli próbę zbrojnego przeciwstawienia się sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Za swoją wierną służbę Ojczyźnie określani byli  przez władze  komunistyczne mianem faszystów  i  "zaplutych karłów reakcji". W walce w obronie wartości jaką była Niepodległa, suwerenna Polska wielu poległo z bronią w ręku, tysiące zamęczono w UB-owskich  katowniach, setki skazano w pokazowych procesach będących kpina z wymiaru sprawiedliwości na kary śmierci lub długoletnie więzienie. Zaś ci nieliczni, którzy ocaleli w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej żyli z piętnem reakcyjnych bandytów. Tylko przez  upamiętnienie  postaci  żołnierzy, którzy doświadczyli komunistycznych represji możemy przekazywać kolejnym pokoleniom, czym był  system totalitarny. Tylko poprzez pamięć o latach najtrudniejszych i najbardziej bolesnych wydarzeniach, możemy budować szacunek dla współczesnej Polski - wolnej i niepodległej.

      Cześć i Chwała Bohaterom.

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • „Sensoryczne butelki”
     • „Sensoryczne butelki”

     • 27 lutego 2024 r.  w klasie 3e odbyły się kolejne  zajęcia w ramach realizacji Projektu „SensoZmysły”. Uczniowie samodzielnie wykonali butelki sensoryczne z wykorzystaniem koralików, pomponików, cekinów i kolorowego brokatu.

      Płynne butelki sensoryczne wyglądały niezwykle efektownie, a uczniowie świetnie bawili się przyglądając się przelewającym  w środku akcesoriom.

       Butelki sensoryczne nazywane są też butelkami wyciszającymi, pomagają bowiem dzieciom się uspokoić, zrelaksować, o czym przekonaliśmy się osobiście.

      Opracowanie:  Katarzyna Rabajczyk

    • Szkolny konkurs układania puzzli
     • Szkolny konkurs układania puzzli

     • Dnia 26 lutego w naszej szkole odbył się konkurs układania puzzli z wykorzystaniem narzędzi TIK. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a do zmagań z układanką przystąpiło łącznie 26 uczniów. Pierwszy etap pozwolił wyłonić najlepszą  "10", a byli to: Tomasz Czuba, Jan Broma,  Lena Łukasiuk, Wiktor Wilczyński, Julia Dzierżanowska, Pola Piasecka, Aleksander Salwocki, Zofia Czajkowska, Aleksander Wyszkowski oraz Anna Fedorowicz.

      W II etapie najlepsi okazali się:

      I miejsce Pola Piasecka klasa 3F

      II miejsce Wiktor Wilczyński klasa 3A

      III miejsce Jan Broma klasa 4B

      Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

      Dziękujemy za udział, wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!

      Koordynatorzy konkursu: Ewelina Olszewska i Sylwia Sikorska

    • Vice - mistrzowie powiatu w piłce koszykowej 3x3 chłopców
     • Vice - mistrzowie powiatu w piłce koszykowej 3x3 chłopców

     • 26 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Markach odbyły się Mistrzostwa powiatu wołomińskiego w koszykówce 3x3 chłopców w kategorii dzieci.

      Nasza reprezentacja zajęła II miejsce, wygrywając w drodze do finału wszystkie swoje mecze ulegając dopiero w ostatnim meczu po zaciętej walce szkole z SP nr 2 Zielonka 2-4.

      Tym samym wywalczyliśmy awans do finałów międzypowiatowych.

      Stalową jedynkę reprezentowali:

      Jakub Wąsik, Ignacy Siemiątkowski, Dominik Lasota, Filip Lesik, Ziółkowski Piotr.

      Opiekun: Arkadiusz Kostrzębski

    • Warsztaty z technik uczenia się
     • Warsztaty z technik uczenia się

     • W lutym 2024 r. na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych zostały zorganizowane dla klas V, VI i VII warsztaty z technik uczenia się. Uczniowie poznali trzy techniki uczenia się:

      - SKOJARZENIA pomagają w zapamiętywaniu czytanego tekstu, to z kolei stwarza warunki do szybszego wchłaniania wiedzy. Umiejętność kojarzenia rozbudza zdolności twórze czyli kreatywność.Zapamiętywanie pokrewnych słów tworzy otoczkę wspomagającą dla naszej pamięci.

      - MAPA MENTALNA to technika rozwijająca pamięć, stymulująca uczenie się oraz podnosząca iloraz inteligencji. Budowa notatek w formie obrazkowej wymaga rysunku, koloru, formy i przenośni. Wymaga również uporządkowania logiki i syntezy umysłowej. INNYMI SŁOWY WYMAGA WSPÓŁPRACY OBU PÓŁKUL MÓZGOWYCH. Sporządzanie notatek nie linearnych to technika pozwalająca przelewać na papier informacje i pomysły w formie obrazkowej, wskutek przekładania na słowa, idei i pomysłów. Pojawiające się idee występują w postaci symboli, obrazów, koncepcji.

      - MNEMOTECHNIKA jest to gimnastyka umysłu pozwalająca na trwałe przyswojenie informacji. W ułatwieniu procesu uczenia się ogromnie ważne jest, by każda informacja była interesująca i miała aspekt emocjonalny.Wyróżnianiamy mnemotechnikę ŁAŃCUSZKA i HAKÓW. Techniki zapamiętywania są efektywne i usprawniają naukę w bardzo widoczny sposób, jednak kluczem do ich działania nie jest ich znajomość, lecz umiejętność zastosowania ich w praktyce.Podstawą większości metod zapamiętywania są skojarzenia i wyobraźnia. To one są językiem i gramatyką naszego mózgu!

      Organizator: Kinga Wawryszuk

    • Ogólnopolski program edukacyjny "Działaj z impetem!"
     • Ogólnopolski program edukacyjny "Działaj z impetem!"

     • W dniach 19.02.2024 r. - 28.02.2024 r. uczniowie klas czwartych na lekcjach przyrody po raz drugi wzięli udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym "Działaj z impetem !" Drugim  zadaniem jakie było do wykonania w lutym było stworzenie własnego "POJEMNIKA NA KREDKI", w których użyte  zostały materiały wtórne, butelki PET. Z pomocą nauczyciela uczniowie przecięli swoje butelki w połowie. Dolną połowę butelki oklejali z zewnątrz samoprzylepnym papierem kolorowym. Wycięli z papieru i przykleili do butelek kocie/psie uszy, narysowali nosy, a w przypadku kota wycięli i przykleili także papierowe wąsiki. Mogli swoim pojemnikom-zwierzątkom dorobić łapki i ogony. I pojemnik na przybory szkolne gotowy! Pojemniki stworzone na zajęciach uczniowie wzięli do swoich domów i mogli postawić na biurku. Po raz kolejny lekcja przyrody sprawiła uczniom wiele zabawy dzięki, której mogłam zaobserwować kreatywność uczniów.


      Koordynator programu: Maria Klimkiewicz

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych