• Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku

• Dnia 4 kwietnia 2021 roku minie 227 rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa w Powstaniu Kościuszkowskim, które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych, o naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty.

Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 Roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie a sześć dni później w Wilnie.

Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków, przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi (4.XI.1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości.

Cześć i Chwała Bohaterom

Koło Historyczne "Wiarus"

• XVI rocznica narodzin świętego Jana Pawła II

• „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć..."

Jan Paweł II

W piątek 2 kwietnia  minęła 16. rocznica narodzin dla nieba świętego Jana Pawła II papieża Polaka. W tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie warto przywołać jego słowa "Musicie być mocni mocą miłości", które padły podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Pierwszy raz  od 2005 roku nie mogliśmy licznie uczestniczyć w uroczystościach na Cmentarzu Poległych. Nie mogliśmy składać wiązanek kwiatów i palić zniczy ogni naszej pamięci ale w naszych sercach pozostaje głęboka wdzięczność za jego życie , pontyfikat i pamiętną wizytę na radzymińskiej nekropolii 13 czerwca 1999 roku. Będziemy pamiętać słowa, które nam wtedy pozostawił. „Wiecie, że urodziłem się w 1920 r. w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług wdzięczności w stosunku do tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli "Niech ta moc miłości sprawi, że Jan Paweł II będzie  obecny wśród nas poprzez nasze codzienne działania. Nasza modlitwę i naszą odpowiedzialność i solidarność w ramach różnych inicjatyw związanych ze wzajemną troską w czasie epidemii koronawirusa.

Koło Historyczne "Wiarus