• 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego
     • 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

     • „Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna zjednoczona

      z naszym polskim Wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy...”

      /Ignacy Jan Paderewski/

      W poniedziałek  27 grudnia 2021 roku minie 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego zbrojnego wystąpienia ludności polskiej przeciwko niemieckiemu zaborcy, zmierzającego do oderwania Wielkopolski od Prus i zjednoczeniu wraz z Pomorzem z odradzającym się po 123 latach niewoli państwem polskim. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań (Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku i Powstanie Sejneńskie z roku 1919) w dziejach naszego narodu. Impulsem do wybuchu powstania było przybycie do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego owacyjnie witanego przez tłumy rodaków.27 grudnia 1918 roku niemieccy żołnierze po wojskowej paradzie na świętym Marcinie wszczęli zamieszki napadając na polskie instytucje, mieszkania i domy. Zrywali polskie i koalicyjne flagi( angielskie, francuskie, amerykańskie) depcząc je. Padły pierwsze strzały, byli ranni. Walkę z niemieckimi żołnierzami podjęły oddziały dowodzone przez Polską Organizację Wojskową. Polacy zaatakowali gmach prezydium policji. W tym ataku ginie Franciszek Ratajczak pierwszy poległy powstaniec, Walki z zaborcą wybuchają również na prowincji. 28 grudnia Stanisław Tkaczak tymczasowy dowódca powstania zostaje awansowany na stopień majora. Walki powstańcze rozlewają się na całą Wielkopolskę.  W święto Trzech Króli, 6 stycznia 1919 roku cały Poznań jest już w rękach powstańców. Toczą się również zażarte walki na Pomorzu. 16 stycznia 1919 roku dowództwo nad powstaniem obejmuje generał Józef Dowbór – Muśnicki, który energicznie przystępuje do przekształcenia sił powstańczych w regularną armię.!6 lutego w Trewirze państwa Ententy przedłużają traktat pokojowy z Niemcami rozciągając jego obszar na front wielkopolski. Armia powstańcza uznana zostaje za wojska sprzymierzone z państwami Ententy. I choć walki i potyczki z Niemcami będą trwa do  wiosny 1920 roku powstanie kończy się całkowitym zwycięstwem naszych rodaków. Dzięki zwycięstwu Wielkopolanie odzyskali utraconą po II rozbiorze Polski wolność, a ziemię będące kolebką naszej państwowości powróciły do Macierzy. Wielkopolanie wnieśli do odradzającej się II Rzeczypospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie dowodzoną i dobrze uzbrojoną ponad 120 tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w walkach o ostateczny kształt naszych granic. Wielkopolskie pułki uczestniczyły również w zażartych walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku pod Radzyminem okrywając się nieśmiertelną chwałą. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy  ,, w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919. Którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego  i przyłączyli do odrodzonej Rzeczypospolitej…” - dzień 27 grudnia ustanawia się  nowym świętem państwowym "Narodowym  Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego."

      Cześć i Chwała  Bohaterom.  Będziemy pamiętać o Ich czynach

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • Wirtualna choinka
     • Wirtualna choinka

     • Z początkiem grudnia uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w akcji WIRTUALNA CHOINKA - niech Wasza klasa zostanie Mikołajem.

      Akcji przyświecało hasło RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.  Akcja polegała na tym by wspólnie w klasie wybrać z bazy listy prezentów Wirtualnej Choinki dziecko, któremu chcieliśmy sprawić przyjemność i zakupić wymarzony przez nie prezent. Pragnienia dzieci okazały się różnorakie. Jedne marzyły o piżamce z ulubionym bohaterem bajki, inne o grach, klockach lego, samochodach czy interaktywnych pomocach naukowych. Dzieci z biednych rodzin nie mały innych marzeń niż te z bogatych. Różniło je tylko to, że marzenia biedniejszych - bez naszej skromnej pomocy - nie miały by szans na realizację.

      Dzieci naszej szkoły z wielkim sercem i zaangażowaniem przyłączyły się do akcji. Udało nam się przygotować cztery piękne prezenty dla czwórki dzieci spośród wielu.  

      W ramach akcji Wirtualna choinka, udało nam się również uzyskać prezenty dla naszych uczniów, z naszej społeczności szkolnej, którzy na chwilę obecną potrzebują naszego wsparcia.

      Z serca dziękujemy Uczniom i Rodzicom za przyłączenie się do akcji.

      Szkolne Koło Caritas

    • Kartka z życzeniami świątecznymi dla Seniora
     • Kartka z życzeniami świątecznymi dla Seniora

     • Czas Świąt Bożego Narodzenia jest to czas  pełen spokoju, ciepła i radości. Takie też słowa dzieci klas 1 – 3 skierowały do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie, by przez tą treść poczuli, że pamiętamy o nich i że są w naszych sercach. Wraz z nastaniem magicznego okresu świątecznego dzieci wykonały  kartki z życzeniami dla podopiecznych. Obostrzenia pandemiczne niestety nie pozwoliły nam przekazać kartek osobiście, ale uczniowie klas trzecich dostarczyli korespondencję pod same drzwi. Najpiękniejsze kartki zostały nagrodzone. Dziękujemy za udział w akcji.

      Szkolne Koło Caritas

    • „ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”
     • „ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

     • „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi.” 

      Jan Paweł II

      Z wielką radością informujemy, że dnia 17 grudnia 2021 roku opiekunowie Szkolnego Koła PCK  p. Aneta Jusińska, p. Kamila Tyburska i p. Justyna Zborowska przekazały dary  do Domu Dziecka w Równem. W zorganizowanej na terenie szkoły  akcji „ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”  wzięli udział uczniowie klas I- VIII wraz z rodzicami. Do zbiórki włączyła się także firma Tago- Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego Tadeusz Gołębiewski. Zebrane zostały słodycze, przybory toaletowe i środki czystości. Za udział w zbiórce darów Wszystkim SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

      Dyplom >>>. Dyplom_1(1).pdf

              Opiekunowie akcji

    • "Drogi do Niepodległej - powstanie wielkopolskie"
     • "Drogi do Niepodległej - powstanie wielkopolskie"

     • Drodzy uczniowie

      Klas V – VIII

      Koło Polonistyczne „Pisarek” i  Koło Historyczne „Wiarus”

      serdecznie zapraszają do udziału w kolejnej  edycji szkolnego konkursu historycznego

      "Drogi do Niepodległej - powstanie wielkopolskie."

      Regulamin i zapisy u p. Grzegorza Jelenia.

      Konkurs odbędzie się w  połowie stycznia 2022 roku 

      Nagrody czekają….

      Organizatorzy

      Materiały dydaktyczne: 

    • Akcja charytatywna zbierania naklejek dla dzieci z CZD
     • Akcja charytatywna zbierania naklejek dla dzieci z CZD

     • PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W CHARYTATYWNEJ AKCJI ZBIERANIA NAKLEJEK DLA DZIECI Z CENTRUM ZDROWIA DZIECKA W WARSZAWIE.

      Nasza szkolna społeczność wzięła udział we wspaniałej akcji zbierania naklejek na maskotki dla małych pacjentów przebywających w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wspólnie zebraliśmy imponującą ilość naklejek, które zostały wymienione na piękne pluszaki.  
      Składając serdeczne podziękowania, pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność, wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za okazaną pomoc.

      Dyplom >>>>> Dyplom(1).pdf

      Szkolny koordynator akcji Justyna Zborowska

    • Wyniki konkursu ekologicznego „Drugie życie odpadów”
     • Wyniki konkursu ekologicznego „Drugie życie odpadów”

     • Zakład Gospodarki Komunalnej w Radzyminie ogłosił  Konkursie ekologicznym „Drugie życie odpadów”. Był on skierowany do  uczniów publicznych szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Radzymin.

      Uczniowie mieli  wykonać  plakat  zachęcający (propagujący) dbanie o ochronę środowiska. Praca konkursowa powinna ukazywać  negatywny wpływ działalności człowieka na stan środowiska naturalnego (zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, dzikie wysypiska śmieci), przedstawiać formy ochrony przyrody (rezerwat, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt) lub zawierać  informacje dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Plakat powinien uwzględniać  elementy pochodzące z surowców wtórnych, np. nakrętki, plastikowe butelki, kawałki foli, tekturę, kubki, itp. i być wykonany max. w formacie A3.
      Prace należało złożyć do 6 grudnia 2021r. w sekretariacie szkoły.

      Nasza szkoła przystąpiła do konkursu. Łącznie wpłynęło 49 prac, od uczniów z klas I-III – 33,  z klas IV-VIII -16.

      Osobami odpowiedzialnymi za przebieg konkursu w szkole były: p. Marzena Marchel, p. Iwona Smoczyńska, LOP- Agata Drzewek, Ewa Wnuk.

      Za uczestnictwo w konkursie każda ze szkół otrzyma metalowe serce służące do zbierania nakrętek. Szkoły, które posiadają metalowe serca otrzymają pojemniki do zbierania zużytych baterii.
       Dla uczniów najlepszych prac  przewidziano bony towarowe na zakup sprzętu sportowego.

      Z przyjemnością informujemy, że drugie miejsce zajęła nasza uczennica Lena Świętochowska z klasy Ie.

      Serdecznie gratulujemy Lenie, a także wszystkim uczestnikom konkursu.

      Opracowanie: Ewa Wnuk

    • "Stalowa Jedynka murem za polskim mundurem”
     • "Stalowa Jedynka murem za polskim mundurem”

     • W dniach od 1 do 17 grudnia br. w naszej szkole była prowadzona akcji "Stalowa Jedynka murem za polskim mundurem”, która polegała na własnoręcznym wykonaniu kart z życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego  Roku 2022 r dla żołnierzy i funkcjonariuszy  strzegących naszej wschodniej granicy. W ten sposób  pragniemy wyrazić nasze poparcie i podziękowanie  wszystkim służbom mundurowym, które w sposób zdecydowany , wytrwały i stanowczy  włączają się w obronę naszego kraju , naszej ojczyzny. Abyśmy mogli czuć się bezpiecznie kilkanaście tysięcy żołnierzy, policjantów i strażników pełni dziś służbę poza domem. To jest bardzo trudny okres dla nich.  W klasach, świetlicy , bibliotece, zajęciach Koła Historycznego ,,Wiarus’, zajęciach dodatkowych z plastyki i w rodzinnych domach powstawały karty z najserdeczniejszymi życzeniami  spokojnych świątecznych dni. Jesteśmy z Wami i naszym największym pragnieniem jest byście wrócili cali i zdrowi do swoich rodzinnych domów jak najszybciej.  Niech te  własnoręcznie przez nas  wykonane kartki z życzeniami świątecznymi  będą tej wdzięczności  wymownym wyrazem. Efektem naszej szkolnej inicjatywy jest ponad 200 świątecznych kart z najserdeczniejszymi życzeniami dla  naszych obrońców - żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej.

      Dziękujemy  i zapewniamy, że o Was pamiętamy…

      Koło Historyczne "Wiarus”

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

     • Miło nam poinformować, że biblioteka w naszej szkole przystąpiła do  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Realizacja Programu jest doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie i wzbogacenie  księgozbioru o nowości wydawnicze...

      Więcej TUTAJ >>>>>>  NPRCz.pdf

    • 51 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni
     • 51 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni

     • "Czarny czwartek" 17 grudnia 1970 roku. Minęło 50  lat od masakry robotników w Gdyni

      W  piątek 17 grudnia 2021 roku minie 51 lat od krwawej masakry robotników w Gdyni. 17 grudnia 1970 roku wojsko i Milicja Obywatelska  otworzyły ogień do robotników idących do pracy na pierwsza zmianę  Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia 1970 roku. Robotnicy wyszli na ulice Gdańska, Gdyni, Szczecina i innych miast sprzeciwiając się drastycznym podwyżkom cen żywności wprowadzonym przez komunistyczne władze. Strajkujący robotnicy domagali się też zmiany władz i wolności słowa. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych. Doprowadziła  również do skompromitowania rządzącego PRL-em od czternastu lat Władysława Gomułki, który w jej wyniku stracił władzę.

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne "Wiarus"

    • Drodzy uczniowie, rodzice, mieszkańcy Radzymina
     • Drodzy uczniowie, rodzice, mieszkańcy Radzymina

     • W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, który na długie lata pozbawił nas marzeń o wolnej, sprawiedliwej i suwerennej Polsce. W tę mroźną, grudniową noc aresztowano i wtrącono do więzień tysiące naszych rodaków, a na ulice miast i wsi wyjechały czołgi. Brutalną przemocą ówcześni przywódcy partyjni za wszelką cenę, nawet ludzkiego życia starali się utrzymać władzę. Żyjąc w wolnej Ojczyźnie, patrząc z nadzieją w przyszłość nie możemy zapominać o Tych, którzy walczyli o najświętszą dla nas wartość, jaką jest wolność. Zachęcamy Was do udziału w organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, VIII edycji kampanii akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego – Zapal Światło Wolności”. Niech zapalona o godzinie 19.30 w niedzielę 13 grudnia symboliczna świeca, umieszczona w oknie domu, będzie hołdem złożonym wszystkim Ofiarom stanu wojennego. Tym poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym a także zwykle zapomnianym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej, osieroconym, zwolnionym z pracy lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych.(Świecę można też zapalić wirtualnie na stronie: https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/).
      Kampanię akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego – Zapal Światło Wolności” honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W 40. rocznicę tamtych tak odległych dla młodego pokolenia Polaków wydarzeń, uczcijmy pamięć Ofiar stanu wojennego Światłem Wolności. Nie byłoby wolnej i suwerennej Polski bez Ich walki i poświęcenia. 
      Wystawa IPN

      Ulotka 1 >>>>>>> Ulotka_str.1.pdf

      Ulotka 2  >>>>>>> Ulotka_str._2.pdf

      Wystawa >>>>>> stan_wojenny_wystawa_A3_ver2021.pdf

      Wydrukuj, przeczytaj, podaj dalej…  

       Link do filmu przygotowanego przez uczniów klasy 8c pod kierunkiem pana Władysława Kolatorskiego >>>> https://www.youtube.com/watch?v=ElB0wL-1n1w

      Koło Historyczne WIARUS

    • Mikołajki w bibliotece
     • Mikołajki w bibliotece

     • Wraz z  grudniem przychodzi   pora na Mikołajki! Jak co roku biblioteka szkolna zaprosiła uczniów w swoje progi, aby przypomnieć im sylwetkę biskupa Miry -  Mikołaja, który zasłynął swoją działalnością na rzecz ubogich i potrzebujących.

      Żyjący ponad 1700 lat temu święty przerodził się z czasem  w mieszkającego w Laponii sympatycznego  grubaska z białą brodą, który  ubrany w czerwony strój  rozwozi saniami zaprzężonymi w renifery mnóstwo prezentów wszystkim dzieciom.

      W tym dniu szkolny Mikołaj miał swoją bazę w bibliotece, wystrojonej w symbole zimy i świąt. Na uczniów czekały  też zagadki i pytania quizowe. Poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami: słodyczami i gipsowymi maskotkami  - Mikołajami.

      Dziękujemy uczniom za tak liczne przybycie i udział w konkursach.

    • Mikołajki w naszej szkole
     • Mikołajki w naszej szkole

     • 6 grudnia był radosnym dniem w naszej szkole. Tego dnia w mikołajki, każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał ubogim i potrzebującym.

      W taki sposób nasza społeczność szkolna świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi, zajrzał do każdej sali  i wręczył wszystkim dzieciom słodki podarunek. Organizatorem tego dnia byli uczniowie zaangażowani w prace Samorządu Uczniowskiego i wolontariatu, którzy pod kierunkiem  opiekunów oraz wychowawców i dzięki rodzicom (głównym sponsorom prezentów) zatroszczyli się, aby wszyscy tego dnia byli uśmiechnięci i mieli dobry humor. W klasach młodszych dzieci wraz z wychowawcami oczekując na Mikołaja ubierały choinki, wykonywały tematyczne prace plastyczne, pisały listy, dekorowały pierniki śpiewały mikołajkowe piosenki. Wybrane klasy wybrały się na wycieczkę. W tym dniu, każdy mógł doświadczyć magii zbliżających się świąt. 

      Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców za zaangażowanie w akcję oraz ufundowanie wspomnianych upominków. :)

      PREZENTACJA >>>>>> MIKOLAJKI-_prezentacja.pdf

      Wychowawcy klas

    • „MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”
     • „MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”

     • Dnia 1 i 2 grudnia 2021 r.  w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” klasy pierwsze uczestniczyły w uroczystym przekazaniu Wyprawki Czytelniczej. Kampania jest przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

      Książka „Pierwsze abecadło” jest częścią Wyprawki Czytelniczej dla uczniów klas pierwszych, która została przygotowana przez Instytut Książki. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      W skład wyprawki wchodzą:

      - książka „Pierwsze abecadło” antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,

      - „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów,

      - Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

      Kampania ma zachęcić uczniów klas pierwszych do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

      Mamy wielką nadzieję, że dzięki książce nauka alfabetu i czytanie będzie dla Was także wspaniałą szkołą wyobraźni, kreatywności, ciekawości świata i wrażliwości oraz początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.

      Organizatorzy: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek

    • Warsztaty ozdób bożonarodzeniowych
     • Warsztaty ozdób bożonarodzeniowych

     • Jak zrobić efektowny lampion ze szklanego słoika i garści soli? Jak wykonać uroczą choinkę, która może ozdobić wigilijny stół, mając pod ręką zwykłą szyszkę? Takich cudów dokonywali uczniowie klas 1-3 na warsztatach zorganizowanych w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie. Zajęcia odbywały się w dwóch turach, żeby jak najwięcej chętnych uczniów mogło przyłączyć się do zabawy. Jedni przyszli przed lekcjami, drudzy po lekcjach. W ruch poszły brokaty, kolorowe wstążki, pomponiki i cekiny. Posmarowane klejem słoiki uczniowie obsypywali solą i dekorowali, żeby powstały lampiony. Malowali też, przygotowane wcześniej przez nauczycieli, ozdoby choinkowe z masy sodowej. Efekty pracy dzieci są widoczne na zdjęciach.

      Warsztaty ozdób świątecznych odbyły się 8 grudnia 2021 r. Ich inicjatorką i organizatorką była nauczycielka świetlicy Anna Kostrzębska.

      Opracowanie: Małgorzata Kurek

    • Wycieczka „Szlakiem bohaterów Kamieni na Szaniec”
     • Wycieczka „Szlakiem bohaterów Kamieni na Szaniec”

     • 26 listopada 2021 r. uczniowie klasy 8C i 8D pod opieką nauczycieli: p. Katarzyny Loby, p. Iwony Jaworskiej i p. Władysława Kolatorskiego udali się na wycieczkę „Szlakiem bohaterów Kamieni na Szaniec”. Jej celem było odwiedzenie miejsc związanych z lekturą, by w ten sposób oddać hołd wyjątkowym ludziom, którzy „ potrafili pięknie żyć i pięknie umierać” za swą ukochaną Ojczyznę – Polskę.

           Naszą  podróż wraz z Alkiem, Rudym i Zośką rozpoczęliśmy od Pawiaka- więzienia, które powstało jeszcze w czasach caratu, a w którym był przetrzymywany od 23 marca 1943 roku Rudy- Jan Bytnar. Niezwykłe wrażenie zrobiły na nas czytane w jednej z cel grypsy, które świadczyły o straszliwym bestialstwie niemieckich oprawców. Potem udaliśmy się autokarem do Muzeum Niepodległości i Męczeństwa przy Alei Szucha, gdzie Gestapo - policja niemiecka, katowała więźniów. Tu codziennie przywożono Janka Bytnara na przesłuchania. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Arsenał, miejsce gdzie 26 marca 1943 roku przyjaciele dokonali brawurowej akcji odbicia Rudego. Przejechaliśmy też obok Zachęty i pomnika Kopernika, to tu bohaterowie „ Kamieni na szaniec” w ramach działalności Małego Sabotażu dokonali jednych z najsłynniejszych akcji- zerwania flagi hitlerowskiej, a zawieszenia barw biało- czerwonych oraz usunięcia tablicy niemieckiej z pomnika słynnego astronoma, przysłaniającej polski napis „Mikołajowi Kopernikowi - Rodacy.

          Ostatnim punktem naszej wycieczki były Wojskowe Powązki, miejsce wiecznego spoczynku bohaterów książki pt. „Kamienie na szaniec”. To tutaj w słynnej kwaterze „Białych Brzozowych Krzyży” pochowani zostali: Zośka, Alek i Rudy - odbity 26 marca 1943 roku w akcji pod Arsenałem. Na czele harcerzy-żołnierzy pochowano również autora książki „Kamyka” Aleksander Kamiński oraz „Orszę” ppor. Stanisława Broniewskiego – Naczelnika Szarych Szeregów.

           Prostopadle do linii grobów znajduje się mogiła symboliczna w formie muru obłożonego czarnym sjenitem. Wyryto na nim dziesiątki nazwisk poległych żołnierzy związanych z Grupami Szturmowymi i Batalionem „Zośka”, którzy nie mają swoich grobów na Powązkach, gdyż w większości przypadków ich ciał nie odnaleziono. Zapaleniem zniczy i chwilą zadumy uczniowie oddali hołd młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli o wolną Ojczyznę. Wycieczka, którą mieliśmy okazję przeżywać była niezapomnianą lekcją historii i wzbudzenia poczucia tożsamości narodowej.

           Bardzo dziękujemy Usługom Turystycznym Wiktoria, a w szczególności Pani Ilonie Wojno za zorganizowanie wycieczki i wyjątkową, bardzo serdeczną atmosferę, której doświadczyliśmy.

      Opracowanie: Iwona Jaworska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych