• Wystawa fotografii w Bibliotece Publicznej Radzymin
     • Wystawa fotografii w Bibliotece Publicznej Radzymin

     • W poniedziałek 27 września 2021 r. uczniowie klasy VIII b  pod opieka wychowawcy odwiedzili gościnne progi Biblioteki Publicznej w Radzyminie. Powodem wizyty była wystawa fotografii naszego miasta z  pierwszych miesięcy niemieckiej okupacji. Zasadniczą część  wystawy stanowi 27 fotografii z września  i października 1939 roku, które pochodzą z oryginalnych negatywów (format 24x36 mm) odnalezionych w Niemczech. Ich wykonawcą był żołnierz z 217. Dywizji Piechoty, która jako rezerwa 3. Armii Wehrmachtu brała udział w ataku na Polskę, m.in. w działaniach bojowych pod Mławą, Serockiem oraz w rejonie Ryni. Po zdobyciu Warszawy we wrześniu 1939 roku, część oddziałów ze wspomnianej dywizji pełniło funkcję sił okupacyjnych w północnej i środkowej Polsce. W Radzyminie żołnierze niemieccy z 217. Dywizji Piechoty przebywali do kwietnia 1940 roku, a następnie wzięli udział w ataku na Francję. Druga część wystawy składa się z ośmiu zdjęć (oryginalnych odbitek), które pochodzą z lat 1939-1941. Przedstawiają one fragmenty miasta (głównie Plac Tadeusza Kościuszki, ulicę Traugutta i zniszczone na początku wojny budynki przy Placu Wolności). Wystawa starych wojennych fotografii naszego miasta  idealnie wpisuje się w omawiane na lekcjach historii wydarzenia z przełomu 1939 i 1940 roku. Serdecznie  zapraszamy do  obejrzenia oryginalnych fotografii  naszego miasta z wojennych lat.

      Klasa VIII B z wychowawcą

    • 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
     • 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

     • W sobotę 25 września 2021 r. delegacja szkoły w asyście Pocztu Sztandarowego uczestniczyła  na Cmentarzu Poległych w Radzyminie w uroczystości z okazji 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 13 listopada 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. W ramach pionu cywilnego podziemnego państwa zajmowano się m.in. stanowieniem i egzekucją prawa oraz edukacją obywateli.  Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie. Polskie Państwo Podziemne było wspólnym dziełem setek tysięcy ryzykujących życiem Polaków.

      Cześć i Chwała Bohaterom.

      Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

      Koło Historyczne ,,Wiarus”

    • Sprzątanie Świata 2021
     • Sprzątanie Świata 2021

     • Jak co roku, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło "Myślę, więc nie śmiecę" - nie tylko jest promocją ograniczenia wytwarzania odpadów, ale także lekcją poszanowania miejsc pamięci wolnych od śmieci. Uczniowie naszej szkoły porządkowali Skwer pamięci przy ul. Polnej w Radzyminie. Jest to miejsce szczególne, bo od niedawna łączy pamięć o historii z funkcją wypoczynkową.

      Opracowanie: Agata Drzewek i Maria Klimkiewicz oraz uczniowie z klasy 8e

    • JESIENNY KĄCIK KLASY 1a i 3e
     • JESIENNY KĄCIK KLASY 1a i 3e

     • Jesień jest piękną porą roku, która obfituje w rozmaite barwy: żółcienie, czerwienie, brązy oraz zielenie. Nasze dzieci podczas jesiennych spacerów z rodzicami oraz spacerów organizowanych w szkole zbierają żołędzie, kasztany, jarzębinę, kolorowe liście, szyszki, a także nasiona klonu i z wielką radością przynoszą je do sali. To wszystko przydało się uczniom  do zrobienia jesiennych ludzików. Uroda jesieni oraz jej skarby stały się dla nas inspiracją podczas wykonywania prac plastycznych..

      W klasie oglądamy kto co zebrał, porównujemy, przeliczamy, a następnie segregujemy i układamy w kąciku jesiennym.  Podkreślić należy, iż kącik przyrody w sali dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania.

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Kartka dla Blanki
     • Kartka dla Blanki

     • Szkolne Koło Caritas spełniło prośbę Zuzi Kowalskiej i wzięło udział w przygotowaniu urodzinowych kartek dla Blanki. Blanka 20.IX.2021 r. obchodziła 4 urodziny. Dziewczynka podobnie jak nasza Zuzia choruje na nowotwór. Nasi młodsi uczniowie przygotowali kolorowe kartki, laurki i rysunki z ciepłymi, serdecznymi życzeniami dla Solenizantki. Mamy nadzieję, że w tym szczególnym dniu choć na chwilę udało nam się sprawić radość i oderwać myśli od tej strasznej choroby. 

                            Szkolne Koło Caritas

    • Akcja "Góra Grosza"
     • Akcja "Góra Grosza"

     • Nasza szkoła dołącza do akcji „Góra Grosza”. W tym roku akcja jest przeprowadzana już po raz dwudziesty drugi.

      Najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie i realizować marzenia. Tysiące dzieci przebywających w opiece zastępczej”  czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji „Góra Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

      Akcja „Góra Grosza” organizowana jest w naszej szkole od 27 wrzenia i potrwa do 31 grudnia br. Skarbona ustawiona jest w nowym budynku szkoły w holu obok sekretariatu.

      Celem jest zbiórka monet od 1 grosza do 5 złotych.

      Korzyści z uczestnictwa szkoły w akcji:

      Efekt wychowawczy – uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

      Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.

      Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

      Akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem, szkoły/przedszkola, które zbiorą najwięcej w całej Polsce oraz w każdym województwie zostaną nagrodzone.

      Plakat 1 >>>>>>> eduresized_Go__ra_grosza_-_Radzymin_2021.jpg

      Plakat 2 >>>>> Go__ra_grosza_-_Radzymin_2021.pdf

                                      Koordynator projektu w szkole: ks. Łukasz Sikorski

    • WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE klas I
     • WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE klas I

     • W ramach omawianej tematyki dotyczącej bezpieczeństwa na drogach, wszystkie klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę na najbliższe skrzyżowanie. Celem naszej wyprawy była obserwacja ruchu ulicznego, znaków drogowych, rowerzystów, ale przede wszystkim praktyczne ćwiczenia w prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię z sygnalizacją świetlną oraz w oznakowanych miejscach bez sygnalizacji. Dzieci poradziły sobie świetnie stosując 5 zasad: zatrzymaj się przed przejściem, spójrz w lewo, spójrz w prawo, spójrz w lewo, jeśli nic nie jedzie, przejdź spokojnie na drugą stronę.

      Bądźmy uważni i przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!

      Opracowanie: Marzena Marchel

    • Światowy Dzień Sybiraka
     • Światowy Dzień Sybiraka

     • „Bronią, kosami, widłami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów – polskich panów”.

      /fragment odezwy jednego z dowódców Armii Czerwonej z września 1939 roku/

      W piątek 17 września minęła  82. rocznica agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Tego dnia obchodzony jest też Światowy Dzień Sybiraka, który od 2013 r. jest świętem państwowym. 17 września 1939 roku Armia Czerwona realizując postanowienia zawartego 23.08.1939 r. z paktu Ribbentrop  - Mołotow  wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej. Dla broniącej się przed najazdem niemieckim Polski był to cios w plecy. Państwo polskie zaatakowane z dwóch stron nie było w stanie obronić swojego terytorium. Najeźdźcy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Sowieci dokonywali wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną.  Na ponad 21 tysiącach oficerów polskich wziętych do niewoli  dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRR. Wielkie deportacje całych rodzin, a głównie kobiet i dzieci poprzedzone były licznymi aresztowaniami mężczyzn ,ojców rodzin. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, . Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania. Ci, którym udało się dotrzeć na miejsce zsyłki zostali poddani niewolniczej pracy, w nędzy, chorobie i głodzie. Masowe zsyłki dotknęły prawie 1,5 miliona Polaków. Ich celem była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności, miały one rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium tanią  siłę roboczą. Tylko niewielu zesłańcom udało się powrócić do kraju, w myśl słów hymnu Sybiraków: „A myśmy szli niepokonani do niepodległej Polski”  Niestety w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej  pamięć o ich cierpieniach, o wywózkach, o życiu w łagrach, była zakazana. W 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę gromadzi nas pamięć o tamtych wydarzeniach. Wspominamy tych, którzy  pozostali na nieludzkiej ziemi na zawsze. Tych, którym nie dane było wrócić  w ojczyste strony a mimo to  zachowali oni  Polskę i polskość w swoich sercach.

      Cześć i Chwała Bohaterom.

      Pamięć o waszych cierpieniach na zawsze pozostanie w naszych sercach.

      Koło Historyczne „Wiarus”

    • Lekcja historii w terenie
     • Lekcja historii w terenie

     • Dnia 16 września 2021r. kl. VB wraz z wychowawczynią p. Marią Klimkiewicz oraz panią Agnieszka Milewską i panem Grzegorzem Jeleń nauczycielem historii wybraliśmy się na lekcje historii w terenie, do miasta Radzymin. Celem wycieczki było poznanie ważnych miejsc pamięci dla historii Radzymina i integracja klasy. Pierwszym punktem, przy którym się zatrzymaliśmy był pomnik przyrody, DĄB WOLNOŚCI posadzony w listopadzie 1918 roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Następny punktem był pomnik WINCENTEGO WITOSA, który został postawiony na pamiątkę 76 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Postawiony on został w Radzyminie  dla upamiętnienia pobytu wśród żołnierzy polskich w okopach pod Radzyminem Premiera Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa. Kolejnym miejscem przy, którym się zatrzymaliśmy był DĄB PAMIĘCI posadzony w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Dla uhonorowania Aspiranta Władysława Piotrowskiego,  który został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w roku 1940. Następnym miejscem był pomnik Tadeusza Kościuszki, który znajduje się w centrum Radzymina. Uroczyście odsłonięty 9 maja 1920 r. Na pomniku znajduje się napis „ TADEUSZOWI KOŚCIUSZCE RODACY 1920 r.”  Potem przeszliśmy na teren kościoła, żeby zobaczyć tablicę upamiętniającą patrona naszej szkoły podpułkownika pilota Mariana Pisarka. Tablica została odsłonięta w 80 tą rocznicę zwycięskiej Bitwy o Anglię, której uczestnikiem był podpułkownik pilot Marian Pisarek. Na zakończenie naszego spaceru po Radzyminie zaszliśmy do pizzerii Piccolo aby przy przepysznej pizzy porozmawiać i lepiej się poznać w gronie klasowym. Wyjście było bardzo udane. Wszyscy wrócili do szkoły w doskonałych humorach.

      Opracowanie: Maria Klimkiewicz

    • 15 września 2021 klasy Ie i If odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „PASJA” w Skuszewie
     • 15 września 2021 klasy Ie i If odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „PASJA” w Skuszewie

     • Nasz pobyt w PASJI pod hasłem – „Historia pieczonego ziemniaka” rozpoczął się od wizyty w stajni. Tu pierwszaki poznały zasady hodowli koni, ich żywienia i pielęgnacji. Ze stajni przeszliśmy na pogadankę o historii ziemniaka. Po krótkiej prelekcji dzieci udały się na plac zabaw gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Szaleństwo w pełni… Następnie zostaliśmy zaproszeni na warsztaty o darach jesieni gdzie zastaliśmy stół pełen jesiennych warzyw, owoców. Dzieci miały okazję rozpoznawać je poprzez dotyk i szło całkiem nieźle. W końcu to przyszli ogrodnicy. Chyba wszyscy zgłodnieli i przyszedł czas na kiełbaski z grilla i pieczone ziemniaki. Ostatnim punktem naszego pobytu w PASJI była emocjonująca przejażdżka ciuchcią po dolinie rzeki Bug. No cóż wszystko co dobre szybko się kończy. Czas się zbierać. Gospodarze PASJI przygotowali dla każdego dziecka upominek w postaci magnesu z wizerunkiem konia. To był wspaniały dzień pełen radości.

      Opracowanie: Agata Piwowarska

    • Międzynarodowy Dzień Kropki
     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od  2008 roku obchodzone jest  15 września, obecnie już w ponad 108 krajach. Inspiracją powstania tego dnia stało się opowiadanie Petera H. Reynolds-a  „The Dot”, czyli „Kropka”.  Bohaterką historii jest  Vashti, mała dziewczynka, która dzięki malutkiej kropce i swojej wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie i swoje możliwości.
      W tym roku szkolnym uczniowie klas I- III obchodzili  Dzień Kropki uczestnicząc w zaproponowanych grach, zabawach oraz ćwiczeniach rozwijających kreatywność. Poznali historię małej Vashti i jej kropki. Wyczarowali piękne kropkowe prace oraz pamiętali, aby w tym dniu na ich ubraniach znalazły się kropki.  Jest to szczególny dzień na dzielenie się przez uczniów swoimi talentami, dlatego warto o tym święcie pamiętać.

       

    • Międzynarodowy Dzień Kropki
     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • 15 września w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia o Vashti – nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci z klas I-III. Książka „The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce, uwierzyła w siebie. Uczniowie naszej szkoły postanowili, tak jak Vashti, poszukać swoich talentów. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie, rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł. Uczniowie oglądali filmik poświęcony bohaterce książki. Następnie wykonaliśmy przepiękne stonogę, z samych kropek. Wszystkim dzieciom gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę. Nie ma rzeczy niemożliwych…Wystarczy uwierzyć w siebie i swoje możliwości.

      Marzena Marchel

    • Międzynarodowy Dzień Kropki
     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • 15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.  W naszej szkole uczniowie klas 1-3  od samego rana cieszyli  się tym dniem! Uczniowie klasy III e wraz z wychowawczynią Kamilą Tyburską obejrzeli krótkometrażowy film na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Następnie odbyła się pogadanka na temat obejrzanego filmu i odpowiedzi na pytania. Na zakończenie naszego świętowania została zrealizowana najbardziej twórcza część lekcji- prace plastyczne wykonane wyobraźnią uczniów.
      To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!

      Opracowanie: Kamila Tyburska

    • Wycieczka kl. 2a i 2c
     • Wycieczka kl. 2a i 2c

     • We wtorek 14 września  2021 r.  uczniowie klas II e i II f oraz w środę 15 września uczniowie klas II a i II c wraz z opiekunami pojechali na wycieczki klasowe do Wólki Dłużewskiej odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne ,,DOLINA BOBRÓW." Główne założenia wycieczek to wzbogacanie wiedzy przyrodniczej uczniów, poznanie pracy na wsi, często nieznanej i niedocenianej. Tematem zajęć dydaktycznych był ziemniak- jak go się uprawia, narzędzia niezbędne do prac polowych przy uprawie ziemniaków, wykopki - dawniej i dziś, potrawy jakie możemy wykonać z bulwy ziemniaka. Uczniowie poznali również inne produkty z ogrodu warzywnego, określali charakterystyczne smaki. Dużą atrakcją było własnoręczne obieranie i tarcie na tarkach ziemniaków, a następnie kosztowanie usmażonych z przygotowanej masy, placków ziemniaczanych. Uczniowie bardzo dużo czasu spędzili na świeżym powietrzu, przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie. Zabaw podczas przygotowanych atrakcjach przez animatorów nie było końca. Zwieńczeniem pobytu w gospodarstwie agroturystycznym było skosztowanie kiełbasek z grilla . Pełni wrażeń wracając z wycieczki snuliśmy plany na następne wyjazdy.

      Opracowanie: Agata Szczepanik, Aneta Jusińska

       

       

       

       

       

       

    • WYCIECZKA III D I III E DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO „DOLINA BOBRÓW”
     • WYCIECZKA III D I III E DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO „DOLINA BOBRÓW”

     • 14 września (wtorek) klasy III d i III e wraz z wychowawczyniami – p. Jolantą Łuczyk i Kamilą Tyburską wyruszyli w poszukiwaniu przygód do gospodarstwa agroturystycznego „Dolina Bobrów”.

      Wszystkim od rana towarzyszyły dobre humory, które również były związane z możliwością ponownego korzystania z wyjazdów edukacyjnych w szkole.

      „Dolina Bobrów” to cudowne miejsce  położone jest na skraju wioski Wólka Dłużewska w pobliżu lasów w Nadwiślańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Niedaleko znajdują się stawy rybne oraz rzeka Świder. Była to świetna okazja do obcowania z naturą.

      Tego dnia atrakcji nie było końca. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach wypiekania chleba, gdzie po zdobytej wiedzy na temat pieczenia chleba, samodzielnie mogli przystąpić do wyrabiania ciasta na pyszny i zdrowy chlebek. Następnie w kolejnych warsztatach dowiedzieli się, że siano można również wykorzystać kreatywnie i wypleść z niego różne „cudeńka”. Powstały wspaniałe kaczuszki, łabędzie, a nawet łosie.

      Po zdobytych umiejętnościach uczniowie przystąpili do rekreacji „pełną parą”. Na placu zabaw mogli fizycznie odpocząć i wspólnie pobawić się.

      Na zakończenie miłego dnia przystąpiliśmy do pieczenia kiełbasek i chlebka, oczywiście pod okiem gospodarza, który czuwał nad bezpieczeństwem i dobrym smakiem posiłku.

      Ten dzień pozostanie długo w naszych pamięciach. Był dobrym przykładem na połączenie nauki z zabawą.

      Zapraszamy do galerii:

       

    • 82. rocznica bitwy powietrznej
     • 82. rocznica bitwy powietrznej

     •                             Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny!

      /Kardynał Stefan Wyszyński/

       W słoneczny wtorkowy ranek, zgodnie z wieloletnią już tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka uczniowie klasy VIII b pod opieka wychowawcy  udali się na Cmentarz Poległych, aby wspólnie z przedstawicielami Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oddać hołd lotnikom poległym pod Radzyminem 7 września  1939 roku. Naszą uroczystość rozpoczął wspólny przemarsz w asyście Pocztów Sztandarowych na plac przed zabytkową cmentarną kaplicą. Tu po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego w kilku ciepłych słowach zebranych przywitała pani Elżbieta Jeleń dyrektor szkoły.  Przypomniała o naszym honorowym obowiązku zachowania pamięci o żołnierzach, którzy walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny. Od dziesiątków lat szczególną troską i pamięcią kolejne pokolenia uczniów „Stalowej Jedynki” otaczają lotników poległych w bitwie powietrznej nad naszym miastem, która rozegrała się 82 lata temu  w czwartek 7 września 1939 roku. Dla społeczności szkoły noszącej imię sławnego pilota podpułkownika Mariana Pisarka, dowódcy (od 3.09.1939 r.) 141 Eskadry Myśliwskiej w wojnie obronnej , pilota słynnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki w Bitwie o Anglię, dowódcy 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego” i Dowódcy I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego sprawą honorową jest kultywowanie pamięci o Obrońcach nieba nad Polską. Postawą na baczność, pochylonymi sztandarami , modlitwą i minutą ciszy uczciliśmy Tych , którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny  W klimat tamtych tragicznych wydarzeń z początków września 1939 roku wprowadził zebranych  pan Lesław Karst – prezes WKSL.  W ciszy panującej na cmentarzu szczególnie mocno zabrzmiały słowa o  nierównej walce pod niebem Radzymina załóg trzech samolotów bombowych PZL –P37 „Łoś” z 216 Eskadry Bombowej z 12 myśliwcami  niemieckimi ME – 110. Z dwunastu członków załóg samolotów ośmiu poległo Ich ciała podniesione z pola walki przez miejscową ludności zostały przeniesione na Cmentarz Poległych w Radzyminie i spoczęły obok bohaterów 1920 roku. Pięćdziesiąt lat od wrześniowych wydarzeń staraniem pracowników Polskich Zakładów Lotniczych i Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa ufundowana została pamiątkowa tablica, która zawisła na ścianie cmentarnej kaplicy. Od tamtej chwili opiekują się nią kolejne roczniki uczniów „Stalowej Jedynki”.   Pan Lesław  w bardzo barwny sposób przybliżył młodzieży sylwetki polskich lotników, następnie uczniowie pojedynczo odczytali z pamiątkowej tablicy nazwiska poległych i w miejscu spoczynku ich doczesnych szczątków  umieścili biało – czerwone chorągiewki, jako znak, że o ich ofierze pamięć nigdy nie zaginie . Słowo do młodzieży skierował również  pan Krzysztof Dobrzyniecki – zastępca burmistrza, (który co warte podkreślenia jest absolwentem naszej szkoły), podkreślił, jak ważne dla naszej narodowej pamięci jest przekazywanie prawdy o tamtych trudnych wojennych czasach kolejnym pokoleniom Polaków . Na zakończenie delegacja szkoły i WKSL złożyła pod pamiątkową tablicą wiązanki kwiatów a uczniowie zapalili znicze ognie pamięci .W tym podniosłym momencie spoglądając na poczty sztandarowe zgromadzonych gości, wśród których byli min. p. Jerzy Madler, Andrzej Szymczak (WKSL) ks. Grzegorz Harasim oraz nauczycieli i uczniów śmiało można powiedzieć, że płomień pamięci w sercach młodego pokolenia nigdy nie zaginie. Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii, za waszą obecność i za to, że od kilkunastu lat razem możemy czcić pamięć o naszych bohaterach.

      Artykuł w tygodniku regionalnym KURIER W - >>>>>>>>> gazeta-82rocznica.pdf

      Cześć i Chwała Bohaterom

      Koło Historyczne „Wiarus”

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl
   • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
   • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79 Sekretariat (stary budynek szkoły) czynny w godz. 08.00-16.00 tel. (+48) 22 786-50-31 fax. 22 7865031
   • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych