• Mistrzostwa powiatowe w piłce nożnej dziewcząt
          • Mistrzostwa powiatowe w piłce nożnej dziewcząt

          • W dniu 25.04.2024r. reprezentacja  dziewcząt  młodszych Szkoły  Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie w składzie: Wiktoria Zając, Wiktoria Gałucha, Oliwia Gawrońska, Magda Dąbrowska, Gabriela Wroniuk, Lena Brzezińska, Wiktoria Wolańskia, Agata Jośk brała udział w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w piłce nożnej dziewcząt i zdobyła Mistrzostwo Powiatu. Zawody odbywały się w Ząbkach. Dziewczęta tym zwycięstwem zapewniły sobie awans do zawodów międzypowiatowych. GRATULUJEMY!!!!

            DYPLOM >>>> dyplom.pdf

            Opiekun: Jadwiga Małyszko-Kisielewska

        • Projekt „Zabawa sztuką” –  realizacje
          • Projekt „Zabawa sztuką” – realizacje

          • W tym półroczu na zajęciach z plastyki klasa 5g realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny: „Zabawa sztuką”. Uczniowie wykonali już dwa z pięciu zadań: nr 1. "Freblowska konstrukcja"  oraz  nr 10. "Zakręcony obraz". Dzięki tym realizacjom przekonali się, że nawet niepozorne wykałaczki mogą stać się budulcem dla barwnej konstrukcji, a wirówka do odsączania sałaty może przyczynić się do stworzenia abstrakcyjnego dzieła.

            Opracowanie: Marta Karłowicz

        • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 roku
          • Zapomniana bitwa – Bój o Radzymin 1809 roku

          • W piątek  26 kwietnia 2024 r. minie 215. rocznica  zwycięskiej, choć mało znanej bitwy o Radzymin wojsk Księstwa Warszawskiego z wojskami Cesarstwa Austrii podczas wojny 1809 roku. Po nierozstrzygniętej kilkanaście dni wcześniej bitwie  pod Raszynem  oraz opuszczeniem przez wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego Warszawy nastąpiły polskie działania na prawym brzegu Wisły, w tym na kierunku radzymińskim. Szwadron kawalerii z 3 pułku ułanów pod dowództwem ppłk P. Strzyżewskiego oraz batalion piechoty z 6 pułku piechoty pod komendą J. Sierwskiego wsparty baterią artylerii  konnej w sile dwu armat na rozkaz generała Jana Henryka Dąbrowskiego wczesnym rankiem 26 kwietnia 1809 roku z dwu stron uderzyły na stacjonujące w Radzyminie oddziały austriackie składające się z 3 batalionów piechoty i dwu szwadronów huzarów (kawalerii). Po kilkugodzinnym krwawym boju na ulicach miasta nieprzyjaciel został pokonany. Do polskiej niewoli wzięci zostali min. żołnierze z 2 batalionu Baiallet wraz z 37 oficerami Straty nieprzyjaciela to ponad 200 żołnierzy poległych, rannych i wziętych do niewoli przy stratach polskich – 19 poległych i 27 rannych żołnierzach. Zwycięska bitwa o Radzymin była początkiem pomyślnej dla wojsk polskich ofensywy na prawym brzegu Wisły i zwycięstwa w całej wojnie, co doprowadziło do przyłączenia do Księstwa Warszawskiego ziem utraconych na rzecz Austrii po III rozbiorze Polski.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Dzień Ziemi w Naszej Szkole
          • Dzień Ziemi w Naszej Szkole

          • Dnia 19 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia pt. „Save the Earth - Ziemia jest tylko jedna więc dbajmy o nią! Z okazji światowego Dnia Ziemi uczniowie klasy 7b i 7e wraz z wychowawcami p. Marią Klimkiewicz i p. Marleną Fedorczyk przygotowali montaż słowno-muzyczny. Tego dnia społeczność szkolna czyli przyjaciele Ziemi zostali zachęceni przez starszych kolegów i koleżanki do zrobienia czegoś, aby Ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich. Tego dnia każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, aby ulżyć Ziemi zaprzyjaźnić się z nią. 

            Serdecznie dziękujemy Centrum Ogrodniczemu Witona za wypożyczenie drzewek.  

            Organizatorzy: Maria Klimkiewicz i Marlena Fedorczyk

        • 81. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie
          • 81. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie

          • "Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

            Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”.
                                                                  /Marek Edelman/

            W piątek 19 kwietnia br. w  81. rocznicę  wybuchu powstania w Warszawskim Getcie uczniowie klasy V g z wychowawcą udali się na radzymiński cmentarz Żydowski, by zapaleniem zniczy uczcić pamięć obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy walczyli o prawo do godności.19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć bierniePrzez blisko miesiąc kilkuset słabo uzbrojonych powstańców z Bojowej Organizacji Żydowskiej i Żydowskiej Organizacji Wojskowej stawiało opór ponad 2 tys. niemieckich żołnierzy wspieranych przez artylerię i pojazdy opancerzone, których celem była całkowita likwidacja getta i eksterminacja 70 tysięcy pozostających w nim Żydów.  Niemcy odparci 19 kwietnia przez powstańców powrócili i systematycznie dom po domu niszczyli i palili kamienice zmuszając ludność do ucieczki. Punkty oporu nielicznych powstańców likwidowano z niezwykłym okrucieństwem. W dniu 8 maja został zdekonspirowany bunkier przy ulicy Miłej 18, w którym schroniło się dowództwo Żydowskiej Organizacji Bojowej i kilkuset mieszkańców. Po opuszczeniu bunkra przez ludność cywilną pozostający w nim bojownicy z dowódcą powstania Mordechajem Anielewiczem, popełnili samobójstwo Powstanie upadło 16 maja po 27 dniach nierównej walki. Tego dnia generał SS Jurgen Strop, który dowodził akcją likwidacji getta wydał rozkaz wysadzenia Wielkiej Synagogi oraz rozkaz całkowitego zniszczenia zabudowy Warszawy wchodzącej w skład getta.  Pozostałych przy życiu Żydów wysłano do obozów zagłady w Treblince, Majdanku i KL Auschwitz. Wojnę przeżyło zaledwie kilku bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej, w tym dwaj członkowie dowództwa: Icchak Cukierman i Marek Edelman. Temu ostatniemu zawdzięczamy, że żonkil stał się symbolem powstania, symbolem pamięci, hołdu i nadziei. Po wojnie uczestniczący w uroczystościach upamiętniających powstanie Marek Edelman  skromnymi żonkilami czcił pamięć Tych, którzy bronili godności i człowieczeństwa. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.  Uczniowie poznali również  historię radzymińskiego getta, które Niemcy zlikwidowali w październiku 1942 roku. Wędrując uliczkami naszego miasta z zainteresowaniem słuchali opowieści nauczyciela o naszych sąsiadach , których naziści skazali na całkowitą eksterminację. Nasza wycieczka zorganizowana była w ramach cyklicznej  szkolnej akcji społeczno- edukacyjnej „Łączy nas pamięć”. Zapalone znicze, przypięte  do naszych ubrań własnoręcznie przygotowane  żonkile są  znakiem ,że  uczniowie  „Stalowej Jedynki” pamiętają. Nigdy więcej wojny…

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • II Przegląd Piosenki Obcojęzycznej Primavera
          • II Przegląd Piosenki Obcojęzycznej Primavera

          • Niesamowitych emocji dostarczył nam finał II Przeglądu Piosenki Obcojęzycznej Primavera, który odbył się 20 kwietnia br., w minioną sobotę. Konkurs zorganizowany był przez Katolickie Szkoły im. Bronisława Markiewicza w Markach, dedykowany był  uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu wołomińskiego. W przeglądzie mogli wziąć udział soliści, zespoły wokalne/wokalno-instrumentalne. 

            Jury przy ocenie uczestników brało pod uwagę:

            - dobór i interpretację utworu;

            - wartość estetyczną wykonania;

            - indywidualność artystyczną i choreografię;

             - poprawność językową.

            Należy jednak podkreślić, iż aby uczestnik mógł wystąpić w finale, należało bardzo dobrze wypaść w eliminacjach konkursowych, które odbyły się 10 kwietnia. Uczniowie Stalowej Jedynki z tym zadaniem poradzili sobie znakomicie. Każdy uczestnik zgłosił do udziału jedną piosenkę w angielskiej  wersji językowej. Do finału zakwalifikowały się następujące osoby:

            Kategoria IV-VI:

            1. Liwia Kryszkiewicz i Marika Kruszewska z kl. IV b z piosenką "Shake away” Michaela Patrica Kelly
            2. Julia Kosim z kl. IV c "Speechless” Naomi Scott
            3. Sara Zawadziło z kl. V c "You’ll be in my heart” Phil Collins
            4. Wiktoria Wolańska z kl. VI a "Angel” Sarah McLachlam
            5. Lena Brzezińska z kl. VI b "Writing’s on the wall” Sam Smith

            Kategoria VII-VIII:

            1. Hanna Masłowska kl. VII f ,,Hopelessly Devoted to You” Olivia Newton-John
            2. Hanna Nowatkowska kl. VII f ,,Another Love” Tom Odell.

            Należy podkreślić, iż finał konkursu dostarczył nam niesamowitych emocji i niezapomnianych chwil. Nie obyło się też bez łez radości ze zwycięstwa! Uczestnicy wykonywali tę samą piosenkę, z którą przeszli do II etapu  w eliminacjach. Poziom wszystkich uczestników, zarówno wokalny, jak i językowy był naprawdę wysoki.

            Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na jury, które po godz. 16.00 ogłosiło, że w kategorii kl. IV-VI zdobyliśmy podium:

            1 miejsce - Lena Brzezińska

            2 miejsce - Julia Kosim

            3 miejsce - Wiktoria Wolańska

            Wyróżnienie w taj kategorii otrzymała Sara Zawadziło.

            Wyniki kategorii kl. VII-VIII

            3 miejsce - Hanna Nowatkowka

            W tej kategorii jury nie przyznało wyróżnień.

            Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników!

            Opiekun: Iwona Banaszkiewicz

        • 81. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie
          • 81. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie

          • "Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

            Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”.
                                                                  /Marek Edelman/

            W piątek 19 kwietnia 2024 roku minie 81. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie. Przez blisko miesiąc kilkuset słabo uzbrojonych powstańców z Bojowej Organizacji Żydowskiej i Żydowskiej Organizacji Wojskowej stawiało opór ponad 2 tys. niemieckich żołnierzy wspieranych przez artylerię i pojazdy opancerzone, których celem była całkowita likwidacja getta i eksterminacja 70 tysięcy pozostających w nim Żydów. Niemcy odparci 19 kwietnia przez powstańców powrócili i systematycznie dom po domu niszczyli i palili kamienice zmuszając ludność do ucieczki. Punkty oporu nielicznych powstańców likwidowano z niezwykłym okrucieństwem. W dniu 8 maja został zdekonspirowany bunkier przy ulicy Miłej 18, w którym schroniło się dowództwo Żydowskiej Organizacji Bojowej i kilkuset mieszkańców. Po opuszczeniu bunkra przez ludność cywilną pozostający w nim bojownicy z dowódcą powstania Mordechajem Anielewiczem, popełnili samobójstwo Powstanie upadło 16 maja po 27 dniach nierównej walki. Tego dnia generał SS Jurgen Strop, który dowodził akcją likwidacji getta wydał rozkaz wysadzenia Wielkiej Synagogi oraz rozkaz całkowitego zniszczenia zabudowy Warszawy wchodzącej w skład getta.  Pozostałych przy życiu Żydów wysłano do obozów zagłady w Treblince, Majdanku i KL Auschwitz. Wojnę przeżyło zaledwie kilku bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej, w tym dwaj członkowie dowództwa: Icchak Cukierman i Marek Edelman. Temu ostatniemu zawdzięczamy, że żonkil stał się symbolem powstania, symbolem pamięci, hołdu i nadziei. Po wojnie uczestniczący w uroczystościach upamiętniających powstanie Marek Edelman  skromnymi żonkilami czcił pamięć Tych, którzy bronili godności i człowieczeństwa.  Zapraszamy uczniów i nauczycieli naszej szkoły do udziału w akcji  społeczno – edukacyjnej „Łączy nas pamięć”.  Niech przypięte  w piątek 19 kwietnia br. do naszych ubrań własnoręcznie przygotowane  żonkile będą znakiem ,że pamiętamy .

            Koło Historyczne „Wiarus”

            Szablon do wykonania papierowego żonkila >>> szablon.jpg

        • Wycieczka do Łodzi
          • Wycieczka do Łodzi

          • W dniu 17 kwietnia br. klasy 4a i 5e udały się na wycieczkę do Orientarium w łódzkim ZOO oraz do Parku Rozrywki Mandoria w Rzgowie.

            W Orientarium nasi uczniowie zobaczyli wiele gatunków zwierząt z całego świata, obserwowali kąpiel słoni oraz przeszli podwodnym tunelem, z którego można było podziwiać przepływające nad głowami rekiny, płaszczki i niezwykle barwne ryby.  W Mandorii klasy z ogromnym entuzjazmem korzystały ze wszystkich atrakcji jakie zaoferowało nam to miejsce i wspaniale bawiły się we wnętrzach urządzonych w stylu minionych epok.

            Opracowanie: Marta Karłowicz

        • DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
          • DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

          • Dzień Ziemi corocznie obchodzony jest 22 kwietnia. Jest to wyjątkowy czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby mogły cieszyć się nimi kolejne pokolenia. Tego dnia przypominamy jak bardzo istotna jest ekologia i dbanie o środowisko. Na tę wyjątkową okazję, w naszej szkole zorganizowano warsztaty poświęcone tej tematyce. Uczniowie z zaangażowaniem sadzili nasiona, poznawali gatunki roślin oraz zapoznawali się z zagadnieniami ekologii, przyrody i ogrodnictwa. Uczniowie także wykonali plakaty i inne prace plastyczne. Wszystkie sadzonki przyozdobiły okna w salach lekcyjnych a my niecierpliwie oczekujemy i podglądamy je każdego dnia :)

            Organizatorzy: Agnieszka Milewska, Magdalena Kaim - Korzeniowska

        • Warsztaty pszczelarskie w kl. 3a
          • Warsztaty pszczelarskie w kl. 3a

          • 18 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich. Zajęcia te miały na celu zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą, jaką pełnią w środowisku naturalnym. Podczas warsztatów dzieci poznały pracę pszczelarza, budowę ula, etapy powstawania miodu. Dowiedziały się, jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz, dymka i ramka. Dzieci zapoznały się z tym, jak wygląda pszczoła oraz jaki jest podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznały zasady bezpiecznego kontaktu z tymi owadami oraz miały możliwość zobaczyć strój pszczelarski, a także przymierzyć  go.  Dzieciaki miały możliwość dotknąć i powąchać prawdziwy plaster pszczelego wosku, z którego potem własnoręcznie została zrobiona świeca. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. "Pszczółki i plaster miodu" Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające, uzmysłowiły naszym podopiecznym, jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami i dlaczego należy je chronić.

            Opracowanie: Marzena Marchel

        • Warsztaty kulinarne
          • Warsztaty kulinarne

          • W dniu 17 kwietnia br. uczniowie klasy 7e wraz z wychowawcą p. Marleną Fedorczyk oraz panią pedagog Katarzyną Brzozowską uczestniczyli w  warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez p. Ewę Starzak-Jankowską z Zespołu Szkół Technicznych w Radzyminie. Uczniowie podczas warsztatów przygotowali kolorowe i zdrowe kanapki oraz naleśniki. Przez rozpoczęciem pracy dzieci przeszły szybki instruktarz dotyczący higieny i przepisów bezpieczeństwa na stanowisku pracy, a następnie przeszli do wykonania przydzielonych zadań.

            Opracowanie: Marlena Fedorczyk

        • Lekcja z edukacji przyrodniczej o pszczołach w kl. 3e
          • Lekcja z edukacji przyrodniczej o pszczołach w kl. 3e

          • Dnia 16 kwietnia 2024r. w klasie III E odbyła się niecodzienna lekcja z edukacji przyrodniczej o pszczołach, a została poprowadzona przez  Mateusza Skibowskiego, który z pasją uczy się fachu pszczelarza od dziadka i taty. Uczeń zaprezentował strój pszczelarza, pokazał i omówił przyrządy ułatwiające pracę w pasiece. Ciekawym doświadczeniem było bezpośrednie obejrzenie, dotknięcie ramek z ula pokrytych woskiem pszczelim i miodem. Uczniowie posmakowali miodu prosto od pszczół. Nie obyło się oczywiście bez pytań, na które Mateusz odpowiadał używając profesjonalnego słownictwa pszczelarskiego.
            Oby coraz więcej młodych ludzi miało tak piękne pasje, zainteresowania, które pozwalają obcować z naturą.
             Opracowanie:  Agata Piwowarska
             

        • Projekt "SensoZmysły"
          • Projekt "SensoZmysły"

          • 15 kwietnia 2024r. w klasie III E odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „SensoZmysły” pod hasłem „Senso Balony”.

            Uczniowie po wysłuchaniu instrukcji wykonali balony, które wypełnili mąką oraz ozdabiali według własnego pomysłu.

            Zajęcia te pozwoliły na rozwijanie zmysłu dotyku. Ponadto ugniatając w dłoni baloniki następuje uwalnianie  się skumulowanego stresu i jego łagodzenie co daje wyciszenie  i spokój.

            Opracowanie: Katarzyna Rabajczyk, Agata Piwowarska

        • VI Bieg "Młodzika"
          • VI Bieg "Młodzika"

          • W niedzielę 14 kwietnia br. ponad 80 osobowa reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w 6 Biegu „Młodzika”. Głównym celem Biegu, którego organizatorem był  Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu było: uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych, przybliżenie postaci pułkownika  Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”, upowszechnianie aktywnych form rekreacji ruchowej na terenie powiatu wołomińskiego. promocja rekreacyjnych i krajobrazowych walorów gminy Radzymin i Powiatu Wołomińskiego, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Gminy, Powiatu i Polski, w tym integracja lokalnego środowiska biegaczy. Biegi dla dzieci i młodzieży  o godzinie 10.00  ogłosił p. Krzysztof Chaciński – burmistrz naszego miasta. Uczestnicy w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania dystans od 75 metrów  dla czterolatków po 1000 metrów dla kategorii 13 – 15 lat.  Biegi odbywały się osobno dla dziewcząt i chłopców. Słoneczna pogoda, urokliwe leśne ścieżki w Aleksandrowie były miejscem niezwykłej sportowej rywalizacji . Biegnąc po zdrowie młodzież uczciła pamięć honorowego obywatela Radzymina płk. Mieczysława Chojnackiego ps. ”Młodzik” i żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Z radością pragniemy poinformować, że  w kategorii wiekowej  7 – 8 lat  Alicja Jabłońska (kl. 1d) zajęła I miejsce, a Konrad Bagienko (kl. 1d) ukończył bieg na 2 miejscu. W kategorii wiekowej  9 – 10 lat  Wiktoria Dyniewicz (kl. 3e) wywalczyła 1 miejsce. W tej samej kategorii na 3 miejscu  linię mety przekroczyła Sara Wardakowska (kl. 2f). W kategorii 11 – 12 lat Emil Marcinkiewicz (kl.5 c) był pierwszy, a  Piotr Jusiński (kl. 4c) trzeci. Takie same miejsca w kategorii wiekowej 12 – 13 lat zajęli: Bartosz Ruczkowski ( kl. 6 f) miejsce 1 i Kacper Górnicki (kl. 7c) miejsce 3. W tej samej kategorii  wiekowej zaszczytne 3 miejsce wywalczyła Oliwia Wyszkowska z klasy 6c.  Gratulujemy. Jesteśmy z Was dumni. Uśmiech na twarzach nieco zmęczonych zawodników, połyskujące w słońcu medale na piersiach to dowód na to ,że warto było uczestniczyć w tej cyklicznej imprezie patriotyczno – sportowej.

            Serdecznie dziękujemy organizatorom i do zobaczenia za rok.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Konkurs fotograficzny „Bocian biały – symbol Mazowsza”
          • Konkurs fotograficzny „Bocian biały – symbol Mazowsza”

          • Odkryjmy w sobie talent, patrząc wrażliwym okiem na otaczający nas świat.

            Drodzy uczniowie, Koło Historyczne „Wiarus” serdecznie  zaprasza uczniów klas IV – VIII do udziału w  XX edycji  konkursu fotograficznego „Bocian biały – symbol Mazowsza”. Zachęcamy do obserwowania i uwieczniania na fotografiach bocianów i jego gniazd   w najbliższym sąsiedztwie.  Uczestnik może zgłosić  od 1 do 6 zdjęć. Zdjęciom  należy nadać tytuł, można także dodać dodatkowy opis. Zdjęcia powinny być wykonane samodzielnie i nie mogą podlegać żadnej obróbce. Na wasze zdjęcia czekamy do  29 maja 2024 roku.

             Na zwycięzców czekają nagrody.

            Koordynator: Grzegorz Jeleń

        • Lekcja w ruchu "Z krzesła wstań"
          • Lekcja w ruchu "Z krzesła wstań"

          • Nasz mózg w procesie uczenia się lubi ruch. Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych została zorganizowana lekcja w ruchu "Z krzesła wstań". Uczniowie zapoznawali się z wyrazami z trudnością ortograficzną z najbliższego im otoczenia - z murów szkoły! Mózg uczy się przez ruch. Tworzy nowe połączenia, usprawnia funkcje poznawcze, koncentracje, pobudza hormon szczęścia i motywacji, rozwija kreatywność, logiczne myślenie. Przyczynia się do braku monotonii i znużenia na lekcjach. Nasi uczniowie byli szczęśliwi, że mogli wstać z krzeseł!

            Opracowanie: Kinga Wawryszuk

        • XV Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
          • XV Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • "Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie  i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”.

            Jan Paweł II

            W  sobotę 13 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy XV Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Polscy oficerowie trafili do sowieckiej niewoli po zdradzieckim ataku Armii Czerwonej 17 września 1939 roku. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonali funkcjonariusze NKWD w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły. W 84 rocznicę sowieckiej zbrodni znicze znak  naszej pamięci zapłoną  pod Dębami Pamięci dumnie i rosnącymi przed budynkiem naszej szkoły oraz symbolicznym pomnikiem na Cmentarzy Poległych w Radzyminie. Warto w tym miejscu dodać, że to w naszej szkole powstał ogólnopolski program edukacyjny "Katyń, ocalić od zapomnienia" , którego celem jest upamiętnienia każdego polskiego oficera zabitego strzałem w tył głowy posadzeniem Dębu Pamięci jemu dedykowanym. Niech te potężniejsze co roku dęby mówią, że my nie pozwolimy zapomnieć o zbrodni, która nie została osądzona. Teraz i w przyszłości jesteśmy zobowiązani do przekazania prawdy o rzeczywistych  jej sprawcach. Walka o prawdę i pamięć nigdy się bowiem nie kończy.

            Cześć Ich Pamięci

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • 14. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem
          • 14. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

          •  „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.” 

            /św. Jan Paweł II/

            W  środę 10 kwietnia 2024 roku minie 14. rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 wybitnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z jej Prezydentem - Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą - Marią Kaczyńską i ostatnim prezydentem na uchodźctwie - Ryszardem Kaczorowskim na czele. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W 1940 roku, zamordowana została  na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, strzałem w tył głowy, świadomie, z zimną krwią - elita polskiego narodu. Prawie 70 lat później, mając w pamięci to straszliwe, tak długo zakłamywane doświadczenie, polska delegacja pragnęła , oddać hołd ofiarom tej zbrodni, powiedzieć głośno o tym, jaki był  jej cel. Przypomnieć, że nam  nie wolno o niej zapomnieć. I ci, którzy z tą misją polecieli, zginęli. Był wśród nich przyjaciel naszej szkoły ojciec Józef Joniec prezes Stowarzyszenia Parafiada, z którą realizowaliśmy ogólnopolski  program edukacyjny "Katyń - ocalić od zapomnienia". Warto w tym miejscu dodać ,że idea programu narodziła się w naszej szkole podczas zajęć koła historycznego "Wiarus" w 2007 roku. Katyńskie Dęby Pamięci przywołują pamięć o polskich oficerach - ofiarach tej zbrodni.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Stalowa Jedynka chce i będzie o Was pamiętać.

            Koło Historyczne "Wiarus”

        • Mistrzostwo Gminy w Piłce Nożnej chłopców klas 5-6
          • Mistrzostwo Gminy w Piłce Nożnej chłopców klas 5-6

          • W dniu 11.04.2024 na Stadionie Mazur Radzymin odbył się turniej o Mistrzostwo Gminy w Piłce Nożnej chłopców klas 5-6.  Do rywalizacji przystąpiło sześć zespołów, które rywalizowały w formule "każdy z każdym_Po rozegraniu 15 spotkań, nasza reprezentacja zajęła  1 miejsce awansując tym samym do zawodów rejonowych.

            Szkołę reprezentowali: Jakub Wąsik, Filip Lesik, Eryk Jakubiak, Piotr Ziółkowski, Filip Kozakiewicz, Wiktor Dąbkowski, Bartek Ruczkowski, Gabriel Sarosiek, Dorian Kielak, Maciej Godlewski, Emil Marcinkiewicz, Mikołaj Szewczyk, Danił Salzenov.

            Opiekun: Mariusz Sikorski

        • „Lektury znane i lubiane”- konkurs wiedzy o lekturze
          • „Lektury znane i lubiane”- konkurs wiedzy o lekturze

          • W dniu 10 kwietnia 2024r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w konkursie, sprawdzającym znajomość treści lektur obowiązkowych. W szranki stanęły trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy. Zmagania turniejowe prowadziły uczennice klasy 8B. Sam przebieg  zmagań dostarczył uczestnikom i widzom wielu emocji i był doskonałą powtórką do egzaminu. Zwycięską drużyną okazał się zespół klasy 8A, drugie miejsce zajęła drużyna klasy 8B, a trzecie miejsce zajęła drużyna klasy 8D.

            Nad zasadami i przebiegiem konkursu czuwały polonistki panie: Hanna Rostek- Sobańska oraz Iwona Jaworska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych