• SZTANDAR SZKOŁY

         

             

         

               

        Godło  303 Dywizjonu Myśliwskiego im Tadeusza Kościuszki

        303 Dywizjon Myśliwski "Warszawski im. Tadeusza Kościuszki" – jednostka lotnicza Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii..
        Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny, co stawiało go na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Za odznakę przyjęto herb 111 eskadry mysliwskiej wywodzący się z odznaki 7 eskadry mysliwskiej z czasów wojny polsko - bolszewickiej 1919 - 1920 , w której walczyli piloci amerykańscy. Nasz patron  Podpułkownik Marian Pisarek  przez całą Bitwę o Anglię walczył w składzie 303 Dywizjonu  odnosząc 4 pewne zwycięstwa nad pilotami Lufftwaffe

        Godło 317 Dywizjonu Myśliwskiego

        . Jednostka została sformowana oficjalnie 20 lutego 1940 roku w Acklington. 24 kwietnia 1941 roku gotowość operacyjną osiągnął 317 Dywizjon Myśliwski "Wileński"
        Pierwotny personel dywizjonu w większości stanowili lotnicy z III/5 Pułku Lotniczego w Lidzie. Dywizjon przyjął oprócz nazwy formalnej w postaci numeru 317. również nazwę własną „Wileński”. Na personel składali się ludzie pochodzący przede wszystkim z 5. pułku lotniczego spod Wilna (bazował on w Lidzie i na Porubanku). Za odznakę przyjęto herb 152. eskadry myśliwskiej 5. pułku lotniczego., przedstawiający atakującego kondora na tle białej tarczy w kształcie krzyża. To na czele tego dywizjonu dowodząc I Polskim Skrzydłem Myśliwskim  poleciał  w swój ostatni lot podpułkownik pilot Marian Pisarek 29 kwietnai 1942 roku.

        Herb Radzymina – przedstawia w błękitnej tarczy herbowej oko opatrzności otoczone srebrnymi promieniami. Godło herbowe nawiązuje do dwóch wydarzeń z historii Radzymina. W początkach XVII wieku miasto nawiedziła zaraza, tzw. morowe powietrze. Jej szybkie ustąpienie mieszkańcy uznali za efekt modlitw i stawiania krzyży przebłagalnych, wierzono, że nad miastem czuwała Opatrzność. Drugie wydarzenie miało miejsce 15 sierpnia 1920 – odbicie miasta z rąk bolszewików podczas wojny polsko-bolszewickiej, nazwane potem cudem nad Wisłą, także przypisywane opiece Opatrzności Bożej nad miastem. Herb w obecnym kształcie zatwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP w 1936.

        Gapa

         Gapa przedstawiająca orła w locie z wieńcem laurowym w dziobie, jest odznaką pilotów wojskowych, oraz części personelu latającego (np. strzelcy, obserwatorzy, nawigatorzy).  Taką odznakę nosił na swoim mundurze nasz patron.

         

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych