• BIBLIOTEKA

      • Rok szkolny 2023/2024                              

          Opiekunowie:

                    p. Agnieszka Cichy

                    p. Agnieszka Dudek

                    p. Katarzyna Marzec

        >>>>  Zarzadzenie_Nr_1_podreczniki(1).pdf  -  Zarządzenie Nr 4/2017 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z dnia 1.092017 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

        GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

        poniedziałek w godz. 07.30 - 16.00

        wtorek w godz. 07.30 - 16.00

        środa w godz. 07.30 - 16.00

        czwartek w godz. 07.30 - 16.00

        piątek w godz. 07.30 - 15.30

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

        Etap drugi konkursu Wielka Liga Czytelników, czyli test półfinałowy, odbył się 14 marca 2024r. o godzinie 10.30 . Z naszej szkoły wzięło w nim udział 17 uczniów. Test półfinałowy dotyczył znajomości treści książki, wskazanej przez Komitet Organizacyjny, innej dla każdej kategorii.

        Tytuły książek:

        Klasy 1-3 „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” – Julita Grodek. Warszawa: Zuzu Toys

        Klasy 4-6 „Dynastia Miziołków” – Joanna Olech. Łódź: Wydawnictwo Literatura.

        Konkurs trwał 30 minut.

        Uczestnicy test rozwiązywali samodzielnie. Bez dostępu do książki.

        Po przeprowadzeniu testu półfinałowego komisja szkolna wyłoniła zgodnie z regulaminem do etapu ogólnopolskiego dwóch zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście półfinałowym, ale nie mniej niż 80 % punktów. Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki z testu eliminacyjnego i zakwalifikowali się do etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników:

        Urszula Mulak klasa 3b I Aleksandra Kostrzewa klasa 3a.

        Wszystkim biorącym udział w konkursie czytelniczym serdecznie gratulujemy wytrwałości i zaangażowania. Osobom, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu WLC życzymy dalszych sukcesów.

        Opiekunowie: Agnieszka Dudek, Natalia Pomaska, Agnieszka Cichy

             

           

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

        Pasowanie na czytelnika

        W marcu br. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas przygotowanej uroczystości uczniowie zapoznali się z zasadami i regulaminami obowiązującymi w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.
        Na pamiątkę każdy nowy czytelnik biblioteki otrzymał zakładkę oraz drobny upominek.
        Szkoła uczestniczy w programie " Czytające Szkoły" z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, wychowawcy klas I -III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek, więc wierzymy, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

        Opracowanie: Agnieszka Dudek, Agnieszka Cichy

         

         

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

        VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

        Do dnia 1 marca 2024r. uczestnicy pierwszego etapu konkursu zdobywali sprawności poprzez czytanie książek konkursowych i rozwiązywanie testów.

        Uczniowie, którzy zaliczyli pierwszy etap konkursu, czyli zdobyli minimum pięć sprawności, wezmą udział w etapie drugim.

        Etap drugi konkursu, czyli test półfinałowy, odbędzie się 14 marca 2024r. o godzinie 10.30 w bibliotece szkolnej.

        Test półfinałowy będzie dotyczył znajomości treści książki, wskazanej przez Komitet Organizacyjny, innej dla każdej kategorii.

        Tytuły książek:

        Klasy 1-3 „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” – Julita Grodek. Warszawa: Zuzu Toys

        Klasy 4-6 „Dynastia Miziołków” – Joanna Olech. Łódź: Wydawnictwo Literatura

        Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w pierwszym etapie konkursu Wielka Liga Czytelników.

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Kampania "Mała książka - wielki człowiek"

        W dniach 20-21 grudnia 2023 r.  uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki. Okazją było rozdanie Wyprawek Czytelniczych w ramach kampanii "Mała książka-wielki człowiek". Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jednym z jej elementów są działania na rzecz  najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej.

        Wszyscy uczniowie  otrzymali wyprawkę: " Wnuczka antykwariusza" książkę autorstwa Justyny Bednarek oraz " Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!" - broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów. Kampania realizowana jest przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
        W ramach zajęć w bibliotece uczniowie poznali też krótką historię powstania książki od czasów najdawniejszych po współczesne.
        Mamy nadzieję, że Wyprawka Czytelnicza pomoże rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka, nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy, stałego poszerzania horyzontów a przede wszystkim zacieśni relacje rodzinne.

         

         

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

        Dnia 24 i 27 listopada br. uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki. Okazją było Święto Pluszowego Misia. Ku wielkiemu zaskoczeniu dzieci, w drzwiach biblioteki witał ich miś. Uczniowie zapoznali się z historią powstania, ukochanej przez wszystkie dzieci, zabawki. Obejrzeli prezentację multimedialną o niedźwiedziach  i misiach, poznając przyrodnicze ciekawostki ze świata fauny oraz bohaterów książek i filmów o misiach. Biblioteka przygotowała też  wystawkę pluszowych misiów oraz książek. Każdy pierwszak tego dnia otrzymał odznakę "Przyjaciel Pluszowego Misia".
        Goście biblioteki zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w Misiowej Fotobudce z Panią Misiową - wychowawczynią klasy.
              

              

             

            

            

          

           

         

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Od listopada w naszej szkole ruszył VII Ogólnopolski Konkurs

        Wielka Liga Czytelników

        Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym  Ministra Edukacji i Nauki.

        "Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"

                          I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie”

        Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.
        Na czym polega konkurs?

        Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.wielkaliga.pl

        Etap pierwszy.

        Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach wiekowych:

         ( klasy 1 -3, klasy 4- 6, klasy 1 -8)

        Uczestnik konkursu pobiera formularz zgłoszeniowy z biblioteki szkolnej lub ze strony internetowej konkursu www.wielkaliga.pl. Formularz zgłoszeniowy wypełnia rodzic/ opiekun prawny i przekazuje Koordynatorowi Placówki.

        Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają (w bibliotece szkolnej lub Miejskiej Bibliotece Publicznej) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Warunkiem koniecznym zaliczenia pierwszego etapu konkursu jest zdobycie minimum pięciu sprawności.  Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

        Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność. Koordynator placówki wprowadza informacje

        o uzyskanych przez uczniów sprawnościach na platformę WLC.

        Uczestnik konkursu rozwiązuje test do danej książki tylko raz. Wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami.

        Etap pierwszy trwa do 1 marca 2024r. Dyplomy Aktywnego Czytelnika otrzymają uczestnicy, którzy zdobyli minimum 5 sprawności.

        Etap drugi ( test półfinałowy) odbywa się 14 marca 2024r  w szkole bez udziału rodziców

         i bez dostępu do konkursowej lektury.

        Po trzech zawodników z każdej kategorii wiekowej, którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście półfinałowym, ale nie mniej niż 80% punktów, reprezentuje szkołę w trzecim ogólnopolskim etapie konkursu.

        Etap trzeci ( ogólnopolski finał) 9 maja 2024 r.- test drużynowy online.

        Do 20 maja ogłoszenie wyników.

        Uczestnicy po przejściu każdego etapu otrzymują dyplomy.

        W ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu wzięło udział ponad 13 000 uczniów.

        Osoby odpowiedzialne za realizację konkursu w szkole: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek, Natalia Pomaska.

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

        biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I – III do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem

        „Laurka i życzenia dla biblioteki”

        >>>>>>>>>>>>>>> REGULAMIN laurka_konkurs.pdf

        „Biblioteka szkolna w rebusie”

        >>>>>>>>>>>>>>> REGULAMIN  rebus_konkurs.pdf

         Podsumowanie

        Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych  2023 r.

        Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to „Tu kwitnie wyobraźnia”. Biblioteka szkolna przygotowała uczniom różne atrakcje. Można było na przerwach zrobić samodzielnie zakładkę, zagrać w różne gry planszowe, obejrzeć film w bibliotecznym kinie. 

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zakończyliśmy wspólnym czytaniem. Zaproszeni goście : p. Dyrektor Elżbieta Jeleń oraz Przewodnicząca Rady Miasta p. Elżbieta Darka czytali klasom 2f i 2g książkę  pt.: „Dziadek Tomek” Štĕpána Zavřela. Na koniec dzieci mogły zgłosić uczniowskie prośby dotyczące usprawnienia życia wspólnoty szkolnej.

        Biblioteka ogłosiła też konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych:

        - dla uczniów klas I-III  „Laurka i życzenia dla biblioteki”

        I miejsce Tomasz Skłudzki kl IIe

        II miejsce Antonina Kowalska kl Id

        III miejsce Patrycja Cholewińska kl IIIc

        Wyróżnienie:

        Dawid Budek kl IIa

        Szymon Sikora kl IIe

        Miłosz Rembalski kl IIe

        - dla uczniów klas IV-VIII „Biblioteka szkolna w rebusie”

        I miejsce Alicja Kostrzon kl VIIa

        II miejsce Jan Zych kl IVd

        III miejsce Piotr Jachacy kl IVe

        W konkursach wzięło łącznie udział 71 uczniów.

        Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

        Uczestnikom zabaw dziękujemy za zaangażowanie w życie szkolnej biblioteki.

        Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

                        

                      

                 

                 

                  

        ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        CYTAT NR 26

        Kl. V - VIII

        Zgoda ……… to sprawiła
        Że nam …………. przywróciła
        Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany

         Niechaj żyje …….. kochany!
        Taka jest narodu wola
        Za swych braci i za Króla

        Obywatel każdy wszędzie
        …………swoje łożyć będzie
        Wiwat Sejm i ……….. cały!”

        W odpowiedzi wypisz słowa, których  brakuje w tekście

        CYTAT NR 26

        Kl. II - IV

        Witaj majowa jutrzenko,
        Świeć naszej ……….. krainie,
        Uczcimy ciebie …………..,
        Która w całej Polsce słynie.

        Refren: Witaj …….! Trzeci Maj,
        u Polaków błogi raj! –

        W odpowiedzi wypisz słowa, których brakuje w tekście.

        CYTAT NR 24

        Kl. V - VIII

        „Pod szklaną pokrywką rosło ze dwieście czterolistnych koniczyn. Profesor zdjął przykrywkę i otworzył okno, wpuszczając do środka wiosenne powietrze.

               Pierwsza koniczynka poczuła ciepły powiew i poruszyła listkami. Zaraz po niej następna, aż cała skrzynka wypełniła się radosnym trzepotaniem. Ta najbardziej niecierpliwa zaczęła wyciągać korzonki z ziemi, zatrzepotała szybciej i uniosła się w powietrze […] i wyleciała przez okno. Przyjaciele patrzyli z szeroko otwartymi oczami, jak kolejne zielone motylinki startują i lecą do słońca.[…]

        - Wzruszający moment – westchnął profesor Butler. – Motylinki lecą na wolność. Może kiedyś uda się wyhodować latające drzewa?”

        CYTAT NR 24

        Kl. II - IV

        „Nadajemy audycję z ptasiego kraju.                     Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,

        Proszę, niech każdy nastawi aparat,                       Drozd, sikora i dzierlatka,

        Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad:[…]      Kaczka, gąska, jemiołuszka,

        Słowik, wróbel, kos, jaskółka,                                Dudek, trznadel, pośmieciuszka,

        Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,                                 Wilga, zięba, bocian, szpak

                        Oraz każdy inny ptak.”

        CYTAT NR 23

        Kl. V - VIII

        „-Wiesz, […], wszystko jest już gotowe, z wyjątkiem mojego tortu, który mam przygotować wcześnie rano [ … ].

        -Nie martw się, tort na pewno uda się wspaniale – zapewniła […]D. która zawsze była gotowa pocieszyć przyjaciółkę. – Uważam, że ten kawałek tortu twojej roboty, który jadłyśmy dwa tygodnie temu, gdy bawiłyśmy się w Krainie Beztroski, był naprawdę pyszny i prezentował się pięknie.

        - Może i tak, torty jednak mają to do siebie, że często się nie udają akurat wtedy, kiedy najbardziej nam na nich zależy.[…] Myślę, że będę po prostu musiała zaufać Opatrzności i nie zapomnieć o dodaniu mąki.”

        CYTAT NR 23

        Kl. II - IV

        „-A nie masz przypadkiem apetytu, […]? – zapytała. – Wiesz, takiego prawdziwego apetytu na parówki z wielką ilością musztardy?

               Na parówki A. miał apetyt prawie zawsze, zwłaszcza na takie długie i soczyste,
        z których wspaniale tryskał sok.

        -O, właśnie! – stwierdziła babcia z zadowoleniem. Gdy zjedli już parówki, babcia wytarła  sobie usta. – Uuuu, ależ ostra była ta musztarda! Teraz przydałoby się zjeść coś słodkiego. Może „słodka wata” – jak myślisz?

               Przypatrywali się , jak sprzedawca „słodkiej waty” nawijał niteczki różowego cukru na patyczki – aż powstały dwa wielkie kłęby.

        -Oooo, ależ to słodkie! – powiedziała babcia. – Warto by po tym zjeść coś ostrego. Może znowu parówki z musztardą – co?”

        CYTAT NR 22

        Kl. V - VIII

        W odpowiedzi napisz, jak nazywa się przedstawiony na ilustracji przedmiot,
        związany z polskimi obrzędami ludowymi.

        CYTAT NR 22

        Kl. II - IV

        Jak nazywają się przedstawione na ilustracji jajka. Opisz krótko jak powstają.

        CYTAT NR 21
        Kl. V - VIII

        "Wiosna - cieplejszy …….. wiatr,
        Wiosna - znów nam ubyło …..,
        Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły ……...[…]
        Portret dziadzia rankiem wyszedł z ram,
        I na spacer poszedł sobie sam.
        Nie przeszkadza tytuł, wiek i płeć,
        By zielono wiosną w głowie ……."
          W odpowiedzi zapisz brakujące słowa.

        CYTAT NR 21

        Kl. II - IV

        Maszeruje wiosna, a ptaki wokoło

        ……… i świergocą głośno i wesoło.

        ………… wiosna w ręku trzyma ………

        gdy go w górę wznosi zielenieje świat !

        Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,

        na ramieniu małą torebeczkę.

        Chętnie żuje gumę i robi …………,

        a z nich każdy jest zielony.

                     W odpowiedzi zapisz brakujące słowa.

        CYTAT NR 20

        Kl. V - VIII

        „Kobieta piękna warta jest zawsze tyle złota ile waży,
        ale kobieta, która przy tym kocha, nie ma wprost ceny.”

        CYTAT NR 20

        Kl. II-  IV

        „My proszę Pani, mamy zmartwienie,                Więc przynosimy Pani kochanej

        bo dziś nie kwitną złote złocienie,                      wszystkie te kwiatki narysowane.

        bo dziś nie kwitną białe narcyzy,                        A z tych rysunków będzie bukiecik

        powystrajane w pachnące kryzy.                        od całej klasy, od wszystkich dzieci.”

                                                   Podaj autora i tytuł wiersza.

        CYTAT NR 18
        Kl. V - VIII

        "Chcesz być czymś w życiu, to się ucz,
        Abyś nie zginął w tłumie;
        Nauka to potęgi klucz,
        W tym moc, co więcej umie"

        Kto jest autorem powyższych słów?

        CYTAT NR 18

        Kl. II - IV

        „Odkąd pamiętam, zadawałam sobie pytanie: dlaczego? Jako małe dziecko, kiedy mieszkałam w Warszawie, i jako dorosła kobieta, kiedy przeniosłam się do Paryża, zawsze chciałam wiedzieć, dlaczego rzeczy są takie , a nie inne. Każdego dnia odkrywałam nowy świat. Każdej nocy krążyło mi po głowie mnóstwo pytań bez odpowiedzi. […]

        Potem przyszło uznanie całego świata. Byłam pierwszą kobietą, która zrobiła doktorat i została profesorem nauk na prestiżowym francuskim uniwersytecie – na Sorbonie. Otrzymałam dwie nagrody Nobla […]. Królowie, prezydenci i uczeni chcieli mnie poznać.”

        Napisz, o kim jest mowa w powyższym tekście.

         

        CYTAT NR 17

        Kl. V - VIII

        „Kochać
        Jak to łatwo powiedzieć,
        Kochać
        Tylko to więcej nic
        W tym słowie jest kolor nieba
        Ale także rdzawy pył gorzkich dni”

        Powyższe słowa to absolutny klasyk polskiej piosenki miłosnej wykonywany przez Piotra Szczepanika. Podaj imię i nazwisko autorów tekstu i muzyki tej piosenki.

        CYTAT NR 17

        Kl. II - IV

        „Jaskółka posadziła [ją] na najpiękniejszym kwiecie, który rósł na wielkiej łące, pożegnała się i poleciała do swoich sióstr.

        -Jesteś najcudowniejszą istotą, jaką kiedykolwiek widziałem -dziewczę naraz  usłyszało obok siebie czyjś głos.

        Kiedy się obejrzała, zobaczyła pięknego młodzieńca– tak maleńkiego jak ona sama. Miał przezroczyste skrzydełka i złocistą koronę na głowie – był elfem i królem kwiatów.

        -Czy zostaniesz moją żoną? – spytał.”

        CYTAT NR 16

        Kl. V - VIII

        „Kilka godzin później mam na sobie kostium, który okaże się najbardziej spektakularny lub najbardziej zabójczy spośród wszystkich na ceremonii otwarcia.
        To prosty, czarny, obcisły kombinezon, który okrywa mnie od kostek do szyi. Sznurowane buty ze lśniącej skóry sięgają mi aż do kolan. Tym, co wyróżnia ten kostium, jest zwiewna peleryna z pasków pomarańczowego, żółtego i czerwonego materiału. Na głowie mam czapkę do kompletu. Cinna zamierza podpalić jedno
        i drugie, zanim rydwan wytoczy się na ulice.”

        CYTAT NR 16

        Kl. II - IV

        „Siostry także nie spieszyły się do łóżek: musiały przecież obgadać cały bal królewski. Mówiły i mówiły: o pięknej muzyce, o znakomitych pomarańczach, o smakołykach,
        o pięknym synu królewskim, który im nadskakiwał, póki nie zjawiła się dama

        w srebrno-złotej sukni i pantofelkach z popieliczki.

        -Jaka dama? – zapytał [K] poważnie, chociaż mu się śmiać chciało?

        -Zupełnie nieznajoma. Ale trzeba przyznać, że elegancka – powiedziała młodsza siostra.”

        CYTAT NR 15

        Kl. V - VIII

        „ Sowa zajmowała pod Kasztanami staroświecką, uroczą rezydencję, najwspanialszą ze wszystkich, […] bo była tam i kołatka, i sznur od dzwonka
        z chwaścikiem.

        Pod kołatką widniał napis, który głosił:

               PRO SZE ZWONIDŹ JEŹLIKTO HCE PO RADY

        A pod chwaścikiem dzwonka było napisane

        PROSZE PÓKADŹ  JEŻLIKTO NIEHCEPO RADY

        Sowa, chodź […] potrafiła czytać, pisać i sylabizować swe własne imię, była
        w wielkim kłopocie, gdy chodziło o trudniejsze słowa[…]”

        CYTAT NR 15

        Kl. II - IV

        „Właził, właził coraz wyżej, coraz wyżej, […] taką sobie pioseneczkę-mruczaneczkę […] zaśpiewał:

        Dziwny jest niedźwiedzi ród,

        Że tak bardzo lubi miód,

        Bzyk-bzyk-bzyk, ram-pam-pam,

        Co to znaczy? Nie wiem sam.

        Potem wlazł jeszcze wyżej … i jeszcze wyżej… i jeszcze trochę wyżej. Gdy tak właził, ułożył sobie inną piosenkę:

        Gdyby Pszczołami były Niedźwiadki,

        Nisko na ziemi miałyby chatki,[…]”

        CYTAT NR 14

        Kl. V - VIII

        Jingle bells, ………….   ……………….

        Jingle all the way

        Oh! …. ….. ….. …… ….. …….

        In a one horse open sleigh.

        Uzupełnij brakujące słowa piosenki o zimowych szaleństwach.

        CYTAT NR 14

        Kl. II - IV

        Zima, zima, ……. – pada,…….. śnieg
        Jadę,……… w świat ……..
        Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń…….

        Uzupełnij brakujące słowa piosenki o zimowych szaleństwach.

        CYTAT NR 13
        Kl. V - VIII


        "Witajcie w naszej bajce
        Gdzie nigdy nic na zawsze
        Dopóki czas, nadziejo trwaj
        Tu wszystko jest możliwe
        Zwierzęta są szczęśliwe
        Zatrzymaj świat póki jeszcze trwa"

        To słowa piosenki do filmu, który jest adaptacją powieści.  Podaj autora i tytuł tej powieści.

        CYTAT NR 13

        Kl. II - IV

        Powyższy pomnik został poświęcony postaci z dobranocki dla dzieci. Bajka ta powstała w oparciu o książkę. Podaj jej autora i tytuł oraz miejscowość, w której się znajduje ten pomnik.

        CYTAT NR 12

        Kl. V - VIII

        Niejeden z nas w marzenia ucieka,
        Wierząc, że spełnienie gdzieś czeka.
        A kto wie, czy za rogiem,
        Nie stoją Anioł z Bogiem?
        I warto mieć marzenia
        Doczekać ich spełnienia.
        Kto wie, czy za rogiem,
        Nie stoją Anioł z Bogiem?
        Nie obserwują zdarzeń
        I nie spełniają marzeń?
        Kto wie?”

        W rozwiązaniu podaj nazwę wykonawcy piosenki, jej autora tekstu i muzyki.

        CYTAT NR 12

        Kl. II-IV

        „Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
        Zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
        Zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się
        Nie mogę spóźnić się.

        Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
        Do Jezusa prowadź mnie
        Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
        Do Jezusa prowadź mnie.”

        W rozwiązaniu podaj nazwę wykonawcy piosenki.

        CYTAT NR 11

        Kl. V - VIII

        Przyjrzyj się ilustracji. Do której książki pasuje?

         Podaj  autora i tytuł tej książki.

                                     CYTAT NR 11

        Kl. II - IV

        Przyjrzyj się ilustracji. Do której książki pasuje?

         Podaj  autora i tytuł tej książki.

         

         

        CYTAT NR 10

        Kl.  II – IV

        „ Święty Mikołaj jest teraz niewidzialny jak Pan Bóg w niebie, blisko Matki Bożej, bo jej stale Boże Narodzenie przypomina. Kiedy jednak chodził po ziemi, miał wąsy, brodę, płaszcz i wysoką czapkę. Starsi dlatego przebierają się za Świętego Mikołaja, żeby przez chwilę wyglądać jak on.”

        CYTAT NR 10

        Kl.  V – VIII

        „ Tak naprawdę miał na imię Cyryl i był stryjecznym dziadkiem Elki (…)

        Od prawie godziny, to jest od chwili, gdy polukrował piernik i ozdobił go wdzięcznymi margerytkami z połówek migdałów, Cyryjek oddawał się klejeniu pierogów. Jak każdą czynność, tak i to klejenie wykonywał z charakterystycznym dla siebie drobiazgowym zaangażowaniem.

        (…)

        Nałożył kupkę farszu kapuścianego na kolejny kawałek  ciasta i rzucił Elce nieśmiałe spojrzenie znad okularów.”

        CYTAT NR 9
        Kl. V-VIII

        "Ledwie Mieszkowi był czas zmrużył oczy,
        Zbladnąć, paść na twarz: a już niedźwiedź kroczy.
        Trafia na ciało, maca: jak trup leży;
        Wącha: a z tego zapachu,
        Któ￳ry mó￳gł być skutkiem strachu,
        Wnosi, że to nieboszczyk i że już nieświeży.
        Więc mruknąwszy ze wzgardą odwraca się w knieję,
        Bo niedźwiedź Litwin miąs nieświeżych nie je."

        CYTAT NR 9
        Kl. II-IV

        "Najważniejszą osobą na podw￳rku był piesek Kruczek. A drugą po nim - czerwonopi￳ry Kogucik.
        Miś wyszedł z domu na podw￳órko. Zaraz też podbiegł do niego Kruczek. Po chwili zbliżył się Kogucik. 
        -Dzień￱ dobry! - powiedział niedźwiadek.
        -Dzień￱ dobry! - odpowiedzieli. - Widzieliśmy, jak przyszedłeś tu z Zosią i Jackiem. Dlaczego masz opuszczone uszko? Jak się nazywasz?
        Opowiedział Miś, dlaczego oklapło mu uszko. I zmartwił się, że nie ma imienia. "

        CYTAT NR 8

        Kl. V-VIII

        „7. Cele, o których mowa w ust. 5, szkoła osiąga poprzez:

        1) przekazywanie uczniom nowoczesnej wiedzy pomagającej zrozumieć ich miejsce w świecie oraz umożliwiającej twórcze przekształcanie rzeczywistości,

         2) umożliwianie uczniom poznania podstaw funkcjonowania państwa i jego instytucji oraz norm współżycia społecznego,

         3) przygotowanie uczniów do właściwego kształtowania stosunków z otoczeniem oraz świadomego, samodzielnego, aktywnego i odpowiedzialnego wykonywania zadań w życiu rodzinnym i społecznym,

        4) wyrabianie wrażliwości społecznej, emocjonalnej i estetycznej oraz umiejętności niesienia pomocy słabszym,

         5) realizację zadań związanych z organizowaniem kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświatowych innych państw.”

        CYTAT NR 8

        Kl. II-IV

        -Czyli to jest jednak próba teatru, tak? – zapytał. – Teatru Konewka?

        -„Konewka”?! – Tym razem osłupieli wszyscy, włącznie z panią Elą.

        -No co? Kacper mówił, że „Konewka” – wyjaśnił Tuan - […] Prawda, Kacper?

        […] -Małą pomyłka… - chrząknął zakłopotany [Kacper]. – Zresztą wszystko przez mojego tatę. Powiedziałem mu o naszym teatrze, a tata zaraz wymyślił, żebyśmy zrobili przedstawienie o prawach dziecka. I zaczął opowiadać o konewce. […]

        -O konewce czy o konwencji? – pani Ela parsknęła śmiechem. – Podejrzewam, że twój tata miał na myśli Konwencję o prawach dziecka.”

        CYTAT NR 7

        Kl. V-VIII

        „Może być jakikolwiek: zdziczały, rzymski rudzielec z wydartą sierścią i mordą
        w bliznach jak weteran legii cesarskiej[…].

         Może być jakikolwiek – byle kot – niepojęta dusza, która […] chodzi po ścieżkach  samotnych mędrców na czterech miękkich łapach.”

        CYTAT NR 7

        Kl. II-IV

        Wzdycha kotek: o!
        - Co ci, kotku, co?
        - Śniła mi się wielka rzeka,
        Wielka rzeka, pełna mleka
        Aż po samo dno.”

        CYTAT NR 6

        Kl. V-VIII

        „[…] блискавка вдарила у величезний старий дуб[…].  Дерево розчахнулося 
        й гепнуло на землю. То було Магічне Дерево. […] З дерева зробили сотні різних предметів, і в кожному з них залишилася частинка магічної cили.”

        CYTAT NR 6

        Kl. II-IV

        „ Дo Kицi – Mицi зaвiтав Панько.  Ϊй подобається коли Панько приходить.

        З ним завжди весело.”

        CYTAT NR 5

        Kl. V-VIII

        Non omnis moriar”

        Przetłumacz to słynne łacińskie powiedzenie.  Kto wypowiedział te słowa?

        CYTAT NR 5

        Kl. II-IV

        „ -Lubisz samochody?

        Pokręciła przecząco głową.

        Tata lubił – pomyślała. – Jego ukochane auto stoi teraz w garażu i czeka na nabywcę. Mama mówi,

        że zostało za dużo wspomnień. I nie da się ich ani odkurzyć, ani wytrzepać.

        Po śmierci taty mama bez przerwy robiła porządki. […] gdy trafiała na przedmiot, który bronił się przed wyrzuceniem […] trzymała go długo w dłoniach i była taka bezradna.”

        CYTAT NR 4

        Kl. V-VIII

        „- Jak ci się zdaje, dlaczego ryby tak świetnie tańczą?

        -Doprawdy nie wiem – odpowiedziała Alicja. – Dlaczego?

        -Dlatego, że są niezwykle wysportowane. Widać to wyraźnie, kiedy się śledzi ich ruchy.

        -Czyje ruchy? – zapytała Alicja, gubiąc wątek rozmowy.

        -Śledzi, rzecz jasna.”

        Podaj imię i nazwisko autora , tytuł książki oraz imię (innego niż tytułowy) bohatera powieści.

        CYTAT NR 4

        Kl. II-IV

        „ -Proszę pana, niech pan słucha!

        Po południu na zabawie

        Utonęła kaczka w stawie.

        Pan nie wierzy? Daję słowo!

        Sprowadzono straż ogniową,

        Przecedzono wodę sitem,

        A co ryb złowiono przy tym!”

        CYTAT NR 3

        Kl. V-VIII

        „-[…] Należy on do rasy mastyfów, to zaś są największe psy na świecie. Ten ma dopiero dwa lata, ale istotnie jest ogromny. Nie bój się, […], gdyż łagodny jest jak baranek. Tylko śmiało! Puść go, […].

               Chamis puścił obrożę, za którą przytrzymywał brytana, a ów poczuwszy, że jest wolny, począł machać ogonem, łasić się […], i poszczekiwać z radości.”

        Podaj nazwisko autora i tytuł  książki, oraz imię psa, o którym jest mowa w cytacie.

        CYTAT NR 3

        Kl. II-IV

        „ -Takiego psa nie widziałem jeszcze nigdy w życiu – pokręcił głową.   – Jesteśmy oddaleni prawie tysiąc kilometrów od tej jego Marittimy – pomyślał. – W jaki sposób to psisko przesiadło się na nasz pociąg? Musiał przecież przesiąść się w Rzymie…”

        Podaj nazwisko autora i tytuł  książki, oraz imię bohatera utworu, o którym jest mowa w cytacie.

        CYTAT NR 2

        Kl. II-IV

        Rozwiąż szyfrowankę. Jakie hasło otrzymałaś/eś? Zapisz to rozwiązanie.

        A/KOCHANY                                                       F/OTWARTY

        B/PUNKTUALNY                                                 G/ TOLERANCYJNY

        C/WYROZUMIAŁY                                             H/ MIŁY

        D/POMOCNY                                                       I/ PRZENIKLIWY

        E/SERDECZNY                                                   J/ CIERPLIWY

        Szyfrowanka: A6, B7, C6, D5, E7,  F7,  G8,  H2,  I4,  J6.

        CYTAT NR 2

        Kl. V-VIII

        Non scholae, sed vitae discimus.”

        Przetłumacz to słynne łacińskie powiedzenie.  Kto wypowiedział te słowa?

        CYTAT NR 1

        Kl. V-VIII

        „Był to nieforemny chłopak, nieco pękaty, z rozwichrzoną czupryną; sądząc po jego budowie, musiał być sprężysty i silny. Spojrzenie miał śmiałe i dziwnie przenikliwe. W tej chwili był blady i wzruszony. Przemawiał głosem miękkim i melodyjnym.

        -Panie profesorze – rzekł z czułością. – Ja wszystko wytłumaczę.

        -Przede wszystkim: kto ty jesteś? Twarz oczywiście znam, lecz twoje nazwisko wymknęło mi się z pamięci.”

        CYTAT NR 1

        Kl. II-IV

        „-Ołówek mi opowiedział, skąd się tu wziąłem. To było tak: Na pierwszej lekcji, zaraz po wakacjach, było lepienie z plasteliny. Pani rozdała dzieciom zieloną i czerwoną plastelinę i dzieci lepiły, co same chciały. Bronka ulepiła gniazdo z jajeczkami. Wicuś ulepił grzybki, chłopcy spod okna ulepili samoloty, a Tosia ulepiła mnie- takiego malutkiego ludzika.”

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        REGULAMIN  KONKURSU NA LOGO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS V-VIII >>>> REGULAMIN_KONKURSU-2.pdf

        REGULAMIN KONKURSU NA NAJWIĘKSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI DLA UCZNIÓW KLAS II-IV >>>> REGULAMIN__KONKURSU.pdf

        --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Biblioteka szkolna ma swoje logo!

        W pierwszym półroczu tego roku szkolnego biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na logo biblioteki. Zadanie okazało się trudne, gdyż niewiele prac wpłynęło na konkurs. Niemniej udało nam się wyłonić zwycięzcę, a co za tym idzie - wybrać logo naszej biblioteki! Nagrodzona została praca Krystiana Urbanka ucznia kl. 5 d. Gratulujemy raz jeszcze uczniowi i mamy nadzieję, że nadal będzie rozwijał swój talent plastyczny.

        Poniżej prezentujemy oficjalne logo biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        PASOWANIE NA CZYTELNIKA

        W kwietniu  uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas  uroczystości uczniowie zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki (czekały ciekawe nagrody), zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki. Poznali również krótką historię powstania alfabetu i jego różnych odmian,  w tym alfabetu dla niewidomych. Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki, co potwierdził klasowy dyplom.

        Wszyscy uczniowie otrzymali zakładkę oraz figurkę „Duszka Książkouszka”. Po raz pierwszy wypożyczyli w szkolnej bibliotece książkę. Podczas kolejnego spotkania  każdy z uczniów samodzielnie wykonał swoją pierwszą zakładkę do książki - wszystkie były pięknie i estetycznie wykonane.

        Szkoła uczestniczy w programie „Czytające Szkoły” z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. W związku z tym  wychowawcy klas I–III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek. W tym roku biblioteka szczególnie poleca książkę Adama Bahdaja „Pilot i ja”. Ogłasza więc konkurs plastyczny  dla klas pierwszych „Moja podróż z Pilotem Marianem Pisarkiem”. Jednocześnie  uczniowie poznają sylwetkę patrona naszej szkoły.

        Jesteśmy  przekonani, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

        Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!

        Organizator: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek 

                    

         

         

         

         

         

           

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        „ Skąd  znam ten  cytat?"

        Biblioteka zaprasza do udziału w konkursie czytelniczym przeznaczonym dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:

        klasy II - IV i  V - VIII.

        Trwa od 28.02.2022 r. do 03.06.2022 r.

        >>>>>>> REGULAMIN.pdf

        ************************************************************************************************

        To już ostatni cytat w tym roku szkolnym. Wszystkim czytelnikom, którzy bawili się z nami, i tym szczęściarzom wygrywającym czekoladę, i wszystkim podejmującym trud zgadnięcia lektury, serdecznie dziękujemy. Wierzymy, że zabawa Wam się podobała.

        CYTAT NR 28   Kl. V – VIII

        Ale wakacje jego zaczynały się dopiero za kilka dni, ponieważ zaś rewizja robót przy kanałach była sprawą pilną i starsi panowie nie mogli tracić czasu, ułożyli się przeto, że wyjadą niezwłocznie, a dzieci wraz z panią Olivier w tydzień później. […] wybuchami radości przyjęli wiadomość, że nie będą mieszkali w niewygodnych utrzymywanych przez Greków hotelach, ale w namiotach dostarczonych przez Towarzystwo Podróżnicze Cooka. Tak zwykle urządzają się podróżnicy, […]. 

        CYTAT NR 28  Kl. II - IV

        Dla […] wakacje to tylko pozornie czas odpoczynku. Gdziekolwiek jest, wszędzie się czuje, jakby był w pracy – bo też wszędzie czają się różne tajemnice i zagadki. Z tego powodu, gdy […] jedzie pod namiot, zawsze zabiera ze sobą tabliczkę z napisem: „Agencja detektywistyczna RÓŻOWE OKULARY” (tabliczkę, która wisi zwykle na drzwiach jego miniaturowej agencji).

        Tym razem […] zaniosło aż nad jezioro. Rozbił swój mikroskopijny namiocik na polu biwakowym, w środku ustawił stolik, przy stoliku krzesełko, przy krzesełku czajnik, przy czajniku doniczkę z kaktusem (kaktus zawsze lepiej mieć pod ręką), obok wejścia zawiesił tabliczkę[…].

        CYTAT NR 27   Kl. V - VIII

        Ona mi pierwsza pokazała księżyc

        i pierwszy śnieg na świerkach,

        i pierwszy deszcz.

        Byłem wtedy mały jak muszelka, […]

        Noc. Dopala się nafta w lampce.[…]

        Może to ty, matko, na niebie

        jesteś tymi gwiazdami kilkoma?

        Albo na jeziorze żaglem białym?

        Albo falą w brzegi pochyłe?[…]”

        CYTAT NR 27    Kl. II - IV

        „Dam ci dziś piękny kwiatek

        i wstążkę na dodatek.

        Dam ci złoty pierścionek,

        na górce mały domek,

        ogródek malowany,

        ławkę pod wielkim kasztanem.[…]

        I jeszcze…co tylko chcesz.

        Bo jestem bardzo bogaty,

        dostałem kredki od taty!”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 26   Kl. V - VIII

        „Natomiast w trzech pozostałych częściach muru mieszczą się długim, nieprzerwanym szeregiem jedna obok drugiej żelazne furtki, pozamykane na małe srebrne kłódeczki.

               Wszystkie te furtki prowadzą do rozmaitych sąsiednich bajek […]. Są tam wszystkie bajki pana Andersena i braci Grimm, bajka o dziadku do orzechów,

         o rybaku i rybce, o wilku, który udawał żebraka, o sierotce Marysi i krasnoludkach,

        o Kaczce-Dziwaczce i wiele, wiele innych.”

        CYTAT NR 26    Kl. II - IV

        „Znaczącą pozycję w bibliotece poety zajmowały rozprawy o szczurach i myszach. Jedna była napisana po niemiecku, druga po polsku, inna po francusku. Wiele z nich poeta sprowadzał z zagranicznych antykwariatów, niektóre dostawał od wracających z podróży przyjaciół. Dział „szczurologii” wciąż się więc rozrastał i wkrótce pan Julian miał chyba największy w Polsce zbiór książek o szczurach i myszach.

        -A to bestie – wzdrygał się czasami, studiując jakiś bogato ilustrowany tom.

        -Są genialne! – zachwycał się innym razem.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 25   Kl. V - VIII

        „W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, […]

        my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, […]

        równi w prawach i powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, […]

        nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,

        zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko,

        co cenne z ponadtysiącletniego dorobku, […]

        ustanawiamy […]  prawa podstawowe dla państwa

        oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości […].”

        CYTAT NR 25   Kl. II - IV

        „Jak Czarniecki do Poznania

        Po szwedzkim zaborze

        Dla ojczyzny ratowania

        Wrócim się przez morze”.

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 24    Kl. V - VIII

        „Ziemia to nie byle jaka planeta! […] Żeby przybliżyć wam rozmiary Ziemi, powiem, że przed wynalezieniem elektryczności trzeba było utrzymywać na wszystkich sześciu kontynentach prawdziwą armię czterystu sześćdziesięciu dwóch tysięcy pięciuset jeden latarników. Z daleka wyglądało to przepięknie. Armia ta poruszała się tak jak balet
        w operze. Najpierw pojawiali się latarnicy z Nowej Zelandii i Australii. Gdy już zapalili swe latarnie, kładli się spać. W ich miejsce pojawiali się latarnicy z Chin
         i Syberii. Po chwili […] przychodziła kolej na latarników z Rosji i Indii. Potem na tych z Afryki i Europy. Następnie tych z Ameryki Południowej. Potem z Ameryki Północnej. Nigdy nie mylili się w kolejności pojawiania się na scenie.”

        CYTAT NR 24  Kl. II  -  IV

        Poparzyła bliźniąt para:

        -Nie ma, ale będzie zaraz,

        Będzie pomnik Kopernika,

        Bo Kopernik wart pomnika!”

         

        „-Przy ulicy Astronomów

         

        Stoi bardzo dużo domów,

        Lecz brakuje tu pomnika

        Mikołaja Kopernika-

        Tak powiedział pan Astronom,

        Kiedy szedł na spacer z żoną.

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 23    Kl. V - VIII

        1/ Powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka.

        2/ Powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych.

        3/ Powstają przez rysowanie na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku.

        A/ Kraszanki

        B/ Drapanki

        C/ Pisanki

        W odpowiedzi połącz definicję z pojęciem.

        CYTAT NR 23   Kl. II - IV

        „Urządziliśmy konkurs, kto zje najwięcej jajek. Ja nie mogłam zjeść więcej niż trzy, ale Olle zjadł sześć. […]

        Potem zabraliśmy się za szukanie naszych jaj wielkanocnych z cukierkami
        w środku. Mama gdzieś je przed nami ukryła. […] Mamusia bardzo sprytnie schowała jajka. Moje leżało w szafie, w której stoją rondle. Było całe srebrne, w małe kwiatuszki. Ach, jakie było śliczne! W środku był kurczaczek z marcepana i moc cukierków.

        Wieczorem mogliśmy się bawić do późna, ponieważ była to Wielka Sobota.

        *******************************************************************************”**************

        CYTAT NR 22   Kl. II -  IV

        W odpowiedzi napisz co z poniższej listy nie powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym:

        -chleb

        -sól i pieprz

        -kiełbaska

        -rzodkiewka

        -baranek

        -twarożek

        -jajko

        -czekolada

        CYTAT NR 22    Kl. V - VIII

         „Babka wielkanocna”

        OPIS PRZYGOTOWANIA

        Masło utrzeć z 25 dag cukru, dodać żółtka i cukier waniliowy. Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia, przesiać, po czym na przemian z mlekiem (lub śmietaną) dodać do utartych z cukrem żółtek - cały czas mieszając. Gdy wszystkie składniki utworzą gładką masę dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać. Następnie ciasto podzielić na dwie połowy i z jednej zrobić masę czekoladową: dosypać kakao i pozostałe 10 dag cukru.

        Formę na babkę (okrągła o pojemności 1 i 1/2l) wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Nakładanie ciasta zacząć od kilku łyżek masy "białej", następnie dać kilka łyżek czekoladowej i tak do wyczerpania ciasta - bacząc, by na wierzchu była masa z kakao. Piec ok. 1 i 1/2 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

        SKŁADNIKI

        • 500 g - mąki
        • 350 g - cukru
        • 4 - jajka
        • ¾ szklanki - mleka lub śmietany
        • 1 łyżka - proszku do pieczenia
        • 1 - cukier waniliowy

        W odpowiedzi proszę podać brakujące składniki babki wielkanocnej.

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 21   Kl. II-IV

        „Tam daleko, gdzie wysoka sosna,

        maszeruje drogą mała ………….

        Ma spódniczkę mini, sznurowane butki

        I jeden ……………. krótki

        …………….. Wiosna, a ptaki wokoło

        lecą i świergocą głośno i wesoło.

        Maszeruje Wiosna, w ręku trzyma …………,

        gdy go w górę wznosi, zielenieje świat.”

        W rozwiązaniu należy wypisać brakujące słowa.

        CYTAT NR 21  Kl. V-VIII

        „Homo sum, humani nihil a me alienum  puto”

        W rozwiązaniu napisz, co znaczą te słowa po polsku.

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 20    Kl. V - VIII

        „Bo już bocian przyleciał do rodzinnej sosny

        I rozpiął skrzydła białe, wczesny sztandar wiosny;

        A za nim, krzykliwymi nadciągnąwszy pułki,

        Gromadziły się ponad wodami jaskółki

        I z ziemi zmarzłej brały błoto na swe domki.

        W wieczór słychać w zaroślach szept ciągnącej słomki,

        I stada dzikich gęsi szumią ponad lasem, […]

        A w głębi ciemnej nieba wciąż jęczą żurawie.”

        CYTAT NR 20     Kl. II - IV

        „Naplotkowała sosna,

         że już się zbliża wiosna.[…]

        Kos gwizdnął: -Wiem coś o tym,

        przyleci samolotem.

         -Skąd znowu- rzekła sroka

        ja jej nie spuszczam z oka

        i w zeszłym roku w maju

        widziałam ją w tramwaju.[…]

        A wiosna przyszła pieszo.”

        CYTAT NR 19    Kl. V - VIII

        1/ „Żaden dzień się nie powtórzy,

        nie ma dwóch podobnych nocy,

        dwóch tych samych pocałunków,

        dwóch jednakich spojrzeń w oczy.”

        2/ „Gdzie dużo szumu, mało rozumu”

        Podaj pełne imię i nazwisko autorów poszczególnych cytatów.

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 19    Kl. II - IV

        Kobieta wyjątkowa, jedna z najważniejszych w historii, uczona, która zmieniła losy nauki. Albert Einstein powiedział o niej, że była "jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę".

        Po latach została pierwszą kobietą profesorem katedry fizyki na paryskiej Sorbonie i pierwszą kobietą nagrodzoną dwukrotnie nagrodą Nobla.

        W prezencie ślubnym wraz z mężem dostali  rowery, na których wyruszyli w podróż poślubną. Chcąc prowadzić samochód, jako jedna z pierwszych kobiet, uzyskała prawo jazdy.”

        „Był człowiekiem renesansu, gdyż zajmował  się nie tylko dla astronomią, ale także medycyną, ekonomią, kartografią i matematyką. Studiował w Krakowie, Bolonii i Padwie. Zrewolucjonizował wiedzę na temat ruchu planet i Słońca. Jego imię nosi wiele szkół w Polsce, wystawiono mu pomniki w wielu krajach, jego wizerunek pojawiał się na banknotach. Jego dzieło życia, księga „ De Revolutionibus”, przez prawie 300 lat  znajdowało się na Indeksie Ksiąg Zakazanych. Rok 2023 został przez Sejm Polski ogłoszony jego imieniem.”

        Podaj imię i nazwisko każdej z postaci opisanych wyżej.

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 18    Kl. V - VIII

        „-Nie ma wątpliwości, Tomku. To jest prawdziwe złoto – odparł nie mniej zdziwiony ojciec. – Wydaje mi się, że jest to istotnie wspaniały dar.

        -Co ja mam z tym zrobić? – zafrasował się chłopiec.

        -Możesz sprzedać złoto, a otrzymane za nie pieniądze złożysz w banku. Będziesz miał do dyspozycji ładną sumkę, gdy podrośniesz – doradził ojciec.

        Tomek zastanowił się przez chwilę, po czym zawołał z ożywieniem:

        -Już wiem, co zrobimy ze złotem. Urządzimy za nie samodzielną wyprawę do Afryki. […]

        -Mała Głowa nie jest pozbawiona rozsądku. […] Warto się zastanowić nad tym projektem.”

        CYTAT NR 18   Kl. II - IV

        „-Nie możesz być ciągle taka smutna i apatyczna – przekonywała ją pięciopalczasta różowa rękawiczka, jedyna życzliwa jej dusza
        w nieprzyjaznym świecie tekstyliów. – Jeśli nie weźmiesz losu w swoje ręce, o przepraszam, w swoje nogi – będziesz tu tkwić do końca świata! Rusz się, zrób coś ze sobą!

        - Co prawda, to prawda – powiedziała w końcu szara skarpetka. – Nie będę czekać ani chwili dłużej. Opuszczam was, słyszycie? – zawołała najgłośniej, jak umiała.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 17   Kl. V - VIII

        „-[On] to ma dobrze, prawda?

        -Dlaczego myślisz, że ma dobrze?

        -Śpi w szałasie!...Chciałbym spać w szałasie! A ty?

        -Ja także.

        -W ogóle!... Jeździ, gdzie mu się tylko podoba, i rodzice mu na to pozwalają!

        -Skąd wiesz, że pozwalają?

        -Pytałem go, ty właśnie poszedłeś po paliki…Ten wujek już od paru lat nie pisze listów, więc powiedział w domu, że musi do niego pojechać i dowiedzieć się, co i jak. Postanowił sobie, że go znajdzie, kapujesz? Postanowił sobie! Więc ojciec dał mu forsy, no i pojechał.”

        CYTAT NR 17   Kl. II - IV

        „A więc płyniemy, płyniemy…Nagle mamusia woła:

        -Wracajcie, bo się chmurzy!

        Aż tu słychać: rrrrr…tam, w górze. Słońce gaśnie. Wielkie, ciężkie krople pac, pac, pac! Deszcz zaczyna padać. […] Nagle zerwał się wiatr i przygiął drzewa rosnące nad głową. […] W tej chwili gałąź wplotła mi się we wstążeczkę, którą miałem na szyi. […] Wiatr odgiął gałęzie w drugą stronę.

        Poderwały się one ku górze…razem ze mną! […]

        Widziałem, […] jak Małgosia coś opowiada mamie, zakrywa twarz chusteczką i płacze.

        Nade mną szalała burza. Wiatr szarpał drzewem. Uwieszony u gałęzi, wciąż zataczałem koła nad wodą.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 16   Kl. V - VIII

        „-To znaczy, że pan profesor ma swoją metodę…

        -Ja? Metodę?

        -Tak jest… Odkryłem ją już bardzo dawno. Prawie każdy z panów profesorów ma jakiś swój sposób i porządek egzaminowania. Pan profesor egzaminuje każdego razu trzech, a tych trzech wybiera z notesu wedle niezmiennego porządku. […] Ponieważ jest nas tu równo trzydziestu, a każdy w notesie pana profesora ma swój numer, więc łatwo było obliczyć, kto i kiedy będzie pytany.

        Pan profesor cofnął się nagle […]

        -To przecież było najgłębszą tajemnicą! – zakrzyknął gromko.

        -Z pewnością […]. Nie ma jednak na świecie takiej tajemnicy, której by nie można odgadnąć.”

        CYTAT NR 16    Kl. II - IV

        „-No, to może na pożegnanie i my się raz przejedziemy? Chcesz?

               Wsiedli do czerwonego, wyścigowego samochodu i Andie go prowadził. Z początku jechał ostrożnie, ale potem nabrał odwagi i zaczął pędzić
        po całym autodromie jak szalony […]. Za każdym razem, kiedy zderzał się
        z innym samochodem, babcia aż piszczała z radości, ale piszczała jeszcze głośniej, gdy potrącał grubego, wypchanego bałwana, który kiwała się
        na samym środku autodromu i wymachiwał rękami. […] I za każdym razem, gdy wpadł na niego jakiś samochód, wyrzucał oba ramiona w górę, a nos jego zaczynał świecić czerwono.

        -Ależ się złości! – śmiała się babcia. – No, […] potrąć go jeszcze raz, żeby mu się znowu nos zaświecił!”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 15  Kl. V - VIII

        „Wyrzecz się swego rodu, rzuć tę nazwę!

        Lub jeśli tego nie możesz uczynić,

        To przysiąż wiernym być mej miłości,[…]

        Nazwa twa tylko jest mi nieprzyjazna,[…]

        Czymże jest nazwa? To, co zowiem różą,

        Pod inną nazwą równie by pachniało;

        […] porzuć tę nazwę, a w zamian […]

        Weź mię, ach! całą!”

        CYTAT NR 15    Kl. II - IV

        „Dziś usiadła koło nas nowa koleżanka. […] Tej koleżance na imię jest Zosia. Jak tylko ta Zosia usiadła […], zaraz zajrzała do naszego piórnika.

        Ja głowę wysadziłem, żeby jej się lepiej przyjrzeć, a ona prast! Prędko piórnik zamknęła i mój śliczny nos mi przygniotła! […] Zacząłem okropnie płakać. […] A tamta Zosia, wstrętna, aż się pokłada na ławce ze śmiechu!

        Nos miałem spłaszczony jak place, obu dziurkami do góry.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 14    Kl. II - IV

        „-No cóż – powiedział Barnaba, wciskając z powrotem na łeb berecik, który zwiał mu Wiatr – pozostaje tylko jedno wyjście. Trzeba wyznaczyć nagrodę za odnalezienie Kapelusza.[…]

        -Wysoką nagrodę – chlipnęła[…]-Dam nagrodę za każdą informację o moim Kapeluszu – obiecała uroczyście, ocierając łzy.

               Wprawdzie Dzięcioł […] mruknął sceptycznie, że na nagrody i cudzą wdzięczność nie ma co w życiu liczyć, ale nie ostudziło to zapału innych. Barnaba miał rację – informacja o nagrodzie (Wysokiej Nagrodzie) zmotywowała wszystkich do energicznych działań.”

        CYTAT NR 14   Kl. V - VIII

        „Stopniowo pamięć wzrokowych wrażeń poczęła zacierać się
        w dziewczynce. Czerwona wiśnia stała się dla niej wiśnią gładką, okrągła
        i miękką, błyszczący pieniądz był twardym i dźwięcznym krążkiem, na którym znajdowały się jakieś znaki w płaskorzeźbie. Wiedziała, że pokój jest większy od niej, dom większy od pokoju, ulica od domu. Ale wszystko to jakoś – skróciło się w jej wyobraźni.

        Uwaga jej skierowała się na zmysł dotyku, powonienia  i słuchu. Jej twarz i ręce nabrały takiej wrażliwości, że zbliżywszy się do ściany czuła o kilka cali lekki chłód. Zjawiska odległe oddziaływały na nią tylko przez słuch. Przysłuchiwała się więc po całych dniach.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 13   Kl. II - IV

        „Ściany pałacu były zrobione ze śnieżnej zawiei, a okna i drzwi z ostrych wiatrów; było tam przeszło sto sal, zależnie od tego jak zawiał śnieg; największa sala rozciągała się na wiele mil, wszystkie oświetlało silne światło zorzy polarnej; były wielkie, puste, lodowato zimne
        i błyszczące![…] Pośrodku pustej, śnieżnej sali leżało zamarznięte jezioro, które popękało na tysiące kawałków […] pośrodku tego jeziora siadywała
        K. Ś.[…] i wówczas mówiła, że siedzi na zwierciadle rozsądku i że to jest jedyne i najlepsze zwierciadło na świecie.”

        CYTAT NR 13   Kl. V - VIII

        „Minęli sklep […], potem pocztę, z której w równych odstępach czasu wylatywały sowy, i skręcili w boczną uliczkę, na końcu której znajdowała się mała gospoda. Nad drzwiami wisiała na pordzewiałej ramie nadgryziona zębem czasu tarcza z wymalowanym na niej łbem dzikiej świni, z którego ściekała krew na białe płótno. Tarcza skrzypiała żałośnie na wietrze. Wszyscy troje zawahali się przed drzwiami. […]

        Z tylnej izdebki wyszedł do nich barman. […]

        -Co ma być?-warknął.

        -Prosimy o trzy piwa kremowe. […]

        Barman sięgnął pod kontuar i wyciągnął trzy bardzo zakurzone, bardzo brudne butelki i postawił je hałaśliwie na kontuarze.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 12   Kl. II - IV

        „Hu! Hu! Ha! Na­sza zima zła!
        Szczy­pie w nosy, szczy­pie w uszy
        Mroź­nym śnie­giem w oczy pró­szy,
        Wi­chrem w polu gna!
        Na­sza zima zła!

         

        Hu! Hu! Ha! Na­sza zima zła!
        Płach­ta na niej dłu­ga, bia­ła,
        W ręku ga­łąź oszro­nia­ła,
        A na ple­cach drwa...
        Na­sza zima zła!”

        CYTAT NR 12    Kl. V - VIII

        „Poprzez białe drogi, z mrozem za pan brat
        pędzą nasze sanie szybkie niby wiatr.
        Biegnij koniu wrony przez uśpiony las
        my wieziemy świerk zielony i śpiewamy tak:

        Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań
        co za radość, gdy saniami można jechać w dal
        Gdy pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań
        a przed nami i za nami wiruje tyle gwiazd.

        Biegniesz biała drogo nie wiadomo jak,
        nie ma tu nikogo, kto by znaczył ślad.
        Tylko nasze sanie, tylko szybki koń
        tylko gwiazdy roześmiane i piosenki ton.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 11      Kl. V-VIII

        „Przed sklepami, przy których się zatrzymywała i wyciągała do ludzi zmarznięte chude rączyny, przystawali najczęściej bogaci przedsiębiorcy z żonami i dziećmi. Kobiety w eleganckich futrach mijały ją, gapiąc się na wystawy, podziwiały światłą choinek iskrzące się wszystkimi kolorami tęczy, a potem energicznie wchodziły do środka, by kupować prezenty dla swoich pociech. Któż potrzebowałby zapałek!”

        CYTAT NR 11     Kl. II-IV

        „ -Babcia! – zawołała szczęśliwa dziewczynka i już miała rzucić się jej w ramiona, gdy wtem płomyczek zgasł. Zrozpaczona, wyjęła z węzełka resztę zapałek i pocierała ich końcówkami o ścianki pudełka, aż cała wiązka wysunęła się z jej przemarzniętych paluszków.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 1

        Kl. II-IV

        „-Mogę udowodnić, że w torbie są pieniądze ze zbiórki.

        Higienistka Mary patrzy na niego. Już nie wydaje się być taka pewna siebie.

        Komisarz grzebie przez chwilę w worku i w końcu wyjmuje to, czego szukał.

        Trzyma w ręce stukoronowy banknot i czyta:

        -„Stówka dla dzieciaka z pozdrowieniami od pastora”.

        -On to napisał na banknocie…? – nie dowierza Mary i robi się czerwona na twarzy. – Co za pajac!

        -To pani podpiłowała podium, żeby się zawaliło – mówi Maja.

        Mary potakuje.”

        CYTAT NR 1

        Kl. V-VIII

        „Świetnie. Brakuje tylko, żeby jakiś matoł zobaczył mnie z tym zeszytem pod pachą

        i pomyślał sobie nie wiadomo co.

        Zgodziłem się z jednego powodu: doszedłem do wniosku, że jak kiedyś będę sławny
         i bogaty, to nie będzie mi się chciało odpowiadać na durne pytania różnych ludzi przez cały boży dzień. No i ten dziennik może się wtedy przydać.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 2

        Kl. II - IV

        „Mama spojrzała na mnie mądrymi oczami, w których pojawił się smutek.

        -To będą twoi nowi właściciele – odparła. – Przeprowadzisz się do nowego domu, synku. Jesteś już wystarczająco duży. W życiu każdego kota przychodzi taki moment, kiedy musi rozstać się ze swoją rodziną i usamodzielnić. Niebawem również twoja siostra i bracia pójdą w świat do nowych domów.

        -Ale ja nie chcę! – miauknąłem lękliwie.”

        CYTAT NR 2

        Kl. V - VIII

        „-Wasza pani zachorowała.

        A potem pan Dubon, wychowawca, zaprowadził nas do klasy. My go nazywamy „Rosołem”. Oczywiście wtedy, kiedy tego nie słyszy. Nazwaliśmy go tak, bo on ciągle mówi: „Spójrzcie mi w oczy”, a na rosole są oka. Ja z początku nie mogłem się w tym połapać, ale starsze chłopaki mi to wytłumaczyli.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 3

        Kl. II - IV

        „[…] nastała nowa era – era dwóch kółek. Każdego dnia podwijał nogawki spodni (żeby nie wkręciły się w łańcuch), a potem ruszał na objazd „swego rewiru”, jak nazywał kilka okolicznych ulic, park i bazarek; pozdrawiał znajomych, robił srogą minę na widok powarkujących psów, przyglądał się chuliganom, którzy chichotali, widząc rower detektywa […] – i w ogóle z upodobaniem oddawał się rowerowemu nałogowi.

        Oczywiście w agencji „Różowe okulary” było za mało miejsca, żeby trzymać rower;[…] – z problemem tym jednak pomógł uporać się naszemu bohaterowi pan Mietek, dozorca.

        -[…]niech go pan przypina do poręczy schodów na parterze.

        -Jak to „przypina”?

         -Detektywowi nie muszę chyba tłumaczyć, że na świecie są złodzieje?”

        CYTAT NR 3

        Kl. V - VIII

        „Teraz jednak świeża zieloność niby powiewny welon zaczęła okrywać mur, ziemię
        i drzewa, i wiszące gałązki, i pędy, w trawie zaś, pod drzewami, w szarych wazonach kamiennych, wszędzie pełno było plam złocistych i purpurowych, drzewa nad ich głowami okryte były śnieżnym i różowym kwiatem, a wszędzie pełno śpiewu ptasząt, brzęczenia owadów i najróżniejszych zapachów.

        Wyglądał niesamowicie i całkiem inaczej niż zwykle – kolory niby płomień objęły
        go całego, zaróżowiły twarz, szyję, ręce…

        -Będę zdrów teraz! Będę zdrów! Będę zdrów! –{…} I będę żył zawsze! Zawsze! Zawsze! Zawsze!”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 4

        Kl. II - IV

        […] kogut na patyku

        Zapiał gniewnie: „Kukuryku!”.

        Jak usłyszy to kukułka,

        Wrzaśnie: „A to co za spółka?

        Kuku-ryku? Kuku-ryku?

        Nie pozwalam, rozbójniku!

        Bierz, co chcesz, bo ja nie skąpię,

        Ale kuku nie ustąpię.

        Ryku – choć do jutra skrzecz!

        Ale kuku – moja rzecz!”

        CYTAT NR 4

        Kl. V - VIII

        „Wziął głęboki wdech i spojrzał na swój prawy bok. To, co zobaczył, prawie go zwaliło z nóg.

        Z rękawa szaty zwisało coś, co przypominało grubą gumową rękawicę koloru ludzkiej skóry. Spróbował poruszyć palcami. Bezskutecznie.

        Lockhard nie wyleczył mu złamanych kości. Po prostu je usunął. Pani Pomfrey nie była zachwycona tym, co zobaczyła.

        -Powinieneś od razu przyjść do mnie! – krzyknęła, podnosząc smętną, bezwładną pozostałość czegoś, co jeszcze pół godziny wcześniej było sprawną ręką. – Złamaną kość jestem w stanie wyleczyć w ciągu sekundy… ale sprawić, żeby odrosła…”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 5

        Kl. II-IV

        „[…] zamieszkała z polną myszką. Pomagała jej gotować i sprzątać, śpiewała piosenki i snuła opowieści.

        Pewnego dnia odwiedził je kret. Jego mieszkanie sąsiadowało z mysią norą. By pochwalić się posiadanymi dobrami, zaprosił obie panie do siebie. Wędrując ciemnym korytarzem, natknęli się na leżącą tam jaskółkę. Ptak leżał bez życia z główką wtuloną pod skrzydło, a jego piękne piórka lśniły w słabym blasku pochodni, […]”

        CYTAT NR 5

        Kl. V-VIII

        „[…]przycisnąwszy kolanko do kolanka dygnęła słoniowi, jak umiała najładniej, po czym wyciągnęła rączkę z begoniami i ozwała się trochę drżącym głosikiem:

        -Dzień dobry, kochany słoniu! Ja wiem, że nie zrobisz mi nic złego, więc przyszłam, żeby ci powiedzieć dzień dobry… i mam tylko te kwiatki.

        A kolos zbliżył się, wyciągnął trąbę, wyjął […] wiązkę begonii, lecz włożywszy ją do paszczy wypuścił zaraz na ziemię […]

        Słoń przestępował z nogi na nogę i wciąż gulgotał z radości. Po chwili zaś obwinął trąbą drobne ciało dziewczynki i podniósłszy je w górę począł kołysać ją lekko w prawo i w lewo.

        -Jeszcze! jeszcze! – wołała rozbawiona […]”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 6

        Kl. V-VIII

        „W Wielki Czwartek przebraliśmy się wszyscy jak zwykle w ten dzień za baby-jagi. Chłopcy też. Włożyłam kraciastą chustkę Agdy, pasiasty fartuch i długą czarną spódnicę. Wzięłam też z pieca chlebowego długi pogrzebacz, by mieć na czym jechać. Lasse jechał na wielkiej miotle podwórzowej. Pojechałam konno do Zagrody Północnej i zawiozłam listy z życzeniami świątecznymi […]. „Wesołych Świąt życzy stara czarownica. Teraz jadę na Łysą Górę” – napisałam w liście.

        Tatuś palił zeszłoroczne liście w naszym ogrodzie, a my – czarownice – galopowaliśmy przez stosy tlących się liści i udawaliśmy, że jesteśmy na Łysej Górze.”

        CYTAT NR 6

        Kl. II-IV

        „-Tak, zrobił to – powiedziała. -  Nie bardzo wiem, co to znaczy… Oczywiście zabrzmiało to okropnie chamsko… ale ta „szlama”…

        - To najbardziej obraźliwe określenie, jakie mogło przyjść mu do głowy – wydyszał[…]. – Tak się mówi o kimś, kto ma rodziców mugoli… no wiecie, kto urodził się w nie-magicznej rodzinie. Że jest szlamowatej krwi. Niektórzy czarodzieje […] uważają się za lepszych od innych[…]. – Odbiło mu się lekko i jeden mały ślimaczek wylądował na jego wyciągniętej dłoni. Wrzucił go do miednicy i ciągnął dalej: - Oczywiście reszta z nas wie, że to nie ma żadnego znaczenia.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 7

        Kl. II-IV

        „Znieruchomiałam, ale patrzyłam przed siebie. Coś widziałam…

        -Hm … To chyba jest…- myślałam, przyglądając się uważnie. - …Tak! To jest foka! – dokończyłam po chwili, podekscytowana. Wypłynęła z toni w moim kierunku. Popływała trochę w jedną stronę, trochę w drugą. Patrzyła  na mnie, a potem… Zanurkowała… Zniknęła wśród ogromnych podwodnych wodorostów. Miałam wrażenie, że w nie po prostu wpłynęła, jakby było tam jakieś przejście, którego nie widzę.”

        CYTAT NR 7

        Kl. V-VIII

        „ Od trzech dni nie mieliśmy w ustach nic poza gotowaną wodą z  garstką suchej mięty. […] Gdy mijałam piekarnię, poczułam tak intensywny zapach świeżego chleba, że zakręciło mi się w głowie. […] Nagle usłyszałam, że ktoś na mnie wrzeszczy. Podniosłam wzrok i ujrzałam piekarzową, która kazała mi się wynosić. […] Zza pleców matki wyglądał chłopiec z jasnymi włosami. Jego matka, gderając, wróciła do piekarni. Dopiero wtedy dotarło do mnie, że nieuchronnie wrócę do domu z pustymi rękami. […]

        -Rzuć to świni, ty durna istoto! – krzyczała matka chłopaka. – Zmarnowany chleb, nikt przy zdrowych zmysłach go już nie kupi!

        Oderwał kawałek spalenizny i cisnął je do koryta. […] Chłopiec obejrzał się na piekarnię, jakby chciał sprawdzić, czy nikt nie patrzy, a potem […] rzucił w moją stronę najpierw jeden, a zaraz za nim drugi bochen.”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 8

        Kl. II - IV

        „Przetarłem oczy, bo zdawało mi się, że śnię. Ale nie śniłem. Przede mną stał żywy lotnik z czarnymi wąsami i tak na mnie patrzył, jakbyśmy się od dawna znali i niejeden lot razem odbyli.

        -Przepraszam, czy jest pan prawdziwy? – zapytałem nieśmiało.

        -Najprawdziwszy w świecie.

        -A ten samolot też jest prawdziwy?

        -Słyszysz warkot silnika?

        -Słyszę!

        -Więc dlaczego zadajesz takie dziwne pytania? Powiedz mi lepiej, dokąd chcesz lecieć?

        -Ja… - zająknąłem się, bo byłem wciąż ogromnie zdziwiony tym wszystkim.”

        CYTAT NR 8

        Kl. V - VIII

        „Tymczasem porucznik, […] obserwowany przez wielu mieszkańców, którzy widzieli palący się samolot – szarpnął za rączkę wyzwalającą i otworzył spadochron, który rozwinął się prawidłowo, ratując mu życie.

        Pilot opadał wzdłuż drogi. Ziemia była coraz bliżej i bliżej, Marian przygotował się do lądowania, myślał, że opadnie na ziemię, ale wiatr zniósł spadochron tak, że pilot wpadł na drzewo, zawisając na starym dębie,  nieopodal stojącej obok willi. Marian uspokoił się, rozpiął zamek pasów uprzęży i zeskoczył na ziemię.

        Z dala słyszał podniesione głosy…”

        ************************************************************************************************

        CYTAT NR 9

        Kl. V - VIII

        „W piersiach rozpacz uwięziona

        w listopadzie wstrząsła serce,

        wstaje Polska z grobu łona,

        pierzchają dumni morderce.

        Błysnął znowu Trzeci Maj

        i już wolny błogi kraj.”

        CYTAT NR 9

        Kl. II - IV

        „- Czy ją kochasz?

               - Kocham szczerze.

        - A w co wierzysz?

               - W Polskę wierzę.

        - Coś ty dla niej?

               - Wdzięczne dziecię.”

                                                                      ************************************************************************************************

        CYTAT NR 10

        Kl. II - IV

        „[…]zostało dużo kawałków niepotrzebnego papieru. Ja ten papier pozbierałem
        i poskładałem. Mój zeszycik ma w środku białe kartki, a okładkę czerwoną. Mój zeszycik jest taki duży, jak Tosi paznokieć, i leży w moim piórnikowym pokoiku
         na samym dnie. A potem pozbierałem wszystkie połamane noski od ołówka i piszę teraz nimi w zeszyciku swój pamiętnik.”

        CYTAT NR 10

        Kl. V - VIII

        „Wszystkie stopnie już wystawione i pani Barszcz zabrała nas do Łazienek.

        Przed Pałacem na Wodzie stała wycieczka szkolna z Łomży i wrzucała monety
        do fontanny (taki przesąd). Ledwo wycieczka się oddaliła, zaczęliśmy łowić forsę. Mnie, jak na  złość, przypadły same pięciogroszówki, ale  i tak starczyło na lody.

        A później zwiedzaliśmy pałac królewski, z którego pani Barszcz wyszła w muzealnych filcowych kapciach i mieliśmy niezłą zabawę, kiedy doszła w nich aż do przystanku. Tam jakaś starowinka pozbawiona poczucia humoru zwróciła pani Barszcz uwagę
        i trzeba było wracać.

        W przyszłym tygodniu idziemy na Stare Miasto. Ciekawe, czy jest tam fontanna?”

        CYTAT NR 11

        Kl. II - IV

        „-Nieprawda! Lato zwykle

        Przyjeżdża motocyklem!

        -A ja wam to dowiodę,

        Że właśnie samochodem.[…]

        A lato przyszło pieszo –

        Już łąki nim się cieszą

        I stoją całe w kwiatach

        Na powitanie lata.”

        CYTAT NR 11

        Kl. V - VIII

        „-No? – spytała po raz drugi, podchodząc szybko do chłopców. – Stało się coś?

        -Tak – odezwał się Marian.- Na wyspie ktoś był.[…]

        -Kiedy był?

        -Wczoraj.

        -Przecież siedzieliśmy tam prawie do wieczoru i nie widzieliśmy nikogo.

        -Ale my z Marianem polecieliśmy tam jeszcze drugi raz […]. Na polance było ognisko.[…]

        -Nie zauważyliście nikogo?

        -Nie.[…]

        -Szukaliście?

        -Pytanie!-oburzył się Julek. – Wszędzie szukaliśmy.

        -Jak myślisz, kto to mógł być? – Pestka zwróciła się z tym pytaniem do Mariana,[…]”

         

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Klasy pierwsze gośćmi w bibliotece szkolnej

        24-25 listopada uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki. Okazją były: Święto Pluszowego Misia oraz rozdanie Wyprawek Czytelniczych w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

        Ku wielkiemu zaskoczeniu dzieci, w drzwiach biblioteki witał ich miś. Uczniowie zapoznali się z historią powstania, ukochanej przez wszystkie dzieci, zabawki. Obejrzeli prezentację multimedialną o niedźwiedziach  i misiach, poznając przyrodnicze ciekawostki ze świata fauny oraz bohaterów książek i filmów o misiach.

        Biblioteka przygotowała też  wystawkę pluszowych misiów oraz książek. Każdy pierwszak tego dnia otrzymał odznakę „Przyjaciel Pluszowego Misia”.

        Wszyscy uczniowie  otrzymali zestaw książek: „Pierwsze abecadło”- antologię tekstów najlepszych polskich autorów literatury dziecięcej oraz „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów. Kampania realizowana jest przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

        Mamy nadzieję, że ta wizyta stanie się dla uczniów klas pierwszych początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.

                                               

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         Czas na podsumowanie

        Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2022 r.

        Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to „Czytanie dla pokoju”. Biblioteka szkolna przygotowała uczniom różnorakie atrakcje. Można było zawitać w bibliotecznym kinie na przerwie, zabawić się w zgadywanki z ciasteczkiem, zagrać w różne gry planszowe.

        Uczniowie Błażej Sochacki i Szymon Skórka z klasy 8c   przygotowali prezentację dotyczącą bohaterów filmu animowanego „Iniemamocni”. Fani mogli  sprawdzić swoją wiedzę na temat filmu podczas przeprowadzonego przez Błażeja quizu.

        Biblioteka ogłosiła też konkurs plastyczny w dwóch kategoriach:

        - dla uczniów klas II-IV na największą zakładkę do książki

        dwa I miejsca – Hanna Wójcik kl. 2a, Zofia Więch kl. 3f

        dwa II miejsca – Zuzanna Dukland kl. 2f, Ahmed Hammadi kl. 3d

        III miejsce – Lena Niegowska kl. 4g

        -dla uczniów klas V-VIII na logo biblioteki

        I miejsce – Krystian Urbanek kl. 5d

        Wyróżnienie – Arina Fedorenko kl. 8a

        Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

        Wszystkim uczestnikom zabaw dziękujemy za zaangażowanie w życie szkolnej biblioteki.

        Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i słodkich poczęstunków naszym zwycięzcom konkursów i uczestnikom zabaw.

                            

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

                                                                                                                                Kropla historii

        Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, np. „Pamiętnika Czarnego Noska” i „Szewczyka Dratewki”. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz bibliotek.

        Dnia 29 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły (klasy: 1b, 2c, 3d, 4f, 4g) wysłuchali książki Rocio Bonilla „Najwyższa na świecie wieża z książek”, którą czytały panie: wicedyrektor Katarzyna Marzec, wicedyrektor Dorota Poznańska, pedagog Katarzyna Brzozowska, nauczyciel matematyki Anna Ciborowska. W klasach z uczniami ukraińskimi czytały uczennice z Ukrainy Daria i Diana. Była to książka w języku ukraińskim Anny Taraski „Kropka i Kleks”.

        Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji i zapraszamy do szkolnej biblioteki. Zachęcamy do korzystania z naszego księgozbioru oraz do uczestnictwa w konkursach organizowanych przez bibliotekę.

                                          

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Nowe zasoby w bibliotece

        Od Fundacji Powszechnego Czytania w ramach akcji „ Książka chroni” we współpracy z wydawnictwem Nowa Era otrzymaliśmy bezpłatnie 35 książek w języku ukraińskim.

        Z książek skorzystają uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w naszej szkole.

        Serdecznie dziękujemy Fundacji Powszechnego Czytania oraz wydawnictwu Nowa Era za książki.

                                                         

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Rozstrzygnięcie konkursu „Żywe literki”.

        W konkursie wzięło udział 42 uczniów z klas I. Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów.

        I miejsce

        Urszula Mulak kl. Ib

        Tymon Ducki kl.I b

        Zofia Pańczuk kl.1a

        II miejsce

        Pola Mrozińska kl. 1c

        Hanna Wójcik kl. 1a

        III miejsce

        Karolina Kielak kl. 1c

        Emma Kostrzewa kl. 1c

        Oliwia Rybka kl. 1d

        Mateusz Lewandowski kl. 1f

        Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie dla zwycięzców nagród a dla wszystkich uczestników słodkości.

              

                     

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        8-13. maja  - Tydzień Bibliotek

        Jak co roku swoje święto obchodzą 8 maja bibliotekarze oraz celebrujemy Tydzień Bibliotek w dniach 9-15 maja. Z tej okazji uczennice z klasy IVc, należące do Koła Bibliotecznego, przygotowały prezentację na temat słynnych bibliotek. Zapraszamy do zapoznania się
        z materiałem. Prezentacja dostępna jest także w bibliotece szkolnej.

        W poniedziałek 16 maja w bibliotece  podczas długich przerw zostanie przeprowadzony quiz wiedzy ( ze słodką niespodzianką) o bibliotekach świata. Zapraszamy wszystkich chętnych!

        >>>>>>>> Biblioteki świata - prezentacja multimedialna  biblioteki.ppsx

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        W końcowej fazie realizacji są projekty czytelnicze w klasach, które szkoła miała przeprowadzić w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ich efekty mogą podziwiać czytelnicy biblioteki szkolnej, odwiedzając jej progi.

        M. in. w klasach pierwszych cieszył się ogromnym zainteresowaniem temat: „Zwierzęta w naszych domach”, który dzieci opracowywały w oparciu o uwielbiane przez nich książeczki opowiadające o opiece nad zwierzętami w zoo i w domu. Starsze klasy natomiast „ruszyły w świat”, realizując temat: „Podróżuję z książką w poszukiwaniu tajemnicy i zagadki”.

        Uczniowie wraz z opiekunami projektów skorzystali z zasobów biblioteki szkolnej jak i własnych biblioteczek domowych. Oczekujemy na kolejne sprawozdania i materiały z realizacji pozostałych projektów czytelniczych.

                                        

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Miło nam poinformować, że biblioteka w naszej szkole przystąpiła do  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Realizacja Programu jest doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie i wzbogacenie  księgozbioru o nowości wydawnicze...

        Więcej TUTAJ >>>>>>  NPRCz.pdf

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Zapraszamy uczniów klas pierwszych do konkursu - "Żywe literki":

        REGULAMIN >>>>>> Żywe_literki_konkurs.pdf

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        PASOWANIE NA CZYTELNIKA

        W marcu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

        Podczas  uroczystości uczniowie zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki. Poznali również krótką historię powstania alfabetu i jego różnych odmian,  w tym alfabetu dla niewidomych.

        Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.

        Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę oraz figurkę „Duszka Książkouszka”. Po raz pierwszy wypożyczyli pierwszą książkę, wśród których, największym zainteresowaniem cieszyły się nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

        Podczas kolejnego spotkania w bibliotece każdy z uczniów  samodzielnie wykonał swoją pierwszą zakładkę do książki - wszystkie były pięknie i estetycznie wykonane.

        Szkoła uczestniczy w programie „Czytające Szkoły” z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. W związku z tym  wychowawcy klas I –III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek. Jesteśmy więc przekonani, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

        Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!

        Organizator: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek

                                 

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w  2021 r. – czas na podsumowanie

        „Baśnie i legendy całego świata” to było tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich różnych konkursach i zabawach.

        Największym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny dla klas I-III. Wzięło w nim udział aż 151 uczniów.

        I miejsce zajął Wiktor Wardakowski z kl. IIIe

        II miejsce – Marcin Gawędzki z kl. If

        III miejsce – Daniel Adamkiewicz z kl. IIc oraz Kacper Biernacki z kl. Ia

        Jury wyróżniło też prace  uczniów:

        Nadii Rembalskiej kl. If,

        Emilii Federczyk kl. IIIg,

         Amelii Majewskiej kl. If,

        Arkadiusza Mroza kl. IIId.

        W kategorii kl. IV-VIII przyznano wyróżnienie dla pracy Michaliny Borowskiej z kl. VIa.

        W konkursie literackim wyróżnienie otrzymał Krystian Urbanek z kl. IVd.

        Odwiedzający bibliotekę uczniowie  rozwiązywali krzyżówki i sudoku. Uczniów, których  prace zostały wylosowane, nagrodzono drobnymi upominkami.

        Wielu uczniów skorzystało też z możliwości własnoręcznego wykonania kolorowej zakładki do książki.

        Najwięcej emocji jednak wiązało się z wyborem imienia dla bibliotecznej maskotki – mola książkowego. Głosów było całe mnóstwo. Trudno było dokonać wyboru. Ostatecznie jury zdecydowało się na imię: RADZYMOLIK.

         Matką chrzestną naszego molika zostaje więc pomysłodawczyni imienia Hania Wójcik z klasy Ia.

        Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

        Wszystkim uczestnikom zabaw dziękujemy za zaangażowanie w życie szkolnej biblioteki.

        Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i słodkich poczęstunków naszym zwycięzcom konkursów i uczestnikom zabaw.

                             

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        MIKOŁAJKI W BIBLOTECE

        Wraz z  grudniem przychodzi   pora na Mikołajki! Jak co roku biblioteka szkolna zaprosiła uczniów w swoje progi, aby przypomnieć im sylwetkę biskupa Miry -  Mikołaja, który zasłynął swoją działalnością na rzecz ubogich i potrzebujących.

        Żyjący ponad 1700 lat temu święty przerodził się z czasem  w mieszkającego w Laponii sympatycznego  grubaska z białą brodą, który  ubrany w czerwony strój  rozwozi saniami zaprzężonymi w renifery mnóstwo prezentów wszystkim dzieciom.

        W tym dniu szkolny Mikołaj miał swoją bazę w bibliotece, wystrojonej w symbole zimy i świąt. Na uczniów czekały  też zagadki i pytania quizowe. Poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami: słodyczami i gipsowymi maskotkami  - Mikołajami.

        Dziękujemy uczniom za tak liczne przybycie i udział w konkursach.

                 

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

         

                                      

        Dnia 1 i 2 grudnia 2021 r.  w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” klasy pierwsze uczestniczyły w uroczystym przekazaniu Wyprawki Czytelniczej. Kampania jest przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

        Książka „Pierwsze abecadło” jest częścią Wyprawki Czytelniczej dla uczniów klas pierwszych, która została przygotowana przez Instytut Książki. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

        W skład wyprawki wchodzą:

        - książka „Pierwsze abecadło” antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,

        - „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów,

        - Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

        Kampania ma zachęcić uczniów klas pierwszych do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

        Mamy wielką nadzieję, że dzięki książce nauka alfabetu i czytanie będzie dla Was także wspaniałą szkołą wyobraźni, kreatywności, ciekawości świata i wrażliwości oraz początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.

         

                                                                        

        ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE

        25 listopada br. biblioteka szkolna obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia była uroczyście udekorowana. Przygotowano wystawkę pluszowych misiów oraz książek, których bohaterem jest miś. Uczniowie zapoznali się z historią powstania, ukochanej przez wszystkie dzieci, zabawki. Wzięli udział w przygotowanych konkursach i zabawach. Wszystkich odwiedzających bibliotekę witał w drzwiach miś. Każdy czytelnik tego dnia otrzymał odznakę „Przyjaciel Pluszowego Misia”.

        Zapraszamy na fotorelację:

                              

                       

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

        Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Baśnie i legendy całego świata”. Biblioteka szkolna zaprasza uczniów wszystkich klas do wzięcia udziału w obchodach tego święta. Przygotowane zostały różne konkursy i zabawy.

         Konkursy:

        1/ plastyczny:

        • dla uczniów kl. I-III - portret  ulubionej postaci z dowolnie wybranej baśni lub legendy
        • dla uczniów kl. IV-VI - okładka książki, będąca ilustracją do dowolnie wybranej baśni lub legendy.
        • dla uczniów kl. VII-VIII - chmura słów związana z tematem święta (grafika komputerowa)
        • >>>>>>>>>>>>> Regulamin_konkursu_plastycznego.pdf

        2/ literacki:

        • dla uczniów kl. IV-VIII – temat do wyboru

         1/ Moja ulubiona baśń/legenda – recenzja

         2/ Alternatywne zakończenie dowolnie wybranej baśni lub legendy.

        >>>>>>>>>>> Regulamin_konkursu_literackiego.pdf

        Biblioteka szkolna przygotowała również:

        -wystawę książek związanych z tematyką święta,

        -ankietę preferencji czytelniczych/ zakupów do biblioteki/ środowiska szkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - 11-15.10.2021

        -zabawę : rozwiązuję krzyżówkę, tworzę rebus- 18-22.10.2021

        -akcję: zrób sobie zakładkę – 25-29.10.2021

        -zabawę dla odwiedzających bibliotekę: zostań ojcem chrzestnym/matką chrzestną molika książkowego naszej biblioteki – wymyśl ciekawe imię 11-29.10.2021.

        Na uczestników zabaw czekają niespodzianki!

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Rok szkolny 2020/2021

          Opiekunowie:

                    p. Agnieszka Cichy

                    p. Agnieszka Kamisińska

        Od 8 marca 2021 r. biblioteka będzie czynna wg następującego harmonogramu:

        poniedziałek w godz. 08.00 - 14.00

        wtorek w godz. 08.00 - 16.00

        środa w godz. 08.00 - 14.00

        czwartek w godz. 08.00 - 16.00

        piątek w godz. 08.00 - 14.00

        .....................................................................................................................................................................................................................................................................
        WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS I:

        „Ja i moja wymarzona książka na bezludnej wyspie”

        Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

        Na konkurs wpłynęło 15 prac.

        Uczniowie, których prace zdobyły największą ilość punktów:

        I miejsce    - Kinga Rembelska 1c

        II miejsce   - Lena Gmurczyk 1c

        III miejsce  - Filip Giera 1d

        Dla wszystkich uczestników czekają niespodzianki.

        Dziękujemy za udział w konkursie  oraz GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

                                     Biblioteka szkolna

                    

                                      

        .....................................................................................................................................................................................................................................................................

        PASOWANIE NA CZYTELNIKA

        Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I, które odbyło się w dniach 15-17 lutego 2021 r. było dla nich ogromnym przeżyciem.

        Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.

        A wszystko zaczęło się od przeczytania listu od „Duszka Książkouszka” oraz pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

        Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

        Po takim wprowadzeniu uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.

        Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę oraz figurkę „Duszka Książkouszka”.

        Na koniec spotkania ogłoszony został konkurs plastyczny: „Ja i moja wymarzona książka na bezludnej wyspie”.

        ŻYCZYMY MIŁEJ LEKTURY

               

               

                

                                                                     

         .....................................................................................................................................................................................................................................................................

        Czytelnictwo w roku szkolnym 2020/2021 I półrocze

        >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  Statystyka-biblioteka(1).pdf

        .....................................................................................................................................................................................................................................................................

        Z okazji nadchodzących

        Świąt Bożego Narodzenia

        życzymy wszystkim zdrowia i spełnienia marzeń.

        Biblioteka szkolna

        .....................................................................................................................................................................................................................................................................

        25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci oraz niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś.

        Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

        Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

        Zapraszamy do kliknięcia linku umieszczonego poniżej, a zapoznacie się z krótką historią pluszowego misia oraz rozwiążecie Quiz o misiach. Powodzenia.

        Historia pluszowego misia >>>>>  Jak_to_z_tym_pluszowym_misiem_bylo.docx.pdf

        QUIZ o misiach >>>>>>>>>>>>>  Quiz_o_misiach(1).pdf

                                            Biblioteka szkolna

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

        Dnia 5 listopada w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” klasy pierwsze uczestniczyły w uroczystym przekazaniu Wyprawki Czytelniczej.

        Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

        Książka „Pierwsze abecadło” jest częścią Wyprawki Czytelniczej dla uczniów klas pierwszych, która została przygotowana przez Instytut Książki. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

        W skład wyprawki wchodzą:

        - książka „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,

        - „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów,

        - Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

        Kampania ma zachęcić uczniów klas pierwszych do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

        Mamy wielką nadzieję, że dzięki książce nauka alfabetu i czytanie będzie dla Was także wspaniałą szkołą wyobraźni, kreatywności, ciekawości świata i wrażliwości oraz początkiem wielkiej przygody z książką i biblioteką.

        Uczniowie tego dnia również otrzymali jeszcze jeden prezent – kolorowe worki, ufundowane

        przez Burmistrza Radzymina pana Krzysztofa Chacińskiego.

        W imieniu uczniów wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!

                                                                    Biblioteka szkolna

                                                   

                                                                          

        .............................................................................................................................................................................................................................................................................

        Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

        W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie

        „Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty” . Zorganizowany on został

        z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział. Do biblioteki wpłynęły 52 prace.

        Uczniowie, których prace zostały przekazane do II etapu konkursu:

        1. Chlebowska Oliwia kl.1c

        2. Giera Filip kl. 1d

        3. Sochacki Błażej kl. 6 c

        4. Mikulski Aleksander kl. 6c

        Na stronie internetowej www.niedzwiada.edu.pl zostały umieszczone wyniki konkursu.

        Po powrocie do szkoły na  wszystkich uczestników będzie czekała mała niespodzianka J

        Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za udział w konkursie!

                                                    Biblioteka szkolna

                          

        ...........................................................................................................................................................................................................................................................

        Pasowanie na czytelnika

        Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników.

        Obecne klasy 2a, 2b, 2d, 2f zostały zaproszone do biblioteki w marcu 2020 – jako pierwszoklasiści, natomiast klasy 2c, 2e i 2g odwiedziły bibliotekę wyjątkowo w październiku w obecnym roku szkolnym. Nowymi czytelnikami zostali jako drugoklasiści.

        Uczniowie zostali  zapoznani z  poszczególnymi działami oraz regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej. W trakcie zajęć dzieci poznały rodzaje pisma i rozwiązywały zagadki.

        Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym Pasowaniem na Czytelnika. Wszyscy nowi czytelnicy  otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek.

         Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

                   
        ....................................................................................................................................................................................................................................................................

        OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

        29 września 2020 roku  w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania.

        Dzieci w klasach I-III z wielką uwagą wysłuchały znanej baśni  Szewczyk Dratewka Janiny Porazińskiej.

        Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki – 29 września ( 1888 roku) – stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu.

        --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------=======================-------------

        Rok szkolny 2019/2020

                   Opiekunowie:

                    p. Agnieszka Cichy

                    p. Katarzyna Marzec

                    p. Klaudia Skonieczna

                    p. Weronika Szymankiewicz

        >>>>  Zarzadzenie_Nr_1_podreczniki(1).pdf  -  Zarządzenie Nr 4/2017 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie z dnia 1.092017 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

        -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbył się konkurs dla klas I – III „Laurka dla biblioteki”. Wpłynęło 67 laurek. Wszystkie piękne, estetycznie wykonane. Komisja konkursowa nagrodziła 15 uczniów, oceniała zgodność z tematem, pomysłowość i estetykę wykonania.  Osoby nagrodzone:

        Z klas 1: Wiktor Nowak, Małgorzata Bratowska, Piotr Lewandowski, Julia Gawędzka, Zuzanna Kuc, Anna Krasnikova. 

        Z klas 2: Maja Zych, Zofia Święs, Alan Gzowski, Klaudia Augustyniak , Małgorzata Goszczycka.

        Z klas 3: Jakub Niegowski, Antoni Weroński, Lena Ćwiklińska, Edyta Mikołajewska.

        Rada Rodziców ufundowała dla zwycięzców nagrody książkowe a dla wszystkich uczestników długopisy i  lizaki.

        Wszystkim , którzy wykonali laurki dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

         

                                                                Opracowanie: Agnieszka Cichy

                        

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Z okazji przypadającego w październiku

        Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie  „Laurka dla biblioteki”.

        Cele konkursu:

        1. Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wyobraźni dzieci.
        2. Kształtowanie umiejętności redagowania krótkich form (życzenia).

        Uczestnicy konkursu:

        1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-III.
        2. Prace będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych:
        • Kategoria I: uczniowie klas I,
        • Kategoria II: uczniowie klas II,
        • Kategoria III: uczniowie klas III.

        Warunki uczestnictwa:

        1. Do konkursu uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę wykonaną samodzielnie dowolną techniką plastyczną w formacie A4 (może być złożona na pół w formie laurki).
        2. Praca powinna zawierać kompozycję graficzną oraz życzenia dla biblioteki.
        3. Każdą pracę należy podpisać (imię, nazwisko, klasa).

        Termin konkursu:

        1. Konkurs trwa od 22.10.2019 do 5.11.2019.
        2. Podpisane prace konkursowe należy dostarczyć do biblioteki do 5.11.2019.

        Nagrody:

        1. Zwycięzców wyłoni komisja konkursowa.
        2. W każdej kategorii wiekowej zostanie wyłoniony zwycięzca oraz dwie prace wyróżnione, które zostaną nagrodzone.

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Cytat nr  3

        Dla klas II – IV

        (21.10.2019-25.10.2019)

        „Dziewczynka bardzo chciała się ogrzać. Tuż obok leżały zapałki. Nie sprzedała ani jednej sztuki. Nie miała po co wracać do domu, w którym było zresztą prawie tak zimno jak na ulicy.

        Mała sprzedawczyni z wahaniem podniosła jedną zapałkę…

        Wesoły, migotliwy płomyk miło ogrzewał  skostniałe z chłodu dłonie. Dziewczynka przysłoniła rączkami ogień, by nie zdmuchnął go wiatr  i rozkoszowała się przyjaznym ciepłem”.

        Cytat nr  3

        Dla klas V – VIII

        (21.10.2019-25.10.2019)

        „Tego jeszcze dnia Tony ustalił miejsce wodopoju kangurów szarych, Tomek z zadowoleniem przyglądał się przygotowaniom łowów. Ze względu na to, że kangury żerują w nocy, miały one rozpocząć się o świcie. Było jeszcze ciemno, a tymczasem w obozie już siodłano konie. Przy świetle księżyca Wilmowski podzielił jeźdźców na dwie grupy. Jedna z nich jadąc skrajem buszu, miała dotrzeć do wodopoju, druga otrzymała polecenie przeprawienia się na sąsiedni brzeg strumyka, by po zatoczeniu koła, osaczyć kangury i uniemożliwić im ewentualną ucieczkę”.

        -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Cytat nr  2

        Dla klas II – IV

        (15.10.2019-18.10.2019)

        „Gdy wakacje trwają już dość długo, wówczas – przynajmniej ja tak uważam- przyjemnie jest, gdy szkoła znów się zaczyna. Bosse mówił, że napisze do króla i poprosi go, żeby zamknął wszystkie szkoły, lecz ja mam nadzieję, że król tego nie zrobi. Bo ja lubię szkołę […] i moje książki szkolne. Książki okładam w piękny nowy papier i nalepiam na nie naklejki ze swoim nazwiskiem”.

        Cytat nr  2

        Dla klas V-VIII

        (15.10.2019-18.10.2019)

        „Znienacka wielka fabryka czekolady ucichła i opustoszała. Kominy przestały dymić, maszyny przestały warczeć, nie robiono już żadnej czekolady i żadnych cukierków, nikt nie wchodził do środka ani nie wychodził. Nawet sam pan Willy Wonka zniknął bez śladu. Mijały miesiące – ciągnął dziadek Joe-ale fabryka była zamknięta”.

        -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Bądź „okrągłym” czytelnikiem!

        Co trzeba zrobić?

        Wypożycz książkę, która została zakupiona w ramach

        Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

        Co dziesiąty czytelnik zostanie nagrodzony drobnym upominkiem.

        Zapraszamy!

        Książki czekają na swoich czytelników!

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Dzień Głośnego Czytania  

        Dnia  29 września 2019 r. obchodzony jest ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten przypada na rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

            W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 30 września. Z tej okazji szkoła zaprosiła uczniów klasy pierwszej do zapoznania się z przygodami niezwykłego misia. Tego dnia Pani Wicedyrektor Katarzyna Marzec czytała dzieciom książkę autorstwa Janiny Porazińskiej pt. "Pamiętnik Czarnego Noska". Podczas zajęć szkolnych razem z wychowawcą dzieci będą poznawały dalsze przygody Misia.

            Kornel Makuszyński powiedział że:

        "Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca"

        Czytanie rozwija zainteresowania a przede wszystkim wyobraźnię. Wspólne odkrywanie fantastycznych krain, pozwala razem z dziećmi przeżywać emocje, a co za tym idzie budować relacje. Czytanie to dobry pretekst do zatrzymania się i wspólnego kreowania chwil, które nie raz wywołają uśmiech na twarzy dziecka.

                                                         Nauczyciele biblioteki szkolnej

         

                             

        -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        „Skąd  znam ten  cytat?”

        Regulamin konkursu czytelniczego:

        1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:  klasy II – IV, V – VIII.
        2. Trwa od 07.10.2019 r. do 05.06.2020r.
        3. Obejmuje swym zakresem utwory literatury dla dzieci  i młodzieży.
        4. Co tydzień w poniedziałek cytat tygodnia (osobny dla uczniów klas II – IV i V – VIII ) wywieszony będzie w bibliotece oraz udostępniony na stronie internetowej szkoły www.sp1radzymin.radzymin.pl .
        5. Należy wskazać autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat.
        6. Podpisane kartki z odpowiedzią (imię, nazwisko, klasa), należy wrzucać do pudełka z napisem CYTATY, znajdującego się w bibliotece szkolnej, do piątku każdego tygodnia.
        7. W każdy następny poniedziałek, podczas dużej przerwy odbędzie się losowanie jednego zwycięzcy tygodnia w dwóch kategoriach wiekowych.

                                                  Wylosowane osoby otrzymają niespodziankę.

                                                                      Zapraszamy do udziału.

        --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Rok szkolny 2018/2019

        IV Ogólnopolski Konkurs „ Wielka Liga Czytelników”

        28 marca 2019 r. w Radomiu odbył się trzeci etap – wojewódzki  konkursu WLC.

        Uczennice naszej szkoły: Klaudia Oponowicz, Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek reprezentowały powiat wołomiński.

        Drużynowo rozwiązywały test do książki "Łukasz i kostur Czarownicy" Piotra Patykiewicza.

        Z ogromną radością informujemy, że nasze uczennice : Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek Klaudia Oponowicz   uzyskały 139 punktów na 150 możliwych w kat.5-8 , co plasuje naszą  placówkę na pozycji pierwszej w kat. 5-8. Oznacza to ,że drużyna z naszej szkoły ma zapewniony udział w finale krajowym WLC. Uczennice : Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek Klaudia Oponowicz   otrzymały tytuł Mistrza Województwa Mazowieckiego w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” w kategorii klas V – VIII.

        W piątek 10 maja wezmą udział w turnieju finałowym konkursu, który odbędzie się w Katowicach. Natomiast 11 maja będą uczestniczyły w VIII Wielkiej Zabawie Rodzinnej w Katowicach.

        Turniej finałowy będzie dotyczył książki: „ Szkoła Dyrektora Dreamera”Justyny Balcewicz.

        Rada Rodziców zakupiła uczennicom te książki, za co serdecznie dziękujemy.

        Dziewczętom gratulujemy i życzymy powodzenia.

         

        >>>  Dyplomy laureatów  -    wliga.pdf

                                                                                                                                                                                                                                                                   Nauczyciele biblioteki: p. Agnieszka Cichy

        p. Małgorzata Łuczyk

        p. Weronika Szymankiewicz

         ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Pasowanie na czytelnika

        W marcu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

        Podczas przygotowanej uroczystości uczniowie zapoznali się z zasadami i regulaminami obowiązującymi w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.

        Każdy z uczniów również samodzielnie zrobił swoją pierwszą zakładkę do książki. Wszystkie były pięknie i estetycznie wykonane.

        Na zakończenie każdy nowy czytelnik biblioteki otrzymał dyplom pasowania na czytelnika, zakładkę i kalendarzyk z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, oraz drobny upominek.

        Szkoła uczestniczy w programie „ Czytające Szkoły” z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, wychowawcy klas I –III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek, więc wierzymy, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

         

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Akcja -  „III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz”

         W marcu uczniowie klas IV, V, VII, VIII włączyli się do akcji : „III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz”. 

        Uczniowie przygotowali okolicznościową gazetkę oraz wystawkę książek,  gdzie zaprezentowali czytelnikom bogatą ofertę książek autorki. 

        Biblioteka szkolna posiada niemal wszystkie tytuły Jeżycjady. W cyklicznie przeprowadzonych zajęciach nauczyciele poloniści oraz uczniowie czytali wybrane fragmenty książek. W całości przeczytaliśmy „Kłamczuchę” i „Opium w rosole”. Uczniowie chętnie zaangażowali się w podejmowane działania czytelnicze. Podczas przerw czytali po cichu, wypożyczali książki, wzrosło zainteresowanie tytułami tej autorki.

        Był to nasz pierwszy udział w tej akcji, ale na pewno nie ostatni..

        >>>>  Podziękowanie -   jezycjada.pdf

        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        IV Ogólnopolski Konkurs „ Wielka Liga Czytelników”

         

        28 lutego odbył się w Warszawie drugi etap - powiatowy konkursu WLC.

        Uczniowie klas I -IV: Piotr Łapiński , Aleksandra Wielocha, Antoni Weroński zmagali się drużynowo z testem do książki :  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarka.

        Natomiast uczennice klas V - VIII : Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek, Klaudia Oponowicz rozwiązywały test do książki: „ Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Z. Nienackiego.

        Test był trudny, bardzo szczegółowy można było zdobyć 150 punktów.

        Nasi uczniowie z klas I – IV zajęli drugie miejsce w powiecie wołomińskim z liczbą punktów 139.

        Natomiast nasze uczennice z kat. klas V –VIII zajęły pierwsze miejsce w powiecie wołomińskim z liczbą punktów 124. Tym samym Sylwia Stokowska, Amelia Pisarek, Klaudia Oponowicz   otrzymały tytuł Mistrza Powiatu Wołomińskiego w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” w kategorii klas V – VIII i   będą reprezentować naszą szkołę w trzecim etapie – wojewódzkim 28 marca w Radomiu.


         ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

        Ogólnopolski Konkurs "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW"

        W listopadzie 2018 roku nasza szkoła zgłosiła udział w IV Ogólnopolskim Konkursie

        „ Wielka Liga Czytelników”. Jest to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas I – VIII szkół podstawowych.

        Najlepszą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji”

        Fragment z książki I. Koźmińska, E. Olszewska” Wychowanie przez czytanie”. Głównym celem projektu „ Wielka Liga Czytelników” jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

        Koordynatorami szkolnymi są p. Agnieszka Cichy, p. Weronika Szymankiewicz, p. Jolanta Łuczyk.

        Konkurs trwa od listopada 2018r do maja 2019r.

        Pierwszy etap szkolny od 6 listopada 2018 r. do 31 stycznia 2019r. – zdobywanie sprawności i test kwalifikacyjny.

        W nasze szkole udział wzięło w konkursie 118 uczniów natomiast w całej Polsce 17274.

        Każdy uczestnik konkursu miał przeczytać 6 książek i rozwiązać do nich prawidłowo testy. Testy rozwiązywali uczniowie w domu podczas rodzinnego czytania. Następnie wypełnione formularze przynosili do biblioteki gdzie zostały ocenione.  22 stycznia 2019 r. uczniowie pisali test eliminacyjny do drugiego etapu.

        Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki z testu eliminacyjnego i zakwalifikowali się do etapu powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników:

        Klasy 1-4

        Piotr Łapiński kl. IVc

        Aleksandra Wielocha kl. IIIa

        Antoni Weroński kl. IIe

        Klasy 5 – 8

        Sylwia Stokowska kl. VIIIb

        Amelia Pisarek kl. VIIIc

        Klaudia Oponowicz kl. VIIIb

        Wszystkim biorącym udział w konkursie czytelniczym serdecznie gratulujemy wytrwałości i zaangażowania. Osobom, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu WLC życzymy dalszych sukcesów.

         

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        CZYTANIE ZBLIŻA, DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

         

        Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

         

        1 października obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji szkolna biblioteka zaprosiła uczniów klas pierwszych do zapoznania się z przygodami wesołego Gangu Słodziaków. Tego dnia Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń oraz Panie Wicedyrektor: Anna Ciborowska i Dorota Poznańska czytały dzieciom książkę autorstwa Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków", opowiadającą o przygodach bohaterów z akcji Biedronki. Dzieci otrzymały mini-albumy na naklejki, które inspirują do głośnego czytania z rodzicami w domu. Podczas zajęć szkolnych razem         z wychowawczyniami dzieci będą poznawać dalsze przygody Słodziaków z leśnej polany. Następnie zapraszamy do udziału 
        w konkursie edukacyjnym ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród dzieci. Zadaniem uczniów klas pierwszych jest narysowanie własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.

        Albert Einstein powiedział:

        ,, Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne,
        czytaj im więcej bajek”

        Czytajmy więc dzieciom bajki, wiersze, opowiadania. Czytajmy im dobre książki. To chyba najprostszy sposób, by rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym nas światem. A jeśli książka wywoła na buzi dziecka uśmiech, to możemy być pewni, że daliśmy mu najpiękniejszy prezent.

         

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych