• 63. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera
          • 63. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera

          • "Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno.

            Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska."

            /gen. Józef Haller, Radzymin, 19 sierpnia 1920 r./

            W niedzielę 4 czerwca 2023 r. minie 63. rocznica śmierci generała broni Józefa Hallera, polityka, działacza społecznego, dowódcy Legionach Polskich (m.in. II Brygady), II Korpusu Polskiego i „Błękitnej” Armii, Ministra bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego (X.1939) harcmistrza, przewodniczącego ZHP, prezesa Komitetu PCK, kawalera Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari, który do historii przeszedł jako ten, który przywrócił Bałtyk Polsce.  W kluczowych dla wojny z Rosją Sowiecką miesiącach gen. Haller pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej, był członkiem Rady Obrony Państwa i dowódcą Frontu Północnego. W pamiętnych dla naszego miasta dniach "Cudu nad Wisłą" dowodził Frontem broniącym bolszewikom dostępu do Warszawy. Jego oddziały liczyły ponad 60 tysięcy żołnierzy, 39- dział i 910 ciężkich karabinów maszynowych . Na polskie linie   nacierało 95 tysięcy bolszewików dysponujących 560 działami ciężkimi i 120 działami polowymi. Wieczorem 15 sierpnia gen. Józef Haller przybywa do wyzwolonego Radzymina, a trzy dni później na radzymińskim rynku odznacza   Krzyżami Walecznych i Orderami Krzyża Virtuti Militari żołnierzy biorących udział w  bitwie, która  dała Polsce i Europie dwadzieścia lat pokoju.

            Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Zabawy sensoplastyczne
          • Zabawy sensoplastyczne

          • W dniach 29.05-02.06 br. uczniowie uczęszczający na zajęcia z terapii pedagogicznej oraz integracji sensorycznej mieli możliwość poznania zabaw sensoplastycznych.

            Sensoplastyka jest  formą terapii angażującą wszystkie zmysły dziecka . W dodatku ma wiele zalet i działa w szerokim zakresie. Wpływ zajęć sensoplastycznych na ciało dziecka obejmuje:

            • usprawnianie ruchowe
            • wspomaganie budowania świadomości ciała i przestrzeni
            • stymulację rozwoju zmysłów
            • ułatwianie rozwoju mowy.

            Sensoplastyka wpływa również na inne aspekty rozwoju dziecka:

            • pozwala nawiązać kontakt emocjonalny z dzieckiem i budować jego poczucie bezpieczeństwa
            • uwalnia ekspresję twórczą 
            • uczy czerpania satysfakcji z twórczego działania
            • stymuluje kreatywność
            • uczy współdziałania w dążeniu do wspólnego celu
            • pobudza innowacyjne pomysły i działania
            • wzmacnia wiarę we własne możliwości i umiejętności.

            W czasie zajęć każdy z uczniów miał czas na poznanie różnorodnych produktów spożywczych, zapoznanie się z ich strukturą i barwą. Wszyscy uczniowie byli zaskoczeni jak można kreatywnie tworzyć, dotykać, wąchać i brudzić się do woli. Było wiele śmiechu i radości, a pomysłów bez końca. Uczniowie poznali różne masy sensoryczne tj. piasek kinetyczny, ciastolinę, magiczną plastelinę oraz ciecz nienewtonowską. Szukali ukrytych w masach skarbów m.in. pajączków J Z mas zbudowali przepiękne „piaskowe” budowle, a nawet całe miasta. Kolejnego dnia  malowali farbami przy użyciu wyłącznie swoich dłoni i paluszków. Radości i pomysłów było bez likuJ W ostatnim dniu dzieci odkryły inne zastosowanie różnych makaronów. Tworzyły z nich „szałowe fryzury”, które później malowały farbami. Podczas 45 minutowych zajęć powstały oryginalne obrazy.

            Sensoplastyka to duża dawka niecodziennych eksperymentów połączona ze świetną zabawą.

            Koordynatorzy: Ewelina Olszewska, Sylwia Sikorska, Kinga Wawryszuk

        • Zielona szkoła w Serwach
          • Zielona szkoła w Serwach

          • W dniach 29 maja – 02 czerwca 2023 r. uczniowie klas  7 b i 7 d wraz z wychowawczyniami oraz Panią pedagog przebywali na Zielonej Szkole w miejscowości Serwy koło Augustowa. Wyczekiwany przez uczniów wyjazd sportowo – integracyjny okazał się bardzo udany. Towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, co sprzyjało realizacji sportów wodnych oraz innych zajęć sportowo – rekreacyjnych na otwartej przestrzeni pięknego Podlasia. Zróżnicowany program zajęć sportowych sprawił, że pobyt dla uczniów był bardzo atrakcyjny i zapełnił czas w stu procentach . Uczniowie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów mogli korzystać z najwyższej klasy sprzętów wodnych. Sprawdzali się w łucznictwie, na ściance wspinaczkowej, w parku linowym. Na ścieżce przyrodniczej spotkali ciekawe gatunki roślin i zwierząt. Uczestniczyli w grach i zabawach wieczornych. Bardzo interesujące było drużynowe poszukiwanie gangsterów. Mnogość zajęć przyczyniła się do ograniczenia  korzystania z telefonów komórkowych. Wieczorami, jeszcze przed ciszą nocną, spotykaliśmy się przy „campowym grzybku”, aby otrzymać ważne informacje oraz integrować się przy grach i zabawach. Czas upływał bardzo szybko, bo atrakcje były niezwykle interesujące. Organizacja dnia na campie zaskoczyła bardzo pozytywnie. Pomimo, że w obiekcie przebywało równocześnie ponad 300 osób, nigdzie nie było oczekiwania. Stołówka serwowała posiłki w formie stołu szwedzkiego bez ograniczeń. Towarzyszył temu porządek i niemal wojskowa dyscyplina.

            Opiekunowie: Iwona Kalicka, Iwona Smoczyńska, Katarzyna Brzozowska

        • DZIEŃ DZIECKA
          • DZIEŃ DZIECKA

          • W dniu 01.06.2023 roku  z okazji Dnia Dziecka odbyło się wiele ciekawych atrakcji. Klasy 4 - 8 miały zawody sportowe, najpierw na boisku podziwiały występ uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, a później rozpoczęli konkurencje sportowe.

            Zawody zorganizowane zostały na pobliskim Stadionie RKS Mazur Radzymin.

            Uczniowie brali udział w dwóch konkurencjach biegowych:

            - sztafeta 4x200 metrów, oraz XVI Bieg Patrona -  konkurencja indywidualna - 300 metrów dziewczynki, 400 metrów chłopcy.

            Wyniki sztafety >>>>>>  Wyniki_Sztafet_4x_200_m.pdf

            Wyniki Biegu Patrona >>>>> Dzien_dziecka_-_XVI_Bieg_Patrona.pdf

            Organizatorzy: Nauczyciele wychowania fizycznego

        • Spotkanie z podróżnikami
          • Spotkanie z podróżnikami

          • W dniu 30.05.2023 w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikami Anną Olej Kobus i Krzysztofem Kobus którzy zabrali nas w podróż po Afryce a dokładniej do Namibii. Dzięki ogromnej ilości informacji dotyczących tego zakątka świata, pięknym fotografiom oraz prezentowanym eksponatom spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie u uczniów.

            Wiele ciekawostek dotyczących kultury, geografii i historii tego regionu złożyło się na niezwykłą lekcję geografii i zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziło chęć poznawania świata oraz egzotycznych podróży. Uczestnicząc w prezentacji zobaczyliśmy miasta w środku pustyni, dowiedzieliśmy się jak przetrwać w tak skrajnym klimacie. Zobaczyliśmy zwierzęta i rośliny , spędziliśmy oczami wyobraźni kilka chwil w afrykańskiej wiosce , bawiąc się z tamtejszymi dziećmi.

            Barwna prezentacja uzupełniona ciekawostkami dotyczącymi Afryki, mieszkających tam plemion i zwierząt pobudziła naszą wyobraźnię. Stała się też zachętą do rozwijania zainteresowań i pasji, do poznawania świata i zdobywania wiedzy, do czytania i  do realizowania marzeń. Tego też życzę uczniom uczestniczącym w "Spotkaniu z podróżnikami”.

            Ogromne podziękowania składam Radzie Rodziców, która z okazji Dnia Dziecka włączyła się i pomogła mi w realizacji tego spotkania.

             Organizator: Aneta Żołądek

        • ÓSME KLASY NA ZIELONEJ SZKOLE W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH
          • ÓSME KLASY NA ZIELONEJ SZKOLE W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

          • W dniach 29, 30, 31 maja 2023 r. klasy: 8a, 8b, 8c i 8e wraz z opiekunami, wyjechały na wycieczkę w kierunku Kielc. Pierwszym punktem bogatego programu zwiedzania była kopalnia krzemienia pasiastego – Krzemionki Opatowskie. W Krzemionkach znajduje się zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e), czasu, kiedy powstawały między innymi egipskie piramidy. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie.

            Wieczorem udaliśmy się na odpoczynek do pensjonatu Jodłowy Dwór w Hucie Szklanej, gdzie zjedliśmy obfity posiłek i zostaliśmy zakwaterowani do pokoi. Następnego dnia rano, po śniadaniu, wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę w góry. Spotkaliśmy się z bardzo fajnym przewodnikiem, Panem Andrzejem, który ku zaskoczeniu wszystkich dorosłych, potrafił skupić całą uwagę uczestników na swojej osobie. Pełni sił i nadziei na szybkie zdobycie szczytu, weszliśmy na Łysicę - najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich (614 m. n. p. m). Wejście trwało ok. 40 minut, było dosyć forsowne, ale bardzo przyjemne, ze względu na widoki na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

            Kolejny dzień przyniósł kolejne wyzwanie. Dzień rozpoczął się od przemiłego spotkania z panem przewodnikiem, którego bardzo polubili uczniowie i z radością wyszli mu na spotkanie przed ośrodek. Wspólnie przeszliśmy malowniczym szlakiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego  z Nowej Słupi na Święty Krzyż, dalej zwiedzaliśmy Klasztor oo. Oblatów z relikwiami krzyża Chrystusa. Dostaliśmy Błogosławieństwo i pozdrowienia dla naszego Proboszcza od kolegi z miejscowej parafii. Kolejny obiekt zwiedzania to zespół klasztorny  Bernardynek - Św. Katarzyna- z XV w. (kaplica i źródełko Św. Franciszka).

            Po uczcie dla duszy, przyszła pora na podziwianie okolicznej przyrody w Muzeum Przyrodniczym oraz wejście na platformę widokową nad gołoborzem.

            W podsumowaniu tej wycieczki warto podkreślić, iż był to ostatni wyjazd naszych uczniów z klas ósmych. Już za chwilę staną się absolwentami naszej szkoły. Wspólnie spędzone chwile jeszcze nie raz będą przywoływane z ich pamięci.

            Opiekunowie: Agata Drzewek, Ewa Wnuk, Dorota Chacińska, Zbigniew Więch

        • 42. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego
          • 42. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego

          • "Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”....”

            /kardynał Stefan Wyszyński/

            W   niedzielę  28 maja  2023 r. minęła 42. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, kapelana Powstania Warszawskiego, męża stanu, obrońcę praw człowieka, narodu i Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński był autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce  Człowiekiem bez reszty służącym Bogu i ludziom, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku.. W tym miejscu warto dodać ,że kardynał ks. Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia był częstym gościem w radzymińskiej parafii.

            CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Egzamin ósmoklasisty 23-25 maja 2023r.
          • Egzamin ósmoklasisty 23-25 maja 2023r.

          • W dniach 23, 24 i 25 maja 2023 r. przeprowadzony będzie egzamin ósmoklasisty, który obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII.

            W dniach 22 - 26 maja uczniowie klas I - VII nie mają zajęć dydaktycznych.

            Uczniowie klas ósmych każdego dnia egzaminu przychodzą do szkoły na godz. 08.00 i w przydzielonych salach oczekują na egzamin.

            Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

            1. 23 maja - język polski godz. 09.00 który trwa 120 minut
            2. 24 maja - matematyka godz. 09.00, który trwa 100 minut
            3. 25 maja - język obcy nowożytny,  godz. 09.00, który trwa 90 minut

            Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎

            Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora, nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

            W 2023 r. uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca, natomiast 6 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

            Drodzy Uczniowie, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia :)

        • Ogólnopolski Program  „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
          • Ogólnopolski Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

          • W roku szkolnym 2022/ 2023 uczniowie klas drugich przystąpili do XV edycji ogólnopolskiego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury", organizowanego przez markę Kubuś. Celem przedsięwzięcia była proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat. 
            Program umożliwił utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska naturalnego, poznanie podstawowych zasad ekologii, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz korzyści płynących z ruchu. Realizacja programu prowadzona była w oparciu o bezpłatne materiały edukacyjne przesłane przez Organizatorów drogą mailową w formie elektronicznej lub dostępne na stronie internetowej przyjacielenatury.pl.

            Były to m.in.
            - scenariusze zajęć z kartami pracy,
            - filmy edukacyjne,
            - audiobooki,
            - piosenki,
            - gry on-line.

            Program zajęć tematycznych dotyczył:  tematyki ekologii, dbania o przyrodę, aktywnego wypoczynku i ruchu. Po realizacji zajęć, placówka otrzymała Certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

            W przyszłym roku szkolnym 2023/ 2024 nasza szkoła ponownie weźmie udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

            CERTYFIKAT >>>>  kubusp.jpg

                   Koordynator: Izabela Szczurowska

        • Ceremonia przekazania Flagi Radzymina
          • Ceremonia przekazania Flagi Radzymina

          • W ubiegły poniedziałek, 22 maja 2023 r. odbyła się 60. Sesja Rady Miejskiej w Radzyminie, którą zainaugurowano niezwykle uroczystym akcentem. W związku ze zbliżającymi się obchodami przypadającego w tym roku jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka wraz z Burmistrzem Krzysztofem Chacińskim przekazała na ręce uczniów „Stalowej Jedynki” Flagę Gminy Radzymin, która umieszczona zostanie w szkolnej kapsule czasu 2023 – 2073.

            Więcej w artykule: „Ceremonia przekazania flagi Radzymina  w tygodniku regionalnym Kurier W                   nr 18 z dnia 23.08.2023 r.

        • Warsztaty słuchowe „Kto słucha nie błądzi”
          • Warsztaty słuchowe „Kto słucha nie błądzi”

          • Po raz kolejny w naszej Szkole, w ramach profilaktyki logopedycznej dla klas pierwszych, zostały przeprowadzone warsztaty słuchowe pt. „Kto słucha nie błądzi”. Celem  odbytych zajęć  było uświadomienie najmłodszym uczniom jak należy prawidłowo dbać o słuch i ćwiczyć percepcję słuchową. Zajęcia informowały również o negatywnych skutkach nadwyrężenia słuchu, które bezpośrednio mogą się przełożyć na trudności edukacyjne w szkole. Pierwszaki  dowiedziały się również, jak zbudowane jest ucho i jak prawidłowo funkcjonuje zdrowy narząd słuchu. Podczas warsztatów uczniowie, bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zadawali pytania, wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami.

            Opracowanie: Iwona Szymańska, Katarzyna Staniszewska

        • Maj w Łodzi
          • Maj w Łodzi

          • Korzystając z pięknej majowej pogody uczniowie klasy 6b oraz 7a wraz z p. Marią Klimkiewicz, p. Weroniką Lewandowską oraz p. Agnieszką Milewską wybrali się na całodniową wycieczkę do Łodzi. Uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z historią i tradycjami miasta Łódź. Przewodnik oprowadził wycieczkę po słynnej ulicy Piotrkowskiej, gdzie można było zobaczyć Promenadę gwiazd, zabytkowe kamienice oraz Ławeczkę Tuwima. Uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawych i inspirujących warsztatach, gdzie wykonali własne skarpeciaki, które zabrali do domu. Zwieńczeniem wycieczki był spacer po Łódzkim zoo. Uczniowie byli zachwyceni Orientarium, a w szczególności podwodnym tunelem znajdującym się w jednej z najnowszych atrakcji w zoo.Uczniowie byli wniebowzięci!

            Opracowała: p. Agnieszka Milewska

        • Gościmy Zespół ludowy "Zbrucz" z Tarnopola
          • Gościmy Zespół ludowy "Zbrucz" z Tarnopola

          • Dnia 18 maja 2023 r. gościliśmy przedstawicieli dwóch szkół z Tarnopola - Ukrainy wraz Zespołem Ludowym „Zbrucz”, który zaprezentował nam piękne tańce i śpiewy ludowe swojego regionu.

            Nasi goście zwiedzali teren szkoły podziwiając zabudowę architektoniczną, bogate wyposażenie oraz barwne dekoracje wykonane przez uczniów szkoły.

            Obie placówki podpisały symboliczne Memorandum o współpracy >>> memorandum.jpg

            Zobowiązują się w nim do promowania wspólnych projektów edukacyjnych i kulturalnych oraz wsparcia w realizacji podjętych działań.

            Opracowanie: Grzegorz Jeleń

        • Wycieczka do Łodzi i Orientarium
          • Wycieczka do Łodzi i Orientarium

          • Dnia 19. Maja 2023 r. uczniowie klasy 5A i 5C roku wraz z wychowawczyniami - Paniami:  Iwona Jaworską oraz Joanna Czestkowską wybrali się na wycieczkę do miasta Łódzi. Głównym celem naszej szkolnej eskapady był Ogród Zoologiczny wraz z Orientarium. Od dawna czekaliśmy na ten wyjazd, ponieważ o łódzkim Orientarium słyszeliśmy wiele pochlebnych opinii. Kiedy dotarliśmy na miejsce, czekała na nas bardzo miła Pani Przewodniczka, która pięknie opowiadała o przebywających tu zwierzętach.  Mieliśmy okazję oglądać kąpiel słoni, spacerowaliśmy po tunelu oceanicznym z niezwykle ciekawymi okazami żyjącymi w głębinach mórz i oceanów. Wszyscy szczególnie czekaliśmy na spotkanie z kapibarami. Po wizycie w ZOO, przeszliśmy słynną w mieście ulicą Piotrowską. Tu spotkaliśmy się z bajkowym Misiem Uszatkiem, mogliśmy usiąść na ławeczce z Julianem Tuwimem oraz podziwialiśmy słynną Aleję Gwiazd.  Łódź to piękne miasto z ciekawą historią. Na pewno kiedyś tu wrócimy.

            Opracowanie: Iwona Jaworska

        • 79. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino
          • 79. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino

          • "... Oddali życie dla świętej sprawy Ojczyzny.”

            W czwartek  18 maja 2023 roku minie 79. rocznica zwycięskiej bitwy o wzgórze Monte Cassino II Korpusu Armii Polskiej pod dowództwem generała Władysława Andersa a oddziałami niemieckimi broniącymi drogi na Rzym na tzw. Linii Gustawa. Trwająca od 11 maja 1944 roku bitwa rozsławiła w świecie imię polskiego żołnierza, który zdobył, wydawałoby się nie do zdobycia fortecę niemiecką.  Przed Polakami niemieckie pozycje pod Monte Cassino próbowali zdobyć  Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, lecz ich natarcia zakończyły się klęską. Polskie zwycięstwo było również odpowiedzią na sowieckie oskarżenia o tchórzostwo wysuwane po ewakuacji Armii Polskiej z Związku Radzieckiego w 1942 roku Równocześnie była to  próba pokazaniu światu, że zdobywcy Monte Cassino mają ojczyznę, która powinna być niepodległa i zająć godne miejsce w rodzinie narodów Europy  i świata po zakończeniu wojny . W tym miejscu warto przypomnieć, że założony w 529 roku przez św. Benedykta na stromym wzgórzu klasztor był miejscem gdzie zaczęła się odradzać kultura Europy po upadku starożytnego Rzymu. Naszym rodakom przyszło, więc odebrać z rąk hitlerowskich barbarzyńców miejsce będące jednym z symboli Europy. Las krzyży i białych tablic nagrobnych na stoku wzgórza w pobliżu klasztoru z wyrytymi na nich polskimi nazwiskami bohaterów najdobitniej świadczy o zasługach naszego narodu dla Europy.

            Chwała Bohaterom.

             Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zagaśnie.

                                                     Koło Historyczne „Wiarus”

            >>>>>>>  https://view.genial.ly/6097ddcf7e668d0d2514417e/presentation-z-kart-historii-ii-korpusu

             

        • 103. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II
          • 103. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

          • "Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły,

            kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas 

            – o papieżu wolności i solidarności."

            /Prezydent RP Andrzej Duda/

             W  czwartek  18 maja 2023 roku minie  103. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Papieża, którego historia życia to wielowątkowa opowieść o filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który miał wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co spajało wszystkie jego życiowe powołania była żarliwa modlitwa, wiara w  drugiego człowieka, przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi ideologicznymi oraz umiłowanie sprawiedliwości. Jego niezwykła biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swojej niezwykłości. Jego postać na trwałe zapisała się w polskiej historii Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za jego dokonania dla naszej wolności i za nadzieję, którą stale nas napełniał. Najlepszym wyrazem tej wdzięczności może być kultywowanie postaw, o które prosił za życia - wymaganie od siebie, choćby inni od nas nie wymagali oraz pielęgnowanie w sobie Miłości i szacunku do ojczyzny. Dla nas  mieszkańców miasta Cudu nad Wisłą  to szczególne zobowiązanie. Chcemy  zachować dla potomnych pamięć o bohaterach 1920 roku i Świętym Pielgrzymie, który przybył z odległego Watykanu, aby w tym świętym dla nas  miejscu powiedzieć: dziękuję Tym, którzy w obronie Ojczyzny i wiary poświęcili własne życie.

            Koło Historyczne "Wiarus"

             

        • Wycieczka wielodniowa do Trójmiasta
          • Wycieczka wielodniowa do Trójmiasta

          • W dniach 15-17 maja br. uczniowie klasy 6e i 7c wybrali się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszego dnia w drodze do Gdańska odwiedziliśmy Malbork a w nim pokrzyżacki Zamek, który  w 1994 roku  został uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od naszych przewodników dowiedzieliśmy się o historii zamku oraz, że Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów  średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie Środkowej. Potem przyjechaliśmy do hotelu, do Gdańska. Niestety pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała. Udaliśmy się na plażę, ale opady deszczu sprawiły, że czym prędzej wróciliśmy do ośrodka. Wieczór spędziliśmy na integracji grupy.

            We wtorek pojechaliśmy do Gdyni, gdzie mogliśmy zobaczyć statek-muzeum „Dar Pomorza” oraz Okręt – muzeum „ORP- Błyskawica”.  Tam też wsiedliśmy na statek, którym popłynęliśmy na Hel. Na Helu zobaczyliśmy Latarnię Morską, Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, Port morski. Po południu poszliśmy na spacer po plaży Gdańsk Brzeźno.

            Ostatniego dnia zwiedziliśmy Gdańsk i Sopot. Zaczęliśmy od Westerplattesymbolu wybuchu II wojny światowej.

            W Gdańsku przeszliśmy ulicami Głównego Miasta, ulicą Mariacką, zobaczyliśmy Bramę Mariacką oraz Bazylikę Mariacką. Zatrzymaliśmy się również przy fontannie Neptuna, która jest symbolem Gdańska.

            Potem przejechaliśmy do Sopotu. Tam przeszliśmy po molo, które jest najdłuższym nad Morzem Bałtyckim - ma około pół kilometra długości – część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

            Po spacerze sopockim deptakiem zwanym Monciakiem udaliśmy się w drogę powrotną do Radzymina.

            Opiekunami wycieczki były wychowawczynie: p. Anna Ciborowska i p. Marlena Fedorczyk oraz panie bibliotekarki: p. Agnieszka Cichy i p. Agnieszka Dudek

             

        • Akcja edukacyjna "Żonkil"
          • Akcja edukacyjna "Żonkil"

          • „Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”

            /Marek Edelman/

            We wtorek 16 maja 2023 roku w 80. rocznica wybuchu powstania w Warszawskim Getcie podsumowaliśmy rozpoczętą 19 kwietnia  br. w szkole akcję edukacyjną  "Żonkil", która polegała na wykonaniu papierowych żonkili, uporządkowaniu otoczenia pomnika na żydowskim cmentarzu oraz przypomnieniu historii społeczności żydowskiej na tle wydarzeń II wojny światowej. Uczniowie samodzielnie przygotowywali papierowe żonkile, które były umieszczane na szkolnej tablicy pamięci. Nasza akcja nawiązywała do programu Muzeum POLIN  „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.  

            Koło Historyczne „Wiarus”

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych