• Pierwszy dzwonek w Gminie Radzymin

• W inauguracji nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka uczestniczyli m.in.: Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Rembelski, Proboszcz Parafii p.w. Św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski, Dyrektor Biura Oświaty Krzysztof Czuba oraz Przedstawiciele Rady Rodziców na czele z p. Agnieszką Wardakowską.

Więcej w artykule; Pierwszy dzwonek w Gminie Radzyminw tygodniku regionalnym Kurier W nr  32  z dnia  06.09.2022 roku >>>>> gazeta1.pdf

• XVII „Dzień Solidarności i Wolności”

• „Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy, „Solidarność” otworzyła bramy wolności…”

Jan Paweł II

31 sierpnia 2022 roku już po raz siedemnasty obchodziliśmy „Dzień Solidarności i Wolności”. Dzień ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2005 roku  ma upamiętniać „historyczny zryw Polaków do wolności”. W pamiętne dni sierpnia 1980 roku po fali robotniczych strajków, jakie objęły cały kraj i podpisaniu przez komunistyczne władze PRL –u porozumień z komitetami strajkowymi w Gdańsku , Szczecinie i Jastrzębiu po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej powstał w Polsce  niezależny od komunistów legalnie działający związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Solidarność, która  zadziwiła świat… Nasi rodacy wspierani przez św. Jana Pawła II – Papieża Polaka i demokratyczne społeczeństwa Europy i świata, jak śpiewał Jacek Kaczmarski poczuli w sobie siłę i moc dokonania w ojczyźnie zmian…NSZZ „Solidarność bardzo szybko stała się  nie tylko związkiem zawodowym , ale potężnym liczącym 10 milionów członków ruchem społecznym w reżimie komunistycznym Postanie „Solidarności” faktycznie , choć musiało upłynąć jeszcze prawie 10 lat i musieliśmy przejść przez mrok wprowadzonego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego (13.12.1981 r.) zwiastowało zmierzch komunizmu i dominacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Europie Wschodniej . Dziękując za dar Solidarności pragniemy przypomnieć ,że nie było by wolnej , suwerennej Polski , nie było by wolnych państw Europy Wschodniej bez   uporczywej  walki naszych rodaków o wartości najcenniejsze jaki są  godność , wolność i niezależność każdego człowiek i narodu.

Cześć i chwała Bohaterom.

Koło Historyczne  "Wiarus"

• 102. rocznica bitwy pod Komarowem

• „Była to krwawa bitwa, w której nasza jazda wystawiła sobie pomnik sławy.

Na naszym kontynencie była to zarazem ostatnia walka,

w której masy jazdy poszukiwały rozstrzygnięcia w szykach konnych  i przy pomocy szabli

/generał Aleksander Pragłowski/

W środę 31 sierpnia minęła 102. rocznica  bitwy pod Komarowem niedaleko Zamościa. Była to wielka bitwa kawaleryjska, jeden z największych bojów z udziałem jazdy w XX wieku.  Po całodniowej walce polscy kawalerzyści  pokonali kilkukrotnie liczniejszego przeciwnika, odbierając mu inicjatywę oraz zmuszając do odwrotu - jak się później okazało - aż za linię frontu. To był przysłowiowy „gwóźdź do trumny” 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, do niedawna siejącej postrach na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Bitwa pod Komarowem zaangażowała wielkie siły kawalerii - łącznie 21 pułków jazdy, z czego sześć polskich - ale oprócz brawurowych szarż dochodziło też do zaciętej walki z udziałem piechoty, a nawet działań lotnictwa bojowego (7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki, w której u boku Polaków służyli amerykańscy ochotnicy). Bolszewicy stracili w boju ok. 1500 zabitych. Straty wojsk polskich były pięciokrotnie niższe.

Część i Chwała Bohaterom.

Koło Historyczne ,,Wiarus”

• 102. rocznica CUDU NAD WISŁĄ

• Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Jest głęboko to wydarzenie, ten dzień wpisany w moją historię osobistą, w historię nas wszystkich. Wy jesteście młodsi, ale wasze życie znajduje się na przedłużeniu tamtego dwudziestego roku, tamtego Cudu nad Wisłą, tamtego Radzymina.

/ Jan Paweł II /

W poniedziałek 15 sierpnia br. Poczet Sztandarowy naszej szkoły z  asystą  uczestniczył w  uroczystych obchodach 102. rocznicy zwycięskiej bitwy z Armią Czerwoną zwanej Cudem nad Wisłą na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. To nasz  symboliczny hołd tym, którzy poświęcili swoje życie w obronie naszej Ojczyzny.

Cześć i Chwała Bohaterom

Koło Historyczne „Wiarus”