• Wyniki konkursu - Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów
          • Wyniki konkursu - Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów

          • Bardzo miło nam poinfromować, że uczennica naszej szkoły - Klara Pachulska (kl. VIc) została laureatką Ogólopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla Juniorów, którego organizatorem jest Wyższa Szkoła Języków Obcych  im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Konkurs  składał  się z trzech etapów podzielonych na trzy części i polegał na rozwiązaniu testów on-line wykonywanych w szkole oraz na rozmowach przez komunikator internetowy Skype. Klara doskonale poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami na poszczególnych etapach. Zmagania trwały od 19 listopada 2021r. (wówczas w I części I etapu udział wzięło 21 uczniów z naszej szkoły) do 6 kwietnia 2022 roku.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Opracowanie: Emilia Żmijewska-Łapińska (koordynator konkursu)

        • 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem
          • 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

          •  „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.” 

            /św. Jan Paweł II/

            W niedzielę 10 kwietnia 2022 roku minie 12. rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 wybitnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z jej Prezydentem - Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą - Marią Kaczyńską i ostatnim prezydentem na uchodźctwie - Ryszardem Kaczorowskim na czele. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W 1940 roku, zamordowana została  na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, strzałem w tył głowy, świadomie, z zimną krwią - elita polskiego narodu. Prawie 70 lat później, mając w pamięci to straszliwe, tak długo zakłamywane doświadczenie, polska delegacja pragnęła , oddać hołd ofiarom tej zbrodni, powiedzieć głośno o tym, jaki był  jej cel. Przypomnieć, że nam  nie wolno o niej zapomnieć. I ci, którzy z tą misją polecieli, zginęli. Był wśród nich przyjaciel naszej szkoły ojciec Józef Joniec prezes Stowarzyszenia Parafiada, z którą realizowaliśmy ogólnopolski  program edukacyjny "Katyń - ocalić od zapomnienia". Warto w tym miejscu dodać ,że idea programu narodziła się w naszej szkole podczas zajęć koła historycznego "Wiarus" w 2007 roku. Katyńskie Dęby Pamięci przywołują pamięć o polskich oficerach - ofiarach tej zbrodni. W Radzyminie i jego najbliższej okolicy 20 Dębów Pamięci jest świadectwem tego, że pamiętamy.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Stalowa Jedynka chce i będzie o Was pamiętać.

            Koło Historyczne ,,Wiarus”

        • 78. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”
          • 78. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych”

          •  „W obliczu Boga Wszechmocnego i Najświętszej Marii Panny,

            jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam…”

            /fragment przysięgi „Cichociemnych”/

            W  nocy z 9 na 10 kwietnia 2022 roku minie 78. rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem. „Cichociemni” to specjalnie szkoleni, legendarni  żołnierze polskich sił zbrojnych walczących na Zachodzie, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich głównym zadaniem była walka  o wolną i suwerenną ojczyznę. W czasie wojny dokonano  zrzutu 316 „Cichociemnych”. Jeden z takich zrzutów miał miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku w Kołakowie  w dawnym powiecie radzymińskim . Operacja nosiła kryptonim „Weller 2”  i polegała na dokonaniu zrzutu zasobników ze sprzętem i bronią dla oddziałów Armii Krajowej oraz skoczków tzw. cichociemnych. Droga powietrzną do okupowanej Polski zrzuceni zostali: ppor. Stefan Bałuk ps. "Starba", kpt. Benon Łastowski ps. "Łobuz", mjr Tadeusz Runge ps. "Osa" i kpr. Henryk Wańka ps. "Pływak".

            Pierwsze uroczystości  upamiętniające to wydarzenie odbyły sie w listopadzie 2004 roku . Wziął w nich udział  gen. Stefan Bałuk ps. "Starba' - jeden z tych którzy w nocy z 9 na 10 kwietnia zostali zrzuceni na spadochronach w okolicach Kołakowa. Generał , co warto podkreślić, brał udział w uroczystościach w kolejnych latach, dopóki pozwalało mu na to zdrowie. Nasza szkoła udział  w uroczystościach upamiętniających  operację "Weller 2" rozpoczęła od zwycięstwa w grze terenowej w kategorii szkoły podstawowe w 2014 roku. W następnych latach liczna reprezentacja "Stalowej Jedynki" uczestniczyła w organizowanych przez Gminę Dąbrówka Nocnych Biegach Przełajowych "Weller 2 - Kołaków 1944". Z powodu epidemii koronawirusa rywalizacja sportowa została zawieszona. Z radością wrócimy na leśne ścieżki biegu  z wielką historią w tle.

            Chwała Bohaterom i wielki szacunek dla Tych, którzy o nich pamiętają, mimo wszystko pamiętają…

            Koło Historyczne „Wiarus”

             

        • Wiem, Rozumiem, Pomagam
          • Wiem, Rozumiem, Pomagam

          •  W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Zachęcamy uczniów naszej szkoły

            do zapoznania się z gazetką tematyczną na I piętrze starego budynku. Dowiecie się, m.in. dlaczego niebieski jest kolorem autyzmu, dlaczego jego międzynarodowym symbolem są kolorowe puzzle oraz poznacie fakty i mity na jego temat. Przyjdź, przeczytaj, poznaj.

            Osoby w spektrum autyzmu są wśród nas, dlatego rozpalamy małą iskierkę, aby przybliżyć Wam ten temat. Mamy nadzieję, że nauczy nas to szacunku, wzajemnego zrozumienia i empatii.

            Każdy z nas jest różny, wyjątkowy i tak samo ważny.

                     Pamiętaj!  Nie oceniaj, Nie odsuwaj się, Nie wykluczaj.

            Opracowanie: Maria Bal-Stach

        • Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku
          • Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku

          • W poniedziałek  4 kwietnia 2022 roku minie 228 rocznica bitwy pod Racławicami, pierwszego sukcesu wojsk polskich nad rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa w Powstaniu Kościuszkowskim, które było pierwszym z wielkich polskich powstań narodowych, o naszym zwycięstwie przesądził śmiały atak oddziału kosynierów na rosyjskie armaty. 

            Za oficjalną datę wybuchu powstania przyjmuje się 24.III.1794 Roku, kiedy to na krakowskim ryku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Powstanie rozpoczęło się jednak dwanaście dni wcześniej, kiedy brygadier Antoni Madaliński nie chcąc dopuścić do redukcji dowodzonej przez siebie I Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej wyruszył z Ostrołęki do Krakowa. Po wygranej bitwie pod Racławicami powstanie wybucha 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie a sześć dni później w Wilnie.

            Mimo początkowych sukcesów po przystąpieniu do walk po stronie rosyjskiej Prusaków, przegranych bitwach pod Szczekocinami, Maciejowicami i rzezi Pragi (4.XI.1794 r.) dokonanej przez oddziały Suworowa powstanie upadło, grzebiąc na wiele lat polskie marzenia o niepodległości. 

            Cześć i Chwała Bohaterom

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • XVII rocznica narodzin świętego Jana Pawła II
          • XVII rocznica narodzin świętego Jana Pawła II

          • „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć..." 

            Jan Paweł II

            W sobotę  2 kwietnia  minęła 17. rocznica narodzin dla nieba świętego Jana Pawła II papieża Polaka. W tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie warto przywołać jego słowa "Musicie być mocni mocą miłości", które padły podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Pierwszy raz  od 2005 roku nie mogliśmy licznie uczestniczyć w uroczystościach na Cmentarzu Poległych. Nie mogliśmy składać wiązanek kwiatów i palić zniczy ogni naszej pamięci ale w naszych sercach pozostaje głęboka wdzięczność za jego życie, pontyfikat i pamiętną wizytę na radzymińskiej nekropolii 13 czerwca 1999 roku. Będziemy pamiętać słowa, które nam wtedy pozostawił. „Wiecie, że urodziłem się w 1920 r. w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług wdzięczności w stosunku do tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli." Niech ta moc miłości sprawi, że Jan Paweł II będzie  obecny wśród nas poprzez nasze codzienne działania. Nasza modlitwę i naszą odpowiedzialność i solidarność w ramach różnych inicjatyw związanych ze wzajemną troską w czasie epidemii koronawirusa i pomocy ofiarom okrutnej napaści Rosji na Ukrainę.

            Koło Historyczne "Wiarus

        • Wyniki szkolnego konkursu matematycznego  „Wzorowy Matematyk”
          • Wyniki szkolnego konkursu matematycznego „Wzorowy Matematyk”

          •  Dnia 24 marca 2022 r.  w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka odbył się konkurs matematyczny dla klas trzecich „Wzorowy Matematyk”.

            Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności oraz odkrywania ukrytych talentów, rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia.

            Zmagania z matematyką odbywają się w naszej szkole corocznie i zawsze cieszą się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zadaniem młodych matematyków było poprawne rozwiązanie dziesięciu zadań o różnym stopniu trudności. Obejmowały one obliczenia w zakresie czterech działań, odczytywanie danych z wykresów, mierzenie odcinków oraz zadania tekstowe. W rezultacie matematycznych zmagań zostali wyłonieni zwycięzcy:

            I miejsce i tytuł Wzorowego Matematyka klasy III otrzymali:

            Julia Kaznowska kl. III g 17 pkt/22 pkt

            Łukasz Niedzieski kl. III g 17 pkt/22 pkt

            II miejsce

            Daniel Słyk kl. III a  16 pkt/22  pkt

            III miejsce

            Natalia Młynarska III b   15 pkt/22pkt

            Julia Suchta III f   15 pkt/22 pkt

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.

            Koordynatorzy konkursu: Kamila Tyburska, Justyna Zborowska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych