•  Jubileusz 15-lecia istnienia Koła Historycznego „Wiarus”,
          • Jubileusz 15-lecia istnienia Koła Historycznego „Wiarus”,

          •  „Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci,

            nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.”

            /Cyceron/

            W tym roku szkolnym przypada jubileusz 15-lecia istnienia Koła Historycznego „Wiarus”, działającego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. „Wiarus” ma na celu krzewienie wśród młodzieży wiedzy historycznej o Polsce, mieście Radzyminie oraz pielęgnowanie pamięci o naszych narodowych i lokalnych Bohaterach, w tym o Patronie Szkoły….

            Więcej w artykule "Ponad 15 lat aktywnej edukacji historycznej w ramach Koła Historycznego „Wiarusw tygodniku regionalnym Kurier W nr 8 z dnia 1 marca 2022 r.  >>>>>>>>> KW-2.pdf

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Pamięć o Katyniu...
          • Pamięć o Katyniu...

          •  

            "Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości

            i nie może być wymazana z pamięci Europy..."

                                                                                                                                              /Jan Paweł II/

             W sobotę 5 marca br. minęła 82. rocznica podpisania przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii ZSRS dyrektywy nakazującej rozstrzelanie 14700 polskich oficerów  wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku. Podpisanie   tej dyrektywy przez Józefa Stalina i najwyższych urzędników ZSRS pozostawało w jawnej sprzeczności z międzynarodowym Prawem Konfliktów Zbrojnych. Konwencja Haska z 18 października 1907 roku, dotycząca praw i zwyczajów wojny lądowej zapewniała wszystkim jeńcom wojennym całkowitą ochronę ze strony państwa, które wzięło ich do niewoli. Józef Stalin obawiał się, że oficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele inteligencji przetrzymywani w obozach i więzieniach będą stanowić istotną siłę, która w przyszłości mogłaby przyczynić się do wskrzeszenia Rzeczypospolitej, niepodległej i niezależnej od Związku Sowieckiego. Zapalone pod symbolicznym katyńskim pomnikiem na Cmentarzu Poległych znicze - ognie pamięci to znak, że będziemy pamiętać o naszych rodakach skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku. Jedyną ich winą było to, że byli Polakami...

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Wyniki XVIII edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”
          • Wyniki XVIII edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”

          •  „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości

            nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości

            i nie ma pra­wa do przyszłości.”

            /Józef Piłsudski/

            W piątek 4 marca br. poznaliśmy laureatów XVIII edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”. Głównym celem konkursu, którego organizatorem było Koło Historyczne „Wiarus było:- kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z niepodległością, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  W konkursie, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych uczestniczyło 64 uczniów klas V -  VIII  Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania w ciągu 45 minut test składający się z 45 szczegółowych pytań dotyczących dziejów Polski w latach 1764 – 1923 oraz historii odzyskania niepodległości na radzymińskiej ziemi. Młodzi pasjonaci historii , co warte podkreślenia wykazali się doskonałą znajomością wydarzeń historycznych co po sprawdzaniu prac przyznali członkowie Komisji Konkursowej.

             Laureatami konkursu, którzy zdobyli zaszczytny tytuł ,,SAPERE AUDE !” zostali:

            w kategorii klas V – VI  

            Edyta Mikołajewska – uczennica klasy V e,

            w kategorii klas VII – VIII

            Julia Kozobowska i Zuzanna Skibowska uczennice klasy VIII b

            Gratulujemy.

            Dyplomy  i nagrody   laureatom zostaną wręczone  podczas najbliższej uroczystości szkolnej Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu. Jesteśmy z Was dumni.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • XII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
          • XII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

          •   „Bo kto w imię Boga walczy o swój kraj nie zginie,

            a wiecznie w pamięci narodu będzie trwać.”

            We wtorek 1 marca 2022 r. będziemy obchodzić XII Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy podjęli próbę zbrojnego przeciwstawienia się sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Za swoją wierną służbę Ojczyźnie określani byli  przez władze  komunistyczne mianem faszystów  i  "zaplutych karłów reakcji". W walce w obronie wartości jaką była Niepodległa, suwerenna  Polska wielu poległo z bronią w ręku, tysiące zamęczono w UB-owskich  katowniach, setki skazano w pokazowych procesach będących kpina z wymiaru sprawiedliwości na kary śmierci lub długoletnie więzienie. Zaś ci nieliczni, którzy ocaleli w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej żyli z piętnem reakcyjnych bandytów. Tylko przez  upamiętnienie  postaci  żołnierzy, którzy doświadczyli komunistycznych represji możemy przekazywać kolejnym pokoleniom, czym był  system totalitarny. Tylko poprzez pamięć o latach najtrudniejszych i najbardziej bolesnych wydarzeniach, możemy budować szacunek dla współczesnej Polski - wolnej i niepodległej.

            Cześć i Chwała Bohaterom.

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tenisie Stołowym
          • Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tenisie Stołowym

          • W dniu 28.02.2022r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyminie odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców. Reprezentacja dziewcząt S.P. nr 1 w składzie: Daria Ziółkowska 8f, Zuzanna Jabłecka 8c, Nikola Czerniec 8c zajęła drugie miejsce.

            Reprezentacja chłopców S.P. nr 1 w składzie: Filip Pobudkiewicz 8c, Mikołaj Żak 8c, Kacper Wujakowski 8g, Piotr Romaszko 8f zajęła pierwsze miejsce, tym samym będzie reprezentować gminę na zawodach powiatowych.

            Opiekun: Mariusz Sikorski

        • Historia "Mazurka Dąbrowskiego"
          • Historia "Mazurka Dąbrowskiego"

          • W niedzielę 26 lutego br. minęła  95. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego - autora słów hymnu. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 roku w okólniku wydanym przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego. Mazurek Dąbrowskiego w roli hymnu narodowego przetrwał różne zawirowania polskiej historii. Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do jego statusu. Ważne jest, by pamiętać, że hymn Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający mu należną część i szacunek. Podczas wykonywania obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu powinny stać w postawie wyrażającej szacunek, a mężczyźni zdjąć nakrycia głowy. Dodatkowe przepisy obowiązują wojskowych - osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy oddają honory przez salutowanie, a poczty sztandarowe oddają honory przez pochylenie sztandaru. Hymn Polski towarzyszy nam w podniosłych i radosnych chwilach, dlatego warto pamiętać o jego historii.

            Koło Historyczne ,,Wiarus”

            Historia Mazurka Dąbrowskiego >>>>>>>>> Historia_Mazurka.pdf

            Józef Wybicki – notka biograficzna >>>>>>> Jozef_Wybicki.pdf

        • Bitwa pod Olszynkę Grochowską
          • Bitwa pod Olszynkę Grochowską

          • Oto dziś dzień krwi i chwały,
            Oby dniem wskrzeszenia był!
            W tęczę Franków Orzeł Biały
            Patrząc, lot swój w niebo wzbił.
            Słońcem lipca podniecany,
            Woła do nas z górnych stron:
            „Powstań, Polsko, skrusz kajdany,
            Dziś twój tryumf albo zgon!”...

            /fragment "Warszawianki"/

            W piątek  25 lutego br. minęła 191. rocznica  bitwy pod Olszynką Grochowską, jednej z największych i najkrwawszych bitw Powstania Listopadowego. Choć nie rozstrzygnęła losów niepodległościowego zrywu, zapisała się w naszych dziejach jako szczególnie ważna, zasłynęła bowiem bohaterską i uporczywą obroną pomimo przeważających sił wroga. Oddziały powstańcze pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego  przez cały dzień odpierały rosyjskie ataki armii feldmarszałka Iwana Dybicza, Polskim żołnierzom udało się złamać ofensywę rosyjską, czym rozwiali nadzieję cara na szybkie zdławienie Powstania Listopadowego. W krwawej  bitwie  liczące około 40 tysięcy oddziały powstańcze dysponujące 120 działami   starły się z  liczącymi  ponad 60 tysięcy żołnierzy wojskami rosyjskim  posiadającymi 178 armat. W ciężkich walkach zginął gen. Franciszek Żymirski i 7350  polskich żołnierzy (w tym 1054 wziętych do niewoli). Straty wojsk rosyjskich wyniosły  ponad  9300 zabitych i kilkanaście tysięcy rannych, Męstwo bohaterów  spod Olszynki Grochowskiej stało się dla kolejnych pokoleń symbolem walki  o wolność ojczyzny.. Droga do naszej wolności naznaczona jest bowiem daniną życia i  cierpieniem tych, którzy dla Polski poświęcili wszystko. Naszym honorowym obowiązkiem jest pamięć o tamtych wydarzeniach..

            Cześć i chwała bohaterom.

            Koło Historyczne "Wiarus"

             

        • 81. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych
          • 81. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

          • „W obliczu Boga Wszechmocnego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam…”

            /fragment przysięgi "Cichociemnych"/

            W nocy z 15 na 16 lutego br. minęła 81. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych nad okupowaną przez Niemców Polskę. Pierwszymi cichociemnymi zrzuconymi w  ramach operacji "Adolphus'  byli; rotmistrz Józef Zabielski ps "Żbik", major Stanisław Krzymowski ps "Kostka" i kurier Rządu na uchodźctwie Czesław Raczkowski ps "Orkan'. Cichociemni to specjalnie szkoleni , legendarni  żołnierze polskich sił zbrojnych walczących na Zachodzie, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich głównym zadaniem była walka  o wolną i suwerenną ojczyznę . W czasie wojny dokonano  zrzutu 316 „Cichociemnych”. .Jeden z takich zrzutów miał miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku w Kołakowie   w dawnym powiecie radzymińskim . Operacja nosiła kryptonim „Weller 2” . Pełniąc służbę w Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej cichociemni stali się elitą Polskiego Państwa Podziemnego.

            Cześć i chwała bohaterom

            Koło Historyczne „Wiarus”

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych