• Dzień Bezpiecznego Internetu 2024
          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

            W naszej szkole odbędą się następujące działania edukacyjne promujące zasady bezpieczeństwa w Internecie:

            1. Zgłoszenie inicjatywy na portalu WWW.dbi.pl.
            2. Umieszczenie banneru DBI 2024 na szkolnej stronie internetowej.
            3. Rozwieszenie w szkole plakatów i informacji, promujących bezpieczeństwo w sieci.
            4. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych i lekcji online dla uczniów klas I-VIII z wykorzystaniem scenariuszy organizatorów akcji, na podstawie dostępnych filmów w ramach zajęć z wychowawcą, informatyki, świetlicy.
            5. Wykonanie gazetki na szkolnym korytarzu o tematyce związanej z bezpieczeństwem w Internecie.                                                                                                                                                          6. Konkurs plastyczny dla klas IV na plakat promujący zasady bezpieczeństwa w Internecie (techniką dowolną - tradycyjną plastyczną, z wykorzystaniem programów komputerowych, graficznych lub collage). >>>>> REGULAMIN_Konkurs_plastyczny_dla_klas_IV.pdf
            7. Dla klas V i VI  Turniej Wiedzy Informatycznej dotyczący zasad bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych i urządzeń mobilnych. >>> REGULAMIN_Konkurs_informatyczny_dla_klas_V_i_VI.pdf
            8. Dla klas VII i VIII utworzenie animacji komputerowej w aplikacji Scratch propagującej zasady bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie wszystkich użytkowników z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. >>>>> Regulamin_konkursu_informatycznego_dla_klas_VII_i_VIII.pdf
            9. Opracowanie ulotki/wkładki informacyjnej do gazetki szkolnej - "Lustro Jedynki"  zawierającej  porady dla uczniów i rodziców związane z zagrożeniami w Sieci.
            10. Podsumowanie obchodów DBI na stronie internetowej sp1radzymin.radzymin.pl oraz w sprawozdaniu dla organizatorów akcji.

            Opiekunowie akcji: Paweł Cybulski, Tomasz Łopatowski, Dorota Poznańska, Wioletta Wielgat

        • 80. rocznica najsłynniejszej akcji oddziału Armii Krajowej
          • 80. rocznica najsłynniejszej akcji oddziału Armii Krajowej

          • W czwartek 1 lutego 2024 roku minie 80. rocznica najsłynniejszej akcji oddziału Armii Krajowej  będącej zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego. W samym centrum okupowanej Warszawy, pod oknami dowództwa SS 1 lutego 1944 roku od kul żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” zginął Fanz Kutschera. SS-Brigadeführer i Generalmajor  dowódca SS i Policji  na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa To on od jesieni 1943 roku wprowadził w stolicy terror, organizował uliczne łapanki i egzekucje na skalę masową. Każdego tygodnia z jego rozkazu rozstrzeliwano setki niewinnych mieszkańców stolicy. Wyrokiem sadu Polskiego Państwa Podziemnego został za zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu skazany na karę śmierci. Akcja na Fanza Kutscherę przygotowana była w najdrobniejszych szczegółach. Brało w niej udział dziewięciu żołnierzy AK i trzy łączniczki. Trwała zaledwie 100 sekund.. Samochód wiozący F. Kutscherę miał do przejechania zaledwie 140 metrów.. Na tym odcinku trasy żołnierze AK doprowadzili do zderzenia z innym pojazdem i wykonali wyrok.  Był to wyraźny sygnał, że Polskie Państwo Podziemne nie godzi się na terror w Warszawie i z całą mocą będzie karało tych, którzy popełniają zbrodnie wobec Polaków. Po śmierci szefa gestapo Niemcy zaniechali stosowania jego metod. Następca Kutschery w Warszawie mówił, że nie chce skończyć tak jak jego poprzednik Uczestnikami spektakularnej akcji byli: Bronisław Pietraszewicz „Lot” dowódca, Stanisław Huskowski „Ali”—zastępca dowódcy, Zdzisław Poradzki „Kruszynka”, Michał Issajewicz „Miś”, Marian Senger „Cichy”, Zbigniew Gęsicki „Juno”, Henryk Humięcki „Olbrzym” ( Olbrzymek), Bronisław Helwig „Bruno”, Kazimierz Sott „Sokół” oraz łączniczki: Maria Stypułkowska – Chojecka „Kama”, Elżbieta Dziębowska „Dewajtis” i Anna Szarzyńska- Rewska „Hanka”.

            Chwała Bohaterom.

            Niech pamięć o Ich czynach nigdy nie zaginie.

            Koło Historyczne „Wiarus”

        • Mistrzostwo Gminy w Piłce siatkowej chłopców
          • Mistrzostwo Gminy w Piłce siatkowej chłopców

          • W dniu 01.02.2024 r. w naszej szkole odbył sie turniej o Mistrzostwo Gminy w Piłce siatkowej chłopców klas 7-8.  Do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów. Po rozegraniu dziesięciu spotkań, nasza reprezentacja zajęła  2 miejsce.

            Szkołę reprezentowali: Michał Roman, Vasylewycz Arsen, Goska Antek, Roguski Filip, Hlip Perepecha, Michalski Bartek, Jędrasiak Aleksander, Cubrzyński Adrian, Mystkowski Szymon, Odzeniak Jakub, Antoni Łyszkowski, Dawid Charubin, Ignacy Bujalski.

            Opiekun: Mariusz Sikorski

        • Przedstawienie w języku angielskim "Snow White"
          • Przedstawienie w języku angielskim "Snow White"

          • 31.01.2024 r. uczniowie klasy 7f o profilu językowym ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie wystawili przedstawienie w języku angielskim pt. „Snow White”. Przed młodymi aktorami czekało ogromne wyzwanie, by stworzyć i zinterpretować własną inscenizację popularnej baśni dla dzieci. Ich występ był w języku angielskim, dlatego należało nie tylko nauczyć się swojej kwestii dialogowej, jak również poprawnie ją wymówić w języku obcym nowożytnym. Na uwagę zasługuje fakt, iż naszymi widzami były m.in. dzieci z grup ,,zerówkowych’’ z  pobliskich przedszkoli z Gminy Radzymin, dzięki czemu jeszcze bardziej zacieśniła się współpraca między placówkami edukacyjnymi. Dzieci mogły poznać specyfikę nauki w szkole, ponieważ już niedługo niektóre z nich zostaną uczniami Stalowej Jedynki. Starsi koledzy z klasy 7f pokazali, iż lekcje języka angielskiego nie muszą odbywać się tylko w szkolnej ławie, lecz również, wykorzystując różnorodne metody aktywizujące wyjść poza jej ramy. Młodzież udowodniła, iż wykorzystując poznane na lekcjach słownictwo oraz czasy gramatyczne, można stworzyć własną interpretację baśni. Wszystkie piosenki wykonywane przez uczennice klasy 7f o profilu językowym również były w języku angielskim. Ogromnym uznaniem cieszył się także taniec w wykonaniu Julii Chyły.

            Patronat nad inscenizacją baśni w języku angielskim pt. ,,Snow White” objął Teatr Wielki i Opera Narodowa w Warszawie. Wszystkie rekwizyty i stroje zostały wypożyczone właśnie z tego miejsca, za co raz jeszcze chcielibyśmy podziękować. Jest to już nie pierwszy raz, kiedy Dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej wspiera poczynania teatralne uczniów klasy językowej. Doceniamy ogromne zainteresowanie naszą placówką i chęć pomocy przy organizacji tak ważnego wydarzenia w życiu młodych aktorów.

            Szczególne podziękowania skierowane są także dla Rodziców uczniów klasy 7f, którzy pomogli w wykonaniu dekoracji do przedstawienia oraz byli zaangażowani w cały projekt edukacyjny.

            Warto podkreślić, iż Stalowa 1 z Radzymina w zeszłym roku szkolnym podpisała ,,Memorandum współpracy” z placówką edukacyjną w Tarnopolu na Ukrainie. Uczniowie pozdrowili swoich rówieśników, przekazali informację, iż film z przedstawienia zostanie wysłany do ich szkoły w najbliższym czasie. Podziękowali za dotychczasową współpracę oraz wyrazili chęć  następnego, cyklicznego spotkania on-line z uczniami i nauczycielami.

            Dziękujemy młodym aktorom z klasy 7f za zaangażowanie i przygotowanie przedstawienia w języku obcym nowożytnym. Czekamy z niecierpliwością na następne inscenizacje popularnych bajek oraz baśni dla dzieci w przyszłym roku szkolnym!

            Obsada przedstawienia.pdf

            Link do filmu na Youtube - nagranie i montaż Paweł Cybulski >>> https://www.youtube.com/watch?v=1IlnkNDphwA

            Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz

        • Projekt masek karnawałowych
          • Projekt masek karnawałowych

          • Karnawał to czas zabaw, balów i przebierańców. W tym czasie nie może zabraknąć barwnych masek karnawałowych. Są one idealnym pomysłem na urozmaicenie stroju, świetnym dodatkiem do przebrania. W związku z karnawałem podczas zajęć specjalistycznych uczniowie własnoręcznie wykonali maski karnawałowe. Wykonywanie masek sprawiło uczniom wiele radości, a przy tym mieli oni okazję do wzmacniania poczucia własnej wartości, współpracy w grupie, a także usprawniania komunikacji z rówieśnikami.

            Opracowanie: Katarzyna Brzozowska, Agnieszka Milewska

        • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

          • Za nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 28 stycznia 2024r, a w którym dzielnie uczestniczyli nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie i poświęcenie się dla tak wielkiej inicjatywy.

            Opiekunowie Aneta Żołądek, Dorota Chacińska

        • #WeRemember Pamiętamy!
          • #WeRemember Pamiętamy!

          • W sobotę 27 stycznia 2024 roku  minie XVIII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień ten został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Niemcy założyli obóz koncentracyjny Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała  sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Szczegółowy raport o tym, czym jest Holokaust do prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta przekazał Jan Kurski.Rotmistrz Witold Pilecki, jeden z największych bohaterów XX wieku ,sam na ochotnika poszedł do obozu koncentracyjnego KL  Auschwitz jako więzień. W swoim raporcie szczegółowo opisał  jakie piekło Niemcy zgotowali uwięzionym  tam ludziom. Wspominając dzień wyzwolenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pamiętajmy o  tych, którzy zginęli w imię głoszonej przez Niemców nienawiści rasowej.

            Niech pamięć i prawda o Holokauście trwa  wiecznie. Poniesiemy w przyszłość i przekażemy następnym pokoleniom  tę prawdę. Nigdy więcej Auschwitz! Nigdy więcej ludobójstwa,                                               nienawiści i rasizmu!

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
          • 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

          • "Będąc przekonanym, że niezależność jest koniecznym warunkiem prawdziwego szczęścia każdego narodu zawsze jej pragnąłem dla swojej ojczyzny."
            /Romuald Traugutt - 1864/


            W poniedziałek 22 stycznia 2024 roku minie 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W mrożone styczniowe dni poderwał się do walki "Naród Polski, Litwy i Rusi" zjednoczony " pod sztandarem Orła, Pogoni i Archanioła Ruszyli powstańcy jak głosił Manifest "na straszny bój zagłady, bój ostatni Europejskiej Cywilizacji z dzikim barbarzyństwem Azji". Głównym celem walki było zerwanie pęt rosyjskiej niewoli i odzyskanie utraconej niepodległości. Powstanie Styczniowe było również ostatnim aktem wspólnej walki, ramię przy ramieniu przedstawicieli narodów zamieszkujących tereny I Rzeczypospolitej. Swym zasięgiem objęło tereny Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) oraz ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego utracone po rozbiorach na rzecz Rosji. W dniu wybuchu siły powstańcze liczące zaledwie 6 tysięcy słabo uzbrojonych, głównie w broń strzelecką i kosy, ochotników zaatakowało stacjonujące w miastach rosyjskie garnizony. (Powstanie na Litwie wybuchło 1.02.1863 roku). Mimo przygniatającej przewagi Rosjan powstańcze partie (tak nazywano powstańcze oddziały) przez prawie dwa lata stawiały heroiczny opór. W tym czasie przez powstańcze szeregi przewinęło się ponad 150 tysięcy ochotników. Stoczono około 1300 bitew i potyczek. W polskich szeregach podobnie jak w Powstaniu Listopadowym walczyło wielu ochotników z zagranicy. Najwięcej było Rosjan, Włochów i Węgrów. Sporą grupę stanowili Niemcy, Francuzi i Czesi. Nie zabrakło również Austryjaków, Anglików Serbów i Szwajcarów. Najdłużej, bo aż do wiosny 1865 roku walczył na Podlasiu mały oddział księdza Stanisława Brzóski, który schwytany swe młode życie złożył na ołtarzu Ojczyzny ginąc 23 maja z rąk carskich oprawców na rynku w Sokołowie Podlaskim. Pomimo początkowych sukcesów, podziwu i poparcia międzynarodowej opinii publicznej powstanie upadło. Na polach bitew i potyczek zginęło ponad 30 tysięcy obrońców wolności. W tak licznych miejscach kaźni stracono kolejny tysiąc wiernych ideałom żołnierzy Rzeczpospolitej. Ponad 38 tysięcy skazano na katorgę i zesłano na Syberię, a 10 tysięcy powstańców zmuszonych było do opuszczenia naszego kraju. Pamięć o Tych, co żyli godnie, do końca będąc wierni Ojczyźnie będzie  dla nas honorowym obowiązkiem. Nie byłoby wolnej, suwerennej Polski, gdyby nie było ich ofiary, bo przecież "Naród który nie walczy o swoją wolność, tej wolności nie jest godzien." Pochylając nisko głowy chcemy pamięć o powstańcach styczniowych, którzy jedynie pragnęli Polski wolnej, wielkiej, sprawiedliwej i mądrze rządzonej. Chcemy  przywoływać do powszechnej świadomości naszych uczniów postacie, wydarzenia i epizody Powstania Styczniowego, które miały miejsce również na naszej radzymińskiej ziemi i w dawnym powiecie stanisławowskim. Jednocześnie zwracamy się z gorącym apelem - niech w 2024 roku, roku 161 rocznicy heroicznego, zrywu naszych przodków nie zabraknie na ich mogiłach zniczy - ogni naszej pamięci, a w sercach naszych niech na stałe zagoszczą  ideały., którymi żyli i dla , których poświęcali swoje życie.

            Cześć ich pamięci.
            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Znamy laureatów XX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej…"
          • Znamy laureatów XX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej…"

          • „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.”

            /Józef Piłsudski/

            W piątek 12 stycznia  br. poznaliśmy laureatów jubileuszowej XX edycji Szkolnego Konkursu Historycznego – "Drogi do Niepodległej”. Głównym celem konkursu zorganizowanego przez  Koło Historyczne „Wiarus” było:- kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z niepodległością, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  W konkursie uczestniczyło 112 uczniów klas VI-  VIII . Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania w ciągu 45 minut test składający się z 45 szczegółowych pytań dotyczących dziejów Polski w latach 1764 – 1923 oraz historii odzyskania niepodległości na radzymińskiej ziemi. Młodzi pasjonaci historii , co warte podkreślenia wykazali się doskonałą znajomością wydarzeń historycznych co po sprawdzaniu prac przyznali członkowie Komisji Konkursowej.

             Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce –       Edyta Mikołajewska – kl. VII e,

            II miejsce –      Marcin Dąbrowski – kl. VIII b,

            III miejsce –     Filip Świętochowski – kl. VIII b,

            wyróżnienie – Julia Kozicka – kl. VI e

            Gratulujemy.

            Dyplomy  i nagrody   laureatom ufundowane przez Radę Rodziców zostaną wręczone  podczas najbliższej uroczystości szkolnej. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu. Jesteśmy z Was dumni...

            Koło Historyczne "Wiarus”

             

        • Warsztaty praktyczne z wykorzystaniem mydełka
          • Warsztaty praktyczne z wykorzystaniem mydełka

          • Dnia 10.01.2024r. w klasie 3f zostały przeprowadzone z inicjatywy rodziców warsztaty, na których uczniowie wykonali mydełka w kształcie serduszek, kwiatków itp., przeznaczone na prezent dla babć i dziadków z okazji zbliżającego się ich święta. Bardzo dziękujemy p. Małgorzacie - mamie Julii Dzierżanowskiej, p. Marcie - mamie Zuzi Dukland i p. Kindze - mamie Dominika Kubiszewskiego za zaangażowanie, przygotowanie materiałów i przeprowadzenie warsztatów na których uczniowie klasy 3f poprzez praktyczne działania mogli doświadczać w jaki sposób i z czego wykonać mydełka w różnych kształtach.

            Opracowanie: Izabela Szczurowska

        • 227. rocznica utworzenia Legionów Polskich we Włoszech
          • 227. rocznica utworzenia Legionów Polskich we Włoszech

          • "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem…"


            We wtorek 9 stycznia 2024 roku minęła 227. rocznica podpisania przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego umowy z Republika Lombardii o powołaniu pierwszej po III rozbiorze polskiej formacji wojskowej - Legionów Polskich we Włoszech. Nieocenioną rolę w tworzeniu Legionów Polskich odegrał Napoleon Bonaparte, który rozbudził nadzieje na pokonanie naszych zaborców. Generał Jan Henryk Dąbrowski, podobnie jak pozostali założyciele Legionów ( Karol Kniaziewicz, Antoni Kosiński i Józef Wybicki), dopatrywał się w tym szansy na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Legiony Polskie we Włoszech, czy dokładnie "Legiony Polskie Posiłkujące Lombardię" otrzymały,  dzięki staraniom Jana Henryka Dąbrowskiego, mundury i sztandary zbliżone do polskich, polską kadrę oficerską a język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Na szlifach widniał włoski napis "Ludzie wolni są braćmi". Kokardy przypięte do mundurów były trójkolorowe w nawiązaniu do rewolucji francuskiej, symbolizując sojusz i protekcję Francji. W  legionach  generał Jan Henryk Dąbrowski  wprowadził  nowoczesny system dowodzenia na wzór francuski, zniósł  kary cielesne, dał  możliwość awansu również żołnierzom niemającym pochodzenia szlacheckiego , nakazał naukę czytania, pisania. Celem Legionów była walka o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte. W lipcu 1997 roku Józef Wybicki  do ludowej melodii napisał słowa pieśni Legionów - Mazurka Dąbrowskiego. W Legionach służyło około tysiąca oficerów oraz 25 tysięcy podoficerów i szeregowych. Wielu z nich walczyło potem o sprawę polską. Tworzyli świetnie przeszkoloną kadrę dowódczą w armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz uczestniczyli w powstaniu listopadowym. Choć legioniści nie mieli okazji do przysłużenia się Polsce, to ich historia  przyczyniła się walnie do rozbudzenia polskiej świadomości narodowej, a ich pieśń stała się polskim hymnem.


            Cześć i Chwała Bohaterom
            Koło Historyczne "Wiarus"

             

        •  "W jasełkach leży!" - II radzymiński Orszak Trzech Króli
          • "W jasełkach leży!" - II radzymiński Orszak Trzech Króli

          • Dnia 6 stycznia Kościół Katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego - zwyczajowo nazywane świętem Trzech Króli. Owa Epifania ma nam przypominać, że Jezus objawił się każdemu człowiekowi - Mędrcy uosabiają świat pogański, który patrząc w gwiazdy, czyli opierając swoją wiedzę i poznanie istoty świata o fakty naukowe, również rozpoznał w Jezusie Boga i Zbawiciela. Ponadto "Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem "jasło" określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia. Jednocześnie pobudza nas do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi." Piękną tradycją, która towarzyszy temu świętu są Orszaki Trzech Króli organizowane w wielu miastach Polski i świata.
            W minioną sobotę z Kolegiaty radzymińskiej pod przewodnictwem ks. Grzegorza Harasima oraz specjalnych gości: Kacpra, Melchiora i Baltazara, wyruszył II uroczysty Orszak Trzech Króli, w którym licznie uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzinami. Na rozśpiewanych uczestników po drodze czekały 3 stacje. Pierwsza to Anioły częstujące ciepłą herbatą, kolejna - Pasterze z ciasteczkami, ostatnią było stanowisko, przy którym diablęta częstowały pieczonymi na ogniu kiełbaskami. Tak pokrzepieni na duszy i ciele uczestnicy Orszaku dotarli w progi naszej szkoły, gdzie czekało przygotowane i udekorowane specjalne miejsce odpoczynku. Wspólne obchody zakończyło wykonanie pamiątkowych zdjęć.
            Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom, za przybycie, wspólne kolędowanie oraz zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów jasełkowych. Do zobaczenia za rok!
            Opracowała: Magdalena Baranowska

        •  W świecie mitów greckich
          • W świecie mitów greckich

          •     Grudniowe i styczniowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego pozwoliły uczniom przenieść się do świata mitów greckich.
                Uczniowie klasy V a, V d oraz V g mieli za zadanie wcielić się w wybrane przez siebie bóstwo.
            Kreatywność nie miała granic, słuchaliśmy wspaniałych wystąpień, część osób przebrała się i przygotowała atrybuty charakterystyczne dla przedstawianej postaci. Zobaczyliśmy Herę - boginię niebios, Apolla - opiekuna sztuki, Zeusa - najważniejszego z bogów, Hefajstosa - boga kowali, Hermesa - boskiego posłańca, Posejdona - władcę mórz, Aresa - boga wojny, Hestię - opiekunkę rodzin oraz Hadesa - władcę podziemia.
                Trzeba przyznać, że uczniowie spisali się na medal, wykazali się pomysłowością i twórczym podejściem do zagadnienia.

            Opracowała: Dominika Paprocka

        • Poczucie przynależności
          • Poczucie przynależności

          • Doświadczenie akceptacji i przynależności jest ważne dla wszystkich ludzi. Żeby móc czuć się dobrze, dzieci i nastolatki potrzebują czuć się częścią wspólnoty. Muszą wiedzieć, że przynależą do jakieś grupy i są w niej akceptowane.

            Przynależność oznacza:

            - posiadanie szacunku otoczenia za to, jakim się jest

            - doświadczanie, że nasze słowa i czyny mają sens i wartość

            - posiadanie w otoczeniu osoby, która troszczy się o nasze samopoczucie

            - posiadanie w otoczeniu osób/osoby, która nas rozumie.

            Podczas zajęć specjalistycznych uczniowie kształtowali własne poczucie przynależności do grupy. Uczniowie zdobywali informacje o rówieśnikach, a także identyfikowali cechy i wartości istotne dla innych osób w grupie. Uczniowie świetnie się spisali również podczas gier zespołowych.

            Organizatorzy: Agnieszka Milewska, Katarzyna Brzozowska, Magdalena Kaim-Korzeniowska

        • 112. rocznica urodzin patrona szkoły
          • 112. rocznica urodzin patrona szkoły

          • W środę 3 stycznia 2024 roku minie 112. rocznica urodzin patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, bohatera wojny obronnej Polski  w 1939 roku  i słynnej choć przez historię niedocenionej Bitwy o Anglię (1940 r.)"jednego z tak nielicznych, którym tak liczni zawdzięczają tak wiele" jak stwierdził Winston Churchill. W dotychczasowych dziejach naszej szkoły możemy znaleźć  wiele ważnych wydarzeń, które składają się na jej historię. Jedno z nich jest wydarzeniem szczególnym i miało miejsce 3 maja 1991 roku, gdy szkoła otrzymała imię podpułkownika pilota Mariana Pisarka, jednego z najwybitniejszych pilotów II wojny światowe, syna Radzymińskiej Ziemi. Z powodu pandemii Covid - 19  w maju 2021 roku została uroczyście odsłonięta tablica poświęcona patronowi naszej  szkoły  i polskim pilotom bohaterom Bitwy o Anglię z okazji 80. rocznicy pierwszego zwycięstwa sił sprzymierzonych nad hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. W grudniu  2023 roku  upamiętniliśmy naszego patrona podświetlanym logo na ścianie budynku szkolnego

            Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie.

            Koło Historyczne "Wiarus"

            ppłk pil. Marian Pisarek - Kalendarium_-_pplk._pil._Marian_Pisarek(1).pdf

        • III Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
          • III Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

          • „Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza wolna zjednoczona

            z naszym   polskim Wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy...”                                                                                                                                      /Ignacy Jan Paderewski/

            W środę  27 grudnia 2023 roku minie 105. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego zbrojnego wystąpienia ludności polskiej przeciwko niemieckiemu zaborcy, zmierzającego do oderwania Wielkopolski od Prus i zjednoczeniu wraz z Pomorzem z odradzającym się po 123 latach niewoli państwem polskim. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań (Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku i Powstanie Sejneńskie z roku 1919) w dziejach naszego narodu. Impulsem do wybuchu powstania było przybycie do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego owacyjnie witanego przez tłumy rodaków.27 grudnia 1918 roku niemieccy żołnierze po wojskowej paradzie na świętym Marcinie wszczęli zamieszki napadając na polskie instytucje, mieszkania i domy. Zrywali polskie i koalicyjne flagi( angielskie, francuskie, amerykańskie) depcząc je. Padły pierwsze strzały, byli ranni. Walkę z niemieckimi żołnierzami podjęły oddziały dowodzone przez Polską Organizację Wojskową. Polacy zaatakowali gmach prezydium policji. W tym ataku ginie Franciszek Ratajczak pierwszy poległy powstaniec, Walki z zaborcą wybuchają również na prowincji. 28 grudnia Stanisław Tkaczak tymczasowy dowódca powstania zostaje awansowany na stopień majora. Walki powstańcze rozlewają się na całą Wielkopolskę.  W święto Trzech Króli, 6 stycznia 1919 roku cały Poznań jest już w rękach powstańców. Toczą się również zażarte walki na Pomorzu. 16 stycznia 1919 roku dowództwo nad powstaniem obejmuje generał Józef Dowbór – Muśnicki, który energicznie przystępuje do przekształcenia sił powstańczych w regularną armię.16 lutego w Trewirze państwa Ententy przedłużają traktat pokojowy z Niemcami rozciągając jego obszar na front wielkopolski. Armia powstańcza uznana zostaje za wojska sprzymierzone z państwami Ententy. I choć walki i potyczki z Niemcami będą trwa do  wiosny 1920 roku powstanie kończy się całkowitym zwycięstwem naszych rodaków. Dzięki zwycięstwu Wielkopolanie odzyskali utraconą po II rozbiorze Polski wolność, a ziemię będące kolebką naszej państwowości powróciły do Macierzy. Wielkopolanie wnieśli do odradzającej się II Rzeczypospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie dowodzoną i dobrze uzbrojoną ponad 120 tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w walkach o ostateczny kształt naszych granic. Wielkopolskie pułki uczestniczyły również w zażartych walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku pod Radzyminem okrywając się nieśmiertelną chwałą. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy  ,, w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego  i przyłączyli do odrodzonej Rzeczypospolitej…” Dzień 27 grudnia ustanowiono nowym świętem państwowym "Narodowym  Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego."

            Cześć i Chwała  Bohaterom.  Będziemy pamiętać o Ich czynach

            Koło Historyczne "Wiarus"

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych