• Odwiedziny Galerii Piwniczka w Domku Ogrodnika
     • Odwiedziny Galerii Piwniczka w Domku Ogrodnika

     • "Bug jest dla mnie niezwykle ważny.

      To dzięki rzece po raz pierwszy wzięłam do ręki aparat,

      a fotografia stała się dla mnie największą pasją"

                                                       / Dagmara Jaworska - Bednarek/

       

      W czwartek 21 listopada br. uczniowie klasy VI b pod opieką wychowawcy p. Grzegorza Jelenia wybrali się do niedawno otwartej Galerii Piwniczka w Domku Ogrodnika będącej filią Biblioteki Publicznej w Radzyminie.

      Celem wycieczki było zwiedzenie wystawy poświęconej dziejom Radzymina i jego właścicielki  ks. Eleonorze Czartoryskiej  oraz wystawy fotografii "Bug, obraz rzeki" Dagmary Jaworskiej Bednarek. W pierwszej sali zasłuchani w opowieść nauczyciela o ks. Eleonorze , księdzu Kazimierzowi Narbuttowi uczniowie podziwiali nieliczne artefakty z historii naszego miasta , które przetrwały do naszych czasów. Następnie podziwiali fotografie dzikiej rzeki. pani Dagmara od lat fotografuje Bug, który jest zjawiskiem w skali europejskiej, jest ostatnią tak dużą i nieuregulowaną, dziką rzeką. Jest ostoją dla zwierząt, szczególnie ptaków i roślin. Bug jest niezwykle ważną rzeką również dla ludzi. Pani  Dagmara  na fotografiach pokazuje nam jej bieg, poranki i zmierzchy, życie ludzi i zwierząt naznaczone rytmem Bugu.  Przepiękne fotografie owiane nutką tajemniczości  wzbudziły niezwykłe zainteresowanie uczniów. Wielu z nich stwierdziło, że warto w migawce aparatu  zamknąć ulotne krajobrazy i chwile , które nieuchronnie mijają. Chcąc swoje marzenia zrealizować postanowili zamknąć w obiektywie aparatów telefonicznych dzikie kaczki i pływające w stawiku przylegającym do zabytkowego budynku hipopotamy. Ostatnim akordem naszej wycieczki było skosztowanie pysznego ciastka i wypicie gorącej herbaty w Cafe Czartoryska mieszczącej się w Domku Ogrodnika.

      W piątek 22 listopada wystawę fotografii zwiedzili uczniowie klasy V c uczestniczący w zajęciach unijnych prowadzonych w naszej szkole.

                                                       Opracowanie SP 1 Radzymin

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • 20 listopada 2019 r. to szczególna data w kalendarzu, o której należy pamiętać. Tego dnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija 30 rocznica od uchwalenia dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się do wspólnego świętowania z UNICEF. W tym dniu kolorem przewodnim odzieży uczniów i pracowników szkoły stał się kolor niebieski. Co roku bowiem UNICEF zaprasza do wykorzystania tej barwy, we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych 20 listopada na rzecz dzieci, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
      W klasach przeprowadzono lekcje wychowawcze i zajęcia nt. Praw Dziecka. Uczniowie poszczególnych klas wykonali piękne tematyczne prace.

      Klasa III b i III d wraz z wychowawcami miała zaszczyt z tej okazji w piątek 22 listopada wziąć udział w wyjątkowym  spotkaniu z panią Anną Stefańską, przedstawicielem Stowarzyszenia Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF Polska. Pani Anna opowiedziała uczniom o działaniach UNICEF, które mają na celu zapewnić dzieciom na świecie możliwość korzystania z ich praw. Uczniowie poznali pracę wolontariuszy, którzy bezinteresownie niosą swą pomoc najmłodszym w najbardziej odległych częściach świata. Dowiedzieli się także, oglądając przygotowaną prezentację w jakich ciężkich niekiedy warunkach żyją ich rówieśnicy i jak ważne jest dla nich wsparcie osób dorosłych.
      Nasz Gość przedstawił dzieciom także ich prawa, które nie mogą być łamane. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, by pogłębić swą wiedzę. Otrzymali także kolorowe książeczki z Prawami Dziecka oraz gadżety w kolorze niebieskim, gdyż niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!

      Bardzo dziękujemy Pani Annie Stefańskiej za obecność oraz pouczające spotkanie. Podziękowania składamy  również Pani Marcie Wardak za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania.

                                                          Opracowanie: Aneta Jusińska

       

    • Bal Andrzejkowy w Świetlicy Szkolnej
     • Bal Andrzejkowy w Świetlicy Szkolnej

     • Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Skąd pochodzi? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że już w XII wieku uprawiano je na terenie całej Europy. Możliwe, że mają związek z greckim tłumaczeniem imienia Andrzej andros (mąż, mężczyzna), uważanego za patrona panien, które chcą szybko zmienić stan cywilny. 

      Dziś Andrzejki  to wspaniała okazja do dobrej zabawy, dlatego 18 listopada uczniowie  klas I- III uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w balu andrzejkowym przepełnionym atmosferą magii i wróżb oraz dobrego humoru. Organizatorki Pani Karolina Chaczko i Natalia Galicka przemienione we wróżbitki za pomocą balonów, papierowych serc, kostek do gry i wielu innych ciekawych rekwizytów przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a dodatkowo czas umilała zabawa taneczna przy muzyce i wykonane kolorowe tatuaże. Na koniec imprezy zostały wręczone nagrody dla Króla i Królowej balu. Gratulujemy Mieczysławowi Fabinowi oraz Anabelli Michalskiej z klasy Ia, a także wszystkim uczestnikom imprezy.  Czy nasze wróżby się spełnią? Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

                                          Natalia Galicka, Karolina Chaczko

    • Uroczystości jubileuszu 80 - lecia powstania Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa
     • Uroczystości jubileuszu 80 - lecia powstania Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

     • " Pilot, inżynier , tapicer, blacharz- w stolicy , czy na cichym szybowisku

                                                                                                                             - każdy, kto choć o milimetr pcha na przód lotnictwo, jest lotnikiem."

                                                                                                /por. pil. obs. Stanisław Latwis/

      W piątek 15 listopada br. w gościnnych progach Klubu "Awiator" 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie miał miejsce podniosła uroczystość jubileuszu 80 - lecia powstania Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

      WKSL jest dziedzicem tradycji historycznego, utworzonego w kwietniu 1939 roku Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Jego głównym celem działalności  jest upamiętnianie ludzi, miejsc, wydarzeń z historii polskiego lotnictwa oraz integracja tych wszystkich , którzy kultywują i przekazują młodszym pokoleniom tradycje polskich skrzydeł. W okresie istnienia Klubu przez jego szeregi  przewinęło się prawie 1000 członków. Było wśród nich wiele wybitnych osobowości tworzących historię polskiego lotnictwa  min. Michał Scipio del Campo - pierwszy polski pilot z licencją , który wykonał  w 1910 roku pierwszy lot nad Warszawą, Jan Nagórski - pierwszy w świecie pilot wykonujący loty polarne w 1914 roku.

      Zbigniew Burzyński i Franciszek Hynek  - piloci balonowi, zdobywcy pucharu Gordona Bennetta w 1933 r. oraz Jadwiga Piłsudska Jaraczewska - pilotka sportowa, która  podczas II wojny światowej transportowała samoloty bojowe z angielskich wytwórni do jednostek. Miło nam poinformować, że podczas uroczystości Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie  została wyróżniona Medalem Pro Masovia,  w uznaniu  działalności na rzecz upamiętniania i kultywowania tradycji polskiego lotnictwa.  Zaszczytne wyróżnienie  z rąk przedstawiciela  Marszałka Adama Struzika w imieniu społeczności "Stalowej Jedynki" odebrała  dyrektor szkoły pani Elżbieta Jeleń.

      Serdecznie dziękujemy za to zaszczytne wyróżnienie, które jest swoistym podsumowaniem prawie 30 letniej pracy kolejnych pokoleń uczniów, rodziców i nauczycieli na rzecz ocalenia od zapomnienia historii  polskiego lotnictwa oraz postaci naszego patrona ppłka pil. Mariana Pisarka dowódcy (od 3.09..) 141 Eskadry Myśliwskiej w czasie wojny obronnej Polski w 1939 roku, pilota słynnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas Bitwy o Anglię , dowódcy 308 Dywizjonu Myśliwskiego  oraz dowódcę I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego poległego 29 kwietnia 1942 roku nad Kanałem La Manche, syna radzymińskiej ziemi.

       

      Więcej w gazecie regionalnej Kurier W  w artykule:

      >>>>   http://www.kurier-w.pl/radzyminska-stalowa-jedynka-uhonorowana-medalem-pro-masovia-podczas-jubileuszu-80-lecia-wksl

       

      Koło Historyczne "Wiarus"

       

    • Udział w akcji "Szkoła do hymnu"
     • Udział w akcji "Szkoła do hymnu"

     • "11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju."

      W 2019 r. obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Dnia 8 listopada w piątek nasza szkoła weźmie udział w akcji „Szkoła do hymnu”, która polega na wspólnym zaśpiewaniu z całą społecznością szkolną 4-zwrotkowego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11.

      Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której nasza placówka również uczestniczyła.

      Tego dnia też społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, miała zaszczyt gościć premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu RP wyróżnił „Stalową Jedynkę”, wybierając ją spośród ponad 19 tys. placówek oświatowych w Polsce, na miejsce wspólnego odśpiewania z uczniami „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do Hymnu”.

      Więcej w gazecie regionalnej Kurier W w artykule: 

      http://www.kurier-w.pl/premier-mateusz-morawiecki-zlozyl-wizyte-w-radzyminskiej-stalowej-jedynce/

       

    • Marsz Niepodległości w Radzyminie
     • Marsz Niepodległości w Radzyminie

     • W piątek, 8 listopada 2019 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XXIX Marszu Niepodległości uczniów szkół radzymińskich, który został zorganizowany z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.Marsz rozpoczął się na placu przy Zespole Szkół Techniczno - Zawodowych w Radzyminie.  Podczas uroczystości na Cmentarzu Poległych uczniowie zapalili znicze na grobach żołnierzy i osób cywilnych (m.in. na mogiłach żołnierzy z 1920 roku i grobie Stanisława Marszała – burmistrza Radzymina w okresie międzywojennym), dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się z Odrodzonej Rzeczypospolitej.

                                                         Opr. Władysław Kolatorski

    • Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Radzymina
     • Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Radzymina

     • W dniu 06.11.2019 r. reprezentacja naszej szkoły składająca się z klas 1 - 8 wzięła  udział w Biegach Przełajowych z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości o Puchar Burmistrza Radzymina. Uczniowie nasi wielokrotnie stawali na podium. W klasyfikacji generalnej Szkoła Podstawowa nr 1 uplasowała się na drugim miejscu podium.

      Serdecznie gratulujemy.

                                                                           Mariusz Sikorski

    • Konkurs "Jesienna kompozycja"
     • Konkurs "Jesienna kompozycja"

     •  

      "Zbieramy kasztany"

      Zbieramy kasztany,

      robimy w nich dziurki,

      a wtedy je można

      nawlekać na sznurki…

      Tak robi się lejce,

      naszyjnik z korali.

      Kasztany, kasztany

      będziemy zbierali.

      /Julian Tuwim/

      Za przesłaniem Juliana Tuwima, uczniowie naszej szkoły  z klas I – III, stworzyli przepiękne kompozycje jesienne – biorąc tym samym udział w konkursie plastycznym pt. „Jesienna kompozycja”. Wystawa prac wzbudzała podziw i zainteresowanie oglądających. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością oraz nie lada precyzją, co zaowocowało pięknymi pracami.

      Jury - p. Jolanta Pergoł, p. Agnieszka Oniszk – Stachyra, p. Natalia Galicka miały bardzo trudne zadanie. Oto nagrodzeni uczestnicy konkursu:

      Klasy I:

       I miejsce:

      Jan Kielczyk – Id

      Krzysztof Szalecki – Ib

      Mikołaj Szewczyk – Ia

      Adam Rostowski – 1f

      II miejsce:

      Julia Suchta - If

      Aleksander Szymkiewicz – Ib

      Mieczysław Fabian – Ia

      Zuzanna Kuc – Id

      III miejsce:

      Kuba Rembalski – Ic

      Zuzanna Wielgus – Ig

      Alicja Sankowska – Ib

      Karol Tyski – Ie.

      Wyróżnienia:

      Aleksandra Rasińska – Ic

      Bartosz Wendołowski  - Ic

      Anna Krasnikova – Ib

      Klasa II

      I miejsce:

      Wojciech Fabasiewicz II e

      Maja Rudkowska IId

      Kacper Sadowski IIa

      Piotr Ziółkowski IId

      II miejsce:

      Wiktoria Wolańska IIa

      Wojciech Jabłecki IIc

      Maja Zych- IIe

      Ignacy Siemiątkowski – IIa

      III miejsce:

      Jakub Michalski IIa

      Natalia Dulińska IIa

      Agata Raglus IId

      Oliwia Wyszkowska IIc

      Wyróżnienie:

      Agata Jósk IIc

      Adrian Tumankiewicz IIb

      Oliwia Gzowska IIb

      Bartek Całka IIa

      Małgorzata Goszczycka IIb

      Karol Biedrzycki IIb

      Oliwia Gawrońska IId

      Filip Lesik IId

      Hania Masłowska IIb

      Maja Zych IIa

      Maciej Godlewski IIe

      Klasa III

      I miejsce:

      Layla Mastafa IIIe

      Hanna Skłodowska IIIb

      Oliwia Lemańska III b

      II miejsce:

      Piotr Stankiewicz IIIb

      Agata Kostrzewa IIIe

      III miejsce:

      Sandra Lipska IIIb

      Wyróżnienie:

      Jakub Wikło III e

      Piotr Szczęsny IIIe.

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie.  Radzie Rodziców Dziękujemy za ufundowanie nagród książkowych.

                                                              Magdalena Jabłecka i Katarzyna Kwiatkowska

       

    • II miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w mini piłce koszykowej chłopców z klas IV-VI
     • II miejsce w Mistrzostwach Gminy Radzymin w mini piłce koszykowej chłopców z klas IV-VI

     • We wtorek 5 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy Radzymin w mini piłce koszykowej chłopców z klas IV-VI. Reprezentacja naszej szkoły w końcowej klasyfikacji zajęła II miejsce.

      SP 1 Radzymin reprezentowali:

      Czarek Żak, Oskar Kowalski, Kamil Wójcik, Krzysztof Mikołajewski, Dominik Kowalski, Norbert Gzowski, Dawid Myśliwiec, Łukasz Olszewski, Kacper Wójcik, Czarek Kryśkiewicz, Alan Łyżkowski, Kacper Wujakowski, Maciej Wroniuk , opiekunowie Arkadiusz Kostrzębski i Mirosław Fabisiak.

       

                                                                  Opracował Arkadiusz Kostrzębski

    • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     •   We wtorek 5 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia uczniowie z klasy VIII e – Oliwia Kobylińska, Katarzyna Kruk, Patrycja Stankiewicz, Wiktoria Suchodolska, Karolina Opalińska, Oskar Sochacki oraz Jakub Gibadło, przybyli do szkoły w pięknie przygotowanych strojach postaci z bajek po to, aby przeprowadzić w klasach I-szych quiz wiedzy o bajkach i baśniach. Zadaniem uczniów było rozpoznać z jakiej bajki pochodzi czytany cytat oraz rozwiązać zagadki dotyczące bohaterów
      z bajek. Jak się okazało nasi pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą oraz ogromnym zaangażowaniem, za co zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Kolejną atrakcją było odczytanie baśni Hansa Christiana Andersena. Na zakończenie spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu plastyczno-technicznego pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Wszyscy uczniowie klas I-szych tworząc swoje kukiełki, marionetki oraz pacynki odznaczyli się ogromną kreatywnością, wyobraźnią oraz ciężką pracą. Dlatego każdy uczeń, który wziął udział w konkursie otrzymał drobny upominek w postaci kolorowego długopisu.  Zwycięzcy zaś otrzymali nagrody książkowe.

      I Miejsce

      Michalina Drobot kl. Ie

      Karol Tyski kl.Ie

      II Miejsce

      Tomasz Powierża kl. Id

      Maja Korytkowska kl. If

      III Miejsce

      Nikola Bartkiewicz  kl. Ic

      DanilStarodubtsevkl. Ia

      Wyróżnienie

      Łukasz Niedzieskikl. Ig

      Ęlżbieta Skłodowska kl. Id

      Paulina Kostrzewa kl. Ia


      Z pewnością Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na długo pozostanie w pamięci uczniów oraz przyczyni się do rozwoju zainteresowań czytelniczych.

                                                           Justyna Zborowska

    • Udział w eliminacjach powiatowych Turnieju o Puchar Tymbarku w kategorii U-12 chłopców
     • Udział w eliminacjach powiatowych Turnieju o Puchar Tymbarku w kategorii U-12 chłopców

     • W środę 30 października 2019 r. w eliminacjach powiatowych ogólnopolskiego Turnieju o Puchar Tymbarku udział wziął nasz drugi zespół.

      Szkołę Podstawową nr 1 tym razem reprezentowali uczniowie z rocznika 2009/2008.

      Do rywalizacji w kategorii U-12 stanęli ubiegłoroczni mistrzowie powiatu w kategorii U-10 uzupełnieni trzema chłopcami urodzonymi w 2008 roku.

      Ostatecznie turniej kończymy na rozgrywkach grupowych zajmując 3 miejsce, zdobywając cenne doświadczenie, które zaprocentuje w zawodach w przyszłym roku.

      Szkołę Podstawową nr 1 w kategorii U-12

      reprezentowali:

      Norbert Gzowski

      Dawid Myśliwiec

      Szymon Kuczyński

      Dawid Myśliwiec

      Patryk Kulesza

      Hubert Kaczmarski

      Dominik Kita

      Alan Łyżkowski

      Jakub Dąbkowski

                                             Opiekun Arkadiusz Kostrzębski

    • Wspaniała lekcja historii
     • Wspaniała lekcja historii

     • 29 października 2019 r. uczniowie klas VIc i VId, pod opieką wychowawców i przedstawicieli rodziców,udali się na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd miał charakter historyczno – patriotyczny, dlatego ponad czterdziestoosobowa grupa z naszej Szkoły udała się najpierw na  Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobach Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej. Podczas pobytu na warszawskich Powązkach odwiedziliśmy m.in. groby: płk. prof. Jerzego Majkowskiego ps. „Czarny” – uczestnika Powstania Warszawskiego, gen. Stanisława Skalskiego – asa polskiego lotnictwa podczas bitwy o Anglię w 1940 roku i groby zamordowanych na tzw. „Łączce”. Uczniowie zapalili również znicze w Dolince Katyńskiej, przy Kwaterze Smoleńskiej, a także na grobach wielu Żołnierzy Armii Krajowej               i Harcerzy Batalionu AK „Zośka”.

      Z Powązek pojechaliśmy do gmachu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie zwiedziliśmy niezwykle ciekawą wystawę pt.„Wrzesień 1939 – czas krwi i chwały”.Ekspozycja przygotowana przez Archiwum Akt Nowych opowiada o postawach społecznych i nastrojachpatriotycznych wśród Polaków w obliczu zbliżającej się agresji dwóch najbardziej zbrodniczych totalitaryzmów XX wieku: hitlerowskiego i stalinowskiego, wojnie obronnej Polski w 1939 r., a także pokazuje nastroje i losy Polaków uwikłanych w okrutne realia czasów wojny(m.in. unikatowe zdjęcia bombardowanej Warszawy, które przedstawiają ból, rozpacz i cierpienie ludności cywilnej, w tym bezbronnych dzieci).

      Wśród prezentowanych materiałów są m.in. albumy poświęcone uzbrojeniu Wojska Polskiego, dokumenty dotyczące obrony Warszawy i Lwowa, a także rozkazy oraz meldunki z ostatnich dni walki Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie". Ponadto można zobaczyć dokumenty obrazujące losy naszego narodu pod okupacją niemiecką i sytuacją Polaków w Związku Sowieckim - w tym pierwsze tzw. listy katyńskie. Niezwykle wymownym podsumowaniem wystawy są rysunki uczniów szkół podstawowych z 1946 roku,wykonane w ramach konkursu „Wojna w oczach dziecka”.

      Szczególne wrażenie na uczniach wywarły zdjęciaJuliena Bryana, słynnego amerykańskiegokorespondenta, fotografa i filmowca-dokumentalisty, który przebywał od 4 do 21 września 1939 roku w walczącej Warszawie i podczas pobytu w mieście - jako korespondent mediów w USA - robił zdjęcia i kręcił filmy dokumentujące obronę Warszawy oraz masowe bombardowanie miasta przez niemieckie lotnictwo, czyliLuftwaffe.

      Chcieliśmy bardzo podziękować historykom - pracownikomArchiwum Akt Nowych w Warszawie za życzliwość i ciekawą prezentację zgromadzonych materiałów archiwalnych, a Panu Jarosławowi Stryjkowi, kuratorowi wystawy za pomoc w zorganizowaniu tejniezwykłej lekcji historii.

       

      Opr. i zdjęcia: Katarzyna Loba, Władysław Kolatorski

    • Śladami księżnej Eleonory Czartoryskiej
     • Śladami księżnej Eleonory Czartoryskiej

     •    Radzymin od niedawna cieszy się odrestaurowanym Domkiem Ogrodnika usytuowanym w Parku księżnej Eleonory Czartoryskiej. To piękne miejsce przypomina mieszkańcom oraz turystom o czasach oświeceniowej świetności miasta. Dla uczniów oraz nauczycieli jest doskonałą okazją do tego, aby zorganizować lekcję historii w terenie, w miejscu, w którym ta historia się tworzyła.

         28 października 2019 roku, klasy VI F oraz VI A uczestniczyły w lekcji historii poświęconej księżnej Eleonorze Czartoryskiej – dobrodziejce naszego miasta. Uczniowie zostali wciągnięci przez nauczyciela historii – pana Władysława Kolatorskiego w sam środek oświeceniowego miasta, w którym księżna Czartoryska bardzo aktywnie działała. Barwne opowieści przywiodły na myśl czasy, w których po parku przechadzał się sam król Polski – Stanisław August Poniatowski, a damy z towarzyszami pływały po okolicznych malowniczych stawach i odpoczywały w pałacu.

         Mnóstwo ciekawostek, ale także solidnej historycznej wiedzy wzbogaciły nas podczas tego jesiennego spaceru. To ogromne wyróżnienie mieszkać w tak bogatym historycznie mieście.

       

                              Opr. i zdjęcia Joanna Karłowicz-Budzik

    • Ogólnopolski Turniej o Puchar Tymbarku
     • Ogólnopolski Turniej o Puchar Tymbarku

     • We wtorek 29 października 2019 r. na obiektach sportowych w Ząbkach, uczniowie naszej szkoły urodzeni w 2010 roku oraz w większości z rocznika 2011 reprezentowali Stalową Jedynkę Radzymin w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju o Puchar Tymbarku

      Chłopcy bardzo dzielnie walczyli w rozgrywkach kategorii U-10 dostarczając licznie zebranym rodzicom oraz kibicom wiele pozytywnych emocji. Ostatecznie Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie zakończyła zmagania na rozgrywkach grupowych gdzie zajęła 3 miejsce. GRATULUJEMY!!! 

      Szkołę Podstawową nr 1 w kategorii U-10 reprezentowali:

      Janek Elas

      Adrian Cubrzyński 

      Bartosz Całka 

      Ignacy Siemiątkowski 

      Jakub Wąsik

      Gabriel Sarosiek 

      Wiktor Dąbkowski 

      Eryk Jakubiak 

      Michał Roman

      Dominik Lasota 

       

                                                       Opiekun Arkadiusz Kostrzębski

       

    • Nasza Szkoła pamięta o Bohaterach bitwy pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku
     • Nasza Szkoła pamięta o Bohaterach bitwy pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku

     • 4 października 2019 r. przypada 99. rocznica śmierci mjr. Stefana Waltera, dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, bohatera bitwy z bolszewikami pod Radzyminem latem 1920 roku.

      Z tej okazji uczniowie klas VId i VIfudali się do Mokrego, gdzie przy obelisku upamiętniającym dzielnego dowódcę strzelców kaniowskich odbyła się uroczystość patriotyczna, w której uczestniczyli: dyrektor szkoły Pani Elżbieta Jeleń, wicedyrektor Katarzyna Marzec i ks. Stanisław Popis,proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

      Należy podkreślić, że społeczność szkolna popularnej „Stalowej Jedynki” przejęła i kultywuje tradycję związaną z mjr. Stefanem Walterem, Patronem dawnego Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. To niezwykle ważne, że mieszkańcy Radzymina pamiętają o Bohaterach 1920 roku, dzięki którym mamy dziś Wolną Ojczyznę.

      Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, udaliśmy się na wspólne ognisko. W tym miejscu chcemy podziękować Państwu Justynie i Andrzejowi Budkom za przygotowanie dla nas ogniska, a Panu Leszkowi Zychowi za pomoc w przewiezieniu uczniów do Mokrego, a następnie odwiezienie do szkoły. 

                               Joanna Karłowicz-Budzik, Władysław Kolatorski

       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • sp1radzymin@radzymin.pl
    • (+48) 22 786-72-79 fax. 22 7865031
    • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN
  • Galeria zdjęć

    brak danych